Verkeerslichten rond de Houtbrug De Nederlandse Comedie met „Het Ei" van Félicien Marceau Strandwachtdiploma's gisteren uitgereikt Schietwedstrijden ..Steun Wet tig Gezag" in Overveen Nieuw systeem met verkeers drempels Authentieke jazz m Concertzaal Extra orgelconcert Vechtpartij op de Wagenweg Busongeval in Noordwnkerhout Cynische comedie in de schouwburg KKL - de Trambrug van nacht gesloopt L. Bouwman herdacht Dodelijk ongeva] in Heemstede Voorstel mini mumprijzen aanvaard MAANDAG 9 SEPTEMBER 1957 PAGINA 3 Hongaar deelt klappen uit Weer een zilveren jubileum bij Wasserij Beelen Twee N.Z.H.-bussen tegen elkaar gebotst V erkeersongelukken in Haarlem Haarlemse advocaat twee maanden geschorst Aanwinsten r.-k. openbare leeszaal en bibliotheek Landbouwer uit Voorhout rijdt tegen trottoir op 11.000 bezoekers op twee exposities van „Haarlems Bloei" J aar ver gadering „Zang en Vriendschap" Klaverjasclub St.-Bavo FILMS: Burgerlijke Stand Haarlem De moord op een baby te Haarlem Haarlemse rechtbank behandelt verzoek tot invrijheidstelling van moeder Bekentenis onder dwang? Bloembollencultuur H1LLEGOM INBRAAK Op het verkeerde pad BLOEMENDAAL Prestatietocht Beurs van Amsterdam •- - Morgenochtend om 10 uur zullen de Jerkeerslichten op en rond de Grote Houtbrug in gebruik worden genomen. Vrydag reeds is een officiële proef met de lichten genomen, die volgens de po litie alleszins geslaagd genoemd mag Worden. Deze verkeerslichten werken volgens een volautomatisch drempeisysteem in drie fasen. Gedurende de eerste fase staan de lichten aan de Grote Hout straat, op het Houtplein en de Houtbrug op groen, zodat dit verkeer onbelem merd door kan rijden. Dit verkeer kan ook rechts of links afslaan, voorzover de tegenstroom dit toelaat. Bij de twee de fase rijdt het verkeer van de Gast- huisvest rechtdoor, rechtsaf of links af en staan de andere lichten dus on rood. In de derde fase tenslotte staat het verkeerslicht aan de R aamsingel op groen en kan dus dit verkeer links en rechts afslaan of rechtdoor rijden. Door het drempelsysteem duren de drie fases niet even lang. De lengte van een bepaalde fase wordt via de drem pel geregeld, zij het binnen een bepaal de maximum- en minimumtijd. Een voertuig, dat over de verkeersdrempel rijdt, veroorzaakt daardoor in de holle rubberdrempel en luchtstoot, die op zijn beurt ervoor zorgt, dat het ver keerslicht op groen springt. De drem pels reageren ook op fietsen. Men moet echter over oe drempel rijden. Fietsers die uiterst rechts langs het trottoir rij den of autos die op het meest linkse «eet van de rechterweghelft rijden, ko- rnen niet over de drempel en wijzigen aus mets aan de stand der verkeers lichten. »,V,jn gebruik stellen van het ïYSftw? 'systeem, krijgen om beurten alle tifa gen groen licht. Hebben in die trma auto's of fietsen de drempels laat eerd' dan blijft de stand van de per, *ase gehandhaafd. Passeert er- vn Waar het licht op rood staat, een Jj°ertuig de drempel, dan springt het JICht daar na drie seconden op groen eh kan dat voertuig doorrijden. Drie se conden is ongeveer de tijd om de andere lichten via geel op rood te laten sprin gen. In de drie seconden heeft de auto mobilist die de drempel gepasseerd is, de tjjd om de hoek te bereiken en het groene verkeerslicht te passeren. Hij kan dus vrijwel ongehinderd doorrij- 20 rn<>fan,'?ezien de drempels ongeveer Deze gan»an de st°Pstreep gelegen zijn. lijk alleen ma" zaken doet zich natuur- nig verkeer isar voor. wanneer er wei- Bij intensief verkeer licht op groen springen, w eerst „gedrempeld" is. intussrevnc wnh?J er dan over de andere drempel^ I» reden en die richting, waar daarna het eerst gedrempeld is, krijgt dan ais eer ste groen licht. Twee seconden nadat een voertuig over de drempel gereden is, vervalt de kracht en springt »*et licht op rood. Wil men het licht op groen houden, dan moet men zorgen dat er niet meer dan twee seconden verlopen D® 'iefhebbers van goede jazz hebben 2°ndagovond hun hart kunnen ophalen toen Albert Nicholas, klarinet, en Bill Coleman, trompet, tezamen met het Dutch Swing College concerteerden in de tempel der muzen aan de Lange Be gijnestraat. Nicholas en Coleman, beiden vergrijsd ln de jazz, kunnen we als de pioniers van de New-Orleansstijl beschouwen. Nicholas, die in 1900 te New-Orleans (bakermat der jazz) geboren werd, maakte in de twintiger jaren deel uit van het orkest van King Oliver, zijn spel is enigszins verwant aan dat van de eveneens zeer bekende negerklarinet- tist Omer Simeon, maar minder grillig. De negertrompettist Bill Coleman werd m 1905 in de staat Kentucky geboren en verwierf in New York bekendheid Jn0'°F, 3amenspel met Fats Waller en Teddy Hill. Het Dutch Swing College, dat de avond opende, speelde grotendeels in Dixielandstijl, waarbij vooral de knap pe solistische prestaties van trompet en klarinet uitblonken. Het hoogtepunt van de avond was ongetwijfeld het optreden van de beide neger-solisten, Wier geniale improvisaties veel bewon dering afdwongen, zij hielden een plei dooi voor hun volksmuziek. Uit hun spel bleek toch wel, dat er een ver schil bestaat tussen de spontane authen tieke negerjazz en talrijke afgeleide vormen zoals de geraffineerde be werking van sentimentele broadway- deunen. Begeleid door de ritmische sectie van het Dutch Swing College deed Coleman zich in de Basin street blues als een goed vocalist gelden. Zowel voor de voor- als tegenstanders van deze omstreden muziek een avond van be schaafde jazz A. Krt. ae oude Sint d' V was het zaterdagavond Bavokerk. Simon C. Jansen, die in df?n orSanis' kend programma getuigenis afleid» van zijn vakbekwaamheid en kunst- naarschap. Zelden heb ib bijvoorbeeld de koraalbewerkingen oyer koraaime- lodieën van J. S. Bach zinrijker en ar tistiek meer uitgebeeld horen vertolken dan zaterdagavond door Simon c. Jansen geschiedde. In „Allein Gott in der Höhe' sei ehr" werd de koraal- htelodie op virtuose wijze omspeeld, Zc>nder dat dit aan de hoge artistieke gaarde van Bach's compositie ook Ipaar enige afbreuk deed. In ,,Ich rut Dir, Herr Jesu Christ" beheerste °e sfeervolle registratie de vertolking, |y.enals in „Wachet auf ruft uns die Slimme". Het met volle overgave ge speelde „wir glauben all' an einen Gott" bezat bepaald grote organistische allure. De fuga in Es dur van Bach die hieraan voorafging kenmerkte zich door een majestueuse opbouw. Simon C. Jansen openbaarde zich tot een hoogstaand organist in de meer dan voortreffelijk gespeelde Toccata en fuga van Max Roger. Het ingewikkelde lij- HanT,de Stren^ contrapunctisch schrijvende Reger. verkreeg in alle on derdelen de nodige aandacht. Tien „Inventionen" van Albert de Klerk werden raak gekarkteriseerd, waarbii de nadruk op de effectvolle eigenschap pen dezer composities viel. Met de zes bewerkingen van de koraalmelodie over gezang 214 van Sigfrid Karg Eiert, besloot Simon C. Jansen op wel zeer overtuigende wijze zijn orgelcon cert. In deze concertgever bezit Neder land een organist die ongetwijfeld mee telt in de rii der groten van ons land. Dit concert had grotere belangstelling ver diend dan nu het geval was. (J.L.) tussen het passeren van het ene voer tuig en het volgende over de drempel. Op een gegeven moment is echter de maximum-groen-üjd bereikt en springt het licht automatisch via geel op rood. Staan er slechts voertuigen tussen de stopstreep en de drempel wanneer het licht 'op groen springt, dan bljjft het licht slechts de minimale tijd op groen. Die minimale tjjd is echter juist vol doende om die enkele voertuigen te la ten vertrekken. Het is natuurlijk wel zaak, dat die wagens dan snel optrek ken, anders moet de laatste weer wach ten- Do moeilijkheid is echter het links af slaan van verkeer van het Houtplein of uit de Grote Houtstraat. Om hier een oplossing voor te geven, heeft men ge zorgd, dat de verkeerslichten op de Gro te Houtbrug iets later op rood sprin gen dan de verkeerslichten in de Grote Houtstraat en op het Houtplein, hoe wel ze dezelfde rijrichting aangeven. V oor de voetgangers zijn aan de zijde van de Grote Houtstraat bij wüze proef voetgangerslichten van groot mo del aangebracht. De voetganger moet da noversteken wanneer „zijn" verkeers licht op groen staat. Oversteken bij rood licht is gevaarlijk en strafbaar. Toch is het oversteken bij groen licht ook niet helemaal zonder gevaar, want wanneer het voetgangerslicht op groen staat, staat ook het verkeerslicht aan de Gast- huisvest op groen. Het verkeer van de Gasthuisvest kan linksaf de Grote Houtstraat indraaien en moet daarbij de voetgangers-oversteekplaats passeren. De voetgangers hebben dan geen voor rang. Het verkeer mag de voetgangers weliswaar niet in gevaar brengen, maar mag wel met zeer matige snelheid door rijden. Voorzichtigheid is dar dus voor alle categorieën weggebruikers de bood schap. Zondagmiddag omstreeks vijf uur is er voor een café aan de Wagenweg in Haarlem tussen twee Hongaren en een aantal voorbijgangers een flink partijtje gevochten. Het is allemaal nogal goed afgelopen. De politie heeft de Hongaar de aanstichter van de vechtpartij mee naar het politie bureau genomen en daar tegen hem een proces-verbaal opgenomen. K°rt tevoren waren de beide Honga ren het café binnengegaan. Zij vroe gen aan de kasteleinse een cognacje, die dat weigerde, omdat de jongens een beetje aangeschoten waren. Toen de oudste van de twee naar zijn jas zak greep veranderde de vrouw van gedachte en schonk de knapen de jongste was vijftien, de ander een en twintig jaar een glaasje in, dat zij in één teug uitdronken. Zij betaalden en gingen het café uit. Toen zij buiten kwamen begon de oudste kennelijk door de drank uit zijn evenwicht ge bracht gekke dingen te doen. Hij gaf een jongen, die met een paar vrien den passeerden een klap en sloeg een man neer die voor het café stond. Een aantal voorbijgangers namen dit optre den van de Hongaar niet en het gevolg was een flink vechtpartijtje. Zaterdag herdacht de heer J. H. Huy- boom de dag dat hij vijfentwintig jaar geleden in dienst kwam bij Wasserij Beelen te Heemstede. In de blauwe en groene zaal van Nieuw Berkenrode werd de jubilaris hartelijk gehuldigd in het bijzijn van zijn echtgenote en kin deren. Een der directieleden prees de jubilaris om zijn ijver, plichtsbetrachting en ver antwoordelijkheidsgevoel. In de loop der jaren was hij bevorderd van chauf feur-besteller tot chef van de expedi tie. Hij overhandigde de heer Huyboom een geschenk onder couvert. De heer van Leeuwen sprak namens het perso neel, waarbij hij met waardering ge waagde van de prettige omgangsvor men en collegialiteit van de jubilaris. Hij bood hem een mooie tafel aan. Ver der waren aanwezig de heer Smit, be stuurslid van St.-Willibrord, die de goede verstandhouding tussen werk gever en organisatie en de goede geest in het bedrijf memoreerde. Hij compli menteerde de heer Huyboom en bood hem namens de afdeling een fraai bloemstuk aan. Tenslotte sprak de heer Evers namens de afdeling Haar lem van de r.-k. Nationale Bond van Wasindustriëlen. Hij bood de jubilaris het diploma van de bond aan. De feestvierenden verenigden zich daarna aan een gezamenlijke maaltijd en ble ven geruime tijd gezellig bijeen. In Driehuis heeft pastoor J. PBik zon dag een plechtige Hoogmis van dank baarheid opgedragen bij gelegenheid van zijn 40-jarig priesterfeest. Aan de pastoor, die er voortdurend naar streeft de liturgie een eigentijdse vorm te ge ven, worden de offergaven, zoals wie rook, hosties, miswijn, godslampolie, altaarlinnen en altaarkaarsen, door de acolythen aangeboden voor ae offe rande onder de H. Mis. Zondagavond omstreeks tien uur zijn op de Gooiweg te Noordwijkerhout twee autobussen van de N.Z.H. tegen elkaar gereden. De bussen raakten elkaar met de linkervoorzijden, waardoor van een der bussen het linkervoorwiel werd af gerukt. Beide voertuigen schoten na de botsing de linker weghelft over en kwa men daarna aan de overkant van de weg in het bollenland terecht. Wonder boven wonder zijn bij het ongeval geen doden te betreuren. Wel werden zes personen, onder wie een der conducteurs, naar een ziekenhuis vervoerd. Daar zijn zij ver bonden. Zij konden later naar huis te rugkeren. In beide bussen zaten onge veer dertig passagiers. Zondagmiddag om ongeveer kwart over een is een veertig jarige Haar lemmer op de Zjjlweg met zijn motor gevallen, toen een hond plotseling de rijbaan overstak. Met een grote hoofd wonde boven het linkeroog is de man naar het ziekenhuis Sint Joannes de Deo vervoerd en daar opgenomen. De hond was op slag dood. In de nacht van zaterdag op zondag omstreeks kwart over twaalf is een dronken bromfietser in de Sint Bavo- straat door een grote ruit gevallen, toen hij de macht over zijn stuur verloren had. Met een lichte hersenschudding werd hij naar het ziekenhuis Sint Jo annes de Deo overgebracht. De velen die dit weekeinde naar de schouwburg zijn geweest om daar de Nederlandse Comedie „Het Ei" te zien spelen, zullen zich bepaald niet verveeld hebben. Deze satyrieke come die van de als toneelschrijver debu terende romancier Félicien Marceau behoort tot het genre toneelstukken, dat door zjjn vrijmoedige toon en zijn onbetwistbare vlotheid, onmiddellijk voor zich inneemt. Toch hebben wij van deze voorstelling een nare nasmaak overgehouden. Waarschijnlijk omdat dit "Ei" naar onze smaak rot bleek te zijn. Met „Patate" dat het Rotterdams r,ne verleden week onder de titel „De Bolle" in première heeft gebracht, behoort „Het Ei" tot de successen van net afgelopen Parijse toneelseizoen bjj het huidige gebrek aan goede toneelstukken al een voldoende het" ambtenaartje eEm'fe ^agis^naar het raadsel van zijn leven. Hij°komt tot de conclusie dat de wereld is a™ een ei. Wie er binnen inzit, is veilig be- schermd en wie er buiten staat, heeft geen leven. Om binnen in het ei te ko men moet men meedoen in het systeem van bijzonder sluw verweven, maar niet temin onmiskenbare leugens, in stand gehouden door de wet. Naar buiten treedt het ei, de wereld, op als een vol maakte scheppingsvorm, maar binnen in is het een serie leugens, die elkaar staande houden. In het eerste bedrijf zien we Magis links en rechts zijn hoofd stoten bij het zoeken naar het systeem. Na de pauze heeft hij het raadsel ont sluierd en is hij binnengedrongen in kroMl,??"' ZÜ het ten k0ste Van Z1JI1 0n" kreukbaarheid. ste Laélicien Marceau ook in het eer- gfdeelte de dingen onomwonden Srf» /?en bezwaar. Maar in het tweede deel wordt hij zo demonstratief destructief, dat wij het persoonlijk niet meer konden accepteren. Hij laat Magis de minnaar van zijn vrouw chanteren en tenslotte voor het gerecht brengen. Hij laat hem zelfs tot een zware straf veroordelen. Dit tweede gedeelte is wei zo cynisch en zo spottend met de mense lijke waardigheid, dat het eerder is om bij te huilen dan om bij te lachen. Maar Marceau schrijft een charmante taal, is geestig en hij weet wat toneel is. Hij componeert a la Brecht. maar minder zwaartillend een reeks taferelen, die aaneengepraat worden door de badine rende Emile Magis. Friso Wiegersma „bewerkte" het décor, dat André Barsac voor de Pa- ryse voorstelling had ontworpen: een drietal draaitoneeltjes, die de voort durende scènewisseling vlot deden verlopen. Het was een levendig décor, ?t goed aansloot bij de vlotte, geva rieerde regie van Fons Rademakers. za had voor een goed tempo ge zorgd, dat ons echter minder snel voorkwam dan bij de eerste voorstel lingen in juni in Amsterdam. Daar door verloor de voorstelling aan licht heid en kwamen de cynismen wat te zwaar over het voetlicht. De enorme omvang van de rol van Guus Oster als Emile Magis, zal menig een verbluft hebben. Misschien heeft men hem daarom bewonderd. Terecht, want het zou minder juist zijn hem te bewonderen om zijn acteertalenten. Hij bolderde met dwaze sprongetjes, gille tjes en grimassen over het toneel, al dus typerend, maar niet wetend wat te typeren. Hij plaatste zijn teksten goed met veel variatie en met duidelijk be grip van wat hij te berde moest brengen maar kon toch niet volledig overtuigen omdat hij de artistieke persoonlijkheid mist om het verschijnsel Emile Magis te ontbolsteren. Naast hem stond Truus Dekker als zijn echtgenote. Toen wij haar in juni in deze rol zagen, was zij krachtiger doordat zij minder lijdzaam was. Zij kon tegen Oster's spontaneïteit niet op. Frans 't Hoen toonde als haar minnaar, dat hij een bekwaam acteur is als hij maar rollen krijgt die hem liggen. Hij wist een sterk type op te bouwen en dat type goed vol te houden. Van de talloze andere spelers noemen wij de goede typeringen van Onno Mo lenkamp als echtgenoot van de slet, Jan Blok als de oom-ambtenaar en Paul Huf als de chef-ambtenaar. De sloopwerkzaamheden aan de baan van de Blauwe tram vorderen ge stadig. Begon men vorige week reeds met het weghalen van de rails, in de afgelopen nacht Is een begin gemaakt met het opruimen van het viaduct over de spoorbaan Haarlem-Leiden nabij de Leidschevaart. Nadat spoorwegmensen de bovenleiding van de trein hadden ge demonteerd, konden werklieden van de N.V. Vereenigde Utrechtsche Ijzerhandel de brug enkele centimeters oplichten en daarna met behulp van twee lieren weg rollen. Ruim twee uur is men met het werk bezig geweest. Om drie uur was de kolos, die een lengte heeft van zes entwintig meter en een hoogte van vijf- en-een-halve meter, ruim zeven meter verrold. In de loop van de week zal het gevaarte van vijfendertig ton in stuk ken worden gesneden en als schroot aan de metaalverwerkende industrie worden verkocht. Daarmee zal een van de meest concrete herinneringen aan de „Blauwe" zijn verdwenen. Nadat de brug voldoende weggerold was konden de spoorweg-employé's de bovenleiding weer gaan herstellen, zo dat de treinen, die enkele uren later het baanvak passeerden zonder stagnatie konden rijden. Nu het grootste obsta kel spoedig verdwenen zal zijn, kunnen de werkzaamheden aan de verhoogde spoorbaan ongehinderd doorgang vin den. Het zand van de dijk zal voorzo ver het op grond van de Nederlandse Spoorwegen ligt, gebruikt worden om de leemte bij het zuidelijk landhoofd van het viaduct over de westelijke randweg vol te storten. Met het door trekken van de rails zal dan ook spoedig begonnen kunnen worden. Als zich geen onvoorziene moeilijkheden voordoen hoopt men in de week van 15 tot 22 september de rails van de oostelijke baan vanaf de Zandvoortselaan tot het inmiddels verdwenen tramviaduct het betreft hier een lengte van on geveer driehonderd meter te leggen, terwijl tevens de betonnen balkjes van het perron over de Zandvoortselaan aangebracht zullen word-en. Daarna zal de stalen brug over de westelijke rand weg die op het ogenblik wordt gemon teerd gelegd worden. Als binnenkort ook de westelijke baan zal zijn gemon teerd, is het wachten nog slechts op de aansluiting met de reeds bestaande rails. Ongeveer half oktober hoopt men het gigantische werk voltooid te hebben. De Raad van Toezicht van de Orde van Advocaten in het arrondissement Haarlem heeft een Haarlemse advocaat voor de ttfd van twee maanden ge schorst. Het Hof van discipline te Utrecht heeft deze beslissing van de Raad van Toezicht bevestigd. De schor sing gaat morgen in. In de advocatenkamer van de Haar lemse rechtbank is de beslissing van de Raad van Toezicht aangeplakt. In de motivering van de beslissing staat te lezen, dat de geschorste advocaat ,,Op verwerpelijke wijze in een pro deo-zaak van een cliënt betaling heeft bedongen, althans aanvaard." H. Bordeaux: La vie pathétique d'Edith Stein; F. J. J. Buytendijk: Het kennen van de innerlijkheid; H. Dumé- ry: Regards sur la philosophic contem poraine; E. Firkel: Het lot van de vrouw; B. J. Kouwer: Gewetensproble men van de toegepaste psychologie; J. C. Lannoy: De psychologie van man en vrouw; G. Marcel: De mens zichzelf een vraagstuk; J. V. Meininger: Inlei ding tot het denken van Hegel; J. Pe ters: Metaphysica; J. Slikboer: Hoofd zaken der psychologie; J. H. Walgrave: Op menselijke grondslag; S. Weil: Ca hiers III. dnfïïï* hebben 27 van de 30 kandi- j «ewezen, dat hun kennis voldoen- -i i orn als strandwachter op te tre- wachtUni* de kust Sinds het kust' wacht.i'pioma van de Kon. Ned. Bond vnmren r,eddfn van drenkelingen ver ma's werH door strandwachtdiplo- exanien „fl voor de tweede keer een »aehtdiplomanT Dit V°°r .h.et. strand- Hoirmnr.J. D,t geschiedde zon- de ImddaB in Bloemendaal, de lokaliteiten S .?ke reddingsbrigade schikking haS de strandpost ter be schikking had gesteld aan de districts examencommissie Noord-Holland. De commissie bestond uit de heren G J. Y.els;rn (voorzitter); H. maar en H. van der Wel te Wijk aan Zee. Examenkandidaten waren leden van de reddingsbrigades van Heemste de, Zaandam, Bloemendaal en Amster dam. De heer Timmermans zei bij de di ploma-uitreiking in de post „de Kente ring" van de B.R.B., dat de examen commissie zich erover verheugde, dat er een aantal mensen tezamen waren die niet alleen van de kustbrigades kwa men maar eveneens van de zogenaam de binnen-brigades, de brigades in het land. Hun deelname voor het behalen van een strandwachtdiploma wordt op prijs gesteld: toch zijn zjj niet zo ver trouwd met de zee als de leden van de kustbrigades die er steeds mee te ma ken hebben. Voor de leden der binnen- brigades achtte spreker dan ook niet alleen een degelijke kennis noodzakelijk, maar het toepassen daarvan was naar zijn mening belangrijker. Hierop wilde de voorzitter der examencommissie vooral de instructeurs wijzen, opdat die er bij hun opleiding rekening mee kun nen houden. 2 leden der Zaandamse reddingsbrigades en drie van de briga de uit Heemstede, (de heren B. A. H. Steenman, W. F. Schuilenburg en P. A. Everout) slaagden voor het technische deel. Eerst na het medische deel kun nen zij de diploma's uitgereikt krijgen. Amsterdam nam met 17 kandidaten deel; er slaagden 12 voor het volledige examen en drie alleen technisch. Van de 8 kandidaten uit Bloemendaal werd er een afgewezen. Geslaagd zijn voor het volledig examen mej. M. M. Bakker en de heren C. M. Bakker ,H. van de Kamp, J. A. Hoeben, H. P. Dijkstra, D. J. M. Laanbroek en R. Reiss. Zes jaar achtereen komen steevast op een der eerste zaterdagmiddagen van de maand september leden van de Na tionale Reserve van het Nationaal In stituut Steun Wettig Gezag naar de mi litaire schietbanen aan de Zeeweg in Overveen om er te strijden om de eer van de beste individuele schutter en van het beste korps. Deze traditie werd za terdagmiddag voorgezet, toen de schiet wedstrijden van het negen jaar geleden ingestelde instituut voor de zevende maal werden gehouden. Enige tiental len schutters van de Nationale Reser ve en van de Marechaussee Reserve leverden een sportieve strijd op het ge weer. De resultaten daarvan werden klokslag zes uur bekend gemaakt in %et paviljoen „Het Witte Huis" aan de overzijde van de ingang der schietba nen aan de Zeeweg. Dit geschiedde door de overste H. W. Lenderink, die allereerst enige woorden wijdde aan de nagedachtenis van wijlen de heer L. P. J. N. A. Bouwman, in leven onder meer voor zitter van de provinciale commissie Noordholland van Steun Wettig Ge zag. Overste Lenderink, voorzitter der Gewestelijke commissie Noordhol land West, noemde het verscheiden van de heer Bouwman een gemis voor Steun Wettig Gezag, vooral nu dit Nationaal instituut op wankelen staat. Hij moedigde de manschappen van de Reservediensten aan onver saagd door te zetten in de geest van de overleden provinciaal voorzitter. Daarna werd overgegaan tot de prijs uitreiking aan de korpsen en de indivi duele schutters tot besluit, waarvan het eerste couplet van het Wilhelmus werd gezongen en een driewerf leve de Koningin werd uitgebracht. Tot de aanwezigen bij de wedstrijden behoorden de garnizoenscommandant van Haarlem, overste F. van der Mey, de commandanten van de Nationale Re serve in de districten Amsterdam en Alkmaar en andere autoriteiten van de Reservediensten. De schietcommissie werd gevormd door de heren J. den Ouden en adjudant B. van den Heuvel. Er kwamen negen korpsen in het ge weer, met elk zes schutters, waarvan de resultaten van de slechtste schutter niet voor de puntentelling in aanmer king kwam. Evenals het vorige jaar werd het wis- selschild gewonnen door de N.R. in het district Amsterdam. Het derde vijftal behaalde 191 punten (maximaal te be halen 200 punten) en bestond uit de schutters G. J. van Dijken, Santpoort; J. G. van Hattum, Haarlem; J. G. Kris- tians. J. Holle, beiden Amsterdam; en P. Zwart, Sloten, die elk een medaille verwierven. De tweede en derde korps- prijs, wisselbekers, waren voor het eer ste vijftal (185 pnt.) en het tweede vijf tal (181 pnt.) van hetzelfde distric' N.R. Bij de personele schietwedstrijden - er werd over honderd meter gescho ten waren er twee prijzen voor elk van de negen deelnemende korpsen. De ze prijzen bestonden uit fraaie huishou delijke en gebruiksvoorwerpen. De ge lukkige winnaars werden van het dis trict Nationale Reserve Amsterdam T. Etman, Santpoort; L. B. N. Heer, Over- Zondagmorgen is de 58-jarige land bouwer H. Ebbing uit Voorhout in Heemstede dodelijk verongelukt. Hij reed met zijn bromfiets op het rijwiel pad van de Herenweg. Plotseling reed hij tegen het trottoir op, waardoor hij de macht over zijn stuur verloor en viel. Hjj liep een schedelbasisfrac- tuur op. Tijdens het vervoer naar het St. Eli sabeth Gasthuis te Haarlem is de heer E„ van wie wordt aangenomen dat hij aan toevallen leed, overleden. Op hetzelfde rijwielpad had vannacht een soortgelijk ongeval plaats, waar bij de 60-jarige P. M. uit Hiliegom be trokken was. Met een schedelbasisfrac- tuur en een gebroken sleutelbeen werd hij naar de Maria stichting te Haarlem overgebracht. Op de Heemsteedse Binnenweg ter hoogte van het Res Novaplein reed zaterdagmiddag een motorrijder uit Heemstede tegen een auto op, die plotseling voor een overstekende voet ganger moest stoppen. Met een ge scheurd been werd de man naar het Diaconessenhuis te Haarlem overge bracht. Daar werd hij verbonden. La ter kon hij naar zijn woning terugkeren. Zondagmiddag ongeveer kwart over twee wilde een wielrijder op de Heren weg, die in de richting van Bene broek reed, linksaf de van Merlenlaan inrijden. Bij het oversteken van de He renweg liet hij eerst een auto passeren en stak toen voor een naderende scooter snel de weg over. De schooterrijder moest uitwijken en tijdens deze manoeu vre viel de duopassagier van het zadel. De scooterrijder wist ternauwernood zijn voertuig in bedwang te hu,, en. Hij en zijn passagier liepen ontvellingen en kleine schaafwonden op. veen; G. J. van Dijken, Santpoort (al len eerste prijzen) en J. G. van Hat tum, Haarlem; J. P. de Groen en M Smit, beiden Wormerveer, allen tweede prijzen. Bjj de personele wedstrijden voor officieren werd kapt. J. N. B. Donker sloot eerste met 40 van de maximaal te behalen 40 punten; tweede werd kapt. J. Ruler met 39 punten. De wedstrijd voor instructeurs leverde voor sergt, maj. J. Kruit een eerste en voor J. A. Damsveid een tweede prijs op. Beide instructeurs schoten 35 punten bij el kaar. De beide zomertentoonstellingen, wel ke in de periode van 5 juli tot 8 sep tember in de Vleeshal te Haarlem door de stichting Haarlems Bloei georgani seerd werden, hebben samen 11000 be talende bezoekers getrokken. De diora ma's werden bekeken door 6800 perso nen, onder wie talrijke buitenlanders, de N.S. expositie „Het Station" door 4200. Dezer dagen hield de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" on der voorzitterschap van de heer A. J. van Houten een druk bezochte jaarverga dering. Het jaarverslag van de secreta ris gaf een duidelijk beeld van het muzikale optreden naar buiten en van het gezonde interne verenigingsleven. Het financieel overzicht van de pen ningmeester gaf reden tot voldoening, terwijl de verslagen van muziekfonds en propaganda-commissie eveneens de goedkeuring mochten wegdragen. De periodiek aftredende bestuursleden de heren A. Th. Misset, A. J. v. d. Bergh, A. Verstijnen en G. D. van Wengen werden herkozen. Dat „Zang en Vriendschap" zich in een groeien de belangstelling mag verheugen, bleek wel uit de belangrijke stijging van het aantal begunstigers. Voor het komende seizoen staan op het programma eert radioconcert, waarbij de Kon. Liedertafel Schubert- werken zal vertolken, terwijl het eer ste ledenconcert in maart 1958 belang wekkend zal zijn door o.a. de uitvoering van het Requiem van Gabriël Fauré, waaraan ook door een jongenskoor zal worden medegewerkt. Voorts zullen ver schillende solisten worden ge ngageerd en zal het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest de begeleiding verzorgen. Het slotconcert van het seizoen vindt plaats einde mei 1958. Reeds thans werden plannen ontvouwd voor een medewerking van „Zang en Vriendschap" aan het in 1959 in Ne derland te houden Handel-festival, waar voor zeer grote belangstelling verwacht wordt. Het klaverjasseizoen staat weer voor de deur en de r.-k. Klaverjasclub St.- Bavo opent de poorten van „Het Stoof- ke" op dinsdag 10 september. Nieuwe leden zijn welkom en kunnen zich op de eerste clubavond a.s. dins dag als lid aanmelden of zich opgeven bij de Bestuursleden Jac. Duyn, K. van Manderstraat 18, tel. 19117; P. Cramer, Brouwersvaart 138 rd., tel. 18797, W. Wilbrink, Nachtegaalstraat 110 rd. De dansgroep van To Venema zal dinsdag 10 september 's avonds om half acht optreden voor de bewoners van het bejaardentehuis aan de Schotersingel. CINEMA PALACE: Symphonie ln goud, a. 1., 2, 4.15, 7, 9.15. FRANS HALS: Hot Blood, 18 jaar, 2.30. 7, 9.15. Di. één avondvoorstelling om 8 uur. LUXOR: In de macht der gangsters, 18 J.. 2, 7, 9.15. MINERVA: tot en met di: Onsterfelijke mu ziek, a. 1., 8.15 u. Wo. en do.: Wien bleibt Wien, a. 1., 8.15 u. Wo. tevens om 2.30 u. REMBRANDT: De grote verleiding, a. 1., 2, 4.15, 7, 9.15. ROXY: tot en met do.: De wraak van de woudloper, 14 jaar, 2.30, 7, 9.15. STUDIO: East of Eden, 14 jaar, 2.15, 7, 9.15. ONDERTROUWD: M. L. de Vries en M. Schepman. GETROUWD: R. H. van Elk en M. G. Brink, J. Dasbach en H. Ravens- bergen, P. J. Lubbers en W. H. A. Verbraeck, H. Nottrot en L. P. Wen- sing^ W. van Genderen en P. Duijs. GEBOREN: H. Lokken-Meeringa, d.ï J. H. M. ten Hacken-Chabot, d.; C. van Norde-Schrijnemaekers, d.; A. E. Bast-Bonebakker, d.; C. J. Vermolen- van den Nouwland, d.H. J. Kok-Rekel hof, d. OVERLEDEN; G. van Dam, 78 jr., Westerhoutpark; G. J. Olfers, 85 jr., Eksterstraat; J. Oosterling, 93 jr., Rip- perdapark; J. Hooiveld, 68 jr., Kam perlaan; L. Geeven, 5 jr.. Luzacstraat; H. P. Rohlfs-Castelli, 69 jr., Grote Houtstraat; H. M. Kramer-Leeman, 88 jr., Westerhoutpark. De zaak tegen- de 30-jarige mevrouw A. L. - v. M., die ervan verdacht werd 4 juli van dit jaar haar zeven maanden oude zoontje Peter in een tuinschuur achter haar woning om het leven te heb ben gebracht, heeft in enkele dagen tijds een nogal grillige ontwikkeling doorge maakt. Toen de rechter-commissaris ver leden week geen voldoende termen aan wezig achtte om de vrouw in voorarrest te houden, diende hij bij de rechtbank een verzoek om invrijheidsstelling in. Vrijwel onmiddellijk daarop betrok de vrouw in haar lezing van het gebeurde ooik haar echtgenoot, waarop deze van huis werd gehaald en in verzekerde be waring werd gesteld. Opnieuw begonnen de verhoren en het schijnt dat de vrouw tijdens een dezer verhoren door de Haarlemse recherche bekend heeft zich aan het ten laste gelegde te hebben schuldig gemaakt. Vrijdag is haar man weer vrijgelaten. Intussen is de Haarlemse rechtbank vanochtend begonnen aan de behande ling van het verzoek om invrijheidstel ling van de vrouw. Zelfs de officier van justitie vond de bewijsvoering zo zwak, dat hij van plan was zich niet tegen de invrijheidstelling te verzetten. Vanmorgen kwam echter de beken tenis van de vrouw bij de recherche ter tafel, hetgeen een nieuwe ontwik- keli. betekende. De vrouw verkeerde weer in een overspannen toestand en beweerde luidkeels dat zij de bekente nt slechts had afgelegd onder dwang. Bij het ter perse gaan van dit num mer duurde de zitting van de recht bank nog altijd voort. Op de algemene vergadering van de Kon. Algem. Vereniging voor Bloembol lencultuur, welke vanmorgen te Haar lem werd gehouden, is het voorstel over de minimumprijzen aangenomen. Er wa ren 1065 voor, 527 tegen en 17 blanco stemmers. Uit de discussie bleek dat er nog ernstige bezwaren bestaan tegen het plan om enkele uitzonderingen te ma ken inzake de minimumprijzen voor be paalde handelsvariëteiten. De tegen stemmen kwamen voor het grootste deel uit die bezwaren voort. Zaterdagavond tussen tien voor acht en tien voor tien, in welke tijd de be woners, de familie de Groot aan de Weeresteinstraat in Hiliegom afwezig waren, werd door vreemden een bezoek gebracht dat minder welkom was. Door het indrukken van een glas in loodraam aan de achterzijde van de woning, heb ben zij de deur geopend en zijn naar binnen gegaan. Tijdens hun bezoek heb ben zij zo ongeveer alles ondersteboven gekeerd. De buit was echter niet groot. ^?r,dan eniSe sieraden vermist en wat Belgisch geld. De politie heeft de zaak in onderzoek. In de nacht van zaterdag op zondag om ongeveer half één werd de politie in Hiliegom medegedeeld, dat er op de van den Endelaan tegenover het N. H. Jeugdhuis een man op het tegelpad lag die ernstig aan zijn gezicht was ver wond. Geconstateerd werd, dat deze man in beschonken toestand had gere den op zjjn bromfiets en toen tegen e^n der bomen was gereden waardoor hij was komen te vallen. Hij is ter verple ging opgenomen in cel 1 van het poli tiebureau en zondagmorgen na ontnuch terd te zijn wederom ontslagen. Nogmaals gaf de Bloemendaalse red dingsbrigade zondag gelegenheid tot deelname aan de nationale zeepresta tietocht over een en twee kilometer voor hen, die een week eerder niet kon den deelnemen. Dat waren toen onder meer de eigen leden van de brigade, die voor de bootbegeleiding van de zwemmers zorgden. Zondag werd er ge zwommen door leden van de reddings brigades van Amsterdam, Noordwijk en Bloemendaal. De jeugd legde een kilo meter af; de ouderen twee kilometer. Daarvoor werd gestart van respectie velijk het tentenkamp Helios en bad Riche. Met de stroom mee werd om de kotter heen voor de post „de Ken tering" van de Bloemendaalse reddings brigade naar het strand gezwommen waar men bij aankomst een fraaie op plastic uitgevoerde herinnering in ont vangst kon nemen. De dertien één kilo meter zwemmers en de negenentwintig deelnemers aan de twee kilometer vol brachten ondanks het gure weer allen de tocht zonder uitvallers. Toch heeft het weer de prestatietocht wel parten gespeeld. Er waren minder deelnemers dan het totaal aantal voor inschrijvingen. Aan de gedurende twee zondagen gehouden nationale zeepresta tietocht in Bloemendaal hebben in het totaal 114 zwemmers deelgenomen. 69 zwommen twee kilometer, waarvan er 11 uitvielen. Bij de tocht over een ki lometer waren er 45 deelnemers, waar van er 6 het einddoel niet bereikten. tNtet officiële Koenen) Vorig epenlng 3li Ned. 1953 3ft Ned. 1953 3ft Ned 1958 114 - 314 Ned. 1948 3to Ned. 195b 3to Ned 1954 Sto Ned. 1955 3-3to Ned. 1947 3 Ned 62-64 bel. fac inechr. Grtbk 1946 3 V, Ned Handel M11 cerl A.K.U Van Beraei't Raten! Calve-Delft cert Van Gelder Kon Hoogvena cert Unilever cert Ned. Kabel Philip» Kon. Petroleum ..Amsterdam" Rubber Roll. Amerika Lijn Kon. Ned Stoomb Mr Ned Scbeepv Unle K.L.M. fl-V A Deit Ml] cert. A'dam 2 to '56 1 A'dam '56 A'dam III slot 9/9 85 84% 84% 80% 78% 79 78tf 81% 81 ft 88 Va 88ft 80% 158 174 170 335% 185% 290 393% 375 to1 270 274% 266 211,60 205,10 67% 156% 154 138% 135% 151% 148 123,10 122,40 115 78% 77% 78% 87% 87%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3