B. en W. gaan advies inzake huurverhoging herzien Inenting iMet de allerbeste groeten! Vier jaarklassen kinderen worden tegen polio ingeënt G. Alders overleden Prominente figuur in het katholieke organisatieleven TOESTAND IN HET BOLLENVAK NIET ALARMEREND Wethouder Happé hiedt excuses aan voor „slip of the tongue' Volle financiële medewerking der ouders noodzakelijk ling ft HAARLEMSE GEMEENTERAAD bS,gsïaT Deskundigen zeggen: Permanente verkeers lichten bij Grote Houtbrug Uit een boom gevallen DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1957 PAGINA 3 van npdat dë NHC Controle 1 TVTog een paar dagen, en de tram verdwijnt definitief uit het E IN Haarlemse stadsbeeld. Het logge gevaarte, dat in het mo- s derne verkeer een obstakel bij uitstek vormt, rijdt thans zijn f§ einde tegemoet na honderdduizenden reizigers vele jaren lang zijn trouwe diensten te hebben bewezen. Niet minder trouw zijn de paarden van Van Gend Loos, s die dag in dag uit, bij tij en ontij hun vrachten rijden door de j| E stad. Ook voor hen is de tijd van gaan aangebroken. Gaat de tram onmiddellijk naar de sloper, de paarden maken een grote kans, dat zij niet naar het slachthuis worden gestuurd. Een warme stal is er nog wel te vinden, waar zij hun oude dag kun- |j nen slijten, genietend van de haver, die zij terecht verdienen. Tram en paard verdwijnen dus. Zij moeten wijken voor snel- H lere en vooral meer mobiele vervoermiddelen, die het verkeer van onze dagen hun diensten moeten bewijzen. De fotograaf legde die drie beelden vast in de Grote Hout- E straat nabij de Tempeliersstraat. Links de tram, komend van 1 het Houtpleinmidden een paard van Van Gend Loos, dat de bocht neemt vanuit de Tempeliersstraat; rechts het onrustige j§ moderne verkeer, dat toch zijn geduld moet beproeven bij de oversteekplaats in de Grote Houtstraat. Zoals eens voor de paardentram nu bij dit afscheid voor E paard en tram onze allerbeste groeten 1ihiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|i|||||,iii'ii,,,iii|!||ii|iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiii.iiiihI Schoolmelk Schilderwerk Burgerlijke Stand Haarlem Beurs van Amsterdam Beurs van New York Export niet minder Kwekerij houdt hoofd koel De Haarlemse gemeenteraad heeft zich gisteren in betrekkelijk korte tijd door een veelheid van onderwerpen heen gewerkt. Het was nog een echte zomerzitting. Een der wethouders en twee fractievoorzitters waren afwezig. Toch was dat niet de enige reden, dat de belangstelling zowel van de raadsleden als die van het publiek slechts matig genoemd kon worden. Een der voornaamste oorzaken moet men zoeken in het feit, dat de steeds groeiende invloed van Den Haag en „de Dreef", van Rijk en Provincie, de debatten in de gemeenteraad langzamerhand tot weinig zin volle gebeurtenissen maakt. Misschien is dat ook de reden, dat men het formele gedeelte niet meer zo nauw neemt. Nog tijdens de zitting werd een hagelnieuw voorstel betreffende de bouw van twee noodlokalen op een t ci rein aan het Van Zeggelenplein op de tafels der raadsleden gedeponeerd, hoewel de gemeentewet voorschrijft, dat voorstellen tenminste 48 uur vóór de opening van de zitting ter kennis van de raadsleden gebracht moeten worden. De raadsleden hadden ook geen inzage van de betrokken stukken gehad. Niettemin werd zonder nadere verklaring dit voorstel aan de agen da toegevoegd en zonder protest door de raad behandeld. Het zal wel nodig geweest zijn, maar correct was het allerminst. Het slot van de vergadering bracht ook nog een andere verrassing. De heer HENNEVELT (CPN) had de VOOR ZITTER toestemming gevraagd een persoonlijke verklaring te magen ai- leggen. Daarin verzocht hij wethouder HAPPé dringend om diens opmerking, dat de heer Hennevelt tijdens de ver- gistermiddag iieeit de Haar- /TS~ lemse gemeenteraad besloten om nog in dit najaar ongeveer fijkjj Kinderen in staat te stellen zich te laten inenten tegen kinderverlam- mine De directeur van de GGD acht een spoedige inenting noodzakelijk, niet omdat er onmiddellijk gevaar zou dreigen, maar omdat het gevaar van kinaerverlamming altija aanwe zig is. De gemeente Haarlem heelt voor deze massale inenting een vrij groot bedrag gereserveerd. Wanneer men gewacht had tot komend voor jaar, zou het Rijk de kosten geheel voor zijn rekening hebben genomen. Haarlem wil echter geen risico lopen en heeft daarom tot onmiddellijke in enting besloten met alle financiële consequenties van dien. Op zichzr F is dit een toe te juichen besluit. Er dreigt echter, één gevaar. Gede puteerde Staten van Noord-Holland hebben reeds aan Hilversum en Be verwijk verboden voor dit doel geld beschikbaar te stellen, en het besluit Van de Haarlemse raad wordt door eenzelfde verbod bedreigd. G.S. stellen zich op het standpunt, dat de gemeenten maar moeten wachten op het Rijk. Toch is er nog een kans, dat het Haarlemse besluit wordt goed gekeurd, namelijk wanneer men zich Weet te verzekeren van de volledige medewerking van de ouders- De be doeling is, dat in Haarlem de ouders zelf goeddeels de kosten van de in enting dragen. De gemeente biedt slechts de mogelijkheid tot inenting en zal slechts financieel bijspringen, Waar dat dringend nodig blijkt. (In Hilversum en Beverwijk daarentegen zou de gemeente de volledige kosten Van de inenting dragen. En Gedepu teerde Staten hebben onder meer tot taak toe te zien, dat de gemeenten niet „onnodig" geld uitgeven in deze tijd van kapitaalschaarste en finan ciële zorgen). In Haarlem wordt nu van de ouders gevraagd om zoveel mogelijk zelf de kosten van de inenting te dragen. Door het aldus facultatief stellen van een bijdrage van de ouders zorgt de gemeente er voor, dat de financiële kant voor niemand een bezwaar hoeft te zijn om zijn kinderen te laten in enten. Van de ouders wordt op basis ^an vrijwilligheid een minimum-bij drage gevraagd van f 2,50 per injectie, van f 7,50 in totaal. Men hoopt ^hter dat vele ouders bereid zullen 0q? méér te betalen, want dan kunnen 0u5 financieel minder draagkrachtige z°ndrs 111111 kinderen laten inenten rijk ^at gemeente in belang- be, hiate hoeft bij te springen. Dat der nt dus' dat de Haarlemse ou- ge s elkaar kunnen helpen. Wat er ger raagd wordt, is een daad van bur raadsziH-t Werd gisteren tijdens de de Haarins °P£emerkt, dat wanneer zoveel ouders bereid zijn om inentino tS^J^k zelf de kosten van dp t'en iaar te lal" °m aIIe kinderen tot te weet dan lnenten. De gemeen- van de hnr-rl» 0p de medewerking er> dat zii Tut+1"lj®erekend kan worden drag zal wf dan met een luttel be is dus zaak daT^V6 dingen. Het daad van burtln,1nHa^Ï!mmer? deze moge- rijfen een vreselijk ziekte, >e altijd op de loer ligt. gadering van 7 augustus enige mis leidende opmerkingen had gemaakt, in het publiek terug te nemen. De heer Hennevelt had bij die gelegenheid ge sproken over de voorrang die op het ogenblik wordt gegeven aan de premie- bouw boven de woningwetbouw. Hij il lustreerde dat aan de hand van enige cijfers. De wethouder had toen mede gedeeld, dat de meeste der in voor bereiding zijnde woningen woningwet woningen zijn en hij had de interpreta tie der cijfers door de heer Hennevelt misleidend genoemd. Gisteren verklaar de de wethouder, dat de heer Henne velt de geciteerde cijfers niet anders had kunnen verklaren dan hij gedaan had. en dat dus ten onrechte het woord „misleidend" was gebruikt. Graag wil de hij het raadslid in het openbaar ge noegdoening verschaffen, zoals deze gevraagd had. De heer HENNEVELT CCPN) wilde, naar aanleiding van een ingekomen schrijven van de Haarlemse stichting voor Woningverbetering, dat B en W dit niet zoals was voorgesteld, ais kennis geving zouden aannemen, maar dat zij er pre-advies over zouden uitbrengen. De bewoners van een aantal woningen willen geen huurverhoging betalen zo lang de noodzakelijke verbeteringen aan hun woningen uitblijven. De heer BLOK DIJK (PvdA) meende, dat de bewo ners zich tot de huurcommissie dien den te wenden als zij ontheffing van huurverhoging wensen en dat B en W daarover dus geen pre-advies kunnen uitbrengen, temeer daar het hier gaat over vóór 1940 gebouwde woningen. Met de heer SPEK (AR) was hij van oor deel, dat de alsmaar uitgestelde onder houdswerken aan de woningen dringend noodzakelijk waren en dat zij zo spoe dig mogelijk dienden te worden uitge voerd. Daarmee was ook wethouder HAPPÉ het eens. Hij was van oordeel, dat de bewoners feitelijk wel huurverhoging wilden betalen, maar dat zij vooral wensten dat hun woningen verbeterd worden. De laatste nu is door allerlei maatregelen van hogerhand op het ogenblik niet mogelijk en B en W zul len nu proberen zo spoedig mogelijk ver betering te bereiken in deze toestand. In het algemeen kon hij meedelen, dat B. en W. besloten hebben naar aanleiding van recente besprekingen in de Tweede Kamer, om hun advies aan de minister van Volkshuisvesting over de verho ging van de huur van een aantal na oorlogse woningen, nog eens te herzien. Het is zaak, dat de bewoners zo spoedig mogelijk uitsluitsel krijgen, maar ook dat zij definitief weten waar zij aan toe zijn. De heer VISSERS (KVP) wilde naar aanleiding van de binnengekomen be zwaarschriften tegen het ontwerp-uit- breidingsplan „Eindenhout" weten, waarom de Mariastichting, die eind mei B en W in verband hiermee verzocht hebben om een onderhoud, nog geen antwoord heeft gekregen. De voorzit ter toonde zich in dit opzicht volstrekt formeel en verklaarde, dat de heer Vissers deze kwestie desgewenst ter sprake zou kunnen brengen wanneer het ontwerp-uitbreidingsplan aan de or de wordt gesteld. Gisteren had de heer Vissers zich alleen maar uit te spreken over de vraag of de bezwaarschriften al dan niet om pre-advies in handen van het College gesteld dienden te wor den. De heer LOERAKKER (KVP) ver bijsterde het College, door te vragen of het wel juist is, dat de gemeente rekening, die is opgesteld door de wet houder van Financiën, ter controle in handen gesteld wordt van de commis sie voor de Financiën, waarvan diezelf de wethouder lid en zelfs voorzitter is. De wethouder moet dan zichzelf con troleren. De heer PROPER (CPN) her innerde eraan, dat hij verleden jaar reeds een afzonderlijke controle-com missie had bepleit en wethouder BAK KER voegde hieraan toe, dat de heer SCHIPPERS (KVP) dat ook heeft ge daan. De commissie voor de Financiën had het controle-werk echter zelf in handen willen houden en B en W had den het maar zo gelaten, omdat er binnenkort toch een nieuw reglement op de commissie te verwachten is. Hij stelde nu voor om de redactie van het het voorstel zodanig te wijzigen, dat de gemeenterekening ter controle in han den wordt gesteld van de commissie van financiën, met uitzondering van der zeiver lid, de wethouder van financiën. De verhoging van het gemeentelijk subsidie op de schoolmelkvoorziening, deed de heer VOOGD (PvdA) ver klaren, dat hij principieel gekant was tegen de bijdragen van de ouders in de kosten van de schoolmelk. Er be staat een leerplicht en er is weten schappelijk vastgesteld, dat kinderen on school melk nodig hebben. Dan dient de overheid daar de conse quentie uit te trekken en zelf de schoolmelk te verschaffen. Met de heer PROPER (CPN) was hij van oor deel, dat verhoging van de school- melkprijs voor de ouders helemaal niet aanging, en dat hield het voor stel van B. en W. blijkens de toelich ting toch in. De heer Proper had verklaard dat de schoolmelkvoorzie ning eigenlijk een rijksaangelegenheid is, maar dat minister Suurhoff de kos ten van de melkprijsverhoging voor schoolkinderen op de gemeenten had afgeschoven. Wethouder GELUK wilde van de feiten uitgaan en die zijn nu eenmaal, dat de regering niet hoger wil subsidiëren en dat de gemeente slechts kan subsidiëren op grond van de hogere kosten ten gevolge van het groter aantal leerlingen. De grotere kosten als gevolg van de melkprijs verhoging zullen door de ouders ge dragen moeten worden. Minder bang dan de vorige sprekers was hij er voor, dat verschillende ouders nu hun kinderen op school geen melk meer zullen laten gebruiken. Voor wie de kosten te hoog zijn, bestaan immers speciale tarieven en ofschoon die mo gelijkheid niet fraai is, biedt zij toch wel enig soulaas. De heren Proper en Hennevelt bleven tegen, omdat zij de verhoging van het subsidie te ge ring achtten en de heer Voogd bleef tegen, omdat hij zonder meer tegen verhoging van de schoolmelkprijs ge kant was. Bij stemming bleken 23 leden voor het voorstel van B. en W. te zijn en 3 daartegen. De heer VAN VELSEN (KVP) vroeg zich af of de scholen wel voldoende ge bruik maken van de gymnastiekzaal van het Krelagehuis. Uit de dossiers was hem gebleken, dat de particuliere verenigingen 12.500,- aan huur opbren gen en dat de scholen 9000,- voor dit doel moeten opbrengen. Dat vond hij wel erg duur, wanneer er zoals een rapport van Openbare Werken aantoon de zo weinig scholen van deze gele genheid gebruik maakten. De wethouder had het rapport van Openbare Werken niet bij de hand, maar wist uit een rap port van de dienst Lichamelijke Opvoe ding, dat vele scholen van de gymnastiek zaal van het Krelagehuis gebruik maak ten. Wel was hel dit eerste jaar minder dan het had kunnen zijn, omdat Gede puteerde Staten pas zo laat in het school jaar aan de gemeente toestemming had den gegeven om de zaal te huren. De roosters der scholen waren toen al op gemaakt. Het komende jaar zou dat zeker beter worden. Met de heer BETTINK (VVD) was de wethouders het eens, dat de huur prijs van 705,- per week hoog is, maar bij de huidige verhouding tussen vraag en aanbod van gymnastiekzalen bleek dit onvermijdelijk. In verband met de onderhoudswerk zaamheden van verschillende woningen merkte de heer VAN VELSEN (KVP) op, dat het verfwerk vaak te wensen overlaat. In dit verband bepleitte hij, dat de gemeente een speciale verfdes- kundige zou aanstellen die het verfwerk aan gemeente- en woningwetwoningen zou controleren. Wethouder HAPPÉ achtte een doelmatige controle onmo gelijk, omdat slechts een gedeelte van het verfwerk op de werkplaats zelf zichtbaar is. Belangrijker is dat men vertrouwde schilders aanstelt en voor zichtigheid betracht bij het bepalen van de keuze van schilder. Vroeger heeft men al eens getracht voor dit doel een deskundige aan te trekken, maar er bleek geen animo voor te bestaan. Toen heeft men controleurs van Bouw- en wo ningtoezicht een speciale cursus laten volgen bij een verftechnisch instituut en met die noodoplossing trachtte men zich nu maar te behelpen. In de nacht van 8 op 9 september zal de trambrug over de verhoogde spoorbaan nabij de Leidsevaart van zijn pijlers worden gelicht en op de dan niet meer in gebruik zijnde trambaan wor den geplaatst. Daar zal de brug te zij ner tijd worden gedemonteerd. Het werk zal worden geklaard door het spoorweg bouwbedrijf. De bollenstreek is een stukje Neder land waar hard en flink wordt gewerkt, die als elke nijvere handelsstreek zijn ups en downs kent, zij is ook een streek waarvan bevolking zeer aan stemmin gen onderhevig is. Men is er spoedig in de wolken, men denkt zich ook al gauw in de put. Zeker, er zijn perioden geweest dat het op z'n minst genomen „niet best was." Maar altijd is het vak de misère weer doorgekomen al is dat dan niet steeds zonder individuele kleerscheuren gegaan. Hoe is het er nu, in 1957, mee ge steld? Mogen we de geruchten, die bui ten vakkringen de ronde doen geloven dan leeft men in de streek zo goed als aan de rand van een afgrond. Maar bij nadere informatie zijn wij tot het inzicht gekomen dat van een alarmtoestand in het geheel geen sprake is en dat het vak de ontwikkeling der dingen rustig gadeslaat en afwacht. Zonder hoofdelijke stemming heeft de Haarlemse gemeenteraad zich gistermiddag met een voorstel van B. en W. akkoord verklaard om 33.000,- ter beschikking te stellen voor het doen inenten van de jaargroepen 1954, 1953 en 1952 tegen kinderverlam ming. De kosten van inenting van de jaargroep 1955 worden door het r^jk gedragen. Zowel de heer VISSERS (K.V.P.), als mevrouw KERKHOFF (P.v.d.A.) toonden zich enthousiast over het voorstel en prezen met name het gelukkige initiatief van de directeur van de GGD om behalve de jaargroep 1955 ook nog andere jaargroepen te laten inenten. De heer VISSERS (K.V.P.) vroeg echter de nodige voorzichtigheid. Ge deputeerde Staten van Noordholland hebben de gemeenten Hilversum es Beverwijk reeds de toestemming gewei gerd om gelden voor inenting tegen po lio uit te geven, omdat zij in overleg met de Dienst Volksgezondheid van oordeel zijn, dat men met de inenting van andere jaargroepen dan 1955 even goed tot volgend voorjaar kan wachten. Volgend voorjaar immers wil het rijk ook de kosten van inenting van andere jaargroepen bekostigen. De heer Vis sers vond 33.000,- eigenlijk wel een wat ruim berekend bedrag. Hij geloof- F1LMS: CINEMA PALACE: Een theehuls voor Tobi- ki, a. 1„ 2, 4.15, 7, 9.15. FRANS HALS: De bende van Walter Black. 18 jaar, 2.30, 7, 9.15. LUXOR: Liefde langs de weg, str. volw., 2 7 9.15. MINERVA: High Society, 14 jaar, 2.30 en 8.15 uur. REMBRANDT: Der Bettelstudent, a. 1., 2, 4.15, 7, 9.15. Elke ochtend: Montagne's Jeugdvarlété. ROXY: Dwars door de vuurlinies, 14 jaar, 2.30, 7, 9.15. STUDIO: Bij de kannibalen van Nieuw- Guinea, a. 1„ 2.15 u. De man met de wassen beelden, 18 Jaar, 7, 9.15. Elke ochtend om 10.30 uur: Vakantie-pro gramma met o.a. Donald Duck, Laurel en Hardy en Charlie Chaplin. Donderdag 29 augustus Groote Kerk, 20 uur: Beiaardbespeling door Arie Peters. Concertgebouw, 20.15 uur: Zomerconcert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest. Wagenweg: Circus Mullens, 8 uur. Vrijdag 30 augustus Wagenweg: Circus Mullens, 20 uur. Concertgebouw: Amateur-wedstrijden van artiestenbureau „Wout Kabout". GEBOREN: M. C. de Best-Tanger- mann, z.; H. J. van Eis-van Angelen, z.; A. C. van der Peet-Witteman, z.; C. J. Metzelaar-Spee, z.; C. I. Oppe- laar-Koster, z.; E. C. Westerman-de Vendt, d.; A. J. Landstra-Walstra, d.; A. H. Jansen Hendriks-Barends, d. ONDERTROUWD: A. Bakker en H. G. Metz; M. H. Agricola en J. Mar tens; M. J. van Overveld en M. M. A. de Moei; W. M. M. Heemskerk en G. Giling: C. Wambach en S. J. van Acker; H. Zander en C. Portegies; R. van der Zee en A. G. Kan; C. U. de Vreeze en G. Keuning; F. J. Hijma en J. J. A. op de Weegh; W. A. Isselmann en L. Hendriks; J. I. Krom en J. C. J. Smit; O. G. Silvis en M. van Beem; C. Staasen en P. J. Smit; H. J. Lammers en A. M. van Wees; W. de Haan en C. M. in 't Hout; T. Wester en D. Wjjers; G. J. Veldman en M. L. H. de Laat; J. C. A. Bakker en A. J. T. M. Bek kers; S. C. Heemskerk en C. J. Vene- ma. GETROUWD: T. J. Veringa en C. C. Campfens ;M. H. Krujjtzer en P. M. Schlatmann; R. Leen en W. J. Berkhof; H. van Slooten en R. L. Bulters; J. M. Mentjox en W. van Bogget. OVERLEDEN: J. Hardorff, 63 j„ Gasthuisvest; A. J. Lubken-Enthoven, 63 j.; Brederodestraat; M. Lobel-Brou- wer. 89 j., Jelgersmastraat; A. de Jong, 87 j., Kenaupark. de, dat de bevolking bereid zal zijn om zelf zijn bijdrage tot kosten van de in enting te leveren, en geloofde dat Haar lem sterker zou staan bij Gedeputeerde Staten, wanneer het een minder hoog crediet vroeg. Wethouder BAKKER gaf toe, dat het crediet aan de hoge kant was. Maar men wil nu eenmaal geen risico lopen, dat men halverwege de inenting uit geldgebrek moet ophouden. In dit ver band verklaarde hij met nadruk, dat hü hoopt en verwacht, dat de ouders van de in te enten kinderen minstens de minimumbijdrage van 2,50 zullen voldoen, en dat zij zo mogelijk meer zullen geven, om daardoor ook de min der draagkrachtigen in de gelegenheid te stellen hun kinderen tegen de ge vreesde ziekte te laten inenten. Hij rekende de raad voor, dat reeds thans bij Haarlemse artsen de gelegenheid bestaat om zich voor 15,- in totaal (dat is dus voor 5,- per injectie) parti culier te laten inenten. Voor vele ouders zal dit betrekkelijk hoge bedrag een bezwaar zijn en daarom hebben B. en W. de mogelijkheid willen openstellen om ook voor minimaal 2,50 per injec tie de kinderen te laten inenten. Met mevrouw KERKHOFF was de wethouder het eens, dat wanneer de ouders zich van hun beste kant laten zien en zoveel mogelijk bijdragen in de kosten van het inenten, de moge lijkheid voor het gemeentebestuur des te groter is om straks nog meer te doen, om zelfs zo mogelijk alle jaargroepen tot tien jaar toe te laten inenten. Wethouder Bakker zette nog het standpunt van de directeur van de GGD uiteen, dat hij niet de ver antwoordelijkheid wilde dragen voor het feit, dat er kinderen uit de meest bedreigde jaarklassen on-ingeënt ble ven, terwijl het vaccin aanwezig was. De directeur achtte een uitstel tot volgend voorjaar onverantwoordelijk Weliswaar rekenen G.S. voor, dat wanneer men in februari begint, in april de tweede inenting achter de rug kan hebben, maar er is ook een derde inenting nódig, die zes maan den na de tweede moet plaatsvinden. Dat wil dus zeggen, volgend najaar. En een dergelijk uitstel achtte hij veel te lang. tNlet otflciei» Knersen) Vorig epenlng slot 29/8 3% Ned. 1953 85% 3% Ned. 1953 83 3i/2 Ned 1956 83% 3% Ned 1948 79 3)4% Ned 1950 78 %b 8'4 Ned 1954 78% 3',4 Ned. 1955 78% 3-3% Ned. 1947 81% 3 Ned. 62-64 bel. fac. 88'.4 Inschr. Grtbk 1946 3 Ned. Handel Mil cert 153 A.K.U 177% Van Berkel's Patent 193% Calvè-Delft cert 344 Van Gelder j;8® Kon Hoogvenscert Unilever cert 414% Ned. Kabel 270% Philips 27814 Kon Petroleum 201.30 „Amsterdam" Rubber 68% Soil. Amerika HJn 163% Kon. Ned Stoomb. Mil Ml 14 Ned. Scheepv Unie 154% K.L.M. 123,80 H.VA 118 V* Dell Mi), cert. 79b A'dam 2% '56 1 78% A'dam '56 B 85% A'dam III 96 81H 88% 81'% 17614 402% 274 200.50 160% 138 15114 123.50 81 Anaconda Coppet Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric Genera) Motors Kennecott Copper KJL.M Montgomery Ward Radio Corp Republic Stee] Royal Dutcb Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater UB. Steel 27/8 5414 44% 76 64% 4214 96!4e 3114 36% 33 5214 5214 83 41% 39 32 65 28/8 54146 44% 7514 64% 4214 96% 3114 36% 3314 51% 52% 83 41% 3814 32% 64% Sten—ring: verdeeld De abnormaal beste oogst en (zo zegt men dan) een verminderde export zou den de oorzaken zijn van de mistoe stand. Het eerste is waar, van het an dere is ons niets gebleken, in tegendeel. Wel is de buitenlandse verkoop dit sei zoen moeilijker geweest dan andere ja ren. Door het uitzonderlijk zachte voor jaar maakten de buitenlandse broeiers slechte prijzen voor de bolbloemen en dat deed hen natuurlijk voorzichtig zijn met de inkoop voor het volgende (is: dit) seizoen. Al spoedig bleek dat een goede oogst te verwachten viel en deze beide factoren deden al vroeg een be paald voorzichtige stemming ontstaan. De export wachtte met kopen op spe culatie van prijsdaling. Daardoor wer den bijvoorbeeld veel minder „hele kra men" gekocht dan andere jaren. De kwekerij sleet dus in het voorjaar min der aan de export dan normaal. Zo kwam het dat de kwekerij bij de opening van het handelsseizoen meer bollen over had en deze op de veilingen aanbood, met als gevolg op een bepaald tijdstip een overmatig aanbod. Het over aanbod wordt vanzelfsprekend niet ver kocht (opgehouden) en komt op een vol gende veiling nogmaals ten verkoop. Gaat het dan nog niet weg dan wordt het in de zogenaamde vrije opslag ge nomen, waaruit de export later nog kan kopen. Dat is ook in andere jaren een normale gang van zaken, in mindere mate echter. Een en ander houdt echter nog lang niet in, dat al die opgeslagen bollen in het surplus komen. Wel wordt een vrij groot overschot verwacht, maar het seizoen duurt nog enkele maanden, want de particuliere, d.i. de kleinhandel, moet practisch nog beginnen en in die tijd kan er nog heel wat gebeuren. Dat was trouwens ook de mening van een veilingdirecteur, d'ie wij naar zijn inzicht vroegen. Volgens deze deskundi ge, die reeds lange jaren in het vak zit, was er geen reden voor paniek zo als hier en daar is gesuggereerd. Ook een exporteur (62 jaar, reeds 45 jaar in het vak) oordeelde dat er voor Het verkeer op de kruispunten aan weerszijden van de Grote Houtbrug, resp. de kruisingen Grote Houtstraat— GasthuisvestRaamvest en Gasthuis singel—Raamsingel—Houtplein zal vanaf begin september worden geregeld door middel van permanente verkeerslichten. Dat is nodig gebleken omdat het ver keer op het laatste kruispunt tijdens de spitsuren de verkeersregeling bij de Grote Houtstraat, die daar tot nog toe geschiedt met behulp van een verplaats baar verkeerslicht, hopeloos in de war stuurt. Ook is een permanente verkeers regeling nodig geworden omdat op andere tijden dan de spitsuren het verkeer in de omgeving van de Grote Houtstraat en Grote Houtbrug zeer intensief is. Vooral in de morgenuren komen daar herhaaldelijk stagnaties voor, die soms hun repercussies hebben voor het verkeer op het knooppunt van wegen bij de rotonde van het Houtplein. Ér zullen in totaal zes lichten worden geplaatst, namelijk een in de Grote Houtstraat, een op de Gasthuisvest, een op de Raamsingel, een op het Houtplein en twee op de Grote Houtbrug. Het verplaatsbare verkeerslicht zal worden gebruikt op het kruispunt Kennemer- pleinKruisweg, ter vervanging van het daar tijdens de spitsuren gebruikte verkeersbord. Of de knipperbollen bij de oversteekplaats op het Houtplein door deze nieuwe verkeersregeling gehandhaafd kunnen worden, zal door de politie nog bezien worden. Deze kwestie wordt binnenkort aan de orde gesteld wanneer de deskundigen zich gaan beraden over de reorganisatie van het Houtplein. paniek geen reden was. De export is zeker niet minder dan andere jaren, eerder meer, niet alleen naar de waar de doch ook kwantitatief. Hij zelf (zijn firma bereist zeven landen en is bijna klaar met de verzending), heeft in ge wicht 10 pet. meer verzonden dan an ders. Deze exporteur is tevens kweker en als kweker had ook hij meer over schot dan andere jaren, maar dat kwam door de beste oogst. Ook hij re kent dus op een vrij groot surplus maar alarmerend achtte hij dat niet. Het vak heeft weliswaar betere jaren gekend, zo zei hij. Maar in de bollen is altijd nog een flinke boterham te ver dienen. De bewijzen dat de kwekerijen nog lang niet in 'n paniekstemming verkeren liggen voor de hand in de uitslagen van de stemmingen over handhaving of in krimping van het teeltareaal. De tul penkwekers en de narcissenkwekers, die maandag j.l. bijeen kwamen spra ken zich met grote meerderheid uit vóór handhaving van het teeltrecht op 100 pet. Men ziet in die kringen dus de toestand niet zo donker ïn, dat men meent het teeltrisico te moeten vermin deren. Dit spreekt nog meer als men bedenkt dat het vak altijd beslissen moet voor een jaar. De hyacinthenkwekers hebben over het areaal vandaag vergaderd. De uit slag van de stemming was bij het ter perse gaan van dit nummer nog niet bekend maar onze zegslieden waren er van overtuigd, dat ook die zich zouden uitspreken vóór handhaving van het huidige areaal. Hoe de toestand zich verder ontwik kelen zal valt uiteraard niet te zeg gen. Veel zal afhangen van de zoge naamde na-export en van het feit of de geldende minimum-exportprijzen deze jaarlijkse nabestellingen, die dik wijls nog een belangrijke post in het geheel van de export uitmaken, niet al te zeer zullen belemmeren. Gisteren is vrij plotseling te Haar lem overleden de heer G. Alders, een bekende figuur in het organisatieleven, vooral in de kringen van cle Haarlemse middenstand. De heer Alders is 75 jaar geworden. Wegens zijn vele verdiensten op maatschappelijk gebied werd hij be noemd tot Ridder in de Orde van Oran je Nassau en onderschieden met het gouden ere-kruis Pro Ecclesia et Pon- tifice. De uitvaart wordt gehouden za terdag 31 augustus. Om tien uur is de gezongen H.Requiemmis in de pa rochiekerk van het Kleverpark. Daar na, omstreeks 12 uur, geschiedt de begrafenis op het St. Barbara-kerkhof aan het Soendaplein. Zeer vele Haarlemmers zullen ge schokt zijn bij het vernemen van het overlijden van de heer Alders. Tot op het laatst is hij actief gebleven en ver schillenden van zijn vrienden hebben hem de afgelopen dagen nog gespro ken. Met de heer Alders is een liguur heengegaan uit het Haarlemse leven, die spectaculair was in zijn optreden, wie nooits iets teveel was en die al zijn energie gebruikte om de goede zaak te dienen. Hij was de man, die reeds ver voor de oorlog op de bres stond voor de katholieke belangen. Dat „op de bres" is voor hem geen afgesleten cliché, want als dé geboren en ge togen smid hanteerde hij ook in overdrachtelijke zin de voorhamer om het ijzer te smeden als het heet was. Hij was een man van de oude stempel, een rasechte vuurvreter zo als de vooroorlogse jaren er meer gekend hebben, maar hij wist zich steeds aan te passen aan wisselende omstandigheden. Daarom werden ook in deze tijd zijn steun en adviezen op hoge prijs gesteld. Het is niet eenvoudig een overzicht te geven van de activiteiten, die de heer Alders ondernomen heeft in zijn werkzaam leven. Talrijke commissies hebben hem als lid gekend en bij veler lei acties was hij betrokken. Hem zou echter onrecht gedaan worden, als niet gememoreerd werd, hoe hij een der mede-oprichters is geweest van de Katholieke Middenstandsvereniging (vroeger „De Hanze") in Haarlem. Dat was nog in de tijd, dat de midden-v standers moeilijk te verenigen waren, in de tijd ook, dat het begrip „stands organisatie" zeer velen onwennig aan deed. Aan de heer Alders was het met name ook te danken, dat de oprichting van de vakorganisties haar beslag kreeg. Op talrijke vergaderingen was hij daarvoor de pleitbezorger, en hij kon goed pleiten. Hij was niet alleen de man van het woord, doch evenzeer van de daad. Jarenlang heeft hij de Ka tholieken Smedenpatroonsbond als voor zitter in Haarlem gediend. Ook in de landelijke organisatie van die bond heeft hij de voorzittershamer gehan teerd. Hij heeft dat gedaan op een wijze, die aller respect afdwong. De heer Alders was het ook, die reeds voor de oorlog begon te hameren op de noodzaak van een katholieke am bachtsschool te Haarlem. De strijd daarover heeft lang geduurd en li Ij heeft vele teleurstellingen moeten slik ken. Toch heeft hij het mogen meema ken, dat zijn ideaal vorig jaar werke lijkheid werd. Over Alders is een boek te schrijven, zeggen zijn vrienden. Als sociale figuur heeft hij enorm veel gepresteerd. Te veel om op te noemen zijn de bemoei ingen, die hij heeft gehad met tal van activiteiten. Wjj vermelden nog zijn lid maatschap van de Haarlemse Kamer van Koophandel en van het bestuur van de afdeling H van de Staatspartij, later de K.V.P. De Katholieke Middenstand te Haar lem kon de laatste jaren geen verga dering houden, of de heer Alders was als ere-bestuurslid present. En nog steeds voerde hij daar het woord, als hü meende, dat het vuur nog wat aan geblazen moest worden. Ongetwijfeld zullen zijn vrienden en relaties hem zaterdag op zijn laatste gang vergezellen. Gisteravond om kwart voor zeven viel een 39-jarige uitsnüder aan een confec- tie-bëdrljf uit een boom in de tuin van zijn woning aan de Dunklerstraat. Hij was er in geklommen om een kat naar benede te halen. Plotseling verloor hij zijn evenwicht en viel van ongeveer drie-en-een-halve meter op een schut ting. Omdat h\j klaagde over een pijn lijke rug is h;j naar het St. Elisabeths Gasthuis overgebracht. Later op de avond kon hü weer naar huis terugke-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3