Onbehagen over verdrag voor Europese markt In menig opzicht druist het tegen de belangen van Nederland in De express Parijs-Nimes ontspoord: 29 doden Honderden meisjes dansen in Olympisch Stadion VEEL KRITIEK IN VERSLAG VAN TWEEDE KAMER Aanvullend protocol of een ander voorbehoud gewenst Ondanks waarschuwing met te grote snelheid over een wissel Gouverneur blijft zich tegen federaal gezag verzetten „Ik hoop van harte dat niemand door een kogel getroffen Jongen inspecteert erewacht „BLOEM EN OPERETTE" Koningin en prinses Marijke bewon deren Aalsmeers bloemencorso Weelde van 400.000 bloemen Twee vermiste Nederlanders in Oostenrijk omgekomen Ook in marine- kamp-Hilversum heerst griep 'MORRIS Toenemende wind Het weer Tijdgebrek of verzuim? TE NOZIERES-BRIGNON Hard tegen hard in Arkansas AFGEZANT VAN NEHROE NAAR HONGARIJE Prinsessen Beatrix en Irene naar Prinsjesdag Vijf doden in de bergen Stoffelijke resten zijn zaterdag gevonden Aan zee V eranderlijke bewolking MAANDAG 9 SEPTEMBER 1957 81ste JAARGANG No. 29703 (Van onze parlementaire redactie) Gevoelens van gro±e onzekerheid en van onbehagen be heersen hei voorlopig verslag, dai de Tweede Kamer na langdurig coniaci mei hei bedrijfsleven over hei verdrag ier oprichting van een Europese Economische Gemeen schap (Euromarki j heefi uitgebracht. Begin oktober zal de Kamer hei voorstel ioi ratificatie in hei openbaar be- handelen. Er zal echter nog heel wat moeien gebeuren en e ^gering Zal hei verdrag, maar ook zichzelf krachtig verdedigen, wil hei parlement dit mei een gerust **ar T-.unnen aanvaarden. Wel wordt hei grote voordeel voor uropa en dus ook voor Nederland van een Europese mtegra. ie vooropgesteld, maar duidelijk wordt opgemerkt dat dit verdrag nog lang geen integratie brengt. Volgens de meest nuchtere waarnemers blijft integratie in de ko mende jaren, al gaan de landen zich meer aaneensluiten, nog toekomstmuziek. De balans zal eerst na een aanloop periode van twaalf tof vijftien jaar kunnen worden opge maakt, om ie zien of er voldoende winst is, om van echte integratie ie kunnen spreken. Intussen ziet de Kamer met grote reserve en voor Nederland mei groot wantrouwen neer op de tekst van dit verdrag, dat geen rekening lijkt ie houden mei de meest essentiële belangen van onze economie. mazetfabrieken te zevenbergen FALCON GAB. JASSEN f 85.- BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel 4790 Bijkantoor en Red Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: j \jj Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m m -hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7 90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.3# uur avonds tel. 21544. Krachtig pogingen tot verdediging ,Vj" "d verdrag zijn van socialistische 1n^ar voren gebracht, maar zelfs y., klinkt wantrouwen door. Men ziet j. die zijde vooral de voordelen die v integratie zullen bieden wanneer er een depressie zou ontstaan, die onze werkgelegenheid weer in gevaar zou brpngen. Hoe kunnen wij de moeilijk heden dan doorkomen als er geen ge meenschappelijke marktregels zijn en leder kan terugkeren tot restricties en zelfs autarkie, zo wordt van die zijde opgemerkt. Voor de anderen is het gevaar van weer opkomende protec tie juist reëel aanwezig, vooral in de onzekere aanloopperiode waarop dit verdrag betrekking heeft. Er is dan nog geen gemeenschappelijk econo misch, sociaal en monetair beleid en men houdt terdege rekening met de mogelijkheid, dat de Europese Ge- meenschan toch „og tot een gesloten groep zal uitgroeien. Zouden op het gebied van grondstoffen en halffabri katen handelsbelemmeringen ontstaan, dan kan dat slechts in het nadeel van ■Nederland uitvallen, zo klinkt een Waarschuwend geluid, waarin wij de Mem van de K.V.P. menen te horen. Van die zijde wordt opgemerkt, dat het verdrag zelfs ,,in menig opzicht wgen de belangen van ons land in- Oi-uist". De Nederlandse economie wordt es sentieel bepaald door de ligging van ons land, dat is voorbeschikt om handel te drijven en open te staan voor alle landen, zeker die van overzee; door ons gebrek aan grondstoffen, dat ons noopt uit in te voeren materiaal fa brikaten te vervaardigen en weer uit to voeren; en voorts door de snelle groei van onze bevolking. De laatste oeide factoren dwingen ons te indus trialiseren opdat wij de deviezen kun- ?®n verdienen om weer grondstoffen kunnen invoeren en om aan duizen den jaarlijks werk te verschaffen. Onbegrijpelijk, zo wordt het in het n™ £7Td' dat dogeuo" die namens Nederland an., j j lingen over dit verdrnf a genomen, niet hebben' gefoTj,, Nederland bij de integratie verzekerd 's van een beleid dat gericht is ons zelfbehoud. Juist in een periode die de aanloop tot een werkelijke inte gratie vormt, is dit nodig. Men stelt de vraag, of dit nu wegens tijdgebrek is nagelaten, of uit verzuim. Onbegrij. ®elijk ook noemt men het, dat andere ^■«len er wèl in zijn geslaagd hun be kken veilig te stellen. -Hoewel de betekenis van de Euro- te?? Gemeenschap heel goed wordt 2i„?r6Pen en gewenst, vraagt men ontv ch dringend af, of het ver- bgv^ord is dit verdrag zonder voor- oiiürbd te gaan ratificeren. Er wordt 29 doden zijn te betreuren bij een ontsporing van de expressetrein van Parijs naar Nimes, toen deze zaterdag met grote snelheid het station No- zières-Brignon passeerde. De politie meent, dat alle slachtoffers van Fran se nationaliteit zijn. Het aantal gewonden dat in Nimes en Alès in zieken huizen is opgenomen bedraagt 35. Het reddingswerk dat de gehele zater dagnacht in het licht van schijnwerpers en gisteren overdag is voortgezet is voltooid. De ravage was zo groot, dat men van sommige lijken armen of benen moest afzetten om ze te kunnen bevrijden. stetjc op aangedrongen dat dit slechts onder voorbehoud zal geschieden, al ""'Veinst de Kamer zich niet, dat dit vertraging in de aanvaarding van het verdrag kan betekenen, wanneer de andere landen terug zullen komen op wat zij reeds aanvaard hebben en een eventueel protocol van Nederland opnieuw zullen willen bezien. Het al- lfrmi"ste dat gedaan moet worden, is het afleggen van een verklaring bij' de ondertekening door de Nederlandse re- fermg, waarin duidelijk wordt gesteld at wij erop rekenen, dat volledig recht wordt gedaan aan onze bijzon dere positie. Van socialistische zijde wordt de veronderstelling geuit, dat de interpretatie van het verdrag dit laatste reeds toelaat. Maar men is ook van die zijde niet zeker, daar men Ce regering vraagt, of zü dit kan be vestigen. (Vervolg op pagina 4) De gouverneur van de Amerikaanse staat Arkansas, Orval Faubus, heeft gis teravond voor de televisie verklaard dat de Nationale Garde de negerleerlingen de toegang tot het gemeentelyceum van Little Rock zal blijven ontzeggen. Toen men hem vroeg wat er zal gebeuren als de federale politie zal trachten de negerleerlingen door het om het lyceum geplaatste cordon van gardisten te bren gen, antwoordde gouverneur Faubns: „Ik hoop van harte dat niemand dan door een kogel getroffen wordt". Een federale rechter heeft zaterdag jn Little Rock bevolen dat er onmiddellijk een einde moet komen aan de rassenscheiding op de plaatselijke middelbare school. De schoolraad had de rechter tevergeefs verzocht de uitspraak uit te stellen „In verhand met de gespannen sfeer". Zoals bekend heeft gouverneur Fau bus, die tegenstander van integratie is, een aantal manschappen van de Natio nale Garde bij de school geposteerd, zo genaamd om „onlusten" te voorkomen, doch in werkelijkheid om te verhinde ren dat de negen negerkinderen die voor het nieuwe schooljaar zijn ingeschreven de school bezoeken. De rechter die bepaald heeft dat de integratie onmiddellijk voortgang moet vinden, heeft verklaard, dat er zich vol gens de burgemeester van Little Rock geen enkel geval van geweldpleging heeft voorgedaan dat verband hield met de voorgenomen integratie op de mid delbare school. Om die reden verwierp hij het verzoek van de schoolraad een uitspraak uit te stellen. President Eisenhower, die zijn vakan te in Rhode Island heeft onderbroken °-a. in verband met de rassenkwestie, voerde zaterdag direkt na aankomst in Washington besprekingen met de minis ter van justitie, Brownell. Een woord voerder van de president verklaarde 'le:-dat „in het algemeen gesproken is over het gezag dat de president over de Nationale Garde kan laten gelden Ei senhower had vrijdag verklaard, dat hij met alle wettelijke middelen waarover Men meent te weten dat premier Neh- roe van Indië het parlementslid Kasli- wal belast heeft met de opdracht in Hongarije besprekingen te voeren en in lichtingen over de toestand in het land in te winnen. Kasliwal, die vandaag uit Nieuw Delhi naar Londen vertrekt voor de internationale conferentie van parle mentariërs, zou een week in Hongarije blijven en later verslag aan Nehroe uit brengen. (A.F.P.) hij beschikt de grondwet zal hooghou den. Gouverneur Faubus antwoordde daarop dat hij zou samenwerken om de constituties van Arkansas en het gehele land hoog te houden. Men neemt aan, dat Eisenhower overweegt de Nationale Garde in de staat Arkansas tijdelijk onder federaal bevel te plaatsen in dien dit juridisch mogelijk is teneinde daardoor de obstructie van gouverneur Faubus te breken. (Rtr.) Advertentie De slachtoffers zijn voornamelijk va kantiegangers, die met de express uit Parijs naar Nimes terugkeerden. Op 28 kilometer van Nimes reed de trein on danks waarschuwingsborden met grote snelheid over een wissel in het station netje van Nozières-Brignon, waardoor de locomotief, de kolenwagen, twee ba gagewagens, het postrijtuig en vier wa gons met reizigers ontspoorden en met donderend geweld omsloegen. Het is nog niet bekend waarom de machinist niet vaart geminderd heeft tot 30 kilo meter per uur, zoals de waarschuwings borden in verband met herstelwerk zaamheden aangaven. De machinist en de stoker, die niet al te ernstige verwondingen opliepen, had den de tegenwoordigheid van geest om maatregelen te nemen, waardoor voor komen werd dat stralen kokend hete stoom uit de locomotief over de veron gelukte wagons spoten. Dit is kort ge leden bij een ander spoorwegongeluk gebeurd en toen zijn 30 mensen levend verbrand. De eerste hulp aan de slacht offers in de vernielde rijtuigen werd verleend door de passagiers die in de twee laatste wagons van de trein zaten. Deze wagons ontspoorden niet en de in zittenden kwamen met de schrik vrij. Er heeft zich vandaag nog een trein ongeluk in Frankrijk voorgedaan. Kort na het vertrek uit Amiëns is de loco motief van een trein naar Parijs ont spoord. Er hebben zich geen persoon lijke ongelukken voorgedaan. (Reuter, A.F.P.) Naar wij vernemen ligt het in de be doeling, dat de oudste twee prinsessen, Beatrix en Irene, mede de opening van het nieuwe zittingsjaar van de Staten- Generaal op dinsdag 17 september zul len bijwonen. -1- w Wim Schaap uit Nijmegen, die tijdens de laatste vierdaagse heeft meegelopen met de bngadt van het 12e bataljon garderegiment jagers "it Schaarsbergen, maar die geen vierdaagse-kruis kreeg, omdat hij nog te jong wa6, heeft zaterdag voor het front van de troep op het terrein van de Oranjekazerne in Schaarsbergen een oorkonde1 en een herinneringsspeldje ontvangen uit handen van de comman dant luitenan"-kolonel F. A. Palm. Daarna inspecteerde Wim samen met de com mandant rechtsen kapitein HG. de Boer {links) het aangetreden bataljon Voor de tiende maal in successie heeft Aalsmeer zaterdagmiddag in het nagenoeg geheel bezette Olympisch Stadion te Amsterdam zijn jaarlijkse bloemenparade gehouden. Ruim 45.000 bezoekers, het hoogste aantal dat tot nu toe bij een dergelijk corso aanwezig is geweest, hebben het tweede lustrumfestijn, waarvoor als motto „Bloem en Operette" was gekozen en dat begunstigd werd door stralend zomerweer, geboeid tot het eind toe ge volgd. Enkele minuten voor drie uur, het tijdstip waarop het beweeglijke schouwspel begon, arriveerden H.M. de Koningin en prinses Marijke. Vele doden en gewonden zijn te betreu ren bij het spoorwegongeluk in Zuid- Frankrijk in de buurt van het station netje van Nozières-Brignon. De lucht foto geeft een beeld van de enorme ravage, welke werd aangericht. Na de officiële begroeting door de pre sident-commissaris van het Stadion, de heer H. Muller, alsmede door de bur gemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, boden Tineke Visser en Marja Noyons de hoge bezoeksters enige bou- quetten bloemen aan. Terstond nadat de koninklijke gasten in de ereloge had den plaats genomen, zette de Aalsmeer- se Harmonie onder leiding van de heer J. Beekhoven de eerste strofe van het Wilhelmus in, dat door de tienduizenden staande werd meegezongen. Op de ere tribune waren tevens aanwezig de mi nister-president, dr. W. Drees, verge zeld van de ministers Struycken en Zijl stra, en de burgemeesters van Amster dam en Aalsmeer, mr. G. van Hall en de heer G. G. Loggers. Koningin Juliana was in gezelschap van haar particulier secretaresse, jkvr. C. E. B. Röell en By het Aalsmters bloemencorso „Bloem en Operette" in het stadion te Amsterdam weren H. M. de Koningin en Prinses Marijke aanwezig. Van twee Nederlandse studenten en een Westduitse douanebeambte, die sinds 28 augustus in het gebied van de Grossvenediger in Oostenrijk werden vermist, zijn zaterdag de stoffelijke overschotten gevonden, aldus een me dedeling van de politie te Innsbruck, Oostenrijkse alpenjagers en leden van reddingsploegen hebben de lijken aan getroffen op de 2.805 meter hoge Schwarzwand bij de Prager-hut. Zij wa ren geheel door sneeuw bedekt. De stu denten zijn de 21-jarige R. G. van Mid den en de 24-jarige Egbert Schafer, bei den uit Hilversum. De Westduitser is Gerhard M. Otschmann. Het schijnt dat de slachtoffers, nadat zij verdwaald waren, nog geprobeerd hebben met blote handen een hut in de sneeuw te bouwen, doch zij waren ken nelijk te vermoeid en kwamen door de koude om het leven. He; is nog niet be kend waar en wanneer de Nederland se studenten de Duitser ontmoet hebben, die in een ander deel van dit bergge bied vermist werd. De lijken zijn naar Matrei in oost-Tirol overgebracht. Zaterdag zijn voorts in het Raxge- bergte de Tijken van twee alpinisten uit Wenen gevonden, die sedert vorige week zondag vermist werden. In het marinekamp-Hilversum is een griepepidemie uitgebroken, die echter geen gevaarlijk karakter draagt. Van de 2000 recruten, die hun opleiding in het kamp genieten zijn er 350 ziek. In middels is er bij de patiënten een ver betering ingetreden. Naar verluidt heb ben de officieren van gezondheid kans gezien de toestand in de hand te hou den, zonder dat er hulp van buiten no dig is. van haar kamerheer in buitengewone dienst, jhr. F. J. E. van Lennep. De laatste klanken van het volkslied waren nauwelijks verstomd, of het spel Bloem en Operette", ingestudeerd door 1200 medewerkers onder leiding van Coen Nauta, nam een aanvang. In de proloog, waarvan de tekst sober was gehouden, werd allereerst in vogelvlucht herinnerd aan het fleurig verleden van vroegere corso's en passeerden enkele motto's uit die tijd de revue. Hierop aansluitend stoven, als in een wervelwind, enige honderden kinderen, getooid met bloemen en voorts voorzien van wapperende linten, de grasmat op, die aan weerszijden mst bloemen be dekt was en in het middenveld met een podium met in het wit geklede meisje9 was versierd. Het kleurrijk geheel danste en bewoog zich rhytmisch op de feestelijke klanken van een Weense wals, waaraan leerlingen van een Am sterdamse dansschool nog een bijzonder cachet gaven. De bloemenshow zeil begon met de Intocht door de Marathonpoort van 20 personenauto's, met artistieke vaardig heid omgetoverd tot rijdende bloembak ken, gevolgd door 24 praalwagens, die zich in tegengestelde richting aan beide kanten van de Sintelbaan opstelden. De ontwerpen voor de feestelijke stoet wa ren gemaakt door Toon Noyons, die zich bij zyn creaties heeft laten leiden door titels van operettes, waarvan de mu ziek bij het oprijden ten gehore werd ge bracht. Vooral de 24 grote stukken waren een lust voor het oog en tijdens het lang zaam voorbijtrekken aan de toeschou wers, klaterde herhaaldelijk een en thousiast applaus op. O.a. waren uitgebeeld „Die Blumen von Hawaï" van Paul Abraham en de Zigeunerbaron van Johann Strauss, maar ook „Das Veilchen von Montmar- tre" en de Moulin Rouge met „Die keu- sche Susanne" ontbraken niet. Aan het hoofd van de stoet ging het corsovlag- geschip met zijn kranige bemanning. Alles bijeen was het een weelde van geurende bloemen (ruim 400.000). ver weven tot een pronkjuweel van onge kende schoonheid. Een tweede hoogtepunt vormden de vijf kleurige scenes, waarin op speelse wijze taferelen uit operettes werden ge parafraseerd. Achtereenvolgens versche nen Hans en Grietje, met de heks ten tonele, die dra plaats maakten voor de Russische Czaar (uit „Czar und Zim- mermann), met hamer en bijtel op weg naar de befaamde scheepswerf. Maar de honderden in Hollandse klederdracht gestoken figuren wilden niet aan de slag gaan en daarom gaven ze, in zes groe pen, een genoeglijke ouderwetse klom pendans ten beste. Zestien Geisha's dansten hierna de exotische Japanse pa- rasollendans en ttot besluit werden scenes gespeeld uit „Die Puppenfee" en „Der Vogelhandler". De op het laat ste stuk betrekking hebbende praalwa gen genoot de bijzondere belangstelling van H.M. de Koningin en prinses Ma rijke, die het kunstwerk een fraaie volière met levende papegaaien, sier- duiven en fazanten van nabij in ogen- schouw hebben genomen. Het bloemenfeest, een mengeling van kleuren en muziek, werd besloten met een intocht van grote groepen deelne mers, die zich met vlaggen in de hand over het veld verspreidden. De eerste prijs met lof van de jury en de zilveren medaille van H. M. de Koningin voor de praalwagens werd toegekend aan „Hansel und Gretel", aangeboden door het buurtcomlté Haar lemmermeer-zuid. De eerste prijs met lof en de zilveren medaille van Z.K.H. prins Bemhard voor personenwagens kwam in het bezit van de firma Van Maanen en Mantel, bloemenexporteurs te Aalsmeer. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 43 A'DAM TEL. 717162 Het K.N.M.I. te De Bilt meldt: Een van de Oceaan afkomstig hogedruk- gebied breidde zich, na het wegtrekken van de storing, over Frankrijk naar het Alpengebied uit. Inmiddels is een nieuwe depressie ten westen van Schot land aangekomen Deze gaat vergezeld van een frontensysteem dat maandag morgen op de Britse eilanden regen veroorzaakte. De activiteit van het front neemt echter af. Wel zal het in onze omgeving de wind uit zuidwest tot zuid wat doen toenemen. Zonnige perioden. Later toenemende bewolking met morgen tijdelijk enige regen bij een krachtige zuidwestelijke wind. Temperatuur overdag omstreeks 18 gr. C. Zeewater 17 gr. C. Vooruitzichten: boven de Britse eilan den nadert nog een regenfrontje, dat na morgenmiddag weer gevolgd wordt door oceaanlucht waarin zonnige perioden voorkomen. De temperatuur zal nog geen grote verandering ondergaan. Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking. Op de meeste plaatsen droog weer. Matige, in de kustprovincies tijdelijk vrij krachtige wind tussen zuid en zuid west. Weinig verandering in tempe ratuur. Zon: 6.08-19.09. Maan: 19.13-7.31. Max neersi. Station Weer temp. afgei. vor dag 24 UUI Stockholm geh. bewolkt 20 2 Oslo onbewolkt 19 0 Kopennagen regen 19 3 Londen licht bew. 19 0 Amsterdam zw. bewolkt 17 2 Luxemburg regen 19 6 Païtia mist 13 15 Nice licht bew. 26 0 Berlyn licht bew. 26 0 Krankfurt geh. bew. 26 0 München regen 27 0.1 ZUrich geh. bew. 27 0 Genève regen 27 0.1 Locarno zw. bewolkt 25 0 Wenen onbewolkt 27

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1