Vele nieuwe woningen in Amsterdam zullen minder in huur stijgen Woon- en wijkgerief dat vrijwel uniek is in Nederland Federa lis ten congres bespreekt de machte loosheid der V.N. Invoering van blijvende internationale politiemacht als eerste doel Visserij^olf .Prins Philips Willem herleeft in Buren Kruiswoordraadsel m m m m m m m a u m w m 1 In de maand juli grote stijging bij haringvisserij ECHTE WALES! ANTHRACIET j „De Spaarnestad ERIC DE NOORMAN NAAIMACHINES „Wees gerust, er zit winst in" Roofoverval op tankstation Hoger beroep in Iller-zaak Wind stoot auto van de weg; V.N. van negatief naar positief Haarlems meisje in Zand voort aangerand Heemskerk en de tunnelfeesten 11 1 Goede kwaliteit en hoge prijzen NIEUWE HUURBEREKENINGSMETHODE Buit: f 300 Nog 4 dagen Zomerprijzen a m 62 B.I.M.IJ.-TENTEN IN OPBOUW PAGINA Verjaardag van mgr. M. A. Jansen Aangetekend door O.M. en verdediging Voor trechlerhaarden jj BRANDSTOFFENHANDEL j Stakingen in Indonesië verboden Umberto Saba overleden "t h - v** CASTR1CUM Gingen Beverwijkers op pad? - coronal1 11. grote s pvrucnt, - - - - - - - Verse haring RINGEN? Grote Houtstr. 49, Tel. 20049 (Van een verslaggever) De onrust die in de Amsterdamse tuinsteden is ontstaan na het bekend worden van de huurverhogingen der na-oorlogse woningen is voor B. en W. van de hoofdstad aanleiding geworden, In overleg met het ministerie in Den Haag een nieuwe huurberekeningsme- thode te bestuderen. Deze methode zal er waarschijnlijk toe leiden dat vele nieuwe woningen minder in huur zullen stijgen dan aanvankelijk aan de bewo ners was meegedeeld. Meer dan een vage schets van de nieuwe normen die nu zullen worden gehanteerd, zijn de Amsterdamse gemeenteraadsleden maandagmiddag tijdens een buitenge wone vergadering niet van de waarne mend wethouder voor de volkshuisves ting, de heer A. in 't Veld, aan de Weet gekomen. Met talloze voorbeelden schetste de wethouder de buitengewone ingewik keldheid van het gehele huurprobleem in Amsterdam. Het blijkt dat lang niet altijd de bewoners van de nieuwe wo ningen de meest gedupeerde partij zijn. In oudere buurten, die bij bena dering niet het woon- en wijkgerief van de tuinsteden bieden, zijn de hu ren reeds het peil van de nieuwe woningen genaderd. Een en ander is voor het Amsterdamse gemeentebe stuur aanleiding geworden, de gemeen telijke woningdienst opdracht te ge ven een volledige inventarisatie van de hoofdstedelijke woningvoorraad sa men te stellen waarbij ook kwalitei ten als de „be-zonning" en de recrea tie in de omgeving in de berekening zullen worden betrokken. Wij staan, aldus de wethouder, voor het probleem dat bij de huidige bij drageregeling der regering binnenkort geen nieuwe woningen meer voor alle inkomstengroepen kunnen worden ge bouwd. Men kan moeilijk eisen dat be woners van nieuwe woningen een kwart van hun inkomen aan huur betalen, zo als thans soms geschiedt, terwijl een zesde tot een zevende van het inkomen als normaal geldt. Daarom hebben B. en W. van Amsterdam in de besprekin gen die zij met het ministerie zijn be- Maandag in de vroegte heeft minstens een onbekende dader een overval gepleegd op het benzinetank station aan het verkeersplein Oude Rijn bij Utrecht. Hij is met f 300 aan con tanten verdwenen. Ongeveer half vijf verscheen aan het benzi: -station oen man, die zich door middel van i wassen neus en een namaaksnr- on herkenbaar had gemaakt. Hij hield de pompbediende twee revolvers onder de neus en dwong hem tot het afgeven van de sleutels van een geldkistje, waarin de directe ontvangsten zaten en van de kluis in de kantoorruimte achter het station. Hij maakte zich meester van f 300 uit het geldkistje, maar gunde zich niet de tijd voor een onderzoek van de kluis. Onder bedreiging met de revolvers gebood hij de bediende binnen te blijven, waarna hij verdween. De bediende bleef niet binnen, doch waarschuwde passerende automobilisten. De politie heeft nog geen spoor van de overvaller, doch vermoedt te doen te hebben met de dader(s) van een der gelijke overval op een tankstation bij Amsterdam, kort geleden met ongeveer dezelfde vermomming gepleegd. Donderdag 29 augustus viert mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, zijn 52ste verjaardag. Gelegenheid tot geluk wensen wordt gegeven van 1112 uur voor leken en van 1213 uur voor de geestelijkheid. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rot terdam, zal zondag a.s. om negen uur de Pontificale Hoogmis opdragen in de parochiekerk van de H.H. Nicolaas en Barbara te Amsterdam ter gelegenheid van het veertigjarig huwelijksfeest van zijn vader en zijn tweede moeder. Men hoopt a.s. zondag het nieuwe parochie- altaar gereed te hebben, dat meer naar voren en hoger geplaatst is in de kerk dan het vroegere. Met man en macht wordt aan de verandering gewerkt. De openbare aanklager en de verde diging zullen hoger beroep aantekenen tegen de uitspraak in de z.g. „Iller- zaak", de doorwading van deze Beierse zijrivier van de Donau door een aan tal Duitse valschermsoldaten, waarbij vijftien hunner de dood vonden. De 23-jarige sergeant Dieter Julitz, die de opdracht tot het doorwaden van de sterk gezwollen rivier gaf, kreeg een voorwaardelijke gevangenisstraf van acht maanden, met een proeftijd van vijf jaar. De 33-jarige sergeant Josef Schaffler, die de oefening niet meemaakte, werd vrijgesproken, evenals de 36-jarige eer ste luitenant Alfred Sommer, die ver zuimd had zijn onderofficieren in ken nis te stellen van een regimentsorder, waarin dergelijke oefeningen werden Verboden. De openbare aanklager, dr. Spiegel, Verklaarde tegenover verslaggevers, dat vooral de vrijspraak van Schaffler Voor hem onbevredigend is. gonnen opnieuw het verzoek betrokken een wijziging van de bijdrageregeling in die zin dat deze bijdrage volgens een glijdende schaal worde verstrekt inplaats van een vast bedrag. Even zeer acht de wethouder het een gevaar lijke situatie dat geen financiering van premiebouw door gemeente en woning bouwverenigingen meer wordt toege staan. Hij vreest een aanzienlijke terug gang van de woningproduktie als deze bepaling wordt gehandhaafd. De ontevreden bewoners van de tuin steden rekenden de wethouder, die zijn sporen op het gebied van de volks woningbouw in Amsterdam ruimschoots heeft verdiend, echter ook voor dat zij op vele gebieden van een woon- en wijkgerief genieten dat vrijwel uniek is in Nederland. In geen enkele grote stad in Nederland, verklaarde de wet houder met nadruk, worden zoveel eengezinswoningen gebouwd ais in de Amsterdamse tuinsteden. Wij streven naar een regeling die billijk en recht vaardig zal zijn voor alle Amsterdam mers en wij hebben het vertrouwen dat de nieuwe huurberekeningsmethode de ze rechtvaardigheid meer zal benade ren dan de eerste. Wees gerust, be sloot de wethouder, er zit winst in. Hoewei de nieuwe regeling in grote trekken reeds bij de raad was bekend sen het college van B. en W. en de P.v.d.A. toonde de Amsterdamse raad zich door het antwoord van de wethou der toch voldoende gerustgesteld om verdere discussies op te schorten tot de nadere resultaten van de onderhande lingen met het ministerie bekend zou den zijn. Aan het antwoord van de wet houder waren langdurige redevoerin gen uit de fracties voorafgegaan welke echter in hoofdzaak een herhaling wa ren van hetgeen reeds in de Tweede en Eerste Kamer bij de huurdebatten over deze zaak was gezegd. Met na druk wees de wethouder het van ver schillende zijden geuite verwijt van de hand dat het gemeentebestuur ar beidskrachten van buiten naar Amster dam zou hebben gehaald met de belof te dat zij een nieuwe woning zonder huurverhoging zouden krijgen. Zulk een toezegging is nooit op gezag van het Amsterdamse gemeentebestuur gege ven, aldus de wethouder. Evenmin voel de hij iets voor het advies, de gehele regeling van de huurverhoging der nieu we woningen te laten rusten tot uit Den Haag de definitieve instructies zouden zijn ontvangen. Advertentie Gisterochtend om negen uur is in de Wilhelminalaan tussen Beuningen en Wijchen tengevolge van een hevige wind- j stoot een bestelwagen van een bedrijf uit Arnhem van de weg geraakt en, na een boom te hebben ontworteld, zwaar be schadigd in de berm van de weg terecht gekomen. De auto had een matige snel heid. Volgens deskundigen komen tenge volge van bepaalde effecten, die in zekere streken van het land bij storm kunnen optreden, zodanige windstoten voor, dat dergelijke ongevallen zich kunnen voor doen. Het KNMI heeft omstreeks die tijd windsnelheden geregistreerd van 20 me ter per seconde of ruim 70 km per uur. geworden door een briefwisseling tus- veel warmte weinig as weegt ca. 75 kg per H.L. „CORNNIC" 20/30 12.60 „SEVEN SISTERS" 20/30 ƒ14.- 5 „VICTORIOUS" Super 20 '30 f 15 .60 en Centr. Verwarming afm. 8/15 (viertjes) .CORNNIC" ƒ10 50 '„SEVEN SISTERS" 11.- „VICTORIOUS" Super 11.50; Ook alle andere soorten en afmetingen uit voor raad leverbaar. Vraagt onze prijscourant. Friese Varkenmarkt 610 (Spaarne bij Viaduct) TELEFOON: 14164 en 13904. (Van onze Haagse redactie) Op de eerste dag van het congres der wereldfederalisten in Scheveningen heeft een aantal voortreffelijke spre kers de herziening van het charter der Verenigde Naties besproken. Aan een juridische uitwerking van deze herzie ning en het concreet aangeven waar en hoe precies de tekst van het charter moet worden gewijzigd, kwam men nog niet toe. Men beperkte zich tot het aangeven van de algemene wense lijkheid van een herziening, waarhij het instellen van een blijvende militaire macht als eerste noodzaak voorop werd gesteld. Een van de meest overtuigende voor standers van de herziening was prof. De Geouffre de la Pradelle, hoogle raar in de rechtswetenschappen aan de universiteit van Aix en Provence. Hij zag o.m. in de uitbreiding van het aantal landen, dat tot de V.N. is toe getreden met zestien in het afgelopen jaar, een gunstige factor voor de mo gelijkheid, tot herziening te komen. Nu de gehele wetenschappelijke wereld het erover eens is, dat het charter moet worden herzien, gaan de kansen op poli tieke verwezenlijking stijgen door het toenemen van een meerderheid die er voor is, zo meende de Franse rechtsge leerde. Hij zag inmiddels wel in, dat het zeker nog enige jaren zal duren voor dit alles technisch is uitgewerkt. Wij moeten met alle kracht blijven stuwen in die richting, zo luidde zijn advies. „Men kan ons dit op den duur niet weige ren". Prof. De la Pradelle liet even eens doorschemeren dat vele juristen thans hard werken aan een verbeterde tekst die nog dit jaar in de algemene vergadering van de V.N. met vrucht ter discussie kan worden gesteld. De Japanse gedelegeerde Y. Goto zag het invoeren van een blijvende inter nationale politiemacht als eerste doel. De V.N. zijn thans tot machteloosheid gedoemd, zo constateerde hij. Men is zelfs niet in staat de wereld te bevrij den van de bedreiging met toenemende radio-activiteit. Daarvoor is maar een uitkomst: de gehele wereld moet zich tot één enkele staat verenigen, die een eigen gerechtshof erkent en een internationale politiemacht heeft. De huidige legermacht van de V.N. is een samenraapsel voor noodgevallen. Noch in omvang noch qua organisatie is zü in staat te voldoen wanneer een taak van enige omvang moet worden vol bracht. In deze eerste plenaire vergadering hebben velen ook gewezen op de ont stellende materiële nood in een wereld die toch over steeds meer technische mogelijkheden gaat beschikken. Zo kwam men reeds op het thema dat vandaag verder is uitgewerkt: de tech nische bjjstand aan minder ontwikkel de gebieden. „Onze vergadering duurt nu 2,5 uur, in die periode zijn er 12.000 kinderen geboren in een wereld die aan 800 miljoen kinderen nog niet voldoende voedsel en dekking weet te bieden", zo constateerde een van de sprekers uit de vergadering die bij de discussies het woord nam. De aandacht werd ook getrokken door het plan van de Engelsman Usborne, om de kleine landen bij de onderhande lingen uver de ontwapening een aparte overeenkomst te laten sluiten. Engeland zou daarbij het voorbeeld moeten ge ven en desnoods consequent het lidmaat schap van de vereniging voor atoom wapens moeten opzeggen zodat men het vervaardigen van atoomwapens geheel kan stoppen. Engeland zou zich niets moeten aantrekken van wat de Ver enigde Staten en Rusland hesluiten. Hij werd met zijn „derde macht ideeën" fel aangevallen door de Ame rikaan Adam Clayton Powell, die pleit te voor een snelle algehei ontwapening van alle landen en de instelling van een wereldparlement met een uitvoe rende macht. De V.N. moeten zo spoe dig mogelijk van negatief positief ge maakt worden, aldus deze spr. Ook het Franse parlementslid J. Kloek uit Straatsburg en de Amerikaanse vak bondsleider A. Zander waarschuwden voor een ontwikkeling, waarbij de V.N. dezelfde weg opgaat als de Volkenbond en- aan ondoelmatigheid te gronde gaat. Vandaag zou men behalve de steun aan de minder ontwikkelde gebieden ook de vorming van de internationale politiemacht nog eens aan de orde stel len. Woensdag wordt een tocht ge maakt naar Amsterdam, waar o.a. ab- bé Pierre zal spreken op een jeugdbij- eenkomst door de wereldfederalisten ge organiseerd. Een delegatie van vijftig leden zal die dag door de koningin worden ontvan gen. Volgens nieuwe militaire voorschrif ten, die zijn afgekondigd als onderdeel van de staat van oorlog en beleg, zijn in geheel Indonesië stakingen verboden. Personen en organisaties, die opdracht geven tot een staking in vitale onderne mingen, kunnen gestraft worden met een jaar gevangenisstraf of een boete van 10.000 rupiahs. Stakers kan negen maan den gevangenisstraf worden opgelegd of een boete van 7.500 rupiahs. De militaire commandanten in de buitengewesten zullen vaststellen of een onderneming van vitaal belang wordt geacht voor de nationale economie. De Italiaanse dichter, schrijver en oudheidkundige Umberto Saba is na een hartaanval te Gorizia overleden. Saba, die zijn eerste verzen in 1911 publiceerde, is 74 jaar oud geworden. 69. De aanvoerder laat twee bootjes, die ongeveer even lang zijn, naast elkaar leggen. Er worden snel enkele rechte stammetjes gekapt en de mannen begin nen met sterke koorden de twee bootjes tegen elkaar aan te binden. „Het lijkt me wel wat", gromt Svein, „omslaan kan het niet zo gemakkelijk en het is beter dan helemaal niets". Eric knikt instemmend en terwijl de mannen voort gaan met het in orde brengen van het vreemde vaartuig, trekken hij en Svein er met de aanvoerder op uit. Het wemelt in het moeras van vogels en klein wild, zodat de mannen er betrekkelijk snel in slagen een flinke jachtbuit verzamelen. Juist als zij op het punt staan terug te keren, grijpt de aanvoerder der moerasbewoners Eric bij de arm en wijst zwijgend achter zich. Een schoK vaart door de Noorman, als hij op grote afstand talloze scheepsmasten bovet[ het riet ziet uitsteken. Dat kan maar één ding betekenen: „De Zwarte Pirfl®' is geland". Maandagavond omstreeks kwart over elf miste de 20-jarige mejuffrouw P. A. H. d. O. uit Haarlem de tram, toen zij uit Zandvoort van haar werk naar Haarlem wilde terugkeren. Er kwam een heer aanrijden in een kleine auto, een z.g. Goggomobil. Hij sprak het meisje aan en stelde voor haar even met de auto naar haar huis in Haar lem te brengen. Het meisje nam de uitnodiging aan, maar bemerkte tot haar schrik, dat de man niet de rich ting van de Zandvoortselaan uitging, maar de Boulevard nam. Toen zij buiten de bebouwde kom kwamen, werd de man handtastelijk. Het meisje verweerde zich hevig en er ontstond een ernstige vechtpartij. Het meisje werd zwaar mishandeld, maar zag niettemin kans uit de auto te ko men en te vluchten. Zij ging naar het politiebureau te Zandvoort en werd vandaar, na verbonden te zijn, naar de ouderlijke woning gebracht. De „heer" was een jongeman van 25 a 28 jaar, een donker type, kromme haviksneus. Hij sprak zeer beschaafd. De auto was een rood gelakte wagen. De Zandvoortse politie stelt een uit gebreid onderzoek in en verzoekt de genen die enige aanwijzing kunnen ge ven, zich met haar in verbinding te stellen. Zoals bekend zal op 28 september 1957 de dan gereed zijnde Noordzeekanaal- tunnel bij Velsen worden geopend. Door de commissie ter voorbereiding van de feestelijkheden die ter gelegen heid hiervan gehouden zullen worden, zijn aan de vertegenwoordigers uit de gemeenten Velsen, Beverwijk en Heemskerk diverse voorstellen gedaan. In Heemskerk blijkt echter in ver band met de volksfeesten van 4 en 5 september a.s. niet voldoende belang stelling te bestaan om uitgebreide fees telijkheden te organiseren. Wel werden toezeggingen ontvangen voor deelname aan een optocht met bedrijfswagens door de IJmond. Vermelde commissie heeft er echter wel op aangedrongen, voor de school gaande jeugd, evenals in Velsen en Be verwijk zal geschieden, een kindervoor stelling te organiseren. Het is mogelijk voor deze kindervoor stellingen de medewerking te verkrij gen van het Noordhollands Cabaretge zelschap, dat dan zal optreden met een kindercircus. De kosten hiervan, inclusief aan de kinderen te verstrekken versnaperingen worden geraamd op 1.000.- Het college heeft zich op het stand punt gesteld, dat deze kindervoorstellin gen in elk geval gegeven moeten wor den, opdat de kinderen in Heemskerk bij een gedenkwaardig feit als de ope ning van de tunnel, een gelijk feest die nen te hebben als de kinderen in Velsen en Beverwijk. B. en W. kunnen tevens nog medede len, dat in het kader van de feestelijkhe den het fanfarecorps „St. Caecilia" in Beverwijk zal concerteren, terwijl een muziekcorps uit Velsen of Beverwijk een muzikale rondgang in Heemskerk zal houden. De aanvoer was maandag te IJmui- den zeer groot. De Maria van Hatturo IJm. 10 was er met 930 kisten haring en makreel, de Klaas Wijker IJm. 85 met 1075 kisten haring en makreel en 50 stijve kabeljauwen, de Dirkje Ro. 53 met 1200 kisten haring en makreel, de Kw. 165 met 220 kisten, de Kw. 162 met 330 kisten, de IJm. 221 met 430 kisten en 100 stijve kabeljauwen, de Kw. 159 Java met 550 kisten, de Hd. 125 met 125 kisten, de Kw. 135 met 1230 kisten en de Elie Chemviere IJ™- 32 met 1050 kisten en 40 stijve kabel jauwen Er kwamen voorts zestien log gers en zeven en twintig kotters aan de markt met een aanvoer van 1375 kis ten schol 180 kisten tong, 50 kisten tarbot, 185 kisten wijting, 1610 kisten schelvis, 17° kisten gul en kabeljauw en 230 kisten diversen. De grote regels kabeljauw deden maandag 108 tot 134, kleine regels 56 tot 65, kisten grote kabeljauw 154 tot 10° en kisten kleine kabeljauw 114 tot 122 per 125 kilo. Noorschol II en III noteerden 48 tot 30 per kist van 50 kilo. Haring deed 15 tot 11 per kist van 50 kilo. Niet de gehele aanvoer van haring vond een koper. De Kw. 168 loste bijvoorbeeld 200 kisten haring regelrecht in de schuiten van de vismeelfabriek. Makreel werd ver kocht voor 10 tot 16 per kist van 50 kilo. Een lage prijs. Gul deed 46 tot 16, wijting 15 tot 17 en kool- vis 82 tot 116. Grote schelvis no teerde 43 tot 55, groot middel 24 tot 30, klein middel 19 tot 27 en braad 11 tot 18 per kist van 50 kilo. Voor de dinsdagmarkt waren er maandag al schepen voldoende te IJ- muiden binnen. De Kw. 80 was er met 950 kisten haring, de Sch. 171 met 1660 kisten haring, de Thorina IJm. 33 met 500 kisten haring en 36 stijve kabel jauwen, de VI. 27 met 600 kisten haring en 450 kantjes gezouten haring; de Kw. 91 met 160 kisten, de Kw. 108 met 110 kisten; de Wr. 49 met 190 kisten; de Kw. 88 met 171 kisten; de Kw. 33 met 250 kisten, de Wr. 25 met 190 kis ten; de Kw. 7 met 205 kisten; de Kw. 64 met 183 kisten en de Kw. 59 met 180 kisten verse vis. De berichten uit zëe waren uiteraard vanwege het slechte weer bijzonder ongunstig. Om de Noord kon echter zondag nog worden gevist. De dagvang sten liepen van 100 tot 150 manden haring en makreel. Bij Whitby ont wikkelde zich een haringvisserij met rui me resultaten. Het nadeel van de vis serij aldaar is echter, dat de haring er bijzonder klein is, zodat de trawlers er voor verse haring weinig aan hebben. Op het Zand werd vanwege het storm weer niet gevist. Aan het einde der vorige week is aan de Dorpsstraat een geparkeerd staande auto ontvreemd, toebehorende aan onze plaatsgenoot de heer K. Maandag is deze auto in Beverwijk onbeheerd langs de weg aangetroffen. In dezelfde nacht dat de auto werd ont vreemd, is ook ingebroken in een kan toor van een kaashandel. Men had zich hier door een ruit in te slaan toegang verschaft. Zo ver men kan nagaan, wordt er niets of weinig vermist. De politie, die een onderzoek instelt, vermoed dat hier dezelfde dader(ers) aan het werk zijn geweest. Prins Philips Willem van Nassau, mysterieuze figuur in onze vaderland se geschiedenis, met wie de geschied schrijvers eigenlijk niet goed raad we ten, die een groot deel van zijn leven gedwongen in Spanje doorbracht en in de harten van ons volk nooit een plaats gekregen heeft als zijn vader, Willem van Oranje, en zijn broers, Maurits en Prederik Hendrik, Prins Philips Willem dus staat momenteel in zijn geboorteplaats Buren weer m het centrum van de belangstelling. Men heeft in het plaatselijk nutsge- bouw een tentoonstelling ingericht over zijn levensloop althans over het weinige wat hiervan bekend is en vrijdag, zaterdag en maandag wordt in het plantsoen ter plaatse een openluchtspel over de prins opgevoerd dat naar men verwacht duizen den bezoekers naar het twaalfhonderd inwoners tellende stadje zal trekken. Zo eert Buren de nagedachtenis van de „Spaanse" prins, die als veertien jarige knaap te Leuven studeerde, toen hij in 1568 op last van Philips II naar Spanje werd overgebracht, ken nelijk om later in de Nederlanden een pion te worden in het tachtigjarig schaakspel tussen Spanje en de Repu bliek. Er is, zoals gezegd, niet veel bekend over deze zoon van Willem de Zwijger en gravin Anna van Buren. Het kas teel, waarin hij werd geboren, staat er niet meer; in de Franse tijd viel het onder de slopershamer. Wat Bu ren echter nog dagelijks aan de Nas- saus herinnert, is het fraaie weeshuis, dat Maria, zuster van prins Philips Willem, er liet bouwen. Voor het ove rige moet men het stellen met wat vergeelde perkamenten uit het archief, die op de tentoonstelling zijn aange vuld met tal van andere curiosa uit verschillende musea. Interessant om te zien, maar veel wijzer wordt men er niet van. Het leven van de prins komt er mee niet uit de doeken. En toch is dit wellicht de réden iets meer over hem te vernemen dat men dezer dagen naar Buren reist. Onze verwachtingen waren hoog ge spannen, toen maandagmiddag in de Hervormde kerk waar in het koor een hardstenen tombe het stoffelijk overschot van Maria dekt de ten toonstelling werd geopend door mr. A. P. van Schilfgaarde, rijksarchivaris van Gelderland, die een inleiding over Willem de Zwijgers oudste zoon zou houden. De prins leek op zijn vader: royaal en hartelijk, terwijl hij even als zijn broers gaarne de zijpaden der liefde bewandelde. Hij is door zijn Spaanse opvoeding katholiek gebleven en kwam in 1608 naar Buren terug om ingehuldigd te worden, het geen de toehoorders allemaal reeds konden weten. Iets nieuws werd niet gehoord, helaas. De sluier over dit le ven blijft hangen. Voor het overige vermeldt het feest programma een show van boerenwa gens en arresleden, bezichtiging van het weeshuis, dat een fraaie Renais- sance-voorgevel heeft, een tentoonstel ling in het stadhuis van voorwerpen, die rond Buren zijn opgegraven, en hoewel de feestgids dit niet ver meldt een wandeling door het stad je, een juweeltje zo mooi. Deze wan deling, ook over de wallen, heeft ons persoonlijk het meest bekoord. Een in getogen pleintje voor de prachtige kerk, smalle straatjes met moe-voor- over hangende huisjes, hier en daar een kostelijk geveltje en op de hoeken oude baasjes, die vredig hun pijp sab belen. Alleen vraagt de bezoeker zich met pijnlijke verbazing af, waarom de straten moesten worden volgehangen met natgeregende vlaggetjes. Heeft Buren, dat helemaal geen make-up no dig heeft, dan van andere feestvieren de steden niet geleerd, hoezeer een feestcomité van ijverige middenstan ders en V.V.V.-ers het aanzien van straten en pleinen kan besmeuren? Over de bordpapieren en rieten obsta kels, die naar men ons uitdrukkelijk verzekerde oud-Hollandse win keltjes met luifels moeten voorstellen, zullen wij maar zwijgen 6 Horizontaal: onzekerheid, sprakeloos; inzegenen, - lijfwacht; lastdier, halsgordel van trekdier; troef negen, vallei, radio-omroep; telegraaf restant (afk.), ritme verbindingsstuk, spek; onderdeel van schip, week; noot van pijnboom, buiten; nieuwerwets, communistisch dictator; eethuis; zonder kracht, heilige. Verticaal: G© tweejarig dier, mevrouw (Eng.); deel van klok, grootmoeder; praalziek, kaassoort; O vurig, grensdocument voor auto's; voegwoord, halsdoek, stad in Stier marken (Oosten rijk); zevende zoon van Jakob, pees; 8 9 10 H J 7. luisterrijke danspartij, - deel van mast; 8. plager, - Bredase voetbal ver, - deel van boom; 9. ouderwets ver voermiddel; 10. rivier in - gezicht. Door het merendeel der grote vaar- tuigen werd in de maand juli de ha ringvisserij uitgeoefend. De resultaten van de zoute treilvisserij waren aan merkelijk gunstiger dan van zoute drijfnetvisserij. Het aanbod van verse haring liep sterk op. De zoute haringvisserij leverde over het algemeen aanzienlijk betere resul taten op dan in juni, hoewel het wis selvallige karakter van de vangsten bleef aanhouden. De haring-treilvisserij had een gunstig verloop, terwijl de drijfnetvisserij pas in de tweede helft van de maand bevredigend werd. Ver geleken met dezelfde periode van 1956 bestond er einde juli 1957 nog een Katwijk aan Zee Scheveningen Vlaardingen IJmuiden Totaal juli 1957 juli 1956 juli 1955 achterstand van bijna 70.000 vaten. Teneinde de aanvoer van gezoute? haring te stimuleren, werd per 2 jwl de bepaling van kracht, dat van de drijfnetvaartuigen 9/10 van de haring' aanvoer uit gezouten haring mocht bc staan. Van de vaartuigen met een treil' net werd dit 8/10. Per 15 juli werdeO alle beperkingen opgeheven. De aap' gevoerde haring was van goede kwal)' teit en bracht hoge prijzen op. De prijzen voor gezouten drijfnetharing waren veelal lager dan voor gezoutef treilharing.' Per rederijplaats vertoonden de aan' voeren en prijzen van gezouten drijf' netharing het volgende beeld: Geld prijs 40.67 39.12 36.97 42.30 39.10 33.96 28.97 Katwijk aan Zee Scheveningen Vlaardingen IJmuiden Totaal juli 1957 juli 1956 juli 1955 Maatjes Volle IJle Steur 12.657 1.085 23 992 28.855 54 4 9.453 5.387 835 3.512 802 55 3 47.701 2.029 27 13.960 80.878 334 26.937 100.306 413 7.972 treilharing waren als volgt: Maatjes Volle IJle Steur 7.392 3.688 440 10.149 178 539 3.832 2.749 289 3.712 1 1 249 25.085 6.616 1.517 14.983 256 1.306 9.388 326 474 Geifl- prijs 45.45 46.32 40.48 43.76 44.50 38.41 31.68 De aanvoeren en prijzen van gezouten haring van het begin der teelt tot einde juli in respectievelijk de jaren 1957, 1956, 1955 en 1954 waren: Gein- Maatjes Volle IJle Steur prijs 117.089 8.645 27 17.673 54.88 167.343 590 - 43.471 43.09 200.949 739 - 19.788 33.25 146.273 13 - 14.451 44.37 1957 1956 1955 1954 De uitvoer van gezouten haring be droeg in juli 1957: 1.602 ton voor een waarde van f 1.2 miljoen tegen 1.105 ton voor f 825.000 in de overeenkom stige maand van 1956. België nam 778 ton af. De verzending naar West- Duitsland (410 ton) bleef onder de verwachtingen. Door de Westduitse vloot wordt momenteel een ruime hoeveelheid gezouten haring aange voerd, terwijl de prijzen van het Ne derlandse produkt vrij hoog liggen. Naar Noorwegen werd 362 ton ver zonden. In de verslagmaand konden voorts twee belangrijke contracten voor de le vering van gezouten haring worden afgesloten, namelijk één voor 100.000 vaten naar Rusland en één voor 40.000 vaten naar Oost-Duitsland. De treilers behaalden in de maand juli behoorlijke vangstresultaten. Aan gezien echter diverse treilers een deel van de haring in gezouten toestand aan brachten, was het aanbod van verse haring iets minder dan in juli 1956. De aanvoer liep terug van 2.993 tot 2.700 ton. Hiervan werd in IJmuiden 2.213 ton aangevoerd tegen prijzen van f 0.22 tot f 0.60 per kg. Te Scheve ningen kwam 480 ton voor f 0.22 tot f 0.54 per kg. Ruim 200 ton verse ha ring werd naar de vismeelindustrie afgevoerd. De uitvoer van verse haring was nog niet groot en bedroeg 328 ton voor een waarde van f 149.000. In juli kon ruim 225 ton worden geëxpor teerd voor een waarde van f 104.000. België nam nu 312 ton af. Advertentie Alle merkt. - dus ruime keuze ENGEL, Gr.Houtstr.181, Tel. 14444 Advertentie U vindt bij ons honderden modellen in goud en zilver. heeft het voor U. De kleine zaak met de grootste keuze Het was tijdens het storm-weekend een geruststellende gedachte te weten, dat de grote tenten, waarin de komend® week de Beurs van Industrie en Mid' denstand in de IJmond gehouden zaj worden, nog niet overeind stonden. We' was reeds veel materiaal gearriveerd en had men een begin gemaakt met he* uitzetten. Maar maandag kon de jeugd" tot last van de bouwers, genieten v»d het aantrekkelijke schouwspel mast h® mast te zien verrijzen, terwijl aan d voet ervan de plankiers worden gelegd" Het begin van de B.I.M.IJ. is er wefpj De tenten zijn in aanbouw. Op het te genover liggende Marktplein heeft d P.E.N. een huisje gebouwd om alle nodigde stroom te leveren. Hoog ov® de Lange Nieuwstraat heen is een bw del stroomkabels geleid naar het beuj\ terrein. En intussen zijn op het Mar^ plein de eerste symptomen van de K mis al waar te nemen. Want ook zal de komende week de aandacht v IJmuiden en van de gehele streek v. gen. En laat het daarom nu nog m even uitwaaien en regenen. Als het zaterdag af maar beter weer worai.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2