Dodelijke val van 8 meter hoogte Weer roof overval op benzine station Volgende stap is aan de Russen Zorin blijft een hardnekkig stilzwijgen bewaren In Amsterdam gestolen auto teruggevonden DEENS schip na botsing gezonken Raketten zijn met anti-raketten te bestrijden Eisenhower betwijfelt Russische voorsprong Lotensmokkelaars in Amsterdam gepakt Het weer- Rechercheur tras net vertrokken Auto botst op mijnwerkersbus Eisenhower over ontwapening Koudmet enkele huien ..BOTSING IS VOLDOENDE" Lucratieve handel met België en Duitsland $ee MORRIS 'êeforeyoutfu/// Tijdelijk regen In de hoofdstad Acht gewonden bet zoeken naar twee vermiste bergbeklim mers is gestaakt HONGERSTAKER EET WEER Vliegveld Deelen OVERLEG WORDT VOORTGEZET Door drie joy-riders in Oostzaan achtergelaten SOVJET-KRUISER DOOR DENEN BESPIED"? Het weer in Europa Falcon loden jassen 79.50 Woensdag 4 september 1957 81sfe JAARGANG No. 29699 Aan zee „Heb ik u lang laten wachten De 47-jarige schilder H. die maan dagmiddag te Njjmegen bezig was met het schilderen van hoge lantaarnpalen in de Bisschop Hamerstraat te Nijme gen, is daarbij verongelukt. Hij stond op een hoge ladder, welke bevestigd was op een zogenaamde ladderwagen. Plot seling is het bovenstuk van deze uit- schuifbare ladder losgeschoten. De man viel van acht meter hoogte. Hij werd ernstig gewond naar het Canisiuszie- kenhuis te Nijmegen overgebracht, waar hij dinsdag aan de gevolgen overleed. BARTELJORISSIR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Vanavond of vannacht tijdelijk regen. Morgen overdag opklaringen, maar ook enkele verspreid voor komende buien. Matige, later af en toe krachtige wind, ruimend van zuid naar west. Minder koude nacht. Morgen dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Zon: 6.00-19.21. Maan: 17.23-2.11. BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severtn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter, hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten ovet de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Tien minuten nadat een surveillerend 'echercheur was vertrokken, werd er Vanmorgen omstreeks kwart over vier een overval gepleegd op het benzine pompstation van de tinna Kok aan de Haagseweg even„ buiten de laatste huizenrijen van Amsterdam. Eén mi nuut nadat de 23-jarige pompbediende B. Brouwers de politie had opgeheld, was er reeds een vijf maal acht-wagen ter plaatse, waren de politieposten langs de Haagseweg tot Wassenaar ge- WÜ.' Undanks een onmiddel lijk ingezette achtervolging werd er geen spoor meer van de wagen met f„cro ®e daders gevonden. In de bruin- las, waarmee de met een pistool ""eigende overvaller er vandoor ging, «aten 670 gulden. Het pompstation is vanwege zijn eenzame positie een aantrekkelijk Voorwerp voor een overval. Na de succesvolle overvallen op pompstations aan de Utrechtseweg en in Utrecht, resp. in juli en augustus, hield de politie van het bureau Overtoom dit afgelegen station geregeld in het oog. De politie had contact opgenomen met 'xie eigenaar en hem geadviseerd enige Veiligheidsmaatregelen te treffen. De eigenaar gaf daaraan geen gevolg. Een surveillerend rechercheur had vannacht Toevallig uitgebreid met de bediende gepraat over mogelijke overvallen. De Rechercheur had een vreemd voorge voel. Toen hij omstreeks drie uur af scheid nam van de pompbediende, bleef hij nog ongeveer een uur in de omgeving van het station wachten. Toen het wat lichter werd het was toen vier uur vertrok hij. Tien minuten later kwam er een ongeveer 25-jarige, ongemaskerde man, ongeveer T.70 m lang met donkerblond haar en boge kuif, gekleed in een klein-geruit blauw kostuum het pompstation bin nen. Volgens het verhaal van de bediende vroeg de man benzine. De bediende zag geen auto buiten staan en ver onderstelde dat hij een bromfietser tot had. Hij wilde met hem naar pistool sa»n, toen hij plotseling een °t> zich gericht zag. Kcld". «lp man. „Wat moet Je elgennjk"_ zou de pompbediende ge vraagd hebben. „Geld", zei de man nog maals terwijl hij de haan van zijn pistool spande De pompbediende draaide zich om en baalde de geldtas van de stoei. Hn gaf hem de tas, waarin het geld van de avond te voren en de nacht was ge borgen: ongeveer 670 gulden. Met de ta In de linkerhand, het pistool in de rech ter verliet de overvaller het kantoortje. •,Maak geen alarm", zou hij nog gewaar schuwd hebben. Vervolgens zag de be diende door het raam aan de achterzijde Van zijn kantoortje langzaam een wagen optrekken, naar de Haagseweg. Er zat *en man aan het stuur van een ondefi nieerbare leeftijd. De bediende zag hoe gÜn aanvaller aan de linker voorkant in de wagen sprong. Hij maakte daaruit op dat het een auto met een rechts stuur Itas, In het flauwe schijnsel van de lan taarns zou de bediende op de bumper Van de donkere, allerminst nieuwe wagen een bordje gezien hebben met het merk Austin De bestuurder gaf vol gas en verdween In de richting Den Haag. Niet als bij de vorige overvallen was de Overvaller voorzien van een feestneus en feu aangeplakte snor. Hij sPrak Neder lands als een Nederlander. De bediende *dst niet met zekerheid of de auto der overvallers een Austin of een Ford Anglia *as. Er werden sporen opgemerkt die Vermoedelijk te breed zijn voor een Austin van het jaar dat de bediende noemde. Yannacht werd de pompbediende Ben Brouwers aan het pompstation aan. de Haagseweg bij Amsterdam gedwongen *Ön tas met ruim 500.af te geven ®an een overvaller. Van de dader (s) ontbreekt nog elk spoor. Op de hoek Napoleonlaan-Steinstraat 1® Geleen is dinsdagmiddag om 5 uur vrachtauto, bestuurd door de heer tn'Jf- uit Heerlen, in botsing gekomen ihHr,®en mijnwerkersbus van de Staats- ■H. ij Tïmma II bestuurd door de heer de vr' G. uit Stein. De bestuurder van In (j_achtauto verleende geen voorrang, van rt Oaijnwerkersbus, die arbeiders person Emma II vervoerde, zaten 16 Wond van wie acht werden ge- iner U werden naar de verbandka- overeeK0 de cokesfabriek Emma II kundig ucht, waar voorlopig genees- enkeio U1P werd verleend. Zij hadden siaohtlt, snÜ- en schaafwonden. Een het »«°£rer moest na behandeling naar £ebraoh?nhuis te Heerlen worden over- 2Waar besch&fT6^6 voertuigen werden *umse studenter?awr de twee Hilver- er. die in Midden en Scha- digpr in rwLnt-i van de Groszvene- thans definitief* worden vermist, is tti°g.enik c,ppf!Lgj ?ajt- Het wordt on- hog tn dat de jonge mannen baar hun >inen Z,ln en het zoeken ^ichttóos geacht? overschotten wordt De Haagse hongerstaker de heer G. Besuijen heeft besloten voorzichtig aan weer te gaan eten Hij meende oor spronkelijk door zijn hongerstaking de aandacht op toestanden, die in zijn ogen wantoestanden zijn, o.a. zijn slechte be huizing, te vestigen. „Ik gevoel mij niet verslagen", zei de heer Besuijen. „Ik heb echter leren inzien, dat ik langs deze weg weinig voor anderen en voor mijzelf tot stand kan rengen, zeker geen woning, waarin wij kunnen leven en werken." Hij stelt zich voor een effektievere weg te zoe ken om zijn idealen te kunnen verwe zenlijken. Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben een onderhoud gehad met mi nister Staf over de aanwijzing van het vliegveld Deelen als straaljagerba sis. Het overleg zal nog worden voort gezet. Dit neeft de commissaris der koningin in Gelderland, mr. H. W. Bloemmers gisteren meegedeeld in de vergadering van provinciale staten. De commissaris voegde hieraan toe dat hij hangende het overleg niets meer kon zeggen. President Eisenhower heeft gisteren op zyn persconferentie in Washing ton verklaard, dat de Russen de volgende stap moeten doen om uit de impasse bij de ontwapeningsbe sprekingen te geraken. Hij merkte op, dat er geen enkele constructieve bijdrage is, die de westelijke mo gendheden op het ogenblik nog zou den kunnen leveren. Op de vraag of hij Stassen, de Amerikaanse verte genwoordiger op de ontwapenings besprekingen te Londen, nieuwe in structies had gegeven voor diens vertrek, antwoordde de Amerikaanse president met een verwijzing naar de verklaring die hij op 28 augustus heeft uitgegeven. In deze verklaring wordt o.m. gezegd, dat het „tra gisch" zou zijn als de Russen het westelijke plan zouden verwerpen voor het bestudeerd was. Na vier dagen onderbreking hervat te de ontwapeningsconferentie in Lon den gisteren de besprekingen, die de vorige week dood dreigden te lopen tengevolge van de botte en agressie- j ve houding van de Russische vertegen- woordiger Zorin. In de laatste vergade- ring van de vorige week weigerde j laatstgenoemde te antwoorden of zijn rede, gehouden in antwoord op het door het westen voorgelegde combina- tieplan, een geheel negatieve en in sommige opzichten grove rede, het de finitief antwoord was van Rusland op de voorstellen van het Westen. Het behaagde de heer Zorin eenvoudig niet op deze vraag te antwoorden. Toen derhalve gisteren de besprekin gen hervat werden, was er slechts één vraag waarop iedereen het antwoord poogde te vernemen, namelijk de vraag of Zorin instructies had ontvangen van zijn meesters in Moskou om zijn houding te wijzigen. Want het heeft geen enkel nut de besprekingen voort te zetten, indien Rusland „niet langer meedoet", zoals de Manchester Guardi an het de vorige week uitdrukte in een hoofdartikel. Maar aan het eind van de vergadering van gisteren was nie mand ook maar iets wijzer. Stassen, de leider van de Amerikaan se delegatie, die tijdens het weekeinde naar Washington was gevlogen om rug gespraak te houden met zijn regering, probeerde met een reeks vragen Zorin uit zijn tent te lokken. Hij vroeg welke van de Westerse voorwaarden voor het staken van proefontploffingen voor de duur van twee jaar niet aanvaardbaar waren voor Rusland. Of vond Rusland het misschien onaanvaardbaar dat het Westen in zijn voorstellen de schorsing vein de experimenten voor de duur van twee jaren gekoppeld had aan een ver der voorstel om na het verstrijken van de twee jaren periode de schorsing te handhaven voor onbepaalde tijd? Was Rusland bereid deel te nemen aan technische besprekingen om plannen uit te werken voor wederzijdse inspec tie van elkanders gebied? Maar de heer Zorin antwoordde niet. Hij stemde er alleen in toe om vandaag opnieuw t« vergaderen. De voortzetting van de besprekingen hangt nu geheel af van Rusland. Wel licht zal vandaag duidelijk worden of Rusland bereid is de besprekingen voort te zetten, en zo ja, in welke geest. Maar in conferentiekringen was men gisteravond zeer pessimistisch, en het zal niemand verbazen als de lange reeks van meer dan 150 vergaderingen vandaag eindigt in een impasse. Dinsdagmiddag werd de rijkspolitie te Oostzaan door een bewoner van het Zuideinde gewaarschuwd, dat om half twaalf 's morgens daar door drie jon gemannen een grote Amerikaanse per sonenauto was neergezet. Het onder zoek wees uit, dat dit de wagen was, die in de nacht van zondag op maan dag j.l, door een man met een witte trui op zeer brutale wijze uit een ga rage op de hoek N.Z. Voorburgwal-Wij- desteeg te Amsterdam was gestolen. De recherche der rijkspolitie speurt nu naar de drie verdwenen joy-riders. Een expert van de dactyloscopische dienst heeft de wagen die voor nader onderzoek naar een garage in Oostzaan is gebracht, op vingerafdrukken on derzocht. De wagen is het eigendom van een meubelinrichting in de Raam- steeg. Terwijl de bewuste nacht de garage- bediende bij de pomp aan de N.Z. Voorburgwal een scooter van benzine voorzag, schoof de man in de witte trui 30 meter verder om de hoek in de Wij- desteeg de neergelaten, maar niet af gesloten zware garagedeur omhoog, stapte in een der vele daar gestalde wagens, waarin het contactsleuteltje aanwezig was, startte de auto en reed haar uit de garage. Adnerentte Spitsuur in Venetië....? Het lijkt er wel wat op, doch in werkelijkheid werd de foto gemaakt tijdens de jaarlijkse wedstrijd voor gondeliers, die duizen den en duizenden toeristen naar de Do genstad lokte. De traditionele race werd dit jaar gewonnen door de gebroeders Palmiro en Giuseppe Fungher. De Deense torpedobootjager „Hoegen" (de Havik) is vanmorgen gezonken na een aanvaring met een zusterschip de „Flyve Fisken" (Vliegende vis) tijdens de NATO-manoeuvres, die in de Grote Belt worden gehouden. Een bemannings lid van de „Hoegen" wordt vermist en men vreest dat hij is omgekomen. De „Flyve Fisken" raakte de „Hoegen" in haar achtersteven. De „Hoegen" zonk bijna onmiddellijk na het ongeluk. Van de „Hoegen", die een bemanning had van 25 koppen, liepen vier beman ningsleden lichte verwondingen op. De „Flyve Fisken", die een groot gat in haar boeg opliep en slechts door voortdurend pompen drijvende gehouden kon worden, is naar een marinebasis in Korsoer ge sleept. CUP) „j Communistische verslaggevers aan boord van de Russische kruiser „Zjda- nov", die onder escorte van een tor pedoboot jager op weg is naar Joego slavië voor een vrïendschapsbezoek, hebben gemeld dat de kruiser zondag in de Grote Belt is bespied door een Deense schoener, terwijl straalvliegtui gen zonder onderscheidingstekens laag overvlogen. Vanmorgen begon ln de hogere luchtla gen de bewolking toe te nemen op de na dering van een oceaanfront dat met een matige snelheid over Engeland trekt. De regenzone van dit front zal vanavonu en de komende nacht het gehele land passe ren waarna met een naar zuidwest of west draaiende wind koelere oceaanlucht binnenstroomt, waarin naast opklaringen enkele verspreid optredende buien voorko men. Het oceaanfront hoort bij een nog in diepte toenemende depressie die ten zuiden van IJsland in oost-noord-oostelijke richting koerst. Dit heeft tot gevolg dat de komende dagen het weer door een stroming van polaire oceaanlucht zal wor den beheerst. Morgen meer bewolking met ln de ochtend hier en daar nog enige regen en in de middag opklaringen met kans op een bui. Toenemende wind tussen zuid en zuidwest. Koeler dan van daag. Maximum temp. 16 a 17 gr. C. Vooruitzichten: Een westelijke lucht stroming zorgt voor wisselvallig weer en een te lage temperatuur voor begin september. Max. neerel. Station Weer temp. afgel. vor dag 24 uur Stockholm zw. bewolkt 17 0 Uslo half bew. 18 O Kopenhagen licht bewolkt 17 O Londen mist 16 o Amsterdam licht bew. 17 l Luxemburg onbewolkt 16 o.l Parijs onbewolkt 15 o Nice onbewolkt 23 o Berlijn onbewolkt 17 l Frankfurt zw. bewolkt 19 0 München mist 19 o Zilrich zw. bew. 15 4 Genève onbewolkt 19 0.1 Locarno onbewolkt 22 Wenen regen 17 0.8 Innsbrück zw. bewolkt 15 0.9 Rome licht bew. 25 1 Dr. Walter Dornberger, een thans voor de Amerikaanse strijdkrachten werkende Duitse geleerde, die leider is geweest van de laboratoria te Pee- nemiinde, waar in de Tweede We reldoorlog de Duitse raketwapens (V-l en V-2) ontwikkeld werden, heeft in een artikel, gepubliceerd in een officieel orgaan van de Ame rikaanse strijdkrachten („Army- Navy-Airforce Register"), verklaard, dat er wel degelijk een verdediging bestaat tegen lange afstandsraket ten. Het is mogelijk, aldus dr. Dorn berger om op grote afstand van de vijandelijke afvuurpiaats de baan, die de raket tijdens het „richten" beschrijft, op te meten en vast te leggen. Hierdoor kan men in het land, waarop de raket gericht is, een analyse maken omtrent het doel van de raket. Vervolgens kan dan, in de baan die de vijandelijke raket zal beschrijven, een tegen-raket worden afgevuurd. De baan van de naderende raket staat vast, en wanneer in dezelfde baan een tweede raket in tegengestelde richting wordt afgevuurd, zullen de beide wa pens elkaar raken. Het is niet nodig de „anti-raket" snel te laten vliegen slechts een botsing is voldoende om het aanvallende wapen te neutraliseren. Bepaalt men de plaats van de botsing op zo groot mogelijke afstand van het doel, dan is de aan- valsraket waardeloos geworden. Dr. Dornberger voegt hieraan toe, dat ook een passerende anti-raket, wanneer deze op korte afstand van de aanvaller tot explosie wordt ge bracht, voldoende zal zijn. „Het is niet nodig de aanvalsraket achterna te jagen", stelt dr. Dornberger vast. President Eisenhower heeft gisteren op zyn wekelijkse persconferentie ge zegd, dat de verklaring van de Rus sen, dat zij met succes proeven hebben genomen met een intercontinentaal bal listisch projectiel opmerkelijker is om wat er in verzwegen dan om wat er ln gezegd wordt. Hij zei, dat de Russische verklaring zeer vaag is voor wat betreft de toe komst van het projectiel en voegde hieraan toe, dat hij niet zou weten, waarom men aan deze verklaring meer geloof moet hechten dan aan vroege re verklaringen van de Russen, die evenmin volkomen betrouwbaar zijn ge bleken. Volgens hem is er een groot verschil tussen het bewijs, dat er een proef met een dergelijk projectiel genomen kan worden, en het maker van deze pro jectielen in hoeveelheden die voldoen de zijn voor tactisch gebruik. Eisenhower merkte op, dat het nog lang zal duren voordat het projectiel voor lange afstand het beste middel is om een explosieve lading naar een vijandelijk doel te brengen. De V.S. blijven echter aan dit projectiel wer ken en geven het de grootst mogelijke voorrang. Door goede samenwerking van de douanerecherche en de Amsterdamse politie is men er in geslaagd de twee belangrijkste hoofdstedelijke figuren bij de illegale import van Duitse en Belgi sche loten te arresteren. De hoofdfiguur bij de smokkel van formulieren voor de zgn. Nordwest Lotto, een zekere O., werd in zijn woning in Amsterdam- Oost gearresteerd. De tweede gear resteerde, een zekere C., werd gegrepen op het Rembrandtplein. Hij speciali seerde zich vooral in de smokkel van Congoloten uit België. Beide heren leidden een bijzonder goed bestaan. In hun woning werd veel geld aangetroffen. Men heeft de indruk, dat door de arrestatie van O. en C. de handel in buitenlandse loten in Am sterdam aanzienlijk is verlamd. In Bra bant en Limburg, waar de loten op grote schaal binnenkomen, zal dit meer moeite kosten. De attractie van beide lotensoorten is, dat ze regelmatig trekken. Bij de Nordwest Lotto in Berlijn, die het ka rakter heeft van een pool, geschiedt dit elke week en bij de Congo-loterij om de drie weken. Beide importeurs hadden vele medewerkers, vooral klei ne middenstanders in de volksbuurten, die het geld ophaalden en de gesmok kelde biljetten uitzetten. De formulieren van de Lotto werden door O. in Duits land gehaald en later weer terugge bracht. Wanneer er prijzen vielen, haal de hij deze, langs dezelfde illegale pa den, voor de winnaars af. Hij zorgde er voor, dat er een flinke marge voor hemzelf overbleef, zodat hij een goed leven kon leiden. De gangen van de beide smokkelaars werden reeds lang door de recherche gecontroleerd. Toen men tenslotte vol doende bewijzen in handen had, werd de val dichtgeklapt. De handel in bui tenlandse loten heeft in Nederland vooral zulk een omvang genomen, om dat de straffen, die tot nog toe voor deze overtreding van de Loterijwet en vooral van het Deviezenbesluit werden gegeven, aan de lichte kant waren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1