Prinses Wilhelmina wordt vandaag Nieuwe hobby vau Nederlandse mannen! T&igVl m R E' Van horen en zien gesproken m v. BOUILLON aas TeflFr™ Verklaring van Hongaarse bisschoppen Doden op de weg HEEFT O 35 et per dubbel tablet Onder dwang afgelegd? H°ngaar ontvlucht Y°°r tweede maal zijn land ario (jmxrssola Roulette terug SOVJET-UNIE ANDERE INTERCONTINENTALE .RAHET Eén mislukking ZATERDAG 31 AUGUSTUS 195> PAGINA 7 rh"'Z r.nn j-u rinses Wïlhélmina zal van- trouw en felicitaties, andere jaren LJ daag op het Loo haar zomaar door zeer vélen gestuurd J- zevenenzeventigste verjaar- naar de jarige vorstin, die op de dag vieren, rustiger dan ooit het 31e augustus een halve eeuw lang geval is geweest. Op haar persoon- met de viering van een uitgelezen lijk verzoek, via de pers bekend koninginnedagbejubeld is. Ook gemaakt, zullen haar niet de vele zullen er ditmaal niet de honder- telegrafische en schriftelijke ge- den ansichten zijn, geschreven lukwensen bereiken, die andere door kinderen, die vertrouwelijk jaren op de 31e augustus op het hun gelukwensen stuurden zoals Loo arriveerden. Op deze ver- ze dat aan hun eigen oma ook jaardag dus geen spontane uitin- zouden doen. gen van dankbaarheid, hartelijke van kostelijk vlees voor krachtiger soepl Vanaf/1 september speel#- in restaurarttDik\<er oThys Wensen Wensen voor T.V. Edinburgh Festival R esearchresultaten maar toen werd ze wijzer XP Stille verjaardag Het Loo op Advertentie Knutselen, voetballen, tuinieren..,, al die mannelijke liefhebberijen valten in het niet bij deze nieuwe: eten! Nieuw? Een beetje wek Want al lietan onze mannen zich al graag verwennen de laatste tijd smaakt alles hen beter dan ooitDat komt omdat de Neder landse huisvrouw een nieuwe „smaak- verfijner" heeft ontdekt, die soep, sausen,1 ragouts enz. véél lekkerder maakt. De naam? Knorr bouillon uit Zwitserland! ook zo'n dubbel Knorr tablet tovert u met kokend water een hele liter bouillon: door de Knorr koks bereid van kostelijk vlees en geurig verse groenten; licht gezouten en gekruid, precies zoals u alles wenst! Als extra hulp biedt Knorr u nog een leuk geïllustreerd boekje aan, met 17 praktische vlug-klaar-recepten. Alles met die heerlijke Knorr bouillon als „smaakverfijner". U kunt het zó aan vragen: sluit een postzegel van 10 ct. met uw naam en adres, in een gefran keerde envelop en adresseer: Knorr, Postbus 1700, Amsterdam. U ontvangt het Knorr boekje dan thuis. ZWITSERLAND Volgens een officieel bericht van het Hongaarse persbureau heeft het Hongaarse Episcopaat een verklaring afgelegd, waarin met „genoegdoening" wordt vastgesteld, dat na de regelin gen die gedurende de laatste maanden getroffen zijn, zich weer een nieuw sa mengaan van kerk en staat ont vouwt. Volgens hetzelfde persbureau stellen de bisschoppen in de verklaring verder vast, dat het onderzoek van de Verenigde Naties naar de gebeurtenis sen in Hongarije in de herfst van het vorig jaar, eenzijdig is, en daardoor de internationale spanningen slechts kunnen worden verhoogd. De bisschop pen kunnen daarom niet instemmen met de behandeling van het Hongaarse vraagstuk aan de hand van dit rapport, dat de speciaile commissie van de- Ver enigde Naties heeft samengesteld. Naar de mening van welingelichte kringen te Wenen, moet dit bericht van het Hongaarse persbureau met de no dige voorzichtigheid worden beschouwd, te meer, daar deze verklaring, zoals het anders toch wel gebruikelijk is, noch Voorzien is van de naam van de voor zitter van de Hongaarse bisschoppen conferentie, mgr. Grösz, noch met de amen van andere bisschoppen. En wan- deze bisschoppen deze verklaring in .hebben afgelegd, en zich dus wel h<Hoi?Ze kwestie hebben gemengd, dan gel *<rnt (jit slechts, dat op hen een on- oef '.'ijk zware druk moet zijn uitge- treffJ!' en dit weerlegt dan op de meest „vreed,6 wijze de bewering, dat er een staat" samengaan tussen kerk en Hongarije bestaat. (K.N.P.) wic^u, 20~^arige Hongaar, Andre Palko- „Sferen voor de tweede keer in l?ar tijds zijn land ontvlucht. dW onderduw? nam hi-j de wijk tijdens oifcstand door de Russen van de ~n in"Va?d' Hii werd toen op- De inschrijving voot eerste jaars-studenten aan de Nederlandse economische hogeschool te Rotterdam heeft plaats op dinsdag 3 september van 10 uur af. Het eigenhandig in ontvangst nemen van al die geschreven wensen is de Prinses dit jaar te vermoeiend en daar om heeft ze verzocht, deze vorm van felicitatie ditmaal achterwege te laten. Voor een dergelijk verzoek kan men al leen maar begrip hebben en met het inwilligen ervan helpt men prinses Wil helmina, om spoedig haar tijdelijke oververmoeidheid, die overigens een gunstig verloop heeft, te overwinnen. En men mag hopen, dat men haar binnen niet al te lange tijd weer zal zien zitten schilderen aan de IJssei, zoals ze de vorige zomer zo vaak placht te doen. Het laatst heeft men prinses Wilhel mina in het openbaar kunnen zien in mei van dit jaar aan de vooravond van de Bevrijdingsdag, toen ze op de 4e mei te Rotterdam, koningin Juliana ver tegenwoordigend, een krans legde ter nagedachtenis aan de gevallenen bij het nieuwe verzetsmonument van Mari An- driessen, waarbij zij enige van de na bestaanden had uitgenodigd met haar samen de krans te dragen. De belang stelling van de bevolking was zo over weldigend en zo hartelijk, al meende men luide ovaties te moeten smoren in dit droeve herdenkingsuur, dat de zes enzeventig-jarige vorstin er zichtbaar door was aangegrepen. De politie moest verschillende charges uitvoeren om de wagen van Hare Koninklijke Hoogheid vrij te maken van de spontane belang stelling der omstuwenden. Wat gaat er om in het hart van een „landsmoeder" als ze de zorg voor wat haar was toevertrouwd heeft overge dragen aan wie na haar kwam en ze krijgt dan onverwacht overweldigen de blijken van spontane trouw en aan hankelijkheid, die vanzelfsprekend haar persoon gelden, maar in haar perSbon ook al wat het Oranjehuis voor het volk betekent, met wie het in zo nauwe verbondenheid zoveel lief en leed heeft gedeeld. Met bewogen stem heeft prin ses Wilhelmina de burgemeester van Rotterdam, na die manifestatie van de Rotterdammers, bedankt voor „de har telijkheid, die in de eerste plaats ko ningin Juliana gold". Het was guur en nat weer die avond van de 4e Mei en toen men kort nadien vernam dat de Prinses volstrekte rust was voorgeschreven, begreep men, dat dit alles mogelijk een terugslag had ge geven op een ongebroken, stoere geest die in een lang, altijd gespannen leven meer heeft moeten verwerken dan men meent, dat iemand redelijk aan kan. usten houdt voor prinses Wilhelmina echter niet in, dat zij niet inten sief zou blijven meeleven met wie het in haar land moeilijk heeft of in nood is, of dat zij niet met haar volle aandacht zou zijn bij de nood van de ontheemden, die hier een toevlucht zoe ken. Dat bewijst onder meer de bestem ming, die op haar verzoek nu weer ge geven is aan haar villa „Magyarum" te Apeldoorn tegenover het Loo, waar aanvankelijk Hongaarse vluchtelingen in waren ondergebracht, die thans in laten inrichten voor Hongaarse jongens die bijgewerkt moeten worden om hier het middelbaar onderwijs te kunnen vol gen. Daarnaast zal het huis een soort „Oranje-haven" zijn voor ontheemde Hongaren uit de omgeving van Apel doorn, die er een stukje thuis kunnen vinden, hun krant, hun sfeer en, als ze daar behoefte aan hebben, opmontering en begrip. Aan alle Hongaarse vluchtelingen zond de vorstin met Kerstmis een per soonlijk gestelde en ondertekende Kerstwens weliswaar door druk vermenigvuldigd maar na verta ling door haar met haar handschrift overgeschreven in het moeilijke Hon gaars. Aan de eer ste binnenstromen de vluchtelingen te Eerbeek vorig jaar november deed ze haar me deleven blijken, door eT zich on middellijk heen te begeven. Dat de vorstin de taal biet sprak was nauwelijks een be zwaar. Want wie komt om te troos ten en zich op zo'n moment met een hart vol me degevoel voor het schrijnend leed overbuigt tot een ander troost, juist als hooggeplaatste, het meest door de warme menselijk heid die van bin nenuit opwelt. Medeleven is in het bestaan van prinses Wilhelmina, dat sedert de troons afstand in 1948 aan de aandacht van het publiek onttrok ken is, nog altijd een belangrijk ele ment. Op de vele persoonlijke verzoe ken om hulp, die haar bereiken, tracht ze antwoord te ge ven en de nood, die haar wordt kenbaar gemaakt, te doen lenigen. haar schildersezel gemist aan de boorden van de IJssei. Hopen wij, dat zij die liefhebberij, die haar steeds zo veel vreugde heeft verschaft, binnen afzienbare tijd weer op zal kunnen ne men. Typisch voor haar geschilderde land schappen is, dat daarop mens noch dier plegen voor te komen, iets waarop iemand de vorstelijke schilderes eens attent maakte- Dat betekent echter geenszins dat zij niet van dieren zou houden. Als men de vorstin de laatste jaren zag uitrijden, werd zij steeds vergezeld door de ruige sealyham terrier, haar lievelingshond, die door de prinsessen eens aan grootmoeder ter verzorging werd toevertrouwd toen ze van Soest- dijk weggingen. Hij is gebleven en al jaren haar trouwe en vertrouwde ge zelschap. Evenals de witte samojeed, die stamt uit Noorwegen, waar de Prinses tot voor enkele jaren geleden, zo graag ging schilderen. Dat ruige land met zijn woeste majestueuze na tuur, ongetemder dan welk natuur landschap in Europa ook, heeft prinses Wilhelmina altijd geboeid. De schilde ringen, die zij er maakte, houden voor haar de herinnering vast aan de gran dioze eenzaamheid der hoogvlakten en der fjorden die zij met haar penseel tot uitdrukking heeft trachten te bren gen. Weinig ts in deze negen jaren van te ruggetrokkenheid tot het publiek door gedrongen van het persoonlijk leven van prinses Wilhelmina. Dat is haar uitdrukkelijke wens. Zoals dr. Jane de Iongh in 1948 schreef in „Wilhelmina, een levensgeschiedenis in foto's" „speelt een belangrijk gedeelte van het persoonlijk leven van Koningin Wilhelmi na een groot ongemeen belangrijk ge deelte van haar arbeid, zich af binnen een zeer strenge teruggetrokkenheid, in een sfeer van bescheidenheid en te gelijkertijd fierheid". Zo is het nog. Het is haar wens. Wij hebben die wens Vrijdagavond stak de 55-jarige arbei der J. Engelaar op onvoorzichtige wijze de rijksweg *e Rilland Bath over. Hii werd gegrepen door een auto, bestuurd door de wielrenner W. van Est en was op slag dood. Bij zijn poging, de man nog te ontwijken, raakte de heer Van' Est met zijn auto in de greppel tus sen de rijksweg en de spoordijk. Hijzelf werd licht gewond. Een passagier, de landbouwer Pijne uit Woensdrecht. brak een sleutelbeen en moest naar het zie kenhuis te Bergen op Zoom worden overgebracht. Op de Hoofdstraat te Ter Apel is een dodelijk verkeersongeval gebeurd. De 66-jarige wielrijder R. Potze stak on verhoeds de weg over en werd gegre pen door een juist passerende auto, waardoor het slachtoffer vrijwel op slag werd gedood. Bij een verkeersongeval, dat vrijdag middag op het Rijswijkseplein in Den Haag gebeurde, is de dertien-jarige scholier R. Bulens uit Den Haag om het leven gekomen. De jongen kwam te recht onder een vrachtauto met opleg ger, die zich juist in beweging zette. Hij was op slag dood. De 49-jarige heer A. Pels uit Culem- borg is met een bestelwagen tegen een boom gereden en aan de gevolgen van zijn verwondingen overleden. Advertentie slechts te eerbiedigen. Dat houdt ech ter niet in, dat wij haar op haar ze venenzeventigste verjaardag, niet zou den toewensen en toebidden, dat zij spoedig al haar veerkracht moge te rugvinden en dat nog veel geluk haar beschoren zij. A. Bgl. n nog steeds vindt zij verpo zing bij haar grote liefde, het schilderen, waardoor ze reeds zo menig gelukkig uur heeft gevonden in ge meenzaamheid met de natuur. Deze laat ste maanden van de maatschappij zijn opgenomen. Dezer I algehele rust heeft H. K. H. Prinses Wilhelmina in de hittewagc.i op de Ruygenhoek. Bij de wagen haar lievelings dagen zal prinses Wilhelmina dat huis I men de Prinses met terrier Blackie. Een lid van het personeel begeleidt de vorstin. September staat voor de deur en het zal dus niet lang meer duren of de omroepver enigingen gaan hun plannen voor het winterseizoen bekend maken. Dat er veel zal veran deren kan men niet verwachten; hier en daar zal iets verschui ven, er zullen oude rubrieken verdwijnen en nieuwe komen, er zullen enige nieuwe ideeën vorm krijgen. Het meest zal er veranderen op het gebied van het amusement, waar in het voorjaar een milde storm door de rijen der medewerkenden blies. Maar ook hier zullen de tijden en de dagen wel ongeveer gelijk blijven. Het schema van de uitzendingen Is met grote zorg opgebouwd en het voldoet de massa blijkbaar, want an ders zou er wèl wat veranderen. Jammer, want er zou, wat ons betreft, best wat mógen ver anderen. Wfj hebben er, naar aanlei ding van een analyse van de moeilijkheden met de luister spelen, al eens op gewezen dat het historisch bijzonder jam mer is dat de radio in Hilver sum is terecht gekomen. Wij willen nu niet direct stellen dat men alleen in Amsterdam een betere kans had gemaakt, maar toch wel in een van de grote steden, en liefst in een universiteitsstad. Hilversum is een prachtige gemeente, waar het zomers bijzonder mooi kan zijn, maar dat het er bruist van leven en van cultuur kan men bepaald niet beweren. Toch moeten deze beide ele menten overheersen in de ra dioprogramma's. Dat het leven niet tot zijn recht komt ln de programma's blijkt wel uit de matige nieuws voorziening in Nederland en de aversie die men schijnt te hebben tegen gewoon een goed concert, wijst op een ander te kort aan inzicht. Met name in de avonduren is er te weinig nieuws in de radio. Na het grote bulletin van zes uur is er een korter om zeven uur en dan nieuws in het kort om acht uur. Daarna is er niets meer tot elf uur, een tijdstip waarop een zeer aanmerkelijk deel van de bevolking reeds in bed ligt. Overigens is het programma tussen acht en elf in zoveel stukjes en hapjes geknipt dat de meeste toestellen toch al wel af zullen zijn gezet. WH komen hiermede als vanzelf op het gewone concert, want dat is niet verwerkelijkbaar, zegt men dan, omdat het te gen de moderne principes van het radioprogramma is. Dat moet n.l. „filmisch" van aard zijn en flitsend van het een in het ander overgaan. Waarom een concert van acht tot tien, met daarna nieuwsberichten, niet modern is vermogen wij niet in te zien. Dan is men in België, Frank rijk, Italië en Engeland blijk baar achterlijk, want in elk van deze landen kan men min stens eenmaal in de week een dergelijke uitzending beluiste ren, week in, week uit. Onze wensen zijn nogal sim pel: een avondprogramma van acht tot tien, waarbij, belde zen ders samengenomen, dus over veertien uitzenéfhvonden ver deeld, een of twee concerten van twee uur. Verder een lang nieuwsbulletin om tien uur. En een beetje meer zorg en fanta sie voor de zondagmiddag. Maar dit laatste schijnt wel hopeloos. Bi) de televisie liggen de zaken geheel anders. Daar is alles nog in volle opbouw, is men nog niet verstard in sche ma's en verandert men wel eens te vlot. Men kampt er met veel moeilijkheden, van geestelijke en materiële aard, wat medewerkers, wat ruimte, wat geld betreft. Dat men het er slecht van afbrengt mag men desondanks niet zeggen. Vaak schiet men in de roos en mislukt er eens iets, men staat snel weer op en gaat rus tig verder. Laten wij vooropstellen dat wij helemaal niet zo verlan gend zijn naar uitbreiding van de zendtijd. Zolang de financiën nog moeilijk blijven en veel talent nog gevormd moet wor den, is het beter het bereikte te consolideren. Wel zouden wij graag een uitzending op zon dag zien. Geen lang program ma, waarvoor een derde studio nodig is, maar een uitzending van een uur bijvoorbeeld, be staande uit een journaal, enige sportreportages en enige in terviews. Daarnaast uiteraard al de Eurovisie-uitzendingen die de moeite waard zijn. Wij ge loven dat een vaste zondaguit zending meer belangstelling zal ontmoeten dan de maandag avonduitzending van nu. Het journaal zouden wij op elke uitz-endavond willen zien. Het is van het begin af een schot in de roos geweest. Steeds staat men weer ver baasd met hoeveel snelheid een schat aan zichtbare en hoor bare informaties wordt bijeen gebracht. Deze uitbreiding van de taak zal geld, zal veel geld kosten. Maar wij menen te mogen zeggen, dat dat vele geld goed besteed zal zijn. Nu we het toch over geld hebben en over de besteding ervan, komen enige andere za ken naar voren. Wij zouden niet graag zien dat men op de woensdag minder geld ging be steden. Terecht is naast het journaal het T.V.-spel in ons land zeer in aanzien. Maar wij geloven dat men van de over daad van de zaterdagavond wel wat af zou kunnen doen en me nen dat men zich op de andere avonden te veel doodstaart op een-acters of cabaretjes. Met name op de maandag en don derdag zou men veel meer life- uitzendingen van andere aard kunnen brengen, bijv. een se rie grote reportages over indus trieën, over steden, over musea. (Bij de B.B.C.-TV bestaat een zeer populaire serie „beroem de landhuizen"). Het Concertgebouworkest gaat in de komende week on der Èduard van Beinum de drie laatste concerten van het Edinburgh Festival geven. Die concerten zijn alle drie over de B.B.C. te horen en het concert van dinsdag - wordt ook door de TV uitgezonden. Het gezel schap wordt dan ook als wei- geziene gasten beschouwd, in Het Concertgebouworkest bij een concert in het UNO-gebouw te New York een lang artikel in Radio Ti mes wordt daaraan uitdruk king gegeven. Het concert van dinsdag wordt voor de Home Service gege ven en begint met de Frei- schütz Ouverture van Weber. De uit Tsjechoslowakije ge boortige pianist Rudolf Fir- kusny speelt daarna het Der de Concert van Beethoven. Het woensdagavond-concert is te beluisteren via het Derde Pro gramma en omvat de Sinfo- nia Concertante voor trompet, hoorn en trombone van Hans Kox, een werk dat voor van Beinums jubileum werd ge componeerd. De in Nederland wonende violist Szymon Gold berg speelt daarna het Concert van Mendelssohn. Na de pauze Debussy: Pelude k l'après- midi d'un faune en La Mer. Het slotconcert van het Festi val is op zaterdagavond voor de K.R.O. en wederom via het Derde Programma te beluiste ren. Dan worden uitgevoerd de' Zesde Symfonie van Schubert (Wel In C groot, maar niet de „grote" C groot symphonie, nr. 9. Dit werk is veel „gemak kelijker", Schubert schreef het toen hH 20 jaar was). Dan vol gen de Drie Nocturnes van De bussy en De Vuurvogel van Strawinsky. En tot slot de tweede suite Daphnis en Chloë van Maurice Ravel. „What brilliant orchestral writing this is, and what shining talents the players must bring to It! If the men from Amsterdam don't rise to the challenge, then I'm a Dutchman", aldus Radio Times Vast een klein tipje voor het komende seizoen: „Roulette", het bijzonder goede program ma van Jules de Corte komt terug. Zoals men weet wisselt in dit programma de knappe liedjeszanger zijn geestespro- dukten af met grammofoonpla ten, of soms alleen maar met Jules de Korte (I.) en Alex van Wagenburg geluiden. Als voorproefje is Rou lette voor de eerste maal te horen op zaterdag 7 september, na het Edinburgh-concert. Een van de nieuwigheden van de thans aangeboden TV-toe- stellen is de lamp. De oude lam pen hadden aan de voet een hoek van 80 graden, de nieu we echter 90 graden. De voor delen van deze verworvenheid van de research zijn voor het publiek zeer belangrijk, eer stens zijn de buizen minder lang waardoor meer handzame toestellen kunnen worden ge maakt, maar bovendien zijn zij eenvoudiger en dus goedkoper te vervaardigen. De radiotoestellen van het ko mende seizoen zijn gedeelte lijk „bedrukt" in plaats van de gesoldeerde bedrading. Het bedrukken geschiedt met de ma chine, fouten kunnen niet meer worden gemaakt, de kans op storingen is ook verminderd om dat er geen soldeerpunten meer zijn. (NADRUK VERBODEN) Van 9 tot 13 september zal in het Weizmanninstituut te Rehovoth een internationaal congres van kern fysici worden gehouden, dat zal wor den geopend door Israëls voornaamste kernfysicus, prof. G. Racah Advertentie Moeier en moeders moeder ge bruikten al MAÏZENA DURYBA, dus bestelde 't jonge vrouwtje 't ook. Maar mij verruimde te doen, wat die ervaren moedert deden en nig doentoezien dat se ook MAÏZENA DURYBA krijgen. De naam op 't pak, daarop meet 9 ietten, om zeker te zijn dat ge in derdaad MAÏZENA DU RYE A koopt, die vermaarde MAÏZENA voor 't binden van groenten, soe pen en sausen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7