Joyeus en bruisend feest in hart van Amsterdam Politie had handen vol KLINGDECOR J. M. van de Pavoordt Ridder in Orde van St.-Silvester Het Haarlemse schouwburg- seizoen is heropend 85 I BAK 'N HAMBURGER! H. W. v. Bruggen op de bok van de laatste tram Bij het afscheid van „De Haarlemse Honderden auto's vergezelden de tram op laatste tocht Sinds elf uur geen tram meer N.V. DE HOUTWERF Omschakeling van tram naar bus ging vlot Gouden jubileum bij Fa. P. P. Rietfort N.N.T.G. geeft boeiende voorstelling van Hoog Bezoek Lustrum-beurs in de IJmond Een lauwertak voor NV A PAGINA 3 MAANDAG 2 SEPTEMBER 1957 "e; pe. ül H BI hebt^7 goplZ? Burgerlijke Stand Haarlem Zaterdag in Zandvoort Laatste tram bemand met detachement politie TER AAR Veiling Geen nodeloos risico Wethouders met vakantie Weinig tijd? Politievoetbaltoernooi Zeeprestatietocht in Bloemendaal Fraaie overwinning in Den Haag Bij Nieuw-Vennep Twee ernstig gewon den bij aanrijding Geslaagd Koninginne- feest in Zandvoort Henk Buis sterkste in zomercompetitie Beurs van Amsterdam 4 S, 2' x't tiS' TÉ?d ^1- <)0' de tif Op grootse wijze, doch met een tikkel tje weemoed in het hart, heeft Am sterdam zaterdagnacht afscheid geno men van de tram. Bij het eindpunt werd aan de laatste wagen een grote krans gehecht als blijk van waardering voor de vele jaren van trouwe dienst. ryt is de heer H. W. van Brug- M gen uit Haarlem, de man, die officieel de laatste tram van Amsterdam naar Haarlem heeft ge reden. Zondagmorgen om ongeveer drie uur kwam hij met een totaal vernielde tram in Haarlem aan. Van de ruiten waren er maar weinig heel. In de tram stonden nog alleen ruines van banken, terwijl de baga- iuronken in vreemde bochten ver ba lkrZen neerhingen. Op sommige de lo.v? maren de manometers van voormalige remise van de N.z.H v M aan de Leidsevaart te Haarlem een ontdane bestuurder Van Bruggen aangetroffen, die aan zijn schoon zoon de resten liet zien van wat eens een traminterieur was geweest. De nieuwbakken gepensioneerde wa genvoerder hij is gisteren met vervroegd pensioen gegaan be waart aan de laatste rit van de Haar lemse tram ook onprettige herinne ringen. Hij toonde zich over wat er in zijn tram gebeurd was zeer ont daan. „Ik heb dit nog nooit mee gemaakt. Ze sprongen wanneer het zo uitkwam door de ruiten en op een gegeven moment moest ik mijn eigen bullen een fles genever en een vaatje haring, die ik bij het af scheid in Amsterdam gekregen had beschermen, anders waren die ook het slachtoffer geworden van de vernielzucht van sommige passa giers". De heer Van Bruggen heeft reden om verbolgen te zijn, want hij was ook de wagenvoerder van de laat ste tram AmsterdamSloterdijk, die twee jaar geleden aan de dijk werd gezet. „Vit die tram hebben de men sen ook plaatjes en andere dingen meegenomen, maar ze hebben er de laatste rit geen pan van gemaakt". Oud-wagenvoerder Van Bruggen heeft bijna tweeënveertig jaar bij de tram gewerkt. Hij begon in augustus 1916 als jongmaatje van negentien jaar. De eerste jaren bracht hij door op de „Ceintuur" in Haarlem en omgeving. Het is hem bij de tram goed bevallen en het is aan te nemen, dat het genoegen wederzijds geweest is, want toen de heer Van Bruggen enkele jaren ge leden zijn veertigjarig jubileum vier de, werd hij verrast met een ko ninklijke onderscheiding. Het spreekt vanzelf, dat hij een hoop exclusieve verhalen heeft te vertellen. Daaraan zullen er geen meer over de tram worden toegevoegd. Die tijd is voor bij. Voor hem breekt nu een andere tijd aan, rustiger en geregelder. Die tijd zal de heer Van Bruggen beste den aan vissen en tuinieren. ï^jMa PALACE: Verdoolde Bus, 18 Jaar. 915- a^HALS: Ball in Savoy, volw., 2.30, avondvoorstelling om 8 uur. LUXo'^ °P een do^n' a- 2' a®°"solr Paris, bonjour l'Amour, MINErvX'. 7. 8.15. M13'1 A,s de dauw hangt, komt H5M?.RA^tVv volw- 815 uur. 4.15, 7 Tante's laatste stunt, a. L, ROXY: Istanv, STUDIO: D£bui. 14 jaar, 2.30, 7. 9.15. 18 jaar, 3h met de wassen beelden, Groote Kerk. 3 september Piet Kee. uur: Orgelbespeling door Minerva-theater Potaseh en Perlemo eemstede' 2015 uur: Qerin textiel. 1. 9.15. van Ee^don ?pen"Guebey. z.: C. C. S. A. Kuipers-Schlpper VerS"Humme' Het afscheid, dat de Amsterdammers zondagochtend vroeg de Haarlemse tram hebben bereid, is een ongeloof lijk joyeus en bruisend feest geworden, dat vele tienduizenden in de hoofdstad nog lang zal heugen en waaraan het Amsterdamse gemeentebestuur in de persoon van weth. B. Ram een offi cieel tintje heeft gegeven. In de om geving van de eindhalte op het Spui in het hart van Amsterdam was ruim te gereserveerd voor de laatste tram, die om ongeveer een uur uit Amster dam zou moeten vertrekken. Maar te gen dat tijdstip was de laatste tram nog altijd niet verschenen en omdat men voorzag, dat het wel eens heel laat kon worden, wanneer men zich pre cies aan de vooropgezette bedoeling hield, werd besloten de voorlaatste tram als de officieel laatste naar Haarlem t© sturen. Zo is het da-n gebeurd, dat de echte en niet-echte laatste tram van de dienst Zandvoort-Haarlem-A'dam elkaar ergens in A'dam hebben ont moet: de eerste op weg naar het Spui, de ander naar Haarlem. De allerlaat ste tram vertrok om ongeveer half drie uit de hoofdstad en bereikte een uur later de Tempeliersstraat in Haarlem. De officieel laatste tram werd uitge leide gedaan door mr. J. D. Willet, voor zitter van het comité Nieuwe Binnenstad, die zei, dat alle Amsterdammers hun jongste en mooiste herinnering hebben aan de Haarlemse tram, welke hun in vele gevallen het eerste uitstapje van hun leven heeft bezorgd. ,.Wü zien de Blauwe met bloedend hart gaan." Wethouder Ram zei, dat de populari teit van de blauwe tram zeer groot was. Na de ..Gooise moordenaar", de Kik ker" en het „Boemeltje v. Purmerend" verdwijnt nu ook de Haarlemse tram. Terwijl moderne vervoersmiddelen be zit namen van de wegen ging de Blau we zijn eigen vertrouwde gang. zich niet storend aan de grillen van deze tijd. ,,In de riethalmen langs de Haarlem merweg zal de weemoed om haar heen gaan ruisen." De heer Jurrissen was diep onder de indruk van het afscheid, dat Amsterdam het trouwe vervoermiddel bereid had. Intussen was aan de achterzijde van de tram een enorme krans met vele linten gehangen. Er waren nogal wat moeilijkheden bij het bevestigen van deze krans, maar met behulp van een stropdas werd veel ge klaard. Nadat Willy Alberti een af scheidslied gezongen had en ongeveer 60 oud-gediendend der Haarlemse ver voersmaatschappij waren gehuldigd klonk omstreeks kwart over een voor 't Meer dan ooit is zaterdagavond ge bleken hoe weinig politieagenten en hoe veel politieruiters bü het in het gareel houden van een grote mensenmassa kunnen uitrichten. Ofschoon er zich tij dens de geruchtmakende uitvaart van de Haarlemse tram in de Tempeliers- str. te Haarlem geen ongeregeldheden hebben voorgedaan hadden de mannen van de Haarlemse politie het zwaar om de duizenden mensen in bedwang te houden. Er deden zich hier en daar wat kleine moeilijkheden voor, die voor komen hadden kunnen worden, wan neer de commanderend officier over meer politieruiters had beschikt. Er waren er nu slechts twee, voor wier optreden wij de grootste bewondering hebben. Het leek ons voor hen een koud kunstje om schoon schip te maken, wan neer dat gewenst geweest zou zijn Zij bewaarden echter op sommige kritieke ogenblikken hun kalmte en zelfbeheer- sing en daaraan is het ongetwijfeld te danken, dat er geen ongelukken zijn gebeurd. Van de hoofdcommissaris van politie, de heer Fontijne, die zich in burger tussen hot publiek bevond, vernamen wij, dat niemand gerekend had op zo'n massale opkomst van de Haarlems bevolking. Hij vertelde ons, dat hij vol komen overrompeld was. Eenzelfde me dedeling bereikte ons eerder van de directie van de NZHVM. Het plaatsver vangend hoofd van de Algemene Dienst van de Haarlemse politie, inspecteur J. Dijkstra, vertelde ons, dat het niet de bedoeling was geweest om de Tem- peliersstraat af te sluiten. Het publiek moest zoveel mogelijk zien en horen. „Ik geloof, dat wij in deze opzet zijn geslaagd". Ook op het Houtplein, Baan en in het Frederikspark stond het om streeks het afscheidsuur zwart van de mensen. Desondanks is de politie er in geslaagd het verkeer vanuit het zuiden en het noorden van de stad gaande te houden. Om half acht heeft het even gestagneerd, maar de moeilijk heden waren echter spoedig van de baan. Ook tussen half negen en negen uur ondervond het verkeer op het Hout plein enige strubbeling, dié veroorzaakt werd door een onophoudelijke stroom voetgangers, die over de beschermde oversteekplaats trok. Teneinde het ver keer zo veel mogelijk gaande te houden werden de voetgangers in groepjes langs de oversteekplaats geleid. laatst het conducteursfluitje. Kort daar- op zette de stampvolle tra™ weging, nagewuifd en -gej?eld do r dui zenden mensen. De muziekkapel van de Amsterdamse politie van Joh. Pinkse speelde „Wij gaan naar Zand voort". In nerelschap van honderden auto's De tram werd op haar weg door Am sterdam en buiten de stad gevolgd door honderden auto's met loeiende claxons. Overal in de straten, die de tram pas seerde, stonden mensen: het was een onwezenlijk spitsuur. Op de Haarlem merweg reden de auto's in twee files naast elkaar naar Haarlem. Het had er op een zomerse dag niet drukker kun nen zijn. De achterlichtjes van de auto's regen zich tot een prachtige ketting van rode kralen. Eerst voorbij Halfweg kwam er wat ruimte. Toen de feesttram om onge veer drie uur de Tempeliersstraat bin nenreed werd zij opgewacht door een groot aantal Haarlemmers. Haar rit door de Spaarnestad was niet zo spectacu lair als in de hoofdstad. Hier en daar werd in een huis voorzichtig een gor dijn verschoven. Een half uur later kwam de echte laatste tram binnen. Evenals de vorige volkomen onttakeld en met een niet voorziene vertra ging die zij in Halfweg had opgelopen, toen daar door een stel jongens de laat- ste wagen werd afgekoppeld. Ook had deze tram nogal wat oponthoud oehad tijdens de rit door Amsterdam. Op de rails waren aller- lei obstakels geplaatst. De directie zag zich daarom genoodzaakt politiehulp in te roepen. Zaterdagmorgen vroeg was er in Aerdenhout reeds een po ging ondernomen om de tram te doen ontsporen. Onbekenden hadden daar een bank over de rails gelegd. De bestuurder ontdekte het obstakel ge lukkig bijtijds. Omstreeks het middernachtelijk uur hield zich zaterdagavond een duizend koppige menigte op en nabij het Zand- voortse tramstation op om de laatste tram te zien vertrekken. Sinds elf uur was er geen tram meer binnengekomen maar om twaalf uur werd bekend ge maakt dat twee trams naar Zandvoort onderweg waren; omstreeks half een kwamen de trams binnen. De eerste vertrok nog naar Amsterdam, de twee de naar Haarlem. In de Amsterdamse tram hadden jon gelui plaats genomen, die hossende pro beerden een tramwagen uit het even wicht te brengen. Enkele al te rumoe rige jongelui werden door een robuste rechercheur van de Zandvoortse politie naar buiten gewerkt. Toen de trams on der het gejoel en gejuich der menigte aan hun laatste reis waren begonnen bleven nog honderden nieuwsgierigen wachten. De leden van de buurtvereni ging „de Werf" waren om half elf per tram vertrokken en nog altijd niet weer gekeerd. Omstreeks half drie kwamen zij met de allerlaatste tram binnen. Toen dit tramstel de reis naar de re mise aanvaardde reed een detachement van twaalf man Zandvoortse politie mee om baldadigheid te voorkomen. Hoewel het tot diep in de nacht ru moerig bleef op het tramemplacement, deden zich geen wanordelijkheden voor. Advertentie De plasticbekledingspljlat voor toonbanken tafels, bars enz. enz Kampersingel 10-24 - TeL 0 2500-11932 Augurken: fijn 0.77; idem 2, 0.54; fijn basterd, 0.67; basterd 0.60; grof A, 0.46; grof 1, 0.39: CD, 0.32; idem 2, 0.23: idem afw., 0.03; E. 0.16 alles per kg. Zondag is de verbinding Amsterdam- Haarlem-Zandvoort door de bussen van de NZHVM overgenomen. Sedert gister morgen rijden de grijze monsters, in groepen van drie of vier achter elkaar, en aan de voorzijde gesigneerd met de getallen 80 of 81, de getallen die de lijn Amsterdam-Haarlem of Amsterdam- Zandvoort aanduiden. Alles is naar de wens van de NZH-directie verlopen. Zo wel gisteren als vanochtend vertrokken de bussen op tijd en konden de reizigers allen een zitplaats krijgen. In feite was de dienst zaterdagnacht al door de bussen overgenomen. In Am sterdam stonden, terwijl iedereen druk doende was afscheid te nemen van de officiële laatste tram, ongeveer tien bus sen te wachten om alle passagiers, die niet met de tram mee konden, naar Haarlem terug te brengen. Dat vervoer geschiedde natuurlijk gratis, die eerste nacht. En het waren natuurlijk vooral de journalisten, radio-, film- en televisie reporters, die van deze buitengewone rit gebruik maakten. Zij waren nog met „de blauwe" naar Amsterdam gekomen gezellig schokkend en stotend en klette rend met de moderne apparatuur van de camera's. Maar de terugreis vond plaats in „de grijze", in de bus, lang, licht en luchtig, maar toch niet zo intiem als die oude blauwe. De directie van de NZH heeft giste ren noch vanmorgen enig risico willen nemen. Onmiddellijk wanneer een bus vol was, schoof een nieuwe bus voor. zodat niemand hoefde te staan. Soms reden drie, vier half-lege bussen ach ter elkaar, zodat alles uiterst soepel verliep. Gelukkig voor de NZH-directie druilregende het, zodat niet de halve hoofdstad behoefte voelde om naar Zandvoort te reizen. Wij weten niet of men dan ook dezelfde soepelheid had kunnen bereiken. Intussen blijven er bij de reizigers natuurlijk wensen. Uit Zandvoort ver nemen we, dat de forensen gehoopt had den op een rechtstreekse, vroege verbin ding tussen Zandvoort en Amsterdam. Ook had men gerekend, dat op zondag een vroegere verbinding met Haarlem en Amsterdam tot stand zou kunnen komen. Het voornaamste bezwaar geldt echter het feit, dat men van Zandvoort. naar Amsterdam nog altijd net als ten tijde van de „blauwe" een vol uur nodig heeft. Maar wie weet, zal de NZH-direc tie ook hier tussentijds een oplossing voor weten te vinden. De Bloemendaalse wethouders van Publieke Werken en van Huisvesting en Sociale Zaken, de heren A. van Geluk en mr. J. C. C. W. Hijszeler zijn dezer dagen voor enige weken met vacantie gegaan. Mr. Hijszeler zal zijn wekelijkse spreekuur hervatten op dinsdagavond 24 september; de heer van Geluk blijft de gehele maand september weg en zal zijn eerstvolgende spreekuur houden op vrijdagmiddag 4 oktober. Advertentie Hoe 1 ook zij: Vlees hooit erbij Publikatie van de verenigde slagers in Haarlem en omstreken Vandaag herdenkt de heer J. M. van de Pavoordt de dag, waarop hij vijf tig jaar geleden in dienst trad van de firma P. P. Rïetfort te Haarlem, het bekende atelier voor paramenten en kerksieraden, waarvan hü thans de oud ste directeur is. Ter gelegenheid van dit jubileum benoemde Z.H. de Paus hem tot Ridder in de Orde van St. Sil vester. De heer Van de Pavoordt, die in Oude water werd geboren, kwam na zijn H.B.S.-tijd te Gouda in 1907 naar Haar lem, waar hij bij zijn oom, de heer P. P. Rietfort, aan het werk toog. Ge ruime tijd werkte hij in Parijs voor de zaak en in 1916 nam hij het bedrijf over. Thans is hij ook directeur van de N.V. Verenigde Paramenten Ateliers te Haarlem, Hilversum en Utrecht. In de parochiekerk van Overveen droeg een zoon van de jubilaris, Dom G. van de Pavoordt O.S.B. van de St- Paulusabdij te Oosterhout, een plechtige Het Haarlemse schouwburgseizoen is zaterdagavond geopend met een voorstelling van „Hoog Be zoek" van Paul Vincent Carroll door het Nieuw Nederlands Toneelgezel schap. Op enkele habitué's na, liet het Haarlemse publiek verstek gaan en wanneer er toch nog enig publiek in de zaal aanwezig was, dan was dat te danken aan het feit dat het een lande lijke première gold, zodat vele vrien den en magen der medespelenden uit Amsterdam waren overgekomen. Toch gaf de voorstelling allerminst aanlei ding tot dit gebrek aan belangstelling. Het Haarlemse publiek is echter voor zichtig. Het N.N.T.G. heeft geen al te beste naam en op Frits van Dijk en Fien Berghegge na, kwamen geen na men van grote bekendheid op de rol verdeling voor. In zulke gevallen kijkt de Haarlemmer liever eerst de kat uit de boom. Paul Vincent Carroll is ten onzent vooral bekend als de schrijver van half legendarische Ierse volksstukken als „Schijn en werkelijkheid", „Het Witte Ros" en „De duivel kwam uit Dublin", stukken die stoelen op het primitieve religieuze gevoel en de zin voor het sprookjesachtige van het gewone, Ierse volk. „Hoog Bezoek" is een nieuw stuk van deze soort, een variatie- zo men wil- op het bekende thema. Een dorps pastoor verspreidt een roep van heilig heid en leeft dies in onmin met zijn bisschop. Maar zulk een pseudo-heilige, die wonderbare zaken schijnt te kun nen verrichten, is een goede kluif voor de duivel. De pastoor wordt tot hoo- vaardij verleid, maar wordt voor zijn definitieve val tenslotte op het laatste ogenblik behoed door de voorspraak van een onschuldig dorpskind. Om dit gegeven heen, heeft de schrij ver allerlei vreemde dingen laten gebeuren. Dingen althans, die ons vreemd toeschijnen, maar die in een primitieve maatschappij vol duivelsgeloof en angst-voor-het-ongrjjp- bare volkomen acceptabel zijn. De dui vel komt in de persoon van een baron op bezoek; de pastoor heeft de taal der vogels geleerd; een leeuw komt bin nenstappen. Dit alles verleent aan „Hoog Bezoek" een bizarre kracht, die men echter slechts kan ondergaan, wan neer men zelf het geloof aan het sprookje, aan het niet-alledaagse nog niet verloren heeft. Daarom vrezen wij, dat velen dit on-werkelijke, dat zo nauw met het religieuze verweven is, niet aanvaarden zullen. Misschien ook niet. Wij hopen het van harte, want de voorstelling die NNTG van dit stuk geeft is het aanzien alleszins waard. Regisseur Edward Deleu- de Belg, die verleden jaar bij dit gezelschap me tzoveel succes „Detective-story" heeft geleid- heeft „Hoog Bezoek" met veel respect voor het kinderlijke en verbazingwekkende behandeld. Hij is uitgegaan van het feit, dat de „ver keerden" in het stuk in feite het ge lijk aan hun kant hebben. Daardoor kon „Hoog Bezoek" worden tot een soort geestelijke thriller, voor wie de elementen daarvan ais zodanig aanvaarden kan. Helaas lag voor zulk een opzet bij de première het tempo nog te laag. De première vertoonde trouwens nog enkele ongerechtighe den, die vermoedelijk wel slijten zul len. Weynand Grijzen had een doel treffend pastoriedecor ontworpen, dat de eenvoudige volkse sfeer van de Ierse gemeenschap duidelijk illus treerde, en regisseur Deleu had een doorgaans zeer goede, illustratieve muziek uitgezocht. Frits van Dijk speelde de pastoor, eenvoudig, menselijk en soms zoals in het derde bedrijf een enkele maal diep ontroerd. Naast hem zijn bitsige huis houdster die onder invloed van de baron tot een demi-mondaine uitgroeit Fien Berghegge tekende die groei zeer genuanceerd en zonder onsympathiek te worden. Zij wist het première- publiek enkele open doekjes te ontlok ken. Gerard Rekers overtrof zichzelf met zijn beheerste en toch satanische rol van de baron, en Robert Sobels over tuigde als de „zure" bisschop. Wel zal hij zijn wat overda dige mimiek nog wat moeten into men, waardoor zijn type aan kracht zal winnen. Betsy Smeets was een temperamentvolle Ierse en Jurgen Mo lenaar, vers van de toneelschool, bouw de als het half-on- nozele zwervertje een zuiver rolletje op. Ad Noyons mar keerde een vrijden kende kruidenieren Frans Vasen gaf als de duivelstrawant juist iets te sterk spel. Het optreden van de duivelstra- wanten Marja van der Veen en Maya Brugman kon ik plastisch geen suc ces vinden. Het was van het onwerke lijke weer juist iets te veel. Frits van Dijk ais pastoor in Hoog Bezoek. J. W. v. d. V. Mevrouw Van ae Pavoordt speldt haar echtgenoot het onderscheidingsteken op behorend bij diens Ridderschap in de Orde van St.-Silvester. H. Mis op. Daarna schaarden familie leden en personeel zich met de heer en mevrouw Van de Pavoordt rond een feestelijk ontbijt in hotel Roozendaal, waaraan ook werd deelgenomen door de vroegere pastoor van Overveen, J. Th. van Galen, en zijn opvolger, pastoor C. L. ten Velthuis. Een zoon van de jubilaris, drs. D. C. P. van de Pa voordt, hield een korte toespraak, waarin hij memoreerde, dat zijn vader aanvankelijk niets van een jubileum viering wilde weten, omdat hij van me ning was zijn plicht gedaan te hebben en niets meer. De kinderen meenden echter, dat hun vader recht had op een feest, zeker om anderen gelegenheid te geven van hun dankbaarheid en respect te getuigen. Pastoor v. Galen herinnerde in zijn toespraak eraan, hoe vandaag in het Evangelie de befaamde talenten ter sprake komen en hij was ervan over tuigd, dat de heer Van de Pavoordt zonder nu bij voorbaat gecanoni seerd te worden zijn talenten uit stekend gebruikt had. Hij bracht hem dank voor het vele goeds, dat hij ge daan had. Mede dank zij de heer Van de Pa. voordt is het peil van de paramen tuur opgevoerd. Spr. deelde daarop mede, dat Z.H. de Paus de jubilaris benoemd had tot Ridder in de Orde van Sint Silvester. Mevrouw Van de Pavoordt speldde daarop de onderscheiding bij haar echt genoot op. Nadat alle aanwezigen de nieuwe ridder gefeliciteerd hadden, sprak deze een dankwoord, waarin hij verklaarde de onderscheiding niet ver diend te hebben. Veeleer wilde hij haar zien als een bijzondere waardering voor het bedrijf wegens de prestaties op het moeilijke terrein van de kerkelijke kunst. Zaterdagmiddag heeft de burgemees ter van Velsen, mr. M. M. Kwint, in IJmuiden de Beurs van Industrie en Middenstand in de IJmond geopend. Het is de vijfde keer, dat deze B.I.M.IJ. wordt gehouden. De beurs is onderge bracht in drie grote tenten nabij het Marktplein. De 1.800 m2 standruimte wordt ingenomen door ongeveer 80 stands. Daarbij zijn, naast de grote in dustrieën als hoogovens, papierfabriek en Beynes, ook de Vereniging „De Am sterdamse Haven", die laat zien, welke betekenis het Noordzeekanaal heeft voor Amsterdam en hoe deze betekenis nog is toegenomen door de Velser tunnels, die op 28 september officiëel geopend zullen worden. Ih de grote restauratie tent treden iedere avond artisten van naam op. De B.I.M.IJ. trok de eerste dag 3.250 bezoekers. De beurs is tot en met zaterdag geopend, van maan dag tot en met vrijdag van 14-17.30 en van 19-23 uur, op zaterdag 7 septem ber van 14-24 uur. Dinsdag 3 september worden op de terreinen van de HFC „Haarlem" aan de Pianetenlaan voor het distriet West van de Nederlandse Politie Sportbond, de voorronden gespeeld om de „Neder landse Politie Voetbalbeker". Deelne mende verenigingen zijn; Alkmaar Ge- ™eente Politie, Alkmaar Rijkspolitie, RSDA (Rijkspolitie Amsterdam), ZP. SK (Politie Zaanstreek), Zaandam Ge meentepolitie, en Haarlem Gemeente Politie. Tussen genoemde verenigingen wordt een halve competitie gespeeld en de wedstrijden duren 30 minuten. De win naar van dit toernooi komt op dinsdag 10 september te Katwijk in de demi finale en finale tegen de winnaars van de toernooien van de voorronden welke worden gehouden in de districten Oost, Zuid en Noord om de zo fel begeerde Nederlandse Politie Sportbond Voetbal- beker. In zee voor het strand van Zandvoort en Bloemendaal werd zondagmiddag de eerder uitgestelde nationale zeepresta tietocht gehouden van de Bloemen daalse reddingsbrigades. Negentig zwemsters en zwemmers namen deel aan de afstand van een en twee kilo meter. Er werden zeventien uitvallers geteld. Deelnemers kwamen van de red dingsbrigades uit Utrecht, Rotterdam en Amsterdam en van de buurbrigades Heemstede, Haarlem, IJmuiden en Alk maar. Er werden van bad Riche, respec tievelijk het tentenkamp Helios (2 en 1 km) gezwommen naar de strandpost „de Kentering" van de B.R.B. Daar ont vingen zij, die de tocht uitzwommen, als herinnering daaraan een op plastic uit gevoerd zeegezicht. Zondag 8 septem ber zal de tocht nogmaals worden ge houden voor de eigen leden der brigade en voor die der Amsterdamse R.B., waar- van een deel zondag door ander brigade-1 A'dam 'sé'n werk was verhinderd de tocht te zwem- A'dam UI In het zwembad .Zuderpark" te Den Haag vond zondagmiddag het 5e Nationale Waterpolo-toernooi plaats ge organiseerd door de zwemvereniging SWIFT" uit Den Haag. Hieraan werd deel genomen door 14 verenigingen met 32 teams uit alle delen van ons land, waaronder de R.K. zwemvereniging „Nil Voluntibus Ar- duum" uit Bloemendaal. Reeds eerder hebben wij in deze ko lommen mogen wijzen op de opmerke lijke groei en vooruitgang van deze ver eniging. En het is zeer zeker niet in de laatste plaats de uitstekende training van Kees Hartel die het polo-team van de NVA deze middag naar de overwin ning heeft gevoerd. De eerste wedstrijd werd gespeeld tegen de zwemvereniging Jonas uit Groningen. Reeds na een halve minuut spelen, trilde het net door een keihard schot van Evert Dellenbag (1-0) hetgeen voor de tegenpartij aanleiding werd, tot de aanval over te gaan. Dank zij midachter Fons Captijn en de felle doelverdediging van Wim Stut, kreeg men echter geen kans te scoren. Door prachtig samenspel bracht Hans Niggen- bruggen de eindsatnd op 20 voor NVA. Na de bekendmaking van de jury, dat de NVA hiermede al direct in de finale was geplaatst, bond dit team met on verdroten ijver de strijd aan tegen de winnaar uit een ander poule, St. Hiero- nymus uit Roosendaal. En het was wederom Evert Dellenbag, die na 2,5 minuut spelen het eerste doelpunt maakte (1-0). Een onverwachtse aan val van de tegenpartij bracht de stand op 1-1. In de tweede helft van de wed strijd kreeg Herman Terra het zwaar te verduren, waardoor hij de hem ge- boeden kansen niet ten volle kon benut ten. Doch ook in deze wedstrijd was het uitstekend samenspel, dat Evert Del lenbag de kans bood, NVA de over- wnning te bezorgen, door een goed gericht schot (2-1). Een lauwertak als prijs kon met verdiende trots in ont vangst woTden genomen. Zondagmorgen om negen uur liepen een motorrijder en diens duopassagier bij een aanrijding met een personen auto op het kruispunt Hoofdweg-Uisser- weg bij Nieuw Vennep zeer ernstige verwondingen op. De motorrijder kreeg een gebroken en gescheurde ruggewer- vel en een hersenschudding, de duo passagier moest met een hekkenfrac tuur naar het ziekenhuis worden ver voerd. De aanrijding ontstond doordat de chauffeur van de personenauto geen voorrang verleende aan de motorrij der. Op de Schipholweg onder Badhoeve dorp sloeg zaterdagmiddag om ongeveer vier uur een bromfietser over de kop. Hij moest met een hersenschudding en enkele verwondingen aan het gelaat naar een Haarlems ziekenhuis worden overgebracht. De oorzaak van het on geluk is niet bekend. De Zandvoortse oranje-vereniging heeft jong en oud aan zich verplicht door het programma van feestelijkhe den dat zij ter gelegenheid van de ver jaardag van prinses Wilhelmina liet uitvoeren. Het Raadhuisplein was het middelpunt der feestelijkheden, 's Mid dags werd een uitgebreid variété-pro gramma voor de jeugd vertoond. Tal van artisten traden in de muziektent op; clowns en jongleurs waarvan voor al de onvermoeibare Charles genoemd moet worden. Zijn wedstrijd Holland- België in beschuit eten was zeer vermakelijk. De voorstelling werd be sloten met het optreden van AIi Baba in een fantastische goochel- en bloemen- show met Charles als commentator. 's Avonds werd voor de volwasse nen een eerste klas cabaret-program ma opgevoerd met Tonny van Zwol als conferencier. Charles was weer pre sent, niet alleen met zijn grote voet bal, maar ook als een verbluffend vat- springer. Akrobatiek werd gebracht door drie zeeuwse boertjes; Johnny Blanzee vertoonde adembenemende kunsten op een in de tent gespannen draad. Elair Russel oogstte grote bij val met haar operettefragmenten. De Corita's gaven een komische muzikale show. Hoogtepunt van het programma was het optreden van de Wama's met hun kostelijke kolder. Een opgetogen publiek waaronder wjj opmerkten burgemeester van Fene- ma en echtgenote dankten de artis ten met een soms ovationeel applaus. Henk Buis uit Vijfhuizen Is winnaar geworden van de zesde en tevens laat ste rit voor A- en B-klassers in de tweede zomercompetitie van de Haar lemse wielervereniging „De Kam pioen". In deze rit, een tijdrit over 25 km, zegevierde de stayer Buis met 43 seconden voorsprong op Adri Voor- ting. Al de overige deelnemers hadden Buis in de strijd tegen het horloge meer dan een minuut moeten prijsge ven. Door deze nieuwe overwinning werd Henk Buis ook algemeen winnaar van de tweede zomercompetitie. Zijn jonge re plaatsgenoot Van Tintelen zorgde voor een dubbele Vijfhuizer triomf door de laatste rit der C-klassers in zijn voordeel te beslissen. (Niet officiële knersen Vorig 3% Ned. 1953 3)4 Ned 1953 3)4 Ned 1956 8)5 Ned. 1948 3Ned. 1950 8)'« Ned 1954 3>/« Ned. 1955 3-3)4 Ned. 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac. Inschr. Grtbk 1946 3 Ned. Handel Mt1 cert. AJLU Van Berkel's Patent Calvé-Delft cert Van Gelder Kon. Hoogvens cert Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Boil. Amerika Lijn Kon Ned. Stoomb. Mb Ned. Scheepv Unle K.L.M. H.V-A. Deli Mb. cert. A'dam 2)4 '56 I slot 85)4 84)4 83tf 80)4 78)4 78H 78)4 90 88)4 17b 345 187)4 290)4 411)4 265 278)4 205.30 67)4 162 140)4 153)4 124.30 115 soy, 80 87 .pening 81'A 88)4 176)4 413'A 279 211.26 68 161 141 80

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3