II. VADER over gewichtige taak in onderontwik kelde gebieden Abbé Pierre spreekt ook te Amsterdam en Den Haas Gezin zonder inkomsten achtergelaten Vele geschenken voor Houston K ru is woord raadse l tijd handhaven ERIC DE NOORMAN Hoe kan men de jeugd rijp maken voor de internationale gedachte Drie gevallen voor het gerechtshof Regering wil midden-Europese Andere tijdregeling zou grote nadelen opleveren Vrouw vermist DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1957 PAGINA - KATHOLIEK ONDERWIJZERSCONGRES Prins Bernhard in marine-cei. 'rum Arbeidsongeval eist dode Trein met Britse Kajotters ontspoord Twee lichtgewonden Masjumi handhaaft zich in West-Java Verkiezingswinst voor de communisten Landdag St.-Adelbert te Hilversum Plaats van leek in Kerk en wereld hoofdthema Melkcontrole in westen op kosten van bedrijfsleven <n -hef ü'P>®f>A£*- ftmmï mm Bij opening van nieuwe K.L.M.-lijn O.a. exemplaar van Staatsblad van 1841 IJmuidense vishallen Omzet hoger dan geraamd - - - - - - 23456789 10 11 «n Oplossing van woensdag Vakopleiding van fotografen Examens 's-GRAVENHAGE, 28 aug. Tweede Ergerlijk geval van dierenmishandeling Twee Hagenaars veroordeeld Selwyn Lloyd naar Joegoslavië Sovjet-Unie De tarieven in de Sov jet-Unie voor telegrammen naar ea lefoongesprekken met het buiteni f zullen met ingang van 1 sff„\oof sterk verhoogd worden. Zo zullen y, perstelegrammen naar New Nor* e„ plaats van 25 kopeken per wo<o sg voor perstelegrammen naar L°fl j he in plaats van 36 kopeken per vy"int£lrif'f taald moeten worden. Het zal ongeveer verdubbeld wor" ^.F-P Z.K.H. Prins Bernhard heeft woens dagmorgen in zijn functie van inspecteur- generaal der Koninklijke Marine een bezoek gebracht aan het marine-op komstcentrum te Voorschoten. Hij was vergezeld van de adjudant van H.M. de Koningin, tevens chef van de staf van de inspecteur-generaal, kapitein-luite nant ter zee P. J, S. de jong en door zijn adjudant luitenant ter zee der le klasse W. van Rossem. De Prins werd bij zijn aankomst o.m. ontvangen door de com mandant van het centrum kapitein ter zee R. M. Crommelin. Z K.H. inspecteer de hierop de wacht onder bevel vau luitenant ter zee J H. van Beek, waarbij was ingedeeld de marinekapel onder leiding van de eerste iuitenant der ma riniers H. C. van Lijnschoten. Nadat de Prins een ogenblik in net bureau van de commandant had ver toefd inspecteerde hij de op de parade plaats opgestelde manschappen. Na de inspectie meldden de divisie chefs zich bij de Prins. Vervolgens maakte Z.K.H. een rondgang door de verschillende afdelingen van het op komstcentrum om tenslotte aan een maaltijd aan te zitten in het verblijf van de commandant van het opkomstcen trum. Tijdens werkzaamheden bij het mon teren van een drijvende kraan op het terrein van het havenbedrijf Vlaardin- gen-Oost, is de 38-jarige H.G. woensdag door een in de hijs hangende last in de rug geraakt. De man overleed korte tijd later aan de bekomen verwondingen. Een speciale trein met ongeveer 600 Britse Kajotters, die terugkeerden van het Kajotterscongres in Rome, is van morgen vroeg ontspoord in de omgeving van de Franse plaats Saint Dizier. Elf meisjes en zes jongens werden licht ge wond. Vijftien van hen konden onmiddel lijk na de behandeling in het ziekenhuis weer worden ontslagen, twee meisjes moeten nog twee a drie dagen blijven voor de behandeling van een lichte shock. Zij hadden allen gezeten in de enige wagon, die kapseisde bij dit onge luk. De ontsporing was het gevolg van een breuk in de as van de lokomotief. Volgens vandaag in Djakarta ontvan gen voorlopige uitslagen hebben de communisten in West-Java hun stem- menaantal met ruim ZOO.000 vergroot in de jongste provinciale verkiezingen. Zij verkregen 1.06 miljoen stemmen tegen 800.000 in de verkiezingen voor de wet gevende vergadering van twee jaar ge leden. De Masjumi heeft echter haar positie als grootste partij in West- Java weten te handhaven met 1.5 mil joen stemmen. De P. N. 1. verkreeg 1.1 miljoen stemmen en de Nahdatul Ula- ma 0.5 miljoen. De voorzitter van de P. N. 1. in Mid- den-Java, Hadisubeno, heeft aangekon digd, dat hij zijn functie zal neerleg gen, daar hij zich zelf verantwoorde lijk stelt voor de nederlaag van zijn partij in de verkiezingen. De P. K. I. behaalde hier de overwinning. Zaterdag 28 en zondag 29 september zal in Hilversum de landdag 1957 van de Sint-Adelbert-vereniging worden ge houden. Het algemeen thema van deze land dag luidt: de plaats van de leek in Kerk en wereld. Dit thema zal in een viertal inleidingen worden uitgewerkt o.a. door Gabriël Smit, die zal spre ken over ,,de leek in de Kerk" en door aalmoezenier T. C. Groenedijk met een lezing over ,,het geloof in de leek". Deze beide inleidingen zijn op zater dag. Zondag zal prof. dr. J, G. Groot, leraar aan het seminarie van War mond, spreken over „de Kerk in de leek" en mr. L. C. Baas uit Amers foort over ,,de leek in de wereld". Zondagmorgen celebreert mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, een pontificale H. Mis voor de deelnemers in de kapel van de St.-Ludgeruskweek- school te Hilversum. Het programma vermeldt verder o.m. een concert door het Radio Philhar- monisch orkest in de K.R.O.-studio. De voorzitter van de St.-Adelbert, baron mr. van Voorst tot Voorst spreekt zondagmiddag zijn jaarrede uit. (Van onze Haagse redactie) De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening heeft enige tijd ge leden aan het produktschap voor zui vel laten weten, dat in verband met de beperking der bestedingen de bijdrage uit het landbouwegalisatiefonds van 350.000,— ter dekking van de controle- kosten op de in het westen van het land door standaardisatiebedrljven en slij ters afgeleverde melk met ingang van het begrotingsjaar 1958 moet komen te vervallen. Het produktschap voor zuivel heeft naar aanlqjding van dit ministeriële be sluit vanmorgen bepaald dat de kosten van de melkcontrolestations ten behoe ve van verschillende, uitsluitend voor het westen van het land geldende re gelingen, in het vervolg door het be drijfsleven dienen te worden bestreden. Door een der leden werd opgemerkt dat er zodoende toch niets van de be stedingsbeperking terecht komt. Het bestuur van het produktschap werd gemachtigd de nodige maatrege len te nemen ter uitvoering van het besluit. WENEN, 28 aug. (KNP) Vanmiddag om 3 uur is in het huis der industrie het derde internationale congres van de wereldunie van katholieke leer krachten door voorzitter A. G. de Boer uit Noordwijk geopend. Het congres telt tenminste 200 gedelegeerden en waar nemers uit Duitsland, Italië, Frankrijk en België. Uit Nederland zijn aanwezig de heer J. A. Ponsin, technisch adviseur van de raad, voor de K.O.V. de heren Bezems en Roelands, en verder namens Nederlandse diocesane organisaties en commissies rector De Bot, de heren Knip pen, Van Enckevort, Van Ree, Eykemans, Musters en Van Putten alsmede mej. Ga- brieel. Voorzitter Derksen der K.O.V. vertoeft nog in Nieuw-Guinea. Tijdens de opening, waarbij de hoogste autoriteiten van Kerk en Staat in Oos tenrijk aanwezig waren, deed mgr. Koenip, aartsbisschop van Wenen, voor lezing van de apostolische breve, welke de Paus gericht heeft aan de leiding van het congres. Hierin wijst de H. Vader erop, dat de Kerk reeds meer dan een eeuw fel moet strijden voor het behoud van de katho lieke school. Inmiddels zijn we echter in het technische tijdperk getreden, aldus de H. Vader, dat zijn invloed op het geestesleven uitoefent, maar die in geen geval raken mag aan het opvoedings ideaal der Katholieke Kerk. Het is goed, dat van pedagogische zijde er zo uitdruk kelijk op gewezen is, dat juist in ons technisc' tijdsgewricht de mens meer dan ooit behoefte heeft aan een opvoe ding, welke berust op de absolute waar heid, zoals die slechts gegeven kan wor den door het christelijk geloof, de Katho lieke Kerk. Het wezenlijke element, zo vervolgt de H. Vader, der katholieke school is de katholieke onderwijzer. Daarom acht de Kerk de persoonlijkheidsvorming en de opleiding van de onderwijzer van even groot belang als de katholieke school zelf. De opleiding van de onderwijzer is van bijzonder groot gewicht voor de missie landen, terwijl in de onderontwikkelde gebieden op de onderwijzers de taak rust de geestelijke ontwikkeling van het volk gelijke tred te doen houden met de dik wijls stormachtige ontwikkeling op eco nomisch en technisch gebied. Het echte doel van de opvoeding is, zo besluit de Paus, te strever. naar de vorming van een op God gerichte persoonlijkheid. Het congres, dat eigenlijk eerst don derdag met de officiële zittingen begint, zal gewijd zijn aan de vraag, hoe de jeugd rijp gemaakt kan worden voor de internationale gedachte. Daarbij wordt ook de vraag onder ogen gezien, hoe men bij de jeugd de persoonlijkheid kan ontwikkelen, zodat zij kan ont komen aan de massificatie die om de wereldvaart. De eerste spreker daar over is dr. Peter, die donderdag na het Veni Creator in de Karlskirche, aanslui tend op de begroetingswoorden een in leiding houdt. Een aantal eminente deskundigen belichten in de komende dagen het onderwerp, dr. Drimmel, katholiek minister van onderwijs geeft daarop zaterdag zijn visie in de offi ciële slotzitting. Van de gelegenheid, dat de onderwijzers uit zovele landen bijeen zijn, tot zelfs uit Argentinië, Canada, de Ver. Staten en Afrika, zal men gebruik maken enkele vroeger ter sprake gebrachte punten af te werken. Daartoe hebben speciale com missies, met medewerking van de natio nale katholieke onderwijzersorganisa ties, rapporten gereed gemaakt over de drie volgende punten. 1. De godsdienstige vorming van de onderwijzer, zowel van de actief-werkende ais van de kwekeling; 2. De aanpassing van de vakopleiding aan de nieuwe ontdekkingen en opvattin gen; 11. De heftige protesten van Svein ten spijt, blijft Eric bij zijn voornemen. Zij keren snel naar hun nederzetting terug, waar Axe en de Deen zich bij hen aansluiten en even later glijdt hun bootje door het moeras in de rich ting van de piratenvloot. Op een der kleine eilandjes, uit het gezicht der boten, laat Eric zijn vrienden achter en gaat alleen verder. De zeerovers kijken achterdochtig op, als ze eensklaps toegeroepen worden uit het moeras en zij een eenzame rijzige gestalte, rechtop staande in zijn bootje, zien nade ren. Ogenblikkelijk waarschuwen zij hun gemaskerde aanvoerder. Met vlugge veerkrachtige passen begeeft de Zwarte Piraat zich naar de voor plecht van zijn schip en tuurt ingespannen naar de gestalte van de Noorman. „Ik kom in vrede", klinkt diens stem, „ik heb een boodschap voor de Zwarte Piraat betreffende koningin Winonah". De Zwarte Piraat deinst achteruit en schijnt even aan een hevige emotie ten prooi. De mannen in zijn nabijheid horen hem onverstaanbaar mompelen achter zijn masker. Dan wendt de gevreesde zeerover zich met een ruk om: „Zet een boot uit, snel", grauwt nij hees. „ik wil spreken met deze man, alleen". (Van een verslaggever) Abbé Pierre zeer vermoeid, zo vermoeid dat de leiding van de bijeen komst zelfs verzocht hem niet te foto graferen heeft ook op een jeugd- bljeenkomst van het tiende internatio nale congres van de wereldorganisatie van wereldfederalisten in Bellevue te Amsterdam zijn boodschap van univer sele mensenliefde en hulp aan allen, d'ie in nood en armoede verkeren, met apostolisch vuur en grote welsprekend heid verkondigd. Hij werd voorafge gaan door het Britse parlementslid Cle ment Davies, die evenals abbé Pierre slechts een korte redevoering kon hou den omdat beiden al spoedig naar Den Haag moesten vertrekken waar ze op eenzelfde bijeenkomst het woord heb ben gevoerd. De toeloop tot de bijeenkomst was dermate groot dat velen moesten wor den afgewezen. De enthousiaste stem ming, welke de aanwezigen bezielde, kwam vooral tot uiting in de toejui chingen voor abbé Pierre, die met weid se gebaren en tegelijk met devote kracht de tegenstellingen beschreef zoals hij dat ook in zijn rede in Maas tricht had gedaan tussen de „explo sies" op wetenschappelijk gebied, waar door men steeds meer in staat is de materie te beheersen en te verande ren, en op medisch terrein, waardoor de dood wordt teruggedrongen, het le ven verlengd en ziekten worden bestre den, en de woestijnen van armoede en ellende, waarin nog vele miljoenen leven. De „explosies" hebben deze woestijnen nog niet kunnen veranderen in gebieden van welvaart en vrede voor allen. Zij hebben wel de materie leren overwinnen maar niet de geest van broederschap en universele mensen liefde verspreid. Het grootste deel van de mensheid lijdt nog gebrek enheeft in vele gevallen tekort aan het hoogst noodzakelijke. Abbé Pierre stelde daar tegenover dat dit alles slechts te over winnen is als wij de liefde tot onze evennaaste vermeerderen en versterken en een grote wereldbroederschap stich ten van alle mensen op aarde. Het egoïsme van mensen en volkeren moet de oorlog bestreden te worden en per soonlijke offervaardigheid moet de zucht naar weelde en rijkdom vervangen. Dan zal vrede op aarde heersen voor allen, die van goeden wille zijn. De Brit Clement Davies prees het Ne derlandse volk om zijn vrijheidszin en zijn verantwoordelijkheidsgevoel, daar bij herinnerend aan de vredesconferen ties, die in Den Haag zijn gehouden en aan het prachtige Vredespaleis, dat, naar hij hoopte, nog eens de zetel van een wereldregering zal worden. „Vrij heid of dood" is ook steeds het devies geweest van de Britten, die thans een derde van hun gezamenlijk inkomen moeten besteden aan afweermiddelen tegen de oorlog. Hij pleitte voor alge hele ontwapening en een wereldrege ring en deed daarbij een welsprekend beroep op de jongeren, opdat zij de gezamenlijke kracht zullen vinden die de huidige generatie blijkbaar mist om de vrede voor altijd te be waren. De derde spreker was de Noor Finn Alnaes, secretaris van de jonge wereld federalisten in Noorwegen. Hij gaf in het Engels een humoristische, met veel Nederlandse woorden doorspekte, uit eenzetting over de vele tegenstellingen tussen de Noord- en de Zuidnoren, on derling meer verschillend dan de Ne derlanders met één van hen. Door ge zamenlijk overleg zijn deze tegenstel lingen overwonnen en dit stelde hij ten voorbeeld aan alle landen. Het leven van angst voor de toekomst, dat wij thans moeten leiden, kan z.i. slechts overwonnen worden door de stichting van een wereldfederatie, waartoe hij vooral de jeugd aanspoorde. Na de pauze heeft nog het Amster damse raadslid mevrouw E. v. d. Sluis- Fintelman gesproken en werd het to neelstuk „Iphigeneia". opgevoerd. ,,U was volgens de wet verplicht voor uw gezin te zorgen. U had haar niet onverzorgd mogen achterlaten. Dat ging vroeger wel, maar tegenwoordig gaat dat niet zo gemakkelijk meer. Te genwoordig is dat niet ongevaarlijk," aldus de president van het gerechtshof te Amsterdam, voor wie in drie achter eenvolgende zaken drie nog betrekke lijk jonge huisvaders in hoger beroep terecht stonden, die alle drie door de politierechter tot gevangenisstraffen waren veroordeeld. De omstandigheden, waar.onder de drie verdachten er toe waren overge gaan hun gezinnen over te laten aan de steun van Sociale Zaken, waren to taal verschillend. Als enige overeen komst was er de echtelijke ruzie en onenigheid. Eerst stond terecht een 37-jarige fa brieksarbeider uit Utrecht. In de eerste periode van het huwelijk ging alles goed, maar toen de man een keer een gevangenisstraf moest ondergaan, knoopte zijn vrouw connecties met andere mannen aan. Een jaar later liep de Utrechter weg en liet haar met de kinderen aan haar lot over. „Ze heeft me zelf over gebracht", ver weerde de verdachte zich, maar de procureur-generaal achtte hem wel degelijk strafbaar. „Deze man heeft zijn vrouw enige jaren in de steek gelaten en nimmer iets betaald, hoewel hij goed verdiende. Hü profiteerde zelfs van zijn huwelijkse staat, want hij vul de overigens geheel volgens de waarheid op zijn werknemersverkla ringen in, dat hij getrouwd was en twee kinderen tad." Daarom eiste hij -de zelfde straf (2 maanden), die de Utrechtse politie rechter had opgelegd. In de tweede zaak stond een 32-jari- ge autoverhuurder uit Haarlem terecht, die aanvoerde dat het hem wegens te genslag in zaken onmogelijk was gewor den aan zijn alimentatieverplichtingen tegenover zijn vroeger gezin te vol doen. Hy was'begin 1955 wettelijk ge scheiden en betaalde een half jaar lang trouw 50 per week. Hij hertrouwde met een andere vrouw, kreeg finan ciële moeilijkheden met zpn bedrijfje PkOMS't S£t£CT£ Woensdagochtend heeft Z. K. H. Prins Bernhard in zijn functie van inspecteur- generaal der Koninklijke Marine een bezoek gebracht aan het marine-opkomst centrum te Voorschoten. Men ziet hier de prins tijdens de inspectie van het centrum. Hij wordt vergezeld door de commandant van het centrum, kapitein ter zee R. M. Crommelin (rechts). Aan boord van het eerste K.L.M.- vliegtuig, dat 3 september naar Hous ton vliegt, zullen zich geschenken be vinden, die aan verscheidene instan ties en instellingen in Texas zullen wor den aangeboden. Een van de meest interessante daarvan is een ingebonden exemplaar van het staatsblad van het Koninkrijk der Nederlanden van 1841, waarin een tractaat van vriendschap, handel en scheepvaart is opgenomen, dat indertijd is gesloten tussen de toen juist zelfstandig geworden republiek Te xas en Nederland. Dit staatsblad is een geschenk van de heer U. F. M. Del- laert, directeur van de luchthaven Schiphol en bestemd voor de gouver neur van de staat Texag, De heer I. A. Aler, president-directeur van de K.L.M., zal aan het stadsbestuur van Houston de zilveren medaille van verdienste van de K.L.M. aanbieden. Aan de Kamer van Koophandel van Houston zal de heer Aler voorts twee aquarellen, voorstellende havengezichten van Amsterdam van de jonge schil der Nico Bakker ten geschenke geven. De K.L.M. zal vervolgens het Museum of Fine Arts te Houston een Delfts blauwe stier van vrij grote afmetin gen schenken, dit als eerbewys voor de prestaties die Texas op het gebied van de vee-fokkerij levert. Het plaatsje Nederland in Texas wordt ook betrokken bij de feestelijke opening van de directe luchtverbinding Texas-Nederland. De burgemeester van deze plaats, die is gesticht door Neder landse emigranten uit Overijssel, ont vangt een brief van de burgemeester van het Nederlandse dorp America, waarin de banden tussen America en Amerika word'en gememoreerd. De rederij Vinke en Co te Amster dam, die een veertiendaagse bootdienst tussen Amsterdam en Houston onder houdt, zal te Houston aan de K.L.M. een schilderij aanbieden dat een haven gezicht van Amsterdam voorstelt. Dit schilderij zal een plaats krijgen in het K.L.M.-kantoor te Houston. De gasten die de eerste vlucht naar Houston zul len meemaken, zullen na het welkomst diner aldaar een zeer merkwaardige sigaar roken. Een Nederlandse sigaren maker heeft n.l. speciale sigaren gefa briceerd, die geïnspireerd zijn op de bekende lange hangpijpen. De K.L.M. zal speciale enveloppen uitgeven ter gelegenheid van deze eerste vlucht. De P.T.T. zal deze enve loppen, die te koop zijn by de post zegelhandelaars voorzien van een spe ciaal stempel, dat zal worden aange bracht naast het dagtekeningsstempel. In Houston krijgen deze enveloppen een bijzonder aankomststempel, waarna zij aan de afzender worden geretourneerd. en stuurde toen geen geld meer. De achtergelaten vrouw werd in 1956 voort durend door Sociale Zaken gesteund en diende op advies van een der ambtena ren een klacht tegen de autoverhuur der in Hij werd door de politierechter te Haarlem tot 1 maand voorwaarde- ïyk veroordeeld, maar zozeer was hy van wat hü als zijn recht zag, over tuigd, dat hü hoger beroep tegen deze straf aantekende. Op de zitting van het gerechtshof bleek, dat de tweede vrouw niets van de drie kinderen uit het eerste huwe- lök van haar man wilde weten. „Mpn kinderen gaan voor," zei de verdachte simpel, „en daarom ben ik begin van dit jaar teruggekeerd by mijn eerste vrouw. Zodra mijn echtscheiding met de tweede vrouw is uitgesproken, trouw ik weer met mijn eerste vrouw al leen voor de kinderen." Dit verbaasde het hof ten zeerste. „Nu laat u dus die tweede vrouw weer in de steek," zei de president, maar naar het scheen kon die voor zichzelf zor gen. In zijn requisitoir voerde de procu reur-generaal aan, dat de verdachte zich erop beroept niet opzetteiyk zijn eerste vrouw zonder geld te hebben achtergelaten. „Dit is dus een soort beroep op overmacht", zei hij, „maar het gaat niet op. Deze verdachte is met een andere vrouw getrouwd en voor haar en zichzelf heeft hij wel geld uit zpn bedrijfje getrokken om te kun nen leven. Uit eigen vrije wil is hy met die tweede vrouw getrouwd en heeft hy teveel hooi op zijn vork genomen. Het gaat niet aan zelf wel te eten en dan het vroegere gezin aan de steun van sociale zaken over te laten". Hij eiste bevestiging van het vonnis: een maand voorwaardelijk. De verde diger, mr. B. Stomps vroeg vrijspraak. Uit de derde en laatste zaak zou men kunnen concluderen, dat de man verplicht blijft zün vrouw en kinderen geld te sturen zelfs wanneer die vrouw wegloopt en weigert bij haar man te rug te keren, hoezeer die daarop ook aandringt. Terecht stond een 24-jarige stuur man uit Rotterdam, wiens vrouw, die aanvankeiyk eveneens aan boord van zyn schip woonde', het schip in Rotter dam had verlaten en met haar 2 kin deren bij haar ouders in Haarlem was gaan wonen. „Ik heb wat ik eigen lijk niet mocht doen zelfs telegram men naar haar toegestuurd, waarin ik seinde: „man ernstig ziek, overkomst dringend gewenst", maar mijn schoon vader vertrouwde het niet en belde de kapitein op, die dan zei, dat ik niets mankeerde," aldus verdachte. „Toen zü weigerde by me terug te komen en haar vader me zelfs door de politie van zün huis liet wegsturen, heb ik haar geen geld meer gezonden", ging verdachte voort. „Haar vader had trouwens gezegd: we hebben jou niet meer nodig en de kinderen kunnen we zelf wel opvoeden. Ik stuurde opzette- lük geen geld meer, om haar te dwin gen hü me terug te komen." Het had niet gebaat. De vrouw was wetteiyk gescheiden toen verdachte ergens op de wereldzeeën voer. Zonder dat hp het wist, werd hij veroordeeld tot betaling van 25 alimentatie per week. Eerst veel later werd hy ervan op de hoogte gesteld en toen trad hijzelf m et een andere vrouw in het huwe lijk. Thans betaalt hy 6 per week, waarvan 1 teruggaat als aflossing voor de steun, die sociale zaken de vrouw het vorig jaar heeft uitbetaald: Intussen was een strafvervolging te gen hem ingesteld en terwyi hy weer op zee was, diende in maart j.l. de zaak voor de Haarlemse politierechter, die hem by verstek 2 maanden gevan genisstraf oplegde. „Het is nu eenmaal zo", zei de pre sident, „dat u destyds nog met die vrouw getrouwd was, al was ze dan naar haar ouders teruggekeerd en zo lang u gehuwd bent blijft u verplicht om voor haar te zorgen en met name voor de twee kinderen. Het gaat niet aan om dan maar te zeggen: dan be taal ik niet. Zo eenvoudig is het ook niet." De procureur-generaal zei in zijn requisitoir, dat de verdachte thans een nieuw leven is begonnen en dat zqn vroegere vrouw zelf was weggelopen, hetgeen als een verzachtende omstan digheid moest worden beschouwd. Bo vendien voldoet de verdachte nu wel aan zijn verplichtingen. Daarom eiste de procureur weliswaar 2 maanden, doch voorwaardeiyk met een proeftyd van 3 jaar. Uitspraak 10 september. (Van onze Haagse redactie) Het Staatsvissershavenbedryf te IJ- muiden verwacht over 1956 een voor delig saldo van 50. Minister Algera heeft dit medegedeeld in zqn toelich ting op een wijziging van de begroting van dit bedrijf voor het dienstjaar 1956. De wijziging is een gevolg van de veelal belangrijke afwijkingen, die de werkelijke exploitatiecyfers vertonen t.o.v. de ramingen. Zo is het voordelig saldo van de post „Hallen" 140.000 hoger dan werd geraamd. Daartegen over staat o.m. een verhoging van de afschrijvingen voor enkele kaden met een bedrag van 119.000. VB doderdag Horizontaal; 1. zeer warm weer 2. muziektempel kussen 3. bedriegen rekel minus rel 4. lichaamsdèel toegang 5. tuinhuisje 6. noot boterton onderricht V. voedsel Frans lidwoord 8. Rép. Frangaise treiter paradijs 9 deel van de dag muziek. instrument 10. kleingeestig mens familielid 11. salvo titulo grappig voordrager Verticaal: 1. oneffenheid larve van vlinder 2. denkbeeld deel van kanon 3. fijn noot 4. klank zoen Techn. Hogeschool 5. stek regenscherm fO oo 6. bak voor reptielen 7. gat - Alg. Transport Onderneming 8. jaargetijde - lidwoord 9. munt - opstootje - geen vorst 10. tokkel- instrument - naschrift 11. telwoord - Eerste Kamer Horizontaal: 1. kroon; 5i doorn; 8. brummen: 11. ets; 14. koper; 15. tarwe; a jap0n; pralme; j 25. kadêr. Verticaal". 2. ob; 3. ork-; nu; 5. dm; 6- °fn' 7. on; 9. mot; RJ aks; 11. era; sta; 13. kei; 17. da}. 18. pro; 19. ina; "tv pp; 21. an; 22. 23. ed. 12- (Van onze Haagse redactie) De nog altijd voorlopige aan sluiting van de tqdrekening in Neder land bq de Midden-Europese tqd zal binnenkort definitief worden. In een wetsontwerp van minister Struycken wordt voorgesteld om niet meer terug te keren naar het oude systeem van zomer- en wintertyd. De invoering van de Midden-Europese tyd dateert nog uit de bezetting en is na de oorlog ge handhaafd i.v.m. de kolenschaarste en de daardoor noodzakeUjke besparing aan elektrische energie. Weliswaar is deze reden nu niet meer aanwezig, maar handhaving van de Midden-Europese tüd wordt toch wen- In Amsterdam is dezer dagen opge richt de vereniging ter bevordering van de vakopleiding in de fotografie. In het bestuur van de vereniging, die op 1 januari a.s. met de nieuwe vakoplei ding hoopt te starten, hebben zitting vertegenwoordigers van de Nederland se vereniging van vakfotografen en van de algemene, Rooms-katholieke en protestants-christeiyke werknemersor ganisaties in het grafische bedrijf. De nieuwe vereniging wil haar aan dacht vooral richten op de jeugdige werknemers in het fotografisch bedryf. Zij wil haar doel bereiken door het doen geven van theoretisch en prak tisch onderricht in en buiten de onder neming, het organiseren van cursussen als aanvulling op het onderwas, het stichten en instandhouden van een op leidingscommissie en het door de ver eniging doen afsluiten van leerover eenkomsten tussen patroons en verte genwoordigers van de leerlingen. Een dergelijke regeling bestaat o.m. reeds in het boekdruk- en rasterdiepdrukbe- drijf, het chemigrafisch en lithografisch bedrijf. Men zal zich na het gereedko men van het leerprogramma voorlopig beperken tot de jeugdige werknemers in het westen des lands, doch men streeft ernaar zo spoedig mogelijk het hele land in de vakopleiding te betrek ken. Men verwacht dat in deze be drijfstak ongeveer 1000 jongeren in aanmerking komen voor vakopleiding. De opleiding in deze bedrijfstak be perkte zich tot nu toe tot zelfstudie en een avondschool in Den Haag. Deze school, de Fotovakschool in Den Haag, zal in de nabije toekomst een door het ryk gesubsidieerde dagschool worden. Dan zullen de fotografen in spe uit het hele land verplicht zün een dag per week naar school te gaan. Een derge lijke gecombineerde bedrijfs-schoolop- leiding, met verplicht schoolbezoek van een dag per week, bestaat reeds geruime tyd in het grafische bedrijf. Voorzitter van de nieuwe vereniging is de heer B. N. Okel, van de patroons organisatie der fotografen, de heer J. v.d. Vegt (te Amsterdam) van de al gemene Nederlandse grafische bond fungeert als secretaris-penningmeester. gedeelte notarieel examen: mr. L. M. Nagtglas-Boot, Bakkum (N.H.); H. J. Nagtzaam, Naarden, en A. L. J. M. Mu- ris te Sittard. seiyk geacht. KLM, Spoorwegen en PTT vooral zouden voor grote moeiljjkhedeii worden geplaatst indien wij nu weef een tijdrekening zouden krijgen, die af wijkt van die in de andere Westeuro- pese landen. De chef van het politiebureau Lode- wqk v. Deijsselstraat te Amsterdam, ver zoekt namens de echtgenoot te worden bekend gemaakt met de verblijfplaats van Doetje Burmania, echtgenote van Th. C. Peters, geboren te Ferwerderadeel 24 juni 1928, wonende te Amsterdam. Zij heeft 22 augustus in overspannen toe stand de woning verlaten en is tot op heden niet teruggekeerd. Een ongeluk wordt gevreesd. Signalement: lang onge veer 1.68 meter, lichtblond haar, blauwe ogen, gekleed in rood jasje, blauwe jurk met witte motieven, groen suède schoe nen. Een ergerlijk geval van dierenmis handeling is voor het kantongerecht te Delft berecht. De verdachten waren twee elektriciens uit Den Haag. Blij* kens de dagvaarding hadden zij, toen zp in mei werkzaam waren aan d« spoorlijn in Nootdorp, in het sehaftuuf naar jonge eendjes gegooid. De diertjes konden nog niet vliegen en een was et door de stenen dodelijk getroffen. Een ander eendje was door de mannen de kop afgerukt. De officier vorderde voor het gooien met stenen 50 of 20 dagen en voor de dierenmishandeling een week princi' pale hechtenis voor elk der verdach ten. De kantonrechter vonniste conform voor het eerste feit en voor het andere geval met 100 subs, een maand hech tenis, benevens een week hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd vah twee jaar. Selwyn Lloyd, de Britse minister v»11 buitenlandse zaken, wordt op 4 septei*1' ber te Belgrado verwacht, waar hy d* gast zal zqn van de Joegoslavische r«* gering, aldus meldt het persbure*m Tanjoeg. Lloyd zal vier dagen in goslavië blijven. (AF* Woensdag is dravend in de LaI1,f{» Haven te Schiedam het Hjkje aangetr" fen van de 10-jarige G. L., die zaterdag vermist werd. Vermoedelijk hij na een bezoek aan de kermis daar het water gevallen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2