Komende Najaarsbeurs: ook nieuwigheden honte mengeling nu veel Zin en onzin Sovjet-raket Nieuwste Ford: Ed.se/ Verdacht van botersmokkel Utrecht blijft juiste plaats voor de Jaarbeurs Roep der ruimten OPVOUWBARE CONTAINERS EN HONDENSCHOENTJES Vier personen aangehouden Ook als door de Euromarkt taak en opzet vergroot worden op Zuid-Sumatrd Katholieken in Indisch Kerala houden een protestmars Gat in damwand vrijwel gedicht De berichtgeving over de Neutron-ramp Betonwerker veroordeeld Anderhalf jaar voor mishandeling met dodelijke afloop Voorzitter dr. G. van der Wal: De N.A.T.O.-raad bestudeerde Westers ontwapeningsplan Kolonel Djambeh Franse actie in de Casbah van Algiers Onderhandelingen tussen Egypte en Frankrijk in Genève Kardinaal Wyszynski spreekt in klooster te Jasna Gora DINSDAG 21 AUGUSTUS 195> PAGINA 4 Op de komende Najaarsbeurs, die van 3 tot en met 12 september a.s. te Utrecht wordt gehouden, zullen binnen- en buitenlandse firma's weer dingen naar de gunst van het kopend publiek, al of niet met de handel als tussenschakel. De grootste belangstelling zal daarbij weer uitgaan naar wat de fabrikanten als nieuw op de markt brengen, variërend van op vouwbare containers uit de Verenigde Staten zeer praktisch voor te rugzending in geledigde toestand tot schoentjes en regencapes voor honden, ontsproten uit een ingenieus oost-Duits brein. De beurs brengt weer een bonte mengeling van elektrische koelkasten, telapparaten, haring- op-sap, boekhoudsystemen, speelgoed, huisorgels en nachtcrèmes. De fabri kanten zenden weer hun handigste verkopers om het geachte publiek te overtuigen, dat het leven bijna zinloos is zonder fluitketel, die in vier harmonische tonen fluit, laat staan zonder foto-album, waarvan de rug een ingebouwd speeldoosje bevat, dat bij het openslaan leuke wijsjes tingelt. Zin en onzin zijn, zoals steeds, in bonte mengeling op de beurs te vinden. IS 58 Pers protesteert bij' de K.N.V.B. N.a.v. houden van een besloten bijeenkomst MARINIERS OP HERHALING lijders aan brandend maagzuur voelen zich geen hall mens Hunnen geen eten zien - in 't vooruitzicht van zo'n nieuwe aanval „Met verlof" Aan gevolgen van verkeersongeluk overleden mmé mm# iÜ L..* J (Vervolg van pagina 1.) In 1955 heeft de toenmalige staats secretaris voor de Amerikaanse lucht macht, de huidige senator Jackson, ver klaard dat spoedige ontwikkeling van een ballistisch projectiel van beslissend belang was voor de veiligheid van de Verenigde Staten, „Wie de raket het eerst heeft zal de zogenaamde atoom impasse doorbreken," merkte Jack son by die gelegenheid op. De eerste reacties in Amerika zijn verdeeld. Leden van de Amerikaanse Congrescommissie voor de strijdkrach ten en de atoomenergie toonden zich zeer sceptisch. De senatoren Salton- stall en Bush zeiden, dat men de Rus sische „beweringen niet zonder meer kan geloven". Ook de Democratische senator Stuart Symington, vroeger minister voor de luchtmacht, zei, dat de Rus sische verklaring „niet controleerbaar is". Maar hij bracht tegelijkertijd in herinnering, dat als de Russen zich In het verleden beroemden op het bezit van een bepaald wapen, dit later al tijd waar bleek te zijn. De senator zei, dat naar zijn mening de Sovjet-Unie het gevecht om de raket-suprematie al half heeft gewonnen. Dat komt, zei hij, omdat de regering-Eisenhower de ontwikkeling van een Amerikaans inter-continentaal projectiel „alleen uit zuiver fiscale en budgetaire over wegingen" vertraagt. Hoge ambtenaren van het Ameri kaanse ministerie van defensie zei den gisteravond, dat de Tass-berichten onvoldoende houvast bieden. Het kan best zijn, zeiden zij, dat de Russen met een proefraket hebben geëxperimen teerd en dat betekent dan, dat zij in ieder geval niet verder zjjn dan de Ver enigde Staten. De „New York Times" schrijft vandaag, dat de moraal van het geval deze moet zijn, dat er meer spoed wordt gezet achter het Ameri kaanse raketprogramma. (U.P.,Reuter) Het meest serieuze deel vindt de be zoeker op het terrein aan de Croese- laan, waar de grote Bernhardhal ge heel gereserveerd ïs voor de afdeling efficiency, welk begrip zich er mani festeert in ontelbare rekenmachines en andere elektronische wonderen. Serieus is ook de openlucht-expositie van con tainers voor het grote wegvervoer, een geheel nieuwe afdeling, die evenals de kustvaart op de laatste voorjaars- beurs ongetwijfeld veel vakmatige belangstelling zal trekken. De elektrobeurs breidt zich nog steeds uit en beslaat deze keer zowel de Ju liana- als de Margriethal. Philips ver schijnt er met tal van nieuwe armatu ren en ornamenten, ook voor de straat verlichting. Nieuw heet in deze stand een lichtgewicht snel-strijkijzer, waar van de temperatuur zeer nauwkeurig kan worden afgesteld. Voor de inte rieurverlichting waarin de Italiaanse invloed duidelijk te onderkennen valt wordt in toenemende mate gebruik gemaakt van nieuwe materialen, zoals polyester met glasvezel, gesponnen plastic en acrylaat. Een andere fabri kant meent de mensheid een dienst te bewjjzen met het op de beurs brengen van bloemvazen met (kunst)rozen, dieelektrisch verlicht kunnen wor- Over enkele dagen zal in de show rooms van tal van dealers in de Ver enigde Staten de nieuwste Ford aan het publiek worden getoond. Deze lang verwachte en met spanning te gemoet geziene automobiel zal de naam „Edsel" dragen, genoemd naar de enige zoon van Henry Ford I, de Het bestuur van de Nederlandse Sport pers heeft zich tot het bestuur van de K.N.V.B. gericht met een telegram waarin het zegt met verontrusting te hebben kennis genomen van het be sluit dat de zaterdag a.s. te Amster dam te houden zeer belangrijke verga dering van de sectie betaald voetbal niet voor de pers toegankelijk zou zijn. De Nederlandse Sportpers wijst het bestuur van de k.n.v.b. zowel op de on juistheid als op het gevaar avn deze maatregel. Het bestuur van de Nederlandse Sportpers "is o.a. van mening dat de K.N.V.B. met het opleggen van een zwijgplicht zjjn afgevaardigden niet op een dergelijke manier zal kunnen bin den dat langs deze weg geen verklarin gen waarvan men de juistheid niet al tijd kan controleren worden gegeven. Verklaringen welke uiteaard hun weg naar de bladen zouden vinden. (Van onze Haagse redactie) De gang van zaken bij de bericht geving over het ongeluk met de Neutron bij Biak .waardoor de bevol king van Nederlands Nieuw-Guinea via buitenlandse zender eerder van het ge beurde op de hoogte werd gesteld dan via de eigen pubüciteitsorganen, wijt minister Helders aan een samenloop van omstandigheden. Hij zegt dit in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Vrolijk (P.v.d.A.) De uitzending van de radionieuw- dienst op Nieuw-Guinea in de morgen werd afgelast om de K.L.M. in de ge legenheid te stellen allereerst de ver wanten van de slachtoffers in te lich ten. Het bericht van de K.L.M.-verte- genwoordiging aan de hoofddirectie in Nederland moest echter via het nor male luchtverbindingsnet over ver schillende buitenlandse stations wor den verzonden. Hierdoor hebben klaar blijkelijk buitenlandse radiozenders de beschikking gekregen over bijzonder heden, die op dat moment de autori teiten in Hollandia zelfs niet bekend waren. Ook een perstelegram voor Neder land ondervond enige vertraging, om dat het eerst aan de gouverneur werd voorgelegd, aangezien gemeend werd, dat publikatie met het oog op het on derzoek ongewenst zou kunnen zijn. Het Is echter niet zo, dat perstelegrammen in het algemeen slechts verzonden mo gen worden na goedkeuring door de Êrocureur-generaal, aldus minister [elders. jong gestorven vader van Henry Ford II) de huidige leider van het machtige Ford-concern. De voornaamste kenmerken van deze hypermoderne wagen zijn: een geheel nieuw gestyleerd, vertikaal voorfront en vele opvallende construc ties zoals het schakelen van de trans missie door middel van een drukknop systeem, dat zich in het midden op de naaf van het stuurwiel bevindt. Tijdens het experimenteel stadium, dat in juli 1954 reeds begon, hebben prototypen van de Edsel meer dan 2.400.000 km afgelegd. De Edsel is leverbaar in 18 modellen in vier series, nl. Ranger, Pacer, Corsair en Citation, met daarnaast nog een station-wagon groep. De Ed- sels zullen in U.S.A. tot de wagens van de middenprijsklasse behoren. Ambtenaren van de centrale veld dienst hebben in Maastricht vier boter- smokkelaars aangehouden, die bezig waren met de voorbereiding van een nieuwe smokkelpartij van ongeveer 3000 kg boter naar België. Het waren drie Maastrichtenaren en een Belg, al len oude bekenden van de douane. Zij zijn in verzekerde bewaring ge steld. Zij worden ervan verdacht in de afgelopen weken 's nachts enkele grote partijen Nederlandse boter per auto over de grens te hebben gesmokkeld, telkenmale via andere grensposten bij Maastricht. De smokkelauto, die dan met grote snelheid reed en geen gevolg gaf aan het stopsein van de douane, is reeds door ambtenaren van de centrale velddienst beschoten. Bij iedere rit wer den er naar schatting 2000 tot 3000 kg boter naar België gesmokkeld. In de periode van 9 september tot 5 oktober worden bij het korps mariniers herhalingsoefeningen gehouden. Hier voor wordt een bataljon ter sterkte van ongeveer 1400 man onder de wapenen geroepen, hoofdzakelijk bestaande uit militie-mariniers. Naast een algemene instructieperio de, welke een week zal duren, zullen gedurende de tweede en derde week oefeningen in compagniesverband wor den gehouden o.a. een landingsoefening op Texel en een uitgebreide schietoefe ning op de Harskamp. In de vierde week worden de herha lingsoefeningen besloten met een alge mene bataljonsoefening, welke tussen Nijkerk en de Elspeetse heide zal wor den gehouden. Deze herhalingsoefeningen zijn de tweede in hun soort. In de periode van 6 mei tot 1 juni kwam eveneens een bataljon voor dergelijke herhalingsoe feningen onder de wapenen. den, hetgeen zeer gezellig heet te zijn als t.v.-verlichting, hetgeen wij in twü- fel moeten trekken, tenzü de fabrikant met gezelligheid iets anders bedoelt dan wij, die ook zonder elektrisch verlichte rozen het toch wel gezellig weten te maken. De afdeling woningtextiel en fournitu ren, waarbjj een toenemend gebruik van kunststoffen te constateren valt, com pleteert de beurs op het Croeselaan- terrein. In de gebouwen aan het Vredenburg wordt de meeste ruimte weer in be slaggenomen door de afdeling huishou delijke artikelen. Een Dordrechtse fa briek lanceert een volautomatische elek trische koffiepot, waarvan het nieuwtje bestaat uit de porceleinen uitvoering. Uit Arnhem komt een elektrisch ver warmingsapparaat, waarvan het toege paste systeem, dat nieuw heet, berust op de verwarming van water in een luchtledig afgesloten ruimte. Een fa briek in Tiel ontwierp een gevaarloze verwarming voor de badkamer met een geheel geïsoleerde constructie, even tueel met trekschakelaar. Voor de baby is er een ronde box dus zonder hoeken, die kunnen verwon den met een soepel nylonnet. Voor de heer des huizes is er niet alleen een „knijpkat-droogscheerapparaat" dus geen lege batterijen op reis meer maar bovendien een even ijdel als zin loos polshorloge, waarvan de lunetten verwisselbaar zijn, zodat de drager op zondag met een doublé en in de week met een verchroomd horloge kan lopen. Ook mevrouw komt aan haar trekken, b.v. met geparfumeerde zeep vlokken voor het badwater en toilet zeep met schildpadolie. Zo wisselen zin en onzin elkaar af. Een muntmeter voor de t.v. overi gens reeds in de handel kan zinvol zjjn, een „verplaatsbaar stalen afschei- dingsrek voor woonruimten" eveneens, maar een „elektrische waterfontein voor de huiskamer" lijkt ons minstens overbodig, een „intern verlichte siga rettenaansteker" eveneens. Een „dic- tet" bandrecorder zo groot als een klapcamera voor op reis kan mis schien nuttig zijn en een „volautoma tische bankbiljettentelmachine" ook, maar of de maatschappij ondenkbaar wordt zonder „visueel sieufrelcontrole- systeem" menen wij in twijfel te mogen trekken. Hetgeen overigens niet wegneemt, dat de komende Najaarsbeurs juist door dergeiyke snufjes aantrekkelijk ge maakt wordt, speciaal voor de geïnte resseerde buitenstaander, die anders de kans loopt, zich te vervelen tussen de onafzienbare hoeveelheden echt de- geiyke en praktische artikelen, waar het uïteindeiyk om begonnen is. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft vanmorgen een 27-jarige betonwerker uit 's-Gravenhage wegens het plegen van zware mishandeling, de dood ten gevolge hebbende, veroordeeld tot een gevangenisstraf van anderhalf jaar met aftrek van voorarrest. Tijdens een vechtpartij op de avond van 10 maart j.l. had hij zijn zwager, een 29-jarige chauffeur met een dolk mes in de borst gestoken. Deze liep hierop weg, maar zakte na ongeveer tachtig meter te hebben gelopen, ten gevolge van bloedverlies in elkaar en stierf. De officier van justitie had te gen de beton werker wegens doodslag een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek van voorarrest gevorderd. De onlangs benoemde nieuwe voorzit ter van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, dr. G. van der Wal, acht Utrecht de meest geschikte plaats voor jaarbeursmanifestaties, ook wanneer straks in het kader van de euromarkt taak en opzet van de Nederlandse jaar beurs groter zullen worden. Dit verklaarde hij naar aanleiding van een hem gestelde vraag of in ver band met de groeimogelijkheden van 'e jaarbeurs verplaatsing van dit instituut naar Amsterdam of Rotterdam wordt overwogen. Er is thans volledig overeenstemming bereikt tussen de gemeente Utrecht en de jaarbeurs over de bouw van het nieuwe secretariaatsgebouw, dat op het Vredenburg een plaats zal vinden. De bouw van dit secretariaat acht dr. Van der Wal zeer urgent, temeer ook, daar er een uitbreiding van de expositieruim te mee gepaard zal gaan. De textieljaarbeurs, die in het voor jaar reeds met gebrek aan ruimte te kampen had, zal bij de komende voor- jaarsbeurs over meer ruimte gaan be schikken. Men hoopt op het Croeselaanterr cin ruimte te kunnen vinden voor een aan zienlijke uitbreiding van de daar ge vestigde jaarbeurshallen. De financiële middelen daartoe acht dr. Van der Wal aanwezig. Hoewel dr. Van der Wal oen concen tratie van de jaarbeursgebouwen aan Croeselaan wel als een organisatorisch voordeel zag, meent hfj toch, dat ook een splitsing in Vredenburg- en Croe- selaanterrein de ontwikkeling van de Utrechtse beurs niet in de weg behoeft Op een speciale zitting van de NATO- raad te Parus onder voorzitterschap van Paul-Henri Spaak zijn gisteren alle documenten die betrekking hebben op het Westeiyke ontwapeningsvoorstel en de laatste wüzigingen die hierin zjjn aangebracht, bestudeerd. De door de vertegenwoordigers van de NATO-landen uitgebrachte kritiek is op schrift vastgelegd en zal aan de vertegenwoordigers van de Westelijke landen in de subcommissie voor de ont wapening van de V.N. worden overhan digd. (A.F.P.) Advertentie Rennies herstellen prompt 't evenwicht neutraliseren alle overtollig maag zuur in een wip. Op 't moment dat ge Rennies neemt en deze smelten op de tong, zakt de pijn, om na enkele minuten geheel te ver dwijnen. Neem toch Rennies. Gemakke lijk in te nemen gewoon laten smelten op de tong. En helemaal niet néér om in te nemen. Integendeel: smakelijk èn onopvallend! te staan. Gegronde hoop bestaat er vol gens dr. Van der Wal, dat op korte ter mijn meer ruimte op het Croeselaanter- rein beschikbaar komt, waarvoor hij een nauwe samenwerking tussen ge meente en jaarbeurs als eerste vereiste ziet. Deze samenwerking is er tot nu toe steeds geweest en, naar de heer Van der Wal mededeelde is ook het ge meentebestuur van Utrecht overtuigd van de noodzakelijke expansie van de Utrephtse beurs. Plannen om het internationaal karak ter van de Utrechtse beurs prijs te go- ven voor een Eurobeurs in het kader van het gemeenschappelijke verdrag bestaan er bij de Nederlandse Jaar beurs bepaald niet, zo zei dr. Van der Wal. Het internationaal karakter acht hij van een te groot belang, terwijl, vol gens hem, door een Eurobeurs het pro tectionisme in de hand wordt gewerkt. Nederland behoeft, naar de mening van dr. Van der Wal, niet bevreesd te zijn, dat het in de Euromarkt een onvolwaar dige partner zal worden, terwijl ook de Utrechtse jaarbeurs niet tot een regio nale manifestatie behoeft te degrade ren. Kolonel Dahlan Djambek, plaats vervangend chef-staf van de Indone- siche landstrijdkrachten, die de vorige week zjjn ontslag heeft ingediend, is in Padang aangekomen, de hoofdstad van do autonome provincie Zuki-Suma- tra. Hjj had zün gezin bij zich. Djambek zeide bij aankomst, dat hij „met ver lof" was in afwachting van het ant woord van de regering op zijn verzoek om van zijn functie te worden onthe ven. Het parlementslid Noor (Masjumi) heeft inmiddels de regering schriftelijk gevraagd of er enige waarheid is in de berichten, dat Djambek zijn ont slag heeft ingediend naar aanleiding van de jongste arrestaties, omdat deze in strijd zouden zijn met de wet. Vol gens Noor is Djambek een belangrijke figuur bij de pogingen om tot een op lossing te komen van de vraagstukken in het leger zelf en tussen de centrale regeringen de opstandige bewegingen in de buitengewesten. (A.N.P.) Franse strijdkrachten hebben gister middag in de Arabische wijk van Al giers, de Casbah, een gebouw omsin geld waar zich volgens inlichtingen de generale staf van het Nationale Bevrij dingsfront van Algiers zou moeten op houden. De opstandelingen in het ge bouw poogden verzet te bieden en maakten onder meer gebruik van klei ne tijdbommen. Er ontstond een hevige schietpartij. Hierbij werden aan Franse zijde twee man gedood en zes min of meer ernstig gewond. Naar verluidt zün de drie bü de actie gesneuvelde op standelingen medewerkers van de op standelingenleider in het gebied van Algiers, Yacef Zaadi. (AFP) In de buurt van Walldorf in de Duitse rhnl'rffol? Essen Is een oververmoeide TA* zyi vrachtwagen met aanhanger beladen met pruimen, van de hoofdweg de hellende berm nfnere. ten't ?t0Wel trekker als aanhangwagen kantelden, zodat duizenden pruimen op de weg en m de berm terecht kwamen. De foto geeft een beeld van het ovrui- mingswerk, waaraan zelfs de brandweer te pas moest komen. De bestuurder van de wagen moest in het ziekenhuis worden opgenomen. In Genève zijn gisteren economische, financiële en culturele besprekingen tussen Frankrijk en Egypte begonnen. Dit is het eerste rechtstreekse contact tussen deze landen na de Suez-crisis. Verwacht wordt dat de onderhandelin gen een week zullen duren. (Reuter) Vanochtend is aan de gevoigèn* van een hem op 15 augustus overkomen on geluk de 68-jarige heer P. uit Oost op Texel overleden. Op die dag werd de heer P. op zün fiets door eén groepje jeugdige wielrüders aangereden. Hij ver loor het bewustzün en is niet meer bü kennis gekomen. Duizenden katholieken uit verscheide ne delen an de Indische staat Kerala, waar de communisten aan het bewind zijn, trokken gisteren door de straten van de hoofdstad Trivandrum om te demonstreren tegen een wetsontwerp van de regering, dat beoogt alle scho len onder staatstoezicht te brengen. De katholieken, die een derde van de be volking van Kerala uitmaken, beschou wen het wetsontwerp als een bedrei ging van hun scholen. Van de 9.000 la gere scholen zün 6.000 particulier, waar van de helft rooms-katholiek. De communistische partü heeft de bisschoppen, priesters en de katholieke leken in Indië beschuldigd van het or ganiseren van een haatcampagne, om koperij en moord om te verhinderen, dat de scholen door de regering wor den overgenomen. Op een bijeenkomst na de mars zün twee resoluties goed gekeurd, waarin intrekking van het „aanstotelijke" wetsontwerp wordt ge- eist en de bevolking van Indië wordt gewaarschuwd voor „de kanker, die ons democratisch stelsel is ingeslo pen." (Reuter) Kardinaal Wyszynski, de primaat van Polen, heeft gisteren verklaard, dat „de Poolse geestelijkheid een la vend geloof heeft en dat haar morele peil hoger is dan dat van de geesteiyk- heid jn andere landen". De kardinaal zei dat dit het geval was, ondanks de Poolse priesters, die banden blijven onderhouden met „instellingen die niets met de Kerk gemeen heb ben." (Hierbij doelde do kardinaal ver» moedeiyk op de door de staat gesteun de organisatie „Pax", die in het alge meen het communistische bewind gun stig gezind is, maar waaraan de pries ters van de kardinaal geen medewer king mogen verlenen). De kardinaal sprak op een bijeenkomst van priesters, die naar het klooster van Jasna Gora bij Czestochowa wa ren gekomen voor de viering van het grote nationale feest van de Poolse ka tholieken, dat aan Onze Lieve Vrouw van Czestochowa is gewüd. Naar de plechtigheden, die twee duurden, waren een miljoen pel8rl*JA gekomen, van wie er tallozen tengel" ge van het grote gedrang flauw vieleI£ Kardinaal Wyszynski zei, dat het P°? se volk bedreigd was door de materia* listische wereldbeschouwing, maar dat het als overwinnaar uit deze ideologi sche strijd te voorschpn was getreden. /li:,/* Ai» Door het opstuwende water van het Spui is omstreeks vijf uur maandagochtend een gat in de damwand van de Schuddebeursdijk bij Hekelingen op het Zuid hollandse eiland Putten geslagen. Zowel de polder „Schuddebeurs" als de huizen aan de voet van de dijk hadden onmiddellijk te kampen met het stijgende water. door Dirk van den Brink Een Nederlandse emigratieroman 23 Hü was niet boos, maar mijn woorden schenen een gevoelige plek in zün binnenste geraakt te heb ben. Had ik een wonde opengereten, die nog bezig was, te genezen? Nu ook kwam het me plotseling voor, dat zijn enthousiasme over het proefbedrijf zo juist min of meer geforceerd had geklonken, maar dit kan ik me ook wel verbeeld hebben. Het was een andere Martens, die me na lange tüd zwügen, na misschien wel vijf minuten, aansprak. Hü sprak alsof hü het met zichzelf niet eens was. Of liever hij sprak, terwijl hü er in zijn hart van over tuigd was, dat de dingen, die hü ging zeggen, niet onder woorden gebracht konden worden. Ik kan niet zeggen, welk een diep gevoel van verslagenheid ze in mij opwekten. Terwijl hij met grote ogen dromerig in de verte staarde, zei hij: „Het loonzakje, Martens, dat heeft me de nek ge broken. Het is te dwaas. Niemand begrppt er iets van. Ze verklaren me allemaal voor gek. Tweeën vijftig loonzakjes per jaar. Tweeënvijftig schouder klopjes. De moeder, Martens, baart haar kind in smart. Het kind is de goddelijke beloning voor haar weeën. Maar de boer is bereid, jaar in jaar uit krom te liggen om te kunnen oogsten. De levende oogst, dat is de goddelijke beloning voor onze arbeid." Hü balde zün vuisten en schudde ze, alsof zijn polsen met ketenen aan elkaar geklonken zaten. „Met alle goede wil van de wereld, jongen, ik kan het niet. Wie geleerd heeft, zijn leven te richten naar het verloop van de jaargetijden, kan het niet zichten naar het eind van de week. Wie eenmaal gewerkt heeft onder de Baas van Hierboven, duldt geen andere baas meer boven zich. Niemand be grijpt me. Ik ben boer, Martens. Nooit zal ik een geduldig loontrekker kunnen zün." Hü zei het niet precies zoals ik het hier opteken. In werkelükheid waren zün woorden veel meer ver ward. Maar ik had ze zó goed begrepen, dat ik me angstig afvroeg, wat ik Jettie zou moeten antwoor den, als ze naar mijn toekomstplannen informeerde. Want ik wist, dat ik er niet meer aan zou denken, deze betrekking aan te nemen. Ja, het is ongetwijfeld op de terugweg geweest, dat ik de volle zwaarte van het kruis, dat me werd voorgehouden, begon te vermoeden. Voor het eerst in mijn leven kreeg ik een inzicht in het wezen van het kruis: het is een vorm van lijden, die in druist tegen onze natuur. Men zou alles willen verdu ren, maar juist dat éne nu net niet. Men zou een oceaan van lüden willen leegdrinken, maar die éne druppel je kruis liever uitspuwen. De terugweg werd een lijdensweg. Ik heb het verschrikkelijke woord in mijn ge dachten vast niet uitgesproken, maar voortdurend bewogen ze zich in die richting. oor het eerst in mijn leven hield ik me bezig met de mogelijkheid van emigratie. Nu vind ik dat zelf vreemd, maar toen rilde ik van angst en het zweet brak me uit. De woede van mün familie, van mün dorp, van een heel volk had ik willen trotseren; daarvoor had ik alle denkbare offers kunnen brengen... Alleen dat éne het buigen van mün kop voor de stomme omstandigheden dat wilde ik niet. Toen nog niet tenminste; nu weet ik, dat er geen blind noodlot bestaat. Ook innerlijk is er die dag iets in me veranderd. Ik begon intens voor mün toekomst te bidden. Ik leerde allengs, mün moeilükheden voor te leggen aan de Baas van Hierboven. Dat heb ik te danken aan de baas van de proef- boerderü. Het betekent niet, dat ik me erg prettig voelde. integendeel! Ik had het gevoel, rond te spartelen in een ledige ruimte, een ellendig gevoel voor iemand die gewoon is, zijn benen in de vette aarde te planten. En opnieuw trachtte ik hulp en steun te vinden in een wereld, waar ze voor mij niet te vinden waren: de wereld van Jettie Simons. Na een kilometer of vüf reed ik mijn wiel klem in een stuk ijzerdraad. Tot dan toe had ik met een nors gezicht voor me uit gekeken. Jettie had, zoals gewoonlijk, geen enkele poging gedaan om mün stilzwijgendheid te verbreken. We stapten af. De draad zat zo vast rond de as gedraaid, dat ik hem met de hand niet kon losmaken. Terwül ik mpn fiets van achteren optilde, liepen we langzaam enkele honderden meters voort. De weg was daar erg eenzaam. Plotseling ontdekte Jettie op een nog eenzamere zijweg een huisje, half verscholen ach ter een groep donkere dennen. Het bleek nota bene een cafeetje te zijn: een van die plattelandsherber- gen, die uitsluitend bestemd schijnen om af en toe een verdwaalde wandelaar op te vangen, maar die toch iedere zondag volgepakt zijn met tabaksrook en gasten. Met behulp van een nijptang was de üzerdraad in een ommezien verwijderd, maar fatsoenshalve gingen we even de gelagkamer binnen. Het was een grote, kale ruimte met een vloer van rode plavui zen, waarop een nog maagdelijke laag wit zand lag. Vanaf de gewitte muren lachten ons hupse jongeda mes of schalkse oude heertjes toe, ons vriendelük aanmoedigend, een bepaald merk sigaretten te ro ken, of uitsluitend die en die jenever te drinken. We hadden echter koffie besteld, die de waardin, een plompe vrouw met de gang van een schildpad, bezig was te zetten. Een antieke staande klok tikte zo traag, dat het leek of de minuten voortkropen. Het was er kil. Zo kil als een lege herberg op een winterdag maar kan zün. We begonnen een gesprek, maar het vlotte niet. Ik liet niets los van mün bevindingen op de boerde rij en Jettie vroeg er niet naar. Ze zinspeelde er zelfs niet op. Voelde zij aan, wat er zich in mijn binnenste afspeelde? (Wordt vervolgd) Maandagmiddag is het gat in de damwand in de Schuddebeursdyk te Hekelingen op het eiland Futten met meer dan vijftienhonderd zandzakken vrijwel geheel gedicht. Voor de getrof fen damwand is een nieuwe ijzeren damwand geslagen. De hoge water stand van de namiddag en de nanacht heeft verder geen schade aangebracht. Vannacht heeft de dijkwacht bü de wand gepatrouilleerd. Na nauwkeurige inspectie is geble ken, dat de met klei, stortsteen en zand in aanbouw zünde kromming in de dük aan de zijde van Hellevoetsluis over een afstand van ongeveer 200 me ter verdwenen is. Dit nog onbescherm de dijkdeel zal zo spoedig mogelijk worden hersteld. Bij gunstig weer kan dit in drie tot vier dagen gebeuren. Blijft de zee woelig, dan zal de her bouw meer tijd en inspanning vergen. Het op de ringdük aangebrachte as- faltdek heeft betrekkelijk weinig gele den. Een stuk van 60 meter (ongeveer 100 vierkante meter), dat de vorige week werd gemaakt, is danig bescha digd en behoeft ten dele herstel, ten dele vernieuwing. Aan materieel, dat in de luwte van de ringdük en in de werk- haven van Hellevoetsluis lag, is niets verloren gegaan. Dit was de derde keer, dat tijdens een stormachtig weekend het werk van ongeveer een week teloor is gegaan. Het reeds langer liggende asfaltdek op het dükdeel van 3500 meter heeft hei stormgeweld goed doorstaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 4