Voetbaltoto een vorm van hazardspel K.n.v.b. wordt een dag voortvaar de- Nederland plaatst zich in de eindstrijd Roep Veel anti-communisten keren vrije wereld de rug toe ruimten lijk geëist CKofarine.4 Redevoeringen van Prins Bernhard en minister Zijlstra Informatieve taak van de reclame OFFICIER VAN JUSTITIE Tegen penningmeester Brunt van de liSpl ï-v Damesschaaktoernooi in Emmen Na overwinning op Finland volgt puntenverdeling tegen Roemenië Duitser Rackow wint op de Chiemsee BETER «.SNELLER Jeugdelftal tegen Engeland Min. Mansholt op jubilerende kaasmarkt Mr. dr. W. v. Sonsbeeck commandeur Gregorius Waarschuwing op Vluchtelingencongres Vluchtelingen vragen om begrip en solidariteit Internationaal Reclamecongres in Den Haag WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1957 PAGINA 7 r-- Engelse League Courses Hilversum Dc 4 geneesmiddelen in één tablet ver enigd, werken niet alleen beter bij de bestrijding van pijnen en griep. Door de juiste keuze der middelen - elk op zichzelf al beroemd - is bovendien be reikt, dat de geneeskrachtige werking sneller tot stand komt. Chefarine „4" helpt ook dan, wanneer andere midde len falen en doet werkelijk wonderen! Zes maanden geëist V ertegen woordi ger gaf geen voorrang aan wielrijdster Meisje overleden na aanrijding Onderscheiden Feest in Bodegraven Johan Bodegraven ingehuldigd Keuringsvoorschriften voor de bromfiets in voorbereiding Nieuwe dir.-generaal politieke zaken Aparte functionaris voor integratie-aangelegenheden Geslaagde proeven met mechanisch spitten Z.W.O. subsidieert embryologisch onderzoek (Van onze Haagse redactie) Verscheidene uren heeft de Haagse rechtbank zich dinsdagmiddag bezig ge houden met het reeds enige tijd geleden aangekondigde proefproces tegen de Voetbalpool van de Koninklijke Neder landse Voetbalbond. Gedagvaard was de heer L. Brunt, secretaris-pennimgmeester van deze bond. Nadat deze heer op uit voerige wijze was ondervraagd en de president van de rechtbank, jhr. mr-u Brauw, diverse verklaringen uit het dossier had voorgelezen, hwa «"icier van justitie, mr, dr. J. C. Maris. in een zeer technisch-juridisch sitoor tot de conclusie dat fe 'd' voetbalpool beschouwd roSeLT Hif eisf» een gelegenheid tot hazardspel. Hu eiste tegen de heer Brunt een voorwaarde lijke gevangenisstraf van een dag met een proeftijd van drie jaar. De heer Brunt verklaarde tijdens zijn verhoor dat het 'e1,f;°ntroleren was of de voetbalpool-formulieien werkelijk door de inzenders leden van de K.N. V.B. werden ingevuld. Na het in werking tred£" voetbalpool deed zich het merkwaardige feit voor dat de aangesloten verenigingen ineens aan zienlijk grotere aantallen nieuwe le den °P®av®"„ ,De veronderstelling werd geuit als z°uden verschalende vereni gden daarvoor het llllste iedental aan ?e S-innMk. h.eooen verzwegen om zo bondscontnbutie te ontduiken. De heer JcJ arde dat de K.N.V.B. moeite hfon u,ar' abnormaliteiten te achter- uf.;*It.u rnondia was zijns inziens een Duitenbeentje. Deze vereniging kwam w; ge?even moment met 2100 nieuwe ,.en. Dit was ook het gevolg van een actie van de gezamenlijke Helmondse ra brikanten om het personeel aan Hei- Hond te binden. De heer Brunt zei dat hij ervan over tuigd was, dat kenners van de voetbal sport de uitslagen van de op de pool- formulieren voorkomende wedstrijden l«?v2r z°"den kunnen voorspellen dan zper^iui gaf toe dat het voetbalspel op d<TD0niv?Uig is- Bi-i voorkeur werd de uitslage'n vanUl^g«n gevraagd naar de resultaten niet ™aarvan spellen waren. De heer Bn te voor de dat dc pool door de rSv langrijk wordt aangemerkt, v°„' wat betreft het nastreven van de doPi stellingen van de bond. Hij zei dat er plannen bestaan voor het stichten van een sportschool. Tien procent van de opbrengst van de voetbalpool zou daartoe in een speciaal fonds dienen te worden gestort. Het gemiddeld aan tal deelnemers aan de pool in het vorige seizoen bedroeg circa vijfenzeventig duizend. Uit de verklaringen van ver schillende prijswinnaars, aan de rechter commissaris gedaan, bleek dat zij de pool zuiver a's een kansspel hadden be- dorW- Een prijswinnaar had zijn vmi rtje enige kolommen laten in vullen. Op een van de kolommen viel een grote prijs. De administrateur van de pool had aan de rechter-commissaris erklaard dat het niet te controleren ;*«S of alleen K.N.V.B.-leden de pool- lOfmulieren invullen. De officier van justitie zei in zijn re kwisitoor onder meer dat de K.N.V.B. geen beslotenheid verschaft. Hij noemde de pool exploitatie van de speelzucht van het publiek. De deelnemers worden verblind met hoge topprjjzen, terwijl men de kans op een niet op negenen negentig procent kan schatten. Mr. Marls zei dat men de loterjjwet in deze kwestie kan uitschakelen en de K.N.V.B.-pool als hazardspel kan etiketteren. hip? ÏL®rdediger, mr. C. R. C. Wijcker- neid Bisdom, voerde aan dat de lust om een gokje te wagen bij de Neder lander niet is uit te doven. De KNVB- Pool was mede opgericht omdat er ver schillende kleinere pools bestonden. Men heeft de zaak georganiseerd en geka naliseerd om het publiek en de sport te dienen, aldus de verdediger. Tijdens de kabinetsformatie in het vorige jaar is gebleken dat de regering geen mede werking zou verlenen aan het organise ren van een nationale voetbalpool. De raadsman bestreed de opvatting van de officier van justitie dat de voetbalpool als een hazardspel is te beschouwen en beriep zich op de jurisprudentie, vol gens welke de voetbalpools worden be handeld als loterijen. Hij meende dat de KNVB-voetbalpool zeker niet buiten de loterijwet valt. Mr. Wijckerheld Bisdom voerde tenslotte aan dat in de dag vaarding wel een omschrijving voor komt van de voetbalpool van de KNVB, maar niet van het aandeel dat de heer Brunt in de organisatie daarvan heeft gehad. Hij achtte het niet juist en ook niet bewezen dat de heer Brunt gele genheid had gegeven tot hazardspel. De rechtbank zal op 24 september uitspraak doen. V- h. De heer Brunt in de gang van het gerechtsgebouw op weg naar de rechtszaal links zijn verdediger mr. C. R. C. Wijckerheld Bisdom. Bij een windkracht van 2 tot 3 is op de Chiemsee de tweede race gezeild om het Europese kampioenschap twee- manszwaardboten. Na een spannende wedstrijd finishte de Oostduitser Rac kow als eerste met een voorsprong van 15 seconden op de Turk Er'es. De tweevoudige wereldkampioen en winnaar aan de eerste race, de West duitser Mulka, verloor door een slech te start zijn kans op een goede klas sering. Hij werd zevende. De Neder landse zeiler J. Helder bezette de 11e plaats. Na twee wedstrijden heeft de Pool Szaclieziewski de leiding in het alge mene klassement met 12c p. Tweede is de winnaar van de tweede race Rac kow, met 110 p. Mulke bezet de vierde Plaats met 103 p. Jaap Helder (Ned.) staat 10e geklasseerd met 22 punten. Uitslagen van de Engelse League: «erste div.: Arsenal—Everton 2—3; tweede div: Bristol City—Grimsby Town 3—2. LiverpoolRotherham, in de tweede divisie, zal niet doorgaan. Zeven spe lers van het eerste elftal van Rother ham moeten met influenza het bed hou den, zodat het clubbestuur een verzoek heeft ingediend bij het Leaguebestuur om de wedstrijd uit te stellen. De uitslagen van Hilversum: Amatr?PP av°ndkoersen m 1. Visuil S (BUri^T' I960 m. 1.32,8, 2. Illustre Hanove?g>4 3^'8 ?ef' Toto winn. ƒ2.40, pl. 3 Vlrgmla i 5.90, cov. 4.60. n 2 2°. k°PP. Venusprijs, 2360 m. 1. Uranip cvr gay) 3.23,6, 1.26,2, 2. TourtereV^' Toto winn. ƒ3.pl. ƒ2.10, 1.80 en ƒ2 kopp. ƒ7.20, cov. ƒ7.30. Charme-prijs, 1900 m. Eerste serie: 1. Valk S (K. Woudstra) 2.46,0. 1.28,3, 2. The Lady Bond, 3. Titus Saint. Toto winn. 2.50, pl. J.80, 2.20, 5.50, kopp. *6.cov. ƒ7.90. v_Tweede serie: 1. Veratonka (Th. Kooy- 3 2.48,2, 1.29,5, 2. Silvana Hanover, 7' ^ioletta D. Toto winn. 9-20. pl. 3-10, 'Tv 2.40, kopp. ƒ25.40, cov. ƒ32.—. Lratie.prijS, 2360 m. 1. Peterhof (mej. t, A. van Rijswijk) 3.19,4, 1.22,4, 2. Q. ?ascom, 3. Quita Norma. Toto winn. pl. ƒ1.90 en ƒ1.90, kopp. ƒ3.60, c°v. ƒ3.70. Schoonheidsprijs, 1960 m. eerste afd.: ■Tommy Mars (C. J. Blokdijk) 2.42,2, 1-22,8, 2. Lord Seoth, 3. P. Louis 2. Toto Winn. ƒ4.10, pl. ƒ1.60, ƒ1.20 en ƒ2.20, kopp. ƒ5.70, cov. ƒ4.40. Tweede afd. 1. Postduifje G (J W Runhaar) 2.42,0, 1.22,7, 2. Fan Fan 3 Rina Gay, Toto winn. ƒ7.10 pl ƒ140 ƒ1.40 en ƒ1.20, kopp. ƒ29.10, cov ƒ3 30 FinaleCharme-prijs, 1900 m. 1. Quita Hanover (P. A. Strooper) 2.45,6. 1.25 4 2. Valk S., 3. The Lady Bond. Toto winn' ƒ3.80, pl. ƒ1.40, ƒ1.20 en ƒ1.30, kopp' ƒ10.70, cov. ƒ4.10. Totale omzet: ƒ98.944, Na 83 zetten gaf dinsdagmiddag de Finse Gunnel Jaegerhorn mevrouw Roodzant de hand om haar geluk te wensen met de overwinning, nadat de partij uit de 6e ronde opnieuw was afgebroken. Door deze zege was het Nederlandse team vrijwel zeker van een plaats in de finale-groep, want dat Ierland niet 2—0 van Rusland in de laatste ronde zou winnen, was niet te verwachten. Met een gerust hart konden onze landgenoten dus de strijd in de zevende ronde tegen de Roemeen se dames tegemoetziem Veel strijdlust werd van beide kanten niet opgebracht en al spoedig werden de punten ge deeld en had ook Roemenië de finale- groep bereidt. Met 7)4 punt kwam ln groep A Nederland na Rusland op de tweede plaats. Een fraai resultaat ge zien de handicap door het uitvallen na de tweede ronde van onze sterkste speelster mevrouw Heemskerk. Niet verheeld mag worden dat het Neder landse team daarbij niet over de veine te klagen heeft gehad. Wereldkampioene Rubtsova kwam tegen de oude miss Chater slecht te staan en wanneer de Ierse goed had voortgezet in plaats van een blunder te maken zou het er voor Olga niet best hebben uitgezien. De indruk na deze zevende ronde is dat de tweede bordspeelster van Rusland, Kira Zvo- rykina tot nu toe sterker spel te zien heeft gegeven dan de wereldkampioe ne. Zvorykina behaalde 6 punten uit 6 partijen, hetgeen niemand anders heeft gepresteerd. In groep B waren de finalisten reeds bekend na de zesde ronde, zodat er geen interessante partijen meer wer den gespeeld. Het was alles remise met een enkel verdwaald winstpuntje. Groep c gaf meer spanning. Het ging tussen Polen en Engeland om de der de plaats. Polen stond weliswaar een punt achter, maar had het tegen Bel- gie minder moeilijk dan Engeland te gen West-Duitsland. Dat beide teams acht punten zouden behalen lag in de lijn der verwachtingen en in dat ge val zou door de berekening volgens Son- neborn-Berger Engeland in de finale komen, ii^n zo is het gegaan De wan- hopige eindspurt van de Polen heeft niet mogen baten. Uitslagen: Oost-Duitsland—V S 20' Finland—Nederland y,~ i^; Luxem burgV.s. 02; BelgiëPolen 02; De Engelsman Brittain heeft de Ron- de van Zweden voor amateurs gewon nen. Tijdens internationale atletiekwed strijden te Helsinki is de wereldrecord houder op de mijl, Ibbotson, door de Finnen Vuorisalo en Salonen versla- Een. Noorw.—Joegoslavië 1—1; Nederland— Roemenië 11. Mevr. van der Veen Pogorievici )4mevr. Roodzant Teodorescu Oost-Duitsland Hongarije 1—1; Bulgarije—Schotland 1)4VaWest-Duitsland—Engeland 1—1. Stand groep A: 1. Rusland 11 pnt.; 2. Nederland 7)4 pnt.; 3. Roemenië 7 pnt.; 4. Tsjechoslowakije 6 pnt.; 5. Ierland 5 pnt.; 6. Frankrijk 3 'A pnt.; 7. Finland 2 pnt. (Rusland, Nederl. en Roem. in de finale). Groep B: 1. Oost-Duitsland 10 pnt.; 2. Bulgarije 9 pnt.; 3. Hongarije 8 pnt.; 4. Ver. Staten 7 pnt.; 5. Schotland 3)4 pnt.; 6. Oostenrijk 3 pnt.; 7. Luxemburg l'A pnt. (Oost-Duitsl., Buig. en Hong. in de finale). Groep C: 1. West-Duitsland 8)4 pnt.; 2. Joegoslavië 8)4 pnt.; 3. Engeland 8 pnt.; 4. Polen 8 pnt.; 5. Denemarken 6 pnt.; 6. Noorwegen 3 pnt.; 7. België 0 pnt. (West-Duitsland, Joegosl. en Engeland in de finale). Advertentie Chtfarine „4" helpt niet alleen beter maar bovendien sneller pijnen griep. Geschikt roor ee gevoeligste aug, went die wordt beschermd door hel bestanddeel (Marei. Woensdag 2 oktobeT wordt in Am sterdam een wedstrijd gespeeld tussen de jeugdelftallen van Nederland en En geland voor spelers van 1618 jaar. Ter voorbereiding zal donderdag 12 september een zestiental .spelers op het veld van DOS in Utrecht bijeen komen, om daar onder leiding van de bondstrainer Schwartz te oefenen. De volgende spelers zijn voor deze training uitgenodigd: Kik (Feijenoord), Hoekstra (GVAV), Romein (SVV), De Groot (HDVS), Schillemans (Baronie), Oorschot (Excel sior), De Ruiter (Volewijckers), Borg huis (GVAV), De Boer (Xerxes), Bouw meester (NAC), Löhr (Veendam), Boo gaard (Volewijckers), Steur (Volen- dam), Stalman (Rapid JC), Lazaroms (RBC), Kick (Volewijckers). Zes maanden gevangenisstraf heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Arnhem dinsdag geëist tegen een 49- jarige vertegenwoordiger uit Katwijk aan Zee, die met zijn auto op 22 mei een aanrijding veroorzaakte, tengevol ge waarvan de 22-jarige wielrijdster È.A. om het leven kwam. Volgens de officier was verdachte met te grote snelheid het, beruchte kruis punt genaderd en heeft hij niet vol doende acht geslagen op de ter plaat se aanwezige waarschuwingsborden. De meisjes reden op een voorrangsweg en dus had hij deze voorrang moeten ge ven. Uit de getuigenverklaringen ter zit ting kwam overigens vast te staan, dat het uitzicht naar rechts ter plaatse slecht is en dat men zijn wagen vol ledig tot stilstand moet brengen om de situatie te kunnen overzien. Hierop véees ook verdachtes Raads man, die meende, dat wanneer er geen afdoende maatregelen worden getroffen er ongelukken op dit kruispunt zullen blijven gebeuren. Hij vroeg de recht bank om de grootst mogelijke clemen tie. Uitspraak over twee weken. Ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubi leum als Algemeen secretaris van de Kath. Vereniging van Directies en heer krachten bij het N. O. „St. Bernardus", is de heer B. J. W. Philippa door Z. ti de Paus de onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice verleend. Gistermorgen heeft de minister van landbouw, visserij en voedselvoor ziening, de heer S. L. Mansholt een bezoek gebracht aan de Bodegraafse kaasmarkt, waarvan het 75-jarig be staan deze week wondt herdacht. De minister wekte de zelfkazende boeren op toch vooral de fabricage van hun produkt, trouw te blijver tot meer dere glorie van dc markt, van de gemeente Bodegraven en van Neder land in de wereld. Op verzoek van de voorzitter van de marktcommissie reikten minister Mansholt en Bodegravens burgemees ter, mr. J. J- Croles, nadien aan een twaalftal veteranen van de kaas markt een gemeentelijke onderschei ding uit. Een meisje in Zuidhollandse kleder dracht bood daarna aan de minister een echte volvette boerenkaas aan. Door het luiden van de marktbel opende de minister vervolgens de markt, waarna hij, begeleid door leden van het bestuur van de vereniging van kaashandelaren een rondgang over de markt maakte. De minister liet zich zelfs verleiden tot het onder handelen met een der boeren over de koop van een partij kaas. Aanvanke lijk konden de heren het over de prijs niet erg eens worden,maar tenslotte kon de boer toch met tevredenheid en trots vertellen, dat hij een partij kaas aan de minister had verkocht. Tenslotte bezocht de minister de jaarlijkse, op de tweede dinsdag in september te houden kaastentoonstel ling. Tijdens het openluchtspel, dat de af sluiting vormde van de festiviteiten, geschiedde de Inhuldiging van Johan Bodegraven tot ,,Heer van Bodegra ven". Voor deze plechtigheid was de koningin der kaas naar het centrum van de kaashandel gekomen om de nieuwe ,,heer" te verwelkomen. Namens de Bodegraafse bevolking bood zii de heer Bodegraven een overvloed van Bode graafse produkten aan. In intieme kring is vandaag te Heino aan mr. dr. W. van Sonsbeeck, oud burgemeester van Breda en oud-commis saris van de Koningin in de provincie Limburg, op zijn tachtigste verjaardag, mededeling gedaan van zijn benoeming tot commandeur in de orde van de H. Gregorius de Grote. Mr. G. J. M. Stulemeijer. president van de hoofdraad van de St.-Vincentius- vereniging, heeft hem de versierselen, verbonden aan deze onderscheiding, overhandigd. Wij moeten bekennen dat wij soms heimwee hebben naar de jaren der bezetting. Niet om hun ellende maar om de solidariteit van landgenoten in verdrukking. Dat heimwee is het dat 22 van de 100 jonge Oostduitse vluch telingen terugdrijft van West- naar Oost-Duitsland. Dit betekent dat ruim een vijfde van alle anti-communisten de vrije wereld de rug toekeert. In dit tragische feit ligt een enorm gevaar voor het westen, want elke vluchteling die terugkeert omdat hij in het over verzadigde westen niet de solidariteit vond zonder welke hij niet meer leven kan, betekent een nederlaag voor het westen en een stokken van het gesprek tussen oost en west, dat tussen de vluchtelingen en ons op gang is. Deze hartstochtelijke waarschuwing was dinsdag het thema van de bril jante improvisatie van de heer J. C. van Broekhuizen op het Internationaal Congres over het vluchtelingenvraag stuk, dat maandag in het Provincie huis te Arnhem is begonnen. In zijn wellicht wat al te sterke zwart-wit schildering van ervaringen en conclu sies zei de heer van Broekhuizen ver der dat het grote percentage vluchte lingen dat naar het oosten terugkeert, ook hierom een gevaar voor Europa betekent omdat het altijd vluchtelingen zijn geweest die de nieuwe maatschap pij haar aanzien gaven. Amerika is ge sticht door vluchtelingen, Israël is ge sticht door vluchtelingen, het econo misch wonder van het moderne Duits land is gewrocht door vluchtelingen. Indien zjj vandaag het land zouden verlaten, zou Duitsland morgen onder gaan in een economische chaos. Het in welstand badende westen geeft de vluch telingen schoenen, een hemd, werk en eten en een dak boven het hoofd. Wij menen dat wij het onze dan gedaan hebben. Deze povere contraprestatie jegens mensen aan wier voortdurend offer wij onze vrijheid danken, is echter van geen betekenis zolang wij de eigenlijke oorzaak van hun diepe te leurstelling in het westen niet weg nemen door begrip en solidariteit, aldus de heer van Broekhuizen. Het westen zal de worsteling tegen het oosten verliezen zolang het de vluchteling alleen laat staan in zijn drang een Europa te bouwen dat beter is dan wat hij verlaten heeft. De heer van Broekhuizen achtte het tenslotte een onrecht, verschil te maken tussen sociale en politieke vluchtelingen. Ook de eersten hebben hun land verlaten en zullen door het heersende regiem der halve als verraders gebrandmerkt wor den. Het gaat dus niet aan deze men sen terug te sturen. Op het congres had tevoren een Hongaarse vluchteling de deelnemers gevraagd telegrafisch een beroep te doen op de algemene vergadering van Prins Bernhard heeft vandaag in de Ridderzaal te Den Haag het interna tionale reclamecongres geopend. In een toespraak zeide de Prins verheugd te zijn, dat dit congres ter gelegenheid van de dertigste verjaardag van het Nederlands Genootschap voor Reclame hier te lande gehouden wordt. Zü, die spreken over reclame en de verkoopbe vordering en zich de geweldige invloed van dit werk voor het verbruik voor ogen stellen, worden heden ten dage geconfronteerd met waarschuwingen tegen overdrijving van dit verbruik. Economen vertellen ons, aldus de Prins, dat wij minder moeten verbrui ken en dat wij onze activiteiten op meer produktief terrein moeten ontplooien. F.en zekere matiging in het verbruiken van onze tegenwoordige welvaart lijkt dan ook onvermijdelijk. Zij, die zich met reclame bezig houden, kunnen niet ontkomen aan het vraagstuk, hoe deze noodzaak in overeenstemming ge bracht moet worden met de eisen van hun beroep: het opvoeren van het ver bruik. Ik ben van mening, zo zeide Prins Bernhard, dat een oplossing voor deze tegenstelling kan worden gevon den. Men zou wellicht de nadruk kun nen leggen op de informatieve en advi serende aspecten van de moderne pu bliciteit. Deze zouden het publiek niet moeten uitnodigen zo veel mogelijk geld uit te geven, maar wél tot het be steden van geld op'de juiste manier. Daarnaast, zo ging Prins Bernhard verder, is voor de moderne publiciteit een in belangrijkheid toenemende taak weggelegd op het gebied van de inter nationale handel. Een Nederlandse wigraiieroman door Dirk van den Brink 36 "Ach, wat doen we wat doen we... kreunde ze terwijl haar lippen een smartelijke trek vertoonden, een. smart, die, hoe tegenstrijdig het ook allemaal klinkt, een wilde vreugde in me los sloeg. Het was een vreugde die me aangreep met on beschrijf eli j k geweld. Was het wel een vreugde, die smartelijke mengeling van boosaardigheid en genieting. Ik ik weet het zelf niet. Ik wilde haar bezitten. Ik wilde haar voor mij alleen. Ze was als een kostbare vaas, die ik tegen over een onzichtbare vijand moest beschermen, maar die ik in mijn angst zo vast omknelde, dat ze zelf in scherven zou breken. „Jij... jij...", fluisterde ik aldoor. Ja. dit was het, wat ik gewild had vanaf het eerste ogenblik van onze kennismaking: haar tengere li chaam tegen het mijne, onze harten vlak bij eiKaar, en de warmte van haar adem voelbaar in myn ge zicht. Tot nu toe had ze haar gezicht hegraven in de handen, maar opeens liet ze het hoofd achterover glijden in het gras, de haren vielen verward naar opzij. Ze hield de ogen gesloten. Ik zag haar slanke hals En op dat moment schoot mij een afschuwelijke vergelijking door de gedachten. Zó had ik eens ge keken in de gebroken oogjes van een half bevroren mus. Het diertje lag bij ons ln het tuinpad. Toen ik het opraapte, rolde het kopje met de geel-omrande kraalogen erin achterover, en Ik zag een mager nekje dat met een grijs dons was bedekt. In een onzegbare verwarring richtte ik mjj op en, steunend op de ellebogen, keek ik voor me uit. Toen gebeurde het. Een onheilspellende schaduw boog zich over mu heen. Een hand, die in mijn verbeelding de vorm aannam van een monsterachtige klauw, hief zich op. Leugenaar!", krijste een hese stem boven me, „lafbek!" De klauw trof mijn linkerslaap. Ik voelde een doffe klap, die als het ware dóór drong tot in de kelder van mijn bewustzijn en toen was het alsof iedere vezel van mijn lichaam zich ontspande. Een zwaar, slaperig gevoel dreigde me te r/ermeesteren. Twee of drie tellen zakte ik neer in het gras, waarop zich reeds dauwdruppels ge vormd hadden. De koelte deed me goed. E en had lk de komische gewaarwording, dat ik bezig was te zoeken, naar een vreselijk moeilijk woord, dat me maar niet te binnen wilde schieten. Toen stond ik langzaam op. Op het jaagpad langs de dijk stond mijn vriend Kobi van Gurp. Z:jn magere figuur stak donker af tegen de me talen splegelplaat van het roerloze water. HH hield de handen in de zakken en keek me aan. Hvj keek niet uitdagend en evenmin bevreesd. En daar ben ik hem nu nog dankbaar voor, want in bei de gevallen zou ik hem achterover in het water heb- -n gesmeten. Maar hij keek, alsof hij weerloos ging berusten in de komende dingen. Ik voelde hoe mijn vingers zich kra„ pachtig samentrokken, en toen ik er naar keek, zag ik, dat ze tot klauwen waren misvormd. O, dat verschrikkelijke moment die verplette rende seconden dat wij elkaar in de ogen zagen, met ingehouden adem: een verbitterde worsteling tussen twee geësten, om het bezit van een menselijk wezen, een verbeten, en een roerloos gevecht. Een geluid schrikte ons beiden op. Jettie Simons huilde. Ze lag voorover met het gezicht in de armen. Haar tengere lichaam schokte zachtjes. Kobi knielde bij haar neer. „Zorg goed voor haar," zei ik. Vreemd suizend klonk mijn eigen stem me in de oren. Het geluid scheen van ergens heel ver over te waaien. Eenmaal nog keek Kobi naar mij op. „Ga weg," zei hij enkel. En er lag zoveel haat in zijn blikken, dat ik er van huiverde. Ik sloot mijn ogen en daar deed ik goed aan. Want het zien van deze blik woelde mijn laagste driften op. Als ik gebleven was, geloof ik, dat ik me aan mijn beste vriend had vergrepen. Met gesloten ogen echter draaide ik me om en be gon mij moeizaam een weg te banen naar het dorp waar ik woonde. De lange weg terug... Mijn gemoed geleek op een ketel onder hoge druk, waarin de meest tegenstrijdige gevoelens ziedden en gistten. Vier volle dagen hield ik het uit. Toen kon ik niet langer en belde aan bij pastoor Bouwman. Het zal mij niet gemakkelijk vallen, pastoor Bouw man aan u voor te stellen, want h(J bezat maar wei nig typische eigenschappen. Hij was klein, en enigszins corpulent. Zijn bolrond gelaat vertoonde geen opvallende kenmerken. Ik kan ook niet zeggen dat zijn karakter bijzondere eigen schappen vertoonde. Pastoor Bouwman bezat geen buitengewoon schit terende talenten, noch buitengewoon hinderlijke eigenschappen. Hij preekte niet geweldig, maar zeker ook niet slecht. Hij werktè niet bovenmenselijk hard, maar was evenmin lui. In gezelschap viel hij niet op, noch door zijn welsprekendheid, noch door zijn on behouwenheid. Hij was geen artist, geen maniak, hij was niet opvallend vooruitstrevend, maar achterlijk kon men hem evenmin noemen. Zelfs vertoonde hij nergens tekenen van verdrongen complexen, en dit is dan tenminste iets aparts, want ais men de boe ken geloven moet, dan zijn tegenwoordig hele volks stammen vereéven van de complexen. (Wordt vervolgd) Met het oog op de integratie van de Europese markten is het duidelijk, dat juist op dit ogenblik de moderne pu bliciteit in alle landen een enorme taak heeft bij het geven van uitvoerige in lichtingen over de produkten en dien sten der betrokken landen. Prins Bernhard zeide er zeker van te zijn, dat dit onderwerp ten congresse behandeld zal worden. Politieke en economische factoren spelen eveneens hun rol op dit terrein. Hoe echter ook de uiteindelijke vorm van de economi sche integratie er zal uit zien, zo lang de deelnemende landen onkundig blij ven van hetgeen de andere te bieden hebben, zuilen geen maximum resul taten worden bereikt. De Prins zeide tenslotte met genoe gen het beschermheerschap van het Nederlands Genootschap voor Reclame op zich te nemen, omdat het in 30 jaar tijds een centrale plaats in het Neder landse zakenleven heelf. veroverd. De minister van economische zaken prof. dr. J. Zijlstra was het volkomen eens met het hoofdthema van het con gres: de consument. Ofschoon de be tekenis van de consument wel eens versluierd wordt en het er wel eens op lijkt, of de producent met behulp van reclame „decreteert" wat de con sument zal verbruiken, doet de oude waarheid, dat het de consument is„ die uiteindelijk bepaalt, wat en in welke hoeveelheden geproduceerd zal wor den, nog altijd opgeld. Wil de consu ment voldoende invloed kunen uitoefe nen op de produktie, dan moet er naar de mening van de minister voldoende concurrentie in het economisch leven zijn. De economische structuur van deze maatschappij staat en valt met voldoende concurrentie in het econo misch leven, aldus de minister. De overheid moet optreden tegen produ centen, die de markt verdelen en prijs afspraken maken, waardoor goederen van relatief geringere kwaliteit tegen relatief te hoge prijzen worden ver kocht. Minister Zijlstra, die met het voor gaande de „vierde vrijheid", gesteld door Lord Beveridge, adstrueerde, zei de voorts, dat belemmeringen van een internationale vrije goederenuitwisse ling de concurrentie en daarmee de consument in zijn vrije keus beperkt. In feite acht hij deze inbreuk op de vrij heid groter, en ernstiger, dan tal van binnenlandse kartel- en prijsafspraken Bij de ontwikkeling van een gemeen schappelijke Europese markt mag ^dit aspect niet uit het oog verloren wor den. De voordelen van deze markt lig gen niet allereerst in het politieke vlak. Er is een netto economisch voor deel: een doelmatiger economische pro duktie in West-Europa. De stormach tige technische ontwikkeling, kernfisica, elektronica en automatisering kunnen met name in de industrie van con sumptiegoederen een proces van massa- fabricage inleiden van niet te schatten omvang met navenante afzet. Zullen wij, aldus de minister, er in slagen de internationale economische ontwikkeling in de pas te houden met de begonnen en nog te verwachten technische ontwikkeling? Deze vraag is voor dit congres,dat de vrijheid van de consument behandelt, van vitale betekenis. Na minister Zijlstra voerden de voor zitter van de „International Advertisers Association", George E. Kendall en de heer John S. Coleman het woord. de Verenigde Naties. De vluchteling vroeg er bij de V. N. op aan te drin gen de strijd voor de vrijheid van Hongarije voort te zetten en*te trach ten te bereiken dat de Russische troepen worden teruggetrokken en een werkelijk vrije regering wordt gevormd. Dit zou zijns inziens de enige echte oplossing van het Hon gaarse vluchtelingenprobleem zijn. De congresvoorzitter, prof. dr. F. K. Gökay, zei in antwoord hierop, dat on getwijfeld alle gedelegeerden van har te hopen dat Hongarije eens zijn vrijheid zal herkrijgen. Hij achtte het echter niet op de weg van een wetenschappelijk congres als dit te liggen, zich in de directe politiek te mengen. Laten wij de wens „vrijheid voor Hongarije" in aller hart bewaren, aldus prof. Gökay. De gedelegeerden sloten zich unaniem bij dit standpunt aan. De bromfietsleveranciers in ons land hebben op verzoek van de minister van verkeer en waterstaat en in overleg met de rijksdienst voor het wegverkeer en met het R.A.I.-T.N.O.-instituut, voor stellen uitgewerkt voor een voorafgaan de keuring van de complete bromfiets. Deze keuring zal te zijner tiid in de plaats komen van de tot nu toe gebrui kelijke typekeuring van de losse hulp motor. De nieuwe voorschriften, zoals die door d-e minister in het vooruitzicht zijn gesteld, hebben in de eerste plaats be trekking op de maximum-snelheid van 40 km per uur en de meting daarvan. In het wegenverkeersreglement zullen bepalingen worden opgenomen ten aan zien van een maximum remvertraging. Het gebruik van een knalpot ter beteu geling van het lawaai en van de zit plaats van de duopassagier. In het voorstel van de fabrikanten en importeurs van bromfietsen (geor ganiseerd in de Nederlandse verent- ging de rijwiel- en automobiel indus trie R.A.I.), ls het bestaande voor schrift gehandhaafd, dat de brom fiets met uitgeschakelde motor zowel trappend als aan de hand moet kun nen worden voortbewogen. Daaren tegen heeft men de in de praktijk be zwaarlijk gebleken formulering, dat de bromfiets „met redelijke krachtsin spanning" moet kunnen worden bere den, laten vervallen. Het doel van dit voorstel, zo bericht de persdienst van de R.A.I. is ook de veiligheid van de bromfietsgebruikers te bevorderen, hetgeen ook reeds tot uiting kwam in de onlangs gemaakte vrijwillige afspraak der R.A.I.-leden geen bromfietsen meer te leveren, die sneller dan 40 km per uur rijden. In afwachting van de wettelijke regeling en ter uitvoering van deze afspraak is het R.A.I.-T.N.O.-instituut te Delft be gonnen met de snelheidsmeting. Op dit moment zijn ruim 50 bromfietsmodellen door het instituut gekeurd, en de merken en typen van deze bromfietsen zullen, na het van kracht worden der wetswij ziging, in de Nederlandse staatscourant worden gepubliceerd. (Van onze Haagse redacteur) De directeur-generaal politieke zaken van liet ministerie van buitenlandse zaken mr. H. F. Eschauzier, die in de afgelopen jaren zeer veel werk heeft verzet, zal na zijn ziekteverlof niet op zijn post terugkeren. Als zijn opvolger wordt genoemd dr. H. R. van Houten, Nederlands ambassadeur in Mexico. Vanwege de aanzienlijke uitbreiding der werkzaamheden, vallende onder het directoraat-generaal politieke za ken, ligt het in de bedoeling tot een afsplitsing van enkele taken te komen. Naar verluidt zal aan mr. H. F. L. K. van Vredenburch, die thans te Londen de Hoge Autoriteit van de K.S.G. vertegenwoordigt, op buitenlandse za ken de behandeling van de integratie aangelegenheden worden toevertrouwd. Het is nog niet bekend welke functie hij zal krijgen. Verwacht mag worden dat de ge noemde veranderingen met de jaar wisseling hun beslag zullen krijgen. In ons land worden op het ogenblik proeven genomen met mechanisch spit ten van landbouwgrond. Op grond van het feit, dat spitten voor de grond voor delen heeft boven ploegen, omdat dicht snoeren vermeden wordt en de kluit in kleinere onderdelen uiteenvalt, heeft ir. A. Horowitz uit Amersfoort een roterende spadenploeg ontworpen, dia door de fa. Mulder te Kampen in proef- construktie is genomen. Op het ogen blik wordt met dergelijke spadenploegen op diverse grondsoorten geëxperimen teerd. Reeds bleek, dat dit werktuig veel misxder energie aan voortbeweging vergt, dan de normale landbouwploeg. De resultaten van de grondbewerking worden beter geacht. De proefexempla ren van de spadenploeg voldoen in het beginstadium goed. Indien de proefne mingen slagen en de kinderziekten uit de machine zijn gehaald, dan wil de fa. Mulder deze landbouwwerktuigen in se- rieproduktie nemen. De Nederlandse organisatie voorrv zuiver-wetenschappelijk onderzoek heeft het anatomisch-embryologisch la boratorium van de gemeentelijke uni versiteit van Amsterdam gedurende de jaren 1948 - 1953 subsidies verleend voor een onderzoek naar de stofwisse ling en naar de samenstelling van het embryo. Van 1953 - 1957 mocht dit labora torium voor het bewuste onderzoek fi nanciële steun van de „Rockefeller Foun dation" ontvangen. Thans heeft Z.W.O. het laboratorium opnieuw een subsidie toegekend om het onderzoek naar de eiwitten van de embryonale en volwas sen ooglens voor te zetten en bovendien om de invloed van de temperatuur op de aard van de embryonale ontwikkeling bij amphibieën na te gaan. Het anatomisch-embryologisch labo. ratorium van de gemeentelijke univer siteit van Amsterdam staat sinds 1930 onder leiding van prof. dr. W. M, Woerdenian. De leiding van het boven genoemde onderzoek berust bjj dr. G. ten Cate.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7