Verdoolde bus, mensen langs de weg gestrand I EDO OPENT SEIZOEN TEGEN DWS 4 7 12 Ball im Savoy Demonstratie van „de vreu van het doen" Spoorwegen doen visvervoer over aan Van Gend en Loos G. Alders 5 11 3 Deze week in Cinema Palace De laatste stunt van tante Bonjour Paris, bonsoir l'amour Jongen op een dolfijn Het geweten van het Westen Prolongaties en reprises Afscheid van de Haarlemse tram Buitengewone ledenvergadering van „De Hyacinth" Kleine meerderheid voor handhaving areaal begraven Rembrandt Roxy Lido Frans Hals EXPOSITIE HANDENARBEID HAARLEM ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1957 PAGINA 2 ff 1'S'"0- 4* Aixor Apotheken en dokters diensten H.H. MISSEN OP ZON DAG ZANDVOORT „TOTALE WEDER- OPBOUW" Gemeentezaken Haarlemmermeer Kans voor H.I.C. Vannacht in Spuistraat te Amsterdam Burgerlijke Stand Haarlem PROGRAMMA VOLKS UNIVERSITEIT 9 oktober optreden Joods Danstheater Advertentie WOENSDAG EPTEMBER DONDERDAG EPTEMBER ZATERDAG EPTEMBER VRIJDAG ONDA MAANDAG DINSDAG WOENSDAG EPTEMBER EPTEMBER SEPTEMBER EPTEMBER DINSDAG SEPTEMBER VREDENBURG Huishoudelijke en luxe huishoude lijke artikelen: Gebruiksartikelen en onderhouds middelen. Glas, aardewerk, porse lein, kristal. L,uxe metaal- en hout waren, bestek, kunstnijverheids- en religieuze artikelen Muziekinstrumenten Kleinmeubelen, spiegels, schilde rijen, lijsten, woningtextiel Goud, zilver, bijouterieën - Uur werken - Rokersbenodigdheden Lederwaren Textiel, kleding, mode- en kleinvakartikelen Parfumerieën en cosmetica, toilet artikelen Speelgoed - Sportartikelen Reclame-toegiftartikelen, souve nir- en feestartikelen Winkelinrichting, etalage artikelen Voedings- en genotmiddelen Handelsinformaties, voorlichtingsdiensten CROESELAAN Elektrische huishoudelijke appa raten en verlichtingsartikelen, klein installatiemateriaal Kantoormachines, administratie systemen Kantoormeubelen, archief- en magazijninrichtingen Telefonie- en oproepsystemen Kantoor- en schoolbehoeften Drukwerk, reclamemateriaal en - ontwerpen - Verpakkingsartikelen DONDERDAG EPTEMBER!1 Naai- en breimachines voor huishoudelijk gebruik Woningtextiel, kleinmeubelen Expositie en demonstratie op het gebied van transport met containers Handels-informaties, voorlichtingsdiensten De beurs is geopend van 9-5 uur. Toegangsprijs - ook voor d® eerste twee dagen - f 2.-. Catalogus f 2.50, verkrijgbaar aan de loketten. FILMJOURNAAL De Amerikaanse regisseur Victor Vicas heeft naar het boek van John Steinbeck The wayward bus een film gemaakt, die hier de titel Verdoolde bus heeft gekregen. Stein beck laat een aantal mensen uit ver schillend milieu, die allen hetzelfde reisdoel hebben, stranden ergens in het zuiden van Amerika by de Mexicaanse grens. Een aardverschuiving is er de oorzaak van dat de bus in hevige regen en storm een slechte binnenweg moet nemen. Hier komt hij gedurende enige uren vast te zitten en dat is voor de schrijver aanleiding tot enkele kleine menselijke drama's, die hy tydens de tocht al heeft voorbereid. Vicas volgt Steinbeck vrijwel op de voet. En zo maakt men kennis met de handelsreiziger in scherts- artikelen, die verliefd wordt op het nachtclub-juffie, de jarige dame, die vergezeld van pa en ma een reisje moet maken om een liefde te ver geten en de buschauffeur en diens vrouw, tussen wie het niet erg bo tert. De diverse drama'tjes grüpen niet erg hoog en z\jn eigeniyk vooral ge baseerd op de sex. De trouwhartige ,,De laatste stunt van tante" is niet grandioos, de film Is goedkoop in el kaar gezet en het verhaal volgt de weg van de minste weerstand. En toch twij felen wij er niet aan, of zeer velen, die er gewoon even uit willen zUn, zullen zich met die stunt best vermaken. Het geval draait om drie zware jon gens, die een stevige kraak willen zet ten in een bank. Zij krijgen bij hun voorbereidingen de steun van een vier de vakman," die echter meedoet om hen in de val te laten lopen. Van het kwartet slagen drie er in als dames logies te krygen in het huis boven het bankgebouw. Van daaruit wordt de bankroof gepleegd, totdat de dieven op een gekeide manier in het politiebureau terecht komen. Eer het zover is, komt de toeschouwer in de meest dwaze si tuatie terecht en hy aanvaardt die met plezier. Hy vindt het zelfs jammer, dat de rovers gevat werden. In dit geval is dat zelfs een verdienste van de film. Alle leeftü'den. Wat doet een jonge Parisienne als zij zielsveel van een knappe musicus uit Wenen, die voor een beurs door de di rectie van het Parijse Conservatorium te licht bevonden is, houdt? Op slinkse wijze proberen om geld te krijgen ten einde de studie van de jongeman te kunnen bekostigen. Lukt dat? Nou en of. in de film Bonjour Paris, bonsoir l'amour, die deze week in Luxor draait, wel. Eerder had het meisje met haar broer de Weense muzikant, toen deze voor het eerst een voet in Parüs zette, beduveld. Zij hadden hem er goed tus sen. Maar dat kon de Weense jongeman waarderen, want op het meisje was hij op slag verliefd geworden. Het drietal maakt plezier en musiceert (bebop), dat het een lieve lust is. Het is een smakelijke film met een tintelende tekst en een goede show. Voor volwas senen. De twee hoofdpersonen uit Verdoolde Bus in een geposeerde houding. reiziger denkt zijn grote liefde gevon den te hebben, maar is nogal ontgoo cheld als biykt met wie hij te doen heeft. De jonge dame bemoeit zich te opvallend met de chauffeur, die zich dit laat welgevallen, omdat hy juist met ruzie van huis is weggelopen. Alles is nogal gewoontjes, zo ge ziet. Het is verre van wereldschokkend en gelaten ondergaat de toeschouwer een en an der. Hy ziet van tevoren de goede afloop al aankomen. Toch is de film wel onderhoudend. Vicas heeft zyn diverse verhaaltjes niet onhandig gemonteerd en van de tocht door het barre weer heeft hy een interessante reportage gemaakt. Lie den boven de achttien kunnen de film in Cinema Palace gaan zien. In de film .Jongen op een dotfön," doen verschillende personen afbreuk aan hun reputatie, sommigen in hun voordeel, anderen in hun nadeel. De regisseur Jean Negalescu, die verschil lende knappe films heeft gemaakt, komt hier niet veel verder dan een soort de tectivefilm, die echter veel te traag van tempo en te mager van intrige is. De acteur Clifton Webb heeft meestal meer in zyn mars dan wat hy hier presteert. Maar Sophia Loren verschijnt hier op het doek als simpel vissersmeis je, als sponsenduiksterjte ergens in de Griekse zeeën. Slechts een enkele keer begint zy te heupwiegen en haar corsa ge is geslotener dan ooit. Nu blijkt eerst recht, hoe weinig deze jongedame eigeniyk kan. Wel toont deze film oe men Cinema Scope gebuiken kan. De kleuren zijn doorgaans goed gebruikt en de begeleidende muziek al niet minder. Het verhaal is betrekkeiyk simpel. Een sponsenduikstertje heeft op de bo dem van de zee een antiek beeldje ont dekt, het „Jongetje op de dolfyn." Dit bezit bestreden een Amerikaanse ge leerde en een internationale kunstboef elkaar, de eerste met behulp van de Griekse regering, de tweede met behulp van zpn geld. Natuurlyk wint de rege ringspartij het. Lido, a.l. Een man, pas teruggekomen van zijn huweiyksreis, moet reeds de eerste avond na zyn thuiskomst, door een eens gegeven belofte, doorbrengen met een andere vrouw op een bal in een dan cing, zijn echtgenote, die zich voor de ze daad wil „revancheren", gaat met een andere man naar dezelfde gelegen heid öm haar echtgenote te bespieden. Dat is het onderwerp van de film ,,Ball im Sovoy", die deze week in Frans Hals draait. Daarbij komt nog het op treden van een Turk, die al zes vrou wen heeft gehad en pas gescheiden is en nu het hof gat maken aan een Ame rikaanse jazz-componiste, die onder een mannennaam bekend staat, wat voor diverse complicaties zorgt. Het geheel is een vrij smakeloos verhaaltje. De vrouw tracht op allerlei manieren, haar man te bedriegen, zonder het te me nen. Tenslotte moet er zelfs een ad vocaat aan te pas komen om voor de echtscheiding te zorgen. Gelukkig komt echter alles nog op zün pootjes terecht. Door het gevalletje heen treden her- haaldeiyk diverse orkesten, zangers en andere musici op, die aan de film een wat rommelig karakter geven. Voor vol wassenen. Een traditionele schotel met een nieuw sausje krijgt de toeschouwer in Roxy voorgezet. Daar draait de film „Het geweten van het Westen", en de liefhebbers weten dan al, waar het op uitdraait. De film speelt zich af in het milieu der goudzoekers, die destijds hun geluk beproefden in het Ameri kaanse Westen, dat al spoedig heel wild werd. Daaromtrent zijn er reeds honderden verhalen geschreven en ver filmd, en men kan ook hier slechts spreken van een thema con variationi. 14 jaar. Vanaf maandag de film „Istanbul". 14 jaar. In Studio is de lugubere griezelrol prent „De man met de wassen beel den" geprolongeerd. 18 jaar. Het Mi- nervatheater te Heemstede vertoont tot zondag in de avondvoorstellingen het dramatische verhaal van „The man with the golden arm", dat door regis seur Otto Preminger bijzonder knap verfilmd is Omdat er nogal wat dra ma's in voorkomen, die niet voor jonge ogen bestemd zjin, is de film toeganke lijk voor ieder boven de achttien. Hun zij deze film van harte aanbevolen. In de middagvoorstellingen „Tien kleine negertjes" voor de jeugd. Maandag vóór de 39ste maal zoals uit de an nonce gebleken is een vertoning van „Als de dauw hangt komt er regen. Voor strikt volwassenen nog steeds. Woensdag en donderdag een reprise van „Desiree". Alle leefty'den. FILMS: CINEMA PALACE: Verdoolde Bus, 18 J„ 2 4 15 7 9 15 FRANS HALS: Ball in Savoy, volw., 2.30, 7, 9.15. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15. LIDO: Cupido op een dolfijn, a. 1., 2, 4.15, 7. 9.15. Za.-avond: Jacht op blond, volw., 23.30 u. Zo.-ochtend: Lassies grootste avontuur, a. 1. 11 uur. LUXOR: Bonsoir Paris, bonjour l'Amour, volw., 2, 7, 9.15. Za. en zo. 2, 4.15, 7, 9.1". MINERVA: tot en met zo. The man with the Golden Arm, volw. Za. en zo. 7, 9.15. Eveneens tot en met zo.: Tien kleine negertjes, a. 1. Za. 2.30 uur. Zo. 2, 4.15. Ma.: Als de dauw hangt, komt er regen, str. volw., 8.15 uur. REMBRANDT: Tante's laatste stunt, a. 1., 2, 4.15, 7, 9.15. Zo.-ochtend: Naar het rijk der Inca's, alle leeft., 11 uur. ROXY: tot en met zo.: Het geweten van het Westen, 14 jaar, 2.30, 7. 9.15. Zo. 2. 4.15, 7, 9.15. Ma. tot en met do.: Istanbul, 14 jaar, 2.30, 7. 9.15. STUDIO: De man met de wassen beelden, 18 jaar, 2.15, 7, 9.15. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15. Zo.-ochtend: Bij de kannibalen van Nieuw-Guinea, a. 1., 11 uur. Zaterdag 31 augustus Groote Kerk, 16 uur: Beiaardbespeling door Arie Peters, stadsbeiaardier. Tempeliersstraat, 20 uur: Afscheid van „De Blauwe Tram", m. m. v. de Konink lijke Liedertafel „Zang en Vriendschap". Raadhuisplein, Zand voort, 14 u.: Rang..., die zitjeugdprogramma door Variété gezelschap R.A.N.G. Raadhuisplein, Zandvoort, 20 u.: Geva rieerd programma Terrein aan de Wagenweg: Circus Mul lens, 15 en 20 uur. Raadhuisplein, Heemstede, 20 uur: Con cert door Harmonie „St. Michaël". Stadsschouwburg, 20 uur: Hoog bezoek, blijspel van Paul Vincent Carroll, door Nieuw Nederlands Toneelgezelschap. Re gie: Edward Deleu. Zondag 1 september Openluchttheater, Bioemendaal, 15 uur: Pianospel door Emmy van Eden. Teylers Museum, 14.30 uur: Orgelcon cert door Piet Halsema en Bernard Bar- telink. Stadsschouwburg 20 uur: Hoog bezoek, blijspel van Paul Vincent Carroll, door Nieuw Nederlands Toneelgezelschap. Re gie: Edward Deleu. Haarlem Apotheken: Frans Hals-Apotheek, Frans Halsplein 1, tel. 11180 en Apotheek Bu- zink, Lange Veerstraat 19, tel. 11000. Doktersdienst: Men belle nummer 11990. Ziekenvervoer: G.G.D. tel. 14141; Mar griet, Turfmarkt 10 rd., tel. 21400. Aerdenhout Apotheken: Apotheek Schotsman, Bin nenweg 206208, Heemstede, tel. 38320. Doktersdienst: C. Kroon, Burgemeester Den Texlaan 12, tel. 26073 (b.g.g. 11990). Bioemendaal Apotheken: Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaaiseweg 85, tel. 57903 en Apo theek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Sant poort-Dorp. tel. 02560-8284. Doktersdienst: J. H. M. Egberts, Zuider Stationsweg 12, tel. 57458 (b.g.g. 11990). Wijkverpleging: Zr. J. Th. Odinot, Rus- tenburgerweg 16, tel. 24413. Heemstede Doktersdienst: K. L. Kout, Johan de Witt- laan 23, tel. 38411 en R. J. P. Muller, Raad huisplein 6, tel. 36550. Apotheken: Apotheek Schotsman, Bin nenweg 206208, tel. 38320. Overveen Apotheken: Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaaiseweg 85, tel. 57903. Doktersdienst: C. R. Post, Rollandslaan 35, Haarlem, tel. 10367 (b.g.g. 11990). Wijkverpleging: Zr. J. Th. Odinot, Rus- tenburgerweg 16, Bioemendaal, tel. 24413. H. Bavo (Kathedraal) s 6.30, 7.30, 8 (Hoogmis) 11 en 12 uur. H. Antonius van Padua: 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis) 10, 11 en 12 uur. H. Jozef: 6.45, 8. 9.15 (Hoogmis) en 11 uur; 18 uur: Avondmis. O. L. Vr. Rozenkrans (Spaarne): 6. 7.30, 9, 10.30 (Hoogmis)- en 12 uur. H. Joannes de Doner (Amsterdamstraat): 6.15, 7, 8.15, 9.30 (Hoogmis), 11 en 12.15 uur. H. Hart (Kleverpark): 6.30, 7.45, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara (Paul Kru- gerstraat): 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis), en 11 uur. H. Liduina (Rijksstraatweg): 6.30 7.30, 9 (Hoogmis), 10.45 en 12 uur. O. L. Vr. van Zeven Smarten (Rijks straatweg): 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 uur 18 u. avondmis. H.H. Petrus en Paulus: 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis), 10.45 en 12 uur. Allerheiligste Drieëenheid (Bioemen daal): 7.30, 9 (Hoogmis) 10.45 en 12 uur. Hulpkerk Bioemendaal: 7.30 en 9 uur. O. L Vr. Onbevlekt Ontvangen (Over veen): 7, 8, 9, (Hoogmis), 10.30 en 11.30 uur. II. Agatha (Zandvoort) 6.30 7.30, 8.30, 9.30 (Hoogmis) en 11 uur. H. Bavo Heemstede) 6.30, 7.45, 9, 10.15 (Hoogmis) en 12 uur. O. L. Vr. Hemelvaart (Heemstede): 7, 8.30 (Hoogmis) 10, 11 en 12 uur. H. Antonius van Padua (Aerdenhout): 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur. Van 15 september tot 27 oktober zal in de parochie van St. Agatha te Zand voort een serie geestelyke oefeningen worden gehouden door de eerwaarde paters F. Hafkemejjer en Holloonen C.s.s.R. Deze geestelijke aktiviteit wordt ontwikkeld onder het motto „to tale wederopbouw." De belangrijkste katholieke organisa ties van Zandvoort maken zich nu reeds op, om de sluitingsdag, 27 oktober, het feest van Christus Koning, luisteruyk te vieren en zo de betekenis van de vernieuwing van het godsdienstig leven voor de gehele katholieke gemeenschap te Zandvoort te demonstreren. De afdeling Zandvoort van de Hanze, de K.A.B. en de K.V.P. hebben het plan opgevat, op 27 oktober een sociale zondag te organiseren. Na de plechtige hoogmis zal die dag in het patronaatsgebouw een feesteiyu ontbijt genuttigd worden door de leden van die organisaties. Na het ontbijt zal een inleiding worden gehouden door de heer Wouter Perquin, directeur y®*} *|et bureau der K.V.P.vroeger P^schef van de Ned r.-k. middenstandsbond. Het doorgenoemde organisaties sa mengestelde comité waarvan de heer M. van den Bos. Vondellaan 14 te Zand- voort secretaris is, heeft van verschil- lende zyden reeds spontaan toezeggin gen gekregen tot medewerking in eni gerlei vorm om dit lofwaardig initia tief met succes te bekronen. Santpoort Artsen: D. R. Mansholt, Vinkebaan 23, Santpoort, tel. K 25608320. Apotheken (ook nachtdienst): Apotheek De Wilde. Broekbergenlaan 42. Santpoort, tel. K 25608284, en Bloemendaalse apo theek. Bloemendaaiseweg 85, Bioemendaal, tel. K 2500—22181. Het voetbalprogramma voor a.s. zon dag vermeldt voor de Haarlemse clubs nog weinig wedstrijden. Slechts EDO is betrokken in de competitie-stryd en de wedstryd EDO-DWS betekent dus feiteiyk de officiële opening van de competitie in Haarlem. Dat belooft dus een drukte van be lang te worden in het Noorder Sport park. DWS, lang geen onbekende in Haarlem, is zondag reeds gestart met een fikse zege over VSV en schijnt dit jaar over een sterk elftal te beschik ken. Maar ook EDO heeft in de reeds gespeelde vriendschappelijke wedstrüdew getoond heel wat mans te zün, zodat een spannende partv) voetbal verwacht mag worden. Naar onze mening is EDO niet kansloos. VSV speelt opnieuw een thuiswed strijd, ditmaal tegen Enschedese Boys om de KNVB-beker. Dat wordt weer een moeilijke opgave voor de Velsena- ren. Zij moeten winnen om de eerste ronde te bereiken. De stryd tegen de Boys uit Enschede geldt slechts een ontmoeting in de voorronde. Ook de amateurs strijden nog voor de beker en willen natuurlyk straks in de eerste officiële ronde, wanneer d-e grote broers van de party zijn, de semi-profs dus, ook een graantje mee- Op 12, 14 en 15 oktober houdt de fe deratie van middenstandsverenigingen te Haarlemmermeer een winkelbeurs in de Beurshal te Hoofddorp. Het ligt in de bedoeling tijdens deze dagen waren aan het publiek ten verkoop aan te bieden van 14 tot 23 uur. In verband daarmede heeft het bestuur van de fe deratie het gemeentebestuur van Haar lemmermeer ontheffing van de winkel sluitingswet verzocht. B. en W. stellen de raad voor aan dit verzoek te vol doen. Verder stellen B. en W. voor met het provinciaal waterleidingbedryf van Noord-Holland te Bioemendaal een overeenkomst aan te gaan met betrek king tot aansluiting van alle resteren de niet rendabele percelen van Haar lemmermeer op het provinciaal drink waterleidingnet. Tenslotte hebben B. en W. op ver zoek van het communistische raadslid P. M. Lanser de raad mededelingen gedaan betreffende de verhogingen van de huren van gemeentewoningen. De huur van 703 woningen werd met vijf en twintig percent verhoogd, de huur van 77 woningen met twintig percent, de huur van 24 woningen met vyftien percent, de huur van 52 woningen met twaalf percent, de huur van 8 wonin gen met tien percent, de huur van 90 woningen met vijf percent, terwijl de huur van 297 woningen niet werd ver hoogd. pikken. In dit verband is de ontmoe ting Zandvoortmeeuwen-DEM van be lang, voor welke ontmoeting we het erg ste vrezen voor de Wijker club. VVB kan zich thuis wel handhaven tegen DIO en EHS moet by St.-Pan- cratius danig op z'n tellen passen om niet gewipt te worden. HBC wil ook nog een stapje verder. In het Heemsteedse Sportpark speelt de Heemsteedse combinatie tegen LFC en zal goed voor de dag moeten komen om zich te handhaven. Aan een geluk spel heeft HBC niet genoeg. HFC moet voor de tweede keer naar Amsterdam om te trachten d-e be faamde AROL-beker in bezit te krij gen. De HFC-ers spelen tegen Robur et Velocitas. Winnen zij, dan ontmoe ten de Spanjaardslaanbewoners in de finale de winnaar van HBS-Zeeburgia. Afwachten is de boodschap. De tentoonstelling van hedendaagse handenarbeid in de jaarvergadering van de vereniging voor Handenarbeid te Haarlem begeleidt, wil in de grootst mogeiyke variatie tonen wat er momenteel op dit terrein in Haarlem leeft. Heel duideljjk toont zij aan dat zij niets meer van doe„ heeft met de tyddodende geduldwerkjes zoals gefi guurzaagde staande schemerlampen en gekerfde lepelrekjes. De bijeen gebrachte collectie omvat zowel werkstukken uit de scholen ais uit de buit -n schoolse sfeer. Toen destijds de heer Been als leraar aan de Haarlemse Rijkskweekschool in onze omgeving de stoot gaf aan de ont wikkeling van deze vorm van zelfwerk zaamheid die uitdrukking kreeg in aller lei praktische gebruiksvoorwerpen, zal hij niet vermoed hebben hoezeer zijn voorbeeldige vooruitstrevendheid voor uit liep op de waarde die de hand vaardigheid vooral in de laatste jaren is toegekend. Verstarde eensdeels zijn spontaan enthousiasme, anderzijds vormde zich een kern van mensen die in de handenarbeid een werkzame fac tor zagen voor de persoonlijkheidsont wikkeling, de bevrijding van de geest, de ontplooiing van eigen initiatief, vormgevoel en schoonheidsbeleving De praktische zin van de handenarbeid werd daarmee evenwel verlegd van het materieel bruikbare naar het psy chisch zinrijke: het middel werd doel. Het accent ligt nu op het plezier van het maken, de vreugde van het doen, het belang van de speelse persoonlij ke expressie zonder daarbij de kunste naar te imiteren hoewel verwante ge voelens zeker werkzaam zijn. Wat men thans onder handvaardig heid verstaat voorziet in een behoef te van onze tijd: op de scholen vormt het vak handtekenen, sterk vermengd met de uitdrukkingsmiddelen van de handvaardigheid onder de naam „vrije expressie" een bevrijdend tegenwicht tegenover de verstandelijke concentra tie in het onderwijs; in de jeugdbewe ging is het een edele en vormende bezigheid, in de medische wereld geldt het als een therapie. Niettemin is het de moeite waard om de werkstukken als tastbaar resul- taat te waarderen, zoals deze tentoon stelling bewijst. Uit de meest ver- scheidene materialen zoals papier, kurk, ijzerdraad, touw, hout, steen, natuurvormen en „waardeloze" mate- riaalresten zijn de meest fantasierijke scheppingen gevormd. Uit allerlei speelvoorwerpen en zelfs bruikbare muziekinstrumenten blijkt dat er een werkelijke hand„vaardig"heid word' ontwikkeld wat betreft materiaalbe werking en gebruik van gereedschap pen in ambachtelijke toewijding. Al* situering van de ernstige handvaar digheid t.o.v. de kunstnijverheid wor den ter expositie ook de gave werk stukken van vakbekwame artisans ge* toond waarvan we de potterie van Jenny en Wim Duller en van Alice van Mourik willen noemen. Men ziet er gelijkenis en afstand tevens. Aan de litteratuur, de handelsmate- rialen en de aanmaak van specifieke gereedschappen die door de beoefening der handenarbeid werden opgeroepen zyn enige informatieve stands gewijd. f e boeiende tentoonstelling, helaas slechts t.m. maandag in het gebouw St.-Bavo te bezichtigën, waarmee de Haarlemse afdeling van de Vereniging voor Handenarbeid haar gouden jubi leum viert is de overtuigende illustra tie van haar weldadige werkzaamheid. L. T. Er zal vannacht nog heel ZvlrllTdê ken en gezongen worden, rJt Haarlemse tram aan ZJjn. fLpint Am- gint. Tegen middernacht nheid met sterdam in de Spuistraat Ram en Teneinde te kunnen voldoen aan het verzoek van het Productschap voor Siergewassen, vóór 1 september advies uit te brengen over ai of niet inkrim ping van het teeltareaal, hield de Ver eniging „de Hyacinth" onder voorzit terschap van de heer G. v.d. Marei een buitengewone ledenvergadering in „De Nachtegaal" te Lisse. Over het uit te brengen advies maak te men zich eigeniyk weinig druk en bijna zonder discussie werd de kwestie Sn stemming gebracht. Het resultaat was dat 217 stemmen vóór handhaving van het huidige areaal werden uitge bracht en 188 tegen. Na een kleine inleiding, waarin de voorzitter een summier overzicht gaf van de stijging van de export-opbrengst bij eenzelfde areaal (1954 - 82 miljoen stuks, 1955 - 85 miljoen en 1956 - 91 miljoen) kwam het voorstel van advies aan de orde. Zoals bekend heeft het P.V.S. het teejtrecht voorlopig vastge steld op 90 pet. van 1956. Op een vraag van de voorzitter wie zich wilde houden aan 90 pet. stonden een 15-tal van de enkele honderden aanwezigen op, zodat dit al meteen van de baan was. De stemming zou dus gaan over 100 of 95 pet. De heer Jac. v. Reisen, Voorhout, De diresctie van de Ned. Spoorwegen heeft besloten met ingang van 1 okto ber het visvervoer als snelgoed-stuk- goed uaar het binnenland nog steeds een verliesgevende zaak te doen geschieden. Evenals tot dusver zullen de zendingen ter vervoer moeten wor den aangeboden aan het havenstation, terwyl voor elke zending de gewone spoorwegvrachtbrief dient te worden verzorgen door Van Gend ScLoos. De uitgeschreven. Het vervoer zal plaats «ren ,1a Val UnnaairAPPIl HlPPItl iHn^aa rran ttd fa„i directie van de Ned. Spoorwegen meent dat zij tot deze stap met des te meer reden gedrongen is, omdat het grotere vervoer, bestemd voor de grotere plaat sen, door de handel aan anderen wordt toevertrouwd of ais „eigen ver voer" wordt uitgevoerd, terwijl de klei nere zendingen, bestemd voor de kleinste gehuchten, goed genoeg zyn voor de spoorwegen. Het betreft hier het spoorwegvis vervoer als snelgoed- stukgoed van IJmuiden naar het bin nenland, dus niet wagonladingen. De proefneming is bedoeld voor een perio de van minstens drie maanden. Hoezeer de Nederlandse Zeevisgroot handel Vereniging te IJmuiden deze wat zij noemt „noodlottige ontwikke ling in de geschiedenis van onze marktplaats" ook betreurt, tegen het standpunt der N.S. was weinig in te brengen. Het bestuur van de vereniging verklaart deze ontwikkeling voorzien te hebben. Voor de afzenders van vis zal deze overschakeling min of meer geruisloos vinden tegen de tarieven van Van Gend &Loos, die, volgens opgave, 10 tot 20 pet lager liggen dan die van de N.S. Bovendien is in het tarief het gratis terugvervoeren van ledige re tour-emballage inbegrepen. De afleve ring der zendingen aan geadresseer den zal vroeger of uiterlijk op hetzelf de tydstip plaats vinden als bij de N.S. gebruikelijk was. Het is duidelijk, dat de voorgenomen regeling de kosten zal moeten kunnen opbrengen. Blijkt dit na verloop van de proeftyd niet het geval te zijn, dan zal het er onherroepelijk op uitdraaien, dat dit openbaar vervoer voor stuk- goed-snelgoed-viszendingen voor het binnenland wordt gestaakt. Met alle rampzalige gevolgen van dien voor het bedrijf, aldus de Nederlandse Zeevis groothandel Vereniging. Op het ogen blik bedraagt het spoorweg-visvervoer te IJmuiden nog slechts 4 pet van de totale aanvoer op de IJmuidense markt. Wil de proefneming slagen, dan zal het vervoer met Van Gend &Loos be langrijk moeten toenemen. brak een lans voor handhaving. Ook hij wees op de grote vooruitgang in de export-opbrengst maar daarnaast ook op de abnormale weersomstandighe den van het afgelopen voorjaar dat op de Europese markt grote invloed heeft gehad. Daarbij kwam de misluk king van de onderhandelingen met Frankrijk. Spr. wilde deze factoren niet voorbpzien maar toch ook niet te pes simistisch zijn. Hy pleitte voor hand having op 100 pet. De voorzitter stelt zich de vraag wat beter zou kunnen zijn: ongelimiteerd verkopen tegen de minimumpryzen of verkoop tegen zo hoog mogelijke prys. Dit kan ook een rol spelen by de vast stelling van het areaal. Hierna kwam de vraag in stemming met als gevolg dat met 217 stemmen tegen 188 stemmen, een kleine meer derheid dus, besloten werd te advise ren handhavng van het bestaande are aal. Nadien gaf de voorzitter nog gelegen heid tot het doen van suggesties met het oog op de a.s. prysbesprekingen die m de Algemene Vereniging zullen plaats hebben. De heer Th. Hoog, Haarlem, wenste niet alle hyacinthen over de ene kam van 55 pet. bruto winstmarge te scheren. Hp wilde voor de grote maten een kleinere en voor de kleine maten een hogere marge. De heer D. W. Lefeber, Lisse, vroeg of een normaal surpluspercentage van b.v. 10 pet. niet bij de kostprijs moest worden gerekend. We gaan veel te ge makkelijk over „percentages" denken, zo zei hij. Voorts vroeg spr. of de ge dachte afzonderlijke M.P. regeling voor bepaalde landen óók voor het artikel hyacinthen gold. Dit is echter niet het geval. De heer Overdevest, Wassenaar, meent dat een lagere winstmarge de verkoop van hyacinthen, een Neder- ands monopolie-artikel, zal stimuleren. Volgens deze spr. behoren de M.P. zo danig te z;jn dat niemand er van kan komen en de min. exportpry'zen zó dat niemand er voor kan leveren. Dan be houden we de vrijheid waarmee wy groot geworden zyn, aldus de heer Overdevest. De vergadering werd ook bijgewoond door jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nis pen tot Pannerden, alg. voorzitter van de Alg. Ver. v. Bloembollencultuur. GEBOREN: J. van Cranenburgh- Kattestaart, z.; A. M. T. Vooges-Kla- ren, z.; H. Staartjes-Schoon, z.; J. G. Wessels-Post, z.M, H. A. van Muns ter-Horvers, z.; M. Hillebrand-van Rot terdam, z.; H. Wierda-Kruiderink, z.; E. M. J. Tromp-Hazenberg, z.; T. M. T. van Bysterveld-Ross, z.; J. Eekhof- van der Linden, d.; S. de Rooy-Mayer, d.; B. H. Persson-Schotvanger, d. OVERLEDEN: E. J. J. van Bork- Posno, 90 jr., Ripperdapark; A. J. Veldhuis, 65 jr., Bantamstraat; G. Alders, 75 jr., Kleverparkweg. GETROUWD: A. D. Verloop en J. P. Vaal, T. de Waard en J. M. Ul- samer, G. C. Koonings en T. Ie Febre, H. W. Ensingh en J. D. Hilvers. een toespraak van wethouder ----- a<-_ de voorzitter van het comité va scheid. Zij zullen dan o.a. spreken wy meer dan zestig personeelsleden m een indrukwekkend aantal dienstjare Op de lijn Amsterdam-Zandvoort. He muzikale gedeelte is in handen vai Willy Alberti, die „de Blauwe" zal toe zingen, terwijl mr. R. de Waard slinger van een pierement zal hanterf"'. Bovendien zal de Amsterdamse Poli'1 kapel o.l.v. Johan Pinkse zijn medewet king verlenen. Nog eenmaal zal me op de hoek Raadhuisstraat-Spuistraat „de man met de rode vlag" zien, die tram uitgeleide doet. In de kerk van het Allerheiligst Hart van Jezus in het Kleverpark te Haar lem is vanmorgen de plechtige Uit vaart gehouden van de heer G. A. Alders, die enkele dagen geleden plot seling kwam te overlyden. Zoals te verwachten, was de belangstelling groot uit die kringen, waarbinnen de heer Alders zich zeer verdienstelyk had gemaakt op velerlei terrein. On der meer waren aanwezig de heer F. van Beurden, landelijk voorzitter van de Kath. Smeden Patroonsbond, de heer J. G. Welters, voorzitter van de afdeling Haarlem van de Kath, Smeden Patroonsbond, de heer F. C. de Hos- s?n.voorzitter van de Interdiocesane Kath. Middenstandsbond in de bisdom men Haarlem en Rotterdam, en de heer JBakker, directeur van het Kath. Middenstandsbureau in Den Haag. D® Haarlemse Kath. Middenstandsvereniging werd in de kerk gerepresenteerd door door de heer W. Holt, op het kerkhof door haar voorzitter de heer F. van Reysen. De plechtige gezonden Requiemmis werd opgedragen door pastoor M- Louwe O.F.M., geassisteerd door pater de Goede, oud-kapelaan der parochie- en pater Stolwyk. Het interparochieel koor zong onder leiding van de heer Paul Broersen, aan het orgel begeleid door Aat Broersen, de Messa da Re quiem van Don Lorenzo Perosi. Velen maakten van de gelegenheid gebruik om hun condoleance na de B- Mis aan te bieden. Vrienden en relaties waren evenzeer present bij de begrafe nis op het St. Barbara Kerkhof, waar pater de Goede de absoute verrichtte. De Volksuniversiteit voor Haarlem en Omstreken, waarin sinds verleden jaar de Haarlemse Kunst Gemeenschap is opgegaan, heeft haar programma voor het eerste deel van het komende winterseizoen gepubliceerd. Onder meer als gevolg van de fusie, is het program uitgebreider dan andere jaren. In de opzet van het program is maar weinig veranderd. Weer zyn een aantal aparte avonden op het programma genomen, waaronder een lezing van Albert Hel man over „Land en volk van Surina me" en een excursie naar Ipenrode on der leiding van dr. A. Meesters. He' meest spectaculaire programmapunt is ongetwijfeld het optreden van hef Jemenitisch Danstheater „Inbal" op woensdag 9 oktober in de Stadsschouw' burg, het joodse danstheater uit Israë' dat opgericht is door Sarah Levi Tama1- „Inbal" baseert zyn werk op de lang9 traditie, waarop de Jemenitische joden, behorend tot de oudste der Joodse stam men, ook thans nog hun leven basereij; Ook in het nieuwe Israël blyven hun oude levensgewoonten en godsdie1 stige gebruiken trouw. Hun dans ver^ beeldt het leven met zijn vreugde zyn smart. Zy dansen de oude Bijbel verhalen als uiting van hun diep» godsdienstige gevoelens. ja Ook is in het programma van^a. Volksuniversiteit weer een reeks mermuziekavonden opgenomen, even de bekende serie ,,Wereldreizige j besprekingen van concenten vaJLkest Noordhollands Philharmonisch vn te door P. Chr. Westering. Van geven cursussen noemen wy n?^ans" over „Het Wereldgebeuren van t door de redacteur buitenland Con. Algemeen Handelsblad, dr. A. l. standse. De voordrachtkunstenaar or. Sterman zal in Heemstede een drachtavond geven onder de ben een neger".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2