Parlementariërs bezoeken Haarlem Industriebezoek afgesloten met diner in Frans-Halsmuseum I Twee NZH-bussen te Warmond met elkaar in botsing Schiphol verwacht dit jaar een miljoen passagiers LEERZAME EXCURSIE NAAR VIER BEDRIJVEN Bankdirecteur in arrest Ernstige schade, geen persoonlijke ongevallen Meer vluchtenmeer vracht, maar minder post Noodlanding van sportvliegtuig Nieuwe encycliek Een jaar geëist voor winkel diefstallen Het vergaan van de K.W. 72 De opening van de Velser tunnel WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1957 PAGINA 3 Hin Poly goon FILMS: Burgerlijke Stand Haarlem Droste „Moge Haarlem er blijvend in slagen de juiste harmonie te vinden tussen zijn historische rijk dom en eigentijdse voortvarendheid Albert Vogel draagt voor in Frans Halsmuseum Van moord verdachte vrouw blijft in arrest Aanrijding op Schoterweg Raadsvergadering Collecte voor bejaarden Opening tentoonstelling in „Het Huis van Looy" Najaarsexamens zwem onderwijzers Gunning voor fa. Hulsebosch üilsls; Industrie-bezoek aan de Hoogovens Komt er mettertijd een tweede Hoogoven- bedrijf Bouw in Nederland thans nog niet efficiënt Omvangrijke ver duistering Twee aanrijdingen in Lisse In Baflo Over filmradio en televisie Meisje door auto gegrepen en gedood Paard in etalage Brand oorzaak van kortsluiting? Met gele scooters gaat politie door Velsertunnels Zware straffen voor inbrekers Beurs van Amsterdam Beurs van Nev York ^jj Bijna veertig parlementariërs, leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal, hebben gistermiddag een bezoek gebracht aan Haarlem. Zjj bezochten de stad in het kader van hun reis langs verschillende Nederlandse industrieën. In Haarlem arriveerden zij gistermiddag om twee uur per extra-trein, nadat zjj in de ochtenduren het Hoogovencomplex in IJmuiden hadden bezichtigd. Op het station in Haarlem stonden verschillende bussen gereed, die de parlementsleden naar een viertal Haarlemse bedrij ven reden. Het gezelschap had zich daartoe in vier groe pen gesplitst. In Haarlem werd een bezoek gebracht aan de N.V. Joh. En schedé Zoon, de N.V. Hin Kousenfabrieken, Polygoon-Profilti en de N.V. Droste's Cacao- en Chocoladefabriek. Bond zes uur verenigden de dames en heren, die begeleid werden door een aantal parlementaire redacteuren van dagbladen, zich weer in het Frans Halsmuseum, waar het diner werd ge bruikt. Het gezelschap, dat de N.V. Enschedé en Zoon bezocht, werd wel kom geheten door de dir^üeleden het bedrijf, de heer B. F. Enschedé, ihRmGunninf De heer re- Ie veer dede historie van het bedrijf, dat in 1703 in Haarlem werd gesticht, en waarvan na zeven generaties nog altiid een Enschedé m de directie zit ting heeft. Van een eenmansbedrijfje, is het uitgegroeid tot een zaak waar thans 1100 man werkzaam zijn. De basis van deze groei is het vertrouwen tussen Enschede, de overheid en de circulatiebanken. Na Uitgewijd te heb ben over de vakbekwaamheid en de betrouwbaarheid, die van het personeel gevraagd worden verzocht hij de aan wezigen een rondgang met hem te maken door het bedrijf „T£s, de rondgang bleek, dat Enschedé een enorme goede naam jl?e in het buitenland. Er zijn o.m. ^a'*®nders en Indonesiërs in opleiding, in 1352 ig een drukkerij in Indonesië opgericht. Uitvoerig werd de bankbil- jcttendrukkerij bezichtigd, waarbij grote aandacht werd geschonken aan het beveiligingssysteem. Iedere afde- hlg heeft zijn eigen verificateurs en iedere dag wordt de dagproduktie ge controleerd, o.m. met behulp van een electronische telmachine. Bij de afde ling postdrukkerij, konden de parle- menstleden horen, dat Nederland per maand 20 miljoen postzegels van een dubbeltje gebruikt, en dat de produk- tie van postzegels van een kwartje de laatste tijd sterk opgevoerd moest wor- J™.' vanwege de puzzlemanie. Ver- zwaip+'e Kamerleden maakten be- postzegei8en het slechte plakken van de het buitenlandtgeen,overigTens.ook Af kwamen onlangs a?ir Af Australie overzee terug, omdatpostpaA^ketten van keerd geweest zouden zu„ ni?t J?efran- van Enschedé vermoedde' directie met de ondergrond niet in orders* waarop de postzegels geplakt worden Het eerste Kamerlid mr. E. m. j. a Stassen dankte tenslotte de directie voor de excursie en zag een tegenstel ling en een overeenkomst tussen het machtige hoogovenbedrijf, dat men 's ochtens had bezichtigd, en de ver- tijnde industrie van Enschedé. heer E. M. Hin Sr. ontving da hegen parlementariërs, die de kou- senproduktie in ogenschouw gingen nemen. De heer R., P. M. Hin ver telde de geschiedenis van het bedrijf en liet een en ander zien aan de hand van kleurendia's. Na een rond gang over de verschillende afdelin gen onstond een geanimeerde gedach- tenwisseling, waaruit men kon con cluderen, dat de kousenindustrie te kampen heeft met een ernstig tekort aan jonge vrouwelijke arbeidskrach ten. Dr. C. N. F. Swarttouw, voorzitter van de Vereniging van Tricotage- en Kousenfabrikanten in Nederland, deel de daarop in een toespraak mee, dat na 1945 een tijdelijke export van kou sen mogelijk was omdat Duitsland als concurrent was uitgevallen. Thans moeten echter alweer kousen worden Ingevoerd. In twee bedrijven heeft men alweer kortere dan normale werktijden moeten instellen. Het loonpeil in deze branche blijkt sterk gestegen te zijn. Vergeleken met de Amerikaanse kou senindustrie ligt de Nederlandse 34 Pet. in produktivnteit ten achter. De parlementariërs, die met aandacht hadden toegeluisterd bij het vernemen van deze klacht uit het bedrijfsleven, dankten bij monde van mr. N. Stuf- kens voor ,,het naadje van de kous" dat men hier te weten was gekomen. Mr. J M. Landré, directeur van Polygoon's filmfabriek, ontving zijn ho ge gasten in zijn kantoor en vroeg hun aandacht voor zijn nieuwe kleu- feniaboratorium. Hij vermeldde erbij, dat hun bezoek nog juist op tyd kwam, want over veertien dagen verhuist het laboratorium naar Hilversum, waar- keen binnen enkele jaren trouwens het hele bedrijf zal worden overgebracht. Met trots gewaagde hij van d© kwali- a. ifi, 4U5^7^f:15 symphonie ln goud, FRANS HALS: Hot ri„ 9.15. Slood. 18 jaar, 2.30, 7, LUXOR: In de macht der 2. 7. 9.15. gangsters, 18 J., MINERVA: Wien bleibt Wlen. ai Wo. tevens om 2.30 u. u- REMBRANDT: De grote verleiding 2, 4.15, 7, 9.15. j ROXY: De wraak van de woudloper, 14 2.30, 7, 9.15. STUDIO: East of Eden, 14 Jaar, 2.15, 7_ 9.15. Woensdag 11 september Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagse Co- «hedie met „De Tuinschuur het tweede oorspronkelijke toneelstuk van Giaham J?.reene. Over een man die tot de con tjusie komt, in zijn jeugd door ophan- l'bg om het leven te zijn gekomen. RCS1®- ■°ris Diels. Hoofdrollen: Albert van Dal- SUm, Paul Steenbergen en Fie Carelsen. Donderdag 12 september Concertgebouw, 20.15 uur: Zomerconcert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest o.l.v. Henri Arends. Albé?t0tdeKK?érk5 °rgelbespeUng door Groote Kerk, 20 door Arie Peters. uur: Beiaardbespellng GEBOREN: z. v. J. H. Corporaal- Haasjes; z. v. B. van Charante-Bruins- hv'TMVvan Dijck-van der' Veen; d v' M. L. Kelderhuis-de Jong; G. van As selt-Verschoor; d. v. H. P. Ligthart-van Straelen; d. v. M. de Zeeuw-Tits; d. v U L. C. M. Senft-van Kimmenaedc T. de Graaf-Vring. ONDERTROUWD: A. Smit en G. M. E. Stoeken; W. Th. Beijnvoort en M. 6. Jonkman; K. van Wees en J. M. Aalders. OVERLEDEN: H. J. van Bremen, 56 t, Maerten van Heemskerkstraat; M. G. A. de Beus-Korfage, 87 j., Nachte gaalstraat; M. Waagmeester-Vutkamp, 82 j„ Kleverparkweg; H. M. Spruit- Peetoom, 74 j., Craynesterlaan; E. L. Heukeshoven, 76 j., Begijnhof. teit van Polygoon's weekjournaal, dat nog onlangs in Venetië een eerste prüs verworven heeft. Het Nederlands jour naal houdt vast aan bepaalde ethische normen en aan de samenstelling er van wordt dan ook alle zorg besteed, zo zette de heer Landré uiteen. In <Me groepen bezochten de Kamerleden daarop de verschillende afdelingen van het bedrijf, waarbij in de show room het bekroonde filmjournaal te zien was en een filmpje over een deel van de hoogovens, dat do parlemen tariërs gisterochtend niet bezocht had den. Tijdens de discussie na afloop, be klaagde de heer Landré zich erover, dat de overheid zo weinig belangstel ling heeft voor het bedrijf van de film. Met name vroeg hij belangstelling voor het unieke kleurenlaboratorium, waarvan ook vele andere filmondeme- mers gebruik maken. De kleurenfilm moet echter geïmporteerd worden en vraagt hoge invoerrechten. Daarom vond hij het nogal naar, dat de Rege- rings Voorlichtings Dienst zijn kleuren- RVD nu eenmaal geen invoerrechten hoeft te betalen. Ook vroeg hij om be langstelling voor het journaal, dat een wekelijkse propaganda voor Neder land in het buitenland is. De Ameri kanen dekken de tekorten van de jour naaldiensten in het buitenland. De Fransen hebben een soort fonds Inge steld uit opcenten op iedere bioscoop stoel. In zijn dankwoord verklaarde oie heer H. van Eysden dan ook, dat hij ervan overtuigd was dat zijn reisgeno ten ongetwijfeld met veel belangstel ling dit bezoek aan Polygoon hadden meegemaakt, en dat zij zeker leder in eigen kring zouden overwegen wat er mogelijk van overheidswege voor de filmfabriek gedaan kan worden. De groep, die Droste bezocht, werd door de heer J. Droste toegesproken, die de arbeidsvoorziening en de inves- teringsbeperking als de grote moeilijk heden voor zijn bedrijf schetste. Zijn fabriek heeft een belangrijke export- portefeuille en verhoging van produk- tiviteit is noodzakelijk, wil men het produkt niet te duur maken. De Euro- markt noemde hij een gelukkige instel ling voor de Nederlandse chocoladefa brikanten, want Nederland heeft een groot aandeel in de import van cacao. Het komt zelfs op de derde of vierde plaats. Maar een groot dfeel van deze import gaat als afgewerkt produkt weer de grens over en daarmee wor den vele deviezen verdiend. In die zin is de investeringsbeperking dus een strop voor het bedrijf en voor de Ne derlandse economie. Hij deelde mede, dat binnenkort de nieuwbouw gereed komt, waarin de hele cacaoafdeling wordt ondergebracht. Na de rondgang door het bedrijf en na de thee, dankte mevrouw A. Ploeg- Ploeg voor de sympathieke ontvangst. Zij haalde daarbij jeugdherinneringen aan dit bedrijf op. Sprekend over het tekort aan voornamelijk vrouwelijke arbeidskrachten merkte zij op, dat dit mede veroorzaakt wordt door het feit, dat de meisjes vaak na de lagere school eerst een verdere ontwikkeling zoeken en niet meteen gaan werken. films in Engeland naar de laboratoria Zij zag dit dan ook als een gevolg van stuurt, hetgeen goedkoper is, omdat de I onze maatschappelijke ontwikkeling. Tot besluit van het parlementaire in dustriebezoek werd aan de Kamerleden en enige andere genodigden, onder wie de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, en de wethouders D. Geluk en W. Happé, een diner aan geboden in de Renaissance-zaal van het Frans-Halsmuseum door de direc ties der bezochte Haarlemse bedrijven. Namens laatstgenoemde trad de heer B. F. Enschedé, president-directeur van de Grafische Inrichting N.V. Joh. En schedé en Zonen, als gastheer op. Hij bracht aan het begin van de maal tijd een heildronk uit op Hare Majes teit de Koningin en het Koninklijke Huis en richtte nadien een welkomst woord tot de Kamerleden en de overige genodigden, in het bijzonder tot de bur gemeester van Haarlem en de andere representanten van het Haarlemse ge meentebestuur, daarbij de geste van het gemeentebestuur en van de direc teur van het Frans-Halsmuseum, de heer H. P. Baard, lovend om de Re- naissance-zaal beschikbaar te stellen voor het doen houden van het diner. De heer Enschedé vond gelegenheid tot het uitspreken van de wenselijkheid, dat de hoogoven- en staalindustrie zich ten noorden van het Noordzeekanaal zou blijven concentreren en sprak met enige bezorgdheid over de verkeersverbindin gen van Haarlem te land en te water. Haarlems burgemeester gewaagde in een geestige tafelrede van de eigenaar digheid van Haarlem om de bezoekers te bedriegen in hun spontane ver wachtingen en veronderstellingen: in In samenwerking met de Volks Uni versiteit voor Haarlem en omstreken houdt de stichting „Het Huis Van Looy" dinsdag 24 september een avond in de renaissance-zaal van het Frans Halsmu seum te Haarlem, waarop Albert Vo gel een voordracht zal houden uit wer ken van Jacobus Van Looy en zijn tijd genoten. De avond begint om acht uur. De Haarlemse Rechtbank heeft gisterenmiddag afwpzend beschikt op het verzoek van de rechter-commis- saris om de 30-jarige mevrouw A. L. van M. uit Haarlem Noord vrij te la ten. Het verzoek werd maandag behan deld, tijdens welke zitting de vrouw haar vrijdag voor de Haarlemse recherche afgelegde betekenis weer introk. Gisterenavond om ackt, UUF ge beurde op de Schotenweg ter hoogte van het Frans Halsplein een ongeluk, waarbij een 54-jarige vrouw een hoofd- wonde en een hersenschudding opliep. Zij moest naar het Diaconessenhuis worden overgebracht Het ongeluk ge beurde, doordat een 74-jarige voetgan ger zonder voldoende op het verkeer te letten de rijbaan overstak. Hij werd toen aangereden door een 56-jange bromfietser die op de duo zijn echtge note meevoerde. Door de aanrijding kwamen de drie betrokkenen °P ^et trorroir terecht. De voetganger en de bromfietser liepen geen verwondingen op. De gemeenteraad van Bloemendaal komt donderdag 26 september, des mid dags om kwart over twee, in openbare vergadering bijeen. Het Comité voor de bejaarden in de gemeente Bloemendaal stelt zich voor in de week van 16 tot en met 21 sep tember een huis-aan-huis-collecte te houden. De opbrengst wordt bestemd voor een uitstapje in de zomer en een gezellige middag in de winter. Het or ganiseren van dergelijke feestelijkheden kost veel geld, doch dat is alleszins verantwoord, als men ziet met hoeveel vreugde aan deze evenementen wordt teruggedacht. Het is een lichtpunt in veler leven. het Kenaupark vindt men geen stand beeld van Kenau Simonsdochter Has- selaer, maar een van Eva: op het Frans Halsplein zoekt men vergeefs naar een beeld van Frans Hals: dat vindt men in het Florapark (waar men gedacht had een aan Flora gewijd monument aan te treffen); de meeste Haarlemse werknemers verdienen hun brood in de metaalnijverheid; en als de Kamer leden mochten menen een totaalbeeld van de Haarlemse industrie te hebben verkregen dan moesten zij wél be denken, dat zij slechts één bedrijf (dat van Droste) bezichtigd hadden van de vele, die in de Waarderpolder gevestigd zijn het industriegebied, dat over enige maanden via de Prinsenbrug een snelle verbinding met de binnenstad zal hebben. Het was de oudste der aanwezige parlementariërs, de heer H. Algra, die in een humorvolle toespraak dankte voor de geboden gastvrijheid en zijn woorden deed culmineren en in de wens dat Haarlem er blijvend in zou slagen, de juiste harmonie te vinden tussen zijn historische rijkdom en eigentijdse voortvarendheid. Alle gasten toonden zich verrukt over de authentiek-historische entourage, waarin de maaltijd (verzorgd tot in het niet te verwaarlozen detail van een typografisch zeer verzorgde spijskaart en gastenlijst) plaats had en velen na men de gelegenheid te baat de kunst schatten van het museum te bezichtigen De voorzitter van de stichting „Het Huis Van Looy", dr. L. M. van Dis, zal vrijdag 13 september een tentoon stelling openen van werken van Jaco bus van Looy en Isaac Israëls, die van 14 september tot 6 oktober in het mu seum „Het Huis Van Looy" gehouden zal worden. De opening zal geschieden om acht uur 's avonds. De examens ter verkrijging van het diploma zwemonderwijzer(es) zullen dit najaar worden gehouden in Utrecht, Haarlem en Groningen. Zij, die aan deze examens wensen deel te nemen, dienen zich voor 1 oktober te wenden tot het Bondsbureau van de K.N Z.B., Gerard Doustraat 20. Utrecht. Aan het aannemersbedrijf G. Hulse bosch te Bloemendaal hebben B. W. van de gemeente Maarssen opgedragen de uitvoering van de rioleringsaanleg en het maken van aarden banen met bij komende werken, voor de door haar ingeschreven som van ƒ333 790. Dinsdagmiddag heeft een groep leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal een bezoek gebracht aan Haarlem. In de ochtenduren waren zij reeds op bezoek geweest bij de Hoog ovens te IJmuiden. Tijdens een rond gang door dit bedrijf bezichtigden de bezoekers vol belangstelling een van de installaties. Geheel links de heer N. L. Jonker, chef van de mechanische dienst van de Hoogovens, die een gedeelte van de rondleiding voor zijn rekening nam. Tijdens het parlementaire industrie- bezoek aan Hoogovens heeft ir. A. H. Ingen Housz. president-directeur van het bedrijf, dinsdagmorgen op een des betreffende vraag gezegd, dat het groeiende staalverbruik in Nederland in de toekomst zeker de stichting van een tweede hoogovenbedrijf elders in het land wettigt. Op het ogenblik is een dergelijke stichting niet efficiënt, om dat het beter en economischer is het bestaande Hoogovenbedrijf uit te brei den, dan daarnaast nog een nieuw be drijf op te zetten. Ir. Ingen Housz hoopte dan ook, dat waar de landsregering zeer geïnteresseerd is in het Hoogovenbe drijf, zij zich zal afvragen, indien een nieuwe vestiging van een Hoogoven bedrijf ter sprake zou komen, wat ge zien de enorme kapitalen die geïnves teerd moeten worden in een nieuw be drijf .efficiënter zal zijn: het bestaande bedrijf uitbreiden of meewerken aan de totstandkoming van een tweede bedrijf. Voorlopig zal dan de eerste oplossing de beste blijken te zijn. De politie te Haren in de provincie Gro ningen is een onderzoek begonnen naar de frauduleuze handelingen van een ge wezen directeur van het bijkantoor van de Rotterdamsche Bank aldaar, die tussen de jaren 1954 en 1957, enkele tienduizen den guldens zou hebben verduisterd. De verdachte, die zijn oneerlijke manipula ties uit eigen beweging bij de directie van de bank in Rotterdam is komen op biechten, is door de Rotterdamse politie na de aangifte in bewaring gesteld en later overgegeven aan de marechaussee ln Haren. Hij was kort geleden benoemd tot di recteur' van het bijkantoor in Steenber gen. Dinsdagmorgen werd bij „De Nachte gaal te Lisse een bromfietser door een vrachtwagen aangereden. De bestuurder van de wagen verleende de bromfiet ser geen voorrang bij het inrijden van een inrit. De bromfiets werd zwaar be schadigd, terwijl de berijder schaaf wonden opliep. De politie maakte pro ces-verbaal op. Bij het inrijden van het terrein van N.V. Gebr. Driehuizen kreeg de heer P. H. uit Lisse, die een kleine perso nenwagen bestuurde een aanrijding met een auto uit de richting Hillegom. Het wagentje werd zwaar beschadigd, terwijl de heer H. in het gezicht werd verwond. Dinsdagmiddag omstreeks vijf uur zyn op de Heerenweg te Warmond twee bussen van de N.Z.H.V.M, met elkaar in botsing gekomen. Het ongeval gebeur de toen de bus uit Haarlem, die be stuurd werd door de chauffeur S.N., tudens afremmen op het natte wegdek begon te slippen. Op dat moment na derde uit de richting Leiden een bus en in volle vaart reden de beide bus- sen op elkaar in. De Leidse bus schamp te een paar bomen langs de weg, maar de' bestuurder een Hongaar slaag de erin het gevaarte op de weg te houden. De bus uit Haarlem ontwortelde een boom, verbrijzelde vervolgens een lan taarnpaal en kwam naast het wegdek tegen een zware boom tot stilstand. Slechts door uit de rijdende bus te springen wist de bestuurder van de on geluksbus zijn leven te redden, want toen de bus tot stilstand was gekomen, stond de boom in de cabine. Overal vlogen glassplinters in het rond, die verschillende passagiers aan het ge zicht verwondden. Er waren gelukkig geen ernstige gewonden. De conducteur van de Haarlemse bus verbond met verbandmiddelen uit zijn verbanddoos zo goed en zo kwaad als het ging de lichtgewonden. Beide bussen vervoerden op dat uur veel passagiers. De War- mondse politie en de Rijkspolitie heb ben het ongeval nog steeds in onderzoek Dit is de tweede keer in enkele da gen, dat twee bussen van de N.Z.H.V.M. op een regionale lijn in de bollenstreek met elkaar in botsing kwamen. Zon dagavond vlogen twee bussen van de Haarlemse vervoermaatschappij op de Gooweg bij Noordwijkerhout tegen el kaar. Ook toen liep het ongeval won der boven wonder heel goed af. Enke le licht gewonden, die naar het zieken huis ln Leiden moesten worden ge bracht om verbonden te worden. Schiphol heeft zich in het eerste half jaar 1957 in vergelijking met de over eenkomstige periode van het vorig jaar gunstig ontwikkeld. Zowel het aantal vluchten, passagiers, als de hoe veelheid goederen en de bagage is aan zienlijk toegenomen. In tegenstelling tot het aantal kilogrammen post, dat een kleine achteruitgang vertoont, veroor zaakt door het uitvallen van een speciale BEA-nachtmachine, die via Amsterdam de post naar Kopenhagen vervoerde. Het aantal „bewegingen" van vlieg tuigen in het economisch verkeer bedroeg in de eerste zes maanden van dit jaar 19.186 tegen 17.789 over het eerste halfjaar 1956, een vooruitgang van acht procent. Ook het aantal bewegingen (starts en landingen) in het niet-economisch verkeer zoals sport- en particuliere vluchten, oefen- en proef vluchten, is aanzienlijk toegenomen. Het aantal oefenvluchten kwam op niet minder dan 12.271, hetgeen voorname':'k veroorzaakt werd door het feit, dat er met de nieuwe DC-7C's en de Viscounts veel „gelesd" is. Totaal bedroeg het aantal verrichtingen op Schiphol 36.567, hetgeen 18 procent meer is dan in de eerste zes maanden van 1956. In genoemde periode kwamen aan en vertrokken van Schiphol 334.005 passa giers van en naar Europese landen en 85.630 ir het intercontinentale verkeer, waarbij de cijfers van alle luchtvaart maatschappijen, die de luchthaven in geregeld verkeer aandoen, zijn tezamen geteld. In de tellingen, zijn opgenomen zowel de volledig betalende passagiers Dinsdagavond heeft een Duits sport vliegtuig met vier inzittenden een nood landing gemaakt op het weiland van de heer De Boer, even ten zuiden van de bebouwde kom van Baflo. Het vliegtuig is daarbij niet beschadigd. Het sportvliegtuig was 's avonds van vliegveld Eelde opgestegen met bestem ming Borkum, maar de piloot wist het vliegveld van Borkum niet te vinden omdat er iets met het kompas aan de hand was. Ongeveer een uur heeft hij toen boven de Waddenzee gevlogen, en besloot tenslotte door benzinegebrek gedwongen, naar Eelde terug te gaan. Toen daarop bleek dat zelfs hiervoor nirt voldoende benzine aan boord was, zat er niets anders meer op dan een noodlanding 'te maken. Men probeerde dit eerst op een weiland, dat, toen de wielen reeds aan de grond waren, te k t bleek voor de uitloop. De piloot trok het toestel weer bijtijds op en landde vervolgens perfect op het wei land van de heer De Boer. De inzittenden, een architect en een papierfabrikant hebben de nacht door gebracht in een hotel, en willen nu pro beren op te stijgen op de nieuwe brede verkeersweg Baflo-Winsum, die wel gereed is, maar nog niet voor het ver keer is opengesteld. Het vliegtuig is vandaag met behulp van personeel van het vliegveld Eeld" door het dorp naar deze weg gesleept. De „Osservatore Romano" publiceert vandaag een encycliek van Z. H. Paus Pius XH over film, radio en televisie. Dit document, dat de titel draagt „Miranda Prorsus" (werkelijk bewon derenswaardig) is gedateerd op 8 sep tember, feest van O. L. Vrouw Geboor te. De encycliek is een der langste soort gelijke documenten die de huidige Paus ocit heeft gepubliceerd. Zij bevat meer dan o.000 woorden. (K.N.P.) De zesjarige M. S., wonende aan de Klutenweg in de Noord-Oostpolder werd dinsdagmiddag, toen zij met een groepje kinderen van school naar huis fietste op de hoek Wrakkenweg-Polenweg bij Kreil door een passerende auto gegre pen. Zij was onmiddellijk dood. Bij K.B. is op zijn verzoek aan mr. C. van Leeuwen van Duivenbode met ingang van 1 november 1957 eervol ont slag verleend uit zijn ambt van griffier van de arrondissementsrechtbank te Haarlem, onder dankbetuiging voor de door hem in rechterlijke betrekkingen be weien diensten. als de gedeeltelijk betalende (kinderen en baby's, alsmede vrije passagiers en dienstpersoneel). In het ongeregeld verkeer kwamen nog 111 passagiers uit het binnenland op Schiphol aan en 1 passagier vertrok met binnenlandse bestemming. Meetellend de passagiers van en voor Europa en met Intercontinentale bestemming in dit on geregelde verkeer bedroeg de passagiers- cijfers van de gewone lijndiensten inbe grepen het totaal voor het eerste half jaar 430.745 tegen 375.505 passagiers over de eerste zes maanden in 1956, een toe neming van 15 procent. In 1956 werden op Schiphol ongeveer 840.000 passagiers afgehandeld en men neemt aan, dat dit cijfer dit jaar een flink stuk boven de 900.000 zal liggen. Gezien de stijgende Hjnen van het lucht vervoer mag men in 1958 op Schiphol een afhandeling van één miljoen passa giers verwachten. In de eerste zes maanden van 1947 werd aan post 1.676.448 kg post geteld, het transitoverkeer inbegrepen, tegen 1.713.821 kg over het eerste halfjaar 1956, een te ruggang van twee procent. In geregeld en ongeregeld verkeer gingen totaal 7.848.550 kg goederen van Schiphol Weg terwijl in het inkomende verkeer het gewicht der goederen 6.745.797 kg bedroeg, totaal 14.594.347 kg. In de eerste zes maanden van 1956 bedroeg het gewicht der goederen, 12.767.544 kg, zodat de goederenomzet met 14 procent is toegenomen. Dat met de sterke toeneming van het aantal passagiers, ook het aantal kilo grammen bagage aanzienlijk hoger ls ge worden, spreekt welhaast vanzelf. In de eerste zes maanden van dit jaar woog de bagage van inkomende en uitgaande passagiers 8.163.501 kg tegen 7.078.285 kg ln het eerste halfjaar 1956, 15 procent meer. Toen de heer C. Wagenaar maan dagmiddag om ongeveer zes uur zijn paard uit de wei haalde bij het Ge- meenlandshuis van Stad en Lande van Gooiland te Hilversum, werd het dier plotseling schichtig, sloeg op hol en draafde de Lage Naarder- weg op. Aan de zijkant van het pand van de meubelzaak van de firma Brouwer stapte het dier door een openstaande deur naar binnen en stond stil in de etalage. De belang stelling van het publiek was uit de aard van de zaak groot voor dit on gewone schouwspel. De politie hield de nieuwsgierigen op een afstand, waarna vier moedige mannen naar binnen gingen en het paard naar buiten brachten langs dezelfde weg als het was gekomen. De heer Wagenaar heeft echter nog een slechte herinnering aan dit avon tuur. Het paard trapte hem tegen het rechter dijbeen toen het op hol sloeg. Met de ziekenauto is de man naar zijn woning vervoerd. Na me disch onderzoek bleek, dat het letsel niet ernstig was. Een jaar gevangenisstraf met aftrek waarvan vier maanden met aftrek met een proeftijd van drie jaar, toezicht van de reclassering; en eventueel opname in een psychiatrische kliniek, zo luidde de eis van de officier van justitie bij de Utrechtse rechtbank tegen een 36-jari- ge huisvrouw uit Amsterdam. Zij was ter verantwoording geroepen voor win keldiefstallen door haar te Utrecht ge pleegd. Tevens stond terecht de 62-jarige Am sterdammer los werkman van beroep, beschuldigd van medeplichtigheid. Het tweetal was op een dag in juni jl. met een auto naar Utrecht gereden, zogenaamd om zaken te doen met een deurwaarder. In plaats daarvan gingen ze uit stelen in enige warenhuizen. Het gebeurde op initiatief van de vrouw, die reeds tweemaal wegens winkeldief stallen was veroordeeld. In een drietal zaken werden textielgoederen, flessen lotion e.d. buitgemaakt, maar bjj hun laatste bezoek werden zij op heterdaad betrapt. Tegen de man, die medeplichtig werd geacht, eiste de officier tien maanden met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk met drie Jaar proeftijd en toezicht van de reclassering. De raadsman van de vrouw drong aan op het doen instellen van psychiatrisch onderzoek van zijn cliënte. Voor de man werd een kortere onvoorwaardelijke straf bepleit. Uitspraak 24 september. De kans moet groot worden geacht, dat brand in de machinekamer van de Katwijkse motorkotter KW. 72 „Prin ses Beatrix," waardoor het schip op 15 juni van dit jaar ten noorden van Ter schelling zonk, niet is veroorzaakt door kortsluiting. Tot deze conclusie moest de inspecteur-generaal voor de Scheep vaart, de heer J. Metz, maandagmid dag komen by het onderzoek naar de oorzaak van het vergaan van de in 1943 uit hout gebouwde motorkotter. De heer Metz begon zich af te vragen of kortsluiting wel het begin van de oorzaak is geweest, daar de machinist heeft verklaard, dat hij reeds dertig se conden na de steekvlam uit het werk- licht in de voormast de bakboordshuid in de machinekamer in vlammen zag staan. „Het lijkt me niet uitgesloten," aldus de heer 3. Metz, „dat iets al enige tijd in de machinekamer heeft liggen smeulen en branden en dat hierdoor de kortsluiting tenslotte is ontstaan." Dit zou tevens een verklaring zijn voor het feit, dat de schipper, die thans op een kustvaarder vaart, de brandschade aan de huid minder zwaar heeft beoor deeld, dan zij in werkelijkheid was. De heer Metz was van mening, dat de door de schipper genomen maatre gelen goed zijn geweest. Het onverwach te zinken werd door de heer Metz een mysterieuze geschiedenis ter zee ge noemd. Waarschijnlijk heeft de schip per de hoeveelheid binnendringend wa ter aanvankelijk ondèrschat. „Jammer, dat zijn beslissing niet is geweest cm een dichterbij gelegen haven op te zoe ken," meende de heer Metz, die op merkte dat voor schippers van andere houten kotters lering is te trekken, dat men bij brand op een houten kotter bij zondere risico's loopt. Reinheid in de machinekamer is een eerste vereiste, adviseerde de heer Metz. In het officiële programma van de openstelling door Hare Majesteit do Koningin van de spoorwegtunnel te Velsen op zaterdag 28 september lezen we, dat de Koningin om 10.58 uur zal aankomen op het station te Beverwijk, daar om 11.15 uur de nieuwe spoorweg tunnel zal openstellen om te 11.20 uur per trein van station Beverwijk door de spoorwegtunnel naar halte Driehuis- Zuid te rijden. Aankomst aidaar te 11,31 uur. Om 11.55 vertrekt Hare Majesteit per au to naar het ventilatiegebouw zuid van de autotunnel, waar minister mr J. Algera te 12.05 een rede houdt en da Koningin de ventilatorei voor de lucht verversing in de autotunnel in werking stelt. Te 12.30 uur vertrek per auto naar tunnelingang zuid, te 12.35 uur rede van dr M. J. Prinsen, Commis saris der Koningin in Noord-Holland en officiële openstelling door Hare Ma jesteit de Koningin van de autotunnel. Om 1 uur wordt door de oostelijke tun nelbuis naar Noord gereden, terug door de westelijke tunnelbuis. Het défilé van bedrijfsauto's in de tunnel begint te 1.15 uur en om half 2 is de officiële plechtigheid afgelopen. Hare Majesteit komt naar station Be verwijk vanaf Haarlem over de oude route dus via de spoorbrug. Zij ver trekt daartoe om 10.33 uur uit Haar lem, nadat dr. ir. F. Q. den Hollander, president van de Nederlandse Spoor wegen. in de stationsrestauratie le klasse te Haarlem een welkomstwoord gesproken heeft. De verkeersbrigade van de Velsense politie, die in de Velsertunneldienst zal gaan doen met ingang van 28 septem ber, zal geel geschilderde scooters ter beschikking krijgen voor het snel ver richten van werkzaamheden. De scoo ters krijgen geen zwarte strepen. De scooters zullen worden gestald bü de ventilatiegebouwen. Een jaar en drie maanden gevan genisstraf met aftrek van het voorar rest legde de Utrechtse rechtbank op aan twee Amsterdammers, die heb ben terechtgestaan wegens diefstallen in de omgeving van Utrecht. De of ficier van Justitie had tegen een 20- jarige banketbakker en een 19-jarige reclame-tekenaar ieder een jaar en zes maanden met aftrek van het voor arrest geëist, et tweetal was op 19 april j.l. naar Huis ter Heide getrokken met het vooropgesteld plan daar te gaan inbreken. Na een ruit van een villa te hebben ingeslagen, wisten zij een portefeuille met buitenlandse pa pieren te bemachtigen alsmede enige sieraden. Enige dagen later stalen zü opnieuw een aantal sieraden uit een Zeister hotel. Een 29-jarige perser uit Amsterdam, die medeplichtig was ge weest aan laatstgenoemde diefstal en het bankpapier naar Amsterdam had overgebracht, kreeg conform de eis een jaar met aftrek van het voorarrest. (Niet officiële koereen) Vorig slot 3'/, Ned 1953 85 >4 314 Ned 1953 84%§ 314 Ned 1958 84% 314 Ned 1948 81b 314 Ned 1950 7914 814 Ned 1954 794/ SV« Ned. 1955 791| 3-314 Ned. 1947 89% 3 Ned. 62-64 bel. fac 8814 Inschr. Grtbk 1946 3 Ned. Handel Mt1 cert 150% A.K.U. 169% Van Berkel's Patent Cal vé-Delft cert 320 Van Gelder 184 Kon. Hoogvens cert 285 Unilever cert. 37614 Ned Kabel 261 Philips 264% Kon. Petroleum 20320 ..Amsterdam" Rubbei 65'^§ Holl Amerika I4)n 154 Kon. Ned. Stoomb M11 136§ Ned Scheepv. Unle 149 KLM. 121 90 B.VA 1158 Dell Mfi. cert. A'dam 2% '56 1 79* A'dam '56 D «Ui A'dam III 88 opening 11/9 8414 8214 16514 36614 256 199.20 66 15214 135 14614 121 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp Genera] Electrlo Genera] Motors Kennecott Copper Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel rt.M Royal Dutch Shell Union OH Southern Pacific Southern Railws) Tidewater UB. Steel 9/9 49% 44% 7514 64% 41% 91% 32% 36% 34 52% 53 83!4e 4014 38%. 33 64 10/9 49% 43% 74% 63% 41% 89% 31 36%' 3314 52% 5214 83% 39% 37% 32% 62% stemming) gedrukt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3