Nederland verslaat Luxemburg met 5—2 „Hongaarse kwestie is de tragedie van een klein volk" Brand op zes plaatsen in rubberfabriek Vredestein in Loosduinen L.V.D.: Kapitein had geen geheime opdracht Wapens uit een legermagazijn gestolen Dodelijke val van 4 meter Verslag van de monument van onpartijdigheid Recherche stelt uitgebreid ondersoek in Nu nog een kleine 300 patiënten in kamp Sennelag er Tientallen doden in Turkije bij overstromingen Russen gaan steden herdopen Minister Luns in Algemene Vergadering van de VN.: Intercontinentale raket is niet het „absolute wapen'" Waarschijnlijk geestelijk gestoord Actie voor kath. hoger onderwijs Een miljoen per jaar nodig Het weer Onbestendig iveer Het weer in Europa Amsterdam-Noord Britten verhuren extra legerbarakken Geen namen meer van levende Sovjet-leiders „De Hongaarse kwestie is de tragedie van een klein maar dapper volk, welks streven naar vrijheid en een menswaardig bestaan meedogenloos is onderdrukt door de strijdkrachten van een grote mogendheid: de tragedie van een volk dat na jaren onderdrukking tenslotte opstond en de wereld toonde dat de menselijke geest niet verpletterd kan worden", aldus heeft de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, die tevens voor België en Luxemburg sprak, gisteren op de tweede dag van het speciale debat in de Algemene Vergadering over de Hongaarse kwestie verklaard. Sovjet-geleerde Dertig seconden voldoende om tegenmaatregelen te nemen De T.V.-uitzending van 31 augustus Comité van bijstand bij het onderzoek Mgr. Hanssen kondigt Onder verdachte omstandigheden aan De actie voor het katholiek Hoger Onderwijs in ons land zal in de naaste toekomst, aldus heeft mgr. J. Hanssen, bisschop-coadju tor van Roermond, gisteren op de Limburgse universiteitsdag te Sit- tard meegedeeld, aanmerkelijk worden uitgebreid. Dit betekent dat naar de parochiële en diocesa ne activiteit o.a. een zestal lande lijke sectoracties zullen worden gevoerd, die resp. op het bedrijfs leven of op andere maatschappe lijke groeperingen gericht zijn. Een en ander zal binnenkort op grootscheepse wijze worden inge luid. Becijferd is, dat de katholie ken van Nederland per jaar één miljoen voor het hoger onderwijs zullen moeten bijdragen. Ook na de verhoging van het rijkssubsidie percentage van 85 tot 90 procent zal deze bijdrage wellicht perma nent geleverd moeten worden. DODELIJK ONGEVAL TE ZANDVOORT Bromfietser na aanrijding overleden Geen uitwijzing van Nederlanders Indonesië spreekt bericht tegen éee MORRIS before Waterdichte bromfietskleding Nu en dan buien DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1957 81sfe JAARGANG No. 29706 "j&S De recherche te Amsterdam Noord v?.eJt een jongeman gearresteerd, die ®y een inbraak acht geweren en sten- Quns heeft gestolen uit een magazijn fjan de 105e technische dienst basiscom- TPagnie van het directoraat materieel der koninklijke Landmachtgevestigd in de voormalige Fokkerfabrieken aan de Pa paverweg in Amsterdam Noord. De jongeman heeft behalve deze nach- telijke inbraak ook autodiefstallen en andere inbraken bekend. Hij had overi gens zonder succes, ook nog naar kogels W>or de meegenomen wapens gezocht, öie alle zijn teruggevonden in een afge legen niet bewoonde boerderij in de Polder ten noorden van Amsterdam. Naar wij van de zijde van de leger- voorlichtingsdienst vernemen, worden er op het ogenblik nog een kleine 300 patiënten in de ziekenverblijven van *°™Ut,§?nnelaSer verpleegd. De leger- i.dit cij?e^nfsdienst voegt hieraan toe: dat gebleken0^1 noR steeds terug". Na- het Kantonnementdat de capaciteit van 60 bedden, dat S^";kenhuis te weten wordt bij een oefeninJaliter gebruikt vang voor alle voorkomend deze om" vallen in verband met het6 uUhktege~ van de griepepidemie niet toereikkel} was, heeft de leider van de oefening n"d beroep gedaan op de Engelse militaire autoriteiten in Duitsland en is men overgegaan tot huur van drie legerings barakken, die tijdelijk tot ziekenver- ohjven zijn ingericht. De patiënten ver loven daar nu in normale ijzeren bed den, voorzien van stromatrassen. Een r „v, er wordt, gezien de aard van de ïekte en de daaruit voortvloeiende antwnnMrpleespen°de, volkomen ver antwoord geacht Advertentie he.eft een bevig nood- stipp omgeving van Ankara ern- overstromingen veroorzaakt, Tui kcf u ln de voorsteden van de Ver^h •Jhoofdstad Kajas cn Mamak ziin t u"e tientallen doden zouden dènt betreuren. De Turkse presi- Eet1 ff" Premier hebben zich naar de bmrh Plaatsen begeven, waar eerlieden uit Ankara en leger- eenheden hulp bieden. In het ziekenhuis te Wageningen Is ■j. fnsbagmiddag overleden de 43-jarige tend 8311 uit Nederweert, die des och- ,.een val van vier meter maakte, in i Van 1161 dak van de bij Rhenen dalen «dUw ,ziinde Rijnbrug wilde af- Eehnu.-?aar de Pijler. Het slachtoffer is Uwd en vader van een kind. "ezfg dopK7ein"ubiiWaS „Het Nederlandse r mtento0nstellina Bosch. Op de foto djkpaar^" in Den Parade der vier- spannen. Alle steden, straten, schepen, kolcho zen, gebieden, ondernemingen, etc. tn Rusland, die de namen dragen van nog levende Russen zullen „herdoopt" wor den. Het presidium van de Opperste Sovjet heeft hiertoe besloten om „een praktijk af te schaffen, die in tegen spraak is met de Leninistische traditie". „Alleen in uitzonderlijke gevallen en op uitdrukkelijk verzoek van de arbeiders zullen steden, gebieden, etc., namen kun nen krijgen van nog in leven zijnde be langrijke Russische persoonlijkheden", aldus het decreet van het presidium van de Opperste Sovjet. Ook het geven van namen van overleden Russische leiders aan steden, districten, ondernemingen, etc., met het doel de gedachte aan deze leiders levend te houden, kan slechts „in uitzonderlijke gevallen" worden toe gestaan, aldus het Russische decreet. (Rtr.-AFP) Vijftien minuten waren reeds verstre ken in het Feijenoord-stadion eer de schare op de tribunes kon juichen. Toen was de massa dan ook meteen in extase, want niemand minder dan A be Lenstra was de man, die Nederlands eerste doelpunt heeft gemaakt in de interland-voor-het-wereldkampioenschap tegen Luxemburg. Hoe beheerst de ma noeuvre was, waarmee doelman Mi- chaux is gepasseerd, ziet u hier. Op pagina zeven kunt u meer lezen over de interland, die met 52 is gewonnen door het Oranjeteam. Minister Luns bracht in herinnering dat de Algemene Vergadering elf reso luties inzake Hongarije heeft aangeno men, doch dat slechts de resoluties -die het Hongaarse volk wat materiële hulp wilden geven, zijn uitgevoerd. De an dere resoluties strandden op de „syste matische en cynische" weigering van autoriteiten. De Russische troepen zijn in Hongarije gebleven, de deportaties duurden voort en de onderdrukking van het Hongaarse volk werd erger. V.N.- waarnemers werden niet toegelaten. Hongarije moet nog steeds zijn vrijheid en politieke onafhankelijkheid ontberen. Het verslag van de V.N.-commissie noemde minister Luns een „monument voor het Hongaarse volk" en het „on tembare verlangen in de mens naar vrijheid". Ook is het een monument van integriteit, onpartijdigheid en nauwgezet zoeken naar de waarheid door de vijf commissieleden. Men zal zich dit rapport nog herinneren als de mannen die hun wil aan het Hongaarse volk hebben opgelegd, reeds vergeten zijn. Op het ogenblik wordt het rapport in het Nederlands vertaald, zodat de volledige inhoud voor elke Nederlander beschikbaar zal zyn. De Nederlandse minister verwierp het argument, dat de Hongaren vochten op aanstichten van „contra-revolutio nairen", een argument dat volgens hem kennelijk alleen maar naar voren is gebracht om het Russische ingrijpen te rechtvaardigen. DU argument werpt een nogal vreemd licht op de intelli gentie van de arbeiders, die dus na vele jaren van communistische zege ningen bereid waren hun weldoeners te bestrijden op verzoek van mensen, die zij uit het land hadden gejaagd om plaats te maken voor het communistische paradijs, zo meende hij. Het verzet van de Hongaren was volgens minister Luns echter „het best mogelijke bewijs tegen vreemde onderdrukking". „Een strijd tegen de ontkenning van de fundamen tele rechten van de mens." „Een glori euze demonstratie van de onoverwin nelijke menselijke geest zelfs in het uur van de nederlaag". W;j kunnen onmogelijk geloven, al dus minister Luns, dat de mensen die hun naaste verwanten door Rus sische tanks zagen doden, de men sen die om zoons en dochters rou wen die voor de vuurpelotons geval len zijn, de mensen die uitzien naar bericht van hun vrienden, die in verzegelde wagons naar de Sovjet- Unie zijn gebracht, nu een regiem steu nen dat op zijn minst de vele in het rapport genoemde misdaden goedkeurt. Naar de mening van de regeringen van de Benelux dient de Assemblee de ingediende Amerikaanse ontwerp resolutie aan te nemen. Aan het begin van de vergadering werd bekend gemaakt, dat Paraguay zich als 31ste land achter de resolutie heeft geschaard, die de voorzitter van de vergadering prins Wan van Thailand wilopdragen alle maatregelen die hy nodig acht, te nemen om de V.N.-re- soluties inzake Hongarije uitgevoerd te krijgen. (Reuter). De Russische deskundige op het ge bied van raketten, prof. Pokrovsky, heeft verklaard, dat de intercontinen tale ballistische raket niet het „ab solute wapen" is. Het is mogelijk, zei hij, zich tegen een aanval met een dergelijk wapen te verdedigen. De raket kan de bommenwerper niet vervangen, meent hij. De raket is vooral kwetsbaar, omdat zijn koers na het afschieten niet meer te wijzigen is. Ondanks de grote snelheid van een raket is het met behulp van radar mogelijk, aldus de Russische geleerde, de koers ervan vast te stellen en te genmaatregelen te nemen. Het is vol gens hem voldoende als .men dertig seconden voor het neerkomen van de raket de baan kan berekenen. In Amerika heeft men zich vorige week ook in deze geest uitgelaten. Daar wordt al aan een geschikt af weergeschut gewerkt. Ten einde het onderzoek naar de oor zaken van de fouten bij de televisie uitzending op 31 augustus zo objectief mogelijk te doen zijn, en tevens op korte termijn verdere maatregelen vast te stel len ter voorkoming van dergelijke fouten in de toekomst, heeft het bestuur van de VPRO de medewerking gevraagd van een comité van bijstand. De heren dr. E. H. Ebels uit Groningen, mr. W. H. Fockema Andreae te Rotterdam en prof. mr. G. J. Wiarda te Den Haag zijn bereid gevonden in dit comité zitting te nemen. Zodra de conclusie gereed is, zal deze op een daartoe geëigende wijze worden bekend gemaakt, aldus het VPRO-bestuur. De „eerste" duwboot op de Rijn en in Europa deed op zijn proefvaart van Dordrecht naar Duisburg met twee ertsaken de haven van Ruhrort aan, waar deze foto werd gemaakt. Het schip is een sleepboot, welke op een Nederlandse werf tot duwboot werd omgebouwd De nieuwe vervoersmethode, welke men door deze soort boten op de Rijn kan gaan volgen, zal aanzienlijke personeels- besparing met zich brengen. Onder geheimzinnige omstandigheden is woensdagavond laat en vannacht op zes verschillende plaatsen van het com plex van de rubberfabriek Vredestein in Loosduinen brand ontstaan. In vijf gevallen kon de brand door personeels leden worden blust. Een van de zes branden was echter zeer gevaarlijk en dreigde catastrofaal te worden. De Haagse brandweer sprong de bedrijfs brandweer met groot materiaal bij, zo dat, net op het nippertje, de fabriek voor zeer ernstige schade kon worden behoed. Het is uiterst aannemelijk dat de branden zijn gesticht. Dat er opzet in het spel is geweest, kan uit verschil lende gegevens worden opgemaakt. De Haagse recherche is dan ook onmiddel lijk met een onderzoek begonnen dat door het hoofd van de Haagse recher che, commissaris C. Abbenbroek, wordt (Van onze Haagse redactie) De infanterie-kapitein die van het le gerkamp Sennelager in het Teutoburger- woud in Duitsland, in de buurt waarvan de eenenveertigste gevechtsgroep mo menteel grootscheepse oefeningen houdt, naar Utrecht werd gezonden en die uit het Utrechtse militair hospitaal ontsnap te, is in het militair hospitaal in Den Haag in behandeling genomen. De me dici willen in dit stadium geen nadere inlichtingen verstreken over de lichame lijke en geestelijke gesteldheid waarin de officier verkeert. Het is aannemelijk, aldus deelt de legervoorlichtingsdienst mee, dat hij geestelijk gestoord is. Een nadere oorzaak van zijn gedrag kan men niet aangeven. Volgens van deL.V.D. verkregen inlich tingen werd de kapitein, die zich in het kamp Sennelager vreemd gedroeg, door de divisie-arts naar Utrecht gezonden om zich als patiënt te melden en zich onder medische behandeling te stellen. Met hem vertrokken ook andere zieken naar Utrecht. Dat hij een geheime op dracht had hij zou de onverantwoor delijke situatie in het Sennelager ter kennis van de autoriteiten hebben moe ten brengen wordt door de L.V.D. ont kend. Dit is een verzinsel van de kapi tein, aldus een woordvoerder van deze dienst. Nadat de kapitein maandag uit Utrecht was ontsnapt is hij naar zijn broer ge gaan in Vlaardingen en heeft daar ge werkt aan een klachtenrapport over de toestand in het Sennelager, welk rap port hij dinsdagavond aan de inspecteur der infanterie, generaal-majoor H. Lentz, in Voorburg heeft afgegeven. Inmiddels had de officier ook telegrammen ver zonden aan de koningin, de minister president en de voorzitters van de beide Kamers der Staten Generaal, eveneens handelende over de toestand in het Duit se kamp. De inspecteur van de infanterie heeft de gegevens uit het rapport ter kennis van de autoriteiten gebracht. De kapitein meldde zich na zijn bezoek aan generaal-majoor Lentz in het mili tair hospitaal in Den Haag. De L.V.D. deelt mee dat er zich be slist geen enkele complicatie heeft voor gedaan bij de vele griep-gevallen in het Duitse legerkamp. Er heerst in dit kamp geen verontrustende toestand. De me dische staf heeft de a-griep volkomen onder controle. Het ziet er naar uit dat de Nederlandse troepen zaterdag nor maal, zoals het plan was. naar Neder land kunnen terugkeren. Wel zullen zij, die het laatst wegens griep werden op genomen, nog enige dagen achterblijven. De Spaanse luchtvaartmaatschappij „Aviacion y Comercio" is van plan zes Friendshipvliegtuigen bij de Nederland se Fokkerfabriek te kopen. De aankoop door de Spaanse luchtvaartmaatschap pij is al geheel geregeld. Het contract behoeft alleen nog ondertekend te wor den, zo heeft een directielid van Fok ker in Madrid verklaard. (U.P.) geleid. Aanvankelijk werd het gehele fabrieksterrein door politie-agenten af gezet; deze afzetting werd naderhand weer opgeheven. De eerste brand werd ontdekt om streeks kwart over elf in de afdeling van de eboniet- en de mattenpers. Een vat met afval stond in brand. Vlak in de nabijheid stond een vat benzol. De vlammen werden tijdig bedwongen. Daarna werd vuur ontdekt in de kleed gelegenheid. Een overall in een afge sloten kast was in brand geraakt. Met schuimblussers werd het vuur geblust. Daarna werd achtereenvolgens brand gemeld vanuit de slangenafdeling en de afdeling van de rubberdozenpers. Door de bedrijfsbrandweer werd ook dit vuur bedwongen. Gevaarlijk was de brand die om streeks twaalf uur werd ontdekt in het magazijn van eindprodukten. Een drie meter hoge stapel slangen, tuinslangen en mijnslangen, brandde hevig. Er was gevaar voor uitbreiding. De Haagse brandweer werd gealarmeerd en was zeer spoedig met drie motorspuiten, een ladderwagen en een materiaalwa- gan ter plaatse. Intussen dreigden de vlammen door het plafond van het ma gazijn te slaan. Doordat de brandweer het vuur in twee fasen met alle kracht aanpakte kon deze uitbreiding, die ca tastrofale gevolgen had kunnen hebben, worden bedwongen. Boven het magazijn waar de vuur haard was, ligt een grote ruimte waar gymschoenen zijn opgeslagen. Had het vuur zich via deze ruimte voortgezet, dan was een uitslaande brand de gym schoenen liggen onder het dak door de stormachtige wind aangewakkerd, niet te voorkomen geweest. Later bleek dat de vuurhaard in het magazijn slechts door een eensteenmuur geschei den was van een voorraad van vijfdui zend liter opgeslagen benzine voor so lutie-bereiding en benzol. Rond kwart over een werd een nieuw brandje ge- meid, uit de afdeling transportbanden controle. Ook dit brandje kon snel wor den geblust. Op twee plaatsen waar kleine brand jes woedden, werden sporen van ver brand papier gevonden bjj rollen lin nen. De plaatsen van de branden lig gen betrekkelijk dicht bij elkaar, van vijftig tot tweehonderd meter. Wanneer een brandstichter aan het werk is ge weest, heeft hij de situatie blijkbaar ge kend. In de fabriek werkten, zoals ge woonlijk, ruim driehonderd man van de nachtdienst. Het werk kon praktisch normaal doorgaan. De schade blijkt zeer mee te vallen. De raming ligt beneden de f 8000. Vol gens de bedrijfsleiding is dit voorname lijk te danken aan het snelle, efficiënte en voorzichtige optreden van de Haagse brandweer. De politie heeft één van de perso neelsleden der fabriek voor een ver hoor meegenomen, omdat zijn gedrag haar opvallend voorkwam. I Een dergelijk offer, aldus mgr. Hans sen, is geen onbillijkheid, maar een gerechtvaardigde tol voor een groot goed, dat tiet bijzonder onderwij» voor de katholieken toch is. Een krachtige uitbouw van onze ka tholieke universiteit zal, zo besloot mgr., leiden tot een versterking van het katholicisme in ons land. Boven dien wees mgr. Hanssen er nog op, dat een katholieke universiteit geen insti tuut voor één bepaalde bevolkingsgroep is, maar een waardevolle bijdrage le vert voor het welzijn van de gehele ge meenschap. Op de Zandvoortselaan ter hoogte van de ingang van de waterleidingduinen t« Zandvoort is woensdagmiddag om streeks 3 uur de 21-jarige tegelzetter J. de Jong uit Zandvoort door een lega zandwagen aangereden, waarvan de be stuurder naar wordt aangenomen, de heer De Jong, die een bromfiets bereed, geen voorrang zou hebben verleend. De heer De Jong bleef ernstig gewond op de weg liggen. Hij werd naar het Grote Gasthuis te Haarlem overgebracht, waar hij in de loop van de avond is overleden. De immigratiedienst in Medan heeft de persberichten, dat negentien Neder landers uit Medan zouden worden uit gewezen, tegengesproken. De dienst noemde het bericht, waarvan in de dag bladen het hoofd van de immigratie dienst voor Noord-Sumatra, Murdono, als bron werd genoemd, een „puur ver zinsel". (ANP) De Britse gouverneur van Cyprus, veldmaarschalk Sir John Harding, heeft gisteren een verdere verzachting van de wetten tegen het optreden der Cyprische verzetslieden bekendgemaakt. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD BOISTR. 48 A' DAM TEL 717162 Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Overwegend krachtige westelijke wind met nu en dan buien. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 6.13-19.02. Maan: 20.27-10.45. Ten westen van Schotland bevindt zich een randstoring, welke zich naar het Noordzeegebied zal verplaatsen. Aan de achterzijde hiervan voeren noordelijke winden nieuwe hoeveelhe den koude polaire lucht aan. Het on bestendige weer met perioden met buien zal daarom blijven voortduren. Max oeersi StatloD Weet temp afgei ror dag 24 u ui Stockholm regen 14 8 usio zw. bewolkt 15 20 Kopenhagen regenbui 15 6 Londen licht bew. 19 1 Amsterdam regenbui 18 24 Luxemburg regenbui 19 13 Partis licht bew. 23 12 Nice licht bew. 24 0 Beriyn regenbui 19 5 Prankfuri half bew. 18 18 Mtlnchen regenbui 19 4 iürich regenbui 17 26 Genêve zw. bewolkt 17 17 Wenen zw. bewolkt 24 2 Innsbruck zw. bewolkt 20 0.6 Rome zw. bewolkt BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie; j w Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactje; Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaat. Voor klachten over de bezorging na 5.3® uur 's avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1