wintermode 1957-1958 „De grote verleiding" in Rembrandt ft Hot blood Rep Burgemeester Cremers onthult gravenbeelden boven de Pandpoort m 1 Handhaving huidig teeltrecht 9 11 12 Terreur der atoom monsters In de macht der gangsters Symphonie in goud rises Dr. C. Spoelder biedt gemeente bestuur Louis XVI-barometer aan Teveel lawaai in Haarlemse Beurs Dierenbescher ming vernieuwt asyl Sffj GEERT HOOGEVEEN ZIJL WEG 26 - Tel. 17296 ,41® ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1957 PAGINA 2 FILMS: Apotheken en dokters diensten Frans Hals Roxy Luxor Cinema Palace Op woensdag 11 september a.s. tonen wij in het Gem. Concertgebouw te Haarlem de nieuwe in een exclusieve collectie originele modellen. AANVANG: Middagshow 14.30 uur; avondshow 20.30 uur Toegangskaarten 2.75, welke recht geven op een Thé- of Koffiecomplet, verkrijgbaar aan de zaak. Telefonisch reserveren 15624 (02500). DIRECTIE N.V. STOUTÏNBEEK 600.000 bezoekers op „Het Atoom" 13-jarige jongen aangereden 25 jaar in dienst bij de fa. Kroonsberg Na aanrijding doorgereden Toernooi Kennemerland- beker R.-k. schaakclub „Het Witte Paard" Koorzang in Frans Halsmuseum Eerste fase van restauratieplannen voltooid WASSERIJ DUYN BLOEMBOLLENCULTUUR HEEMSTEDE H.H. MISSEN ÜP ZON DAG Burgerlijke Stand Haarlem Waterstanden Barometer Poging tot inbraak PREFECT - CONSUL - ZEPHYR - ZODIAC - THAM^ Advertentie RIJDA MAANDAG DINSDAG EPTEMBER SEPTEMBER SEP TEM SEPTEMBER T EMBER T EMBER S EPTEMBER WOENSDAG EPTEMBER DONDERDAG EPTEMBER FILMJOURNAAL 'S: Het gewetensconflict van een Quaker, die een ontwapende moordenaar in zijn macht heeft. Uit de film „Friendly Persuasion" van William Wyler. In „Rembrandt" draait de in Cannes bekroonde film „De grote verleiding", een product van William Wyler met in de hoofdrol Garry Cooper. De film vertelt van een Boerenfa milie, Quakers, die wel eens in de maling worden genomen om hun plechtige manier van spreken en hun hardnekkige afkeer van geweld en oor log, waar ze nooit aan mee mogen doen. De familie treft het bijzonder slecht dat de Amerikaanse burgeroor log woedt, want als de heer Mars praat, zwijgen alle andere goden en luistert men doorgaans niet naar rede lijkheid en goedheid. Dat ondervindt de zoon, die tegen de wil van zijn vrome ouders toch de wapens wil opnemen om de streek te verdedigen tegen op rukkende rebellen, die niets of niemand spare*. Bij hem kruipt het bloed, waar het niet gaan kan en dat gebeurt even later ook bij zijn vader, die vreest dat de jongen gewond of gesneuveld is, een vrees die bij hem opkomt, als het paard van de knaap alleen naar huis terugkeert. Ja, zelfs de sterke moeder, een broze maar onwrikbare vrouw, gaat haar boekje te buiten, als ze een van de rebellen, die ze met vlees en lekkernijen heeft overladen, bezig ziet haar lievelingsgans de nek om te draai en. Dat gaat te ver. Zij neemt een be zem en rost de schurk af'en schaamt zich voor die geweldpleging. Maar ja, soms is de natuur sterker dan de leer. Eind goed, al goed. De familie gaat de eerstvolgende zondag, als alle leed ge leden is, weer samen naar de gods dienstige bijeenkomst, toch wel een beetje minder vast in de leer dan voor heen. Tussen al die bedrijven door krijgen we nog eens een heleboel kleine din getjes te zien, die dienen om de lokale sfeer te tekenen. Het verhaal mag er dus wel zijn. Maar te zeggen dat we met c»'n meesterwerk te doen hebben, is wat overdreven. Alle leeftijden. CINEMA PALACE: Symphonie in goud, a. 1., 2, 4.15, 7, 9.15. FRANS HALS: Hot Blood, 18 jaar, 2.30, 7, 9.15. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15. Di. één avondvoorstelling om 8 uur. LUXOR: In de macht der gangsters. 18 2 7 9.15. Za. en 20. 2, 4.15, 7, 9.15. MINERVA: tot en met zo.: Elke minuut telt, a. 1. (alleen in de avondvoorstellin gen). Za. en zo. 7 en 9.15 u. Za. en zo.: Ali Baba, a. 1. (alleen in de matinees). Za. 2.30 uur. Zo. 2 en 4.15 uur. Ma. en di.: Onsterfelijke muziek, a. I., 8.15 u. Wo. en do.: Wien bleibt Wien, a. 1., 8.15u. Wo. tevens om 2.30 u. REMBRANDT: De grote verleiding, a. 1., 2, 4.15, 7, 9.15. Zo.-ochtend: Naar het rijk der Inca's, alle leeft., 11 uur. ROXY: tot en met zo.: Terreur der Atoom monsters, 18 jaar, 2.30, 7, 9.15. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15. Ma. tot en met do.: De wraak van de woudloper, 14 jaar, 2.30, 7, 9.15. STUDIO: East of Eden, 14 jaar, 2.15, 7, 9.15. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15. Zo.-ochtend: Bij de kannibalen van Nieuw-Guinea, a. 1., 11 uur. Zaterdag 7 september Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie met „Het Ei", een nogal sarcas tisch blijspel, waarvan het tweede bedrijf echter in moreel opzicht ernstig te den ken geeft. Voor jonge mensen beslist niet aan te bevelen. Regie Fons Radema kers en in de hoofdrollen Guus Oster, Marie Hamel en Paul Huf. Groote Kerk, 20 uur: Orgelconcert door Simon C. Jansen. Gebouw Cultura, 17 en 20 uur: Werkers bijeenkomst en contactavond met de film „Naar rijker leven" (Instituut voor Ar beidersontwikkeling Zondag 8 september Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederland se Comedie met „Het Ei". Concertgebouw, 20 uur: Jazz-avond door de Dutch Swing College Band m. m. v. Bill Coleman en Albert Nicholas (trom pet). Maandag 9 september Groote Kerk, 15.30 uur: Beiaardbespe ling door Arie Peters, stadsbeiaardi^r. Haarlem Apotheken: Noorder-Apotheek, Jan Gijzen- kade 181, tel. 52956; Apotheek Remmers, Kruisstraat 6, tel. 10354; apotheek 't Gilde- huis, Koninginneweg 3, tel. 12038. Doktersdienst: Men belle nummer 11990. Ziekenvervoer: G.G.D., telefoon 14141; Margriet, Turfmarkt 10 rd., tel. 21400. Aerdenhout Apotheken: Aerdenhout-Apotheek, Zand- voortselaan 164, tel. 26772. Doktersdienst: J. Tjakkes, Nicolaas Beetslaan 6, tel. 27570. Wijkverpleging: Zr. A. G. Haagsma, Spie- gelenburghlaan 31, tel. 27343. Bloemendaal Apotheken: Elswout Apotheek, Bloe- mendaalseweg 341, Ove^veen, tel. 18760; Santpoortse Apotheek, Blpemendaalsestraat- weg 145, Santpoort-Stat., tel. 02560—8284. Doktersdienst: H. D. G. A. Immink, Bloe- mendaalseweg 126, tel. 57753. Wijkverpleging: Zr. J. Th. Odinot, Rus- tenburgerweg 16, tel. 52129. Heemstede Apotheken: Aerdenhout Apotheek, Zand- voortselaan 164, Aerdenhout, tel. 26772. Doktersdienst: A. L. C. van Lier, Pieter Aertzlaan 6, tel. 39875; J. J. van Luin, Bronsteeweg 76, tel. 34445. Overveen Apotheken: Elswout Apotheek, Bloemen- daaiseweg 341, tel. 16760. Doktersdienst: D. K. Heeringa, Mili- tairenweg 18, tel. 56409. Wijkverpleging: Zr. J. Th. Odinot, Rus- tenburgerweg 16, Bloemendaal, tel. 52129. Santpoort Artsen: J. J. Hekman, Hoofdstraat 236, Santpoort, tel. 025608510. Apotheken (ook nachtdienst): Santpoort- se apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort, tel. 025608249. Jane Russell beweegt zich weer op alle mogelijke manieren over het doek in de film „Hot Blood," die deze week in Frans Hals draait. Volgens de wet ten van de zigeunerstam, waartoe zij behoort, moet zij trouwen met een man, die daar evenwel in het geheel geen prijs op stelt, omdat hij haar nog helemaal niet kent. De bruid beleeft hem daarom op het „kritieke" ogen blik een ziekte voor te wenden, waar door het huwelijk niet door zal gaan. Omdat zij echter wel voor de jongeman voelt, doet zij het niet. De man wordt daarop zo kwaad, dat het 's avonds tot een vechtpartij komt, waarna hij er vandoor gaat. De vrouw stelt alles In het werk om hem terug te krijgen er hem vast te houden. Zij schijnt daarin niet te slagen en daarom laat zij het uiteindelijk tot scheiding aankomen. Als het echter zover is rent de jongeman zijn ex-vrouw achterna. Zij kan hem niet achter laten en geeft hem de kans naast haar auto te komen. Een geluk kige bruidegom kan daarna zijn dol-ge- luklcige bruid over de drempel dragen. Voor de liefhebbers biedt de film een paar uurtjes gezellig amusement, hoe wel het optreden van alle leden van de stam de rolprent een wat rommelig ka rakter geeft. Achttien jaar. Steeds meer makers van griezelfilms gaan de oude, platgetreden paden ver laten om met behulp van de laatste ge- gegevens over de atoomwetenschap nieu we wegen te zoeken teneinde de bla sé-toeschouwer van 1957 uit zijn apa thie te rukken. In Terreur der atoom monsters slaagt er een sinistere gang ster in - dank zij de hulp van een Duits atoomgeleerde lijken voor enige uren te doen „leven". Deze do den hebben geen eigen wil, maar wor den geheel beheerst door de gangster die hen uiteraard aanzet tot moorden en plunderen. Gelukkig is er nog een wakkere politieman die een einde maakt aan de verschikkelijke terreur. Boven de 14 jaar, in Roxy. Vanaf maandag „De wraak van de woudloper". 14 jaar. Een gangster-bende tracht een par- tjj wapens naar het buitenland te smokkelen. Zij wordt daarbij evenwel ernstig gehinderd door twee andere bendes, die, om de partij in handen te krijgen, het op de kapitein van de boot die de waar zal vervoeren, gemunt heb ben. Door middel van de verloofde van de kapitein weten zij een Engels man (Tony Wright),, die een spreken de gelijkenis vertoont met de gezagvoer der, er toe over te halen het bevel over het schip in handen te nemen. Dat brengt echter voor de betrokkene vele moeilijkheden met zich mee. Door een list weet hij evenwel beide partijen op zijn hand te brengen. Als men daarna bemerkt, dat zij er in gelopen zijn, verenigen de concurrenten zich en proberen samen de „kapitein" te vat ten. Ook nu redt de Engelsman zich zelf weer en stelt bovendien de politie in staat de hele bende te arresteren. De verloofde van de echte kapitein, die de Engelsman, zonder dat zü er zich zelf van bewust was, geholpen heeft, wordt op diens verzoek vrij ge laten. Ofschoon het meisje aanvanke lijk wat bedroefd is, omdat zij haar schip en haar verloofde verloren heeft, komt het einde toch als een „happy ending". Door een innige omhelzing leggen zij hun beider levensgeluk in eikaars handen. De film „In de macht der gangsters" draait deze week in Luxor en zal voor velen een aardig tijdverdrijf zijn. Zonder de spanning te hoog op te voeren, zijn de makers er in geslaagd het verhaal in een leuke rolprent om te zetten. Het optreden van Tony Wright, die door zijn rustige houding en door zijn vaak „gevatte" opmerkingen aan de Franse acteur Jean Gabin doet den ken, mag zeker een succes genoemd worden. Achttien jarigen en ouderen kunnen de fli tn z. nniem aag kunnen de film gaan zien. Bij een ijsrevue zeggen twee sterren op. De baas zit zonder, maar hij wordt attent gemaakt op een bekwaam en aar dig meisje uit de revue, dat best de eer ste plaats zou kunnen innemen. Zij moet echter een prima partner hebben, die bij de kampioenschappen-kunstrij- den gevonden moet worden. Iedereen gaat er op af, het meisje zelf ook, en het gevolg is, dat de toeschouwer van „Sym phonie in Goud", onder welke titel het verhaal verfilmd is, een aardige ge schiedenis krijgt voorgeschoteld, welke door de show een attractie apart is. Een vlotte film, die iedereen in Cine ma Palace kan gaan zien. In Studio draait de bekende film „East of Eden", onder regie van Elia Kazan vervaardigd naar het gelijknamige boek van John Steinbeck. Veertien jaar. In Minerva kan men zaterdag- en zondagmiddag Fernandel zien in „Ali Baba". Maandag en dinsdag draait de film „Onsterfelijke Muziek" en don derdag „Wien bleibt Wien". De drie films kunnen door' iedereen gezien wor den. Dat is ook het geval voor de film „Elke minuut telt", welke in dit theater tot en met zondag alleen in avondvoor stellingen draait. gehherrJ,avbgk bgkq bgkqj gkqj bgkqj Advertentie STOMEN STOPPEN VERVEN Adverentie De belangstelling voor „Het Atoom" blijft onverminderd doorgaan. Donder dag passeerde de 600.000e bezoeker de tourniquets van de tentoonstelling. Het was een onderwijzer uit Amsterdam, de heer H. W. Eppenga, vergezeld van zijn verloofde, mej. Koosje van der Ploeg uit Amsterdam, hoofd van een kleuter school in Zaandijk. Namens de stichting bood de heer C. P. G. van den Handel de heer Eppenga een zilveren speldje aan met het atoom embleem, dat voor deze gelegenheid speciaal door Clara Schiavetto was ver vaardigd. Tevens ontving deze 600.000 bezoeker het boek „Leven met atomen" van mr. H. C. M. Edelman en een uit nodiging om in het restaurant „Aviora- ma" op Schiphol te gaan dineren. Met een hersenschudding en enkele kneuzingen moest gistermiddag een 13- jarige wielrijder naar de Mariastichting worden overgebracht, nadat hij door een auto was aangereden. De aanrijding ge beurde op de hoek Van Oosten de Bruynstraat-Jan Stuytstraat, doordat de wielrijder geen voorrang verleende aan de chauffeur van een personenauto. Door de botsing vloog de jongen door de lucht en kwam op de motorkap tegen de voorruit terecht. Vandaag herdenkt de heer Th. A. C. de Vries, chef bij de Kunstsmederij C. Kroonsberg, de dag, dat hij vijfentwin tig jaar geleden bij het bedrijf in dienst kwam. 's Morgens werd de jubilaris op de zaak gehuldigd door de directeur en het personeel. Vanavond zal het feest in besloten kring worden voortgezet. Gisteravond om ongeveer negen uur werd een voor perceel 42 aan de Gast huissingel geparkeerde auto ernstig beschadigd door een" passerende per sonenwagen. De wagen is na de aan rijding doorgereden. De bestuurder van de auto wordt verzocht zich bekend te maken, terwijl eventuele getuigen zich bij de verkeerspolitie in de Lange Wijngaardstraat kunnen melden. Het op 17 augustus verregende toer nooi van Onze Gezellen om de Kenne- merlandbeker wordt morgen, zondag 8 september gehouden. Hieraan nemen deel: I.E.V., E.H.S., N.A.S. en Onze Ge zellen. Het programma luidt: 13 uur: N.A.S. E.H.S. en I.E.V.Onze Gazellen. Daarna om half drie de winnaars- en verliezersfinale. De uitslagen van de onderlinge com petitie waren: HaverkortHuyboom af- gebr., v. Egmondv.d. Velde 01, Hop manRasing afgebr., HooglandReeu- wijk 10, v. Emmerik-v.d. Spek afgebr. HoltkampDe Lange 10, v. d. Berg Raaphorst 01, Bankenv.d. Stoop Vi14, Huneker—Komen 01, Lunen burg—v. Schie 10, GoedemansJoos- 0—1. Vanavond zal voor het laatst in het seizoen het experiment worden her haald, om 16e- en 17e-eeuwse koorzang te doen klinken in het Frans Halsmu seum In tegenstelling tot de vorige maal zal dit met grotere tussenpozen plaats vinden, mede om het publiek niet al te zeer af te leiden van het be zichtigen van het kunstbezit. Het ensemble, dat weder wordt ge vormd door het Amsterdams kamer koor onder leiding van Jan Boeke zal voornamelijk zingen op de binnenhof, in de Renaissancezaal, in de gangen en stijlkamers. De uit te voeren werken zullen bestaan uit muziek van J. P Sweelinck, Orlando di Lasso, Thomas Morley e.a. Het is de bedoeling, dat het publiek zich door de koorzang niet gebonden acht, doch deze wil beschouwen als dienende achtergrond voor de omge ving, hetgeen impliceert dat het zich vrijelijk door het museum kan bewe gen, óók tijdens de koorzang. Vanmorgen om 11 uur heeft de bur gemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, de beelden van de graven Floris V en Willem II in de nissen bo ven de Pandpoort onthuld. Tal van genodigden onder wie ook de beeldhou wer Mari Andriessen, die de beelden in opdracht van het Haarlemse gemeente bestuur heeft vervaardigd, woonden de plechtigheid bij. Tevoren was het gezel schap in de Ridderzaal samengekomen, waar burgemeester Cremers de aan wezigen uiteenzette, dat men de onthul ling een officieel tintje had gegeven, omdat men hiermee de eerste fase van de algehele restauratie van het stad huis als voltooid beschouwde. Vandaar ook, dat zich onder de aan wezigen alle arbeiders bevonden, die op de Advertentie AMSTERDAMS EVA ART 20 rei.. 1105) KANT EN KLAAR Binnen 4 dagen retour De afdeling Heemstede van de Ko ninklijke Algemene Vereniging voor Bloemencultuur heeft gisteren avond in café-restaurant „Groenen- daal" een bijzonder goed bezochte en geanimeerde buitengewone ledenver gadering gehouden waarvan de hoofd schotel bestond uit het voorstel van de Commissie van Bijstand van het Pro ductschap voor Siergewassen tot vast stelling van de binnenlandse minimum prijzen en de minimum-exportprijzen. In het openingswoord van voorzitter A. J. Braam klonken naast de sombere klanken tengevolge van politieke strub belingen in en buiten Europa (zachte zomer lage bloemenprijzen, concurren tie van de Zuid-Europeesche bloemen en exportmoeililkheden) toch ook de wat optimistischer klanken welke de verwachting vertolkten dat het surplus toch waarschijnlijk wel niet zo groot zal worden als men in eerste instantie gevreesd had. De voorzitter verklaar de zich ook een voorstander van het handhaven van de huidige omvang van het teeltrecht, ondanks bestedings beperking en surplus in hyacinthen en late tulpen. De bespreking van bovengenoemd voorstel, dat een agenda-punt uitmaakt voor de buitengewone algemene verga dering welke maandag in Haarlem zal worden belegd, veroorzaakte een levendig debat tussen enkele aanwezige exporteurs en kwekers over de nood zaak voor eerstegenoemde groep wordt dit voorstel inderdaad aangeno men om mee te betalen in het sur- plusfonds. Het bezwaar van deze groep was gebasseerd op het feit dat men meende dat bij inkoop boven de bin nenlandse minimum-prijzen en verkoop tegen de minimum-exportprijzen de winstmarge geringer zou zijn als voor gerekend in het bedoelde voorstel, en dus te gering om daarvoor nog mede aansprakelijkheid te kunnen dragen in het surplus. Voorzitter Braam verde digde het voorstel met de stelling dat het hier een moeizaam bereikt com promis betrof tussen kwekers, verte genwoordigers en exporteurs waarbij men van beide zijden niet voldaan was maar waar alle groepen in de Commissie van Bijstand tenslotte hun steun aan hadden verleend. Hü wees op de spoed die men nu toch met dit voorstel moest betrachten wilde mpo niet het recht van spreken en stemmen verliezen wanneer straks de definitieve beslissing over het prijzensysteem 1958 zal vallen. In dit verband werd ook vanuit de vergadering de opmerking gemaakt dat kwekers in België, Duits land en Denemarken zich in deze nog steeds aan het surplus-fonds hadden kunnen onttrekken hetgeen hen in een voordeliger concurrentie-positie bracht t.o.v. de Hollanders. Voorzitter Braam wees in antwoord hierop op de taak van de Hollandse kweker en exporteur om vak- en koopmanschap te paren en tegen dit voordeel betere kwaliteit en groter assortiment te plaatsen. Bij stemming verklaarden zich 22 van de aanwezigen voor en 8 tegen het voor stel. Voor de rondvraag kwamen het hinderlijke lawaai op de beurs in Haarlem aan de orde, die men opge heven wilde zien met verbetering of vernieuwing van de installatie, desnoods te betalen uit een verhoogde entreeprijs. Verder werd verzocht om uitbreiding van het aantal afge schermde hokjes in plaats van de losse tafels en een der aanwezigen pleitte voor meer steun, eventueel in afdelingsverband, aan het bloem bollencorso, zijnde een algemeen be lang voor de bollenteler en expor teur. Veel bijval hiervoor kwam er echter niet los. H. Bavo (Kathedraal): 6.30. 7.30, 9 (Hoogmis) 11 en 12 uur H. Antonius van Padua: 6.30, 7.30. 8.30 (Hoogmis) 10, 11 en 12 uur. H. Jozef: 6.45, 8. 9.15 (Hoogmis) en 11 uur; 18 uur: Avondmis. O. L. Vr. Rozenkrans (Spaarne): 6, 7.30. 9. 10.30 (Hoogmis) en 12 uur H. Joannes de Doper (Amsterdamstvaati: 6.15, 7, 8.15, 9.30 (Hoogmis), 11 en 12.15 uur. H. Hart (Kleverpark): 6.30. 7.45. 9. 10.30. (Hoogmis) en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara (Paul Kru- gerstraat): 6.30. 7.45. 9 (Hoogmis), en 11 uur H. Liduina (Rijksstraatweg): 6.30 7.30, 9 (Hoogmis). 10.45 en 12 uur O. L. Vr. van Zeven Smarten (Rijks straatweg): 6.30, 7.30, 8.45 'Hoogmis), 10.15 en 11.30 uur 18 u. avondmis. H.H. Petrus en Paulus: 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis), 10.45 en 12 uur. Allerheiligste Drieëenheid (Bloemen daal): 7.30, 9 (Hoogmis) 10.45 en 12 uur. Hulpkerk Bloemendaal: 7.30 en 9 uur O. L. Vr Onbevlekt Ontvangen (Over veen): 7, 8, 9, (Hoogmis), 10.30 en 11.30 uur. H. Agatha (Zandvoort) 6.30, 7.30, 8.30, 9.30 (Hoogmis) en 11 uur. H. Bavo Heemstede) 6.30, 7.45, 9, 10.15 (Hoogmis) en 12 uur O. L. Vr. Hemelvaart (Heemstede): 7, 8.30 (Hoogmis) 10. 11 en 12 uur H. Antonius van Padua (Aerdenhout) 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur. GEBOREN: z. v. A. van der Kupi- Vreeken; z. v. L. Zwaan-van den Berg; z. v. J. Bijsterbosch-Smit; z. v. E. E. X. van den Berg-Elkerbout; z. v. S. Ko- men-van der Vliet; z. v. D. G. J. H. Thomson-Bosman; z. v. J. J. Verver- Riemens; d. v. W. P. Haak-Bierman; d. v. E. R. Toeset-van 't Hag. GEHUWD; A. H. Groenen en A. C. de Vries; E. van Soest en J. M. Hoff- schlag; M. Pieters en J. A. van den Heuvel. OVERLEDEN: L. van den Bos, 76 j„ Pegasusstraat; M. van Gelder-Mole naar, 80 j.; Gedempte Oude Gracht; A. M. Beumer-van Tol, 64 j„ Kamper laan. Zondag 8 septembêr Hoog water: 3.20 u. en 15.41 u. Laag water: 11.21 u. en 23.36 u. Maandag 9 september Hoog water: 3.51 u. en 16.11 u. Laag water: 11.54 u. Maanstand: volle .r.aan 5.25 u. de een of andere wjjze betrokken zijn bij de restauratie van het stadhuis. Bur gemeester Cqremers sprak een woord van hulde aan het adres van Mari An driessen, wie de lege nissen altijd een doorn in het oog zijn geweest. In eerste instantie was het dan ook zijn idee om opnieuw beelden in de nissen te doen plaatsen. De raad besloot op 1 februari 1955 Mari Andriessen opdracht te ge ven voor dit doel een ontwerp te ma ken. Eerst zijn er twee gipsen beeldjes gemaakt. Op 7 februari van dit jaar werd een proefopstelling gehouden met gipsen proefmodellen. Daarna heeft de beeldhouwer de heelden, die 1.20 m. hoog zijn. in Franse kalksteen, het zo geheten Vaurion, gehouwen. De eigenlij ke beelden zijn iets forser gemaakt dan de gipsen modellen, omdat de nis niet voldoende gevuld bleek. Op 31 augustus 1955 besloot de raad tot algehele restauratie van het stad huis, waarvan de architectuur werd op gedragen aan de heer C. W. Royaards van Monumentenzorg. .De eerste, thans afgesloten fase omvat ó.m. de omvang rijke voorbereidende werkzaamhe den van de eigenlijke restauratie. De Rijksdienst voor oudheidkundig bo demonderzoek het restauratiebureau van Openbare Werken, Rijksmonumen tenzorg, de heer P- Jongens van Open bare werken en gemeentesecretaris, mr H. E. Phaff, hebben daarbij nauw sa men gewerkt om een zo volledig mo gelijke documentatie te verzamelen over het stadhuis. Specimina van deze documentatie lagen vanmorgen in de kamer van B. en W. opgegesteld ter instructie van de genodigden, die de ont hulling van de beelden bewoonden Voorts behoren tot die eerste fase ook de rattenbestrijding, waartoe de raad op 7 juli 1954 besloot. Het opsporen van de ratten heeft in veel gevallen het bo- demkundig onderzoek op gang gebracht Ook de verbetering en uitbreiding van kantoor- en representatieve ruimten valt onder het werk van deze eerste fase. Zo is ook een nieuwe doorgang tussen het oude en nieuwe stadhuisge deelte gemaakt, waarbij een zuilengale rij is aangebracht. Partiële restauraties zoals de benedengang van de Zjilstraat- vleugel vallen even eens onder deze ca tegorie. Monumentenzorg ziet daarbij nauwlettend toe, dat er geen veran deringen worden aangebracht, die strij dig zijn met het algehele restauratie plan, dat later wordt uitgevoerd. Mr. H. E. Phaff heeft de genodigden vanochtend een 14-ta] lichtbeelden ge toond van de Pandpoort. Dank zij zijn uitgebreide collectie platen kan men nu van elk detail van het stadhuis over een groot aantal beelden beschikken. Na de barometeronthuiling van de beelden van Willem II, de stichter van de Ridderzaal, het oudste deel van het stadhuis, en de man, die Haarlem omstreeks 1250 stadsrechten schonk, en Floris V, die de grond achter de Rid derzaal aan de Dominicanen schonk voor de bouw van een klooster, be gaf het gezelschap zich naar de nieuw gemaakte doorgang tussen het oude en nieuwe stadhuisgedeelte. Daar werd aan het gemeentebestuur door dr. C. Spoelder namens een aantal leden van de vereniging „Haerlem" een authentieke Louis XVI barome- aangeboden. Deze barometer krijgt een plaats in deze doorgang. Tenslotte bezocht het gezelschap in de kamer van B. en W. waar koffie werd geserveerd, de tentoonstelling van documentatie omtrent de restauratie van het Haarlems stadhuis. Het vemieuwde dierenasyl ïn Ridderstraat is geopend. Het "fa. vermolmde en doorgezakte dak vpla. vangen door een stevig dubbel fa. fond waaroor niet teveel warm1® n\et loren gaat. Mocht het echter nof> warm genoeg zijn, dan kan men de binnenkant nog een derde dak brengen Het hondenverblijf is OOK ter voorzien wat betreft licht en VCB1 latte. Door een aantal grote ramen de zuidkant heeft het zonlicht nu vril spel, terwijl door ramen in het dak de toevoer van verse lucht gerege'a kan worden. Verder zorgen zes bms- lampen voor een aangename lichtsprei* ding 's avonds. De buitenkennel, di reeds vorig jaar werd aangelegd bief de honden de gelegenheid zich wd „los" te lopen, ofschoon hun nokken zeker nïet te klein zijn. De katten zo ondergebracht in een apart huis, da achter het hondenverblijf ligt. De trot, van de vereniging is evenwel de frak Ingerichte polikliniek. Aan de wanden bevinden zich de m«- dicijn- en instrumentenkastjes, ter wijl in het midden een solide, marme ren operatietafel is opgesteld. E®n doorn in het oog blijft evenwel 4® wachtruimte. Wanneer de financiën hej echter enigermate toelaten, dan hoop1 men ook dat vertrek te kunnen op knappen. De houten vloer zal dan wor den vervangen door een stenen, terwÜ' de verlichting verbeterd zal worden. De vooruitzichten ziin evenwel niet guns tig. De vereniging heeft namelijk t® kampen met een ernstig tekort. D® penningmeester heeft voor dit jaar ee® nadelig saldo geraamd van ongeveer zestienduizend gulden. De oorzaak daarvan moet men voornamelijk zoeken bij de geringe inkomsten. Slechts zeS' en twintighonderd personen zijn lid va® de vereniging. Daardoor is het bedra? dat aan contributies binnenkomt zee' gering in vergelijking met de hog® uitgaven. Verder verleent de Dieren bescherming vele malen hulp, waari voor zij niet betaald wordt. Om te onder zoeken, hoe men uit de moeilijkheden kan geraken heeft men een commissi® in het leven geroepen, die nauwkeurig nagaat, hoe men in andere steden }e werk gaat. Daardoor hoopt men uitein delijk tot een oplossing te komen. Ee® kleine hoop heeft men eveneens g®- steld op de huis-aan-huis- en de straat- collectes, die zeer binnenkort gehou den zullen worden. Donderdag 19 september zal in restau rant „De Leeuwerik" bovendien een propaganda-avond gehouden worden* waarop de directeur van de Vereniging voor Dierenbescherming het woord z»' voeren. Hij zal zich verduidelijken doot het vertonen van enkele films over het werk van de vereniging. Daarbij z®' onder andere te zien zjjn, hoe men t® werk gaat bij de zogenaamde „Vliegen de Brigade", die waar nodig medisch® hulp verleent. Tevens zal men laten zien, hoe dieren die in riolen en del" gelijke geraakt zijn, gered worden doO( een man, die zich tegen de giftige gas sen beschermt doormiddel van een g®*' masker. Een bewoner van een perceel aan Korte Spaarne te Haarlem werd va®, nacht om ongeveer drie uur gewekt doij glasgerinkel. Hij spoedde zich naar h®, raam en zag, hoe een man" zich over schutting slingerde van een naast zir woning gelegen terrein, waar zich ka®* toorgebouwen bevinden. OnmiddelR!!, greep de bewoner van het huis naar z(U alarmpistool en loste een schot. Bij e® poging tot inbraak is het verder getol ven. Om aan de handen van de poD'.j: te ontkomen, koos de inbreker dade'®, het hazenpad. Toen men een nader derzoek instelde, zag men, dat van - 5, kantoorgebouw een ruit vernield V Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2