Verscheidene doden en gewonden in het verkeer Mgr. RONALD KNOX, man van uitzonderlijk formaat Zijn bijbelvertaling de grootste van onze dagen Gezin van elf personen door brand gedupeerd De razende storm PHILIPS Dodelijke val van trap en uit raam Grommend water -aan de stranden- Opvolgers van De Lesseps Eerherstel voor T oechatsjevsky Schrijver van detectiveverhalen en theologische studiën Bedrag van 2.4 mille ongeschonden teruggevonden Antwerpenaar in Heer op straat overleden V akantiegangers door reisbureau gedupeerd m Bejaarde man en meisje overleden Door de bliksem gedood Meeste zieken op maandag VROUW BIJ ETEN VAN STUKJE VLEES GESTIKT Faillissement nu uitgesproken ite* MAANDAG 26 AUGUSTUS 1957 De tol van het weekeinde Russische maarschalk werd in 1937 terechtgesteld Mr. dr. C. v. Haren directeur K.N.P. Amerikanen in over heidsdienst waren spionnen voor de Sovjet-Unie Overeenstemming bereikt inzake walvisvangst Nederlandse expeditie telt weer 14 jagers Radicale vernietiging van insectendodende lamp Het modernste en voordeligste insectenbestrijdingsmiddel PAGINA r Volgeling van RAJK terug in Hongaarse politieke leven .v.-N Roemenië heeft de dertiende verjaardag van zijn bevrijding met fors vertoon van wapenen gevierd. De foto laat een dreigende groep Russische T-34 tanks zien, die voorbij de eretribune in de Stalin Allee van Boekarest dreunt. Na de militaire parade defileerden dui zenden arbeiders langs de autoriteiten op de eretribune. Op de rijksweg van Culemborg naar 's Hertogenbosch onder Beesd is zater dagmiddag een verkeersongeluk ge beurd, dat aan één persoon het leven heeft gekost en waarby vier personen werden gewond, van wie één ernstig. Een stationcar, bestuurd door de heer J. P. van Amelsvoort uit Voorthuizen, verliet een in de richting Den Bosch rij dende file auto's zonder dat de bestuur der opmerkte, dat uit de richting Den Bosch een personenauto naderde. De twee auto's botsten op elkaar en wer den totaal vernield. Een inzittende dame van de personenauto, mevrouw Hein- sius uit Amsterdam, werd gedood. Haar man J. P. Heinsius, bestuurder van de auto, werd zwaar gewond. De bestuur der van de stationcar en twee inzit- Onder auspiciën van het Russische ministerie van defensie is, blijkens een bericht in de „Komsomolskaya Prav- da", een boek verschenen, getiteld „De wapenfeiten van het Rode Leger in de jaren 1918-1921". Dit boek, dat ge schreven is door luitenant-generaal A. Todorsky, houdt volgens Parijse des kundigen de rehabilitatie in van maar schalk Michail Toechatsjevsky. Het boek bevat een volledig verslag van de bestorming van het fort Kroonstad by Leningrad in 1921. Deze bestorming werd door Toechatsjevsky geleid. Er wordt ook prijzend in gesproken over de wapenfeiten van een divisie onder leiding van V. K. Poetna. Zowel Toechatsjevsky als Poetna zijn in mei 1937 terechtgesteld. Ten tijde van zijn arrestatie was Toecha- tsjevky chef van de Russische generale staf en onder-minister van defensie. Het proces tegen hem en tegen tal van andere officieren zou het gevolg zijn geweest van inlichtingen over een sa menzwering tegen Stalin, die te goeder trouw door de Tsjechoslowaakse presi dent Benesj aan de Russische regering zijn doorgegeven. Later is gebleken, dat deze inlichtingen Benesj in handen izijn gespeeld door de Duitse geheime dienst en dat het hier uitsluitend een intrige betrof om Toechatsjvsky, die anti-Duits was, uit de weg te ruimen. (AFP-Rtr.) De algemene vergadering van aan deelhouders van het Katholiek Neder lands Persbureau heeft tot directeur van het K.N.P. benoemd de heer mr. dr. C. Ch. A. van Haren te Wassenaar, die zijn functie 1 sept. zal aanvaar den, op welke de datum de heer E. J. M. Stumpel als waarnemend direc teur aftreedt. Borris Morros, die als lid van de Ame rikaanse contra-spionage negen jaar zo genaamd voor de Russen heeft gewerkt heeft gisteren in een televisievraagge sprek verklaard, dat verscheidene Ame rikanen in overheidsdienst Russische spionnen waren. Het waren geleerden en deskundigen en verwanten van vooraanstaande en rijke mannen in Europa. Zij hebben de Verenigde Staten verlaten. Morros wil de niets naders over deze spionnen zeggen. Alleen zei hy, dat twee van hen zusters zyn, waarvan er een met een zeer rijke Europeaan getrouwd is. (Reuter) (Van onze Londense correspondent) Gisteren overleed op 69-jarige leef tijd, na een langdurige ziekte, mgr. Ronald Knox in Melis in het graafschap Somerset, ten huize van mevr. Asquith, moeder van Lord Asquith en Oxford. Met het heen gaan van mgr. Knox verliest de Ka tholieke Kerk in Engeland haar grootste zoon in deze eeuw. Mgr. Knox was de zoon van de Anglicaanse bisschop van Manchester. Hij studeerde met unieke distinctie in Eton en Oxford. In laatstgenoemde universiteit won hij de ene prijs na de andere, geen wonder voor een jonge man die op tienjarige leeftijd Griekse verzen schreef. Hij ontving zijn wij ding als geestelijke in de Engelse Staatskerk in het jaar 1912 en werd benoemd tot kapelaan-moderator van het Trinity College. Hij publiceerde een reeks theologische werken, gewijd aan onderwerpen als het modernisme in de Staatskerk, en het begon spoedig duidelijk te worden dat hij, ofschoon afkomstig van een Evangelisch-Angli- caanse achtergrond, niet slechts aan de kant stond van de High Church, maar dat de kwestie van het godsdienstig gezag in de Kerk hem bijzonder bezig hield. Het veroorzaakte dan ook geen grote verbazing, toen hij in 1918 overging tot de Kerk van Rome. Hij werd priester gewijd en benoemd in zijn oude en diep beminde universiteitsstad van Ox ford tot moderator van de katholieke studenten. Het is niet overdreven te zeggen dat de wereld vol is van in tellectuelen die zijn advies zochten in de veertien jaren van zijn moderator schap in Oxford. Zijn deur stond voor iedereen open, en vele niet-katholieken zochten raad bij hem. En voor talrijke bekeerlingen onder Engelands intellec tuelen bleek de studeerkamer van Ronald Knox de ingangspoort tot de Kerk van Petrus. Hij was Engelands meest gezochte predikant, en was evenzeer gezocht als gever van retraites, vooral voor Engelands clergé. Hij was een vroom man en een zeer spiritueel man, zeer bescheiden en teruggetrokken. Hij gaf zoveel preken, zoveel retrai tes, schreef zoveel artikelen en zo veel boeken, hield zoveel redevoe ringen voor universitaire gehoren en voor de radio, dat er van hem be weerd is, dat hij niet een man was maar een vennootschap. Hij schreef verzen in het Engels, het Grieks en het Latijn. Hij schreef uitmuntende detective verhalen, tot grote ontsteltenis van Kardinaal Bourne. Hij schreef over Zondagmorgen vroeg is aan de Jaco- minastraat te Rotterdam de woning, die door het gezin van J. B. van Don gen man, vrouw en negen kinde ren werd bewoond, in vlammen op gegaan. Ofschoon de brandweer met groot materieel ter plaatse was kon niet worden voorkomen, dat de achter kamer, keuken, trap en de gehele bo ven slaapkamerverdieping zijn uitge brand. Afgezien van een lichte verwon ding hebben er zich geen persoonlijke ongevall-en voorgedaan. 's Morgens omstreeks vier uur werd de brand ontdekt. Direct wer den de bewoners gewaarschuwd. De heer Van Dongen zag kans met zijn negen kinderen het huis via het dak raam te verlaten en zich bij de bu ren in veiligheid te stellen. Zijn vrouw sprong in de consternatie van de eerste verdieping op straat en moest met een gescheurde spier aan beide enkels in het Zuider ziekenhuis worden opgenomen. Inmiddels waarschuwde de politie de omwonenden, voor zover dat nog no dig was. maar een buurman, de 84-ja- rige L. K. wilde zijn huisje niet verla ten. De politie sloeg toen een ruit in om naar binnen te komen en daarop werd de oude baas naar een veiliger plaats overgebracht, omdat ook zijn wo ning kans liep in vlammen op te gaan. Na de brand verklaarde de bewoner 2.400 in huis te hebben gehad, op ver schillende plekjes ondergebracht. De politie is daarop op onderzoek uitge gaan en inderdaad werd het geld ge vonden in een oud jasje, dat op straat verzeild was geraakt, een ander jasje, dat nog op de zolder werd teruggevon den en in een doosje, dat nog in een kast bleek te staan. Het gehele bedrag was ongeschonden. De president van de Noorse Walvis- vangstunieheeft medegedeeld, dat inter nationale overeenstemming Is bereikt in zake beperking van het aantal jagers, dat aan de walvisvangst in het komen de seizoen zal deelnemen. De bereikte overeenkomst beperkt het aantal jagers voor Noorwegen tot 95 evenals in het vorige seizoen, voor Nederland tot 14 evenals in het vorige seizoen, terwijl de drie Britse expedities 37 jagers mogen gebruiken of een meer dan het vorige jaar. Japan zal 68 jagers kunnen ge bruiken tegen 54 in het vorige seizoen. Deze aanzienlijke stijging is toe te schrij ven aan het feit, dat Japan het aan deel van een Zuidafrikaanse expeditie heeft overgenomen, welke 12 jagers mocht gebruiken. godsdienstgeschiedenis, en over de meest belangrijke theologische vraag stukken van onze dagen. In 1950 ver scheen van zijn hand een studie over godsdienstig fanatisme in de zeven tiende, achttiende en negentiende eeuw, een boek, dat allerwegen werd geprezen als het werk van een meester. En naast alle gaven, die deze vrome, nederige, en ongelofelijk geleerde man bezat, muntte hij ook uit door persoon lijke charme en door de meest benij denswaardige van alle gaven, die van de vriendschap. Er was wellicht geen man in Engeland, die meer toegewijde vrienden bezat dan mgr. Knox, en niet alleen katholieke vrienden, maar vrien den van allerlei stand en overtuiging, en de huidige premier van Engeland behoorde tot zijn meest intieme vrien den, deze man, die in zijn leven meer werk heeft verricht dan men denkbaar zou achten, en die zijn ge leerdheid droeg met zwier, deze schrij ver van satyres, detectiveverhalen, pa rodieën, epigrammen, geleerde theolo gische studiën en polemieken, vond de tijd om geheel alleen het Oude Testa ment en het Nieuwe Testament te ver talen in het Engels, een vertaling, die ook van niet-katholieke zijde werd ge prezen als de grootste Bijbelvertaling van onze dagen. In deze meesterlijke vertaling, waar aan mgr. Knox vijftien jaar lang werk te ondertussen doorgaand met preken, het schrijven van andere werken, het geven van retraites, en het geven van godsdienstonderwijs aan een meisjes school) wandelen de figuren van het Oude Testament waarlijk voor het aan schijn des Heren. Van alle Bijbelverta lingen, die uw correspondent kent, is dit de enige waarin de figuren van het Oude Testament waarlijk tot leven ko men. Het heengaan van mgr. Knox is een groot verlies niet slechts voor Enge lands katholieken, maar voor de natie, waartoe hij behoorde en waarvan hij een van de grootste sieraden was. Hij stierf aan kanker en wist gedurende vele maanden de dood nabij. Maar het maakte geen verschil. Hij ging door met preken en het geven van retraites, en zijn vrienden getuigen, dat deze grote man, ofschoon hij zich stervende wist, in geen enkel opzicht afweek van zijn dagelijkse levenswijze en in alle opzichten zichzelf bleef, hulp vaardig, charmant, werkzaam, be deesd, en voor al zijn vele vrienden, zoals altijd, gemakkelijk toegankelijk. Het is tekenend, dat de Britse dagbla den van heden kolommen wijden aan het leven van deze grote overledene, die door zovelen zozeer gemist zal worden. Uw correspondent wil graag, om dit kort portret af te ronden, vermelden, dat mgr. Knox onder meer grote faam genoot als de geestelijke vader van de zonderlinge en zeer aantrekkelijke Sherlock Holmes-mythologie, en dat de Britse admiraliteit, toen zij in de eer ste wereldoorlog moeite had met het ontcijferen van de codes, gebruikt door de vijandelijke vloot, mgr. Knox te hulp riep. Hij liet haar niet in de steek. Hij liet nooit iemand in de "teek. Zaterdagavond meldde een vrouw uit Antwerpen op het hoofdbureau van politie m Maastricht, dat haar 75-jarige echtgenoot, tijdens oponthoud van een autobus spoorloos was verdwenen. Het echtpaar nam deel aan een uitstapje per touringcar. Terwijl de vrouw de winkels bekeek is haar man, die aan aderverkalking leed, blijkbaar gaan wandelen. Na talloze vergeefse pogin gen om de vermiste man te vinden, werd hp tegen middernacht dood aange troffen op de Dorpsstraat in de ge meente Heer bij Maastricht. De man was overleden tengevolge van hartver lamming. Zaterdagmorgen is de 74-jarige we duwe J.H. W.-M. uit Rotterdam om het leven gekomen, vermoedelijk tengevolge van verstikking. Een huisgenoot had voor haar inkopen gedaan, o.m. vlees en haar deze gebracht. Na enige tijd hoorde de man de weduwe hoesten en daar hij onraad vermoedde, ging hij eens kijken. Tot zijn ontsteltenis trof hij de vrouw dood aan. De politiearts, die direct gewaarschuwd werd, vermoedt, dat de vrouw in een stukje vlees is ge stikt. \M Deze standbeelden van een Egyptische boer met een bijl over de schouder en van zijn vrouw, zullen bij Port Said aan de ingang van het Suezkanaal worden geplaatst op het voetstuk, waarop eens het enorme beeld stond van Ferdinand de Lesseps, de bouuier van het Suezkanaal. Het beeld van De Lesseps werd na de ontruiming van Port Said door de Frans-Britse strijdkrachten, door de bevolking met springstof opgeblazen. Men wil het standbeeld van de boer en zijn vrouw thans in zijn plaats opstellen, omdat, volgens een uitspraak van Nasser „tien duizenden boeren", bij het graven van het kanaal zijn omgekomen. tende dames van de personenauto, de dames Andre en Mühlen uit Aken, fa milie van mevrouw H., werden gewond. De gewonden zijn opgenomen in het St.Barbaraziekenhuis te Culemborg. Zondagavond zijn onder de gemeente Rhoon op <je kruising Groene Kruis weg Kleidijk, twee personenauto's en een autobus met kinderen, van de voetbalvereniging Albatros uit Apel doorn met elkaar in botsing gekomen. Toen een van de wagens de Kleidijk in Rhoon wilde inslaan en voorsorteer de, kwam uit de tegenovergestelde rich ting de autobus met kinderen. Een achter de personenwagen rijdende au to wilde rechts passeren, waardoor hij in botsing kwam met beide andere wa gens. Een van de personenwagens is totaal vernield. Vier personen moesten in een van de Rotterdamse ziekenhui zen worden opgenomen. Twee van hen zijn ernstig gewond. Op het kruispunt De Waereld te Nieu- werkerk is de 56-jarige D. van der Ha ve door een vrachtauto aangereden en op slag gedood. Het slachtoffer stak de verkeersweg over zonder op het verkeer te letten. Zaterdag Is in Alphen aan den Rijn het zesjarig meisje Johanna Harting, toen het ter hoogte van de ouderlijke woning de drukke rijksstraatweg Utrecht-Leiden onvoorzichtig overstak, aangereden door een motorrijder. Het kind liep levensgevaarlijke verwondin gen op. Bj) aankomst in het Acade misch ziekenhuis te Leiden bleek het slachtoffertje te zijn overleden. Op het station van Sittard is zondag avond een dodelijk ongeluk gebeurd. De 75-jarige B. uit Heerlen werd er door een stoptrein uit Maastricht, die om 22.55 het station binnenreed, gegrepen en op slag gedood. Zondag avond is de broemfietser P. Huigen uit Culemborg op de onbewaak te overweg tussen Beesd en Geldermal- sen overreden door de trein in de rich ting Geldermalson. De man was on middellijk dood. (Vervolg van pagina 1.) Het gat Ie ongeveer 4 meter groot. On der leiding van architect K. Dekker uit Spijkenisse van het polderbestuur „Schud- debeurs" zijn circa 150 mannen uit He kelingen bezig met zandzakken het gat te dichten. Het water stroomt niet zo snel meer, doordat het eb wordt. De ge hele dag is aan de dijk gewerkt. De schade aan de in het Haringvliet in aanbouw zijnde ringdijk door de storm van de afgelopen 24 uur blijkt, volgens de eerste berichten, nogal mee te vallen. Ongeveer 200 meter van de noordelijke dijk, welk stuk nog bestond uit een kleikade en storting is, overi gens voor de vijfde maal in dit tot 8 meter diepe water, weggeslagen. Van de dijk, voor zover deze onder een asfaltdek lag, is een stuk van 20 meter vernield. Zoals men weet wordt de ringdijk in het Haringvliet gebouwd om een bouw put te vormen voor een sluizencomplex in de toekomstige afsluitdijk van deze zee-arm. Vanmorgen vroeg omstreeks zes uur is ln de Biesbosch door de wind en getij- werking 200 ha. weiland onder water ge lopen. De stand van het water was 2.65 boven N.A.P. Normaal Is 1.30 boven N.A.P. De boerderijen in dit land, dat wel meer onder deze omstandigheden onder water loopt omdat dit land tot Vloecikom dient, staan droog, omdat zij hoger liggen. Op 40 ha. van het bouwland staat graan, dat nog geoogst moet worden en 13 ha. Is beplant met bieten. In Zandvoort is in de nacht van za terdag op zondag op het kampeerterrein op het strand een strandhuisje van het echtpaar Van Zeventer uit Amsterdam door de felle wind meegevoerd en en kele meters verderop tegen een politie post terechtgekomen. Strandexploitan- ten hadden hun materiaal hoog op het strand gezet en vastgesjord. Het trek kerskamp De Branding beleefde zon dag een kleine exodus. Er is geen ern- tige schade aan het tentenmateriaal ontstaan, omdat de kampleider tydig had gewaarschuwd voor de komende storm. Op enkele kampeerplaatsen in de Kennemerduinen is evenmin schade, omdat de tenten in de luwte waren op gesteld. Is ln Het En reisbureau te Rotterdam staat van faillissement verklaard nei organiseerde bootreizen langs de Rijn maar de klachten stapelden zich vooral het laatste jaar op. Zo bleek verscheide ne malen de machine-installatie in het ongerede te zyn geraakt, met het gevolg dat er stagnatie ontstond en het voor gespiegelde program niet naar wens kon worden uitgevoerd. Ook waren er klachten over de verzorging aan boord. Mogelijk is een en ander oorzaak ge- weest, dat de zaken niet meer floreer den en er zelfs afboekingen kwamen. Het ene gat moest met het andere ge stopt worden. Vele vakantiegangers zyn gedupeerd. Zo moeten er op het ogenblik nog bijna 150 passagiers ln Düsseldorf verblijven, wier vakantie gedeeltelijk verloren Is, omdat het reisbureau niet meer betalen kan. Anderen hebben voor de e.v. reis het geld reeds gestort, maar kunnen dit als verloren beschouwen, zonder er enig vakantiegenot voor terug te kry- gen. De curator te Rotterdam, Mr Th. Ruys, heeft alle nog voor de boeg zyn- de reizen moeten afgelasten, omdat er geen geld is ze te financieren. Voor de terugreis van de in Düsseldorf gestrande reizigers zal in ieder geval worden zorg gedragen. De ondernemer van het reisbureau, een 58 jarige man, Is ook voor de curator niet te vinden. De recherche stelt naar deze affaire een onderzoek in, maar tot nu toe is nog niet komen vast te staan dat er onregelmatigheden zouden zyn gepleegd, die een strafbaar feit opleveren. Advertentie Dit is de Fransman Jean Baptiste Guer- raz, die een paar dagen onvindbaar bleef, nadat hy om de hand van Prin ses Margaret van Engeland had pogen te vragen, naar aanleiding waarvan hij onmiddellijk naar de gevangenis werd overgebracht, om vervolgens op de eer ste de beste boot te worden terugge stuurd naar Frankrijk. Guerraz, een 44- jarig hotelbediende, is op een goede dag aan de poorten van Balmoral Castle verschenen, waar hij om een speciale audiëntie verzocht om de hand van de prinses te kunnen vragen. De man werd na zijn vermissing teruggevonden in een tehuis van het Leger des Heils in de Franse havenstad Le Havre. De 82-jarige heer J. S. de Hondt uit Arnhem is bü familiebezoek in de Van Houtenlaan te Groningen van de trap gevallen en zodanig gewond dat hy in het r.-k. ziekenhuis is overleden. De heer de H. ging de binnentrap op van het perceel waar hy een be zoek wilde brengen. In de rechterhand had hy een pakje, met de linker hield hij zich vast aan het touw, waarmee de buitendeur moet worden geopend. Toen de oude baas vijf treden hoog wa» brak het touw. Hy viel en kwam ach terover met het hoofd op de stenen vloer van de hal terecht. De zevenjarige Elisabeth van d# Craats te Voorthuizen is van de boven verdieping van haar ouderlijke woning uit het raam gevallen. Ernstig gewond werd zy naar het ziekenhuis De Lich tenberg te Amersfoort overgebracht. Zaterdag werd zy van Amersfoort naar het Stads- en Academisch ziekenhuis te Utrecht vervoerd. Tydens dit vervoer overleed zy. Het meisje zou zondag haar achtste verjaardag vieren. Tüdens een. kort onweer is de vyftig- jange landbouwer H. Elting te Stuif zand (gemeente Ruinen) toen hp van het melken op weg naar huis was doof de bliksem getroffen en op slag gedood. Hy was gehuwd en vader van drie kinderen. De afd. personeel en sociale zaken van de AKU te Arnhem heeft studie ge maakt van het verband tussen ziekmel dingen en de dagen, waaraan de her stelden klaarblijkelijk de voorkeur ge ven weer aan het werk te gaan. De stu die heeft betrekking op twee AKU-fa- brieken, die worden aangeduid als A en B. Het bestudeerde cijfermateriaal strekt zich uit over het jaar 1956. Het blpkt, dat de animo om zich ziek te melden op maandag het grootst is en op zaterdag het kleinst. Daar staat tegenover dat ook het percentage her stelden, dat op maandag terugkeert het grootst is en op zaterdag het ge- ringst. Op 'fabriek A meldde zich 36 pet., op fabriek B 31 pet. der zieken op maan dag af; op zaterdag respectievelijk slechts 5 pet. en 6 pet. Men acht het niet de moeite waard, zaterdag ziek te worden, maar evenmin om voor zo'n halve dag hersteld terug te keren. Op fabriek A keerde nl. 5 pet., op fabriek B 9 pet. ziekgemelden op zaterdag op het werk terug. Merkwaardig is de plotselinge sty- ging in de terugkeer van herstelden op donderdag in vergeiyking met de dag er voor en de dag erna. Op fabriek A was het percentage herstelden, dat op woensdag de praktijk hervatte 11, op Milan Ognyenovics, een voormalig aanhanger van de in 1949 geëxecuteer de, maar later „gerehabiliteerde" Hongaarse minister van binnenlandse zaken, Laszlo Rajk, is in het politieke leven van Hongarüe teruggekeerd. Het Hongaarse vakverenigingsblad „Nepakarat" meldt, dat Ognyenovics op 22 augustus, de „dag van de grond wet", te Monacs in het zuiden van Hon- garfln aan rede heeft gehouden. Ognye novics, #ie tot 9 jaar gevangenisstraf was veroordeeld wegens verraad, is het vorig jaar tegelijk met andere be klaagden uit het proces Rajk „gereha biliteerd". (Reuter). vrüdag eveneens 11, maar op donder dag 13. Op fabriek B keerde woensdag 12 pet. terug, vrydag 10 pet., maar donderdag liefst 16 pet. Zou dat iets met de loonregeling op donderdag te maken hebben, vraagt de AKU zich voorzichtig af. Bp wijze van antwoord stelt men vast, dat goede sociale voor zieningen alleen maar kunnen stand houden wanneer Ieder persoonlijk biyk geeft van verantwoordelijkheidsgevoel. Terwijl wy dit schrijven, rolt nog het zand uit onze verwaaide haardos, en toen wij zojuist meenden, dat al weer een deel van ons gebit het be- feven had, bleek by analyse het lugu- ere geknars veroorzaakt te zijn door enkele verdwaalde zandkorrels. Want wij hebben zondag vrywel het enige gedaan waartoe een dergelijke storm achtige zondag nog geschikt is: met afgeschermde blik ae zee aanschouwd die in slaafse onderworpenheid aan de woedende zuidwester de Hollandse stranden bestookte met grommend watergeweld. Vele duizenden zijn gisteren naar de hoorden van de zee getrokken, nu eens niet om zich op het strand over te ge ven aan de milde zon en deze wat la ter af te spoelen in een speels zeetje, maar ditmaal om te genieten van de huiveringwekkende schoonheid die windkracht negen aan onze belenden de waterplas weet te ontlokken. De badplaatsen aan de kust van de Noord zee hadden bepaald niet te klagen over belangstelling. De middagtreinen uit Amsterdam en Zandvoort waren byna zo vol als op een echte zomer dag, en talloos velen bleken voor het laatst nog eens het avontuur te willen smaken van een rit met de za terdag a.s. „spoorloos" rakende Zand- voortse tram. Inderdaad, een bezoek aan zee was wel ongeveer de enige ontspanning die er op over schoot voor diegenen, die hun kostbare zon dag liever niet binnenskamers en al kniezend op het weer wensten door te brengen. En zij zullen van hun tocht geen spijt hebben gehad. Het is altijd weer een onvergeiykelijke belevenis, die zee te zien, die onder een onbarm hartig voortjagende wind zich ra- deloos kronkelt en sidderend schuimt, gedwongen als zy is om mee te doen met de luimen van de natuur. Boven die ziedende kolkende watermassa be woog zich een grauw wolkendek waar aan ook het water zijn dreigende kleur ontleende, maar zelfs wanneer de zee soms oplichtte door een weifelende zonnestraal, ging er niets van de be angstigende sfeer verloren. Het was menens, dat was duidehjk, en menigeen zal wel even terugge dacht hebben aan een zekere februari- nacht, toen alle krachten in de natuur samenspanden in een fataal offensief. Maar alle gevaar was ditmaal afwezig al hebben vele strandhuisjes het zwaar te verduren gehad. Een deel van de zeezoekende menigte waagde zich op het strand, waar wervelende zandverstuivingen evenwel het verblijf allerminst veraangenaamden, en zo waar vonden sommigen er nog plezier in om de laatste uitrollers van de wit- gekapte golven over zich heen te la* ten komen. Die op de boulevard had den echter nog het beste deel verkoren want zij genoten een machtig uitzicht op een barre waterwoestijn, waarvan men dan bijna niet kan geloven, dat zy meestal zo vredig en lieflijk onze duinvoet kan omspoelen. te& war Ofl

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 4