Gesprek met West- Duitsers vlot niet a:'MORRIS êefore i/oi/éut// Achttien Noren Wachten op een ijsschots op redding Zeer sceptische reactie van Amerika Vandaag démasqué Parijse mode der H. Vader temidden der K.A.J.-peigrims Geslaagde Russische proef niet intercontinentale raket stilgelegd RADIO MOSKOU EN TASS MELDEN: Het verloop is bijzonder traag en zeer moeilijk Staartrotor van helikopter raakt korporaal Onbestendig weer Het weer- Klinkerfabriek Sovjet-Unie meent de zgn. atoom impasse te hebben doorbroken Mr. Beyen weer eens in Bonn Slachtoffer tijdens vervoer naar zieken- huis overleden GAAT U VERHUIZEN? Het weer in Europa 25 man ontslagen Zaterdag 31 aug. Talrijke attracties K.A.J.-bedevaart te Rome ten einde Markies heeft spijt over kritiek op het Britse koningshuis TSJECHEN WIJKEN MET GESTOLEN VLIEGTUIG UIT NAAR OOSTENRIJK DJNSüa^ i7 AUGUSTUS 1957 81ste JAARGANG No. 29692 HET DRAADOMROEP. ABONNEMENT DUFFEL MONTYCOATS 59.50 Aan zee Nu en dan buien Bes tcdingsbepei'king 1 opent de Marktplein IJmuiden O Overal waar de aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink, zich in Rome vertoonde, waren Kajotters om hem heen, om de bisschop te begroeten en zijn hartelijke belangstelling voor alles en iedereen op de gevoelige plaat vast te leggen. De Nederlandse oud-minister van bui tenlandse zaken, mr. J. W. Beyen, die thans regeringscommissaris voor Duitse zaken is, arriveerde weer eens in Bonn, De vakantie is voorbij en de besprekin gen met de Westduitse delegatie, die wordt geleid door prof. Erich Kaufmann, worden hervat. Zij gaan daarmede de zoveelste maand in, sinds in het begin van dit jaar de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. Luns, met zijn Westduitse collega, dr. Von Brentano, overeenkwam, dat men een ernstige poging zou gaan ondernemen om alle tussen Nederland en de Bonds republiek nog bestaande problemen, die voor het merendeel waren voortge vloeid uit de oorlogstoestand die tus sen beide landen bestond tot een op lossing te brengen. Kort daarop kwam mr. Beyen, aan wie de leiding der Ne derlandse delegatie werd opgedragen, voor de eerste maal naar Bonn en sinds dien zijn afwisselend op Nederlandse en Duitse bodem de besprekingen gevoerd. Aangezien dè leiders van de delega tie al heel spoedig overeenkwamen om over het verloop hunner besprekingen geen enkele mededeling aan de pers te doenien dat is vrijwel het enige, waar over zij het tot dusverre eens werden) en ook de voorlichtingsambtenaren van beide ministeries van buitenlandse za ken in Den Haag en Bonn een sluier van zwijgzaam- en geheimzinnigheid over de Nederlands-Westduitse onderhan delingen hebben gespreid, heeft nie mand er enig idee van, hoe het met de met zoveel enthousiasme geannonceerde „Generalbereinigung" der problemen op het ogenblik nu eigenlijk staat. Maar als er dan officieel wordt be kend gemaakt, dat de leider van de Nederlandse delegatie, mr. Beyen, een bezoek zal gaan brengen aan Von Bren tano, dan kan men toch op zijn vin gers wel narekenen dat het daarbij niet gaat om een beleefdheidsgebaar. Een dergelijk bezoek zou trouwens niet wel in het protocol passen en het ligt dus voor de hand, dat men in dit bezoek een bevestiging moet zien van de indruk, die men eigenlijk al geruime tijd had, namelijk dat het met die Nederlands- Westduitse onderhandelingen toch alle maal zo vlot niet loopt en dat mr. Beyen het kennelijk nodig acht om eens te gaan praten met de baas van de West duitse delegatieleider, de minister van buitenlandse zaken hoogst persoonlijk, om te trachten wat leven in de brou werij te brengen. Het schijnt daarbij niet eens te gaan om een bepaald as pect van de Nederlands-Westduitse pro blemen, doch om het hele verloop, dat als bijzonder traag en zeer moeilijk kan worden gekenschetst. De centrale directie van de P.T.T. deelt mede dat het, in tegenstelling tot andersluidende geruchten, niet in het voornemen ligt over te gaan tot een ver hoging van de abonnementsprijs van de draadomroep. Mocht, geheel los hiervan, besloten worden tot een verhoging van de luisterbijdragen, dan zal deze ge lijkelijk gelden voor toestelbezitters en draadomroepabonné's. Maandagmiddag is te Rijswijk onder de Gelderse gemeente Maurik de 28-ja- rige beroepskorporaal le klasse L. L. Breuer uit Amsterdam in aanraking ge komen met de staartrotor van een heli kopter. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is het slachtoffer aan zijn verwondingen bezweken. Het ongeluk gebeurde tijdens de tien daagse oefening van de genieschool uit Soesterberg. B\j deze oefening worden twee helicopters gebruikt voor luchtver- kenning. Het was de bedoeling dat kor poraal Breuer, die chauffeur was, ook met een helicopter de lucht in zou gaan, zodat hjj zich een indruk kon vormen van de camouflage van zijn auto. Toen hij zich naar het toestel begaf is hij door een tot nu toe niet verklaarde oor zaak met het hoofd in aanraking geko men met de staartrotor van een van de toestellen. Onmiddellijk werd hij met het tweede toestel naar het militair hos pitaal Oog in Al te Utrecht vervoerd, maar toen de machine daar in de tuin aan de grond was gezet bleek het slachtoffer reeds overleden. Advertentie Wij garanderen u een goede verhuizing uitgevoerd door vakkundig personeel. Vraag eens inlichtingen F. DAMIAANS en Zn. - Zijlvest 41 Haarlem Tel. 12456 - 14155 - 52514 Adverentte BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD. BOlSTfi 48 A' DAM TEL 717162 Het K. N. M. I. te De Bilt meldt: Van de Oceaan afkomstige storings- gebieden veroorzaakten in West-Europa opnieuw luchtdrukdalingen. Een van deze storingen trok vanmorgen, verge zeld van veel regen, over Noord-Frank rijk naar het oosten. Boven Scandina vië en het zeegebied ten westen van Noorwegen bevindt zich ook nog een lagedrukgebied, dat maar weinig in omvang en diepte verandert. Hierom heen bewegen over de Noordzee rand- storingen van Schotland naar het oos ten. Deze handhaven in onze omgeving een veranderlijk weertype, waarbij pe rioden met buien afgewisseld worden door opklaringen. Nog slecht strandweer met enkele re gen- of hagelbuien. Krachtige wind, Tui- mend naar noord-west. Te koud voor augustus. Overdag 15 a 16 gr. C., zeewa ter 17 gr. C. Vooruitzichten: uit het noordwesten nadert nog een buiensto ring, maar donderdag zal een rug van hoge luchtdruk weer opklaringen bren- gken, al blijft de aanvoer van te koude lucht doorgaan. Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Nu en dan buien, plaatselijk met onweer. Overwegend matige weste lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 5.46-19.39. Maan: 9.56-20.40. Max. neersl. Station Weer temp. afgel. vor. dag 24 uur Stockholm regenbui 18 2 Oslo zw. bew. 17 Kopenhagen zw. bew. 16 13 Londen mist 18 0 Amsterdam half bew. 17 6 Luxemburg geh. bew. 15 3 Parijs regen 19 03 Nice licht bew. 25 0 Berlijn licht bew. 17 8 Frankfurt zw. bew. 19 2 Mtinchen zw. bew. 16 0 Zürich zw. bew. 18 0 Genève nevel 20 0 Locarno zw. bew. 26 0 Wenen half bew. 17 0.2 Innsbruck zw. bew. 23 1 Rome nevel 29 0 ,18 Noren hebben hun door het ijs "'gesloten schip verlaten en verblijven SP een ijsschots, wachtend op redding, jje bemanning van het 292 ton metende worse schip „Polarbjoern" is het ijs Wgegaan op bevel van hun kapitein, ^°hn Giaver. Giaver heeft per radio gemeld dat hij het schip verliet, omdat "O vreesde dat de „Polarbjoern" be lton te zinken nu de druk van het iis UP de romp verminderde. Een Catalina-vliegboot van de Noor se luchtmacht, vloog in de buurt. Ver acht wordt dat helicopters van de ^bierikaanse luchtmacht, die hun basis !!®bjj Reykjavik hebben, de mannen JUlen oppikken. Volgens de ontvangen ,?3ioberichten is de gehele bemanning f'lig op het ijs overgestapt. Vliegtui- Ph van de Amerikaanse luchtmacht "ebben gisteren een mislukte poging ««daan de schepelingen te redden, na- jpt Giaver per radio gemeld had dat stuurboordzijde van zijn schip was mgedrukt. (U.P.) h ®en Rhenens bedrijf, dat onder de "aam N. V. Kroonsteen sedert enige tijd nieuw soort straatklinker op de fva,,kt brengt, de zgn betonsteen, en On Van tot nu *°e ruirn 125.000 stuks jT week afleverde, is stopgelegd ten- «evolge van de bestedingsbeperking, an* l'ggt'n overheidsorders tot ruim biiv half miljoen de gemeente Urk ïeJV- heeft namelijk nog 600.000 van de- stenen tegoed doch alle orders zijn \::-?11-nuj'*_®r'l. Vijf en twintig arbeiders Radio Moskou en het persbureau Tass, de beide officiële publiciteitsor- ganen van de Russische regering, hebben gisteravond gemeld, dat „enkele dagen geleden in de Sovjet- Unie een intercontinentale ballis tische raket is beproefd en atoom- en waterstofwapens tot ontploffing zijn gebracht". AI deze proeven zouden zijn geslaagd. „De intercontinentale raket vloog op zeer grote hoogte, op een hoogte die nog nimmer is bereikt, en legde een enorme afstand af. Na zeer korte tijd landde de raket in het doelge bied. De bereikte resultaten tonen aan dat het mogelijk is raketten te zenden naar welke plaats ter we reld ook", aldus een bericht van Tass. Verafgelegen gebieden zullen kunnen worden bereikt zonder ge bruik te maken van een kwetsbare strategische luchtmacht. De defen sie werd er zeer door versterkt. De kernwapens zijn volgens Tass met het oog op de veiligheid op grote hoogte tot ontploffing gebracht. Korte tijd geleden, toen de kwestie van de lange afstandsraketten ter sprake kwam, gaven enkele militaire deskun digen van Westelijke ambassades te Moskou als hun overtuiging dat de Russen nog lang niet aan zulke raketten toe waren. De bekendmaking van het te gendeel zal zeer waarschijnlijk een on aangename verrassing voor het Wes ten zijn, te meer omdat de Verenigde Staten nog geen intercontinentale ra ket bezitten althans nog niet hebben verklaard er een te bezitten. De eerste Amerikaanse proef met een interconti nentale ballistische raket de Atlas is in juni jl. mislukt, doordat het rojec- tiei kort na de start ontplofte. Er is nu weer zulk een raket in aanbouw- de Titan genaamd die mogelijk dit jaar nog zal worden beproefd. Ook Groot- Brittannië werkt aan een ballistische raket. De ballistische raket kan. in te genstelling tot het geleide projectiel, al leen in he' begin van haar vlucht door radar van de grond af worden bestuurd. Diplomatieke waarnemers te Moskou gaven gisteravond als hun oordeel dat de Russische aankondiging kennelijk bedoeld is ter beïnvloeding van de ont wapeningsbesprekingen die in Londen worden gehouden. Men verwacht dat de Russische onderhandelaars het Dior de vrouw als I of langgerekt ovaal. I schouders naar de zoom en f I ineenvloe( terwifl taille en heup I Parijse nio7}' Vandaag maakt de 5 u meer i?e zicb bekend, waarvan I I men weet nt zien °P Pa9- 3- Zoals 1 vier wekeJJloBcn de foto's eerst aan pers en nadat de collecties I I openbaar u>or!?0'pers Betoond zijn, I daag verschi Bemaakt. Van- s toereld ook dUen over de hele 2 I Modetijdschrift^ nummers fan de °ferzicht van de 216- een ■i°t0' i modp7i«« n/r e Parnse winter- Advertentie I Matig in ),llels' die vrij kunst- den. Up. ieven wordt gehou- 5 ment is- rleleuWe modieuze ele- nauw toeloncvJe' Van onderen 1 er voor? P rokWie voelt 2.30 uur BEURS - INDUSTRIE MIDDENSTAND iJMOND Argentinië Door ongeveer 600.000 Argentijnse arbeiders is gisteren een kwartier gestaakt, onder andere om de eis, dat de pensioenen worden aange past bij de stijgende kosten van levens onderhoud, kracht bij te zetten. standpunt zullen innemen, dat de Sov jet-Unie thans meer te bieden heelt, in een ontwapeningsoverleg dan de Westelijke wereld. Zo heeft in verband met de geslaagde proef met het bal listische projectiel de Sovjet-regering Tass gemachtigd het volgende te ver klaren: ,,Het probleem van de ontwape ning, met daarbij inbegrepen de vraag stukken van atoom- en waterstofwa pens, en van het stopzetten van de proefnemingen ermee, is vele jaren lang zonder resultaat in de Verenigde Naties besproken. De Russische rege ring, die zonder weifelen haar vredes politiek voert, heeft meer dan eens concrete voorstellen gedaan over aan zienlijke vermindering van de strijd krachten en de bewapening, een ver bod op atoom- en waterstofwapens, het stopzetten van de proefnemingen, en andere maatregelen die met het ontwapeningsprobleem verband houden De Westelijke machten hebben even wel op het terrein van de ontwapening nog geen enkele practische stap gezet. Integendeel, zij scheppen allerlei be lemmeringen, die een oplossing van dit hoogst belangrijke probleem in de weg staan. De Russische regering zal echter blijven streven naar overeen stemming". Vervolg op pagina 4) De bedevaart van de katholieke ar beidersjeugd in Rome, waaraan een 30.000 jongeren uit de gehele wereld deelnamen, is gisteravond geëindigd met een massale internationale folkloristi sche manifestatie, waaraan Italiaanse, Portugese, Nederlandse, Belgische, Se negalese, Japanse, Canadese en Ame rikaanse groepen deelnamen. De Italiaanse vice-premier, Pella, ver klaarde in een toespraak, dat de „so ciale orde die wij wensen, langs wet telijke weg en niet door middel van ge weld opgebouwd moet worden." „Wij geloven", aldus Pella, „dat de nieu we wereld slechts opgebouwd kan wor den als de weg naar het collectivisme, dat slechts tot opoffering van al onze vrijheden en ons religieuze idiaal zou leiden, wordt afgesloten." Mgr. Car- dijn, de stichter van de K.A.J.-beweging, verklaarde onder donderend applaus: „Wij zullen gezamenlijk een beschaving opbouwen die de meest onterfde arbei ders van de wereld recht zal laten we dervaren". (A.F.P.) De 19-jarige markies van Londonder ry heeft gisteren tegenover de pers ver klaard, dat hij spijt heeft over de kri tiek, die hij onlangs op het Britse ko ningshuis heeft geoefend. Hij maakt ne derig excuus voor zijn „slechte manie ren" en zegt volkomen te kunnen be grijpen, dat velen hem laf noemen, om dat zijn kritiek iemand gold, die niet kan antwoorden. De 33-jarige Lord Altrincham, die be gonnen is met de kritiek, heeft daaren tegen geen spjjt. Hij heeft de pers mee gedeeld, dat hij in het volgende nummer van de „National and English Review" zlJn critici zal antwoorden. Hij verklaar de dat hij sinds zijn eerste artikel meer dan duizend brieven heeft ontvangen, waarvan meer dan driekwart het met hem eens is. (A.F.P.-Reuter). Twee Ts.iechoslowaakse staatsburgers zijn gisteren met een vliegtuig naar Oostenrijk uitgeweken. De twee mannen, beiden burgers, hadden het toestel ge stolen en waren ermee over de grens gevlogen. Na hun landing op het vliegveld Sey- ring hebben zij de Oostenrijkse autori teiten om politiek asyl verzocht. (A.P.A.) BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM 'eiefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 'jkant Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 'ikantoor en Red IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 'rectle: J J W Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen, hoofdredactie: Drs H v RUN en Severlr». NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.38 uur 's avonds tel. 21544. Tijdens de grote bijeenkomst van de Kajotters, zondagmiddag op het St.-Pie- tersplein te Rome, liet de H. Vader, gezeten op de sedia gestatoria, zich onder geestdriftige toejuichingen over het plein dragen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1