Kaderwet-Algerije komt 24 september in Franse Assemblée in behandeling Een warm debat en hevi, agitatie in en van Algiers uit in het verschiet ise Bedriifsresultaat 1956 licht Fokker in gedaald Nationale conferentie in Indo nesië begonnen Cuykse rovers op plundertocht in drie provincies ERIC DE NOORMAN BUISMAN Khroesjtsjev contra Zjoekov? Man steekt zijn stiefdochter neer A-griep neemt af Uitbreiding constructie-afdeling Voor oude kunst en antiek Grieven van buitengewesten ter sprake KRUISWOORDRAADSEL Centrum voor de buitenlandse studenten AU Baba berooft Zoete Lieve Gerritje Doodvonnis voor 15-iarige jongen Met moeite huiten gevecht gesteld Nederlandse militairen in Duitsland i Medio 19S8 eerste aflevering Friendship Twee jaar voor oplichting Marcel B. Keezer Alle belangrijke figuren bijeen Ontwikkeling van A-griep Voorzorgsmaatregelen in Limburg ln Amsterdam Eén jaar voor roofzuchtige lifters Vanavond slag aan de Maas PAGINA Het twistpunt Medewerking een eerste vereiste Pineau weer thuis Reikhalzend Ridder Oranje-Nassau Oplossing kruiswoordraadsel van dinsdag Examens Jeugdcriminaliteit in V.S. 1 (Van onze Parüse correspondent) PARIJS, hedenmorgen. De Franse minister-president, Bour- gès-Maunoury, heeft gisteren Le Trocquer, de voorzitter van de Nationale Vergadering, verzocht het Franse par lement bijeen te roepen voor een op 24 september aanvangende buitengewone zittmg ter behandeling van de reeds veel besproken kaderwet voor Algerije Geheel onvoorziene omstandigheden daargelaten, zal ongetwijfeld aldus ge schieden. Niettemin heeft de regering «e redactie van het door haar in te dienen desbetreffende ontwerp nog niet voltooid, al is de verwachting dat dit nog vóór overmorgen ter Nationale Ver gadering gedeponeerd zal kunnen wo"- - Volgens vrijwel eensluidende be richten in de Parjjse pers heers' in de boezem der regering nog onenigheid aangaande enkele zeer wezenlijke pun ten van de in de kaderwet neer te leg gen politiek-administratieve hervormin gen in Algerije, terwijl ook het in de afgelopen weken gepleegd extra-parle mentair overleg van de terzake inge stelde ministeriële commissie met de leiders der verscheidene nationale poli tieke partijen en groeperingen zulks teneinde bij voorbaat de kaderwet een aanvaarding door het parlement met de grootst mogelijke „nationale" meerder heid te verzekeren geenszins volko men bevredigend zou zijn verlopen. Een warm debat in Nationale Vergadering en Raad der Republiek* ligt in ieder ge val in het vooruitzicht en waarschijn- lqk evenwijdig daaraan eveneens agita tie in en vanuit Algerije. De voornaamste punten waaromtrent alsnog een zeer gedecideerd gebrek aan overeenstemming bestaat zouden be trekking hebben op de organisatie en de bevoegdheden van de centrale zgn. federatieve instanties te Algiers. Met name de rechts onafhankelijken, de so ciaalrepublikeinen (ex-Gaullisten) en de dissidente radicalen (richting Maurice en Qeuiile, Maurice is de huidige mi nister van nationale defensie), zouden ei* krachtig op tegen zijn dat de instan ties te Algiers werkelijk met bestuur lijke en wetgevende bevoegdfteden wor den bekleed; hun bevoegdheden zouden slechts van strikt administratief-coördi- nerende aard mogen zijn tussen de ver scheidene gewesten, waarin Algerije zou gaan worden verdeeld. Hiermede willen zij voorkomen, dat de centrale of fe deratieve instanties zich zouden kunnen gaan gedragen als dragers van een werkelijke Algerijnse autonomie en in de toekomst zelfs ais instrumenten voor een politieke afscheiding. Daarentegen zouden de socialisten erop staan, dat de centrale instanties te Algiers enige Werkelijke bestuurs- en wetgevende be voegdheid zouden verkrijgen over het geheel der gewesten. Want, zo vragen zü, wat blijft er anders over van de erkenning van Algerije's eigen „per soonlijkheid," die door de decentralisa tie toch reeds bijzonder schimmig zal worden? Zoals herhaaldelijk bericht is de „Algerijnse persoonlijkheid" een jo- cialistische vondst daterend van het be wind van Guy Mollet. een vondst d overigens een minderheidsvleugel van de partij nog steeds niet heeft kunnrn overtuigen; deze vleugel houdt vast aan Algerije's „recht op erkenning van zijn roeping tot nationale onafhankelijkheid". Waartegen de socialisten zich eveneens verzetten, volkomen terecht en logisch, is het door rechts gekoesterde denk beeld om de centrale of federatieve executieve raad te Algiers te doen voor zitten door de hoge vertegenwoordiger van de Franse republiek. Er is altijd, aldus het socialistisch betoog, sprake van geweest om de republiek in Alge rije de rol te laten spelen van arbiter tussen de partijen. De arbiter kan ech ter niet tevens zelf „partij" zijn. Met het denkbeeld om in de gewes ten en te Algiers Europeanen en autotochtonen samen te doen zetelen in een en dezelfde „democratisch geko zen" Kamers heten de behoudensgezin- den zich te hebben verzoend, echter op voorwaarde dat het in te voeren kies stelsel de Europese minderheid een tegen negen afdoende waarborgt te gen wegstemming door de autochtone meerderheid, hetgeen eveneens nog een fraai punt van discussie openlaat. Wijs en de spijkers op hun kop slaan de zijn ongetwijfeld de volgende woor den van de voorzitter van de republi keinse volksbeweging, Pflimlin. „De ka derwet," aldus heeft zich deze christen democratische politicus uitgelaten, „zal doeltreffend zijn in de mate waarin zij op korte termijn de daadwerkelijke me dewerking zal kunnep verkrijgen van van werkelijk representatieve elemen ten der beide gemeenschappen." Inder daad, want zonder die medewerking zal de kaderwet, hoe zjj tenslotte ook moge uitvallen, slechts een slag zijn in de Franse juridisch-polirieke ruimte. Volgens rapporten van Westelijke di plomaten heeft de Russische partijleider Kroesjtsjev bevel gegeven tot het ver scherpen van de controle die de Rus sische communistische partii uitoefent 'over het Russische leger. Deze instructie aan de partij wijst erop dat Khroesjt sjev een conflict voorziet met de minis ter van defensie, Zjoekov, aldus wordt in de rapporten gemeld. In leger, vloot en luchtmacht moeten speciale partijcellen worden opgericht. Sinds de dood van Stalin, die op soort gelijke wijze de Russische strijdkrachten controleerde, is de macht van de poli tieke commissarissen bij de strijdkrach ten aanzienlijk verminderd, en in de meeste gevallen vrijwel verdwenen. Reeds geruime tijd geleden kwamen berichten uit Rusland over een zekere rivaliteit tussen Khroesjtsjev en Zjoe kov, hoewel de maarschalk die men in Ruslcnd de overwinnaar van Berlijn noemt Khroesjtsjev krachtig gesteund heeft in de crisis, welke tot het ontslag van Molotov. Malenkov en Kaganovitsj leidde. Sinds deze „zuivering" is echter in geen enkele officiële uitlating nog gerept over het „collectieve leiderschap" en er zijn meerdere aanwijzingen ge wet voor een streven van het Rode Leger om een deel van de macht uit handen yan Khroesjtsjev te houden. Maai die, zo voegen enigszins cynische waarnemers eraan toe, Frankrijk mis schien dan toch zal helpen om ook dit keer zonder al te vee] kleerscheuren het Algerije-debat in de V.N. te door staan. En in dit verband dient vermei;1 'e worden dat de Franse minister van bui tenlandse zaken, Pineau, gisteren terug gekeerd is van zijn diplomatieke pel grimage langs de hoofdsteden van et Zuidamerikaanse continent, welke pel grimage hü te Washington bekroond heeft met. een langdurig onderhoud met de minister van buitenlandse za ken Foster Dulles. Over de resultaten van zijn besprekingen is Pineau tot dus ver in het openbaar discreet geweest: maar hij verklaart overal veel „belang stelling en begrip" te hebben gevonden voor zijn uiteenzettingen, met name wat betreft de hervormingen in Algerije waartoe de kaderwet op stapel is ge zet. Toezeggingen van steun aan Frank rijk te Lake Success heeft hij weliswaar niet verkregen, maar hij heeft er ok allerminst om gevraagd. In het bijzon der voor wat zijn onderhoud met Dulles betreft verluidt dat Pineau van de aanstaande kaderwet, al heeft deze dan ook nog geenszins zijn definitieve for mulering gevonden de meest „libe rale" interpretatie heeft gegev< en onderandere nadrukkelijk gewezen zou hebben op de ..evolutiemogelijkheden" in overeenstemming met de wensen van de Algerijnse bevolking, die deze kader wet voor de verdere toekomst open luit en die zelfs niet uitsluiten, dat Algerije eens ais autonome staat deel zou gaan uitmaken van een federale Franse re publiek. Uiteraard na passende en in grijpende wijziging van de huidige Fran se grondwet. Wie tijd van leven heeft, zal wel zien. (Van een verslaggever) Dinsdagmiudag heef) een 54-jarige loswerkman in een won ng aan de Pa- Ismbangstraat te Amsterdam zijn .13-ja rige stiefdochter met een dolkmes enige steken in de borst toegebracht. De stief dochter, een in Duitsland werkende en nu sinds een paar dagen ir. Amsterdam verblijvende serveerster, moest naar het Onze Lieve Vrouwegasthuis gebracht worden. Haar steekwonden waren wel ernstig maar niet levensgevaarlijk. Omwonenden hebben aan de steek partij een einde kunnen maken. Op het lawaai van een vechtpartij en het hulp geroep van de stiefdochter, kwamen de buren toelopen. Zij forceerden een deur. Een 28-jarige tijdschriften bezorger, die het eerst op de vergramde loswerkman toeliep, kreeg een klap met een juspan tegen het hoofd en enkele vrij onbe duidende snijwondjes. Een der andere te hulp gesnelde buren bracht de los werkman een doeltreffende vuistslag toe, die hem buiten gevecht stelde. Ook de moeder van het meisje kreeg nog enkele verwondingen. De politie heeft zich over de messen trekker ontfermd. Het verhoor moet uitgesteld worden, totdat met de stief dochter kan worden gesproken. Naar van de zijde van de legervoor- lichtingsdienst wordt vernomen bedroeg het aantal gevallen van A-griep onder de Nederlandse militairen in Senne- lager volgens een maandagavond ont vangen opgave 360 tegen 411 vorige week vrijdag. Hieruit zou men dus mogen concluderen dat deze griep, die een mild karakter draagt, aan het afnemen is. De oefeningen van de vier Neder landse bataljons namen dinsdag een aanvang. 82. Het Laatstewat Erwin hoort, voorthij met een snelle sprong in zee plonst, zijn de alarmkreten van de krijgers. Pijlen kletsen om hem heen in het water. De jonge Noor duikt en zwemt met soepele slagen dicht langs de bodem naar de duisternis tussen de kustrotsen. Inmiddels nadert de felle strijd in de burchtzaal het hoogtepunt. De weergaloze snelheid en behendigheid van Eric, de reuzenkracht van Svein, de koele berekening van Axe en de verbittering van Rorek maken ruimschoots goed wat zij aan manschappen missen. En ook dat verandert, want gedurende de strijd lopen steeds meer krijgers van Rorek naar hun hoofdman over, zelfs nadat deze zwaargewond inééngezakt is. Er komt langzaam kentering in de strijd, ziet Eric. Maar er is er nog een, die dit begrijpt. Met flikkerende ogen glipt Voron op verschillende plaatsen gewond weg in een smalle zijgang. „Juich maar, galgenaas", gromt de oude. „Het zal je opbreken. De hele vloot ligt te wachten op een vechtpartij. Degeen, die hen het eerste waarschuwt, trekt aan het langste eind. En diegene ben ik!" Advertentie De Koninklijke Nederlandse Vliegtui- genfabriek Fokker te Amsterdam be haalde blijkens haar winst- en verlies rekening over 1956 een saldo bedrjjfs- rekening groot ƒ4.412.982 (4.705.549), aan Interest werd gekweekt 14.617 (130.688). Tevens is in het credit van de W. en V.-rekening voor herwaardering oorlogsschade 35.813 (338.978) opge voerd. Na afschrijvingen en extra af schrijvingen op vaste en vlottende activa- tot een bedrag van ƒ2.599.976 (2.861.778) wordt voor diverse belangen ƒ1.000.000 (250.000) gereserveerd en ƒ500.000 (1.500.000) aan de reserve F 27 (Friend ship) toegevoegd. Voor belastingen wordt niet gereserveerd (ƒ200.000). Blijft een onveranderd wlnstsaldo groot 363.437. Zoals bekend wordt een onver anderd dividend van 12 pet. voorgesteld. Op de balans paraisseren o.m. de volgende posten: debet gebouwen en terreinen ad ƒ8.574.482 (5.836.399), ma chines, gereedschappen ad ƒ3.332.845 (2.573.180), Kas en Bank ad ƒ6.065.485 (4.818.952). Voorraden ad ƒ13.506.855 (10.667.916) en werk onderhanden ad ƒ78.862.417 (66.093.682), deelnemingen komen P.M. voor (1.595.090). Credit paraisseert de post onderhandse le ningen ad ƒ2.000.000 (600.000), geslo ten bij de Staat in verband met over name van in staatseigendom zijnde panden te Dordrecht. De directie acht het resultaat van de onderneming in totaal bezien bevredi gend. De dochtermaatschappij Avio- Diepen te Vpenburg leed een aanzienlijk verlies. Bij de overname van Avio- Diepen had deze maatschappij slechts ervaring opgedaan met relatief eenvou dige vliegtuigreparatiewerkzaamheden, terwijl opdrachten waren verkregen voor het revideren en vlieggereed maken van voor haar bedrijf nog onbekende vlieg tuigen. De verwerking van deze grote, nieuwe orders heeft een expansie van het bedrijf noodzakelijk gemaakt welke zeer hoge eisen stelde aan de leiding, uitvoering en financiering. Hierbij kwam, dat de heersende toestanden op de arbeidsmarkt de aantrekking van er varen krachten belemmerden. Een en ander heeft geleid tot financieel ongun stige resultaten op de genoemde, gedeel telijk tegen vaste prijzen afgesloten orders. Ten aanzien van de financiering zij opgemerkt, dat eerst in 1957 de bank- schuld in rekening-courant, per 31 de cember 1956 ruim ƒ6.000.000 belopend, werd geconsolideerd in een langlopende lening. Voor de genoemde rekening- courantschuld verklaarde de vennoot schap zich garant; de consolidatie vond in 1957 ook ten name van de vennoot schap plaats. De ongunstige factoren voor Avio-Diepen zijn in het verslagjaar nog versterkt door de inkrimping en af loop van opdrachten, waardoor de be schikbare capaciteit van het bedrijf niet ten volle kon worden benut en de in directe kosten uiteraard stegen. De in verband met het voorgaande genomen maatregelen wettigen naar wij menen echter de verwachting dat de gang van zaken zich na een nog moeilijk jaar 1957 in gunstiger zin zal ontwikkelen. Het verslagjaar werd in het bijzonder gekenmerkt door het in volle gang ge raken van de aflevering der door de in licentie gebouwde Hawker „Hunter" straaljagers aan Nederland en België en door de activiteiten op verschillend ge bied verbonden aan het verkeersvlieg tuig, de Fokker F 27 „Friendship". Nadat reeds in het jaar te voren een aanvang was gemaakt met de voorbe reidende werkzaamheden voor de bouw van de „Friendship" in serie werd in 1956 begonnen met de eigenlijke pro- duktie. Op het eind van het verslagjaar tekende zich echter nog slechts het eer ste begin van deze lijnproduktie af. De verschillende problemen welke zich bij het eerste prototype gedurende het vlie gen hebben voorgedaan zijn tot voldoe ning opgelost. Het totale beeld voor de „Friend ship" is bevredigend te noemen. Per uit. 1956 waren bestellingen op 100 toestellen geplaatst, terwijl onder handelingen over een bestelling van 50 vliegtuigen gaande waren. Daar tegenover ontveinst men zich niet, dat de tijdsomstandigheden de mogelijk heden der produktie voor militaire doeleinden een minder gunstig aspect verlenen. Een zeer belangrijk gedeelte der capa citeit van de bedrijven te Schiphol en Dordrecht werd gedurende het verslag jaar In beslag genorhen door de produk tie der Hunter-straaljager. 57 Hunters werden afgeleverd. Buiten de Hunter - opdracht en de daaruit voortvloeiende orders wordt een bestelling van de Ko ninklijke Luchtmacht vermeld op 1200 afwerpbare brandstofreservoirs. Voor het concern overheerst de ge dachte aan consolidatie in Nederland na de tot stand gekomen uitbreidingen, de capaciteit der constructie-afdeling daar tegenover zal nog moeten worden ver groot. ziet U uit naar het kopje koffie met BUISMAN voor die extra fijne smaak en geur. Buisman spaart boven dien op dure koffie. Ook bij NESCAFÉ en andere soorten oplosbare koffie doet een beetje Buisman wonderen. C Twee jaar gevangenisstraf met af trek, luidde het 31ste vonnis tegen een 66-jarige stukadoor te Utrecht, die hedenochtend door de Utrechtse recht bank werd veroordeeld wegens oplich ting van de familie N. aldaar. Tot twee- maal toe wist hij genoemde familie te bewegen tot' afgifte van een gelabe- drag, groot zeshonderd gulden, dat hij beweerde nodig te hebben voor het uit betalen van personeel. De in het voor uitzicht gestelde terugbetaling van het Bouwfonds was volledig gefantaseerd en de goedgelovige kennissen zagen nimmer een cent van hun geleende geld terug. Tegen deze verdachte, die zich reeds ontelbare malen aan oplich ting had schuldig gemaakt, was een jaar en zes maanden met aftrek ge- eist. De antiekbeurs draait weer op volle toeren. Zondagmiddag trokken ruim zeventienhonderd bezoekers door de zalen van het Delftse Prinsenhof, een aan tal, dat tot dusver nog nimmer in één middag werd bereikt. En wat de aankopen betreft, het ziet er naar uit, dat wat de be stedingsbeperking aangaat, de beperking dit jaar gelukkig niet zal vallen binnen de sector van de handel in Oude Kunst en Antiek. Integendeel meer dan ooit schijnen velen te beseffen, dat een goed stuk antiek een blij vende waarde heeft, die niet on derhevig is aan de schommelin gen van fluctuerende koersen en zodoende is in de afgelopen vijf dagen reeds menig stuk van eigenaar verwisseld. Voor de heer Marcel Keezer, die in z'n eentje vóór, tijdens en na de beurs heel de rompslomp van duizend en één belangrijke en bijkomstige zaken organi seert en regelt, moeten deze eerste gunstige dagen wel een bijzondere voldoening geven. Hij heeft er zich overigens ge noeg moeite voor getroost. De uitvoerige catalogus is na moeizame arbeid van het vergaren van tekst en fotomateriaal op het laatste nippertje gereed gekomen; bergen uitnodigin gen zijn verzonden tot in de uithoeken der aarde; de handelaars hebben hun plaatsen gekregen en hun Hands zijn voorzien van speciale belichting en telefoon; de ontvangsten van de binnen- en buitenlandse pers, het corps diplomatique en van vele anderen hebben tot in de puntjes verzorgd hun beslag gekregen; een grootse reclame-actie is voltooid en thans dwaalt hij weer van de vroege morgen tot de late avond door de zalen en trap penhuizen van het grote Prinsenhof, altijd onvindbaar en altijd toch weer daar waar zijn tegenwoordigheid nodig is. Wfj hadden een afspraak met hem gemaakt voor een onderhoud, maar toen wij arriveerden, had juist de wereldomroep beslag op hem gelegd en werden hem interviews afgenomen door een charmante Pakistaanse en door vertegenwoordigers uit Zuid-Afrika en Canada. De heer Keezer is echter een even stipt als beminnelijk mens en dies wist hij het toch nog zo te versieren, dat ook wij royaal aan onze trekken kwamen. En zo gaat het dag in dag uit, want hij is tevens de chef de recep tion van de beurs. Hij ontvangt prinsen en prinsessen, autoriteiten en be langrijke figuren. Van de een weet hij dat hij komt, van de ander niet, maar met weergaloze flair weet hij rustig en zelfverzekerd het één in het ander te passen en daarbij zonder blijkbare haast de mensen met grote kennis van zaken rond te leiden. In 1903 te Amsterdam geboren, stamt Marcel Keezer uit een familie, die reeds vele geslachten de handel in oude kunst en antiek bedreef. De tweede wereldoorlog beroofde hem van het kostbaar bezit, dat met moeitevolle zorg van jaren was opgebouwd. Er restte hem niets anders dan het vege lijf te redden en onder te duiken. Hij schaarde zich in de rangen van de verzetsstrijders en Kwam ongedeerd door de oorlog heen. Van 1945 tot 1947 heeft hij met de heer J. Morpurgo onbetaalbare dien sten bewezen bij het opsporen en inventariseren van de naar Duitsland weggevoerde kunstschatten. Toen dat omvangrijke werk voltooid was, werd in Delft de eerste antiekbeurs gehouden, waaraan hij vanaf het tweede jaar als organisator verbonden is. Acht achtereenvolgende keren heeft Marcel Keezer door onverdroten zwoegen z'n relaties en z'n vakkennis de Antiekbeurs helpen maken tot het evenement, dat hij thans geworden is Thans is hij al weer bezig met de tiende beurs, die vanwege het lustrum een bijzondere luister moet worden bijgezet. Tussen de bedrijven door heeft de heer Marcel Keezer onder Leiden de Hofstêe aangekocht en daar, expert als hij is op het gebied 'vna cera miek, een pottenbakkerij gesticht en een nieuwe antiekhandel gegrond vest. Tevens organiseert hij daar éénmansexposities. Er is onlangs nog een tentoonstelling geweest van de jubilerende Ex-Libriskring. En zo bouwt de heer Keezer met onvermoeid élan aan de twee grote liefdes van zijn leven: het organiseren van de Nederlandse Antiekbeurs en het tot stand brengen van een eigen bedrijf, waarin de beste tradities van een oud-familiegeslacht kunnen worden voortgezet. Alle belangrijke figuren, die een rol oelen in de binnenlandse crisis in In- onesié, waren gisteren in Djakarta verzameld bij de opening van de natio nale conferentie tussen de centrale re gering en 21 provincies en andere ge biedsdelen van de Indonesische archi pel. De ongeveer tweehonderd deel nemers, waaronder de van elkaar ver vreemde president Soekarno en oud- vice-president Mohammed Hatta zullen trachten de grondslagen te leggen voor een plan tot herstel van de normale betrekking tussen het centrum en de buitengewesten. Dit is de eerste bijeenkomst op natio naal niveau ter bespreking van de grieven van de buitengewesten, sinds luitenant-kolonel Ahmad Hussein in december vorig jaar door het overne men van de macht in Midden-Sumatra, de stoot gaf voor soortgelijke acties in andere provincies. Deze opstandige gebieden eisen een groter aandeel in het beheer over hun eigen zaken, een grotere portie van de buitenlandse valuta, die zij zelf opbren gen, uitroeiing van de corruptie op grote schaal, en tenslotte herstel van de samenwerking tussen Soekarno en Hatta. Premier Djuanda heeft beloofd dat de regering haar uiterste best zal doen deze eisen in te willigen. Overste Hussein, die ook aan de be raadslaging deelneemt, beeft Intussen verklaard het een tekortkoming te achten dat de vroegere militaire com mandant van Noord-Sumatra, kolonel Simbolon, die in december jongstleden in Medan een mislukte greep naar de macht deed, en de vroegere waar nemend chef-staf van de landmacht, kolonel Zulkifli Lubis, die in oktober vorig jaar vergeefs heeft getracht de regering omver te werpen en sinds dien voortvluchtig is, niet bij de con ferentie aanwezig zijn. In zijn openingsrede merkte premier Djuanda onder meer op, dat de cen trale regering niet het plan koestert in enig opzicht haar wil op te leggen, en hij deed een beroep op alle deel nemers, ook op de opstandige leger officieren, om elk gevoel van wantrou wen achterwege te laten. Naar het ANP van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid ver neemt, blijkt uit gegevens die regelmatig bij de geneeskundige hoofdinspectie binnenkomen, dat er op enkele plaatsen in Nederland sprake is van een „ver heffing" van het aantal influenza-ge- vallen. In enkele Zuidlimburgse gemeenten zijn in verband met een verhoogde spreiding van de infuenza, waarvan enkele gevallen ateekpr oefsge-w lj X* Aziatische griep zijn geïdentificeerd, ondanks het goedaardige verloop van de ziekte, voorzichtigheidsmaatregelen getroffen; oa. werden in Valkenburg enige scholen bij wijze van voorzorg gesloten. Bij de geneeskundige hoofdinspectie bestaat een organisatie, die gegevens verzamelt over het optreden van Influ enza en over het ziekteverzuim. Aan gezien de infuenza niet valt onder de besmettelijke ziekten, waarvoor mel dingsplicht bestaat, kan de uit deze gegevens gevormde indruk niet meer dan globaal zijn. Daarbij dient voorts in aanmerking te worden genomen, dat eerst 12 dagen, nadat keel-spoel- monsters naar Leiden zijn opgezonden, kan blijken of er sprake is geweest van A-griep. De patiënten zijn dan veelai weer genezen. De autoriteiten van de volksgezondheid volgen de ontwikkeling met grote zorgvuldigheid en zullen niet nalaten de bevolking van deze ontwik keling op de hoogte te houden en, zo nodig, maatregelen te treffen. Het omvangrjtjke herenhuis Oranje Nassaulaan 5 in Amsterdam herbergt van kelder tot zolder een aantal insti tuten, die zich bijzonder beijveren voor de internationale verbreiding van onze vaderlandse cultuur. Zo internationaal gaat het er daar toe, dat men er de moe dertaal zelden hoort spreken en nog minder geschreven ziet. Op de beneden verdieping huist de Foreign Students Service en de World University Ser vice. Op de hogere verdiepingen vindt men het Unesco Centrum Nederland en de bibliotheek van de Fondation Européenne de la Culture. Sinds van daag heeft ook het Nederlands Insti tuut voor de internationale culturele betrekkingen daar een voet aan de grond. Weliswaar huist dit Instituut aan de Viottastraat, maar het is aan zijn inspanning te danken dat voortaan de buitenlandse studenten, die bij hon derdtallen naar Amsterdam komen om daar aan een der onderwijsinstellingen college te lopen, voor de eerste dagen van hun verblijf een goed huis vinden. Men heeft voor hen enige slaapzalen, een ontvangzaal met een kleine biblio theek en andere ruimten ingericht. De capaciteit is maar berekend op een ze vental gasten, maar het ls de bedoe ling, dat zij hoogstens acht dagen blij ven. In die tijd kunnen zij wennen aan de Nederlandse omstandigheden en rus tig een kamer zoeken. Hoe vreemd het ook moge klinken: dit opvangcentrum is het eerst van dien aard in Nederland Tijdens de overdracht van het een- n„„ Venlo en tal trum aan de zorgen van de Foreign „uEtlïl tl Students KervW cnrnlr de heer ri ei„; van kleinere plaatsen in Oost-Brabant Bij koninklijk besluit zijn benoemd tot ridder in de orde van °ranje-nas- sau: mevrouw C. F- 2Ï Does, raadslid der gemeente Leiden, P. Niemantsverdnet, wethouder der Horizontaal: 1. deurknop: 5. vette vloeistof; 8. tan deloos zoogdier; 9. godsdienst; 12. Eng. voorzetsel; 13. groente; 14. in dat ge val; 16. insect; 18. meisjesnaam; 20. vogel; 22. .kledingstuk; 24. aanhaling; bevel- 30 JL Duits Pers- vnw.; 28! jongensnaam- ^2' voorzetsel; 34. jongensnaam, so. pi. ln z-Holland* op rivier in Itaüe; 39. schoorsteenvSiP 40.' telwoord. u Verticaal; 1. rustig; 2. het Romeinse rijk (Lat. afk.); 3. koud; 4. mud; 5. familielid; ?- dierengeluid; 7. vulkaan; 10. treiter 1" meisjesnaam; 13. deel van het Prie®' terkleed; 15. voorzetsel; 17. familielid» 19. hier is (Fr.); 21. tochtje; 25. tel woord; 26. sportartikel; 27. pi. in Duitsland; 29. plant; 31. zangstem; 33. gelofte; 35. zangnoot; 37. heilige (afk.); 38. onmeetbaar getal. Horizontaal: 1. kramp engel; 2. Aurora - aria; 3. dikte - ara; 4. a.m. - ochtend; 5. kriel - aas; 6. tol - elegant; 7. Elspeetj 8. ruwe ets - DK; 9. naven Turk! 10. linie - genie; 11. keg - daalder. Verticaal: 1. kadaster - 3L..K.: 2. ruim unie; 3. ark1- Klewang; 4. motor - Lev1; 5. pre- cies - eed; 6. helpen; 7. atleet - ga; 8. nare gestel; 9. granaat - und; 10. ei dan - drie; 11. laf - stakker. De rechtbank te Arnhem heeft van daag twee metselaars uit Arnhem ieder conform de els tot twaalf maan den gevangenisstraf met aftrek ver oordeeld. De beide jongelieden hadden in de nacht van 21 juli J.l. ff1! ,-? een vrachtautochauffeur en zij hadden hun „dank" aan hun gastheer ge toond door hem zijn portefeuille, in houdende ƒ550 te ontfutselen. 's-Gravenhage 9 sept. Tweede gedeelte notarieel examen: N. de Graaff te Apeldoorn. Voor het diploma Levensschoollelder slaagden in Den Bosch de heren: J. Bou- wens, Etten; P. van de Burgt, Eindho ven; J. Dentener, Cuyk; A. van Deun, Tilburg; A. van Deutekom, Helmond; H. van Dongen, Breda; A. Duys, Den Bosch; J. Eisen, Eindhoven; A. van 't Hof, Eind hoven; C. Langerak, Breda; M. Lilcker, Maastricht: H. Munsters, Grevenblcht; J. Offermans, Maastricht; J. van Poppel, Eindhoven; A. van Santen, Roosendaal niciuou...-.-- a rananoven; van oauieu, huubcuumi gemeente Barendrecht en o. A. Mus- (Gld.); W. Vos, Oss; C. Vossen, Helmond; ters. raadslid der gemeente Bergen op- F. van de Wiel, Den Bosch. Afgewezen Zoom. werden 4 kandidaten. Students Service sprak de heer G. Slui- zer secretaris generaal van het insti tuut de hoop uit dat spoedig méér on derdak voor de studenten beschikbaar zou komen. Deze wens werd van harte door prof. dr. P. J. Verdam, de voor zitter van de F. S. S. beaamd. Een vijftienjarige Amerikaanse jon gen, Isaiah Green, is maandag te Philadelphia ter dood veroordeeld .ze gens roofmoord op een drogist. Het vonnis zal worden voltrokken door mid del van de elektrische stoel. De jongen viel flauw toen het vonnis werd uit gesproken. De rechter verklaarde, dat tot dus-; ver nog niemand onder de achttien jaar in de staat Pennsylvania is te rechtgesteld, maar dat de toestand thans zo is, dat jongens, zelfs van veer tien jaar, veelvuldig moorden plegen. „De bescherming van de gemeenschap vereist, dat zij volledig verantwoorde lijk worden gesteld", aldus de rechter. Greens medeplichtigen, Edwin Wal ker (veertien jaar) en James Crowson (vijftien). Werden tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld. Alle drie be kenden schuld, maar Green gaf toe, dat hij degene was geweest die de dro gist had doodgeschoten. (AFP-Rtr) en Noord-Limburg zijn dinsdag opge schrikt door de mare, dat Ali Baba en zijn veertig rovers die in levenden lij ve rondwaren sinds de Cuykse Sesam- feesten in de nacht van maandag en dinsdag hun roversnatuur hebben uit geleefd door het stelen van allerlei attributen, zonder dewelke de bestolen plaatsen nauwelijks meer zichzelf zijn. In Den Bosch waar sinds zondag de befaamde kermis woedt hebben de rovers zich vergrepen aan de mand van Zoete Lieve Gerritje. Naar verluidt zou het zoetelief mid den in het kermisgewoel door de tra wanten van Ali Baba zijn beroofd. Ger ritje, die zich naar de poffertjeskraam had begeven, waar ze een afspraak had met „den eerste boer den beste", had haar onafscheidelijke korf, waarin zich o.a. een halve fles brandewijn en een Bossche koek bevonden, naast zich op de grond gezet; terwijl het lieve kind zich overgaf aan de poffertjes, moet een van de rovers de mand daar heb ben weggegrist. Later op de avond en in de nacht hebben All Baba's hand langers zich meester gemaakt van de befaamde Udense vogelverschrikker Pirke Verschiet, van de Venlose reuze pop Valuas, van de Nijmeegse Blauwe Schuit, van de Vredepaal in Vierlings beek en van talrijke andere kostelijkhe den, waaronder de vaandels van de muziekgezelscnappen in Mill, Oeffeit, Beers en Gennep. Omtrent de identiteit van de da ders hoefde men niet lang in het duis ter te tasten: wat de beroving van Zoete Lieve Gerritje betrof vond men aldra een aanknopingspunt in de verklaring van een lid van het pof- fertjespersoneel, dat zich herinnerde, enkele opzichtig aangeklede lieden te hebben gezien, die wel rovers uit „Duizend-en-één-nacht" leken. Ook in de andere beroofde gemeenten ging men gezien o.a. de verbluffende rooftechniek weldra aan de mannen van Ali Baba denken. De bange vermoedens werden al spoedig be vestigd door de roverhoofdman zelf, die vanuit zijn hoofdkwartier in Cuyk h-et succes van zijn plundertocht open lijk verkondigde en dinsdagavond rond de vette buit een wild roversbal leid de. Den Bosch, dat zich toch al meer dan eens geprikkeld heeft gevoeld door de Cuykse overmoed, is door deze brutaliteit in woede ontstoken. VW-di- recteur Jan Broeng, die min of meer de beschermheer van Zoete Lieve Ger ritje is, heeft dan ook een klein leger geformeerd uit de talrijke chaperons die het zoetelief in de meierij bezit. Deze strijdgroep zal, gewapend met waterpistolen en hardkartonnen sabels en ln krijgshaftige blauwe overalls gestoken, vanavond oprukken naar het rovershol aan de Maas, om het recht matig bezit van Gerritje te heroveren. Ook de andere geplunderde plaatsen rusten manschappen uit, die Ali Baba en zijn schare met confetti-geweren en ander zwaar geschut te lijf zullen gaan om het Cuykse roversnest definitief uit te roeien en de buit naar de plaats van herkomst terug te brengen. Ali Baba is intussen niet in het minst bang geworden; zelfs is hü ln zün dol driestheid zover gegaan, dat hij be kend heeft gemaakt, de vijandelijke troepen aan het hoofd van zijn bende voor het nieuwe raadhuis te zullen op wachten. Zal Cuyk, dat zulk een uit bundig feest heeft gevierd rond zijn fraaie, nieuwe bouwwerken, vanavond een gruwelijk slagveld zijn en wellicht met de grond gelijk worden gemaakt. De grimmigheid van de aanrukkende legers en de overmoed van de rovers doen het ergste vrezen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2