Belangrijke lasten verzwaring voor het bedrijfsleven Kamer toont duidelijk een verschil van mening SYRIË verbolgen over de verklaring van Eisenhower 1» Doden en gewonden op de weg Ruzie Er is onvoldoende contact met de industrie geweest Belastingambtenaren luchten het overkropt gemoed om een vrouw HET EUROMARKTVERDRAG Heftige woorden in volgepakte vergaderzaal te Den Haag Vader Hofstra mag zijn zonen wel eens beter belonen De ontwikkeling der Euratom De spanningen in het Midden-Oosten Koewatly: Sovjet-Unie neemt geen overheersende positie in KONING SAOED IN BEIROET Vrouw te water geraakt en verdronken Orgelbouwer en organisator Husein komt niet naar Djakarta In Achterhoek Schilderij van Rubens gevonden Koeien aten van met gif bespoten aardappelveld Brand in Helmond snel geblust D. A. Flentrop Diamanten huwelijks feest in Apeldoorn Hongaar verwondt Maastrichtenaar met een mes Dertien moesten er worden afgemaakt Westduits Episcopaat over de komende verkiezingen MAANDAG 9 SEPTEMBER 1957 PAGINA Verscheidene fracties, die aan de samenstelling van het zeer uitgebreide en kritische verslag over het verdrag ter oprichting van een Europese Economische Gemeenschap (Euromarkt) hebben meegewerkt, verwijten de regering voorts, dat zij onvoldoende contact met het bedrijfsleven heeft onderhouden bij de onderhandelingen, die aan de samenstelling van het verdrag vooraf zijn gegaan. Gebieden overzee Het gemeenschappelijk douanetarief Agrarische sector Vervoer zwakste plek Grote bloemenmand van de Koningin (Vervolg van pagina 1 Men krijgt de indruk dat de rege ring daardoor zich niet ten volle heeft gerealiseerd welke gevolgen verschil lende bepalingen voor onderscheidene bedrijfstakken zullen hebben. Van de andere kant wordt het bedrijfsleven voorgehouden, dat de integratie een sterke economische doorstroming zal brengen, waarbij de Nederlandse tra dities van hardnekkigheid, vakmanschap en avontuur ons land een sterke posi tie zullen kunnen verschaffen. Dat het verdrag geen voldoende grond slag biedt voor het voeren van een gemeenschappelijke conjunctuurpolitiek noemen vele kennelijk socialistische leden teleurstellend. Juist een con junctuurgevoelig land als Nederland moet bij het toetreden tot een grotere economische gemeenschap de kans benutten om met de partnerlanden tot een betere beïnvloeding van de conjunc tuur te komen. Daarom betreurde men, dat ter wille van het handhaven van de nationale zeggenschap over het eco nomische beleid, een aantal ontsnap pingsclausules in het verdrag zijn op genomen. Zij zien hierin een gevaar voor de gezonde ontwikkeling van de gemeenschappelijke markt. Op de kortst mogelijke termijn dient hierin te worden voorzien en zal een ge meenschappelijk economisch en mone tair beleid moeten ontstaan. Van die zijde wordt ook gevraagd om een Euro pees Centraal Planbureau. Ingrijpende gevolgen worden voor zien door stijging van lasten voor het bedrijfsleven. Niet alleen door de eco nomische handelspolitiek en met name de hoge buitentarieven, het verdrag behelst ook vele maatregelen tot so ciale harmonisering. Het kostenniveau zal, zo wordt door de regering ge schat, worden opgetrokken met ca. 7 pet. Het is nog niet bekend of de ver hoging van de broodprijs met ca. 6 et. als gevolg van de gewijzigde invoer rechten van graan in deze schatting is meeberekend. In ieder geval mag een sterke stijging van het kostenni veau worden verwacht door twee maatregelen, die op verzoek van Frankrijk zijn opgenomen; gelijke be loning voor mannen en vrouwen en de berekening van overuren. De eerste, waar de Kamer zich reeds vroeger in een motie voor de gelijke beloning heeft uitgesproken, ontmoet vrijwel geen bezwaren. Men realiseert zich echter wel, dat een en ander voor sommige bedrijfstakken aanpassings moeilijkheden zal veroorzaken. Met name geldt dit voor de confectie-in- dustrie, waar men rekent op een stij ging van de loonsom met 30 pet, die nu niet geleidelijk maar ineens komt. Vele leden vragen de regering dan ook niet verder te gaan dan Frankrijk zelf. Daarbij doet zich nog de mogelijkheid voor van verschillende loonberekening in Frankrijk en Nederland. Eveneens op wens van Frankrijk is in het verdrag bepaald, dat overwerk vergoedingen moeten worden betaald vanaf het 40e uur. Nu bestaat onge twijfeld de tendens tot verkorting van de arbeidstijd, doch men zal hier toch rekening moeten houden met de eco nomische mogelijkheden. Over deze politieke concessie" konden vele leden dan ook moeilijk enthousiast zijn. In Ne derland wordt prioriteit gegeven aan de weduwen- en wezenwet. Daar tevens het gevaar bestaat, dat door een stijging var de lonen In Frankrijk door inflatoire oorzaken het loonbeeld wordt scheefgetrokken, zal de regering met alle kracht moeten waken dat onze lonen niet verder stij gen daar onze produktiviteit en concur rentiepositie gedogen. De verbinding van de overzeese ge biedsdelen van de Leden-Staten met de Europese Gemeenschap biedt grote mogelijkheden, maar stelt anderzijds ook hoge eisen. Volgens het verdrag is de Gemeenschap verplicht in deze ge bieden te investeren, waarvan uiter aard met name de Franse gebieden in Midden- en West-Afrika zullen profi teren. Men zal moeten streven naar een rustige ontwikkeling, waarvoor de good-will van de onafhankelijke Afri kaanse staten een eerste vereiste is. Dan zullen zowel de gebiedsdelen zelf als de Gemeenschap van de samen werking de vruchten kunnen plukken. Bij de bespreking van de opzet: een gemeenschappelijk buitentarief en op heffing van restricties en heffingen bin nen het gemeenschapsgebied, komen als voornaamste bezwaren naar voren het hoge tarief, dat bij invoer uit der de landen wordt geheven, en de vele ontsnappingsclausules die een werkelijk vrij onderling verkeer illusoir kunnen maken. Vergeleken met de huidige in voerrechten zal het buitentarief een aanmerkelijke verhoging betekenen. Dit kan voor Nederland een onoverkome lijke handicap betekenen. De Kamer ziet wei in, dat het ge meenschappelijk tarief voor bij uitstek protectionistische landen als Frankrijk en Italië, een aanzienlijke verlaging be tekent, maar in vele gevallen is toch wel lichtvaardig omgesprongen met de Nederlandse belangen. Ook hier wreekt zich de omstandigheid, dat de Nederlandse onderhandelaars onvol doende contact hebben gehad met de industrieën. Weliswaar zal, voorzover de geïmporteerde goederen na verwer king worden doorgevoerd naar landen binnen de gemeenschap, het nadeel van het hoge tarief worden gecompen seerd door het wegvallen van de onder linge tariefmuren. Vooral Frankrijk heeft zich echter, voor wat dit laatste betreft, tal van rechten voorbehouden, waardoor het effect problematisch wordt. Ook hier dringt de Kamer dan ook aan op loyale medewerking van de andere partners. Het in het verdrag neergelegde be ginsel, dat ook de agrarische sec tor in de gemeenschappelijke markt zal worden betrokken, is van belang, maar veel verder dan het vaststellen van het beginsel is men niet ge komen. De bepalingen welke op de landbouw betrekking hebben, hebben dan ook teleurstelling gewekt. Zelfs met veel goede wil kan gedurende de overgangsperiode niet gesproken wor den van zelfs maar de schijn van een gemeenschappelijke markt. De be duchtheid voor een voortgezet pro tectionisme is juist hier vrijwel al gemeen. De vele uitzonderingen in de landbouw sector doen het gevaar ontstaan, dat de landbouwaangelegenheden gescheiden worden van de re.,: van het economisch leven. Een uiterst gevaarlijk aspect is de mogelijkheid tot vaststellen van minimumprijzen voor de invoer in een ander land van de gemeenschap. Een zelfde systeem heeft in het kader van de Benelux aanleiding gegeven tot „hik- exporten". De invoer kon op vrij wil lekeurige momenten worden stopgezet. Van de mogelijkheid van lange-ter- nijn-contracten verwachten sommige leden een sterke afhankelijkheid van Frankrijk op het gebied van graanin- voer terwijl aankoop op de wereld markt slechts mogelijk zal zijn voor zover de granen worden aangewend voor export van veredelde produkten en voorzover de andere partners daar van geen schade ondervinden. De afdeling vervoer van het ver drag wordt door vele leden als een van de zwakste delen beschouwd. Er zijn kennelijk grote concessies gedaan aan Frankrijk en Duitsland, terwijl een goede regeling van het transportwezen in het EÈG-Verdrag voor Nederland van uitzonderlijk belang zou zijn ge weest wegens de hoge bijdrage van het vervoer aan het nationale inkomen van ons grondstofarme en dichtbevolkte land. Veel verder dan een principiële erkenning dat de gemeenschappelijke vervoersmarkt onder de doelstellingen van het verdrag valt is men niet ge komen. Het verdrag bevat verder geen duidelijke beginselen op dit gebied. In de constructie van een nog te ontwikkelen vervoersbeleid zit de kwa de kans, dat na de overgangsperiode via beslissingen met gekwalificeerde meer derheid Tn de Raad van Ministers een beleid opgebouwd wordt dat weinig of niet in overeenstemming is met de Ne derlandse gedachte. Het is immers zo dat, hier zowel als in andere gevallen, als gekwalificeerde meerderheid wordt beschouwd 12/17 van het aantal stem men. Daar Frankrijk, Duitsland en Ita lië elk 4 stemmen hebben, kunnen de ze landen beslissingen doordrijven te gen de zin van de drie Beneluxlanden, die resp. 2, 2 en 1 stem hebben. Vele leden zijn dan ook over het bepaalde t.a.v. het vervoer zo weinig optimis tisch dat zij het ln zoverre bevredigend achten, dat de deelneming van vervoer ders van nadere nationaliteit in de Lid staten nooit slechter kan worden ge- nakt dan zij nu is! Prins Bernhard kreeg als dank voor het feit, dat hij tien jaar lang medewerkt aan het internationale concours-hippique te Rotterdam, een kristallen bokaal, waarin in kleuren alle paarden zijn gegraveerd, waarop hij in Rotterdam reed. Met de Koningin bewonderde hij het pronkstuk. Duizenden middelbare en lagere be lastingambtenaren uït heel Nederland hebben zaterdag gehoor gegeven aan een oproep van de „Bond van admini stratief personeel bij 's rijksbelastin gen in Nederland" om in het Haagse K. en W. demonstratief hun hart te komen luchten. De belastingambte naren hebben tot taak 20 procent van het nationale inkomen, 7,5 miljard gulden in de staatskas te brengen. Steeds zwaarder worden intussen de diensten belast. Noodzakelijke verbete ringen in de inkomens zijn echter uit gebleven, zodat aanzienlijke achter stand 's ontstaan, terwijl functies zo wel als functionarissen gedeclaseerd zijn, aldus werd betoogd, terwijl als wensen werden gesteld het opheffen der tussenrangen en meer mogelijk heden tot redelijke promotiekansen. De lagere ambtenaar, die zijn vakexamens beeft gedaan, behoort de rang van commies of hoofdassistent te krijgen. Een controleur moet hoofdcontroleur kunnen worden en een schrijver hoofd schrijver. Dit alles op een redelijke leeftijd. Ook voor het laagste perso neel behoren behoorlijke salarissen te worden betaald. De arbeidsvrede en werkijver bi) de belastingdienst lijden onder de omstan digheden. In vergelijking tot de ge meentelijke diensten verschillen func tie-verdeling, rangen en salarissen bij vergelijkbare taken zeer aanzienlijk. Terwijl veel studie voor de belasting dienst moet worden volbracht, is de beloning daarvoor in vergelijking met de regeling voor gemeenteambtenaren ver te zoeken. De belastingdienst, al dus een der sprekers, dreigt ontredderd te worden. Dit noemde hij een bedrei ging met een nationale ramp. De lage re en middelbare ambtenaren van de belastingdienst verdienen gemiddeld nog niet 2,5 maal zoveel als in 1939. Toen lag hun salarispeil iets hoger, (Van onze parlementaire redactie) In het verslag over het Euratom- verdrag tekent zich een duidelijk ver schil van opvattng af tussen de socia listen en de overige afgevaardigden. Op verschillende gebieden wordt door de PvdA een verdergaande coördina tie en een uitgebreider overdracht van bevoegdheden aan supra-natio- nale organen gevraagd. Anderen ach ten het wijzer om hiermee voorlopig nog niet te ver te gaan, terwijl ver schillende leden opmerken dat uit het stranden van het EDG-verdrag blijk baar de lering is getrokken niet te streven naar een reeds onmiddellijk ver doorgevoerde supra-nationale vorm geving. Het principe van samenwer king tussen de Europese landen op het zo uiterst belangrijke gebied van de kernenergie wordt echter door alle toegejuicht. Een dergelijke samenbun deling van krachten is speciaal voor Nederland, dat zelf geen kernmate riaal bezit, uiterst belangrijk. Ook is voor een doelmatig gebruik van de middelen, zowel van het aanwezige in tellect als van het benodigde kapitaal, een eerste vereiste dat deze niet ver snipperd worden over talrijke projec ten. Dat de beperkingen voor het gebruik van kernenergie geen betrekking heb ben op het gebruik voor militaire doel einden- waarvoor het Verdrag niet be doeld Is- heeft zo blijkt uit het verslag, het voordeel dat de landen die dat wen sen een eigen militair program kun nen verwezenlijken. Van de andere kant biedt de uitzonderingspositie, die voor Frankrijk geschapen is, dit land de mogelijkheid om een belangrijk deel van haar activiteit op het gebied der kernenergie in zoverre deze dus bedoeld is voor militair gebruik buiten de Gemeenschap te houden. De regeling betreffende de bescher ming van de gezondheid is in zoverre bevredigend, dat de organen van de Gemeenschap maatregelen kunnen ne men indien het ene land gevaar loopt door zorgeloosheid van het andere. Men dacht hier met name aan de af voer van afvalstoffen via de rivieren. Daar staat echter tegenover dat de Gemeenschap niet voldoende preventief kan optreden. Men voelt het als een groot bezwaar, dat eerst maatregelen kunnen worden getroffen als de over last geschied is. De Kamer is het niet eens over de meest gewenste organisatie van de op leiding van deskundigen. Centrale op leiding, die misschien op zichzelf de voorkeur zou verdienen, biedt het na deel, dat gedurende langere t\jd de be schikbare deskundigen als docenten aan het feitelijke onderzoekings- en ont wikkelingswerk worden onttrokken. dan dat der onderwijzers. Nu ligt het er aanzienlijk onder. Alleen al om de salarissen aan te passen aan de hogere kosten van levensonderhoud is een ver hoging van gemiddeld 30 procent no dig, zo werd berekend. In vergelijking tot de lonen ln bet vrije bedrijf be draagt de achterstand 40 procent. Het motto „vader Hofstra mag zijn zonen wel eens beter gaan belonen", was leidraad voor deze massale bij eenkomst. Heftige woorden vonden heftige weerklank in de volgepakte vergaderzaal met zijn 2600 zitplaat sen, waarvan op een gegeven mo ment zelfs de hofloge uitpuilde van opgewonden fiscale ambtenaren. Ie der ogenblik daverden de galerijen van bijval of afkeuring, begeleid door een schel fluitconcert. Voorzitter J. H. van der Meer formuleerde in een slotresolutie nog maals alle grieven over de achterstel ling der lagere en middelbare ambte naren ten aanzien van salaris en pro motie. Aan het slot van de resolutie wordt bij de regering op spoedige ver betering aangedrongen en vraagt men om d-e benoeming van een commissie, waarvan ook vertegenwoordigers van de vakorganisaties deel uitmaken. De ze commissie moet dan op korte ter mijn een onderzoek instellen en voor stellen aan de regering doen. In regeringskringen en in de pers van Syrië is de verklaring van de Ame rikaanse minister van buitenlandse za ken, John Foster Dulles, waarin hij me dedeelde, dat de „buurlanden van Sy rië zich ernstig ongerust maken over de overheersende Russische invloed in dit land" met grote ontevredenheid ont vangen. President Sjoekri el Koewatly heeft in een verklaring tegenover het Egyptische „Persbureau voor het Mid den-Oosten", die gistermorgen door de Syrische bladen werd gepubliceerd, ge zegd dat er „niets waar is" van de „beweringen, dat de Sovjet-Unie thans een overheersende positie in Syrië in neemt". „De Syrisch-Russische betrek kingen zijn vriendschappelijk van aard en zij zijn gegrondvest op wederzijds be lang aldus de Syrische president. Koewatly besloot: „Er bestaat geen en kele geheime Syrisch-Russische over eenkomst. Wij zijn Arabische nationa listen en geen communisten. Wli zullen trouw blijven aan onze politiek, om ons bij geen der huidige internationale blok ken aan te sluiten en wij zullen nie mand toestaan zich met onze binnen landse aangelegenheden in te laten". Ook alle gisterochtend verschenen Sy rische bladen keerden zich tegen de uit latingen van Dulles. Zij schrijven on der meer dat de „nieuwe Amerikaanse klucht er slechts toe zal bijdragen de vastbeslotenheid van Syrië te vergro ten, om zich tegen elke campagne tot vreesaanjaging, ongeacht van welke zij de deze wordt ondernomen, te verzet ten". Dulles had zaterdag, na een onder houd van meer dan twee uur met pre sident Eisenhower, die zijn vakantie in Rhode Island voor een dag had afge broken, en Loy Wesley Henderson, de Amerikaanse afgezant naar het Midden- Oosten, een verklaring aan de pers v jrgelezen, waarin Eisenhower op- nieuw meedeelt het Midd'en-Oosten te beschermen tegen het gevaar van com munistische agressie en ondermijning. De Amerikaanse president spreekt de hoop uit, dat het internationale commu nisme Syrië niet tot enigerlei aanval te gen ::ijn buurlanden zal bewegen en dat het volk van Syrië iets zal doen om de ongerustheid te verminderen, die door de jongste gebeurtenissen is gewekt. Dulles zei, dat Eisenhower het rapport van Henderson en de toestand in Syrië heeft beoordeeld „in het licht van het Handvest van de Verenigde Naties, dat Syrië het recht ontzegt om, behalve uit zelfverdediging, wapens te gebruiken". Volgens de door Dulles voorgelezen verklaring heeft Henderson gezegd, in het Midden-Oosten ernstige ver ontrusting te hebben geconstateerd over de groeiende Russische overheer sing in Syrië en de grote communis tische wapenleveranties aan Syrië, die uitgaan boven defensiebehoeften. In het bijzonder was er ongerustheid over grensincidenten en intensieve propa ganda en ondermijnende activiteit ge richt op de omverwerping van de op regelmatige wijze ingestelde regerin gen van Syrië's Arabische nabuurlan den, aldus het rapport van Hender son. Verder heet het in de Ameri kaanse verklaring, dat de president opdracht heeft gegeven tot versnel de leveranties aan landen van het Midden-Oosten van economische en Vrijdagavond is de 33-jarige dokters vrouw J. Liefstingh-Heusdens te Vries in het Noord-Willemskanaal verdron ken. Dit werd eerst zaterdag bekend. Mevrouw L. was vrijdagavond op de fiets uitgegaan om paddestoelen te zoe ken en zou tevens nog even op bezoek gaan bij een patiënt van haar man. Ze had haar hondje bij zich. Nadat het dier alleen thuis was gekomen, werd men ongerust en stelde een on derzoek in. Dit wees uit dat de vrouw in het kanaal was verdronken. Ze stond bekend als een goed zwemster maar het bleek, dat ze, nadat ze van het fietspad langs het kanaal te water was geraakt, de fiets bovenop haar heeft gekregen. De overledene bekleedde vele func ties in het maatschappelijke leven van de gemeente. „U komt toch zeker geen orgel bestellen, is het wel?" in formeerde mevrouw Flentrop te Zaandam, toen we haar vroegen of de heer Flentrop te spreken was. Toen we ontkennend rea geerden, waren we welkom, al leen, mijnheer was deze dagen niet te bereiken: Internationaal orgelbouwerscongres, weet u. En congresserende orgelbouwers, al vertoeven ze regelmatig in hogere sferen, weten precies als alle an dere congresgangers het nuttige met het aangename te vereni gen; een excursie hier en een concert daar. Achteraf hebben we niet eens spijt gehad, dat de heer D. A. Flentrop (47) er niet was, want ook zonder de pas benoemde voorlopig-secretaris van de „International Society of Organ builders" kwam een prima kenschets tot stand. Want mevrouw Flentrop is, evenals haar man, gegrepen door het fenomeen orgel en weet er heel wat van af. Zij maakt dan ook wel de studiereizen mee met haar man, die jaarlijks meer maanden buitenlands vertoeft dan thuis of in de zaak door brengt. Zweden, Duitsland en vooral Amerika is sterk favo riet. Tal van particulieren be stellen daar uit innerlijke be hoefte een huisvlijt-orgel. Merk waardig is ook, dat Amerika voor zijn universiteiten even eens Nederlandse orgels laat bouwen. De heer Flentrop is daar een expert bij uitstek en vele „Memory Halls' der universiteiten tonen het produkt van zijn advies, zelfs de beroemde Harvard-university stelt prijs op het werk en het advies van de Zaandammer. De familie Flentrop houdt zich al langer met muziekinstrumenten bezig, al was eerst de pianobouw het voornaamste. Vanaf zijn achttiende jaar zit de heer Flentrop in het vak en zijn vrouw zegt, de hij nog steeds niet is uitgestudeerd. De liefde voor het orgel zit zo diep, dat zijn beroep zijn enige hobby is geworden. Dat weten de Zwitsers, de Spanjaarden, de Zweden, de Denen, de Engelsen, de Amerikanen uit Texas, kortom alle congresgangers, die in de heer Flentrop dan ook de man zagen, die de stuwende kracht zou kunnen zijn binnen deze internationale organisatie, niet alleen vanwege zijn gedegen vakkennis, maar ook, en vooral, van wege zijn vele internationale contacten De heer Flentrop staat aan t hoofd van een bedrijf dat 37 orgelbouwers telt, waarvan een gedeelte het continent bezoekt, want overal, vooral uit Scandinavië, komen de opdrach ten vandaan. Niet alleen voor nieuwbouw maar ook voor restauratie, een onderdeel in de orgelbouw dat wel het moeilijkste genoemd kan worden, een onderdeel ook. dat men eigenlijk nimmer middels theorie tot een verworvenheid kan maken, maar uitsluitend door de praktijk, waarbij de orgelbouwer ook moet afgaan op zijn eigen gevoel en intuïtie, die gevoed worden door dat éne element in dit mooie maar moeilijke vak: een grote liefde voor het orgel zelf. In de gezellige woning aan de Frovtncialeweg laat mevrouw Flentrop ons nog een alleraardigst spinet zien, dat daar, ogenschijnlijk, verloren in een hoek staat. Maar het wordi intensief bespeeld door de dochter des huizes, want alles in de woning van de heer Flentrop ademt: muziek. andere defensieve, voor die landen bestemde goederen. Koning Saoed van Saoedi-Arabië is za terdag onverwachts in Beiroet aangeko men. Hij heeft besprekingen gevoerd met de Libanese president Sjamoen, pre mier Sami el Sohl en dien minister van buitenlandse zaken, Malik. In zijn hotel in de Libanese hoofdstad ontving de koning achtereen volgens de Egyptische en Jordaanse ambassadeur. Gisteren is koning Saoed uit Beiroet naar Baden Baden in West- Duitsland vertrokken, waar hij een me dische behandeling zal ondergaan. Op reis daarnaar toe heeft hij gisteren ook nog enige tijd in Athene doorgebracht, waar hij na de begroeting op het vlieg veld door een afgevaardigde van koning Paul van Griekenland en de Griekse mi nister van buitenlandse zaken, Evange- los Averoff, onder meer een bezoek bracht aan de Akropolis. De commandant van Midden-Sumatra, luitenant-kolonel Ahmad Husein, heeft de regering informeel medegedeeld, dat hij niet zal deelnemen aan de komende nationale conferentie, zo wordt uit be trouwbare bronnen vernomen. Husein verklaarde onder meer, dat de regering ook uitnodigingen moest zenden naar de afgezette commandant van Noord-Su- matra, kolonel Simbolon en de afgezette vroegere wnd. chef-staf kolonel Zulkifli Lubis. Een regeringswoordvoerder zei, dat de persoonlijke veiligheid van bei de kolonels zou worden gegarandeerd, mochten zij naar de hoofdstad komen ale delegaties."*" do »rovin«- De restaurateur en kunsthandelaar is de heer J. M. Simonis te Apeldoorn is op de zolder van een buiten in de Gel derse Achterhoek op het spoor geko men van een kostbaar doek van de Vlaamse schilder Peter Paul Rubens (1557-1640). Het stelt de Madonna met Kind voor, waarvoor Rubens' eercte vrouw, Isabella Brant, als model gepo seerd moet hebben. Het doek is 1.15 me ter hoog en 90 cm breed. Bij het schil derij bevindt zich een certificaat, dat in april 1929 is afgegeven door de Ne derlandse expert de heer Corn. Hofste de-de Groot. Het doek is voor de kapi tale som van ƒ100.000.- verzekerd door de heer Simonis, die het in consigna tie kreeg om er een geschikte koper voor te vinden. Het kostbare schilderij is tcf i?011 ge steld in de kunsthandel van de heer S. te Apeldoorn. De Apeldoornse restaurateur had bij de familie in de Gelderse Achterhoek haar kunstbezit een goede schoonmaak beurt gegeven. Op de zolder werd h- geconfronteerd met een groot doek, dat bij hem direct associaties wekte een werk te zijn van Peter Paul Rubens. Dit vermoeden zag hij bevestigd, toen hij de grote enveloppe had geopend, waarin zich het door de heer Hofstede- de SSu gegeven certificaat bevond u C0Uvert aan de lijst van het schilderij was bevestigd. Zondag heeft het echtpaar Van Dui- venboden te Apeldoorn zijn diamanten huwelijksfeest gevierd. De 86-jarige bruidegom was jarenlang eerste koet sier van het koninklijk huis. Van H. M. de Koningin ontving het diamanten paar een grote mand met bloemen, terwijl jonkvrouwe S. Roëll, dame du palais van H. K. H. Prinses Wilhelmina, het bejaarde echtpaar na mens de koninklijke familie kwam com plimenteren. De heer Van Duivenboden bezit vele onderscheidingen meest grote penningen die hem werden verleend door o.a. Carl Alexander, groothertog van Saksen, Friedrich Franz, groother tog van Mecklenburg, koning Albert van België en koning Christiaan van Denemarken, H. K. H. Prinses Wilhel mina en Z. K. H. Prins Hendrik, alles bijeen een „portrettengalerij" in edele metalen, waarvan die van het Huis van Oranje het middelpunt vor men. De vele medailles zijn even zovele herinneringen voor de heer Van Dui venboden aan ritten en tochten met ko ningen en prinsen. Eenmaal in zijn 47- jarige loopbaan heeft hij de paarden van de gouden koets mogen mennen. In 1891 werd Van Duivenboden stal knecht op een jaarwedde van 360 gul den. De aanstelling in sierlijke krullet ters heeft hij zorgvuldig bewaard, even als het bewijs van zijn bevordering, in 1897 tot voorrijder. Hij klom met de ja ren op tot hij tenslotte eerste koetsier werd voornamelijk in dienst van Z.K.H. Prins Hendrik. Tijdens de eerste we reldoorlog deed van Duivenboden dienst op de bezittingen van Prins Hendrik in Mecklenburg. In 1932 werd de heer Van Duivenbo den gepensioneerd bij welke gelegen heid hi.i de gouden eremedaille van de I Huisorde van Oranje Nassau ontving. Om 6 uur is zaterdagavond een per- sonenatuo geslipt op de Meerveldho- venseweg te Eindhoven, waardoor de wagen in botsing kwam met een te genligger. De bestuurder van de auto, de 33-jarige W. van Gennip uit Eind hoven werd daarbij zo zwaar gewond, dat zij een uur later in het Binnen- ziekenhuis overleed. In de auto zaten voorts de vrouw van Van G., zijn zuster en haar man en hun twee zoontjes van resp. drie en anderhalf jaar. Zij werden allen met meer of minder ern stige verwondingen in het Binnenzieken- huis opgenomen. De toestand van het oudste jongetje is zeer zorgwekkend. De bestuurder van de tegenligger, van S. uit Reuzel, werd licht gewond. Beide wagens werden zwaar bescha digd. In Tivoli onder de gemeente Gel drop werd des middags tegen twee uur de 49-jarige bromfietser M. A. Thaens uit Geldrop aangereden door een per sonenauto, de man kwam met het hoofd tegen een paal terecht. Htt is des avonds in het St. Josephzieken- huis te Eindhoven overleden. Het slachtoffer was gehuwd en vader van zes kinderen. Zij 13-jarige zoontje, dat op de duo van de bromfiets zat, kreeg slechts enkele schrammetjes. Op de Bossche weg onder Best kwam des middags de motorrijder J. van de Bungelaar uit Tilburg, doordat hu plotseling naar links reed, in volle vaart met een auto in botsing. De man werd naar het Binmenzieken- huis te Eindhoven overgebracht waar hij later is overleden. Zijn duo-passa- giere V. moest met zware verwondin gen, in het ziekenhuis worden opgeno men. Zaterdagmiddag is het zesjarig zoon tje Frans van de familie Santrok uit Hoensbroek aangereden door een mo torfiets, en om het leven gekomen Het jongetje wandelde met zijn ouders op de Heerlerweg en liep plotseling de rij baan op. De bestuurder van de motor °n niet meer uitwijken. In de nacht van zaterdag op zondag omstreeks half twee is in Maastricht op de hoek van de Wolfstraat en de Smedenstraat een vechtpartij ontstaan tussen enkele Hongaren en een aantal Maastrichtenaren, die een café in de buurt hadden bezocht. Tijdens deze vechtpartij werd een ongeveer 32-jari- ge bewoner van de Havenstraat met een mes in de hals gestoken. Hij is in een ziekenhuis opgenomen. Zijn toestand is levensgevaarlijk. De politie heeft eni ge personen verhoord en nadien een 34- jarige Hongaar, die woonachtig is te ivTaastricm, ingesloten verdacht van po- ging tot doodslag. De man heeft bekend de steek te hebben toegebracht. Aanlei ding tot de vechtpartij moet een me- ningsversctftl over een van de vrouwe lijke bezoekers van het café zijn ge weest, met welke vrouw zowel de ge arresteerde Hongaar als het slachtof fer relaties zouden hebben willen aan knopen. Een in de afgelopen dagen dertien melkkoeien van een vee- l"t Kamperland moeten afma- u eren waren op een met vergift Hn u j aardappelveld terechtgekomen en hadden van het gewas gegeten. Direct daarna werden ze ernstig ziek. In de afgelopen week stierven er enige, zaterdag j.l. moest de veearts de laatste koeien doden. Het vlees bleek niet voor consumptie geschikt. De schade beloopt meer dan tienduizend gulden en wordt gedeeltelijk door de verzekering ge dekt. De brand die zaterdagmorgen uitbrak in de N.V. Van Vlissingen katoenfa- briek te Helmond en waarover wij in een deel van onze oplage van die dag berichtten, dat hij een verstikkende rook boven de stad veroorzaakte, is be perkt gebleven tot een gedeelte van het gebouw. De brandweer die met groot materieel was uitgerust, wist het vuur binnen een uur te bedwingen en te blus sen. Persoonlijke ongevallen hebben zich niet voorgedaan. Doordat slechts een gedeelte van het gebouw is vernield wordt slechts ge ringe stagnatie in de productie verwacht Op de afgebrande afdeling werken 50 personen. Het bedrijf heeft in totaal drieduizend werknemers. Het fabrieks pand is verzekerd. De Westduitse bisschoppen hebben gisteren in een herderlijk schrijven, dat in alle kerken is voorgelezen, gezegd, dat ieder bij de verkiezingen van zon dag moet stemmen volgens zijn gewe ten. „Maar het is duidelijk", aldus de brief, „dat de stem van het geweten elke gelovige katholiek gebiedt, zijn stem te geven aan die kandidaat of lijst, die werkelijk voldoende waarbor gen geeft voor de bescherming yan de rechten van God, het gezin en de maat schappij, in overeenstemming met God» wetten en de christelijke leer." De socialisten, die de grootste opposi tiepartij vormen, hebben verklaard, dat geen enkele partij zich de enige chris telijke kan noemen. Godsdienst dient bui ten de verkiezings-campagne gelaten t# worden, volgens de partij van Ollen- hauer. De bevolking van West-Duitsland be staat globaal voor de helft uit katholie ken en voor de helft uit protestanten. De protestantse kerken hebben een neu trale houding in de verkiezingscampag ne aangenomen. (Reuter)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 4