Kleinere knoeierijen voor de Haarlemse politierechter St.-Josephschool in Bloemen- daal feestelijk geopend l BESLISSINGEN IN BEIDE AFDELINGEN GEVALLEN De sloop is begonnen Geen officiële ontvangst voor de eerste lijnbus naar Amsterdam Het hart op de tong TV-toestel en auto in huurkoop hij weekinkomen van f 60 Produkt van samenwerking tussen schoolbestuur en overheid Twee bussen doolden door de Amsterdamse buurt IJmond viert feest Kapelaans gaan afscheid nemen Driemaanden wegens Keling van brommer Fraaie successen voor „Holland"-atIetiek Schaakkampioenschap Midden-Kennemerland J. G. MARTIN ZONEN FEDERMANN AV DINSDAG 3 SEPTEMBER 1957 PAGINA 3 Chauffeur reed lantaarn paal uit de grond en reed door Burgerlijke Stand Haarlem Auto's zwaar bescha digd bij aanrijding Inbraken in Haarlem De maandagse keuring in het Krelagehuis V erkeer songelukken in Haarlem Aanwinsten r.-k. afdeling openbare leeszaal Beiaardconcert door John Gebruers 'T DANSSEIZOEN BEGINT 7 OKTOBER..! DANS-ACADEMIE (Anno 1875) Inlichtingen 1 1 1112 uur elke dag Inschrijvingen (voor r.-k.) DANS-ACADEMIE MARTIN, Schagchelstr. 29. Haarlem, Tel. 10806 14- 19- -17 uur -21 uur EEN BRIL NODIG? Ter gelegenheid van de tunnel-opening Bedevaart naar Banneux HEEMSTEDE Aanwinsten r.-k. afdeling openbare leeszaal Dahliafentoonstelling Beurs van Amsterdam Beurs van New York -9 i „Vindt u het nou zelf niet een beetje te gek, dat u met een inkomen van 60.- <n de week een auto en een televisie toestel in huurkoop gaat aanschaffen, baar moeten wel moeilijkheden van ko men," merkte de Haarlemse politierech ter gistermorgen op tegen een 35-jarige huisvrouw. Er waren ook moeilijkheden van gekomenSamen met haar man verzorgde ze de incasso voor een brand- stoffenhandelaar en daarmee was ze gaan knoeien, zodat ze in de loop van de af gelopen twee jaar ongeveer 95.- achter over gedrukt had. Het systeem was heel eenvoudig. Zij schreef op een lager bedrag ontvangen te hebben dan in werkelijkheid. Voor de politierechter gaf de vrouw alles grif toe. Ze had er spijt van en verklaarde zich bereid de schuld af te lossen. Zu stond bekend als een hardwerkende Vrouw en daarmee hield de politierecn- ter dan ook rekening. Overeenkomstig de eis van de officier, veroordeelde mj haar tot een voorwaardelijke gevangenis straf van 3 weken met een drie jaar en met de verplichting de schuld van 95- met bedragen van mini maal ƒ3.- per week te delgen. Een 51-jarige pompbediende uit Haar lem kwam er minder gemakkelijk af. Hij stond terecht omdat hij meer dan eens bezinebonnen had uitgeschreven voor een hoger aantal liters dan hij werkelijk geleverd had. Een enkele maal bleef de „teveel geschreven" benzine in de pomp. maar andere keren verkocht hij die te eigen bate. De politierechter begreep er niets van, want de man was nog nooit wegens vermogensdelicten ver oordeeld. De man begreep er zelf ook niet veel van. In totaal had hij misschien aan deze knoeierij verdiend v" v? v er meende echter, dat de man bij herhaling eigendommen van anderen ten eigen bate had gebruikt en eiste een b°ete van ƒ50.-, subs. 15 dagen, als mede een voorwaardelijke gevangenis straf van 1 maand met een proeftijd van drie jaar. De politierechter hield er re kening mee, dat de man al een paar dagen in voorarrest had gezeten. Hij Veroordeelde hem tot ƒ40.-, subs. 12 da gen en een voorwaardelijke gevangenis straf van 1 maand met een proeftijd van drie jaar. 15 maart had een 27-jarige los werkman uit Haarlem een café bezocht in de Haarlemse binnenstad. Toen hij buiten kwam had een onbekende hem een bromfiets aangeboden voor f150.— De brommer was al een paar jaar oud en vertoonde een aantal mankementen, zodat de los werkman op het aanbod niet wilde ingaan. Hij had de brommer tenslotte voor f40- meegekregen. Voor de Haarlemse politierechter moest hij zich nu gistermorgen verantwoorden we gens heling. De bromfiets bleek in Amsterdam in de avond van 15 maart gestolen te zijn. Eigenlijk was de man ook de diefstal van de bromfiets in Amsterdam ten laste Belegd. Hij verklaarde echter de hele in Haarlem te zijn geweest. De strafhia een schuin oogje op het kunnen y3,1? verdachte en meende te diefstal blSS"-dat. da man ook de half gepleegd. Daarom eiste hij een naif jaar gevangenisstraf. De verde diger vond daarentegen, dat er helemaal niets bewezen was en achtte het heel goed mogelijk, dat de dief met de brom mer naar Haarlem gereden was. En dat verdachte de brommer voor ƒ40.- ge kocht had, hoefde z.i. nog met te be wijzen dat hij wist met gestolen waar te doen te hebben. Uit een aantal adver- tenties bleek wel, dat ƒ40.- een normale prijs is voor brommers van een aantal jaren oud. Op grond van dit alles vroeg hij vrijspraak. De politierechter zag ook niet goed, hoe in dit geval de diefstal bewezen moest worden. Maar opzettelijke heling achtte hij wel in het spel, want de los Werkman moest wel begrepen hebben Wat er aan de hand was toen de vraag prijs van 150- plotseling zakte tot 40.-. Voor dit deel van de tenlastelegging ver oordeelde hij de man dan ook tot een gevangenisstraf van 3 maanden. Een 25-jarige chauffeur uit Amster dam stond gistermorgen voor de Haar lemse politierechter, omdat M op II kili een lantaarnpaal half uit de grond ad gereden in de Juïianalaan onder FILMS: CINEMA PALACE: Verdoolde Bus, 1# Jaar. 2. 4.15, 7, 8.15. FRANS HALS: Ball to Savoy, volw., 2.30, 7, 9.15. Dl. één avondvoorstelling om 8 uur. LIDO: Cupido op een dolfijn, a. X.. 2. 4.15, 7, 9.15. LUXOR: Bonsolr Paris, bonjour l'Amour. volw., 2, 7, 9.15. MINERVA: wo. en do.: Déslrée, 8.18 REMBRANDT: Tante's laatste stunt. a. L. 2, 4.15, 7. 9.15. ROXY: Istanbul, 14 Jaar. 2.30, 7, 9.15. STUDIODe man met de wassen beelden. 18 jaar, 2.15. 7, 9.15. GEBOREN: G. L. Wijtman-Snejjder, M. M. Grasman-de Vries, z.; N. C. rittik-Saarloos, z.; G. M. Hoogenduk- i£h Diggelen, z.; C. P. Kuijper-Geer- z.; G. C. Vonk-Heijboer, z.[C. ty-hnardt-van Veen, z.; A. de Wijs- L yar, z.; E. Steeman-de Gooijer, z.; Nie\? W. Breuren-Massop, d.; A. Nijgh- d.; ^«g, d.; G. E. Gelsing-Hazenberg, Bèn^- Lether-van de Gevel, d.; A. H. Beér^-de Gier, d.; W. van der Peet- hl. X* d.; H. H. Mersie-Elkerbout, d.; Pol-vi' Kok-Rasen, d.; M. H. van de Paiih, Wijngaarden, d.; A. Abspoel- en rt.Se' d.L. G. Aartsen-van Rooij- H tv: W. H. Groeneveld-Jansen, d.J der p yri"van Tintelen, d.; A. M. van GETmt.van Hoften, d. GfÏ&°UWD: J. Bakker en S. Deen. J v»» ,UWD; H. J. Thelosen en A. S a jrn Leuvert, A. J. Roelse en C vnn Qmrnan, J. J. van Soest en Veldmejjer letl' c- Maerten en A. J. D. Koeleman, 80 jr., Bestraat'F 'c u3!esselaar82 jr.. Ha- terlian- R °a 81 Crayenes- Bureem' ot' A- M. Maassen, 72 jr., Stoltz Sttm Sandbergstraat; S. A ll? Stammers. 74 ir zenstraat. lhanE84LEi?E^: SbH' de Vries-Heine- Sch Jr-> Ruyterplein: M C yesplein, osrnan> 8 d-> Schouw- Heemstede en daarna was weggereden zonder zich iets aan te trekken vara wat hij had aangericht. Voor de politie rechter verklaarde hU, dat hij geen klap had gehoord en dat hij alleen maar een lichte schok had gevoeld, zodat hi) meen de tegen het trottoir gereden te zijn. Maar de politierechter had de schrifte lijke verklaringen van twee getnigen bij de hand, die beiden verklaarden een flinke klap te hebben gehoord. De chauffeur hield vol dat hij niets gehoord had. Omdat hij tegen de stoep rand gereden meende te zijn, had hij zijn hoofd buiten gestoken om te kijken of er iets mis was. Een passerende fietser had hem echter gezegd dat alles in orde was, waarop hij doorgereden was. De officier van justitie geloofde niets van deze onbekende fietser en eiste 100.- boete. De politierechter was milder en veroordeelde hem tot 40.-, subs. 12 dagen. Vanmorgen om half zes had op het kruispunt Aalsmeerderbrug-Kruisweg onder Aalsmeer een aanrijding plaats, waarbij twee auto's zwaar beschadigd werden. Een bestelauto uit de richting Hoofddorp maakte de bocht naar rechts te klein en raakte daardoor de trot toirband. Het gevolg was, dat de wa gen naar het midden van de weg zwenk te en tegen een uit de richting Aals meer komende personenauto botste. De bestelauto werd aan de linkervoor zijde, de personenauto over de gehele linkerflank zwaar beschadigd. Persoon lijke ongelukken- deden zich niet voor. Door een deur te forceren heeft men zich tussen vrijdag en zondagmiddag on bevoegd toegang verschaft tot een school aan de Kleverlaan. De concierge van de school, ontdekte zondag om ongeveer twaalf uur de inbraak, toen hij zag, dat in een der lokalen een lade was geopend en uit een geldtrommel een bedrag van tachtig gulden was verdwenen. Uit de vitrine in de hal van een boek handel aan de Gedempte Oude Gracht zijn zaterdag tussen zes uur en kwart voor twaalf een onbekend aantal boe ken ontvreemd. Door een schroefje van het slotje, waarmee de schuiframen zijn afgesloten los te bulgen heeft men de vitrine geopend. Bloemendaal is een school rijker. Ach ter de kerk van de parochie van de Allerheiligste Drieëenheid aan de Bloe- mendaalseweg is de nieuwe St.-Joseph school verrezen. De burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Vol ler, heeft hem gistermiddag officieel ge opend in het bijzijn van vele genodig den, onder wie de rijksinspecteur van het Lager Onderwijs, de heer H. J. M. Bouchette, de wethouder van onderwijs, mejuffrouw dr. M. E. Nolte, de rec tor van het Triniteits-lyceum, pater dr. M. van Straaten en pater Hutjens, rec tor van het Mendel-College, alsmede de conrector van Sancta Maria, dr. Th. W. J. Nicolaas. Verder waren aanwe zig verscheidene hoofden van scholen en gemeenteraadsleden, de architect van de school, de heer H. C. van der Leur en de aannemer van het werk. Mr. J. C. Hjjszeler, de heer Cassé en de heer A. Fibbe, secretaris van de r.-k. schoolraad in het dekenaat Haar lem behoorden eveneens tot de genodig den. De pastoor van de kerk, die tevens voorzitter is van het schoolbestuur, dr. A Olierook, opende de feestelijke bij eenkomst. „De opening van dit school gebouw is en blijde gebeurtenis. Ik mag wel zeggen een historisch moment," al dus pastoor Olierook. Hij dankte de aan wezigen voor hun belangstelling. Voor ieder zal echter het motief voor zijn komst verschillend zijn. Eén zal men evenwel zijn in deze overtuiging, dat de school het cultureel en het maat schappelijk belang dient. Daarna ging spreker in op de groei van de school in verband met het aantal leerlingen. Waren het in het begin, nu enkele ja ren geleden nog slechts eenenzeventig kinderen, nu is dat aantal gegroeid tot ongeveer tweehonderdtachtig. Door dat grote aantal is nu reeds het nieuwe ge bouw te klein. Dat nam echter niet weg, dat hij bijzonder dankbaar was voor al hetgeen de overheid had gedaan om de bouw mogelijk te maken. Soms was men wel eens wat te voorbarig geweest in zijn plannen, maar over het alge meen kon men zeggen, dat de samen werking tussen schoolbestuur en over heid uitstekend was. Hij vond het een grote eer, dat de burgemeester per soonlijk gekomen was om de school te openen. Burgemeester Peereboom Voller toon de zich verheugd aanwezig te mogen zijn in het, zoals hij het noemde, „super-de luxe" schoolgebouw. Hij wees in zijn speech voornamelijk op het moderne, dat de school heeft. Hij trok o.a. een vergelijking met de scholen in de da- fen, dat hijzelf nog in de banken zat. Is we deze school zien, dan zeggen we: Is dit nu ook een school met zo veel licht en lucht? Inderdaad, maar dit gebouw geeft een veel prettiger in druk dan de scholen van vroeger. Hier krijgt het „jonge plantje" wat het no dig heeft: veel licht en lucht. Hu be sloot zijn toespraak met een gelukwens uit te spreken aan het adres van het Zondag werden op de sintelbaan in de Leidse Hout atletiekwedstrijden ge houden, waaragan ook talrijke Holland leden deelnamen. Reeds op het eerste nummer, de 80 meter horden voor da mes, stelde Lies Meiland haar eigen club-record scherper door 12,7 seconde te lopen. De junioren deden ook van zich spreken door voor een dubbele zege op het nummer 60 meter jongens C te zor gen Het waren: O. der Linden in 7,6 sec. en Th. Bonsen in 7,7 seconden. Het verspringen jongens B leverde een tweede plaats op voor M. Adelaar (6.08 meter). Winnaar werd hier R. de Wolff van „Fit" uit Zeist met 6.42 m. Nico de Zwager had aan 12.87 m. eenoee om het hinkstapspnngen te win- nln lfit was ook het geval met C Vis ser, die op de 400 meter een tyd van 58- seconde liet noteren. Het weer werd steeds slechter. Echter kon dat niet verhelen dat Kortekaas de 5000 meter won (15.58) Tot slot werden nog enkele estafettes gelopen. Holland won er een: de 4x80 m. jongens a. m -sa seconde. Maandagmiddag kregen de bezoe kers aan de wekelijkse keuring in het Krelagehuis te Haarlem een klein voorproefje van de dahliatentoonstel ling die vrijdag in Treslong te Hille- gom zal worden gehouden. Daar dit jaarlijkse festijn zo kort voor de deur staat zullen wij ons deze week van een gedetailleerd verslag van de keu ring onthouden. Maandag heeft ook de keuring plaats gehad voor de best houdbare dahlia op water. Hiervoor komen, al leen bloemen in aanmerking die na de vorige „waterwedstrijd" een of meer getuigschriften hebben behaald. Er was een groot aantal inzendingen. Eerst laat op de dag werd de uitslag bekend gemaakt. Deze luidt in de klas se grootbloemigen: Brumas, een witte decoratieve van de fa. D. Bruidegom In Baarn; In de klasse kleinbloemi- gen: Frank Soeten, van dezelfde inzen der, een kleinbl. witte semi-cactus. Ten slotte droeg Orchid Gem, violet, en in gebracht door Ludwig &Co., Hillegom, bij de pompons de erepalm weg. schoolbestuur, dat op zulk een buiten gewone wijze met de plannen van de gemeente had meegwerkt, hoewel het hier en daar wel eens wat „gesmoK- keld" had. Deze school is een vrucht van de samenwerking tussen school en overheid. Uit de rijen der aanwezigen traden daarna nog enkele personen naar voren die ieder op hun wijze nog eens ae na druk legden op de samenwerking tussen overheid en school en op het wel-en-wee in de jaren, dat de school nu bestaat. Het hoofd van de school, de heer G. J. Bartelsman toonde zich m yet 1oyzon- der verheugd, omdat eindeipk zun ide aal in vervulling ging. Hu za£ zichzelf als een bergbeklimmer, die naalle in spanningen die hij beeft moeten doen de vlag op zijn werk kan zetten. Pastoor Olierook sprak tot slot een kort afscheidswoord. Hfl dankte daarin allen die hadden meegwerkt aan de bouw' De heer Kees Bornewasser, die al een keer eerder was opgetreden, speelde daarna nog een pianobewerking van Myra Hess van een choraal uit de cantate nr. 147 van Johann Sebastiaan Bach. Bij verkeersongevallen in de stad lie pen gisteren twee personen een hersen schudding op. Om half elf gistermor gen botste een 16-jarige bromfietser te gen een vrachtauto op de kruising Prin sen Bolwerk-Friese Varkensmarkt. De vrachtauto die in noordelijke richting reed bleef voor de brug staan om de bromfietser de gelegenheid te geven het opgebroken gedeelte te passeren. Doordat de bromfiets ten gevolge van de gladheid van de weg slipte, sloeg hij tegen de wagen. Hij is naar het zie kenhuis St.-Joannes de Deo overge bracht. In de Atjehstraat botste een 8-jarige jongen gistermiddag om ongeveer half een met zijn autoped tegen een bak fiets. De jongen stak plotseling vanach ter een geparkeerd staande auto de weg over. Hij is eveneens naar het zieken huis St.-Joannes de Deo vervoerd. J. A. Ages: Gids voor Noord-Duits- land; Gids voor bergwandelaars; 850 voettochten uit 80 Alpencentra; J. W. Kessens en B. G. Gauffin: Gids voor Zweden; G. J. van der Keuken: Parijs; G. J. van der Keuken: Midden Zwitser land; A. L. C. A. van Nijnanten: Gids voor het Berner Oberland; A. L. C. A. van Nijnanten: Gids voor het meer van Genève; H. Bouwmeester: Schaakstuk ken spelen voor U; M. Euwe: Hand boek voor de gevorderde schaker, 2 din.; H. Kramer: Romantisch schaak; hoogtepunten uit de schaakgeschiede nis; E. Straat: Praatschaak; 2 dln; V. Bedford Betts: Papier-maché; R. J. A. de Chavonnes Vrugt: Het geheim van de kok; Heimatwerk: Blatter für Volkskunst und Handwerk; nr. I Jrg. XVIII; Dr. Lastpost: Het grote spelen- boek; M. Ruys: Rozen voor ledereen. Donderdag 5 september geeft John Gebruers, stadsbeiaardier van Ant werpen een beiaardconcert op de bei aard van de Grote of St.-Bavokerk aan de Grote Markt te Haarlem. Het con cert begint om acht uur. Het program ma luidt: 1 Preludium voor beiaard, St. Nees; 2 Vertroosting, F. Mendels sohn; 3a. Mijne Moedertaal, Brandt- Buys; b. 'sAvonds als ik slapen ga, J. J. Verhulst; c. 't Liedje van de Zil- vren vloot, J. J. Viotta; 4 De Vogelhan delaar (noch einmal....), C. Zeiler; 5 Andante Cantabile, Jef Denijn; 6 Me lodie, Rubinstein; 7a Zing, O toren, L. B. Vereijcken; b. het hutje bij de zee, J. R. Thomas; c. Susa Ninna, A. Preud homme; 8a. Der Vögelein Abend- lied, Fr. Blumenberg; b. Clochettes d' Amour, Herpin; 9 Mignon (connais-tu le pays), A. Thomas; Wilhelmus, Tho mas. C. Zeiler, L. B. Vereijcken, A. Preud' homme, Fr. Blumenberg, A. Thomas bewerking John Gebruers. Advertentie In beide afdelingen van de strijd om de persoonlijke schaaktitel van Midden- Kennemerland is nu de beslissing ge vallen. In afdeling „A" heeft D. van Vuuren beslag gelegd op de eerste plaats, in afdeling „B" werd L. Mostertman nog verrassend eerste. Beide heren zul len nu in twee partijen moeten uitmaken wie van hen „Kampioen Midden-Kenne merland 1957" zal zijn. Bovendien wordt in elk geval de winnaar naar het per soonlijk kampioenschap van Noord-Hol land afgevaardigd, dat op 12 september bij de schaakclub „Lasker" in Uitgeest begint. aDar Van Vuuren vrij zeker niet kan deelnemen, is afvaardiging van Mostertman zeker. Indien Midden-Ken nemerland ook nog een tweede speler mag zenden zal vermoedelijk tussen de nummers twee uit beide groepen een beslissingspartij worden gespeeld. De overwinning van D. van Vuuren kwam niet als een verrassing, In feite werd hij slechts bedreigd door Ir. D. G. Huygen, die al zijn resterende partijen moest winnen om op gelijke hoogte te kunnen komen. Daar de afgebroken partij van Van Vuuren tegen Tj. de Jong in gunstige positie voor Van Vuu ren was afgebroken had hij van deze kant weinig meer te vrezen. De belang stelling ging dan ook uit naar de partij waarin Ir. D. G. Huygen de strijd met Tj. de Jong moest aanbinden. Aanvanke lijk kreeg Ir. Huygen wel het beste van het spel, maar hij zag toch geen kans zijn gunstig spel in voordeel om te zet ten. De Jong wist zich los te werken en begon een opmars met zijn pionnen. Ir. D. G. Huygen kwam in grote moei lijkheden. Hij verspeelde verrassend de kwaliteit op de damevleugel toen hij meende het grootste gevaar op de ko ningsvleugel te zien. Nogmaals ten koste van een loper kon hij daarna de dame redden. De materiaalachterstand was in middels dermate groot geworden dat de zege Tj. de Jong niet meer kon ontgaan. F. Wester gaf zijn partij tegen A. Kistemaker zonder verder spelen op. Zonder enig winstpunt moest hij hierna de strijd aanbinden met P. Hart. Hij Nauwelijks een dag na de uitvaart van de tram ZandvoortHaar lemAmsterdam zijn slopers begonnen met het opbreken van de raüs op en van de twee opritten van de trambrug bij de Leidsevaart in Haarlem. De rails worden in stukken van tachtig meter met behulp van een elektrische locomotief van de N.Z.H.V.M. naar beneden gesleept en door personeel van het Amsterdamse slopersbedrijf Mantel en Korting op dekschuiten geladen. De sloop van de rails en bovenlei ding van de opritten en de brug wordt uitgevoerd door de N.Z.H.V.M. Nog deze week moet dat werk klaar zijn omdat het spoorwegbouwbedrijf in de nacht van 8 op 9 september de brug van zijn pijlers gaat lichten. Wanneer het werk aan de brug is afgelopen gaat de tramploeg naar Amsterdam en Halfweg om daar de halteplaatsen bij de Burg. de Vlugt- laan, het Geuzenveld, de Vinkenbrug en de Liebrug railvrij te maken. Daar- na Is het emplacement in Zandvoort aan de beurt en vervolgens de remise aan de Leidsevaart in Haarlem. Intussen zijn arbeiders van Mantel en Korting op de Leidsevaart bezig de rails uit het wegdek te halen. Het Is een karwei dat niet eerder gebeu ren kan dan wanneer personeel van de N.V. Utrechtse Wegenbouw het wegdek met grote voorhamers heeft stukgeslagen. Op bijgaande foto ziet de lezer hoe grote lappen asfalt uit het wegdek worden gescheurd. Op de achtergrond staat het elektrische locomotiefje van de NZHVM waarop wagenvoerder H. W. van Bruggen ja, die man van de laatste tram de scepter zwaait. Opzichter C. Hol leman van de NZH wilde ofschoon de heer v. Bruggen met pensioen is nog gaarne van zijn diensten ge bruik maken. Advertentie Sinds GROVE HOUTSTRAAT 37 1880 RIJKSSTRAATWEG 246 B opmerkingen over „de goeie, ouwe tijd". „De blauwe zien we niet meer terug", mopperde een passagier. „Incler. daad, maar het waren lastige vehi kels op de weg", antwoordt chauffeur Hoekstra. „Vooral in de stad, want je kreeg geen gelegenheid om hem be hoorlijk te passeren". Onze Hoekstra is nu veertig jaar oud. Op 6 januari 1947 kwam hij in dienst bij de NZH, aanvankelijk als wa genvoerder. Op 1 november 1948 werd hij chauffeur. Hoekstra zit graag op zijn gemak in de hus en daarom vindt hö de half-automatische versnelling ook zo mooi. En de verwachtingen voor de toekomst? „Meer drukte voor de chauffeur" antwoordt de heer Hoek stra prompt, want hij verwacht dat ook de lijn Zandvoort-Amsterdam de bussen éénmansbediening zullen krij gen. Ook gisteren heeft de nieuwe buslijn tot ieders tevredenheid gefunctioneerd. „We kregen de indruk, dat de reizi gers het zekere voor het onzekere na men en wat vroeger aan de halte ver schenen", zei ons de heer Jurrissen, directeur van de N.Z.H. „Maar van morgen hadden ze al in de gaten dat alles op de gewone voet wordt voort gezet en vandaag verschenen ze dus weer op de gewone tijd." De heer Jurrissen voelde zich opgelucht, dat de overschakeling van tram op bus zo vlot verlopen is. Natuurlijk blijven er haken en ogen, maar daar wordt ook nog wel een oplossing voor gevonden. Vanmorgen hebben twee nieuwe chauf feurs zich vergist en in de Amsterdam se buurt de verkeerde route genomen. Het gevolg was natuurlijk, dat ver schillende reizigers hebben moeten wachten. „We hopen, dat die reizigers begrip hebben voor de nieuwe situa tie" zei de heer Jurrissen. „We doen alles om ieder ongerief te vermijden. Maar we werken natuurlijk met men sen en ieder mens maakt nu eenmaal fouten." V. HOEKSTRA „....geen officiële Ontvangst...." Do heer Y. Hoekstra viel zondagmor gen de eer te beurt de eerste grijze bus van Haarlem naar Amsterdam te brengen. De directie van de NZH maakte zelf de reis mee om zich er van te overtuigen, dat alles volgens de maandenlang uitgewerkte plannen verliep. Er waren ongeveer twintig pas sagiers die eerste rit na het afscheid van „de blauwe". „Eén ding viel m-e wel tegen", zegt chauffeur Hoekstra. „Ik had wel gedacht, dat de eerste bus een min of meer officiële ont vangst zou krijgen, maar dat was er niet bi)". Het klopte allemaal, zoals het een bus betaamt die eerst-e dag. En de tweede dag van de nieuwe dienstregeling, maandag, liep het ook allemaal van een leien dakje. Het wa ren voornamelijk forensen die de bus gisterochtend bevolkten. Er waren veel speelde ditmaal beter dan in zijn voor gaande partijen maar ook nu werd toch weer duidelijk gedemonstreerd dat hij in de hoofdklasse (nog) niet thuishoort. P- Hart won de partij waardoor hij nog een goede plaats in de eindrangschikking gaat innemen. A. Kistemaker had een goede dag. Hij speelde niet, maar werd toch twee winstpunten rijker. Behalve Wester capituleerde ook De Jong. Door deze resultaten was voor Van Vuuren in zijn afgebroken partij met De Jong een remise voldoende voor de eindzege. Zonder verder spelen werd hiertoe be sloten waarna de stand als volgt werd- 1. D. van Vuuren, 5 pnt.; 2. Tj. de Jong, 4%ptn.; 3- P. Hart, 4 pnt. (allen uit 7 partijen): 4. G. L. de Haas, 3% pnt (uit 6 partijen); 5. J. Jansen, 344 pnt. uit 7 partijen); 6. A. Kistemaker, 3 pnt. (uit 6 partijen); 7. Ir. D. G. Huygen, 2% pnt. (uit 5 partijen); 8. F. Wester, 0 pnt. (uit 7 partijen). In deze afdeling moet nu nog de af gebroken partij A. KistemakerIr. D. G. Huygen worden uitgespeeld, waarna ook G. L. de Haas en Ir. D- G. Huygen elkaar nog moeten bestrijden. De uitsla gen kunnen geen invloed meer uitoefe nen op de bezetting van de eerste plaats. In de afdeling „B" moet J- van de Berg wel vreemd hebben opgekeken toen bij huiselijke analyse bleek dat zijn „gunstig" afgebroken partij tegen L. Mostertman toch niet te winnen was. Na twee maal te zijn afgebroken verkeerde iedereen in de overtuiging, dat Van den Berg ging winnen. Zelfs zijn tegenstan der Mostertman was aanvankelijk deze mening toegedaan, Analyse wees echter anders uit. Van de Berg nam nog kennis van de afgegeven zet van zijn tegenstander en gaf hierna zonder ver der spelen remise. Deze meevaller stimu leerde Mostertman In zijn gevecht met B. de Heer, die geen schijn van kans kreeg. Door deze overwinning bleef Mostertman tevens de enige ongeslagen speler van het toernooi. In het treffen met Van Vuuren start hij ongetwijfeld als favoriet. De eindstand m afdeling ,,B luidt: 1. L. Mostertman, 4% pnt-; 2/3 J. v.d. Berg en M. P. Suiker 4 pnt.; 4/6 H. Dui- senberg, A. Rijke en J. L. Wijdoogen, 2i/2 pnt.; 7. B- de Heer, 1 punt (allen uit 6 partijen). De gemeenteraad van Velsen heeft maandagavond een krediet van 20.000,- beschikbaar gesteld voor het organiseren van festiviteiten in verband met de opening van de Velser tunnels op zaterdag 28 september. Nadat de tunnel omstreeks 1 uur door H. 31. de Koningin met het In werking stellen van de verkeerslichten zal zijn geopend, zal een stoet van naar verwacht wordt 250 versierde bedrijfsauto's uit alle delen van het land door de autotunnel rijden en daarbij voor H. M. de Koningin en de genodigden defileren. Velsen en Beverwijk zullen tal van punten in de beide gemeenten in feest verlichting zetten. Daaronder zijn in Velsen o.a. de hertenkamp, die een week lang iedere avond omgeven zal worden door brandende fakkels, de Santpoortse molen en de ruïne van Bre- derode. In Velsen vindt op zaterdagmid dag 28 september een groot défilé van alle jeugdorganisaties plaats, waaraan 1500 tot 2000 kinderen zullen deelne men. Des avonds wordt als het ware midden op het Noordzeekanaal, name lijk op de kistdam rond de tunnelbouw, put, een vuurwerk afgestoken. In Be verwijk is op 1 oktober een vuurwerk te zien. Woensdag 2 oktober worden in alle delen van de gemeente Velsen kinder optochten gehouden met versierde voer- tuigen, met uitbeeldingen, die betrek king hebben op de tunnel en het ver dwijnen van de ponten. De O.O.V. „Looft den Heer" geeft op 3 oktober in IJmul- den m.m.v. het Noordhollands Philhar- monisch Orkest een uitvoering van „Ddie Schöpfung" van Jos Haydn. Vrij dag 4 oktober zullen 600 dames en he ren van de Velsense zangverenigingen in het Burg. Rflkenspark een groot con cert verzorgen. Hiervan wordt zater dags een herhaling gegeven in Velser- beek. Die dag worden de tunnelfeesten In Velsen besloten met een groot gala zwemfeest In het Velserbad. Tijdens het weekend van de tunnel opening zullen geïllumineerde schepen in de haven van IJmuiden liggen. Een edrpf deputatie uit de stoet van bedrijfsauto's zat het personeel van de ponten sym bolisch een afscheidsgeschenk aanbie den. De amateurfotografenverenigingen Beverwijk en Velsen organiseren in bei de plaatsen een tentoonstelling over ver- leden en heden van de IJmond. Bever wijk heeft op de dag van de tunnel-ope ning tevens de officiële opening van het gemeentelijk sportpark, waar op zondag 29 september diverse sport-de- monstraties worden gehouden en ook oude en antieke auto's van de vereni ging P.A.C. zullen worden voorgereden. Op 30 september is er een Noordhol landse markt en bradderie op de Bever- wjjkse Breestraat en van 27 tot en met 30 september zal men op de Meerstraat in Beverwijk kermis kunnen vieren. Vrijdag zal voor de 2e maal dit jaar te Banneux het Nederlands ziekentrl- duum beginnen, waaraan door een 100- tal zieken Uit geheel Neder land zal worden deelgenomen. Aanslui tend aan deze ziekenbedevaart zal zon dag de grote Nederlandse bedevaart plaats vinden naar Maria's genade oord. De pelgrims uit Haarlem, die on der geestelijke leiding van kapelaan E. Duijm aan deze bedevaart deelne men vertrekken reeds zaterdag. De reis wordt gemaakt per touringcar, in Val kenburg wordt overnacht. Ontwlkkelingslectuur: De Boer, On derweg genoteerd; Van Duinkerken, St. Bernard; Edelman, Leven met atomen; Gilhuis, Hoe dichter ik nader; Grzimek, Geen plaats voor wilde dieren; Roder- kerk, De Kennemer duinen; Stuiveling, Het korte leven van Jacques Perk. Romans: Christie, De moordenaar waagt een gokje; Martin, Late zomer; Van der Steen, Balansj Vatlland, Beau masque. (De in deze rubriek geplaatste BRIE VEN VAN LEZERS vallen buiten de verantwoordelijkheid der Redactie. Ano niem ingezonden brieven worden terzijde gelegd.) Bij het organiseren van de vele in ternationale dahliatentoonstellingen te Haarlem, te Aalsmeer, te Hillegom en in verschillende andere plaatsen in Nederland heeft de Nederlandse Dah liavereniging steeds de grootste mede werking ondervonden van de dagblad pers. In een te Haarlem verschijnend ad vertentieblaadje. dat ook, voor zover er ruimte overblijft, er een redactio neel gedeelte op na houdt, werd, ge bruik makend van de wetenschap, dat op 6, 7 en 8 september a.s in Treslong te Hillegom de grote Internationale Dahliatentoonstelling wordt gehouden, verwarring gesticht door op elders aangeplante dahliagroepen de aandacht te vestigen en het te doen voorkomen, alsof deze van nationale betekenis zijn. Nadrukkelijk wenst de Nederlandse Dahliavereniging er de aandacht op t« vestigen, dat alleen in Treslong op ge noemde data de onder haar auspiciën staande grote jaarlijkse Dahliatentoon stelling wordt gehouden, die van natio nale en intenationale betekenis is. Al leen hiervoor bestaat bij alle kwekers belangstelling en de dalialiefhebbers ko men met autocars uit het gehele land om met de beste en nieuwste variëtei ten kennis te maken. Alleen in Tres long worden wisselbekers en andere bekroningen aan de mooiste variëtei ten en de best decoratief opgestelde groepen door een uitgebreide deskun dige jury toegekend, alleen in Treslong zijn de inzendingen van de liefhebbers ook vertegenwoordigd en kan men ken nis maken met inzendingen uit andera landen. In kringen van kwekers en exporteurs bestaat dan ook grote belangstelling voor hetgeen de volgende week in Tres long wordt geëxposeerd en vanzelf sprekend is, dat daar het allermooiste op dahliagebied en het gezondste ma teriaal wordt ingezonden. Met gezond materiaal werken is bij de damiacul- tuur van de grootste betekenis en daar door komt het, dat men, omdat hier mee geen rekening wordt gehouden, bij vele aanplantingen de schromelijk- ste mislukkingen ziet. Ht In verschillende parochies in Haarlem en omgeving wordt donderdagavond afscheid genomen van een kapelaan. In de parochie van St. Liduina te Haarlem geldt dat ka pelaan M. C. Klijn, die naar Hilversum vertrekt. Het afscheid geschiedt in da bovenzaal Timorstraat 17a van 8 tot 9 u. In de parochie van O. L. Vr. Geboorte te Halfweg neemt kapelaan J. Th. van der Zalm. die ook naar Hilversum gaat, af scheid in café Cornelissen om 8 uur. Ka pelaan A. W. Voorbij, benoemd in Am sterdam, van de parochie van St. Jozef te Bennebroek recipieert ten afscheid in het Verenigingsgebouw aan de Schoollaan om 8 uur. Kapelaan P. W. van Leeuwen van de parochie van O. L. Vr. Onb. Ont vangen te Overveen, die naar Amsterdam vertrekt, neemt afscheid ln Doml, na het biechthoren omstreeks 8.30 u. In de parochie van St. Bavo te Heem stede vertrekt kapelaan C. Visser naar Am sterdam. Het afscheid is voor verenigings deputaties van 8.30 tot 9 uur. Daarna voor andere belangstellenden. In de Heemsteed- se parochie van O. L. Vr. Hemelvaart ver huist kapelaan C. Bakker naar Zaandam. Zijn afscheid wordt gehouden in de gym nastiekzaal van de St. Augustinusschool van 7.30 tot 8.30 uur voor verenigings deputaties. daarna voor belangstellenden. H.B.C. bereidt hem een apart afscheid op woensdagavond in Anno Santa van 7 tot 8.15 uur voor de leden tót en met 18 Jaar, daarna voor bestuurders, commissieleden, senioren en donateurs. Wanneer en of er afscheid genomen wordt van kapelaan L. Cornells van de St. Aga- tha-parochie te Zandvoort is niet bekend. Ht) is gisteren benoemd te Schagen, maar was juist zondagmiddag op vakantie ge gaan. In Haarlemmerliede tenslotte, paro chie H. Jacobus, neemt kapelaan A. P. Olsthoom, die naar Alkmaar gaat, af scheid in het Jeugdhuis te Spaarndam om 8 uur. (Niet officia* Vorig 3% Ned. 1953 314 Ned 1953 314 Ned 1956 314 Ned. 1948 314 Ned. 1950 814 Ned 1954 314 Ned. 1955 1 3-814 Ned. 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac Inschr. Grtbk 1948 3 Ned. Handel Mij cert AJLO Van Berkel's Patent Caivé-Delft cert Van Gelder Kon. Hoogvens cert Unilever cert Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomb. Mij Ned. Scheepv. Unie KJL.M. H.VA. slot 84% 84% 84% 78% 78% 81% 88rt 156 176% 200 349 1893/4 298 41414 272 28014 211,70 6814 16214 141 154% 126,70 11# 80A 79% opening 3/9 84% 88% 80% 176 405% 27814 212,30 67% 161% 140 154 125,5* 78% A'dam HI Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. Genera] Electric General Motors Kennecott Copper KLU. Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater 0.8. Steel 28/8 5314 44% 76% 64 >4 42% 9514 31% 3614 32% 52 5254 38% 38% 641% Stemmtngi

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3