Negende OUDE KUNST- en ANTIEKBEURS in Delft Voortreffelijke collectie bijeen Zangconcours telt 85 deel nemers Zoetwatervis uit Ierland Ereburgerschap van de stad voor Nederlandse gasten Dr. H. y. Doorne gereserveerd ten aanzien van Euromarkt Kardinaal VAN ROEY zestig jaar priester KAN WARMTE EEN LAST ZIJN? E ■I IMPORT In Den Bosch Belangrijke concessie voor Woudrichem D.A. F .-vestiging in Rotterdam geopend Met personenauto brokken gemaakt „Pro Juventute" voor ongeveer f 1500 opgelicht Afscheid generaal Hasselman Défilé in Amersfoort T reinramp-W oensel Openbaar onderzoek in voorbereiding Pater dr. S. Tesser O.P. Kritiekprijs voor Haanstra onder invloed Zes weken geëist Een jaar geëist ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1957 PAGINA 5 By de opening van de achtste Antiekbeurs welke vorig jaar in augustus gehouden werd weidde de voorzitter de heer L. Morpurgo uit over de bijzonder grote moeilijkheden, waarmede de Nederlandse han delaren in oude kunst en antiek sinds enkele jaren te kampen hebben. De vlucht van het kapitaal in waarde volle antiquaria en het voorgoed van de markt ver dwijnen van talrijke topstukken door de aankopen van vele musea stellen de handelaren voor steeds groter problemen bij het verwerven van weer andere waar devolle objecten, die eveneens door hun uitzonderlijke zeldzaamheid en kwaliteit de toets der kritiek kunnen doorstaan en alzo de alleszins verdiende faam, welke van de beurs in het Prinsenhof uitgaat, zullen kunnen bestendigen. De heer Morpurgo deelde toen dan ook mee, dat het zo goed als zeker vaststond, dat in 1957 in Delft geen antiekbeurs zou worden gehouden, maar dat deze verschoven zou worden naar het voorjaar van 1958 om alzo een ruimer tijdslimiet te verkrijgen voor het verrichten van nieuwe aankopen. Achteraf blijken de moeilijkheden ditmaal nogal mee gevallen te zijn en zo kon donderdag tóch de negende Oude Kunst- en Antiekbeurs met de gebruikelijke luis ter voor de kopers en kijkers worden opengesteld. Generaal Witte Paters naar Nederland Eerste K.L.M.-vlucht naar Houston Provinciaal van Zwitserse provincie Ons gematigde klimaat is gunstig om te wonen en te werken Jan van Scorel (1495-1562): Madonna met Kind. Harmonieus zijn de rode mantel, rose kraag en de huidskleur van Madonna en Kind gecomponeerd tot een samen smeltend geheel. (Kunsthandel P. de Boer) Over de glanzend gewreven vloeren zijn opnieuw de zachte tapijten uitge legd en aan de wanden prijken we derom vele voortreffelijke schilderijen, etsen en tekeningen van bekende Hol landse, Vlaamse, Franse en Italiaan se meesters. .Vanaf het kostbaarste oud Chinese *5**celein zoais net fraai gedecoreerde "'^taille verte en „familie rose" tot an de charmante Europese Bieder- Jneierfiguurties t°e ls er een uitoo lezen keur van puntgaaf en zeldzaam aardewerk opgesteld in de hoge vitri nekasten en op de ingenieus met mar- quetteriewerk ingelegde commodes in Lodewijk XIV en Lodewijk XV stijl. Op hoek- en bijzettafels van de duur ste houtsoorten fonkelt kunstig gesle pen Venetiaans en Boheems kristal en blinken barokke candalabres of decora- tieve plastieken van hout, brons en marmer. En dan het zilverwerk! Een weel- de van sierstukken op welhaast iede re stand. Antiek eetgerei, schalen, ge denkborden, penningen, drinkbekers etc., het is er jn rijke overvloed en het een ïs nog sierlijker van vorm en afwerking dan het ander. Wie hiervan ten volle genieten wil moet beslist eens een keer 's avonds gaan kijken ajs het uCht Van luchters en lampen schittert en speelt over de nobele vormen en de feilloos gedre ven lijnen en alzo aan ieder met zo veel smaak en zorg opgebouwd in terieur een vorstelijke luister verleent. Een avondbezoek is dit jaar gemak kelijker dan ooit, want vanwege de kortere duur van de beurs is het Prinsenhof driemaal per week, te we ten ainsdag, donderdag en zaterdag open van zeven tot tien uur. Heeft men zijn zinnen gezet op exoti sche snuisterijen, dan kan de liefheb ber zijn hart ten volle ophalen bij de plastische dier- en bloemfiguren, die met eindeloos geduld zijn geslepen uit het transparante groene rose en zelfs witte jade, of hij kan toeven bij de vaar dig uit speksteen gesneden boeddha's, fa kirs en wat dies meer zij, om over de wierookdoosjes met hun ragfijn filigrain- werk en hun miniatuurmozaïeken van perlemoer en klein edelgesteente nog maar niet te spreken. Zoals bekend is zal generaal B. R. P. F. Hasselman op donderdag 31 oktober zijn functie van chef van de generale staf, tevens bevelhebber der landstrijdkrachten, neerleggen. Aan het intern afscheid van de generale staf op 31 oktober zal op Woensdag 30 oktober een openbaar af scheid vooraf gaan van de landstrijd krachten. Te li.oo uur zal generaal Hasselman aan de rondweg hij Oud- Leusden ten zuiden van Amersfoort een aantal onderdelen inspecteren, die voornamelijk gelegerd zijn in de om geving van Amersfoort en die tezamen 5? Koninklijke landmacht vertegenwoor- TKen- Na de inspectie volgt het défilé oer deelnemende troepen. Aan de inspectie en het défilé zullen ongeveer 6.000 man deelnemen. Para- ?^r°-2?nl»ndant zal zijn generaal-ma- J M. G. J. Lentz, inspecteur der fanter!e8en' tevens inspecteur der in- Naar wij vernemen zal de nieuwe fw?wal VatUde Witte Paters, pater L. ïi sePtember van Rome «aar Nederland komen om bij zijn fa- Pa èr vl vakantie door te brengen. «iti L jker 2al Zl;ln lntrek nemen bi) ma moeder en zuster in Nijmegen Men zou kolommen vol kunnen schrij ven over het aanwezige ivoor, de per kamenten, de sculpturen (waarvan al leen al een tentoonstelling ingericht zou kunnen worden), het veelsoortig emailwerk en last not least de vele kostbare antieke sieraden, want er is van alles te vinden wat als kunst en antiek de weelde van het bezitten over waard is en elk stuk is door een com missie van beëdigde deskundigen op echtheid gekeurd, óp waarde getaxeerd en minstens 129 jaar oud. Waren er in voorgaande jaren op de Antiekbeurs vaak uitstekende schilde- worHt v'nden, wat thans gebracht dusver getoond wel aUea wat Als de clou daarvan zagen wij een in sobere kleuren, maar met grote ge voeligheid geschilderde Madonna met Kind van Jan van Scorel (1495-1562); verder een Madonna van Jan Gossaert van Mabuse (1478-4534) waarop reeds het wapen van de familie de Gruy- tere voorkomt; een portret van Quin- ten Matsys; een fors in kleur gehou den Pilatus, toegeschreven aan Lucas van Leyden; een Maria van de Frank- iorter Meester en daartussen hangen vier goede Jan Steens en fascineren de werkstukken van Jacob en Salo mon Ruysdael, Jan van Goyen, Claes van Berchem, H. Avercamp, Govert Flink, landschappen en zeegezichten van de oude en de jonge Savery, Aert v. d. Neer, Gerard Terborgh, Adriaen van Ostade, David Teniers etc. etc. In totaal meer dan genoeg om een heel museum mee in te richten. Tot de opmerkelijke curiosa van dit jaar behoort een apothekerskast van het Collegium Medico-Pharmaceuti- cum te Delft, die vervaardigd werd in "1730. De kannetjes, potjes, flesjes en andere vaatwerken bevatten tal rijke geneesmiddelen, terwijl zich in de laden een uitgebreide verzameling kruiden en mineralen bevindt. Alles itmVOOrz'en van be originele opschrif- ..en in de middelste nis staat T Godin der Gezondheid, 't h?idt"Se „°Pschrift in de banderolle waak wetenschap, geduld, sieren ri? oeid.vn v°°rtdurende studie sieren de apotheker. De stichting 's-Hertogenbosch Mu- ziekstad organiseert van 15 t/m 18 september voor de vierde maal het Internationaal Vocalistenconcours, waar voor ook nu weer grote belangstelling uit tal van landen bestaat. Ondanks het feit, dat de leeftijdsgrens van 35 tot 33 jaar verlaagd is, hebben uit 13 landen niet minder dan 85 zangers en zangeressen ingeschreven. De verlaging van de leeftijdsgrens is doorgevoerd omdat de organisatoren daarmee de opzet van het concours menen te be vorderen: jeugdige talenten de kans te geven hun prestaties te demonstreren. Van de ingeschreven deelnemers ko men er 20 uit Nederland, 30 uit Duits land; uit Engeland, België en Frank rijk ieder 6 en voorts uit tal van Eu ropese landen, Amerika en Zuid-Afrika. Naar de stemmen verdeeld komen er 38 sopranen, 11 alten, 14 tenoren en 22 bas-baritons. Naast de gebruikelijke prijzen is er dit jaar voor het eerst een aanmoedi gingsprijs van 500 beschikbaar ge steld door de Maatschappij tot bevor dering der Toonkunst. Deze prijs is bedoeld voor een deelnemer(ster), die niet voor een prijs in aanmerking komt, maar wel over zodanige talenten beschikt, dat het waard is de verdere ontwikkeling daarvan te steunen. Deze aanmoedigingsprijs zal alleen aan een Nederlandse deelnemer kunnen worden toegekend. Men hoopt echter volgend jaar in de gelegenheid te worden ge steld om ook in het algemeen een der gelijke prijs te kunnen aankondigen. De begeleiding van de zangers en zangeressen is in handen van de pia nisten George van Renesse, Gérard va nBlerk, Piet Hörmann en Boukje Land. De jury bestaat uit Léonce Gras, Brussel; Roy Henderson, Londen; Eli sabeth Höngen, Weenen; Prof. Gerhard Hüsch, München; André Vessières, Parijs; Frans Vroons, Amsterdam; An nie Woud, Overveen; Fr. van Amels- voort. Den Bosch en Manus Willemsen, Hilversum. Het concert dat door de prijswinnaars met Het Brabants Orkest op zondag 22 september in het Casino te Den Bosch gegeven wordt, zal onder leiding staan van André Rieu. Advertentie Kingdom of Egypt CERTIFIED üadeI Director Gtntnl EGYPTIAN CUSTOMS ADMINISTRATION Wilt U als kenner roken, wilt U genieten van Uw sigaret, wilt U waar voor Uw geld hebben.... let dan op boven afgebeeld, wettig beschermd IMPORT ZEGEL Het komt op al onze doosjes voor. als ga rantie, dat onze sigaretten in Egypte worden vervaardigd en uit Egypte worden geïm porteerd. CassSmis ZUIVERE ONGESAUSDE ORIENT TABAK Een Nederlandse onderneming, de fir ma Wijnbelt Co te Woudrichem, is er in geslaagd met de Ierse Nationale Elek triciteitsmaatschappij te Dublin een con tract van lange duur af te sluiten voor de bevissing van de door deze maat schappij gecontroleerde viswateren in Ierland cn de alleenverkoop van de ge hele zoetwatervisproduktie met uit zondering van zalm. Het gaat hier om een zeer groot project: de visrijke Ierse binnenwateren vormen een oppervlakte ter grootte van ongeveer de helft van Nederland. De firma Wijnbelt heeft in verband hiermee te Limerick een dochtermaat schappij, de Wylax Ltd., opgericht, die zich zal bezighouden met de visserij, de verwerking en de visexport. Aangezien met uitzondering van de zalm- en paling visserij op de Ierse rivieren en meren hoegenaamd geen beroepsvisserij wordt uitgeoefend zal de Nederlandse firma visserijtechnisch personeel naar Ierland De Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Royen is op de officiële ontvangst van het Ne derlandse gezelschap, dat de eerste vliegtocht van Schiphol naar Houston heeft meegemaakt, evenals alle andere leden van het officiële gezelschap, tot ere-burger van Houston benoemd. Hierbij bevinden zich onder meer de minister van verkeer en waterstaat, mr. J. Algera, de vice-president van de Raad van State, dr. A. A. L. Rut gers, de commissaris der koningin in de provincie Overijssel ir. J. B. G. M. Ridder de van der Schueren, de com missaris der koningin in de provincie Limburg dr. F. J. M. A. H. Houben en de president-directeur der K.L.M. de heer I. A. Aler. De ontvangst werd ge houden in de kamer van koophandel te Houston. Van Nederlandse zijde werden op deze receptie verscheidene geschenken overhandigd. Zo kreeg de burgemees ter van Houston, de heer Holcombe, de zilveren medaille van verdienste van de K.L.M., het lidmaatschap van de K.L.M. „Flying Dutchmanclub", de vlag van Ütrecht met het meer dan Onder de exotica trekken een bron zenDharmatuvagiguara uit Nepal een kostbare Hongaarse aigrette bezet met gr0V emaür'i^lae?eanrften e"paa^". een met email ingelegde vergulde beker van Johannes van Agona (1419) en een volledige kruisweg- en een statie in Limoges en een groot relief van puur turqois de aandacht. Voorts zijn er be halve een attische kopvaas, een aantal zeldzame specimina van Egyptische, Koptische, Syrische, Cartaagse, Griekse en Romeinse plas tiek. Met de vele prachtige meubel stukken, een aantal oude soms ontroe rende houtsculptu- res uit Bourgondië, de Maasvallei, Rijn land en Noord-Ne derland en nog vele andere zaken, diP door eeuwenlang gebruik een eigen wijding en schoon heid hebben gekre gen, is deze negende antiekbeurs zowel door veelzijdigheid als door het niveau der geëxposeerde stukken te beschou wen als een der best geslaagde en ongetwijfeld loont het in alle opzichten de moeite om vóór 23 september zelf te gaan zien, welk HHHL., een paleis vol uit gelezen schatten het Govert Flinck 1615-1660Portret van Rembrandt? Geschil- Delftse Prinsenhof derd ten huize van Hendrik van Uylenburgh, de broer van momenteel is. Saskia, te Amsterdam. Kunsthandel D. A. Hoogendijk) driehonderd jaar oude grootzegel van deze stad en een blauw Delfts bord uit Rotterdam met een brief van burge meester van Walsum. De heer Aler sprak bij een lunch over zijn leven en carrière in militaire en burgerlijke luchtvaardienst. Hij zeide te hopen dat de route Amsterdam-Hous ton in de toekomst dagelijks gevlogen wordt, en met, te beginnen in de jaren zestig, acht straalverkeersvlieg- tuigen. Een massa juichende Texassers stond vrijdagmiddag op het vliegveld van Houston toen de .Zuiderzee" in het zonnig uitspansel klom, aan het begin van zijn terugreis naar Nederland. zenden. Enige Woudrichemse vissers zijn reeds in Ierland aangekomen. Na de bouw van een stuwdam in de rivier de Shannon is er een regeling ge troffen, waardoor de Ierse Electricity Supply Board het visrecht verkreeg in de Shannon en alle daarmee in verbin ding staande meren, beken en kanalen. Dit stroomgebied heeft een oppervlakte van circa 16.000 km2. De concessie, die de firma Wijnbelt thans verworven heeft, betekent niet, dat alle gevangen vis naar Nederland zal gaan; men stelt zich voor veel gebruik te maken van de lucht haven Shannon voor export naar andere landen. Aan'het door de Woudrichemse onder neming genomen initiatief is niet vreemd de achteruitgang van de Neder landse zoetwatervisserij in het algemeen en van de snoekbaarsvangsten in het IJsselmeer in het bijzonder. Aangezien visserijgebieden zoals het onderhavige vroeg of laat toch in exploitatie zouden komen is het van bijzonder belang, dat Nederland hier activiteit ontplooit. De spoorwegongevallenraad' heeft vrijdag in beginsel besloten tot het instellen van een openbaar onderzoek naar de spoorwegramp bij Woensel. Een datum voor dit onderzoek is nog niet vastgesteld. Pater dr. S. Tesser O.P., prior van het Albertinum te Nijmegen, is door de generaal der Dominicaner Orde, pater Michael Browne, benoemd tot provin ciaal overste van de Zwitserse provincie. Dr. H. J. van Doorne, president-direc teur van het D.A.F.-bedrijf te Eindho ven, heeft gistermiddag bij de officiële ingebruikneming van een groot service- en onderhoudsstation in de Spaanse Polder te Rotterdam, de eerste vesti- van een geheel eigen gebouw in erland buiten Eindhoven, een ern stige waarschuwing laten horen tegen de bestedingsbeperking en, in één adem, tegen het ontworpen verdrag voor de Euromarkt. Hij was ervan overtuigd, dat in tal van bedrijven nu reeds veel onproduktief werk wordt verricht, ter wijl hij met name in de metaalindus trie over een zes a zeven maanden een chaos goed mogelijk achtte. Tegen de Euromarkt opperde hij het bezwaar, dat de onderhandelingen ter zake voor het grootste deel aan de waar neming van het bedrijfsleven onttrok ken waren, zodat het goed is nu een afwachtende houding aan te nemen al vorens tot grote uitbreidingen van het bedrijf over te gaan. Hij kondigde ove rigens aan, dat de nieuwe motorenfa- briek van D.A.F. begin november ge opend zal worden, waarbij hij gaarne de burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum. die even tevoren de vestiging in de Spaanse Polder voor ge opend had verklaard, uitnodigde tegen woordig te zijn. Het nieuwe complex van D.A.F. voor. ziet in een grote behoefte. Het kwan tum export, vooral naar Zuid-Amerika en, in mindere mate, naar Afrika, maakte het nodig, dat het bedrijf in Rot terdam over een doeltreffend geoutil leerde ruimte beschikte, waar de wa gens verschepingsklaar konden worden gemaakt. Bovendien moest aan de cir ca achthonderd D.A.F.-chauffeurs in de Maasstad een gelegenheid geboden wor den waar hun auto's een goede beurt konden ondergaan. Die wensen zijn nu verwezenlijkt. Twintig vijfentwintig vrachtauto's kunnen er per dag behan deld worden. D.A.F. is in Rotterdam ook eigen dealer geworden. Het nieuwe pand bestaat uit een werkplaats van 1700 m2 en een groot onderdelenmagazijn. Voor de circa vijftig man personeel staat een nieuwe kantine beschikbaar. Het complex, dat nog over een groot terrein kan uitgroeien, is ontworpen door het architectenbureau Postma te Rotterdam en uitgevoerd door de N.V. Bredase Beton- en Aannemingsmij. voorheen H. Vriens te Breda. Burge meester van Walsum, die zich over D.A.F.'s nederzetting in Rotterdam zeer verheugd toonde, zeide te hopen, dat het wegenplan, dat de Spaanse Polder nog meer zou ontsluiten, niet al te lang uit gesteld zou behoeven te worden. (Van onze Brusselse correspondent) Zijne Eminentie kardinaal Van Roey, de primaat van België, viert op 18 sept. zijn diamanten priester-jubileum. Morgen wordt in de nationale basiliek te Koe- kelberg, Brussel, een Plechtige H. Mis opgedragen door Z. Exc. mgr. Forni, de pauselijke nuntius in Brussel. Ongeveer 21 bisschoppen uit België en de missie landen, alsmede ongeveer 20 Belgische en buitenlandse abten en even zoveel prelaten zullen de kerkdienst bijwonen. In een brief aan de jubilaris schrijft Z.H- Paus Pius XII onder andere: „Zoals het uw gewoonte is, zijt ge steeds sterk en standvastig geweest, wijs en voorzichtig in uw plannen en zorgzaam in de uitvoering ervan." Hier worden wel heel raak de karak tergaven belicht van deze noeste werker, van deze zwijgzame en te ruggetrokken Vlaming, die de zware nalatenschap van een zo schitterend voorganger als wijlen Kardinaal Mer- cier te dragen kreeg. Kardinaal Van Roey werd 13 januari 1874 geboren te Vorselaar in een van die Kempische boerenfamilies, die uit blinken door werkzaamheid, strenge ernst en diepe godsdienstzin. Na schit terende studiën promoveerde hij tot magister in de theologie aan de Leu vense universiteit, waar hii ook enkele jaren professor was. Van 1907 af werd hij als groot-vicaris van het aartsbis dom Mechelen de voornaamste ipede- werker van kardinaal Mercier, die hij in 1926 opvolgde. Hij is drager van verschillende titels die zijn wetenschap pelijke waarde eren, zoals die van doctor honoris causa in canoniek recht aan de universiteiten va nLeuven en Nij megen. De Belgische primaat heeft steeds veel aandacht besteed aan het missie werk in de Congo. Hij ondernam zelfs een rondreis door de kolonie. Zijn goed hartigheid en zijn liefde voor de minder bedeelden dreven hem tot het oprichten van liefdadige werken, als Caritas Ca- tholica en Domus Dei. Onder zijn dynamische impuls werden grote bouwwerken ondernomen en voltrokken o.a. het machtige complex van het St.-Jozef-seminarie te Mechelen en de basiliek van Koekelberg. Dat de werkkracht van de kardinaal nog met is gebroken, bewijzen de onverzettelijk heid waarmee hij de, einde 1954 uitge broken schoolstrijd tegen de linkse re gering heeft gevoerd en de ijver waar mee hij het vrij katholiek onderwijs in België steeds op hoger peil tracht te brengen. KARDINAAL VAN ROEY Op de zesde Mannheimer Kultur- und Dokumentar Filmwoche 1957 kreeg de film „Rembrandt, schilder van de mens", door Bert Haanstra gemaakt in opdracht van de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, de „Kritiker-Preis der Mannheimer Presse". (Van onze medische medewerker) [n tegenstelling tot som mige diersoorten, de vissen bijvoorbeeld, heeft de mens een con stante lichaamstempera tuur. De vissen hebben het wat dit betreft ge makkelijker dan wijeen vis neemt eenvoudig de temperatuur van het wa ter aan, waarin hij leeft. Afgezien van kleine vij vertjes is de tempera tuur van het buitenwater niet aan snel le wisselingen onderhevig. De over gang van winter naar zomer verloopt geleidelijk zodat de vissen en andere waterbewoners zich gemakkelijk kun nen aanpassen of plezieriger oorden kunnen opzoeken. De temperatuurschommelingen van de lucht zijn echter veel groter en geschieden soms in zeer korte tijd. laarom is het voor het menselijk or ganisme evenals voor alle zoog dieren doeltreffender er een eigen temperatuur op na te houden en deze tegenover de omgeving te verdedi gen door te zorgen voor warmtetoe voer (verwarming) of produktie (o.a. spierarbeid) en warmteverlies tegen te gaan (verwarming van de bloed vaatjes in de huid, minder zweten, doelmatige kleding, beschutting van de woning). Bi) een hoge temperatuur van de ons omringende lucht is de regulering van de lichaamstemperatuur moeilijk. Het blijkt gemakkelijker te zijn de li chaamstemperatuur te verdedigen te gen koude dan tegen warmte. De ener gie, respectievelijk de warmteproduk- tie in het lichaam kan wel beperkt, maar niet stopgezet worden, zodat het moeilijk gaat worden als de luchttem peratuur, die van het lichaam (37° C) gaat evenaren, hetgeen deze zomer in Zuid-Europa meer dan eens het ge val is geweest. Als echter de winter heerst over stad en land, weet de mens wel beschutting en warmte te vinden. Na deze zomer zal iedereen wel uit ervaring weten, hoe moeilijk het daarentegen is om tijdens een hit tegolf afkoeling te vinden. Daarom is ons gematigde klimaat, afgezien van de te overvloedige regen, gunstig om te wonen en te werken en het is ook voor de gezondheid allerminst on gunstig. gaat de lichaamstemperatuur stijgen tot 40 C of meer. Dit gaat o.a. ge paard met ernstig ziektegevoel, hoofd pijn, duizeligheid en soms ijlen. Wordt nu niet snel ingegrepen dan worden de hersenen onherstelbaar beschadigd en zal het slachtoffer overlijden. Men kan eerste hulp verlenen door zo iemand in een koud bad te stoppen of onder een koude douche te houden. Natuurlijk moet men zeker zijn van de diagnose. Dit kan het geval zijn, als Interessant is voorts dat de zoog dieren (waarmee de mens inzake de warmteregulatie geheel te vergelijken is) sterke afkoeling beter kunnen ver dragen dan een temperatuursstijging van enkele graden. Een afkoeling van 100 C onder goede voorzorgen wordt goed verdragen. Een stijging van de lichaamstemperatuur van 50 C wordt als regel niet verdragen en heeft de dood tengevolge. en merkwaardig beeld is, dat van de zogenaamde „hitteberoer- te", optredend tijdens de hitte, hetzij door zonnewarmte, hetzij anders zins, bijvoorbeeld langdurig werken in een te warme omgeving (ovenlst, sto ker e.d.). Meestal betreft het mensen, die min of meer zware arbeid ver richten en dus zelf ook veel warmte produceren. Kan zo iemand niet vol doende zweten door uitputting of on voldoende functioneren van de zweet- kliertjes, ondoelmatige kleding of ho ge vochtigheidsgraad van de toch al warme lucht, dan kan het lichaam niet voldoende warmte afstaan en de koortsthermometer om en nabij de 39-40° C aanwijst en de huid heet èn droog is (zweetkliertjes werken niet meer). De misleidende en verouderde term „zonnesteek", overigens geen om schreven medisch begrip, zal wel een synoniem zijn van „hitteberoerte". Dit dramatisch beeld komt gelukkig niet veel meer voor, in tegenstelling tot het betrekkelijk onschuldige: „be vangen zijn van de warmte". Dit is een vorm van „flauw vallen", waar bij wij ons moeten voorstellen, dat de huid zoveel bloed opeist om de li- chaamsafkoeling te verzorgen, dat de hersenen te weinig ontvangen. Als zo iemand in een koele omgeving plat wordt neergelegd, zodat de bloedtoe- voer naar de hersenen weer toeneemt, dan zal hij na enkele minuten weer bij komen. Verschillende factoren kunnen het „bevangen worden" in de hand wer ken: benauwde atmosfeer (geurtjes!), uitdroging (zweten en niet voldoende drinken) en vanzelfsprekend een ze kere geneigdheid tot flauw vallen. Het Haagse gerechtshof kreeg een moeilijk geval van verkeersovertreding te behandelen. Een juwelier uit 's-Gra- vendeel zou op 30 november van het vorig jaar bij het wegrijden van de par keerplaats op het Plein te Den Haag een andere auto beschadigd hebben. Nadien was hij vanwege slordig rijden te Rotterdam en het negeren van een stopteken aangehouden. Getuigen uit Den Haag verklaarden, dat verdachte bij het wegrijden van het Plein tot twee keer toe een andere wa gen had geraakt en dat hij bij het ne men van bochten twee maal over een trottoir gereden had. Bij zijn aanhou ding te Rotterdam zou volgens verkla ring van twee agenten zijn auto naar drank geroken hebben. Bij een bloed proef werd 1,3 promille alcohol gecon stateerd. De arts verklaarde, dat ver dachte niet merkbaar onder de invloed was geweest. De Rotterdamse politie mannen vonden, dat verdachte een suf fe indruk maakte. De procureur-generaal meende in elk geval overtuigend bewezen te kunnen achten, dat verdachte onder de invloed van drank gereden had, weshalve hij het vonnis van de politierechter van ze3 weken gevangenisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid juist vond en bevestigd wenste te zien. De verdediger voerde aan, dat ver dachte te Rotterdam alleen werd vast gehouden, omdat de Haagse politie zijn aanhouding wegens de brokken op het Plein had gevraagd. Het gerechtshof wijst op 20 september arrest. De officier van justitie bij de recht bank te Dordrecht heeft vrijdag 1 jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 8 jaar geëist tegen een 40-jarige admini stratieve ambtenaar wonende te Dor drecht, omdat hij als secretaris van een der afdelingen der vereniging „Pro Juventute" te Dordrecht verscheidene malen oplichtingen had gepleegd. Ver dachte had in de periode van 1 janu ari 1956 tot en met 28 februari 1957 de claraties van reis- en verblijfkosten op gevoerd of zelfs geheel vervalst. Op deze wijze had hij de vereniging voor een be drag van 1400 tot 1800 benadeeld. De man ontkende niet. De rechtbank zai op vrijdag 20 september uitspraak doen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5