Confrontatie met scheepvaart en havenproblemen in A'dam LEKWATER de naar Hollandse duinen Kruiswoordraadsel Motor van K.L.M.-toestel viel boven oceaan uit Internationaal accountants- congres geopend Roep der ruimten ERIC DE NOORMAN 20 timmerlieden in staking te Amsterdam Felle brand in de binnenstad van Groningen BODEGRAVEN viert het feest van de kaas Drinkwatervoorziening voor 25 jaren veilig gesteld Wordt vliegen duurder Tijdverlies van 24 uur voor de passagiers PARLEMENTAIRE INDUSTRIEREIS Minimum tariefloon geëist Twee jaar voor mishandeling Project van 45 miljoen gereed xJiNSDAG 10 SEPTEMBER 1957 PAGINA Apotheek verwoest Drie koninklijke onderscheidingen Over de hele wereld vinden meer mensen baat bij REÜNIES dan bij enig ander maagtablet. Vrijgesproken van verduistering As van goederenwagen los geraakt Pleidooi van I.A.T.A. Katholieke Illustratie - - - m - - - - 9 10 11 Ontsteking projectiel ontploft Twee jongens gewond Kind uit raam gevallen en overleden (Van onze parlementaire redacteur) Het eerste bedrijf dat de leden van de Eerste en de Tweede Kamer op hun parlementaire industriereis te zien heb ben gekresen, was de Amsterdamse ha ven op het spitsuur. De Kamerleden werden midden op het water geconfron teerd met ponten die moeizaam hun weg vonden over het eivolle IJ, terwijl lange files stonden te wachten. Zjj zijn over de plaats, waar iedereen een [J-tunnel als een vanzelfsprekende op lossing ziet, naar de Oranjesluizen ge varen en kregen een juiste indruk van het ommetje" van 10 km, dat iedere Amsterdammer moet afleggen wanneer hij zonder te varen de overkant wil be reiken. Langs de gepavoiseerde KNSM-vloot kwamen zij bij hun eerste gastheren, Ie KNSM en de Nederlandse redersver- tniging, op het hun meer vertrouwde terrein van de toespraken terecht. In Ie ontvangsthal van de KNSM verna- Een groep van ongeveer twintig tim merlieden, in dienst van het aannemers bedrijf Jansen N.V. te Nieuw-Vennep, werkzaam aan een complex van 174 woningen in Amsterdam-Noord, is in staking gegaan. Zulks in verband met iet niet inwilligen van looneisen. Zoals 3e directie van genoemd bedrijf mee- deeld. werken deze timmerlieden in jariefloon, en verdienen per week 104 lot 121. Zij hebben nu de eis gesteld dat hun een minimum tariefloon zal worden uitgekeerd van ƒ115 netto per week. De directie is niet bereid deze eis in te willigen. Met de uitvoerder ,n- de arbeiders zijn besprekingen faande. Volgens de directie behoeft geen jtagnatie in de afbouw van het object Ie worden gevreesd. Om half acht maandagavond is een lelie brand uitgebroken in de Groninger winkelstraat, de Herenstraat. Het vuur ontstond in de apotheek van de heer H. Wolters. Terwijl zware rookwolken boven de binnenstad hingen arriveerde de brandweer met twee motorspuitwa- gens en een ladderwagen en bond krachtdadig de strijd aan tegen de zich snel uitbreidende vuurzee. De vlammen verbreidden zich al spoedig over het gehele pand en vonden gretig voedsel in de grote voorraden ether, spiritus en chemicaliën. Even leek het zeer dreigend toen de vlammen boven door het dak sloegen en de raamkozijnen en de dakgoot van de aangrenzende voormalige paterskerk aantastten. Met veel glasgerinkel brak een ogen blik later de grote voorruit en kwamen zware rookwolken naar buiten. Na een half uur reeds was men het vuur mees ter, maar het nablussen vergde nog ge ruime tijd. Men neemt aan dat de brand is ontstaan doordat een elektrisch ka cheltje is blijven branden. De eigena resse van de apotheek wilde namelijk een paar gordijnen drogen. Zij verliet het pand maar vergat het kacheltje uit te schakelen. De apotheek en de achter zijde van het perceel brandden geheel uit. De eigenaresse is tegen brandschade verzekerd. (Van onze speciale verslaggever) Met een bijzondere raadsvergadering, oor deze gelegenheid gehouden in de iieuwe gymnastiekzaal, heeft Bode- naven maandagmiddag de feestelijk heden ingeluid, die gisteren en van- laag het 75-jarig bestaan van de kaas markt markeren. De burgemeester, mr. J. J. Croles, mocht onder de vele genodigden speciaal de commissaris van de koningin, mr. J. Klaasesz, ver welkomen, voorts de nieuwe dijkgraaf van het hoogheemraadschap Rijnland, mr. H. Schokking, de burgemeesters van de omliggende gemeenten t.w. Gouda en Leiden, de handelsattaché's van België en Frankrijk, vertegen woordigers van landbouworganisaties en van de direct belanghebbenden, de kaashandelaren en de zelfkazende boe rinnen. De commissaris van de koningin deelde mede, dat de heer J. Jonge- neel, sedert vele jaren kaashandelaar en bovendien actief werkzaam in het kerkelijk en sociale leven, benoemd Is tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. De heer M. Rodenburg, oud pakhuisknecht, en mevrouw van I»» Berg-Hogerbrug, die als boerin de tra ditie van het zelfkazen hooggehouden heeft, ontvingen de gouden eremedail le, venbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Het dorp is feestelijk versiert, met kaasemblemen, alles ter ere van de kaasmarkt, die driekwart eeuw gele den op initiatief van de kaashandelaar H. Goebel werd opgericht. Or diens nagedachtenis te eren, werd hij meer dan levensgroot uitgeschilderd op een spandoek in de Kerkstraat, welke beel tenis werd omgeven met de volgende ontboezeming van een plaatselijk poëet: Oprichter van de kaasmarkt was Goebel H. Erken zijn durf en volg hem na". Of de Bodegravers hiermee aange spoord worden een reeds best".--5 kaasmarkt weer eens te gaan oprich ten, dan wel slechts de durf des heren H. Goebel in het algemeen die nen na te volgen? Hoe het ook zij, de Bodegravers vieren feest. Vanmorgen mochten zij minister Mansholt in hun midden begroeten, die de wekelijkse kaasmarkt en de jubileum-kaastentoon stelling kwam openen. men zij wat de onoverkomelijk lijken de moeilijkheden zijn voor de Neder landse scheepvaart, die, zoals de heer M. C. Kieft, directeur van de KNSM, het uitdrukte, „ais bijna nopen het ouderlijk huis (Nederland) te verlaten." Met de voorzitter van de Nederlandse redersvereniging, de heer W. Goudriaan, deed hij een dringend beroep op het par lement, om de concurrentie met de fis caal veel gunstiger buitenlandse onder nemingen te kunnen volhouden. Deze voltreffer op het reizende par lement werd afgevuurd, nadat de heer T. J. Twijnstra, voorzitter van de „verenigde ondernemers", zoals de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. Jonkman, hem noemde, zijn in drukken had gegeven van de omstan digheden waarin het bedrijfsleven thans verkeert. Anders dan bij de vo rige reis, in 1954, Is er thans sprake van moeilijkheden i.v.m. de noodzaak tot aanzienlijke investeringen om de enorme vlucht der techniek te kunnen bijhouden en het gebrek aan kapitaal dat daartegenover staat, de inflatie, die onze economie uit het evenwicht dreigt te brengen en de onzekerheden omtrent de gevolgen van de Europe se gemeenschappelijke markt, vooral in de aanloopperiode van d% komen de 12 a 15 jaar. Hij gewaagde anderzijds van de stij ging der produktie sinds 1951 (eerste in dustriereis) met 50 pet., de industriële export met 60 pet, van de 110.000 werk nemers die in die jaren in de industrie zijn opgenomen en de ruim 12 miljard die erin zijn geïnvesteerd. Hij stelde ook de sterke neiging naar meer collectivi sering op de voorgrond en het gevaar dat daardoor de mens tekort gaat ko men. Hij noemde het een maatschap pelijk belang van de eerste orde dat deze mens juist meer en meer bij het maatschappelijk leven betrokken wordt. Mr. Jonkman, voorzitter van de Eer ste Kamer, sprak waarderend over de blijvende neiging, ook buiten de poli tiek, tot samenwerking, zoals o.m. is ge bleken uit de reacties op het herstel van de samenwerking tussen N.V.V., K.A.B. en C.N.V. en uit de gezamen lijke oproep tot verhoging van de pro- duktiviteit door het bedrijfsleven. De beide voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer hebben tenslotte op een plechtig moment de motoren en scheepsfluiten van het vlaggeschip van de KNSM, de Prins der Nederlanden, in werking gesteld. Het schip heeft met de Kottika ais drijvend hotel gediend voor de parlementariërs, die aan boord zijn gebleven en vandaag hun reis voort zetten. Advertentie Rennies olussen brandend maagzuur on middellijk. Gewoon laten smelten op de tong en Uw pijnen verdwijnen in korter tijd dan U nodig had om deze advertentie te lezen. O De rechtbank te Arnhem heeft een vrouw uit Didam vrijgesproken. Zij werd er van verdacht zich een geldsbedrag (een biljet van duizend gulden), dat door een vergissing van de PTT bij haar was binnengekomen, te hebben toegeëigend. De officier van Justitie had het haar ten laste gelegde bewezen ge acht en tegen haar zes maanden ge vangenisstraf met aftrek geëist wegens verduistering. De rechtbank te Rotterdam heeft van morgen een 49-jarige expeditieknecht uit Maassluis veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek wegens zware mishandeling. Hij had op 21 juni jl. 's och tends om zes uur een mede-arbeider met een lange ijzeren staaf zo hard op het hoofd geslagen dat deze een barst in zijn schedel opliep en zes weken in bed moest liggen. De officier van justitie had tegen verdachte wegens zware mishan deling en een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van voorarrest gevor derd. In de nacht van zaterdag op zondag is bij het station Den Dolder van een in de richting Amersfoort rijdende goe derenwagen een draagveerbout losge raakt, waardoor de rechteras losraakte. E wielen van deze as raakten uit de rails en reden over de dwarsliggers. Dit gebeurde op het 2,5 km lange proef- baanvak met betonnen dwarsliggers, die over een gedeelte van dit traject werden beschadigd. De slingerende goederenwagen beschadigde ook een van de vier afsluitbomen van de dub bele overweg bij het station Den Dol der. Over het gehele proeftraject wor den thans de betonnen dwarsliggers vervangen door houten. Doordat als ge volg hiervan op dit gedeelte alleen het iddelste van de drie sporen wordt gereden, gaf dit zondag enige vertra ging, die inmiddels tot een minimum is teruggebracht. fer gelegenheid van het 75 jarig bestaan van de kaasmarkt in Bodegraven heeft het college van Ben W. een speciale vergadering gehouden in de gymnastiekzaal. Men ziet hier de burgemeester, de heer J. J. Croles tijdens zijn toespraak onder de ringen). Naast hem de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. Klaasesz en de gemeente-secretaris, de heer Vonk. 81 Rorek, die meent, dat zijn einde nabij is, beveelt zijn krijgers de strijd te staken. Eric perst zijn lippen opeen, als hij ziet, dat Voron's overredings kracht het schijnt te winnen„Ik ben geen moordenaar, Rorek," bijt hij zijn weerloze tegenstander toe, die hem met doodsangst in zijn ogen aanstaart. Dan springt hij op zij, weg van de gevallen aanvoerder. De Noorman weet, dat deze strijd het einde is, maar dan zal het een einde zijn, dat de overlevenden zal heugen. Met een satanische lach valt Voron als eerste aan. Voor Eric nog zijn zwaard kan heffen, flitst er een schaduw langs hem heen en terwijl hij de slag opvangt, schreeuwt Rorek: -„Mijn leven dank ik de Noorman, mijn zwaard behoort hem. Ziet toe, hoe het trouwelozen vergaat." Een onbeschrijfelijke verwarring is het gevolg. Zeker de helft van Rorek's mannen volgt spontaan diens voorbeeld en met nieuwe hoop bezielt storten Eric en zijn drie vrienden zich in de oplaaiende strijd. En inmiddels voelt Erwin met een zucht van voldoening de koorden van zijn polsen glijden. Het is gelukt. Weliswaar zijn zijn handen bijna gevoelloos van het ononderbroken rekken en schuren, maar ze zijn vrij. Hij loert voorzichtig rond, en ziende, dat niemand op hem let, rijst hij bliksemsnel op en duikt over boord. Het grote miljoenenplan, dat Am sterdam samen met de provincie Noord-Holland bijna zes jaren geleden is begonnen om zijn watervoorziening voor de komende 25 jaren veilig te stellen, bereikt donderdag a.s. zijn vol tooiing. Dan zal prins Bernhard in het filter- en pompgebouw in Jutphaas de Sir William Hildred, directeur-gene raal van de I.A.T.A., de internationale organisatie van de burgerluchtvaart, heeft een beroep op de regeringen ge daan om een geringe verhoging van de luchtpassage-tarieven toe te staan. De komst van het straalvliegtuig in het burgerluchtverkeer stelt de luchtvaart maatschappijen voor zeer hoge kosten, die hun financiële situatie zullen aan tasten, aldus Hildred. „Wij hebben geen speelruimte. Wij zitten bekneld in een financiële klem. De kosten stijgen snel ler dan de inkomsten", zo betoogde Sir William in zijn jaarverslag op de van daag te Madrid geopende vergadering van de I.A.T.A. De K. I. is in een nieuw gewaad verschenen: voor- en achterpagina in kleurendruk en ook enige kleurenpa- gina's binnenin. Het uiterlijk van het blad is er aantrekkelijker door gewor den. Rogier van Aerde is op de Waal heuvel geweest, de villa te Ubbergen, waarin het vormingscentrum voor ka tholieke militairen gevestigd is en waar jaarlijks een vijfduizend jongens een driedaagse cursus komen volgen. Hij vertelt over de ervaringen, welke de leiders van de cursussen daarbij op doen. J. W. Hofwijk schrijft over Reykjavik, de jonge en onstuimige hoofdstad van IJsland, waar veertig pro cent van de bevolking van het eiland woont. Verder is er een artikel met veel foto's, waarvan sommige in kleu rendruk. over de Kleine Heilige There- sia, zulks naar aanleiding van de uit gave van geschriften der Heilige in on verkorte en ongecorrigeerde vorm; de uitgave geeft, in tegenstelling tot de oudere, die drastisch besnoeid was, de lezer „het ware gelaat" van deze uit verkoren ziel te zien. Actuele buiten landse reportages vertellen over het proces van Nassers tegenstanders te Cairo en van de oorlog tussen Natio nalistisch China (Formosa) en Rood China, welke soms met granaten, soms met propagandaballonnetjes wordt ge voerd. De rubriek karikaturen geeft ditmaal een bloemlezing uit de politie ke prenten van L. J. Jordaan. Voorts is er een causerie over het oude boe- rensieraad, dat tegenwoordig in de stad en ook bij buitenlandse toeristen op nieuw waardering vindt. In dit num mer begint een nieuw vervolgverhaal „De moordenaar is mijn vriend", van Victor Canning. Jan Cottaar schrijft over het geval-Hoolboom; hij betwijfelt of de commissie van beroep, welke de zaak nu te behandelen krijgt, de heer Hoolboom dezelfde clementie zal tonen als de vergadering van onlangs te Am sterdam. stroom Lekwater in beweging zetten, die in een omvang van 7.200 kubieke meter per uur via een buisleiding van 81 kilometer lengte de uitdrogende dui nen bij Zandvoort en Castricum zal bevloeien. De N.V. Watertransport- maatschappij Rijn-Kennemerland, waarin de hoofdstad en de provincie elk voor de helft participeren, heeft 45 miljoen gulden geïnvesteerd in dit project. Er kon, na de oorlog, niet langer mee gewacht worden. De enorm geste gen vraag naar water dreigde de win- gebieden in de Noordhollandse duinen uit te drogen. De enige mogelijkheid om het reservoir in stand te houden was bevloeiing van de duinen met wa ter uit de grote rivieren. Daartoe werd in Jutphaas door de architecten Mer- kelbach en Elling een filter- en pomp gebouw van 100 bij 36 meter gebouwd, waar het water van de Lek In grote filter wordt gezuiverd van rivierslib. Dit water gaat door de transportering naar de duinen bij Zandvoort waar het de natuurlijke zuivering van het duinzand wordt bevrijd van alle andere onreinheden, die het ongeschikt maken voor drinkwater. Als kristalhelder water wordt het op andere plaatsen in de duinen weer opgepompt en. naar de hoofdstad ge transporteerd. Ken deel van het Lek water wordt verder getransporteerd naar de provinciale waterwinplaatsen bij Castricum en naar de grote be drijven aan de IJmond. Op het moment betrekt Amsterdam jaarlijks 22 miljoen kubieke meter wa ter uit de duinen. Het overige deel van de provincie gebruikt 13 miljoen kubieke meter en de bedrijven aan de IJmond 8 miljoen. De capaciteit van het gehele bedrijl is berekend op een productie van 76 miljoen kubieke meter water. Men rekent erop dat dit enorme cijfer over ongeveer 25 jaren zal zijn bereikt. Horizontaal 1. spierpijn hemels wezen 2. godin van de dageraad zangstuk CM 3. zwelling papegaai 4. amica manu morgen 5. hoendersoort lokspijs 6. speelgoed 7. sierlijk us 7. plaats op de Veluwe 8. ruige afbeelding autokenteken Denemarken 9. deel van wiel (m.v.) Europeaan 00 10. evennachtslijn afdeling van het leger O 11. wig oud-Holl. zilvergeld Verticaal: r 1. grondregister - maanstand 2. uitgebreid - verbond 3. woonschuit - Indische sabel 4. vervoermiddel - derde zoon van Jakob 5. nauwkeurig - plechtige verklaring 6. assisteren 7. sportbeoefe naar - verdwijn! 8. akelige - stelsel 9. projectiel - Duits vpegwooTd 10. kippeprodukt op die tijd - telwoord 11. zonder durf - stumper Na vier heerlijke weken in Suriname, Curacao, Aruba en Bonaire en daarna nog een week bij een vriend in New York te hebben doorgebracht, heeft de 17-jarige Riek Brandt uit Amsterdam, winnares vat de opstelwedstrijd van de koninklijke vereniging Oost en West, op de terugweg van New York, samen met In het bijzijn van Z.K.H. Prins Bern hard en voorts van dr. Veldkamp, staats secretaris van Economische Zaken, dr. Prinsen, commissaris van de Koningin ln de provincie Noord-Holland en van mr. A. de Roos loco-burgemeester van Am sterdam, is maandagmiddag in het Con certgebouw te Amsterdam het zevende internationaal accountantscongres ge opend. In een rede voor het congres merkte de prins op dat belangrijke beslissingen zeer vaak, geheel of gedeeltelijk, geba seerd zijn mede op een oordeel uitge sproken door accountants, hetzij als con troleurs hetzij ais adviseurs. Dergelijke beslissingen hebben meestal betrekking op economische en financiële kwesties, welke, zoal wij weten, voor een goed deel de verhoudingen beheersen tussen de mensen en tussen de vele kleinere en grotere gemeenschappen van onze mo derne samenleving. Ik meen daarom allerminst te ver te gaan indien ik zeg dat accountants, door door Dirk «jen Brink Een Nederlandse emigratieroman van 35 Na de gebeurtenis in Het Witte Paard had ik Jet- tie nóch Kobi meer gesproken. Ik wist ook niet of ze nog omgang hadden met elkaar. Maar Kobi's aldoor verfijnder manieren deden me het ergste veronder stellen. Er was een kloof tussen ons ontstaan van zulk een diepte dat ze, zo leek het me stellig, nooit meer overbrugd zou kunnen wordeij. Wanneer ik hem ontmoette hier of daar, dan Wrong en kraakte als het ware mijn gemoed van wroeging, maar ik kon niet de geestkracht opbrengen, een toenadering te zoeken. Eerst, zo hield ik mezelf koppig voor, moest alles tussen Jettie en mij uitgepraat zijn. Alsof gevoelskwesties ooit uitgepraat kunnen wor den... D- tijd vorderde echter zonder dat zich een gun stige gelegenheid tot een ontmoeting voordeed. En omdat ik een eenmaal genomen besluit liefst zo snel mogelijk ten uitvoer breng, schreef ik een kort brief je, waarin ik haar om een onderhoud verzocht. Het antwoord was even kort als duidelijk: Nee. Dus besloot Ik haar aan te spreken. Midden op straat hield ik het meisje staande. „Het gaat maar om enkele zakelijke dingen," loog ik. „Die kun je dan ook hier wei afwerken," zei ze gevat. „Nee, dat gaat moeilijk." Met haar grote, donkere ogen keek ze me onder- i zoekend aan. Het was, of ze mijn uiterlijk aftastte. O, i- zag er behoorlijk uit. Sinds ik haar had leren kennen, besteedde ik meer aandacht aan mijn uiter lijk dan vroeger maar de huid van een boer ver weert op den duur gelijk de knoestige schors van een knotwilg. Daar is niet veel aan te veranderen. Onder haar blikken voelde ik me verlegen worden. Ach, mijn wereld en de hare er was zo'n hemels breed verschil... wij waren niet voor elkaar gescha pen. Maar, dwaas genoeg, ik kon en ik wilde haar niet laten gaan. „Nu?", vroeg ik, en het klonk als een bevel. Terwijl ze zacht begon te spreken, wendde ze de ogen af en schudde met haar hoofd, alsof ze het zelf niet eens was met wat ze zei: „Vanavond om tien uur ben ik afgewerkt bij Dor- man," zei ze toonloos. „En wat had je me nu te zeggen?", vroeg jettie Simons, terwijl ze haar blik over het water liet gaan. We wandelden over het jaagpad dat langs het ka- naai liep. Het was een zwoele zomeravond. De zon was al ondergegaan, maar achter de ho rizon laaide nog een uitstervende gloed. Het water lag vlak en roerloos als een metalen spiegel. Af en toe schoot een vis op vanuit zijn ge heimzinnige wereld; dan brak het spiegelvlak stuk met het klikkend geluid van een zilveren gulden die op een tegelvloer valt. Ik had het meisje opgewacht bp Dorman, een een zaam huisje achter de kanaaldijk. Om tien uur kwam ze buiten, juist zoals ze me gezegd had. ~"jk- baar rekende ze op een wandeling, want ze had geen fiets bij zich. We gingen de brug over en lie pen het met gruis bestrooide pad op, dat zich even wijdig aan het kanaal uitstrekte. Het eerste woord dat tussen ons gesproken werd, heb ik hierboven al weergegeven: „Wat had je me nu te zeggen?" Maar ik had haar niets te zeggen. Verwacht van mij geen logisch verhaal, wanneer ik U over Jettie Simons vertel. Er is geen logica in de man, als hij vervuld is van de gedachte aan een vrouw. Zp was een kind van de grote stad ik naar hart en ziel boer. Wij hoorden niet bp elkaar... En toch... eenmaal wilde ik putten uit deze zoete bron. Het was een zoetheid die me vanaf het eerste ogenblik onweerstaanbaar had aangetrokken, en toch ook tegelijk had beangstigd. De zoetheid van een toverdrank die de verse wonden in mpn boerenhart een ogenblik kon verdoven. „Eén ding slechts wil ik je vragen, antwoordde ik rustig, „hoe sta je tegenover Kobi van Gurp?" „Met welk recht vraag je dat? „Dat doet er niet,toe." Ze dacht een hele. tijd na. Toen zei ze onzeker: „Kobi van Gurp is mpn vriend. „Hou je van hem?" Mpn adem ging plotseling zwaar. Ik voelde hoe de storm van gevoelens, die maandenlang in mpn bin nenste had gewoed, langzaam maar zeker de ankers van mpn zelfbeheersing los sloeg. Ze scheen het niet op te merken. „Kom, kom, Johan," zei ze rustig, „ik ben zeven entwintig jaar. Op die leeftijd denk je anders over liefde dan wanneer je zeventien bent. En waarschpn- lpk is mpn tegenwoordige opvatting dichter bp de waarheid dan de vroegere. Ik kom in veel hulsgezin nen, Johan. De wederzijdse liefde na het tiende kind is misschien nuchterder, misschien ook wel niet maar in ieder geval veel edeler dan de liefde van twee pasgehuwden. Smart brengt dieper liefde voort dan vreugde. Vreugde vlamt, maar smart gloeit." Weer liepen we zwpgend een tiental passen voort. Toen zei lk: „Nee!" Wat ik daarmee precies bedoelde, kan ik niet meer zeggen. Waarschpnlpk betekende het, dat ik haar woorden in het algemeen wel wilde aanvaar den, maar dat ze mp nu, in dit ogenblik van samen zijn, helemaal niet gelegen kwamen. Het ging ook zo vlug zo overrompelend vlug. Een golf donker bloed scheen plotseling mpn ogen te verduisteren. Op hetzelfde ogenblik hield ik haar trillende lichaam in mpn armen omklemd. Ze gilde niet ze weerde mp evenmin af. Maar met een zucht legde ze willoos haar hoofd te gen mpn schouder, alsof ze tot stervens toe ver moeid was. Ik trok haar naast me tegen de helling van de dpk. (Wordt vervolgd het bevorderen van eerlpkheid en op rechtheid in financiële stukken van allerlei aard, waardevolle bpdragen kun nen leveren tot het baseren van mense- lpke verhoudingen op de grondslagen van waarheid en rechtvaardigheid, aldus Z.K.H. Prins Bernhard. Dr. G. M. J. Veldkamp, staatssecreta ris van Economische Zaken, verwel komde het congres namens de regering, met name de vele honderden buiten landse deelnemers uit alle delen der wereld. Het Stemt de regering tot bijzondere verheugenis, dat voor de tweede maal ini iDls van deze internatio- .!c0118ressen een Neder- toodlgJng door de betreffende tv J1 ve*e landen is aanvaard. daarin de internationale er- j 2 j mo8en zlen van de hoge standaard, die het Nederlandse accoun- jantsberoep, ZOals het ls georganiseerd m ae ontvangende verenigingen, sinds lang gekenmerkt, aldus dr. Veldkamp. Daarnaast stemt het mp tot voldoe- ning, dat dit internationale congres in ons land zal worden gehouden, omdat Nederland een van oudsher internatio naal georiënteerd land is, dat aan het bestaan van goede buitenlandse contac ten de grootst mogelpke betekenis toe kent. Donderdagmiddag zal H. M. de Ko ningin een afvaardiging van de gedele geerden ten paleize Soestdpk ontvangen. Twee veertienjarige jongens, die dezer dagen in de slaapkamer van J. van G. te Dordrecht aan het experi menteren waren met het ontstekings apparaat van een projectiel, zpn op het nippertje aan de dood ontsnapt. Het apparaat, dat de jongens tpdens hun vakantie op een militair oefen terrein in Noord-Brabant hadden ge vonden, begon plotseling te roken. Zp gooiden het verschrikt van zich af, en na een paar seconden ontplofte het ding. Beide jongens werden door scher ven getroffen en zodanig gewond, dat zij naar een ziekenhuis moesten wor den gebracht. Daar bleek, dat een van hen er ernstig aan toe was en dat voor één van zpn ogen moet worden ge vreesd. De andere knaap kon na be handeld te zpn naar huis terugkeren. In de vloer van de slaapkamer was een flink gat geslagen. De Engelse minister van buitenland se zaken, Selwyn Lloyd, vertoeft op het ogenblik in Joegoslavië voor be sprekingen met zijn collega, Koca Po- povic, en waarschpnlpk ook met maar schalk Tito. 21 andere passagiers, niets dan pech en zelfs enkele onaangename uurtjes be leefd. Zondagochtend om vier uur kwam de steward van de K.L.M.-constellation „Vlaardingen", die zaterdagavond van het vliegveld Idlewild bij New York was opgestegen en nu hoog boven de oceaan naar Shannon vloog, het gangpad door wandelen en deelde de passagiers la coniek mede: „wegens een technische motorstoring is een van onze Vler mo toren stilgezet. U behoeft zich nergens ongerust over te maken De nog slaperige passagiers keken naar buiten en zagen de motor inder daad in de vaanstand stil staan. Prompt begon een Amerikaanse vrouw te hui len en toen het wat lichter werd smaak te niemand het ontbijt meer, want men zag door de raampjes dikke olie uit de motor wegdruipen. Ongeveer drie uur lang vloog de ma chine op de andere 3 motoren door en landde toen op Shannon, waar veilig heidsmaatregelen waren getroffen. Voor de passagiers, die van de lucht uit langs het gehele vliegveld brandweerwagens gereed zagen staan, was de vlucht echter geen prettige herinnering. Op Schiphol zei later een K.L.M.-em- ployé, dat een vier-motorig vliegtuig nog even veilig op drie motoren vliegt en dat dit soort pech beslist geen opzien behoeft te baren. Hij begreep, dat „een passagier, die toevallig voor het eerst vliegt, naar buiten kpkt en een motor ziet stilstaan, gelpk geen broodje kaai meer lust". Intussen betekende het uitvallen van de motor voor de passagiers wel ern stige vertraging. Riek Brandt, die een van de weinige Nederlanders was, kreeg heel wat sarcastische opmerkingen over de K.L.M. te horen, want er waren Amerikaanse zakenlieden, die een tpd- verlies van 24 uur (zoveel is het n.L gev orden) in hun portemonnaie voel den. ..Eerst werd ons op Shannon ge zegd dat we door een convair, die van Schiphol zou komen, zouden worden gehaald, maar later werd dit plan in getrokken en deelde men ons mede, dat de „Vlaardingen" gerepareerd zou wor den en we dus maar moesten wachten", aldus Riek Brandt. „Maar dat hield in, dat we de hele dag op Shannon moesten blijven ronddolen en daar ontstond nogal //at ontevredenheid over. Toen daalde er een Italiaanse machine uit New York neer, die maar half vol was. De K.L.M.-vertegenwoordigers zeiden ons, dat we met deze machine mee konden vliegen naar Parijs en dat we daar onmiddellijk aansluiting zouden hebben naar Schiphol. Op die conditie stapte we allemaal in het Italiaanse toestel". Zo kwamen do passagiers, die er op hadden gerekend zondag omstreeks het middaguur op Schiphol te staan, 's middags tussen drie en vier uur op het vliegveld Orly bij Parijs aan en daar stond „een schattig Frans stewar desje ons op te wachten", aldus Riek Brandt, „die met een lange besliste uit haal uitriep: „dat is onmogelijk", toen wij haar zeiden, dat we meteen door zouden gaan naar Amsterdam". Het bleek inderdaad onmogelijk, want alle machines waren volgeboekt.... De zesjarige Fransje Borst is te Dordrecht van een hoogte van negen meter uit het raam gevallen. Hij kwam terecht op een tegelpad en was vrijwel op slag dood.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2