Eigen grote Rijn rederij in Amsterdam? Langdurig onderhoud tussen Soekarno en Hatta Koninklijke Ned. Zuivelbond congresseert in Groningen COOP ,tHarken is geen oplossing Kruiswoordraadsel zoek Hoe spelen de r.-k. clubs? Rotterdamse reders weerstreven Amsterdamse overslag Overleg van beslissende aard Melkverbruik is na de prijsverhoging nauwelijks teruggelopen Blikken bus met DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1957 PAGINA Faillissementen in augustus Oud-leden van het K.N.I.L. KLM-Viscount gedoopt in Kopenhagen Prins Axel aanwezig Mr. Speyart van Woerden eervol ontslagen Voor het eerst sinds breuk in december Verzet tegen kabinet Hoger vetgehalte voor en communisten Officiële publikatie SEPTEMBER HET STOOKSEIZOEN IS BEGONNEN! Profiteert NU NOG van onze LAGE PRIJZEN J 10.80 11.55 11.15 15.10 10.70 4.28 CO-OP HAARLEM - BRANDSTOFFEN HAARLEM Burgemeester van Dinther en Heeswijk de melk bepleit Mr. dr. W. v. Söhsbeeck Mr. Jonkman voorzitter Eerste Kamer 9 10 11 Oplossing van woensdag dodelijk vergif Algerijnse kaderwet reeds op 17 september in behandeling Van 2aken biJ °nz« nbïi, J als u denkt dat de thuis* Tramwagens N.Z.H. als noodwoningen verboden Gemeenten krijgen van Volkshuisvesting Noord- Holland instructies i mNu er meer kolen en erts via Am sterdam komen, blijkt dat het vaak moeilijk is, te rechter tijd voldoende binnenvaart- en vooral Rijnvaartonnage voor de afvoer aan te trekken. Er moe ten hierbij weerstanden by de in Rot terdam gevestigde Rijnreders worden overwonnen, die remmend werken en op de duur zeer irriterend zijn. Wy wil len niet treden in de beoordeling van de gebruikte argumenten om weerstre vend te zjjn tijdig voldoende Rijnsehe- pen beschikbaar te stellen maar wil- I i !.ier wel verklaren, dat Amsterdam deze weerstand niet langer meer kan verdragen zonder gedwongen te worden krasse maatregelen te nemen om deze weerstanden te breken. Wij bedoelen hiermede niets anders te zeggen dan dat Amsterdam Indien in deze zeer on gewenste toestand geen verbetering komt, een eigen grote Rijnrederij voor het vervoer van tjiassagoederen in het leven moet roepen, die in de eerste plaats Amsterdamse belangen by het massavervoer behartigt." Dit schrijft het bestuur van de ver eniging ,,De Amsterdamse Haven" in het verslag over het jaar 1956 over de wrijvingen tussen Rotterdam en Am sterdam in verband met de opkomst van Amsterdam als overslaghaven. Uiteraard komt in dit verslag ook ter e-rake de teleurstellinover het achteropgeraken van de-tunnelplannen In het bijzonder het uitblijven van de Hemtunnel, die de Hemspoorbrug zal moeten vervangen, zit de Amsterdamse reders, scheepsbouwers en industriëlen hoog. Zowel de scheeprbouwers als de scheepsreparateurs kunnen hur plannen voor de bouw en reparatie van schepen van 65 000 ton niet verder ontwikkelen, zolang de gevaarlijk smalle Hembrug het Noordzeekanaal blijft versprerren. Overigens blijkt het afgelopen laar voor de Amsterdamse Haven er een van de grootste bloei te zün geweest. Het tonnage van binnengelopen zeesche pen steeg van 7,3 tot 3.2 miljoen. Het rechtstreekse Rijnverkeer steeg met 1424 schepen en i.5 miljoen ton inhoud tot 5907 schepen en 4,4 miljoen ton. Het goederenvervoer ter zee steeg met 25 pet. vooral door de vergrote versche- I 'ng van passagegoederen Is steenkool, erts en minerale olie Het overslagbe drijf ,,Amste' dam" kwam in werking en het overslagbedrijf ..Rietlanden" werd uitgebreid. De tankopslagruimte steeg, vooral door de groei van de Amatex, tot 450.000 kubieke meter. Thans ver schijnen ook de snelvarende binnen- vaarttankers van 1000 en meer ton steeds meer in de Amsterdamse haven. De drukte in het IJ en het Noordzeeka- naa] wordt nog vergroot door de voort gaande groei van het industriecomplex iJmond en de vestiging van het ver- schepingsetahlissement van de Zoutin- dustrie Boekelo in IJmuiden. Alleen aanvoer van granen geeft in Amster dam nog geen reden tot juichen. De Amsterdamse koopvaardijvloot gaf ■weer enige belangrijke uitbreidingen te Jf 9i» Het totaal aantal faillissementen uit gesproken in de maand augustus 1957 bedraagt 85 (augustus 1956 81), te ver delen als volgt: In de provincie Noord- Holland (exclusief Amsterdam) 10 (5), Amsterdam 16 (15), Zuid-Holland (ex clusief Den Haag en Rotterdam) 10 (5), Den Haag 5 (10), Rotterdam 1 (9), Utrecht 4 (2), Gelderland 15 (11), Noord- Brabant 10 (7), Limburg 4 (6), Zeeland 0 (2), Friesland 1 (3), Groningen 1 (3), Dr°nte 1 (0), Overijsel 7 (3). Het totaal aantal uitgesproken faillis sementen van 1 januari 1957 t/m 31 augustus 1957 bedraagt 820 (759). (Op gave door Van der Graaf Co. N.V., Amsterdam). 1 zien. De „Nederland" voegde drie schepen aan haar vloot toe (nog tien in bestelling), de KNSM kreeg er twee hij (achttien in bestelling), de Kon. Holl. Lloyd één (drje in bestelling), de Holland West Afrika lijn en de rederii Amsterdam elk een (twee Ir bestelling) evenals de mij. „Oostzee" (vijf in be stelling) De scheepsbouw en scheepsre- paratie kijken op een uitstekend jaar terug. De uitbreiding van de haven gaat ge stadig door. Aan de van Riebeeckha- ven zjjn drie nieuwe bekkens in aan leg. De Vlothaven zal worden omge bouwd tot een nieuwe stukgoede- renhaven met 4200 meter kademuur en IC "00 vierkante meter ioodsoppervlak Belangryk zijn ook de plannen voor de vestiging van een tweede overslagbe drijf aan de Westhaven. Credlefen voor de aanleg van hef terrein zijn reeds door de raad goedgekeurd. Het ligt in de bedoeling dat de Steen kolen Handelsvereniging (SHV>, die haar kolenopslag heeft in woord, aan de Westhaven een overslagbedrijf voor ert sen en andere massagoederen zal ves tigen. Het hoofd van de regionale immigra tiedienst voor Noord-Sumatra heeft van daag medegedeeld, dat negentien Neder landers uit Medan zullen worden uitge wezen, omdat zij zich met binnenlandse politieke aangelegenheden ingelaten zou den hebben. Het betreft hier in rile gevallen oud-leden van het K.N.I.L Het diensthoofd weigerde nadere bijzonder heden te verstrekken. De derde nieuwe Vickers Viscount ma chine, die de K.L.M. van de se rie van 9,bestelde toestellen heeft ont vangen, de PH-VIC „Ellehammer", is vanmiddag in aanwezigheid van prins Axel en talloze andere Deense genodig den op het vliegveld Kastrup bij Ko penhagen officieel gedoopt door de zoon van deze bekende Deense luchtvaartpio nier, ir. Hans Ellehammer. Alle negen Viscounts van de KLM zullen naar luchtvaartpioniers uit de gehele wereld worden genoemd. Bij K.B. is op zijn verzoek aan mr. J. E. Th C. baron van Speyart van Woer den eervol ontslag verleend met ingang van 1 lanuari 1958 uit zijn ambt van officier van justitie, hoofd van het ar rondissementsparket te Arnhem, onder dankbetuiging voor de vele en gewich tige door hem in rechterlijke betrek kingen bewezen diensten. 83. Het duurt niet lang of Eric ontdekt Vorons verdwijning. Terwijl Roreks krijgers hun aanvoerder in veiligheid brengen en de laatste tegenstanders in een hoek drijven, snellen Eric met Axe en Svein en enkele stoere krijgers naar buiten. De vallei ligt verlaten vóór hen, maar nog juist ziet Eric de vluchte ling tussen de rotsen wegduiken. Ogenolikkelijk zetten zij de achtervolging in. Voron volgt een kronkelig paadje, dat tussen de rotsen doorloopt en uitkomt op een smal plateau, enkele tientallen meters boven de zeespiegel. Zonder om te kijken rent de oude voort. De afstand tussen hem en zijn achtervolgers wordt steeds kleiner. Dan zien zij Voron eensklaps aarzelend de pas inhouden en even later begrijpt Ene waaróm. „Wacht!" zegt hij hees. Het lot moet zijn loop nebben". Met brandende ogen staart hij naar de gestalte, die tussen de rotsen te voorschijn komten nu langzaamdreigend op Voron toeloopt. Het is Erwm President Soekarno en de voormalige vice-president Mohammad Hatta, die sinds lange tyd van elkaar zjjn ver vreemd en elkaar sinds december jongst leden alleen maar bij officiële gelegen heden een enkele maal hebben ontmoet hebben gisteren in het Merdeka-paleis n Djakarta een gesprek van twee uur gehad over de chaotische toestand in de jonge republiek. De ontmoeting was tot stand gebracht door premier Djuanda Kartawidjajk, en werd behalve door hemzelf ook nog bijgewoond door de vice-premiers en de chef-staf van het ieger, generaal-majoor Nasution. Na de bijeenkomst werd geen communiqué verstrekt, docb politieke kringen in de hoofdstad menen, dat de bespreking een beslissend karakter droeg. Soekarno en Hatta kwamen bijeen, nadat vrijwel alle deelnemers aan het nationale overleg tussen de centrale re gering en do buitengewesten hadden aangedrongen op een hernieuwde samen werking tussen de twee leiders, die twaalf jaar geleden gezamenlijk de on afhankelijkheid van Indonesië afkondig den. De dagbladen in Djakarta bestempel den dinsdag Hatta als de kampioen van de ontevreden en anti-communistische buitengewesten, terwijl Soekarno werd aangeduid als de kampioen van Java, waar 50 miljoen van de in totaal 80.000 miljoen zielen tellende bevolking van Indonesië leven en waar de communis ten bij de jongste regionale verkiezin gen grote winsten boekten. De nationale conferentie heeft gis teren een telegram ontvangen van het congres van Islamietische gods dienstleraren uit geheel Indonesië, dat op het ogenblik in Palembang wordt gehouden. Daarin wordt verklaard, dat dit congres het een „zonde" zou achten, Het Ministerie van Buitenlandse Zaken maakt bekend, dat bij de Directie Algemene Zaken, Plein 20 te 's-Gravenhage, voor belanghebbenden ter inzage ligt een lijst met de na men van ongeveer 700 Nederlanders, die tussen 1780 en 1926 werden ter aarde besteld op de vroegere Europese begraafplaats aan de Djalan Karebosl te Makassar Het gemeentebestuur van Makassar is voornemens de stof felijke resten voor herbegrafenis in Individuele graven over te brengen naar de nieuwe 8 km buiten de stad ge legen begraafplaats. De gemeente Makassar neemt de kosten voor overbrenging en herbegrafenis voor haar rekening. Belanghebbenden kunnen eventuele wensen of verlangens ter zake binnen een week na de datum van de publikatie ter kennis brengen van het Ministerie van Buitenlandse Zaken, waar zal worden zorggedragen voor het Inlichten van het gemeentebestuur van Makassar. SUPER WALES IV p.hl. antraciet m huishoudkwaliteit p. hl. ANTRACIET II huishoudkwaliteit p. hl. SUPER ANTRACIET III p. hl. p.hl. p. hl. SYNTRACIET. MIJN COKES IV BRECHCOKES II en III voor Centrale verwbrmlng, prijs op aanvrage. Bestelt nog heden, via onze winkels, broodverkopers of aan ons kantoor. Denkt» Staont 44.1*1. tMS^ als de Islamieten door communisten zouden worden geregeerd. Tevens ver klaarde bet congres het te betreuren, dat communistische meelopers deel uit maken van het huidige kabinet en de Nationale Raad, die beiden door Soekar no zijn gevormd. Het congres drong er bij de conferentie op aan, het kabinet te vervangen door een nieuwe regering, met uitsluiting van de communisten en om de Nationale Raad te ontbinden. De delegatie van West-Java zal aan de conferentie voorstellen Hatta op nieuw te benoemen tot vice-president, op voorwaarde dat hij met wezenlijke bevoegdheden zal worden bekleed. Ook is deze delegatie van mening, dat de positie van het tegenwoordige kabinet moet worden herzien en dat het moet worden vervangen door of een zaken kabinet, of een presidentieel kabinet. (A.N.P.) Bij K. B. is met ingang van 16 sep-' tember benoemd tot burgemeester der gemeenten Dinther en Heeswijk mr. H Breukel wonende te Vught. De heer Breukel is geboren op 31 januari 1913 in Nijmegen en is thans hoofdcommies A ter provinciale Griffie van Noord-Bra bant. (Van onze correspondent) In de stad Groningen was geen zaal groot genoeg om alle deelnemers aan de algemene zomervergadering van de K.N.Z. plaats te bieden. Er moest een tüdeluke vergaderruimte worden gezocht en daarom was in de tuin van de Groningse Harmonie een tent op geslagen van voldoende afmetingen om alle congressisten, autoriteiten en ge nodigden te kunnen herbergen. Ter ge legenheid van dit congres vergaderde bij wijze van uitzondering in de och tenduren in de raadszaal van het stad huis het productschap voor zuivel on der voorzitterschap van de heer A. de Vries uit Leeuwarden. Er is sinds de melkprijsverhoging per 30 juni j.l. regel matig van week tot week een steek proef genomen by 25 bedrijven in het land, ten aanzien van het consumptie- melkverbruik. Vergeleken by dezelfde periode van het jaar 1956 blykt dat het totale verbruik zeker is teruggelopen, al valt de teruggang nogal mee. Het verbruik van gepasteuriseerde losse melk en van gepasteuriseerde fles- senmelk verminderde aanvankelijk vry sterk, maar herstelde zich al spoedig naar het cijfer van het vorige jaar. Het verbruik van yoghurt en karne- melkproducten steeg echter belangryk, mede onder invloed van het zomerse vyeer. Maar de laatste weken vertoonde dit cijfer ook reeds een daling naar het peil van vorig jaar. Over het geheel genomen is biykens deze steekproef het verbruik van zuivelprodukten slechts 3 procent teruggelopen. Het congres van de Koninklijke Ne- derlandse Zuivelbond stond onder voor zitterschap van de heer G. H. E. M van Waes. De vraagstukken waarmee De bekende Nederlander, die wij hiernaast zien gefotogra feerd tijdens een van zijn bui tenlandse reizen op een berg helling in het Grindelwald, te midden van de vrije natuur, die hem zo lief is, is gisteren 80 jaar geworden. Bij die gelegen heid is hem zoals men heeft kunnen lezen een zeer hoge pauselijke onderscheiding ver- leend Toch heeft mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck het grootste deel van zijn werkzaam leven in de stad doorgebracht en eerst na zijn aftreden als commissaris der Koningin in Limburg nu tien jaar geleden heeft hij zich gevestigd in de „bakermat" van zijn familie, het landelijke Heino. De nog zeer vitale oud-„gou- verneur" zoals de Limbur gers de hoogste gezagsdrager in hun gewest plegen te noemen heeft met deze woonplaats in Overijssel het half dozijn provincies, waarin hij gewoond heeft, volgemaakt. Geboren in Amsterdam, waar hij ook zijn opleiding vond en er zijn studies in rechts- en staatswetenschappen voltooide, begon mr. dr. Van Sonsbeeck zijn ambtelijke loopbaan in 1905 als adjunct-commies ter provin ciale griffie van Gelderland. In 1909 verwisselde hij „het Gelders Haagje" voor het echte Den Haag, toen hij na volgens zijn zeggen hon derd leden te hebben overtuigd, dat hij de aangewezen man was jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland opvolgde als commies-griffier van de Tweede Kamer. Hier heeft hij een goede leerschool gehad en zich kunnen bekwamen in de omgang met onderscheiden mensen, die hem in zijn volgende functie zo zeer van pas is gekomen. In 1919 werd hij namelijk burgemeester van de fraaie Brabantse gemeente Breda. Aan deze gemeente met haar „ple zierige" bevolking bewaart de heer Van Sonsbeeck de alleraangenaamste herinneringen. Aan een van de grote grenswijzigingen van de hoofdplaats van de Baronie, die van 1929, zal zijn naam verbonden blijven. Jarenlang heeft de strijd met de omliggende gemeenten Teteringen, Ginneken en Princenhage geduurd voor de „Baronielaan" in de gemeente Breda kwam te liggen. Indertijd speelde bij grenswijzigingen de forensenbelasting- cwestie nog een grote rol. Ook de stadhuis-uitbreiding, onder leiding van de architect Hanraath, viel tijdens de bestuursperiode van de heer Sons beeck. Bij zijn vertrek in 1936 als Commissaris der Koningin in Limburg was in Breda een nieuw park in aanleg, dat door de gemeenteraad spon taan tot „Van Sonsbeeck-park" werd gedoopt. In 1953 is door samenwer king tussen de beeldhouwer Gerard van Aalst en het gemeentebestuur in dit park een standbeeld van de vroeger zo geziene burgemeester opgericht. De uit stekende golfbaan in Breda is mede aan het initiatief van de heer Van Sonsbeeck te danken. De toenmalige directeur van de kunst zijdefabriek, de heer Stulemeijer, had een 14 ha. groot terrein gekocht en sprak met de „burgemeester" over de daaraan te geven bestemming. In twintig minuten ibas de zaak beklonken: Breda zou een golfbaan krijgen, die er zijn mocht. Menig uurtje heeft de heer Van Sonsbeeck deze sport op de nieuwe baan beoefend. Dit was echter niet zijn enige liefhebberij, want ook fotograferen behoorde en behoort tot zijn hobbies. Talrijke albums in zijn welgevulde boekenkast wijzen op zijn grote activiteit in deze. De periode van zijn gouverneurschap in Limburg van 1936 tot 1947 wordt overschaduwd door de oorlogsjaren. De heropbouw na de bevrijding is onder zijn bestuur aangevangen en het verheugt hem, dat zij in zo snel tempo is voortgezet. Naast zijn openbare functies heeft de heer Van Sonsbeeck steeds veel belangstelling gehad voor het maatschappelijke en wetenschappelijke leven in ons land. Zo heeft hij 25 jaar het curatorschap bekleed aan de Amsterdamse Gemeentelijke Universiteit, uit welke functie hij thans tegen het einde van dit jaar ontslag heeft gevraagd. Dit ambt interes seerde hem daarom vooral, omdat het gelegenheid bood tot verkeer in een intellectueel milieu. Het voorzitterschap van de voorlopige Natuur- beschermingsraad heeft hij na 10 jaar in het verstreken voorjaar neer gelegd. Want hoewel de heer Van Sonsbeeck van mening is, dat „het harken van de tuin niet een doeltreffende oplossing is van het leven", acht hij toch, de tijd gekomen om zijn plaats in te ruimen voor jongeren". de boeren in de zuivelcoöperatie te ma ken hebben aldus de voorzitter zijn in drie grote groepen te verdelen, nl. ten eerste de invloeden van het klimaat, ten tweede de maatregelen van de overheid en de regelingen die getroffen worden door landbouwschap en pro- duktschappen en ten derde de tech nische en economische vraagstukken, die bij de coöperatieve zuivelindustrie en de verkoop der produkten aan de orde komen. Spr. bepleitte dat bij de vaststelling van de garantieprijzen door de overheid rekening wordt ge houden met de klimatologische om standigheden, die van grote invloed zijn op de bedrijfsresultaten. Wat be treft de landbouw en de prijspolitiek merkte spr. op dat deze zaak een over heidstaak is, die echter slechts dan op bevredigende wijze kan worden vol bracht, wanneer de overheid voort durend overleg pleegt met de organi saties. Spr zag veel heil in een ver sterkt onderling overleg tussen Land bouwschap C.L.O.'s en technische or ganisaties van landbouw. Bijvoorbeeld op het punt van de monopolie heffin gen is een dergelijke interne menings vorming noodzakelijk wil men een be langenstrijd tussen akkerbouw en vee teelt voorkomen. De voorzitter wilde zich niet uit spreken over de vraag of er hoge of lage monopolieheffingen moeten zijn doch slechts vaststellen dat, nu de regering tot hoge monopolieheffingen heeft besloten de veehouderij aan spraak heeft op een volledige com pensatie voor de gevolgen daarvan. „Het spijt mij te moeten constateren dat de minister zich ten aanzien van deze compensatie riog steeds in orakelspreuken hult, waaraan de vee houder geen houvast heeft", aldus spr, die minister Mansholt verzocht precies en onomwonden te omschrij ven wat de veehouder aan compen saties te verwachten heeft. Spr bepleitte voorts een systema tische voorlichting van het Nederlandse volk omtrent de waarde van de agra rische arbeid en van de prestaties van de boeren en tuinders. Wat betreft het produktschap voor Zuivel merkte de voorzitter op dat er over en weer vertrouwen moet zjjn, wil de ware P.B.O.- gedachte tot ont wikkeling komen. Hiervoor is het even wel tevens nodig dat de overheid aan de produktschappen een grote mate van verantwoordeiykheid en van vry- heid van handelen toestaat. Een P.B.O. die alleen maar wordt toegestaan aan de leiband van de regering te lopen strookt niet met de Nederlandse volks aard. Intussen bepleitte spr. voor 't verhogen van het vetgehalte van de consumptie- melk, ook al zijn daaraan grote bezwa ren verbonden. Wjj kunnen niet door gaan met het kunstmatig vergroten van de boterproduktie als voor dat vet in de vorm van boter geen afzet gevonden kan worden. Spr constateerde dat de grote prijsverhoging van de consump- tiemelk op 1 juli jl. naar verhouding weinig invloed op het gebruik heeft ge had. Mr. J. S. Biesheuvel, secretaris van het Landbouwschap hield nadien een inleiding over de Europese Econo mische Gemeenschap. Bij K.B. is benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal voor de zitting, welke zal aanvan gen op 17 september, mr. J.A. Jonkman, lid dier Kamer. Horizontaal: 1. eeltachtige uitwas, - glasachtig; 2. bezitter, - nummer (afk.);~ 3. sintel, - aantekenboekje; 4. herendas, fs* - United Press; 5. gemeente in Noord-Brabant, - wanneer; 6. dyne (afk.), - paard, - plaat; 7. dik, - papegaai; 8. vette vloeistof, - taal in Indonesië 9. deel van paar- denhoofdstel, - plaats aan de Amstel; 10. jute, - loofboom, e*» - voedsel; 11. tovergodin, - spiraalduik van vliegtuig. Verticaal; 1. insekt, - niet nat; 2. huiveren, - gebladerte; 3. edelsteen, - gemeente ln Henegouwen; 4. libretto; 5. afstammeling, - Frans lidwoord; 6. met genoegen, - pers. vnw.; 7. meer (Ital.), - dromer; 8. strijdperk, - lentegraad, - noot; 9. onderwijzen; 10. fabrikant; 11. kwinkslag, - zitting. 00 Horizontaal: kruk; 5. olie; 8. ai; 9. islam; 12. at; 1. 13. sla; 14. dan; 18. motf 18. ria; 20. ara; 22. pon; 24. aai; 25. val; 26. sie; 28. sta; 30. aak; 32. met; 34. ed; 36. lisse; 38. po; 39. roet; 40. drie. Verticaal: 1. kalm; 2. r.l.; 3. kil; 4, hl; 5. oma; 6 ia; 7. etna: 10. sar; 11. ada; 13. sto la; 15. naast; 17. opa; 19. ici; 21. rit; 25. vier; 26. ski; 27. ems; 29. aloe; 31. alt; 33. eed; 35. do; 37. st; 38. pi. De waarnemend commissaris van po litie te Gouda maakt bekend, dat woensdagmiddag tussen 14.30 uur en 15.00 uur tussen Gouda en Nieuwerkerk aan de IJssel is verloren een rood-grijs geblokte tas, o.m. inhoudende een kg. koper-bayer, poedervorm, groen van kleur, verpakt in een blikken 10 kg- bus. Dit koper-bayer is dodelijk vergif en wordt gebruikt voor bespuiting van vruchtbomen. Bij het vinden van de bus wordt men verzocht zich telefonisch in verbinding te stellen met de politie te Gouda te lefoon K 1820-5041, of met de plaatse lijke politie. Premier Maurice Bourgès-Maunoury heeft gisteren de begindatum van de spoedzitting van het Franse parlement vervroegd van 24 naar 17 september. Het kabinet machtigde Bourgès deze verrassende stap te nemen, welke ken- nelijk bedoeld is om de steeds luider klinkende eis voor een urgent parlemen tair debat over agrarische problemen te torpederen. Bourgès wenst dat zijn nieuwe plan voor een statuut voor AI- gerüe door de Franse kamers behan deld en aangenomen Wordt voor zii zich aan agrarische kwesties gaan wil den. Bourgès heeft gisteren de gehele dag met zyn ministers vergaderd en reikfnver i overeenstemming be reikt over de Algerijnse kaderwet. mr.- Donner zal 14 sep- a"s; a^s van de Nederlandse der Verenigde Naties naar de t i e Staten vertrekken en daar tot Kerstmis blijven. In de Ridderzaal in Den Haag heeft Z. K. H Prins Bernhard woensdagochtend het Internationale Reclamecongres officieel geopend. Na zijn openingsrede bood jhr. W. van Andringa de Kempenaer, voorzitter van het congres, de Prins een in leer gebonden jaargang van de „Revue de Reclame" aan. ,AVie het kleine niet eert, is het grote met weerd"; zo vermaant ons een van de degelijke vaderlandse spreekwoor den. Gesterkt door deze wijze woorden willen wij weer uw aandacht vestigen op onze nu al jaren bestaande rubriek „Hoe spelen de r-k. clubs?" Want, het mag dan zijn dat de KNVB-toto lang zamerhand respectabele bedragen gaat uitkeren, toch zullen wij u het kleine gokje ook niet onthouden. Iedereen zal immers een flink zakcentje extra tegen de zondag niet willen versmaden. En tegelijkertijd benutten wij de gelegen heid om regelmatig uw aandacht te ves tigen op de „vergeten groep" in de KNVB, de amateurclubs, die in alle stilte, maar bijzonder enthousiast, een heel belangrijk stuk jeugdwerk voor hun rekening nemen. n°* het volgende: striiden tüiï aangegeven wed- w,v talkens een 1, 2 of 3 invul- ,,d wint, een 2 als u de gasten fa voriet acht en een 3 als u een gelijk sPel voorspelt. Er zijn vijf prijzen; een eerste, een veede en drie derde. Zij zijn uiteraard voor de inzenders met de meeste punten en worden eventueel bij loting toegewezen. En, wat ook belangryk is, over deze prijsvraag wordt niet gecorrespondeerd. Ons ontbreekt echt de tjjd om over dit onderwerp briefwisselingr te voeren. Ziezo, u weet het voornaamste. Aan de slag dus. Hier komt de eerste op gave: (Zondag 15 september) 1. DEM ZAND VOORTMEEUWEN 2. HBC HFC 3. BEVERWIJK WIJK AAN ZEE 4. VITESSE EGMONDIA 5. ADO VELSEN 6. VVP—VVSB 7. CELERITAS TYBB 8. DOCOS LISSE 9. OFC ONZE GEZELLEN 10. WATERLOO GEEL WIT De opheffing van de tramlijn Amster dam -Haarlem-Zandvoort ig voor de di rectie van de Volkshuisvesting en de Bouwnyverheid in Noord-Holland aan leiding geweest een circulaire tot de Noordhollandse gemeenten te richten. De directie verwacht nameiyk, dat af gedankte tramwagens zullen worden verkocht aan woningzoekenden die er een oplossing van hun woonprobleem in zien. De ervaring leert dat dergeiyke transacties snel hun beslag krygen en dat de noodwoning- reeds ergens is ge plaatst vóórdat bü het betrokken ge meentebestuur een aanvrage om ver gunning daartoe is ingediend. Daar de oude tramwagens niet vol doen aan de voorschriften welke in het Keten-besluit aan voor tijdelijke bewo ning bestemde inrichtingen worden ge steld, kunnen deze niet als noodwoning worden toegelaten. Ook tegen toepas sing van artikel 20 van de wederopbouw- wet bestaat bezwaar. De hoofdingenieur-directeur dringt er dan ook met klem bij de gemeentebe sturen op aan, tramwagen-noodwoningen in hun gemeente te weren en zo deze reeds mochten zijn geplaatst, maatre gelen te nemen opdat zij zo spoedig mo gelijk worden verwyderd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2