-Wat generaties vergeefs probeerden- Schrift van iraasetianaon Succes voor dr. Barthel TZhcVl BOUILLON Hoed °f Muts Van horen en zien gesproken Problemen van onze tijd E» y Wandtapijt „De sneeuwbal" gerestaureerd iMittlmniiifr' i>-." Zijn onze Nederlandse huisvrouwen een voorbeeld voor anderen? Gobelin terug in het stadhuis van Maastricht 6 PATER MAAS MM 35 et per dubbel tablet ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1957 PAGINA 9 De mysteries van het Paaseiland zijn velerlei. Naast de stenen reuzen beelden en de grotten die Thor Heyerdahl tot zijn theorie brachten, is daar ook nog het raadsel van de houten schrifttafeltjes, waarvan men er enkele van de ondergang heeft weten te redden. Drie generaties lang hebben zij ge spot met de pogingen van de onder zoekers om hun merkwaardige schrift te ontraadselen, maar sinds kort zijn deze duistere hiërogliefen ontcijferd en is de inhoud van de „sprekende plankjes" bekend. De Champollion van het Paas eiland is een jong Duits filoloog, ver bonden aan het Museum voor Vol kenkunde te Hamburg, de 34-jarige dr. Thomas S. Barthel. Toen Thor Heyerdahl, vorig jaar augustus van zijn onderzoekingstocht op het Zuidzee-eiland teruggekeerd, zich via Schiphol naar Kopenhagen haastte, stond daar op het vijfender tigste Amerikaanse congres achter de katheder de man, die zeggen kon, dat hij er tot zijn grote vreugde in geslaagd was de inscripties van het Paaseiland te ontcijferen. Een me dedeling, minder sensationeel dan Heyerdahls Kon-Tikivaart, maar ze ker niet van minder betekenis. En de geschiedenis van deze inscripties is al even boeiend als die van de vlot- vaart. Generaal Abt der Norbertijnen 50 jaar priester WËÈÊÊ van kostelijk vlees voor krachtiger soep! T e Brussel Tentoonstelling gewijd aan vorstenhuizen der Benelux-landen Moeder Seraphine in het goud De hoeden wor den nu weer ach ter op het hoofd gedragen en om sluiten het hoofd tot laag in de nek. Van het mooie blauw, dat de couturiers de ze winter in hun collecties hébben en dat ze Chi nees blauw of koningblauw of september- blauw noemen, is dit angora hoedje van Lanvin. De strakke band, die het hoofdhaar vóór bijeenhoudt, is van zwart grosgrain-lint. Protestanten en TV TV •centrum in Londen Österreichischer Rundfunk GmbH Oost eurovisie? Door Interpol gezochte Duitsers aangehouden Toen Roggeveen in 1722 het Paas eiland ongeveer zo groot als het waddeneiland Terschelling ontdek te, werd het bewoond door een vijf- a zesduizend mensen. Maar heden ten dage zijn er niet meer dan een oede honderd van de oorspronkely- :e inwoners over. Want in 1859 en 1862 waren Zuidamerikaanse slaven jagers op het eiland gekomen en had den het grootste deel van de bewo ners weggesleept, over zee, vijfender tighonderd kilometer ver en hen al len koning," adel, priesters daarbij T* overgebracht naar de guano-eilan- r®1*- waar ze als slaven dwangarbeid bernof?CK,ten kregen- Van haar elite wSwl, leef de kleine rest van de <ïph» -ï10* tro°steIoze vulkani sche oceaaneiland achter. Aan de eis van de Franse missiebis- •chop van Tahiti^ mgr. Janssen tot wiens diocees het Paaseiland hoorde om de slaven vrij te laten, werd eerst na een paar jaren gehoor gegeven, toen de gevangenen massaal door de pokken waren aangetast. Zij die de terugreis overleefden en op hun eiland terug keerden, introduceerden er deze „ziek te der beschaving". Als bewijs van hun erkentelijkheid boden de Paaseilanders de bisschop een^ viertal van de oude „heilige tafe- a5n.'.kleine houten plankjes ken- 7" waarin tekens gegrift tll-on v,Wei j bisschop als schrift tekens herkende. Maar de mensenroof, door de peroviaanse slavenjagers ge pleegd had het volk vrijwel van de |anse kaste der schriftkundigen be- Toch slaagde hij er in een vrijgela- plantage-arbeider te vinden die met het mysterieuze schrift bekend berèi?lze man' ^,et°ro geheten, was Maar r, em de tekst voor te lezen. zineen Ti£erd geen ]-ezen' 5et Word- KLwaens het zingen draaide hij net Pinkje telkens om en om, want de regels staan om de andere onder steboven. Metoro zong en mgr. Janssen schreef överig alles op, wat hij te horen kreeg. Maar toen begonnen de moeilijkheden eerst goed De vertaling, die de bis schop van Metoro's gezang wist te ma ken, was duister en onsamenhangend. Hy kwam tot de ontdekking, dat de oude man de leeslessen uit zijn jeugd ten dele vergeten was en niet alle schrifttekens meer wist te duiden Over dat bezwaar wist Metoro te zegevieren, Pater Simon Adrianus Maas S.J-, die morgen zyn zilveren kloosterjubileum viert, is geboren 27 juni 1911 te Johan nesburg (Transvaal) uit niet-katholieke ouders. ..Naar Nederland gekomen be zocht hij gedurende vier jaar het 2e Stedelijke Gymnasium te Den Haag (1923 *1927), maar ging toen over naar het St. Willibrorduscollege te Katwijk a.d. Rijn, waar hij 2e Kerstdag 1927 het H. Doopsel ontving. Gedreven door het verlangen naar het H. Priesterschap vertrok hij, na aan het Aloysius-Col- lege te Den Haag zijn einddiploma Gym nasium behaald te hebben, herfst 1929 naar Rome, waar hij als alumnus van het Collegium Germanicum de drie jarige filosofische cursus volgde aan de Pontificia Universita Gregoriana; welke studie hij zomer 1932 bekroond lag met het doctoraat filosofie. Daar doctor Maas zich intussen ge roepen voelde tot de Sociëteit van Jesus, keerde hy naar Nederland terug om nog hetzelfde jaar in te treden in het noviciaat der Nederlandse Jezuïeten, Huize Mariëndaal te Grave. Op 8 sep tember 1932 viel de poort achter de jonge doctor dicht, maar niet om hem voor goed aan aller blikken te ontruk ken. Reeds na twee jaar kreeg hy weer de ruimte; van 1934 tot 1939 was hy als surveillant actief in „Huize Katwijk" aan de Raamweg te Den Haag, de voortzetting van „het oude Katwijk" waar hy als gymnasiast de Kerk ge vonden had. Na dit in de Sociëteit gebruikelijke in termezzo werd hy door zyn Oversten naar Valkenburg gezonden, om er bij de Duitse Jezuïeten, die immers ook het Germanicum te Rome leiden, zün theologische studies te doen. Door de inmiddels ingetreden oorlogsomstan digheden mocht hy reeds vóór het ein de van het tweede studiejaar, april 1941, de H. Priesterwijding ontvangen. We gens dezelfde oorlogsomstandigheden kon hy echter, na voleindigde theologie, voor zijn afsluitende religieuze vorming (het zgn. .^ertiaat") niet naar het bui ten land, zoals in normale omstandig heden pleegt te geschieden, maar keerde hij daartoe weer naar Mariëndaal terug (1943-1944). Dit bracht echter het voor deel, dat hp tot de eerst-bevrfjden be hoorde, en zich al spoedig naar het Ca- nisius-College te Nijmegen kon begeven, waar hy van 1944-1947 als Prefect van het internaat krachtig meewerkte aan het naoorlogs herstel en de nodig ge bleken reorganisatie in nieuwe geest. Was zyn succes bij de jongeren voor de Oversten aanleiding om hem de vorming der eigen recruten toe te ver trouwen? Hoe dat zij: in 1947 werd hy tot Rector van Mariëndaal en Novicen- meester aldaar benoemd, welk ambt hy met ere vervulde, tot hy in 1953 als hoofredacteur aan het weekblad De Linie werd verbonden. Ook deze verantwoordelijke taak neemt hy waar met rustig beleid en nooit falende energie. w-- Twee van de reusachtige stenen beelden, zoals er vele op het Paaseiland gevon den zijn. Nog steeds weet men niet door welke stam en met welk doel deze beelden zijn gemaakt. door de vergeten tekens eenvoudig maar over te slaan en eventueel een brokstuk van een ander gezang in te lassen. Mgr. Janssen kwam niet verder dan het opstellen van een lijst, waarin een aantal waarschijnlijke betekenis sen van bepaalde ideografische te kens werd gegeven. En daarmee moest men genoegen nemen. Dat was heel weinig, en niet voldoende om de inscripties te ontraadselen. Het aantal boeken over het Paas eiland groeide in de volgende tachtig jaar voortdurend aan, maar de „spre kende tafelen" weigerden enig verder geluid te doen horen. Na het eind van de tweede wereldoor log keert een jonge Duitser terug uit de krijgsgevangenschap. Het is Thomas Barthel, die zich van jongs af aan ma gisch aangetrokken heeft gevoeld tot de eilanden in de Stille Zuidzee. Het raadselachtige schrift van het Paaseiland begint hem te boeien en hjj Ziet C^n enorme taak voor zich opdoe men, de opgaaf dit schrift te ontcijfe ren. Waar ligt de sleutel tot het geheim als die sleutel ooit te vinden zal Zbn tenminste? Het is hem duidelijk, dat hy die zal moeten zoeken by het werk van mgr. Janssen. Daar is op de eerste plaats de door deze samengestelde lijst. Deze is in boekvorm gepubliceerd, maar heeft tot nu toe de oplossing van het raadsel niet kunnen brengen. Maar er moet nog méér zijn. Als er een oplossing is, dan moet die ko men, niet uit het boek, maar uit de eigenhandige aantekeningen van de bis schop, waaruit deze zyn publicatie heeft samengesteld. Waar is dit materiaal gebleven? Voor het ene raadsel, het andere. De speurtocht naar de papieren van mgr. Janssen neemt een aanvang. Een stuk wetenschappelijke detective-arbeid Thomas Barthel weet te achterhalen, dat mgr. Janssen destijds naar België is teruggekeerd. In het klooster van de paters van de Heilige Harten te 's-Gra- venbrakel, tot welke congregatie de bisschop had behoord, zullen ze mis schien nog te vinden zyn. Thomas Bar thel onderneemt de reis naar 's-Gra- venbrakel, om er de schat van het Paaseiland te zoeken. Hij arriveert er als Jacob Roggeveen op Paas- morgen van het jaar 1954. Maar zyn reis is tevergeefs, het klooster blykt niet meer bewoond. Waar is de bibliotheek gebleven? Nieuwe onderzoekingen leren hem, dat hy naar Italië zal hebben te rei zen, naar Grottaferata, bij Rome. Dr. Barthel reist ook daarheen. Daar staat hy dan, in een oude kloos terboekerij in de Albaanse bergen. Plan ken vol boeken, stapels papperassen. Stuk voor stuk gaan ze hem alle door de handen. Zyn hoop schrompelt ineen tot twijfel, daarna tot moedeloosheid. Het zal wel een deceptie worden. De pronkstukken van de bibliotheek is hij al lang gepasseerd. Hij is toe aan wat men, zonder oneerbiedig te zyn, de oude rommel mag noemen. Uitzicht- loos. Een oud vergeeld kasboek, waarvan de inkt al verbleekt is. Doorbladeren Zoveel francs voor dit en zoveel voor dat.. En dan is de boekhouder er mee gestopt. Maar dan... dan ziet hy beken de tekens, d e tekens waarover hy zich al een aantal jaren tevergeefs het hoofd breekt! Het zijn de authentieke aantekeningen van de bisschop van Ta hiti. Het ene raadsel is opgelost nu het tweede. Kijken, lezen, vergelijken, schiften. Langzaam verwerft hy zich inzicht in de opbouw van het merk waardige beeldschrift. Het Paaseiland begint een van zijn grote geheimen prijs te geven. Hy begrijpt waarom het „heilige" ta felen waren, die Metoro voorzong en hij begrijpt, hoe Metoro's fouten ont staan zyn. Het zyn geen historische kronieken, die op de plankjes zyn ge grift, het zyn religieuze teksten. En het is geen primitieve pictografie, maar een cultuurschrift, waarin de beelden symbolen kunnen zijn voor abstracte begrippen, een vogel met een neerhan gende kop bijvoorbeeld voor het begrip „dood". De taal is zuiver polynesisch, er blyken contacten te zyn geweest met de bewoners van andere Zuidzee-eilan- den en met de Maori's. Maar voor con tacten met Zuid-Amerika voor de theorie van Heyerdahl dus vindt dr. Barthel geen aanwijzingen. MR. H. C. M. EDELMAN Mgr. H. Noots, abt-generaal der Orde van Praemonstreit, viert zondag 8 sep tember zijn gouden priesterfeest. Mgr. Noots is Belg van geboorte. In 1937 werd hij tot generaal der Orde ge kozen. In opdracht van de gemeente Maastricht is in de Werkplaats voor Herstel van Antieke Textiel in Haarlem het wandtapijt De sneeuwbalgerestaureerd, dat de Prinsenkamer van het Maastrichtse stadhuis moet sieren. Het behoort tot een 'serie van vijf stuks, die alle vijf voor de Prinsenkamer bestemd zijn. Zij vertonen het wapen van Maastricht en het jaartal MCCCV. Het thans gerestaureerde tapijt is het grootste, dat ooit in de Haarlemse werkplaats m behandeling is geweest. Het meet 4.42 x 7.05 meter. 2.19 m2 onderboord van het wandtapijt moesten nieuw worden geweven, terwijl 6 84 m2 met de naald werd ingebracht. De restauratie heeft 3.619 werkdagen geduurd. Advertentie De Nederlandse huisvrouw bezit goede eigenschappen: zij is bijzonder helder, huiselijk, economisch en.... bedreven in de kookkunst. Dus manlief, wat wil je nog meer! Vooral die kookkunst is sinds kort opvallend goed: krachtiger soep, verfijnde sausen, ragoüts, puree, hachee enz. 't Geheim? Een nieuwe handige „smaakverfijner": Knorr bouillon uit Zwitserland. Van één zo'n dubbel Knórr tablet tovert ook met kokend water een hele liter bouillon: door de Knorr koks bereid van kostelijk vlees en geurig verse groenten; licht gezouten en gekruid, precies zoals u alles wenst! Als extra hulp biedt Knorr u nog een leuk geïllustreerd boekje aan, met 17 prakti sche vlug-klaar recepten. Alles met die heerlijke Knorr bouillon als „smaakver fijner". U kunt het zó aanvragen: sluit een postzegel van 10 ct. met uw naam en adres, in een gefrankeerde envelop en adresseer; Knorr, Postbus 1700, Amster dam. U ontvangt het Knorr boekje dan thuis. ZWITSERLAND V«maardlgd and*» Ucantl* control* «o» «nor» AjQ. Thoyna*» ZwiUnriond» door Mondo NJL Inmat. In de secretariskamer van het Maas trichtse stadhuis is een dezer dagen een groto wandtapijt aangebracht, dat in „de Werkplaats tot Herstel van Antiektex- tiel" te Haarlem grondig en fraai is gerestaureerd. Dit tapijt is het grootste gobelin van de zgn. Delftse serie (een van de drie series wandtapijten, welke in opdracht van de stad Maastricht ge durende de afgelopen vier jaar zijn gerestaureerd. De eerste serie, de Mo- zesserie, is reeds geheel klaar en dient als interieuraankleding van de Prinsen kamer, terwijl de tweede, de Oudenaer- de-serie, eveneens geheel gerestaureerd is. De gobelins van deze serie zijn op gehangen in de collegekamer. Beide series dateren resp. uit 1735 en 1730. De thans gedeeltelijk gerestaureerde Delft- se serie is het oudste en dateert uit 1705. Twee gobelins zijn reeds in de secretariskamer opgehangen, de ove rige zullen in de loop van 1958 klaar komen. De gerestaureerde gobelins zijn zeer mooi van kleur en bijzonder fijn ge weven. Het grootste (7 bij 4.20 meter) stelt een lustpark voor. Lange tijd heeft men gemeend, dat het tapijt een afbeelding was van de waterwerken in de tuin van Versailles. In samenwerking met de Belgische koninklijke vereniging „Het museum der dynastie" organiseert het comité voor Belgisch-Nederlands-Luxemburgse sa menwerking een tentoonstelling gewijd aan de vorstenhuizen der Beneluxlanden, die zal worden gehouden van 26 oktober tot 10 november te Brussel. Koning Bou- dewyn, koningin Jüiiana en grootherto gin Charlotte hebben zich bereid ver klaard foto's en documenten in bruik leen te geven. (Belga) 12 september viert te 's-Hertogen- bosch moeder Seraphine (in de wereld J. M. C. Gommers) haar gouden kloos- terfeest. Jarenlang was zij assistente in het hoofdbestuur van de congregatie van de zusters van het gezelschap van Jezus Maria Jozef, Mariënburg, Den Bosch, de bekwame leidster voor alle takken van hét onderwijs dézer con gregatie. Het televisie-probleem heeft de laatste weken in ker kelijke kringen heel wat pennen in beweging ge bracht. De opvattingen dienaan gaande hoe kan het anders lopen soms sterk uiteen", aldus de voorzitter van de N.C.R.V., mr. a. B. Roosjen in het orgaan van die vereni ging, „De Omroepgids". Mr. Roosjen geeft een aantal voor beelden. Zo schreef een predi kant uit Vorden dat hij vreesde dat de techniek over ons gaat heersen, in plaats dat wij haar beheersen. In het Gereformeerd J ongelingsblad schrijft een andere predikant: „Dat we met de TV een sfeer in huis halen, waarin broeders en zusters van Jezus zich niet thuis mogen voelen, is duide lijk. Het grootste gevaar", zo meent deze schrijver, „is dat we alleen maar gevaren zien. Al zal een christen niet zoveel tijd overhouden voor de TV hij zal toch beginnen zich harte lijk te verheugen over deze indrukwekkende vinding van zijn tijd". In tal van kerkelijke bladen las mr. Roosjen uitla tingen over de gevaren van TV. Zelfs was er de uitspraak dat de TV in de dienst des Woords een „God-pnterend kwaad" is. En hij vervolgt dan: „Wij kun nen ons er slechts over verba zen, indien men zich op een der gelijke, naar onze mening vol strekt onjuiste en onverant woorde wijze van de zaken af maakt. Hebben de mensen, die een dergelijke uitspraak doen wel enig begrip van de belang rijkheid en de omvang van het televisie-vraagstuk?" En ver der: „Wij mogen niet in de fout vervallen, welke ten aanzien van de film werd begaan. Het nleu- Maquette van het nieuwe TV-centrum in Londen. we instrument., dat in de televi sie bespeeld wordt, moeten wij niet alleen aan anderen overla ten, wij hebben het aan te wén den tot volvoering van de taak welke wij als Christenen heb ben: het zoeken van Gods eer en het heil van de naaste!" De bestedingsbeperking ver hindert in Nederland de inrichting van een der de TV-studio. En in Frankrijk is het grote project voor nieuwe studiogebouwen in Parijs ge heel terzijde gelegd. In Londen echter werkt men verder aan een groot nieuw TV-centrum dat in White City in aanbouw is. Het is een project van een hon derd miljoen gulden, waaraan men in 1949 begonnen is. De gebouwen zijn bedoeld als hoofdkwartier van de B.B.C.- TV, maar zelfs na voltooiing ervan zullen de oude studio's in gebruik blijven. Twee vleu gels zijn inmiddels gereed ge komen: de gebouwen op de af beelding geheel links en mid den boven. Het linker gebouw bevat de magazijnen met de rekwisieten. Het gebouw rechts boven wordt de cantine, doch is voorlopig als repetitieruimte in gebruik genomen. Het grote hoofdgebouw in het midden is thans in aanbouw en moet be> gin 1960 opgeleverd worden. Rond een binnenplaats zijn over zeven verdiepingen de kleedkamers en de technische ruimten. Buiten deze ring lig gen vier grote studio's van 35 bij 30 meter. De bebouwde op pervlakte van het middelste gebouw beslaat het dubbele van St.-Pauls Kathedraal. Tussen de studio's en de rekwisieten opslagruimten komen afzonder lijke overdekte wegen, waar door een ongestoord vervoer mogelijk is. De magazijnen al leen hebben reeds acht miljoen gulden gekost. De grote rech tervleugel bevat nog drie grote studio's, doch zal voorlopig niet gebouwd worden. Na zeer langdurige onder handelingen, die reeds jaren geleden begonnen zyn, is er nu eindelijk overeenstemming tussen de beide grote politieke partijen in Oostenrijk over de toekom stige status van radio en tele visie. De katholieke en socia listische partijen zijn overeen gekomen dat er een N.V. zal worden opgericht, de österrei chischer Rundfunk, waarvan het kapitaal voor het grootste deel door de staat zal worden ingebracht, n.l. van de 82 mil joen Schilling zal de staat 80 miljoen en zullen de negen pro vincies 2 miljoen inbrengen. De radio wordt dus een zaak van de Bond, maar in de besturen de lichamen zullen de verschil lende provincies vertegenwoor digd zyn naar het aantal luis teraars. De Oostenrijkse Bondskanse lier Raab zei in een radiobood schap naar aanleiding van deze regeling, dat de gevonden oplos sing bevredigend was. De lei ding heeft by het samenstellen van de programma's volkomen de vrije hand, zij het dat men zich aan de richtlijnen van de Kamer moet houden, ter wijl een raad op de uitvoering toezicht houdt. Alles wat er aan installaties in Oostenryk staat is eigendom van de staat, die dat nu in de nieuwe N.V. inbrengt. Tot directeur-generaal werd inmiddels benoemd dr. Karl Zejka, 40 jaar, expert van het departement van financiën op het gebied van radiozaken. Di recteur van de TV werd Ger hard Freund, 30 jaar oud, die in de Verenigde Staten lang bij de TV werkte. Technisch di recteur werd ir. Wilhelm Füchsl, 48 jaar, die reeds tien jaar deze post bezet, pro grammadirecteur prof. Alfons übelhör, 52 jaar, reeds 20 jaar in dienst van de omroep. De Oostenrijkse TV bestond deze zomer twee jaar, in wel ke tijd de jonge onderneming een grote vlucht nam. Tech nisch is men echter nog lang niet waar men zyn moet. Het zal nog wel enige tijd duren voor een voldoende groot ge bied door TV-zenders bereikt kan worden. Momenteel is men doende de provisorisch inge richte studio's in Schönbrunn te completeren, terwijl ook in het Wiener Stadttheater studio ruimten worden ingericht. De TV-zender op de 2250 me ter hoge Patscherkofel bij Inns bruck zal waarschijnlijk in het voorjaar van 1958 in gebruik genomen worden. De provincie Karnten zal bediend worden door een zender op de Pyrami- denkogel zuidelijk van de Wörthersee. Beide zenders wor den behalve voor TV ook voor FM ingericht. Men hoopt het TV-gedeelte nog voor Kerstmie gereed te hebben. De programma's van de Oos tenrijkse TV wijken nogal af van die ln andere landen. In plaati van studio-uitzendingen h eft men vaak reportages uit theaters van stukken uit het repertoire van de grote toneel gezelschappen. Daarnaast neemt men minstens eenmaal in de week een Duitse uitzen ding over. Er is een dagelijkse uitzending van actualiteiten on der de titel „Zeit im Bild", die aan het slot van de avond uitzending gebracht wordt. De grootste moeilijkheden heeft men ook in Oostenryk met de amusementsprogramma's. Er is nog steeds geen be slissing genomen over het kijk geld. Men neemt echter aan dat een voorstel tot invoering daar van nog deze maand gedaan zal worden en dat reeds in oktober met de inning begon nen zal worden. Men verwacht dat het kijkgeld 50 Schilling per maand zal bedragen (dat is dus ongeveer 7,50 of f 90 per jaar). Nu in Oostenrijk het TV- net verder groeit worden de berichten over een Oosteurovisie weer actueel. De directeur van de Tsjechische „Televisie Praha" deelde mee dat er in 1958 een verbinding tussen de Tsjechische en de Poolse TV tot stand zal komen en zeker voor 1960 een verbin ding met Rusland. Hij was voorstander van een doorver binding met Oostenrijk. „Na tuurlijk hebben wij daarover niet alleen te beslissen", zei "ij. De Delftse serie, genaamd naar de plaats vanwaar zij zijn geleverd, wordt toegeschreven aan de kunstenaar Cop- pens. Of Coppens inderdaad de maker is, staat niet definitief vast. Binnenkort zal over deze kwestie een studie ver schijnen. Aan de restauratie van het grootste tapijt zijn 3619 werkdagen besteed; voor één persoon zou dat een karwei van elf en een half jaar zijn geweest. Behalve de secretariskamer van het Maastrichtse stadhuis is ook de commis siekamer verfraaid; de schoorsteen in deze ruimte is opnieuw betegeld met Louis Seize-tegels, het plafond is ge restaureerd, en er zijn twee Venetiaanse kroonlampen en een eikenhouten lam- brizering aangebrdacht. Daar de com missiekamer herhaaldelijk als trouw zaal dienst doet, is er een schilderij van Henri Jonas, „De bruiloft van Cana", opgehangen. De Eindhovense politie heeft twee Duitse zware jongens uit Dusseldorf aangehouden, die door de Duitse justi tie via Interpol Internationaal gezocht werden wegens in Duitsland gepleegde strafbare feiten. Zij zyn vanmiddag naar 's Hertogenbosch overgebracht on» voor de officier van justitie te wor den geleid. (Vervolg van pagina 1.) is geen zinnig mens die zou dur ven beweren dat we in een vol maakte wereld leven of dat het eindpunt van de sociale vooruitgang is bereikt. Dat zou geen conservatisme meer zijn, maar doodeenvoudig sociale aderverkalking. Maar het is niet voldoende te consta teren dat er nog veel aan ons gemeen schapsbeeld mankeert, er dient ook nauwkeurig te worden vastgesteld wat er fout is en op welke wijze verbete ringen kunnen worden aangebracht. En nu zullen we het nog niej eens hebben 'over wereldproblemen, als waarover pater Jelsma en mr. v. Rijckevor- sel in ons blad aan het redetwisten zijn (lezing dringend aanbevolen!) maar ons beperken tot de gebieden waarop velen zeggen zich niet langer te willen laten nemen. Daar ligt bij» velen het brandende vraagstuk van de miljoenen-winsten en de kleine lonen. Onze tijd is veel „kapitalistischer" dan in de periode van het terecht veroor deelde kapitalisme. Onder „modern ka pitalisme" hebben we evenwel het feit te verstaan dat het hedendaagse produk- tieproces een veel sterker behoefte aan grote kapitalen heeft dan welke voor gaand periode ook. Zulke kapitaalcon centraties staan altijd voor de keuze: ofwel bedrijfswinsten maken die in overeensteminmg zijn met het geïnves teerde kapitaal (voor behoud, vernieu wing, verbetering en uitbreiding) of: ten ondergaan. Akkoord, zeggen dan meestal onze schrijvende of pratende opponenten: grote winsten zullen er wel gemaakt moeten worden, maar is het nu ook nodig dat die allemaal in de zak ken van een paar bevoorrechte lieden terecht komen En hiermee is dan weer eens een ontzaglijk ingewikkeld pro bleem, tot zulke eenvoudige proporties teruggebracht, dat men zich alleen maar kan verbazen over de onnadenkendheid waarmede velen over dit soort vraag stukken durven praten. De vraag im mers suggereert meestentijds: a.) dia grote winsten behoren aan allen, dia aan de vorming ervan hebben meege werkt en b.) laat men het daarom maar onder al die rechthebbenden verdelen. En laten wij nu ook eens zeggen: ak koord met antwoord en suggesties. Maar er blijven dan toch nog wel een paar vragen. B.v. hoe denkt men zich het verdelingsschema? Houden we „gelijke monniken, gelijke kappen" aan, of scha kelen we bedrijfsingenieur en korveeër gelijk? Moet de luiwammes evenveel hebben als de ijverige werker? Neen? Hoe moet het dan wel? Blijven er ga ranties, dat er voldoende kapitaal ter beschikking blijft voor nieuwe, ook vaak zeer riskante initiatieven, voor weten schappelijk onderzoek? Moet er enig» regeling zijn voor de aanwending van het inkomen Zelfs deze paar, voor ieder te begrijpen vragen, zullen reeds duidelijk maken, dat de verwerkelij king van een principieel akkoord, een diepgaande studie eneen bepaalde geestesgesteldheid vorderen. De ge schiedenis van de sociale en maatschap pelijke ontwikkeling zal nimmer de geschiedenis van een aantal besluiten kunnen zijn, maar het zal blijven: de geschiedenis van een zich wijzigende mentaliteit. En mentaliteit is niet alleen een kwestie van het verstand, maar veeleer van karakter. En ook dit ant woord is natuurlijk weer „onbevredi gend". Wij mensen van de twintigste eeuw, willen nu eenmaal daden zien. Aa ndenken hebben we zo'n hekel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 9