HAARLEMSE zandvaarders door kiep wagens verdrongen Bedrijfspand uitgebreid en gemoderniseerd w DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL Romantische zandschipperij uit het stadsbeeld verdwenen hmpsiii Haarlemse architecten ontwierpen school in Bennebroek nieuwe m ..Jong HaarlemVooruit!" begint al op 1 oktober Cd PERZISCHE TAP'JTEH K.V.O.B. aanvaardt prijs regeling met voorbehoud „Da Pacem" uit Santpoort begint nieuw seizoen Dit jaar geen folders huis aan huis Geen inkrimping van teeltrecht gewenst Zl* e" lSCt°0n de Wage" SïïSd™, brak h" het bekertoernooi Beeldjes voor stadhuis van Haarlem SLEUTEL WEG Katholieke Bollenkwekers te Haarlem bijeen HERINGA EN WUTHRICH AUTORADIO 2 ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1957 PAGINA 3 Eigen risico Dammen VAN ST.-BAVO Zwaar werk Ander bestaan WASSERIJ DUYN Tegen geopend portier gereden ZAN DVOOR1 G. H. Vallo ten grave gedragen Êmm „DE SLEUTELSPECIALIST" H.K.B. gemoderniseerd FUUTLAAN 18 OEN HAAG Een ScHitterende plek kleur. Landbouwtrekker £eWoken „AUTORAMA" Sport- en Jiu Jltsu - Judo Academie NAUWELAERTS DE AGé De zandvaarders ofwel vlettermannen, die in de twintiger en dertiger jaren zo'n vertrouwd beeld vormden in het water van de Spaarne- stad, zijn op een enkele uitzondering na geheel uit het Haarlemse stads beeld verdwenen. Door de concurrentie van het wegvervoer en in het bij zonder van de kiepwagens zijn de zandvaarders geleidelijk aan naar andere beroepen overgegaan. Vooral in en kort na de tweede wereldoorlog zijn de meeste van deze kleine maar hard werkende schippers van het water ver dwenen. En daarmee kwam ook het einde van de zandvlettersvereniging „Door Eendracht Sterk", waarbij het merendeel van de zandvaarders ongeveer 35 man was aangesloten. Deze vereniging beschikte over rails en lorries, waarmede de scheepjes in het duin aan de Zanderijvaart in Over- veen werden geladen. Het aangelegde spoor liep enigszins hellend, zodat de geladen lorrie „eigener beweging" naar de steiger boven het schip reed, Was het wagentje eenmaal leeggekiept dan moest de schipper het duwende weer omhoog brengen naar de duin rand. Ook voor het lossen der scheep jes maakte men veelvuldig gebruik van lorries, maar veelal moest ook de kruiwagen ingeschakeld worden. Aanvankelijk voer een ieder voor eigen rekening en risico, maar in de crisisjaren rond 1935 sloegen de zand vaarders de handen ineeen en gingen gezamenlijk zand varen naar de grote bouwobjecten in Haarlem en wijde om geving. De concurrentie van de kiep- wagen deed toen zijn invloed al gelden. Het laatste grote karwij dat door het ten dode opgeschreven D.E.S.- korps werd verricht was het ophogen van de gemeentelijke sportterreinen aan de Schalkwijkerweg in 1940. Na dien is het helemaal bergafwaarts ge gaan: het vaarwerk verminderde door de oorlogsomstandigheden nog meer. de Zanderijvaart verzandde en tenslotte kon men er ook geen duinbaas die Het was gisteravond in Nieuw Ber kenrode, het clubgebouw van de jubi lerende damvereniging St.-Bavo te Heemstede, een drukte van belang. In een keurig verzorgde zaal kwa men maar liefst 8 clubs deelnemen aan het jaarlijks toernooi om de fraaie wissel beker. Evenals de andere activiteiten welke vanwege het jubileum gehouden zijn en worden, is ook dit toernooi voor de ze gelegenheid aanzienlijk uitgebreid. En het kan met genoegen geconsta teerd worden dat ook nu weer de or ganisatie perfect verzorgd was. Er werd met veel animo gespeeld en de spanning ontbrak evenmin. Het was bovendien een uitstekende training voor de a.s. competitie. Het Amsterdamse DOG, de beker- moest het opnemen tegen de schoon Damclub 't Oosten. Of- volledie vJ„ -Amsterdammers lang niet o tewfnneneF™is.tenz? toch met 12- g ie men. Een tiental gevormd door sterke spelers uit de Bollenstreek kon het tegen DHC niet bolwerken en ver loor met 713. De Leidse damclub DCL won met 13—7 van VKD uit Haar- lem en St.-Bavo bleef in de running door met 15-5 van Beverwijk te win- n<T{idens een kleine pauze werden door de voorzitter van St.-Bavo de prijzen uitgereikt aan de winnaars van het toernooi om het kampioenschap van Heemstede. Dit waren voor de hoofd klasse de heren J. Sluyter, J. Drayer en A. de Jong. Voor de eerste klasse C. Belien, J. Schuringa en N. Zomer en voor de groep thuisdammers J. L. Veen, J. de Jager en H. v. Rooden. Woensdag a.s. worden de wedstrijden voortgezet; dan spelen voor de hoofd klasse: DCG tegen HDC en St.-Bavo tegen DCL. Tevens zullen dan ook de reserves mogen aantreden en wordt het weer een volle zaal met prettige Wedstrijden. Het oude pand. van de N.V. Heringa en Wuthrich naast de moderne nieuw- bouw: van buiten twee panden, van binnen één geheel. het rollend materiaal verzorgde en an dere karweitjes opknapte meer op nahouden. De zandvlettersvereniging stierf een geruisloze dood. De zandvaarders keken uit naar an der werk en met hen verdween het grootste deel der schepen naar andere eigenaars. Er waren schippers die een baan kregen bij de gemeente, de P.T.T. en er waren er die naar andere beroe pen overgingen. Ofschoon zij hun vrij heid goeddeels kwijtraakten, bleek de be staanszekerheid in de nieuwe betrek king aanlokkelijker voor hen dan het ongewisse zand varen. Want geen en kele van deze schippers keerde na de oorlog naar zijn scheepje terug. Die waren of werden verkocht naar mest handelaren en tuinders in eigen con treien, de bollenstreek of het Westland. Het bestaan van de zandvaarders was in de vooroorlogse jaren overigens verre van rooskleurig; hard werken en weinig verdiensten, 's Morgens voor dag en dauw, als de meesten van hun stadgenoten zich nog eens lekker om draaiden, trokken de vlettermannen de voordeur achter zich dicht en stapten met de „stikkezak" op de rug naar hun scheepjes. En dan begon het lieve le ventje; zelf laden, varen, zelf lossen en weer varen. Nog slechter was het evenwel voor hen als er helemaal niets te varen viel, dan waren zij aangewe zen op de steun en kregen bonnen voor goedkope boter en vlees in blik. Of zij werden tewerk gesteld in de werkverschaffing, hetgeen uiteraard met de nodige tegenzin gepaard ging. Op ziin vlet met de kleine voor- en achterplecht, daarop voelde de Haar lemse vletschipper zich pas in zijn ele ment. Ook al moest hji dan tweemaal zo hard werken als in de werkver schaffing. Het merendeel van hen heeft nu ech ter noodgedwongen het water toch de rug toe moeten keren. De zandauto's konden het werk vlugger en goedkoper doen; dus restte de schippers niets an ders dan naar andere bestaansmoge lijkheden uit te zien. Slechts een paar van deze zand vaarders die op de vingers van een hand te tellen zijn zijn hun scheepje en het water ondanks alles trouw gebleven. Zü vinden emploooi in de eigen handel en vervoeren in hoofdzaak stalmest, riet, grond en andere voor de tuin- of landbouw be nodigde grondstoffen. In het najaar hebben zij dan meestal nog enkele maanden werk met het vervoer van pulp van de suikerfabriek in Half weg naar boeren in Vijfhuizen, Haar- lemmerliede, Haarlem en Spaarn- dam. Maar als deze „veteranen" eenmaal de leeftijd der sterken hebben bereikt, staan er geen opvolgers klaar om hun taak over te nemen. Het ras der oor spronkelijke zandvaarders zal over eni ge jaren geheel zijn uitgestorven. Er is onder de jongeren voor dit zware en ongewisse beroep geen animo meer. Ook zij rüden liever met een auto. Advertentie amstErdamsevaart20 TEL. 11053 KANT EN KLAAR Binnen 4 dagen retour Mari Andriessen heeft in opdracht van het gemeentebestuur van Haarlem beeldjes gemaakt van de graven Willem II en Floris V, die geplaatst zullen wor den in nissen boven de pandpoort aan de Koningstraat, behorende tot het stad huis van Haarlem. Zaterdagmorgen 7 september zal burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers de beeldjes onthullen. Een 36-jarige vrouw uit Utrecht moest gistermorgen met vermoedelijk een her senschudding naar het Diaconessenhuis worden overgebracht, omdat zij tegen het portier van een personenauto, die op het Kennemerplein was geparkeerd, was opgereden. De vrouw reed op het Kennemerplein in oostelijke richting. Juist toen zij de wagen passeerde, open de een driejarig meisje, dat in de auto zat, de deur. Wegens gebrek aan belangstelling en door moeilijkheden die bij de organisa tie gerezen zijn konden de wedstrij den van de kleinkunstamateurs, die vrijdagavond in de tuinzaal van het Concertgebouw gehouden zouden wor den, niet doorgaan. Het einde van de maand augustus betekent voor de meeste mensen ook de afsluiting van de vakantietijd en het begin van een nieuw seizoen. Zo denkt men er ook over bij de r.-k. gemeng de zangvereniging „Da Pacem", die be ginnend op woensdag 4 september, in de zaal van „De Uylenboom" weer de wekelijkse repetitie-avond gaat hou den. Naast de medewerking aan ver schillende bijeenkomsten heeft „Da Pacem' 'ook het voornemen dit seizoen een groots opgezet concert te geven voor de donateurs. Daarbij zullen ook opera-koren, o.a. uit de opera Don Pasquale van Donizetti, worden uitge voerd. Dit is voor een zangvereniging geen geringe opgave, omdat hiervoor een grote bezetting van de verschil lende partijen zeer gewenst is. Het bestuur heeft hierbij vooral het oog gevestigd op de jongeren. Reeds vanaf de leeftijd van ongeveer 16 jaar kan men lid worden van „Da Pacem" en wie meent, dat een zangvereniging er alleen maar is voor oudere dames en heren slaat de plank ver mis. Daar van is het bewijs wel geleverd op de concoursen, waar tal van verenigingen naar voren traden met een keur van jonge leden. Teneinde de aanwas met jonge leden waarnaast de ouderen uiteraard even hartelijk welkom zijn te stimuleren, heeft het bestuur van 1 „Da Pacem" voor de leeftijdsgroep een speciale contributie-regeling ont- worpen. En wie „geen stem" heeft kan „Da Pacem" toch daadwerkelijk steu nen, door zijn naam bij de donateurs te laten noteren. Tenslotte mag niet uit het oog verloren worden, dat „Da Pacem" naast zijn culturele taak nog een andere, niet minder belangrijke functie vervult. De gemeente Velsen heeft met zijn vele duizenden katholieke inwoners slechts zegge en schrijven één katholieke zang vereniging. En dat is „Da Pacem" voor het behoud daarvan niet alleen, maar meer nog voor de uitbouw tot een sterke vereniging, is dus alle grond. Onder grote belangstelling is vrijdag middag het stoffelijk overschot van de heer G. H. Vallo, exploitant van „Bad Zuid" op de algemene begraafplaats te Zandvoort ter aarde besteld. Toen de lijkstoet langs de Boulevard de Favanges trok, werd bij „Bad Zuid," waarvan de vlag halfstok hing, 'een minuut stil ge houden. Het personeel van de badin richting bracht de overledene in stilte een laatste groet. Op de algemene be graafplaats merkten wjj op de loco bur gemeester, wethouder van der Werff, enkele hoofden van gemeentelijke dien sten, gasten van „Bad Zuid" en talrijke vrienden en bekenden van de heer Vallo. De heer Termes voerde het woord namens de strandpachtersvereni- ging, de heer Hildering namens de Zandvoortse Handelsvereniging. Ds. de Ru ging voor in gebed. Een familielid van de overledene dankte voor de be langstelling. Ook Bennebroek heeft ernstig met schuilruimte te kampen. De school van de Zusters achter het Sint Lucia- klooster zou belangrijk uitgebreid moeten worden om het onderwijs geheel tot zijn recht te doen komen. Daarom hebben de Zusters de Haarlemse architecten H. L. Klein Schiphorst en N. Andriessen opdracht gegeven een nieuwe meisjesschool voor lager onderwijs te ontwerpen, te bouwen op het kloosterterrein. Het ontwerp heejt inmiddels de goedkeuring verkregen van de verschillende instanties en na aanbesteding is de bouw gegund aan de aannemer H. Betke uit Haarlem. Het wachten is nu op de toestemming om met de bouw te mogen beginnen. Men hoopt, dat die binnen afzienbare tijd afkomt. Zoals uit bovenstaande tekening blijkt, hebben de architecten een interessant ontwerp gemaakt, dat voor ziet in een volledige school van acht klassen. Voorlopig echter zal men met vier klassen moeten volstaan, het geen betekent, dat de oude school enige meisjesklassen zal moeten blijven herbergen, terwijl de resterende, vrij komende ruimte van de school benut zal worden voor het kleuteronderwijs enz. De nieuwe school heeft een centrale hal, die als een uitbouw naar voren springt Daarop komen de kamer voor het hoofd, de kamer voor het personeel, de leermiddelenbergruimte en verdere utiliteitsruimte op uit. De klassen liggen in een lange rij en zij zijn gericht op een eveneens in de hal uitkomende gang. Door een verschil in hoogte van gang en lokalen krijgen de klassen niet alleen licht door de ramen maar ook via boven lichten. leder lokaal is bedoeld voor 36 leerlingen. Bij de bouw zal bijzonder veel van beton gebruik gemaakt worden. De architecten stellen, dat beton min stens even edel materiaal is als natuursteen. De muren worden bestreken met een akoestische laag en vanzelf sprekend zullen de functionele kleuren niet ontbreken. Voor Zusters en leerlingen is het te hopen, dat de toe stemming om met de bouw te beginnen gauw zal afkomen. V-v - w c Kr.. De stichting „Jong Haarlem...Vooruit" heeft weer haar winterprogramma r«- publiceerd, een gevarieerd ontwik'#:- lingsprogramma, even gedegen en lut- gebre'J als altijd. Toch is er dit jaar een bijzonderheid te melden: op veler verzoek zal het cursusjaar deze keer reeds op 1 oktober kunnen beginnen. Bovendien is de directie erin geslaagd reeds thans het gehele programma sa men te stellen, zodat de adspirant-cur- sisten tevoren van de lestijd en de les- avond op de hoogte zijn en op die ma nier gemakkelijker een keus kurnien ma ken. Vorige jaren werd het programma pas samengesteld aan de hand van de ingekomen aanmeldingen Het werk van „Jong Haar lem,... Voor uit!" breidt zich ieder jaar uit. Het aantal cursussen en het aantal cur sisten worden steeds groter. Het blijkt in een grote behoefte te voorzien. Het is een gelukkig verschijnsel, dat zovelen in Haarlem zich geroepen voelen om hun vrije tijd in te zetten ten einde iets te doen en te leren, dat hun algemene ontwikkeling ten goede komt. Jammer is het daarom, dat als gevolg van de bestedingsbeperking, dit jaar de over zichtelijke folders niet huis aan huis bezorgd kunnen worden. Dat zou te duur komen. Men kan de programma's nu uit de advertenties in de dagbladen lezen, terwijl men daar eveneens een reeks adressen kan aantreffen waar men folders en verdere inlichtingen kan ont vangen. „Jong HaarlemVooruit!" biedt een uitgebreid cursussenprogram voor een minimaal lesgeld. Dat is mogelijk door het aanzienlijk subsidie van de gemeen te Haarlem. De cursussen zijn onder verdeeld in studie-, luister- en werk groepen. Voor verschillende vakken zijn er meerdere cursussen, zodat men de keuze heeft uit verschillende cursus avonden. Behalve de „gewone" school- cursussen, zoals de verschillende talen, kan men ook technische lessen volgen, Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 of boekhouden of stenografie. Sedert enige tijd wordt door een toonkunste naar ook een cursus muziek gegeven, terwijl degenen die deze cursus volgen en zelf een instrument bespelen, op woensdag de gelegenheid hebben om ge zamenlijk te musiceren. Voor verschillende lesvakken zijn speciale katholieke groepen opge richt, naast de algemene groepen, die voor cursisten van alle gezindten be stemd zijn. Wanneer voor een bepaald vak grote belangstelling blijkt te be staan, en er moeten dus meerdere groepen gevormd worden, zal men steeds zoveel mogelijk trachten ook katholieke groepen te vormen. De grote zaal van de H.K.B. in de Tempeliersstraat is geheel vernieuwd en gemoderniseerd. De verlichting en de vloer zijn vernieuwd, er is een nieu we geluidsinstallatie aangebracht en de muren zijn in moderne kleuren geschil derd. Op dinsdag 10 september wordt 's avonds om 8 uur feestelijk geopend. Met ingang van 1 juli is de heer E. Kerkman als bedrijfsleider van het H.K.B.-gebouw aangesteld. Advertentie EBEm SUBLIEME OORSPRONKELIJKE SHOWROOM: TEL. K 1700-33.89.29 Vrijdagmiddag kwamen de leden van de Katholieke vereniging van Onderne mers in het Bloembollenbedrijf (K.V. O.B.) in Hotel De Leeuwerik te Haar lem byeen, teneinde zich te beraden over een tweetal zaken die door het Produktschap voor Siergewassen (P.V.S.) aanhangig zijn gemaakt en waarover dit het advies van verschillen de organisaties heeft gevraagd. Op de eerste plaats betrof het een schema van de nieuwe prijsregeling, voor het binnenland te stellen op 90pct. van de door het LEI berekende pro- duktiekosten en voor de export het zelfde bedrag, verhoogd met een bruto winstmarge van 55 pet. alles te gelden als minimumprijzen. Het tweede advies dat gevraagd Voor de N.V. Technische Maatschap- Pij Heringa en Wuthrich te Haarlem is ®et vandaag een belangrijke dag. In •anwezigheid van het bestuur, de di- 'ectie en het personeel der N.V. is v®nochtend het aanzienlijk uitgebreide gemoderniseerde bedrijfspand aan Zijlweg in gebruik genomen. Van "en officiële viering heeft men afge ven in verband met de noodzaak van bestedingsbeperking. De opening is echter wel in intieme kring gevierd. Het bestaande kantoor, een villa uit 1880, is volkomen gemoderniseerd en ^ormt intern één geheel met de nieuw bouw, die voor een deel als magazijn- J,V>imte is bestemd. Vandaar dat dit twee verdiepingsgebouw in ver ste betonbouw is uitgevoerd. Van Advertentie ^P^line-mozaïek in een reliSieuze voorstelling. Leidsevaan°fG - HAARLEM 11 142 Telefoon 17661. OP de brug over de Hoofdvaart te Abbenes ,s gisteren een landbouwtrek ker doormidden gebroken. De wagen tint T?udC H°0fdwe* in oostelijke rich- g. Uit tegengestelde richting nader- trekJp" scooter- °P de brug moest de SS naaV'eCh,s ^Wijken voor de de ar>M Het lange uitsteeksel van achterassen raakte daardoor de brug- buiten schijnen het dus twee afzonder lijke panden, maar intern is daarvan niets te merken. Door de nieuwbouw en de modernisering heeft men 60 pet. aan ruimte gewonnen. In totaal heb ben de werkzaamheden 16 maanden geduurd. De plannen zijn ontworpen door architect H. W. v. Kempen uit Bloe- mendaal, terwijl het werk is uitge voerd door de N.V. Bataafsche Aan neming Maatschappij uit Den Haag. Het spreekt vanzelf, dat de technische inrichting, de centrale verwarmings- en oliestookinstallatie, de elektrische installatie, inclusief de moderne oproep en aanwezigheidsapparatuur, de luid sprekende telefooninstallatie en de bhk- semafleidingsapparatuur door de N.V. zelf verzorgd is. Het bedrijf van Heringa en Wutrich werd in 190Ö opgericht op initiatief van de leraar natuurkunde, dr. P. M. Herin ga, die een elektrische blokcentrale stichtte waarmee een deel van de Grote Markt, de Barteljorisstraat en dq Smedestraat van elektriciteit werd voorzien. In 1905 nam de gemeente die centrale over, maar intussen had de firma Heringa en Wuthrich zich reeds uitgebreid. Er kwam een installatiebe drijf, terwijl later werd overgegaan tot de aanleg v^n centrale verwarmings installaties, oliestook- en bliksemaflei- dingsinstallaties. Op dit gebied heeft het bedrijf zich niet alleen in Haarlem en omstreken, maar door het gehele land een naam verworven. Verschil lende belangrijke buitenlandse fabrie ken worden door het Haarlemse be drijf vertegenwoordigd. In totaal wer ken bij Heringa en Wuthrich thans on geveer 180 man. Advertentie INBOUW EN SERVICE STATION (H. J. MAERTENS) Krocht 4 Haarlem Tel. 15328 ie op een zaterdagmiddag door de binnenstad wandelt, loopt tien tegen een Jupiter tegen het lijf. Jupiter is het fameuze straatorgel, dat nog met handkracht tot spelen gezet wordt. Een draai orgel van het klassieke soort, met op het front kleurige poppen, die actief aan het spel deelnemen en zich met een verrukkelijke en hou terige charme bewegen. Laatst, op de hoek van Ged. Oude Gracht en Klein Houtstraat, heb ik mij ge schaard bij de grote groep luiste raars, die er maar niet genoeg van kregen Jupiter te horen en zien spelen. De buitenlanders wrongen zich in de meest vreemdsoortige standen om een echt Hollands plaatje te schieten. Haarlem is niet rijk aan draai orgels. Het gilde van straatorgelis ten sterft langzaam uit. Maar ik zou die mensen met hun omvang rijk instrument niet graag missen in het stadsbeeld. Zij brengen weer even kleur en gezelligheid binnen het rumoer van alledag; zij bieden de jachtige voorbijganger een goed excuus om stil te houden en wat op adem te komen. Ooit heb ik ge dacht, dat het orgeliersvak tot ver dwijnen gedoemd zou zijn, omdat het leven van huis en haard zich steeds meer verplaatst naar de bui tenwijken, naar een sfeer, waar het orgel niet zou passen. In dat laatste heb ik mij ernstig vergist. Wanneer wij thuis op vrijdag avond aan tafel zitten en de straten in de omgeving vrijwel verlaten liggen, breekt plotseling, ver weg nog, het ijl geluid van een draai orgel door. Het zwelt aan en ver vult plotseling de buurt met een zwierige feestelijkheid, die het kind in de tafelstoel doet opspringen met stralende kijkers en het dwingend gebaar om naar het „torgel" te gaan. En er zit dan niets anders op dan het kind op te pakken en achter de muziek aan te gaan: een papa, die het liefst zelf aan de slinger zou staan en een kind, dat loopt te springen in die confetti van klan ken. Zij zijn niet de enigen. Als het orgel zijn wijk doet in de mr. Jan Gerritszlaan en aanliggende stra ten, schiet de kinderschare de straat op en als vliegen op de suikerpot klitten zij rond het orgel, dat vreed zaam door een vriendelijk paard voortgetrokken wordt. In een oog wenk krijgt die enorme facade van monotone, altijd eendere flats, een andere kleur. Moeders met babies verschijnen voor de ramen, vaders met kleuters op de nek staan op het balcon, en onderwijl dartelen de klanken uit de pijpen van het orgel, dat zelfs aan het meest popu laire straatlied nog een sacraal tintje weet te geven. Het „Ave Ma ria' van Gounod wordt gevolgd door het liedje van „De Orgelman" en niemand, die verbaasd opkijkt. Het draaiorgel bezit uit zichzelf de macht twee sferen geheel in elkaar te laten vervloeien. Prachtige mensen, die orgelisten. Zij kennen hun pappenheimers. Vrijwel geen flat, waar zij tever geefs aankloppen. Het is alsof al die mensen een week lang op dat muziekfeest hebben zitten wachten. En zij laten zich niet onbetuigd. Gewikkeld in een stukje papier wordt het honorarium vanaf het balcon of uit het raam naar bene den geworpen. De vanglustige or gelman hanteert zijn pet voortreffe lijk als collectezak en in het gebaar van een hand, die losjes naar het hoofd gebracht wordt, ligt een we reld van gedienstigheid besloten. Ik ben blij, dat sommige orgeliers hun taak als een muzikaal dienst betoon zien en dat zij als zodanig ook worden gewaardeerd. En het doet mij nog meer plezier, dat het paard met zijn orgel de weg gevon den heeft naar de moderne wijken, waar nu nog, zij het hooguit een kwartier, de romantiek kan op bloeien. Dat het orgel bij ons in de buurt op motorische kracht musi ceert, wil ik daarom accepteren. Per slot van zaken kan een mens niet overal zijn draai krijgen. Hebt u wel eens een bezoek ge bracht aan Spaarndam, als daar de kermis hoogtij viert? Eén keer in uw leven moet u dat gedaan hebben. Vorige week ben ik op een rustige avond per fiets langs het Spaarne getrokken, dat in het noorden breeduit en een beetje melancholiek te grijzen lag in de vroege avond. Het was er stil. Een visser waagde nog een late kans, gelieven wandelden in het paradijs en naarmate het donker het daglicht verjoeg, reeg zich aan de einder een steeds fonkelender snoer van lichtjes, die de grens van stad en land aanduidden. Maar toen dat Spaarndam. Eén brok levenslust, dat als een fontein opspoot op de Westkolk. Midden op dat pleintje de zweefmolen, gehuld in natuurlijk orgelende mu ziek en de bont geschilderde melo drama's beschenen door felle licht jes. Daaromheen een paar kraam pjes, een onvervalste kop van Jut, en overal die doordringende vet- geur van patates frites en oliebol len. Spaarndam weet, wat kermis vie ren is. De mensen houden ervan en het lawaai nemen zij graag op de koop toe, omdat het een slecht dorp is, waar het nooit kermis is. En dan te bedenken, dat Spaarndam ge meente Haarlem is. Maar dat is heel iets anders. werd betrof het teeltrecht. Het P.V.S. heeft een voorlopige inkrimp van lOpct. voorgesteld doch de vergadering was van mening dat dit niet nodig was en sprak zich met grote meerderheid uit voor handhaving van het teeltrecht op het bestaande niveau. Voorzitter A. Nijssen van Santpoort had deze middag geen gemakkelijks taak. De discussies over de voorgestel de prijsregeling .waren vrij verward. Het was inderdaad niet gemakkelijk want in het schema van het P.V.S. school (volgens de kwekers) een adder tje iq het gras. Het voorstel houdt n.l. in het loslaten van de individuele prijs vaststelling ten gunste van een algemene, waar iedereen zich gaarne mee verenig de, doch voor enkele z.g.n. massasoorten werd een uitzondering voorgesteld en hieraan wilde men niet. Eer het zover was, dat de voorzitter tot stemming kon overgaan werd de aangelegenheid door een groot aantal sprekers van vele zijden bekeken. Het hoofdbestuur had in een prae-advies voorgesteld het gehele schema te aan vaarden doch onder voorbehoud dat het hoofdbestuur bij het nadere beraad over die uitzonderingsregeling zou wor den betrokken. Na een eerste stemming bleek dat de vergadering zich met 651 tegen 49 stemmen wel met het principe van de nieuwe regeling kon verenigen. Het prae-advies van het hoofd bestuur kwam met de hakken over de sloot, 351 stemmen waren er voor doch niet minder dan 336 tegen. Het tweede punt bracht minder dis cussie. Een overgrote meerderheid wen ste het teeltrecht te handhaven op 100 men bleken voor een tussenoplossing te voelen n.l. 95 pet., en slechts 115 stem men verklaarden zich accoord met het voorstel van het P.V.S. het teeltrecht te brengen op 90 pet. van het bestaan de areaal. Deze stemmenaantallen gelden voor het gezamenlijke teeltrecht van hyacin then, tulpen en narcissen. Gesplitst per artikel lagen de stemmenverhoudingen aldus: hyacin- tul- narcis ten pen sen tot. Teeltrecht 100 146 597 228 97 i 95 61 199 91 3oi 90% 31 62 22 115 Bü de rondvraag gingen tenslotte veel stemmen op voor afschaffing van in levering van het z.g.n. abnormaal. Het hoofdbestuur zal deze materie nader onder de loupe nemen. Advertentie Vanaf 1 september inschrijving nieuwe leerlingen voor alle afde lingen, o.a. jeugd judo, fitclubjes, badminton enz. ZALEN BESCHIKBAAR o.a. voor badminton. Bloemendaalseweg 152, Overveen. Telefoon 53256.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3