VS. zouden aan een raket met kern aandrijving werken Ernstige treinramp op Jamaica Vonnissen in Mafia-proces in Italië Franse troepen uit Algerije schenden Tunesische grens Als de herfst begint Bioscoop Du Midi geheel verbrand Ruïne van kromgetrokken stalen spanten Televisiekwestie beschouwd als voorlopig afgedaan A:,"MORRIS' Ijeforeywóvy/ Amerikaans blad meldt détails over Russische proefnemingen doden en 400 gewonden Israël is bezorgd over Syrië Twee lezingen van het incident ïïse hemct Wegpiraat maakt met huurauto Geleen onveilig Twee oplichters in Parijs gepakt Sjepilov benoemd in Wladiwostok? Vuurzee in Amsterdam-Zuid Bed voor teen-agers Mr. Höppener verklaart: OVERVAL OP OUDE VROUW MISLUKT Het weer TUNESIË PROTESTEERT IN PARIJS Twee jongemannen gearresteerd Het blijft regenen Het weer in Europa DINSDAG 3 SEPTEMBER 1957 81ste JAARGANG No. 29698 Syriërs smokkelen wapens naar Libanon Levenslang voor vijf voudig moordenaar iPal Geladen sfeer ^n'Behtdha%d. r0klenBte n°rmaal vmm will f In de Amsterdamse bioscoop „Cinema du Midi" heeft maandag nacht een felle, uitslaande brand gewoed, waardoor deze in de Apollo-hal gelegen bioscoop ge heel is uitgebrand. Ook in het aan grenzende café is grote schade aangericht. Omstreeks één uur deed zich door tot nog toe onbekende oor zaak een hevige ontploffing voor in het parterre-gedeelte van de bioscoopzaal. De vlammen sloegen door de bioscoop en het dak en het gehele gebouw stond in een oog wenk in lichterlaaie. Een reus achtige vuurgloed was overal duidelijk zichtbaar. De afmetingen van de bioscoopzaal zijn 37 bij 20 meter. De brandweer, die groot alarm gaf, was omstreeks twee uur de brand meester. PLASTIC REGENJASSEN 9.75 Aan zee Veranderlijke bewolking BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Dr». H. v. RUN en \F. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS - 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7 90 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds tel. 21544. In Amerika wordt op het ogenblik gewerkt aan een door kernenergie aangedreven raket, die het Russische intercontinentale ballistische pro jectiel waarschijnlijk alle waarde zal ontnemen. Dit schrijft de Duitse luchtvaartdeskundige Adalbert Barwolf in het Hamburgse blad „Welt am Sonntag". Deze atoomraket bevindt zich, volgens de Duitser, al niet meer in het laboratorium-stadium maar kan waarschijnlijk zeer spoedig worden gebouwd. Dit schijnt dan voor de Amerikanen de grote kans te zijn om de Russen weer een stap vóór te komen. Tot dusver zijn de raketten niet veel veranderd sinds de dagen van de Duit se V-l en V-2's Zij worden nog steeds aangedreven door vloeibare brandstof, waardoor de explosieve lading beperkt moet pluven. Als echter, zo schrijft Barwolf de vloeibare brandstof ver vangen kan worden door splijtbaar ma teriaal dan worden geheel nieuwe per spectieven geopend. „Het is heel goed mogelijk, (jat het Russische interconti nentale projectiel binnenkort zo waar deloos als oud roest zal zijn, speciaal, omdat in de Russische beschrijvingen ook niet wordt gesproken over zijn nauwkeurigheid." In het Amerikaanse tijdschrift voor geleide projectielen en raketten („Mis siles and Rocket Magazine") is zater dag meegedeeld, dat de Amerikaanse ontwerpers door de Russische vorderin- zo ongerust zijn geworden, dat zu -•„„.."nationale conferentie voor de pro- ven n nmdustrie" hebben uitgeschre- "p1 het Amerikaanse projectielen- So, ma een meer rationele basis te geven. Tot (je initiatiefnemers be- Op het eiland Jamaica heeft iich zondagavond een ernstig spoorwegon geluk voorgedaan. Bij het station Ken- dal, op de lijn tussen Kingston en de Montego-baai, is een uit twaalf rij tuigen bestaande trein, die door twee Diesel-locomotieven werd getrokken, ontspoord. Vijf rijtuigen vielen te plet ter in een diep ravijn. Volgens offi ciële berichten bedraagt het aantal do den thans minstens 175; ruim vier honderd mensen zijn gewond. Alle 1500 passagiers van de trein waren 'eden van katholieke organisaties, die onder leiding van twee paters een be devaart maakten. Een van de beide geestelijken, pater Harry Malette, is met ernstige verwondingen in een ziekenhuis opgenomen. Pater Joseph Eberle is ongedeerd gebleven. Dokters en verpleegsters zijn onmid dellijk naar de plaats van het ongel k gebracht Op de inwoners van Jamaica ls een beroep gedaan bloed te geven voor de gewonden. Het ongeluk gebeurde, toen de trein ha een bocht een brug van zeventien meter lengte naderde en remde. Door {jet remmen brak een koppeling. De twee locomotieven en twee rutuigen re den door naar het station van Kendal. De volgende twee rijtuigen redente Pletter tegen de brug. De 1™ee daar- °Pvolgende kantelden en vijf rijtuigen htortten in een ravijn. Alleen het laat- rijtuig bleef op de berm staan. (AFP-Rtr.-U.P.) Mevrouw Golda Meir, de Israëlische minister van buitenlandse zaken, heeft gisteren in een verklaring tot de bui tenlandse persvereniging in Israël „Is raël* grote bezorgdheid over de toe stand in Syrië" uitgesproken. Zij ge daagde hierbij in het bijzonder van de verstrekking van Russische wapens Syrië, a>uen onderzoek van Libanese militaire btNiteiten heeft aan het licht ge- aa£ht, dat in de laatste tijd een groot hej,,a\ wapens en een grote hoeveel- ThiinHia nif QvriÖ CibftnOIl binn hiunitie uit Syrië Libanon zon gesmokkeld. In 3n aan de Syrisch-Libanese grens jchi Jfl p. mu aan uc Pistol11 Syrische auto twaalf machine- ruim n. verscheidene revolvers en dus i 5 °00 patronen aangetroffen, al- Do .officieel bekendgemaakt. Zou hierbij betrokken smokkelbende twimVL Beiroet en omgeving over een Er 8?1 opslagplaatsen beschikken, richt verscheidene arrestaties ver- (AFP-Reuter) horen de ontwerpers van o.m. de Titan, de Polaris, de Nike, de Falcon. Lacros se en Hawak. Het tijdschrift spreekt het vermoe den uit, dat de Russische superraket onlangs afgevuurd is op het eiland Kolgoeev bij Zemlya in de Poolcirkel en een afstand van ongeveer 5000 ki lometer aflegde naar het gebied van Wladiwostok. In verband hiermee wordt de aandacht gevestigd op het verbod dat Rusland onlangs uitvaar digde op alle buitenlandse scheep vaart in de Zee van Ochotsk, ten noor den van Wladiwostok. Inmiddels heeft het blad van Noorse vissers vernomen, dat de Russen deze zomer in de Noordpoolcirkel geleide projectielen voor kortere afstanden hebben afgevuurd vanaf oorlogsschepen Een jaar geleden waren er ook zulke meldingen, waaruit men afleidde, dat geschoten werd met „Kometen", een Russisch ballistisch projectiel voor af standen van ruim 1100 kilometer, maar de laatste gegevens duiden erop, dat ook projectielen voor grotere afstanden beproefd zijn. Als laatste voorbeeld van Russische voortvarendheid vertelt het blad, dat een Amerikaanse specialist op het. ge bied van geleide projectielen, die juist uit Rusland is teruggekeerd, voorspeld heeft, dat de Sovjet-Unie de volgende maand de eerste kunstmatige aardsatel- iiet zal lanceren. (U.P.) Een S4-jarige Italiaanse beer. Sera fine Castagna, is gisteren te Vibo tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld wegens moord op vijf personen en poging tot doodslag op vier ande ren. De beklaagde zei, dat hij door die daden een poging had gedaan om de aanhangers van het geheime Mafiage- nootschap in zijn dorp uit te roeien. Een van de slachtoffers van Castagna was zijn vader. Castagna zei, dat hij tot zijn daden was gekomen, toen de Mafia hem twaalf dagen de tijd had gegeven om de veldwachter van het dorp te vermoorden. Tegelijk met Castagna stonden 65 mannen terecht, die er van beschuldigd werden lid van de Mafia te zijn en voor deze organisatie misdaden te heb ben gepleegd. Allen ontkenden dit en zij verklaarden, dat de Mafia slechts in de fantasie van Castagna bestond. Toch werden negentien beklaagden tot gevangenisstraffen variërend van twee tot drie jaar veroordeeld. De overigen werden vrijgesproken. (Reuter) Laaiend houdt het vuur huis in de glazen bioscoop. Er zijn nieuwe spanningen opgetreden in de verhouding tussen Frank rijk en Tunesië door een incident aan de Tunesisch-Algerijnse grens, dat zondagmiddag j.I. heeft plaats gehad. In een communiqué, dat zondagavond door het Franse hoofdkwartier in Algiers is uitgegeven, werd gemeld, dat Franse troepen een bende Algerijnse verzetslieden tot op Tunesisch grond gebied hadden achtervolgd en dat zes leden van de bende alsmede vijf Tunesiërs werden gedood. Het Franse hóofdïiwartier herinnerde In zijn communiqué aan het standpunt van de Franse regering, dat het volken recht de achtervolging van ongeregelde troepen tot maxnnauI JO km „v„ ae ?rr ta„o„ Fransen en Atgerijnen geweest. Het hoofd van een kleine Tunesische eenheid, die de grenspost bij Haidra be waakt, had bericht ontvangen, dat Fran se troepen de grens overschreden. Hij zond hierop een patrouille van tien man, versterkt door een vrachtauto met leden van de Tunesische Nationale Garde, uit om een onderzoek in te stel len. De patrouille ontdekte, dat er een huis was /ernield door mortiervuur van over de grens. Plotseling waren er zeven Franse pantserwagens en vijftien vrachtauto's verschenen, die met lichte wapens het vuur openden. Van de Tunesische patrouille werden vijf man gedood en twee door de Fransen mee over de grens genomen, waar zij volgens Ladgham „op een bijzonder wrede wijze" zijn gedood. De Tunesische vice-president be- r)-herfst begint dit jaar vroeg, JS bramen rijpen al en de vnnr- Uwen maken zich klaar het .J- "rote reis. Binnenkort zal paki !«0<Ln 00,c rijp zijn voor dit ruitie 9e en -nart „hanepoot - I-1' waarvan, behalve de nauwe- dieL a3™0egeven taillelijn, het mo- ste de twee hooggeplaat- knorvn w 2un' die buiten met een °°P; Het wodel is van de Parijse j- enJ Bros"-fabrikant. Max f- F ',«1 V i ,i»,„ streed de opvatting van de Fransen, dat zij het recht zouden hebben vluch tende Algerijnse opstandelingen over de grens te achtervolgen. Hij verklaar de, dat Tunesië zich tot internationale organisaties zal wenden om steun, als zijn onschendbaarheid door nieuwe grensgevechten met Franse troepen wordt bedreigd. De Tunesische zaakgelastigde te Pp- rijs heeft gisteren een protest van zijn regering tegen „de flagrante schending van de territoriale rechten van .Tune sië overhandigd. De Franse militaire autoriteiten te Algiers hebben de ver klaring van de Tunesische. regering met klem tegengesproken. Zij handha ven hun lezing van het incident, zoals die in het communiqué van zondag avond is neergelegd. (Reuter-U.P.) Maandagavond omstreeks 19.00 uur heeft een jongeman in Geleen, die niet in het bezit was van een rijbewijs, met een gehuurde personenauto op de Bloemenmarkt te Geleen een dame i drie kinderen aangereden, met als ge volg dat de dame, mej. H. S. uit Ge leen ernstig gewond naar het ziekenhuis moest worden gebracht en de drie kin deren, 5, 6 en 8 jaar oud, een hersen schudding kregen. De auto, waarin nog een jongeman zat, die evenmin een rijbewijs had, kwam uit de Anjelierstraat en reed bij het nemen van de bocht het trottoir op. Hier ramde de wagen een rustbank, waarop de drie kinderen zaten en schop te vervolgens mej. S. die juist uit een autobus stapte. Zij vloog door de bot sing over de motorkap en kwam op hef wegdek terecht. De wagen stono ten slotte stil na nog met de autobus en een aan de overzijde van de straat gepar keerde vrachtauto in aanraking te zijn geweest. De autobus en de vrachtauto werden zwaar gedeukt. De huurauto werd zeer beschadigd en werd door de politie in beslag geno men omdat hij niet aan de technische eisen voldeed. In Parijs zijn twee internationale op lichters gearresteerd, die in verschei dene Enropese landen voor meer dan 70.000 dollars aan valse reischèques op de bank van Amerika in omloop hebben gebracht. Het zijn de 32-jarige Portu gees José Costa-Cahral, zonder beken- do woonplaats, en de 53-jarige Ginia Ribeiro, die gewoonlijk in New York verblijft. Zij zijn aangehouden in twee hotels aan de Avenue Carnot. Costa-Cabral heeft verklaard dat hij in Nederland en België edelstenen heeft gekocht, die hij met vals geld betaal de. De stenen werden naar Italië ge smokkeld en daar verkocht. De op brengst van deze transacties werd naar de Verenigde Staten overgemaakt. Daar werden ook de valse reischèques gedrukt. (AFP) Naar te Moskou wordt vernomen is Dimitri Sjepilov, die enige tijd gele den wegens tegen de communistische partij gerichte acties gekritiseerd werd, tot hoogleraar in een stad in het Azia tische deel van de Sovjet-Unie be noemd. Volgens sommige berichten is deze stad Wladiwostok. Alle vier leden van de „anti-partij-groep" hebben thans nieuwe functies gekregen. De voormalige minister van buiten landse zaken Molotov is thans ambas sadeur in Mongolië, Malenkov direc teur van een energiebedrijf in Oost-Ka- zakhstan, ruim 3.000 km van Moskou, en Kaganowitsj zou de leiding hebben gekregen van een cementfabriek in Swerdlowsk, 1.600 km ten oosten van Moskou. Vijftig brandweerlieden hadden de reusachtige vuurzee In de bioscoop met negen stralen en vier waterkanon nen binnen een uur bedwongen. Aan de blussing van deze zeer grote en uitermate spectaculaire brand nam ook de drijvende motorspuit „Jan van der Op de najaarsbeurs in Frankfort is dit moderne divanbed te zien, dat zeker het enthousiasme van ieder jong meisje kan opwekken. Het is uitgevoerd in schuim rubber en heeft een bekleding in felle kleuren: het middenstuk helblauw; de rand wit. Een geel kussen completeert het geheel. De pootjes zijn van metaal. De ontwerper is prof. Stotz uit WuppertaU Mr. R. G. A. Höppener, de staats secretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, deelde gisteren in een telefonisch onderhoud met het A.N.P. mede: „Wü hebben vanmiddag, nadat de Nederlandse Televisie-Stichting haar communiqué naar aanleiding van de te levisie-uitzending op zaterdagavond 31 augustus had uitgegeven, in een onder houd met enige vertegenwoordigers van de N.T.S. nadere verklaringen omtrent deze uitzending en inlichtingen gekre gen en zetten nu voorlopig een punt achter deze kwestie". De staatssecretaris verwees verder naar het maandag door de N.T.S. uit gegeven communiqué, waarin verklaard wordt, dat het dagelijks bestuur van de Stichting dit „volstrekt onaanvaardbare nationale programma" dat onder ver antwoordelijkheid van de N.T.S. is uit gezonden, ten zeerste betreurt. „Ik heb hiervan akte genomen", zei- de mr. Höppener. De staatssecretaris zeide voorts vooral de aandacht te wil len vestigen op de laatste zin van dit communiqué, waarin maatregelen wor den aangekondigd teneinde herhaling van dergelijke fouten te voorkomen. „Aangezien geen misdrijf aan de or de is gekomen als bedreiging van de veiligheid van de staat, de openbare orde of de goede zeden", aldus de staatssecretaris, „beschouw ik de zaak voorlopig als afgehandeld". Het onderhoud over de bewuste tele visie-uitzending is maandagmiddag ge voerd tussen de staatssecretaris, de vi- ce-voorzitter van het N.T.S.-bestuur mr. A. B. Roosjen, plaatsvervanger van de buitenlands vertoevende voorz., prof. dr. J. B. Kors O.P., de heer J.W. Ren- gelink, commissaris voor de program ma's van de N.T.S. en de regerings commissaris voor het radiowezen prof. dr. L. J. M. Beel. De heer Rengelink verklaarde desge vraagd, na dit onderhoud niets te heb ben toe te voegen aan het communi qué van de N.T.S. „Wat is er verder ook te doen?" zo zei hij, „er is een fout gemaakt, de fout is toegegeven en het zal niet meer voorkomen." Heyden", die naast het ApoIIo-pavil- joen gemeerd lag, met zijn waterka non deel. Toen om twee uur het sein „brand meester" werd gegeven, was van Du Midi slechts een stalen ge raamte, met binnenin verkoolde bal ken en ingestorte wanden, over. Door de enorme hitte waren vele spanten van de buitenbouw de wan den van de Apollo-hal bestaan groten deels uit glas kromgetrokken. De dunne, met brandwerende platen be klede muur tussen de bioscoop en de grote hal werd door een zware ijze ren steunbalk, die krom was gaan staan, weggedrukt en stortte in stukken in de hal neer. Deze wand was voortdurend nat ge houden, om het overslaan van het vuur naar de hal te voorkomen. Het zelfde was geschied met de scheidings muur tussen het theater en het Apollo- paviljoen. Even voor een uur ontdekte een kel ner in het paviljoen rookontwikkeling in de nabijheid van de bioscoop. Hij waarschuwde zijn directeur die, naar buiten kijkend, dikke rookwolken in de pergola van het café zag. Kort daarop sloegen metershoge vlammen van de bioscoopzaal door het dak heen naar buiten. In een oogwenk verspreid de het vuur zich in alle richtingen door de zaal en de hal van het thea ter. De hiervoor genoemde ontploffing deed zich gedurende de brand voor. Het geluid ervan was tot ver in de omtrek hoorbaar. Een gedeelte van het dak van de keuken van het Apollo-paviljoen is in gestort. Ook de bar van de Apollo- hal had veel van de brand te lijden. De in april 1954 geopende bioscoop was, evenals het gehele Apollo-hal- complex, tegen brandschade verzekerd. Talrijke autoriteiten sloegen het fraaie en grillige spel der vlammen in dit moderne theater gade. Het brandpiket der Amsterdamse po litie stelt een onderzoek naar de oor zaak van de brand in. Twee j'ongemannen van respectieve lijk 22 en 25 jaar zijn maandagmiddag door de Utrechtse recherche ge arresteerd nadat zij getracht hadden op een oude vrouw, de 76-jarige me vrouw H. J. van der H. een roofover val te plegen. De vrouw drijft een klein kruidenierswinkeltje in de Johan Kamphuisstraat te Utrecht. Om half vijf stapten de beide knapen de winkel bin nen. Toen de vrouw uit een achter het winkeltje gelegen woonvertrek kwam greep een der knapen haar beet en kneep haar de keel dicht. Hij drukte de oude vrouw tegen een schot waarop planken waren bevestigd. Op deze plan ken stonden flessen limonade en andere artikelen, die door de worsteling naar beneden vielen op de aanvallende jon geman. Hij schrok hiervan dermate, dat hij de vrouw losliet en op de vlucht sloeg. Op het gillen van de vrouw, die volkomen overstuur was, en het lawaai van de vallende flessen snelde een buur vrouw te hulp. Zij zag toen juist de kna pen weghollen. Later heeft zij samen met een rechercheur de buurt afgezocht en omstreeks kwart over vijf konden de beide knapen op het Leidse Veer wor den gearresteerd. Zij zijn in verzekerde bewaring gesteld. Adverentle BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 Op het noordwestelijke deel van de oceaan is een nieuwe depressie gelegen. De wolkenvelden van deze depressie zul len morgen reeds ons land bereiken, mo gelijk tegen de avond gevolgd door regen. Boven de Noordzee kunnen de komende nacht opnieuw buien ontstaan met een kans dat deze in de nanacht en ochtend ook hier en daar langs de kust regen brengen. Rustig strandweer met opklaringen en nog een kleine kans op een bui. Te gen morgenavond toenemende bewol king, wellicht gevolgd door regen. Zwakke tot matige wind tussen zuid en oost. Temp. overdrag 17 a 18 gr. C. Vooruitzichten: Bij Ierland komt een nieuwe depressie naderbij, die wellicht tegen morgenavond het weer in ons land gaat beïnvloeden, zodat wij voor donderdag minder gunstig weer ver wachten. Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking met ln hoofdzaak in de kuststreken plaat selijk enkele buien. Weinig veran dering in temperatuur. Aanvanke lijk zwakke veranderlijke wind, later zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Zon: 5.58-19.23. Maan: 16.53-1.09. De 69 Polen, die vorige maand in Kopenhagen het passagiersschip „Ba- tory" hebben verlaten er zich niet meer wilden inschepenhebben van de Deense regering politiek asyl gekre gen. Max. neerst Station Weer temp. afgel. vor dag 24 uur OsJo zw. bewolkt 15 0 Kopennagen licht bew. 17 0 Londen regen 17 0.1 Amsterdam zw. bewolkt 17 1 Luxemburg licht bew. 16 2 Party g regen 17 7 Nice zw. bewolkt 23 0 Berlijn zw. bewolkt 18 1 Frankfurt mist 18 O München zw. bewolkt 16 17 Zürlch regen 19 4 Genève zw. bewolkt 20 0 Locarno zw. bewolkt 23 5 Wenen geh. bew. 19 13 Innsbrück regen 18 8 Rome zw. bewolkt 28 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1