Nationaal program van de televisie in opspraak Kard. Mindszenty heeft geen recht op asyl Kadar poogt bespreking van het V.N.-rapport te verhinderen De eigenlijke City of London heeft maar weinig inwoners D-day in Staatssecretaris gelast onderzoek Julius Raab door een beroerte getroffen Twee doden en twee gewonden Meisje overleden na het drinken van vergif Dr. Klompé over kankerbestrijding Bloemencorso in Zundert Premier klaagt over vervolging van communisten in Hongarije Botsing tussen 2 bromfietsen Tussen neus en lippen Malligheid Djilas schrijft wéér een boek Nieuwe Russische lening aan Indië Toestand bevredigend VERKLARING VAN N.T.S. Taptoe-Delft enorm succes V erkeersongeval in Putten Jaarlijkse collecte T reinramp-Woensel Zevende slachtoffer begraven Officieel Hongaars persbureau: Hongaren op tournee in Azië Pablo Casals heeft opnieuw hartaanval Eén dode Jongetje verdronken Dodelijk ongeval Positie van Primaat wordt benard Brandstichting in Den Bosch? Loeiende fiscus Ook een manier Bond Zonder Naam Antwerpen Benoemingen bisdom Haarlem MAANDAG 2 SEPTEMBER 1957 PAGINA ooooooooooooooo ooooooooooooooo 'r De staatssecretaris van het ministe rie van O. K. en W., mr. R. G. A. Höppener, heeft een onderzoek gelast naar bepaalde uitlatingen, gedaan in het televisie-programma van zaterdag avond, een nationaal programma ter gelegenheid van de verjaardag van H.K.H. Prinses Wilhelmina, dat geti teld was ,,Dag Koninginnedag". Het programma was samengesteld door Jan Vrjjman en Joes Odufré, in opdracht van de televisiesectie van de V.P.R.O. In de kringen der omroepsecties blijkt men over dit programma sterk verontwaardigd. Insiders, die hangende het onderzoek hun naam verzwegen willen zien, verklaarden het A.N.P., dat het bedoelde programma aanvan kelijk door de VPR.O onder eigen naam zou worden uitgebracht. Naar aanleiding van de verjaardag van de Prinses wilde de N.T.S. echter een nationaal programma uitzenden en daarom werd het bewuste programma tot nationaal gestempeld. In de televi sie-coördinatiecommissie werd daar omtrent door de VPRO medegedeeld, dat het een herdenkingsprogramma van een tijdperk betrof, maar er werd niet verteld dat stof werd gebruikt die moeilijkheden zou kunnen veroorza ken. Men voelt zich in kringen der omroepsecties daarover zeer teleurge steld en acht dit misbruik van ver trouwen. Niettemin aanvaardt men thans toch de verantwoordelijkheid, omdat het als een NTS-programma is gelanceerd. ,,A1 jaren werken we zo", aldus de televisie-mensen, „Wij hebben bü de NTS geen eigen produktie-staf zoals de Nederlandse Radio Unie wel voor radio-uitzendingen heeft. We zijn dus aangewezen op een der omroepvereni gingen en dat heeft tot nu toe nimmer aanleiding gegeven tot moeilijkheden". Men vermoedt in de kring van deze insiders, dat men in de regeringskrin gen voornamelijk is gevallen over de strekking van het programma. Men noemde als gewraakte uitla tingen het volgende: in een interview vertelde de heer K. ter Laan, oud- burgemeester van Zaandam, over de dagen waarin zijn woning door oranje klanten geheel oranje werd geschil derd, omdat hij als SDAP'er „rood" was. De commentator zei daarover: „Tien jaar later werd deze man door dezelfde koningin Wilhelmina be noemd tot burgemeester van Zaan dam: de eerste „rode" burgemeester van ons land". Verder kwam in een interview een oud-koloniaal vertellen over de strijd op Lombok, waarin hij verklaarde „dat Holland immers de ping-ping van ïndië nodig had". De grootste ergernis, aldus deze in siders, werd gewekt door het feit dat men voor een officieel interview voor de televisie-camera een man uitnodig de die destijds na de muiterij op de „Zeven Provinciën" door de Nederland se justitie werd veroordeeld tot negen jaar gevangenisstraf. Deze man deed thans verklaringen die officiële han delingen van toen in een vreemd dag licht stelden. Onder andere, dat men op het eiland „Onrust" gevangen was gezet, daar door de behandeling sterk was vermagerd, en kort voor de recht zitting met kip en ander lekker eten wat was bijgevoed om „er niet zo erg uit te zien". Tevens werden in dit interview een aantal personen volledig bij de naam genoemd, waarbij kwalificaties werden gegeven als: „die is in de oorlog fout geweest", terwijl ook het werpen van de bom op „de Zeven Provinciën" uit voerig werd besproken. Dit interview werd afgenomen door de journalist Tom Pauka en zou niet in het draaiboek van het pro gramma zijn opgenomen. De heer Pauka bevestigde de opmerking van de man, dat de piloot van het vlieg- De Oostenrijkse bondskanselier, Ju lius Raab, is zaterdag tijdens een be zoek dat hij bracht aan een landbouw tentoonstelling te Ried, bij Linz, getrof fen door een lichte beroerte. De 66-jari- ge staatsman werd onmiddellijk naar een ziekenhuis te Linz overgebracht, waar men een verlamming van het rechterbeen constateerde. In een bulle tin, dat gisteren is uitgegeven, wordt gezegd, dat de toestand van de bonds kanselier „bevredigend" is, dat de ver lamming van zijn been iets verminderd is en dat er geen onmiddellijk gevaar bestaat. Raabs herstel zal betrekkelijk snel kunnen verlopen. (Reuter-UP) tuig die de bom indertijd heeft af geworpen, later in een zenuwinrich ting moest worden opgenomen. Vol gens de hoge legerleiding zou de vlieger opdracht hebben gehad de bom naast het schip te gooien „maar de vlieger heeft dit later ontkend, en gezegd, dat hij wel degelijk opdracht had het schip te raken. Hij heeft zich deze verdraaiing van zijn opdracht zo aangetrokken dat hij in een zenuw inrichting moest worden opgenomen". Daar dit alles behandeld werd in een nationaal programma ter gelegen heid van de verjaardag van Prinses Wilhelmina worden deze programma onderdelen en ook nog enige andere, als „het releveren van de rode revo lutie van „'18", bijzonder pijnlijk en weinig smaakvol geacht. „Wij hebben een tijdsbeeld willen ge ven van de regering van koningin Wil helmina", deelde een VPRO-functiona- ris het A.N.P. mede. „Daarin zijn nu niet alleen maar mooie dingen ge beurd". Vandaag zou het bestuur van de NTS in vergadering bijeen komen in welke vergadering deze uitzending on derwerp van behandeling zal zijn. Het hoofd van de programmadienst van de N.T.S. deelt mede: „H^t dagelijks bestuur van de Neder landse Televisie-Stichting betreurt ten zeerste, dat onder zijn verantwoorde lijkheid op 31 augustus 1957 een vol strekt onaanvaardbaar nationaal pro gramma is uitgezonden. Maatregelen zullen worden getroffen t ïeinde herhaling van dergelijke fou ten te voorkomen." Zaterdagavond is de laatste voorstel ling gegeven van het militair muziek festival „Taptoe-Delft" op de markt van de Prinsenstad. Wederom waren alle plaatsen bezet, zodat gedurende de tien voorstellingen (generale repetitie en kindermiddag meegerekend) 50.000 tot 60.000 mensen de taptoe hebben gezien en beluisterd. Na de voorstelling van zaterdagavond heeft de burgemeester van Delft, de heer D. de Loor, via de microfoon een korte toespraak gehouden, waarin hij alle instanties en personen dankte, die aan het welslagen van het evenement hebben meegewerkt. Bij een botsing tussen een scooter en een tandem met hulpmotor op de Voort- huizerstraat te Putten werden zaterdag vier mensen zeer ernstig gewond. Za terdagavond overleden de 43-jarige J. H. uit Veenendaal, duo-passagier van de scooter, en zondagmorgen de 55-jarige tandem-bestuurder M. S. uit Amster dam. Mevrouw S. kreeg een zware hersenschudding en de toestand van de bestuurder van de scooter is nog zorg wekkend. De botsing ontstond doordat de bestuurder van de tandem geen voorrang verleende. Zaterdagmiddag dronk een vijfjarig dochtertje van de familie B. van K., wonende bij de Ruigerhoek onder de Zilk, uit een flesje met een zwaar gif tig plantenbestrijdingsmiddel. Enige tijd later deden zich bij het kind verlam mingsverschijnselen voor, spoedig ge volgd door bewusteloosheid. Direct werd dokter Van Praag uit Noordwijkerhout gewaarschuwd, die overbrenging naar de Mariastichting te Haarlem gelastte. Bij aankomst aldaar bleek het meisje echter reeds te zijn overleden. Advertentie O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O Geen geneesmiddel heeft ooit zulk een zegetocht over de wereld gemaakt als Aspirin*). Het is de meest gebruikte pijnstiller, werkt voortreffelijk tegen verkoudheid en bij het hedendaags speurwerk op het gebied van reumatiek staat het in het centrum der be langstelling. Aspirin*)-tabletten bestaan uitsluitend uit deze wonder lijke stof en dragen het han delsmerk van de uitvinder. gedeponeerd handelsmerk O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O Mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé, mi nister van maatschappelijk werk, heeft zaterdagavond in een radiorede, die zij in het nationaal radiopragramma hield, de luisteraars gevraagd om door een e-ira gift aan het Koningin Wilhelmina- fonds voor de kankerbestrijding, aan Prinses Wilhelmina hun dank, hun aan hankelijkheid en hun eendracht te tonen. Zij hield deze rede ter inleiding van de jaarlijkse collecte voor het fonds, die ter gelegenheid van de verjaardag van de vroegere vorstin ieder jaar gehou den wordt, en zij bracht in herinnering, dat Prinses Wilhelmina het nationale geschenk bij haar gouden regerings- leum in 1948 bestemde voor de strijd tegen deze vreselijke volksziekte. De minister zeide, dat er ieder jaar 15.000 Nederlanders aan kanker en an dere kwaadaardige gezwellen sterven en er ruim 18.000 nieuwe gevallen wor den geconstateerd. De overheid in ons land doet grote uitgaven voor de be handeling en de verzorging van patiën ten en het wetenschappelijk onderzoek, aldus de minister. Een beroep op de burgerzin blijft -hter noodzakelijk. Het beleidsplan van de landelijke organisa tie voor de kankerbestrijding geeft als raming voor de verschillende onderde len bedragen tezamen oplopend tot 2 miljoen gulden per jaar. Mejuffrouw Klompé zeide, dat derge lijke sommen alleen bijeengebracht kun nen worden als iedereen daaraan mee werkt en na haar verzoek om een ex tra gift aan het fonds te doen, besloot zij met te zeggen, dat deze daad van simpele naastenliefde, op deze verjaar dag van Prinses Wilhelmina het mooi ste geschenk zal zijn. Zaterdag is in de parochiekerk St. Antonius Fellenoord te Eindhoven de uitvaart gehouden van het zevende slachtoffer van de treinramp te Woen- sel, de hoofdconducteur A. Weydeven. Bij de vele aanwezigen waren de in specteur van het vervoer der Neder landse Spoorwegen te Breda, de heer Remmels, als vertegenwoordiger van de directie, en de hoofdstationschef te Eindhoven, de heer Kalfsvel. Er waren kransen van de directie der Nederland se Spoorwegen, van collega's te Eind hoven en van het personeel van het sta tion Eindhoven. Na de uitvaart volgde de begrafenis op het parochiële kerkhof aan de Bosdijk. Naar schatting 150.000 bezoekers, waarvan ongeveer driekwart afkomstig uit België, hebben zondag het zestiende jaarlijkse bloemencorso te Zundert aan schouwd. Hoewel de weersomstandighe den verre van ideaal waren, maakte het corso een zeer fraaie indruk. Tele- visiebezitters in Nederland en Bel gië hebben het corso in een rechtstreek se televisieuitz. gistermiddag tussen drie en vier uur kunnen zien. In totaal namen 26 bloemwerken en 14 Nederlandse en Belgische muziekge zelschappen aan het corso deel. Er wer den 15 eerste prijzen, 7 tweede prijzen en 4 derde prijzen toegekend. De eerste van de eerste prijzen werd gewonnen door „Spiegeltje, spiegeltje aan de wand, wie is het schoonste in het land." Deze wagen verwierf de gedenkpenning van de stad Antwerpen en de gemeen tewimpel van Zundert. Op de tweede plaats volgde „De rattenvanger van Hameln." r Zaterdagmiddag was de trapautorenbaan in Noordwijk het toneel van een felle internationale strijd: jongens en meisjes tussen 5 en 16 jaar streden daar om de T.V.-wisselbeker. Net als bij echte rennen was er een startvlag, panne met de wagens, racecaps en een erepodium. De winnaar van de beker werd de Franse „coureur" Alain Jac Berger. Tweede Peter Ohlenschlager en derde Wim Plug, beider, uit Nederland. Tante Havnie was aanwezig om de prijzen te over handigen. De huidige Hongaarse regering doet thans laatste, vertwijfelde pogingen om een bespreking van het speciale V.N.- rapport over het uitbreken en het neer slaan van de Hongaarse opstand door de Algemene Vergadering der volkeren organisatie te voorkomen. Een Hongaar se delegatie maakt thans een tournee door alle Aziatische landen die lid zijn van de Verenigde Naties. Van pre mier Nehroe van Indië zou de delega tie al te horen hebben gekregen, dat hij tegenstander is van een bespreking van het rapport door de Assemblee. Ook de regering van Ceylon, die nota- bene vertegenwoordigd was in de spe ciale V.N.-commissie die het rapport heeft opgesteld, zou bespreking ervan „niet opportuun" achten. Voorts tracht de Hongaarse regering munt te slaan uit het feit, dat zij het de speciale V.N.- commissie destijds zelf onmogelijk heeft gemaakt in Hongarije zelf obser vaties te verrichten. De regering-Kadar poogt leden van de V.N. te winnen voor een voorstel secretaris-generaal Hammarskjöld, die in december j.l. de toegang tot Honga rije is geweigerd, alsnog naar Boeda pest af te vaardigen. De Amerikaanse delegatie bi) de V.N. zal zich tegen elk voorstel van deze aard verzetten. De speciale zitting van de V.N.-As- semblée, waarop het rapport over Hon garije ter sprake zal komen, begint volgende week dinsdag. Het Hongaarse blad „Nepakarat" heeft toegegeven, dat de communisti sche organisaties geen vat hebben kun nen krijgen op de jeugd tussen de 16 en 18 jaar. De politie zou een geheime bergplaats van wapens en munitie heb ben gevonden, die verborgen waren door kinderen tussen de 13 en 16 jaar, aldus het blad. Volgens een ander blad, „Esti Hirlap", zijn er de laatste drie maanden meer dan 500 Hongaarse kin deren naar tuchtscholen gestuurd. De Hongaarse premier, Janos Ka lft Zundert is zondag weer het grote bloemencorso gehouden. Hier ziet men drie van de fraaie praalwagens. De titel van de voorste wagen isi „Ontspanning na Arbeid.". De Spaanse cellist Pablo Casals, die enige weken geleden met zijn echtgenote in Prades is aangekomen, heeft zaterdagavond opnieuw een hartaanval gehad. Hij is op dit moment reeds weer herstellende. In de lente van dit jaar werd de 81-jarige cellist, zoals bekend, in Puerto Rlco door een hartaanval getrof fen. Na zijn herstel, enige maanden geleden, huwde hij met een van zijn leerlingen. Zondagmiddag kort voor drie uur lg de 41-jarige mevr. J. Bouwknecht-Oosting uit Haarlem bij een botsing tussen twee brom fietsen in Amsterdam dodelijk verongelukt. Zij reed met haar bromfiets op het rijwiel pad langs de Haarlemmerweg en botste in volle vaart tegen een man op, die per brom fiets uit de tegenovergestelde richting kwam en juist enkele wielrijders passeerde. Voor zover bekend zou deze bromfietser daarbij zover hebben moeten uitwijken, dat hij op het linkerdeel van het rijwielpad terecht kwam, waar hij tegen mevr. Bouwknecht opbotste. Zij kwam ten val en overleed ter plaatse aan een hersenbloeding. Het 2-jarig jongetje R. V. uit Voor burg is zaterdag verdronken in een vijver in het Prins Bernardpark te Voor burg. Het kereltje was zaterdag met nog wat kinderen, vergezeld door een vijftienjarig meisje, naar het park ge trokken. Toen men het jongetje kwijt was zijn de andere kinderen gaan zoe ken. Tenslotte werd de politie gewaar schuwd, die na korte tijd dreggen in de vijver het lijkje ophaalde. Zondagavond is de 35-jarige motorrij wielbestuurder J. van H. uit Oosterbeek, die met zijn vrouw in het donker op rijksweg nr. 15 liep, nabij Deil (Gld.) van achteren aangereden door een be stelauto, die op weg was naar Venlo. Hij was onmiddellijk dood. Zijn vrouw I bleef ongedeerd. J. van H. voerde zijn motor, die een lekke band had, aan de hand mee. dar, heeft gisteren tegenover mijn werkers te Tatabanya verklaard, dat hun levensstandaard vóór 1960 niet belangrijk zal wórd-en verbeterd, aangezien „ook een volksdemocra- tisch bewind niet kan toveren". Vol gens radio-Boedapest zijn er onder de mijnwerkers nog „enkele mensen, die met de contrarevolutionairen sympathiseren". Deze mensen meen den, dat de levensstandaard niet zou zijn verbeterd, als er in oktober van het vorige jaar geen opstand zou zijn geweest. Dit is onzin, aldus Kadar. Naar zijn zeggen zou de toestand zelfs beter zijn, als er geen „tegen-re volutie" was geweest. Hij noemde een van de belangrijkste dingen voor het land de tenuitvoerlegging van de eco nomische plannen voor de komende drie jaar. De premier zei voorts, dat „de ver volging van communisten in Hongarije niet langer kan worden getolereerd". Aan de andere kant mochten commu nistische partijfunctionarissen de ar beiders niet op ruwe wijze bejegenen. „Iedere burger, of hij communist is of niet, heeft dezelfde rechten, zolang hij trouw is aan het regime", aldus Kadar. (Reuter - U.P.) Het officiële Hongaarse persbureau M.T.I. heeft zaterdag verklaard, dat het politieke asyl van kardinaal Mind szenty in de Amerikaanse legatie in Boedapest „een misbruik van de on schendbaarheid van diplomatieke ver tegenwoordigingen en een duidelijke in menging in de binnenlandse eaken van Hongarije is. Volgens het persbureau kan politiek asyl op grond van bepa lingen, die de Amerikanen zelf hebben opgesteld, slechts worden verleend, zolang er voor de betrokkenen recht streeks gevaar als gevolg van massa betogingen bestaat. De 65-jarige kardi naal was in 1949 wegens hoogverraad tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld. In de nacht van 30 op 31 ok tober van het vorig jaar werd hij door leden van de verzetsbeweging bevrijd en in triomf naar zijn paleis in Boeda pest gevoerd. Op 4 november, toen de Russen hun verraderlijke aanval op het vrij-geworden Hongarije openden, vroeg de kardinaal politiek asyl by de Amerikaanse legatie te Boedapest, waar hy sindsdien, wonend op twee kamers, heeft verbleven. In april schreef een Italiaans com munistisch blad, dat de regering Ka dar een Amerikaans initiatief om de kardinaal en primaat van Hongarije naar het buitenland over te brengen zou waarderen. Dit proefballonnetje had geen succes en sindsdien zijn de Hon garen steeds agressiever in hun optre den geworden. Vorige maand zijn verscheidene pries ters en vooraanstaande politici gear resteerd, die in nauw contact met de kardinaal zouden hebben gestaan. In hoge kerkelijke kringen te Wenen nam wen toen aan, dat er een proces tegen deze arrestanten werd voorbereid met de bedoeling, de kardinaal als de ware schuldige te brandmerken. Thans trekt het officiële Hongaarse persbureau de toelaatbaarheid van het aan de kar dinaal verleende asyl openlijk in twij fel. De positie van kardinaal Mindszen ty. wordt met de dag hachelijker. De communisten weten, dat het recht om in een legatie of ambassade asyl te verlenen aan politieke vluchtelingen op zeer wankele gronden rust. In de vierde druk van „Satow's Guide to Zaterdagavond is tijdens een feest avond van een voetbalvereniging in de Casino-schouwburg te 's-Hertogenbosch op drie plaatsen brand uitgebroken, welke bremden vermoedelijk door brand stichting veroorzaakt zijn. Een van de branden brak uit in de rekwisietenberg plaats naast het toneel, de beide ande re in het woonhuis, dat aan de achter zijde in de schouwburg is ingebouwd. Daar was in een kamer een hoeveel heid brandende kranten op tafel gelegd. Daar alle drie de branden terstond ont dekt werden, konden deze door middel van de aanwezige schuimblusapparaten bedwongen worden. Mede door de tegen woordigheid van geest van de „Sel- vera's", die juist aan de beurt van op treden waren, heeft het publiek in de zaal niets van de brand gemerkt. De Bossche recherche stelt een uitge breid onderzoek naar de daders in. Wie over Londen spreekt, denkt gemakkelijk aan een miljoe nenstad. Doch de „city of London", het eigenhjke Londen, blijkt nog maar weinig inwoners te hebben. Het zijn vooral kantoren, die men in het eigenlijke Londen vindt. Dit bleek bij de uitkering van een legaat krachtens een testament van een in 1880 overleden Venetiaan. Pasquale Favale, koopman uit Ve netië, huwde destijds een Engelse bruid. Dit moet hem zo goed beko men zijn, dat hy bepaalde, dat jaar lijks aan drie vrouwen, die „arm doch eerlijk, tussen 16 en 25 jaar oud, gedurende de laatste twaalf maanden gehuwd en in de „city of London" geboren zijn, een geldbedrag zou worden uitgekeerd". Teneinde Pasquale's wens tenmin ste bü benadering uit te kunnen voe ren, heeft het bestuur van de city of London reeds bepaald, dat inplaats van „geboortigheid" ook voldoende is, dat men tenminste zeven jaar in het oude stadsdeel heeft gewoond. Ondanks deze verruiming waren er dit jaar slechts vijf vrouwen, die op een uitkering aanspraak konden ma ken. Drie hunner kregen per persoon 25 pond. In Johannesburg weet men blijk baar van malligheid niet wat men verzinnen moet, getuige de nieuwe club, die onlangs werd opge richt. Het is de club van voormalige zuigelingen en iedereen kan uiter aard lid worden, mits men de re gels van de club maar met hart en ziel wil volgen. Op clubavonden drinken de leden de koffie, het bier tje en nog andere geestrijke dran ken namelijk niet uit koppen of gla zen, maar uit zuigflessen. Jazeker, met speen! In een plaatsje in West-Duitsland, dat niet nader wordt genoemd, houden de belastingen er een ei gen en nogal onhebbelijke manier op na om de brave burgers aan hun be lastingplicht te helpen herinneren. Op de eerste maandag van de maand de belastingbetaaldag loeit namelijk vanaf het dak van het belastingkantoor de sirene. De bra ve burgers voornoemd kregen daar echter meer dan genoeg van. Uit de burgery werd een comité gevormd, dat boze tegenacties beraamde en deze tenslotte uitvoerde. Op een nacht werd de installatie van het dak gehaald en grondig vernield, terwijl de voorgevel van het pand met levensgrote koeiekoppen werd beschilderd. Twee dagen later ver scheen er in de plaatselijke pers een bericht, dat meldde, dat de fiscus de sirene had afgeschaft. Toen de eigenaar van een juwe lierszaak in het centrum van Grenoble onlangs des morgens zijn zaak opende, kwam hij tot de ontstellende ontdekking, dat de hal ve winkel was geplunderd. Er was voor een waarde van honderdduizen den guldens verdwenen en zonder dat er op het eerste gezicht een spoor van inbraak kon worden ont dekt. Totdat de ijlings gealarmeerde rechercheurs een nauwkeuriger on derzoek instelden achter de toon bank. Zij vonden daar een luik, dat er niet eerder was geweest. Het gat leidde via een met vakmanschap ge graven gang naar de kelder van een van de belendende percelen. De die ven, die men nog steeds niet op het spoor is, moeten wekenlang 's nachts bezig zijn geweest, de tunnel, die langer was dan twee en een halve meter en dwars door een granieten gewelf liep, te graven. Diplomatic Practice" (1956), een van de standaardwerken op dit ge bied, wordt zelfs gezegd, dat het een vaste regel is, dat een dergelijk recht in Europa niet bestaat. Op de Pan-Amerikaanse conferentie te Havana is in 1928 door de daar verte genwoordigde Amerikaanse republieken een conventie getekend, waarin be paalde regels voor het verlenen van politiek asyl werden neergelegd. Da delegatie van de Verenigde Staten maakte toen het voorbehoud, dat haar regering de „zogenaamde leer van asyl" niet erkende als deel van het internationale recht. De voormalige vice-president van Joegoslavië, Milovan Djilas, die In de gevangenis bij Belgrado zit opgesloten, heeft een nieuw boek geschreven, al dus is zaterdag van Joegoslavische zij de meegedeeld. Zoals bekend is een eerder boek van 'l!;as "de Nieuwe Klasse" dat hij ge- genis efn voor hy naar de gevan- deze maand in New York ferde aanklt'„i^et beheLsde een verbit- mcAkjin? tegen het communis me. Ais zijn nieuwste boek ooit gepu bliceerd wordt, hetgeen niet waar schijnlijk is, zal het wel nauwelijks enige beroering verwekken. Het is n 1 een studie over de 19de-eeuwse Ser vische dichter-filosoof Petar Njegos een man die buiten Joegoslavië nauwe^ lijks bekend is. (Reuter) De Sovjet-Unie heeft Indië een nieuw krediet van 100 miljoen roebel aange boden, aldus een bericht in de „Hindu stan Times" van 2 september. Zoals be kend heeft Indië reeds een krediet van 500 miljoen roebel van de Sovjet-Unie ontvangen, dat naar verwachting hoofd zakelijk zal worden gebruikt voor de financiering van constructie- en PSI" bouwprojecten van het tweede Inaiscne vijfjarenplan. Er bevindt zich delegatie van de Sovjet-Unie te Nieuw Delhi om de kredietovereenkom bijzonderheden te bespreken. i«euler-' Tijdens de eerste Belgische D-dav zon. d g in het Apollo-theater te Antwerpen gehouden, heeft pater W. Loop S.M M, leider van de Bond Zonder Naam iii Nederland, pater Philip Bosmans S.M.M. aangesteld tot leider van de Bond zonder Naam in België. Zeshon derd Belgische en vierhonderd Neder landse promotoren en promotrices na men aan deze D-day deel. Pater Philip Bosmans, een oud-leer- lmg van pater Loop werd in 1948 pries ter gewüd. Sindsdien heeft hij zich voor- namelük op sociaal terrein bewogen in België en Frankrijk. Jarenlang heeft hij in de barakken der münwerkers ge woond teneinde hun zo nader te komen. Pater Loop heeft de Belgische medewer kers verteld over de acties van de Bond in Nederland. Hierbij weidde hij uit over de nieuwe activiteiten, welke od het program staan. Met ingang van 1 kers worrit J?r de talloze medewer kers wordt rondgebracht. Z. H. Exc. mgr. J. P. Huibers, bis schop van Haarlem, heeft benoemd tot kapelaan, de volgende weleerwaar de heren: te Amsterdam (O. L. Vr. Roz.) N. Th. Stolwijk; Hilversum (H. Clemens) J. M. S. van Dijk; Tuitjen- horn P. Hoogenboom (Neom.); Amster dam (H. Will, buiten de Veste) B. A. Pronk; Schagen L. Cornelis; Zandvoort A. Th. Groot (Neom.); Amsterdam (H. Ger. Maj.) A. S. Hetem; Amsterdam (Pius X) W. C. J. Ruigrok; Hoog- karspel J. F. Bloem (Neom.); Amster dam (H. Bonif.) B. W. Alkemade; Duivendrecht Th. G. Brandsen (Neom.); Amsterdam (Voorzienigheid) A. W. Voorbij; Bennebroek J. C. van der Linden; Spanbroek C. A. M. Steins Bisschop; Grootebroek Th. Dekker (Neom.); Amsterdam (O. L. Vr. Onb. Ontv.) P. A. M. Al; Volendam P. Th. Brinkman; Oudorp G. H. E. Lammer- tink; Enkhuizen G. H. I. van den Berg (Neom.); Hilversum (H. Hart) C. A. van der Ham; Zaandam C. Bakker; Heemstede (O. L. Vr. Hemelv.) W. J. Appelman; Bergen (N.-H.) A. J. M. Brabander; Westerblokker L. J. Tim mermans (Neom.)- Hilversum (Verrij zeniskerk) K. H. M. Bense; Diemen J. C. Schoot (Neom.); Hilversum (H. Jo seph) M. C. Klün; Haarlem (H. Lidui- na) C. B. Kouwenhoven; Venhuizen J. C. van der Plas (Neom.); Amsterdam (H. Catharina) J. J. Loerakker; Wog- num P. M. Kolkman (Neom.)- Alkmaar (Don Bosco) A. P. Olsthoorn; Haar- lemmerliede J. J. van der Velden (Neom.); Amsterdam (O. L. Vr. Kon. des Vredes) P. W. van Leeuwen: Over- veen J. C. van Klink; Spierdijk Th. M. Braakman (Neom.); Hilversum (H. Vitus) J. Th. van der Zalm; Halfweg H. A. Stam; Texel (Den Burg) J. C. Suidgeest (Neom.); Koog a. d. Zaan A. H. M. Tönis (Neom.); Heerhugo- waard (H. Hart v. Jezus) J. A. Broer- sen (Neom.); Bakkum N. F. R. M. Kok (Neom.); Breezand H. A. A. Hak (Neom.); Bergen (N.-H.) C. P. Th. Spiekerman (Neom.); Nibbixwoud B. J. M. van Santé (Neom.); Nes a. d. Amstel J. Zutt (Neom); Amsterdam (H.H. Nic. en Barb.) C. Visser, dia kapelaan was te Heemstede (H. Bavo). Als assistent te Amsterdam (H. Vine. Paulo) A. H. Beemer (Neom.). Voort# is benoemd als: assistent te Diemen pater F. Brussel, S.C.J. Tenslotte heeft mgr. Huibers op dracht gegeven hun studie voort ta zetten aan de r.-k. universiteit te Nij megen, aan de weleerw. heer J. A. Schut, die kapelaan was te Heerhugo- waard (H. Hart) in de Duitse taal en letteren; en aan de weleerw. heer S. W. de Wit, die kapelaan was te Koog a. d. Zaan, in Dogm. Theologie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 4