„Miranda prorsus", encycliek over film, radio en televisie Kerkelijke radio bureaux voor i televisie ROXY ruiken is ROXY roken! Verleden en toekomst ja graag Regering betreurt traagheid bij de totstandkoming van ondernemingsraden In vier jaren slechts in 700 van de 5000 bedrijven ingesteld Man van zijn geld beroofd I, Omvangrijkste document van Paus Pius XII Encycliek prijst Nederland voor aandeel in het werk van Radio Vaticana Urgente restauratie van beroemde beiaards blijft achterwege Vaccin tegen de A-griep „De Spar" ook in Engeland Opvoeding van kijkers gewenst Klokkenspelvereniging ongerust Utrechtse gemeenteraad bekroont composities Kath. vereniging van be j aardentehuizen Voorlopig voor vitale per rsonen rT?Es Geen NUM-gelden voor ambtenarenvakantie Jaargetijde voor kard. De Jong Belangrijke bijdrage voor poliofonds Nederlands geschenk voor Nehroe MINISTER SUURHOFF Op stil plekje Twee jongemannen gearresteerd MIJNWERKER DOOR BUS GEGREPEN EN GEDOOD Loonbelasting voor overwerk Fietser van achteren door vrachtauto aan gereden en gedood DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1957 PAGINA 3 Programma's voor de jeugd Film te ïeeUT H' Vader aan reCen" en verzoekt h5Gn ,PVer de ideale fiIm bLed verantwoordJhit11' „die °P dit ge" Radio en televisie Uitzending liturgische plechtigheden Maak zo'n pakje Roxy eens helemaal open en snuif die heerlijke geur van zon-doortrokken volrijpe tabakken op. Steek dan op en U weet waarom steeds meer mensen zeggen: A.N.W.B. tot regering: Voordeliger tarief voor rijkspersoneel In de Osservatore Romano is, zoals ze communicatie-middelen bezig houdt. ii v a a rl f S— «Ia nmnnriiïA !n.,i. wij reeds gisteren in een deel van on ze edities hebben gemeld, een encycliek gepubliceerd, gewijd aan film, radio en televisie en beginnend met de woorden ..Miranda prorsus". Het is de 22ste en cycliek, die de H. Vader heeft uitge vaardigd. Zij bevat ongeveer 6000 woor- ?en. De encycliek, gedagtekend <>P 8 8ePtember, het feest van Maria Ge boorte, is het omvangrijkste document, «at de H. Vader ooit heeft uitgevaar- "lgd. Het is de eerste maal. dat m™. radio en televisie gezamenlijk oncier Een ervan is de machtige invloed, die zij uitoefenen op denken en handelen van enkeling en gemeenschap. Een tweede reden is, dat de Kerk trouw is aan de zending, die. Haar door de Ver losser •«toevertrouwd, een boodschap aan de mensheid heeft te verkondigen, -Ven alles- omdat het de H Va^'L18 Van het eeuwig heil. De Yadf herinnert vervolgens aan vroe- v»! p3."selUke uitspraken op het gebied m' ,ra^*° en televisie, en be- o-o» aandacht aan de snelle vooruit- ueievisio av.„ tuin ae sneue vuuiuii werp van een encycliek uitmaken, o er gang, dip deze middelen van communi- de film verscheen reeds eerder een en- ■- - "cycliek, namelük van Paus Piusi XI m 1936 onder de naam „Vigilanti CW', gericht aan de bisschoppen der Verenig de Staten. In de inleiding van „Miranda Prorsus" zet de H. Vader,de redenen uiteen, waarom de Kerk zich met dc- atie hebben gemaakt. Hy legt er daar- D?J echter de nadruk op, dat daardoor nieuwe problemen zyn ontstaan, die^een nieuwe uiteenzetting van de leer van de Kerk op dit gebied nodig maken. Dit is dan ook de bedoeling van de nieuwe encycliek. de 'begins e?e n*1m'Ï gedeelte zet de Paus derne comi™, dlteen, waaraan de mo- derne^commumcatie-middelen in het te beantwoorden. God riprnp Pnnimi.. waaiaau ut; iliu- algemeen 8™unicatie-middelen in het helft de mlenen beantwoorden. God in zijn w?rtnSt \0t deelgenoot gemaakt geestoiHi 8 tot verspreiding van de boort, e Waarden, en hem tot zijn der aPPer, bevorderaar en versprei- aangesteld. De technische midde len Waarvan de mens voor dit doel Sebruik maakt, zijn als kostbare ge schenken Gods te beschouwen. De Kerk, de burgermaatschappij en de enkeling moeten daarom vrij zijn de waarden te verspreiden, die bijdragen tot de vervolmaking van de mens. Tevens die nen allen eensgezind zich tegen de tenSPireidinS van het kwaad te verzet je 'actueïanjlluitinK hierop worden eni- gebruik van aalmgen omtrent het vrije bestreden en a c9mmunicatie-middelen burgerlijke maatsoh2hta? zowel van de beroepsmilieus betrifpt als van dP heid van de openbare de veUiS' algemeen welzijn gepreeiTeTr3^1 en hef „Alleen positieve en gelijk te belangstelling van Kerk, staat beroepsgemeenschap voor de mode™ ne verspreidingstechniek en een goed gebruik ervan kunnen onzes inziens de ze techniek tot een constructief in strument voor de persoonlijkheidsvor ming maken, terwijl zij zonder toe- zicht en nauwkeurige richtlijnen slechts tot verlaging van het cultu rele peil van het volk zullen voe- ren De H. Vader onderzoekt dan de mo gelijkheden, die film radio en televi sie bieden en wijst als hun voornaam ste taak aan „de waarheid en het goe de te dienen" zowel door de informa tie, de onderrichting als door de ont spanning. De encycliek gaat vervol gens de problemen na, die aan elk de zer drie sectoren eigen zijn. Zjj onder streept het morele aspect van iedere informatie en beveelt een doeltref fend gebruik aan van de didactische film en van radio en televisie in de scholen. Voorts dringt de encycliek aan op een juiste opvoeding van het luisterend en kijkend publiek tot kri tisch aanhoren en zien. „Het is onze wens, dat op scholen en universiteiten, 'n de katholieke actie in organisaties en in parochies het initiatief tot deze opvoeding wordt genomen". Zulk een opvoedend werk is echter niet voldoende. De Paus wijst erop, dat de voor de jeugd bestemde pro gramma's niet alleen aangepast moe ten zijn aan het geestelijk ontwikke lingspeil en gevoelsleven, maar voor al aan de moraal. Teneinde de Kerk in staat te stellen ook op het gebied van radio en televisie haar zending te kunnen vervullen, beveelt de Paus in elk land de oprichting aan van kerkelijke instanties, die tot taak heb ben de katholieke activiteiten op het gebied van radio en televisie te co- ordineren. Zulks naar voorbeeld van de instellingen, welke als gevolg van de film-encycliek „Vigilanti Cura m het leven werden geroepen. De encycliek behandelt vervolgens uitvoerig de artistieke, technische en economische problemen, eigen aan film, hlrin„en talevisie. Wat de film betreft. duktie en verspreidt ZJn voor de pro- medewerking te verier.van de f',rn> hun te helpen verwezenlijken om zÜn eisen heeft hij voor iedere caWeAansluitend te aanbevelingen, waarin t1le,coa«re" bezoekers nogmaals op hun piievL .T1: Zich te vergewissen van de kerken? filmkeuring voordat zij naar «je bik coop gaan. Allen, die met de fiim maken hebben, van producer tot bios coopexploitant, wijst de H. Vader ver volgens op hun plichten als mens en als christen. Zij worden herinnerd aan het feit, dat de film niet zozeer koop baar is, maar veeleer een geestelijk obdingsmiddel en een school voor de Kostelijke en zedelijke vorming van een ver.' Het zich bewust van deze hn„ .^woordelijkheden en plichten be- w,! rt een aanmoediging te zijn en aller- ."hst een belemmering, aldus vervolgt «e encycliek. De H. Vader verklaart yfvan overtuigd te ziin, dat het beste middel om de film tot ideale hoogte op te voeren een grondiger christelijke vorming is van al degenen, die mede- ii?0!!-88!1 de totstandbrenging van de Jb' de autoriteiten wordt er dan op aangedrongen geen enkele steun te verlenen aan films, die zedelilk afee- keurd dienen te worden, en grote zorg te besteden aan de jeugdfilms. Hetzelfde geldt voor radïo en televi sie, maar hier zijn waakzaamheid en een juiste keuze van de programma's nog meer nodig, omdat het hier om ap. paraten gaat, die in de huisgezinnen zpn ingeburgerd. Luisteraar en toe schouwer dienen daarom hun medewer king te verlenen om door gepaste kri tiek de samenstellers der programma's te helpen hun taak naar behoren te vervullen en de radio tot een opvoe dend element te maken. Een doelbe wuste activiteit der katholieke organi saties kan hier aanzienlijk bijdragen tot het scheppen van een gezonde publieke opinie-. De H. Vader bepleit dan een vermeerdering van religieuze uitzendin gen en een voortdurende opvoering van haar culturele en technische peil. Hij heeft in dit verband woorden van bij- zondere lof voor de katholieke omroep in de verscheidene landen, terwijl hij voorts de radio-programma's prijst waarin plaats wordt ingeruimd voor de verkondiging van het woord Gods. Door dit te doen, nemen zij deel aan de ver diensten van het apostolaat. „Wij heb- Paus dan zijn vertrouwen uit, dat zijn richtlijnen, welker uitvoering is toever trouwd aan de Pauselijke commissie voor film, radio en televisie, de stoot zullen geven tot actief apostolaat op een terrein, dat zo rijk aan beloften is. Het bestuur van de Nederlandse Klok ken spel vereniging maakt zich ongerust over het achterwege blijven van zeer urgente restauraties van oude Neder landse carillons en over de propagan da, die in het land gemaakt wordt voor uit Amerika geïmporteerde elektroni sche carillons. Aan deze ongerustheid wordt uiting gegeven in een ontwerp resolutie, die het bestuur de leden zal voorleggen ter bespreking en aanvaar ding op de algemene vergadering, wel ke a.s. zaterdag te Utrecht wordt ge houden. Het bestuur is van oordeel, dat, nu in Nederland de kunst van ,het klokken- gieten na drie eeuwen weer een hoog tepunt heeft bereikt en wereldver maardheid geniet, meer dan ooit me dewerking moet worden verleend aan de levering van carillons in binnen, en bui tenland en dat de klokkengieters in het bijzonder gesteund moeten worden in hun concurrentie tegen de z.g. elektro nische beiaards. Het wordt van groot belang geacht, de bestaande Neder landse beiaarden, die door het buiten land als voorbeelden worden gezien, in volwaardige staat te houden. De ver eniging aldus de ontwerp-resolutie spreekt haar diepe bezorgdheid uit over het achterwege blijven van urgente res tauraties en noemt in dit verband de Wester-, Zuider. en Munttoren te Am sterdam, waarvoor de restauratieplan nen gereed zijn,-evenals voor de Waag- toren en Grote Kerk te Alkmaar. Het carillon van het koninklijk palies te Amsterdam voldoet' evenmin aan de «■«v-a een concertinstrument en Yan, d® beiaard van de Oude Kerk in bevredigend^ 'S stemming verre van Met betrekking t»t het elektronische carillon wordt in de ontwerp-resolutie gezegU, dat voor zover bekend alle yeremgingen op beTardglbfed dit msteument afwijzen, zowel historisch culturele als op muzikale, technische en economische gronden. De voorzitter van de Nederlandse Klokkenspelveremgmg, mr. Romkede Waard, wees er tpdens een te Utrecht gehouden persconferentie op, cla.t Am- heiaarden heefi genouueü aa sterdam zes beiaarden heeft, w.o. vijf originele Hemony s, waarvan er vier in onvoldoende staat verkeren. En dit ter- i unHonlfinnGrs HEiar j onvoldoende m»»" mi ter- wijl vele buitenlanders naar Nederland komen om carillons te beluisteren en eventueel daana een beiaard in ons land te bestellen. Nederland maakt aldus slechte propaganda voor dl11 ®zP°rtar- tikei. Mr de Waard vond het bovendien onjuist, dat restauratie van beiaarden wordt opgeschort ter wille van de be stedingsbeperking, terwijl er wel toe stemming wordt gegeven voor de im port von elektronische Domtoren op het carillon waarvan de vier componisten hun werken twee maal zullen spelen zullen opstellen. De vereniging heeft het laatste woord inzake de bekroning aan de burgerij willen laten om te voorkomen, da. des kundigen teveel nadruk zouden leggen op compositorische waarden en aldus misschien werken zouden bekronen, die bij het publiek minder prettig in het gehoor zouden liggen. In Utrecht werd woensdag de consti tuerende vergadering gehouden van de katholieke vereniging van bejaarden tehuizen. Vertegenwoordigers en ver tegenwoordigsters van bejaardentehui zen in ons land woonden deze verga dering bij. Pastoor Schurink was aan wezig namens het Nederlandse Episco paat. In zijn openingsrede constateerde de voorzitter van de commissie van voorbereiding, de heer J. P. Postma, dat men in ons land op het gebied van de bejaardenzorg ten achter is in tegen stelling met de zorg voor de jeugd en het kind. Vervolgens sprak mr. F. Andriessen, secretaris van de commissie van voor bereiding, over doel en betekenis van de nieuwe organisatie. De vereniging van bejaardentehuizen, aldus spreker, heeft de opdracht de belangen in .bet algemeen en die van haar leden in het bijzonder te behartigen, zulks binnen het kader van de totale katholieke be jaardenzorg in ons land. Die belangen strekken zich uit van de eerste voor lichting omtrent de stichting van de bejaardentehuizen tot een streven naar een aangepaste subsidieregeling van de overheid, aldus mr. Andriessen. De katholieke nationale federatie voor bejaardenzorg kan worden onder verdeeld in diocesane of provinciale, afdelingen en zal samenwerken met de nog op te richten organisatie van ka tholieke verpleeghuizen. Het bestuur van de nieuwe organi satie is voor een groot deel samenge steld uit leden van de commissie van voorbereiding. Als .secretaris treedt op mr. F. Andriessen uit De Bilt. Advertentie ben geijverd voor de uitbreiding en de vervolmaking van de zender Radio Va ticana, waarbij Wij vaststellen dat de Nederlandse katholieken hieraan edel moedig hebben bijgedragen. Dit radio station heeft uitmuntend werk voor dp Kerk gedaan en zijn heilzame acti viteit heeft voortreffelijk beantwoord aan „de vurige verlangens en de grote behoeften van de gehele katholieke we reld". De televisie tenslotte heeft naast ve le overeenkomsten met de film toch ook haar eigen kenmerken, die op hun beurt bijzondere problemen scheppen. Hier beveelt de H. Vader de uitzen ding van liturgische plechtigheden aan, maar waarschuwt ervoor, dat het bijwo nen van een over de televisie uitgezon den H. Mis niet hetzelfde is als het licha melijk aanwezig zijn in een kerk, waar het H. Misoffer wordt opgedragen. De encycliek wijst daarna op de gevaren, die de televisie voor het gezin kan mee brengen. Zij onderstreept, dat de Kerk nooit moede zal worden al haar krach ten in te spannen om het heiligdom van het gezin voor ontwijding door een slecht gebruik van de televisie te be waren. De dreigende gevaren kunnen echter bezworen worden, als het nodi ge gedaan wordt om de program ma's in overeenstemming te brengen met de eisen van moraal en psycholo gie. De H. Vader nodigt daarom alle katholieke wetenschapsmensen en kun stenaars uit om hun medewerking te verlenen, opdat dit doel bereikt wordt. Hij eist vervolgens maatregelen, dat uitzendingen, die voor volwassenen be stemd zijn, de jeugd geen schade kun nen berokkenen. Hier hebben echter ook ouders en opvoeders een belangrijke taak. De encycliek eindigt met een be roep op de geestelijkheid, die gewezen wordt op het belang van haar activi teit en voorbeeld. Daarbij spreekt de Mrs. Sarah Jane Glenis- ter uit Twickenham be wonder ik zeer. Niet alleen omdat zij dezer dagen haar 101e verjaardag vierde, maar ook omdat zij het zo treffend deed. Door zo als zij het zelf uitdrukte „gewoon te doen" namelijk. Nou wént het natuurlijk wel, verjaardagen vieren, als je er al honderd achter de rug hebt, maar gewoon doen is, dunkt mij, altijd mooi. Bovendien heeft mrs. Sarah Jane Glenister mijn hart dan nog gestolen doordat zij een bijzonder saillante uit spraak heeft gedaan. „Op mijn leef tijd", zo heeft ze gezegd, „moet je niet te veel herdenken. Je moet naar de toekomst kijken". En als een vrouw met zoveel verleden dat zegt, strekt zulks tot troost. Zij moet ook een grote toekomst hebben. Ik heb het nooit helemaal gehad op mensen, die voortdurend in het verleden leven; zij willen het heden nog wel eens onmogelijk maken en ook zijn zij bijzonder vatbaar voor trauma's. In de toekomst leven is ook niet alles, tenzij men met die toekomst het heden van de eeuwigheid bedoelt. Hetgeen bij mrs. Sarah Jane Glenister kennelijk vóór zit. En ik stel dus graag met haar tégen het afgezaagde „Weet je nog van toen" het veel meer joyeuze „Weet je nog van straks". Advertentie 3 Roxy Rook Redenen: Dubbel gefermenteerd Dubbel gezuiverd Standvastige melange - „X-"«e kunstbloemen ~- w bloemenweelde op K h.°ï' alaus de verontwaardigde •7irtp_r. Hm i Keuken- voor- ",uus de verontwaardigd zitter, die voor het elektronische aPPa" raat geen goed woord over had en het onbegrijpelijk vond, dat hierover in de pers zeer welwillend geschreven wordt door mensen, die overigens van beiaar den niets afweten. Ter gelegenheid van de algemene vergadering, tijdens welke genoemde ontwerp-resolutie ter sprake komt, zal a.s. zaterdag te Utrecht een natio naal beiaardconcours gehouden wor den in de vorm van een compositie- wedstrijd. Omdat de beiaard dringend behoefte heeft aan nieuw repertoire de beiaardiers brengen meestal be werkingen ten gehore heeft de ver eniging deze wedstrijd uitgeschreven. Van de 27 inzendingen kwamen er naar het oordeel van de selectiecom missie vier in aanmerking voor be kroning. De rangorde van de prijzen zal a.s. zaterdag door de Utrechtse burgerij worden vastgesteld tijdens het natio naal concours, d.w.z. door een aantal leden van de Utrechtse gemeenteraad, die zich hiertoe in de nabijheid van de Drie jongedames uit Koblenz hebben hun parasols beschilderd met propaganda voor de Westduitse sociaal democratische partij. Philips-Roxane te Weesp is er na een koortsachtige activiteit in geslaagd een vaccin te bereiden, waarmee de strijd tegen de z.g. Aziatische griep met suc ces kan worden gevoerd. Er is echter geen sprake van, dat aan de vraag naar vaccin kan worden voldaan. Van een massale inenting zal daarom in ons land geen sprake kunnen zijn. Voorlopig zal men zich wel in hoofdzaak moeten be perken tot inspuiting van „vitale per sonen" als doktoren en verpleegsters, enz. In brieven aan de minister van bin nenlandse zaken en financiën zegt de Kon Toeristenbond A.N.W-B. het on juist te achten, dat anderhalf miljoen gulden uit het overschot van de Ned. Uitvoermaatschappij N.V. zou moeten worden besteed aan het inrichten van vakantie-akkomodatie van rijksambte naren. Zoals men weet is er een voorstel van deze ministers aan de Tweede Kamer om dit bedrag te besteden voor aankoop van het vakantie-oord „De Besthmerjerberg" bij Ommen en de bouw van vakantie-accommodatie op gronden, in beheer bij de domeinendienst of staatsbosbeheer. De Ned. Uitvoermaatschappij is een in liquidatie verkerende instelling uit de oorlog 19141918. Volgens de statuten moet het saldo van de NUM worden gestort in de schatkist. Het verwondert de ANWB nu, dat de ministers een belangrijk deel van dit saldo aan de gemeenschap wil len onttrekken om het te reserveren voor een klein deel van het Neder landse volk. Bovendien zou van dit geld slechts accommodatie voor plm. 1600 gezinnen kunnen worden geschapen, een gering percentage van de 200000 ambtenaren. Aangezien men wel waardering heeft voor een besteding van de som voor doeleinden, waarin de rijksbegroting niet voorziet, wordt aankoop of uitbreiding van recreatiegebieden en nationale par ken ten dienste van de recreatie van het gehele volk aanbevolen. Ondanks het slechte weer waren woensdagavond zeer velen naar de Utrechtse kathedraal gekomen het middenschip was vrijwel geheel ge vuld om de pontificale H. Mis van Requiem bij te wonen, die door de aartsbisschop, mgr. dr. B. J. Alfrink, werd opgedragen voor de zielerust van wijlen Z. E. Johannes Kardinaal de Jong, die twee jaar geleden te Amers foort overleed. De aartsbisschop werd bij de jaargetij de geassisteerd door mgr. dr. J. A. Geerdinck, officiaal en proost van het metropolitaan kapittel, als presbyter assistens, mgr. A. F. Rientjes, oud- pastoor van Maarssen, en mgr. A. W. G. M. Wiegerink, deken van Utrecht, als troondiakens, kapelaan G. I. Terp- stra als diaken en kapelaan W, G. Wol- ters als subdiaken. Het kathedrale koor zong onder leiding van de directeur, de zeereerw. heer J. J. H. Voncken, de Gregoriaanse Requiemmis. Aan de voet van het priesterkoor was temidden van brandende kaarsen een katafalk geplaatst, gedekt met de 1 rode kardinaalshoed. De voorzitter van het Prinses Bea trix Poliofonds, mr. J. Klaasesz, heeft woensdag in hotel „Royal" te 's-Gra- venhage uit handen van de waarne mend voorzitter van het comité „Be drijfsleven en effectenbeurs helpen prinses „Beatrix-Poliofonds", de heer G. P. Schieferdecker een cheque ten bedrage van f 264.216.81 ontvangen. Het bestuur van dit fonds droeg met dit bedrag het eindresultaat af van de effectenverkoop ten bate van de kinderverlamming, die in de Amster damse beurs op 14 juni j.l. met me dewerking van Johan Bodegraven was georganiseerd. v De naam van de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft de Nederlandse ambassade in New Delhi premier Nehroe van In- dië een album aangeboden met foto's die genomen zijn tijdens het bezoek, dat Nehroe kort geleden aan Nederland heeft gebracht. In de opdracht spreekt minister Luns de hoop uit, dat het album de aange name herinneringen aan Nehroe's ge slaagde bezoek in juli levendig zal houden. FLACONS a 50, 100 EN 500 DRAGEES - ORGANON-OSS neming, de heer M.C. van der Hoop, stelde vervolgens de leden van de raad aan de minister voor, en zei dat hun gemiddelde dienstverband 23 jaar was, zodat mag worden aangenomen, dat ze niet vreemd tegenover de directie zullen staan. Ter herinnering aan deze installatie overhandigde hij minister Suurhoff een blauw Delfts wandbord met als randschrift: „Door saam te overleggen en het goede woord te zeggen vaart men altijd wel." De Eindhovense recherche heeft een 23-jarige en een 21-jarige jongeman, beiden uit Eindhoven afkomstig, aange houden. Zij hebben een man uit Hel mond op een stil plekje in Woensel van zijn geld beroofd. De enè had de Helmonder, die een adres zocht, achter op zijn fiets meegenomen. Toen hij in de buurt van de Kersenstraat was, stop te hij en ontnam de man onder bedrei ging met een mes zijn portefeuille, om daaruit het geld een bedrag van ruim veertig gulden in zijn eigen zak te steken. Inmiddels was, volgens af spraak, zijn compagnon op het toneel verschenen. Zij deelden samen het geld. De meest actieve van het duo was nog slechts twee maanden op vrije voeten, na voor soortgleijke feiten een gevan genisstraf te hebben uitgezeten. (Van onze Londense correspondent) De bekende Nederlandse kruideniers combinatie „De Spar", welke vijfentwin tig jaar geleden werd opgericht en welke leidde tot het oprichten van eendere combinaties in West-Europa, waar zij nu 22.000 kruidenierswinkels omvatten, krijgt nu ook navolging in Engeland. Aan het eind van deze maand begint een kruidenierscombinatie in de stad Portsmouth. De bedoeling van dit ini tiatief is de kleine kruideniers in be scherming te nemen tegen de grote be drijven. De nieuwe combinatie in En geland betaalt een tol van dankbaar heid aan de Nederlandse voorganger, want de combinatie heeft besloten de Nederlandse naam „Spar" over te nemen. Men hoopt voor Kerstmis de combinatie uit te breiden tot een aantal andere Engelse steden, en over vijf jaar hoopt men minstens veertig grossiers en zeven duizend kleinhandelaren onder de leden te tellen. De kleine kruideniersbedrijven in Engeland, die aan het begin van de huidige eeuw meer dan tachtig procent van de kruideniersomzet in het land tot zich trokken, hebben nu nog slechts de helft. De Nederlandse regering is teleurge steld in het langzame tempo waarin de ondernemingsraden bü het bedrijfs- leden tot stand komen. Toen de wet op de endernemingsraden van kracht werd, werd bepaald dat drie jaar later in alle 5.000 ondernemingen een dergelijke raad zou zijn ingesteld. Deze periode is laatst met een jaar verlengd, maar thans is het nog zo, dat slechts een kleine 700 bedrijven een ondernemings raad hebben. Aldus betoogde de minister van Sociale zaken en volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, woensdagmid dag bij de Installatie van een onderne mingsraad bij de N.V. Koninklijke Delftsche aardewerkfabriek „de Porce- Ieïnen flesch" te Delft. Voor dit langzame tempo zjjn wel oorzaken aan te geven, aldus de minis ter, maar de voornaamste is toch wel dat er bij de ondernemingen en het per soneel te weinig belangstelling voor be staat, omdat men de betekenis van deze raden niet voldoende beseft. De perso- neelskernen beperkten zich tot het aan horen van de klachten van het perso neel om die vervolgens met de directie te bespreken, maar de ondernemings raad heeft een veel grotere bevoegdheid. Hij moet bijdragen tot het zo goed mo gelijk functioneren van de onderneming, hetgeen zowel in het belang is van het personeel als van de directies. Om van deze raad iets te maken is het nodig te komen tot een goede gezindheid on der elkaar en de wil tot samenwerking. De leden zullen hun taak moeten ver richten onder erkenning van de zelf standige functie van de onderneming en het feit, dat de directie de uitein delijke beslissing neemt. Het gaat er niet maar uitsluitend om, dat in een onderneming winst wordt gemaakt, maar ook dat er goe de menselijke verhoudingen bestaan, sprekende over de bestedingsbeper king zei de minister, dat het veel moeilijker is de offers die thans moe ten worden gebracht gelijkmatig over allen te verdelen, dan ieder een zo gelijk mogelijk aandeel te .geven in de welvaart. In dit opzicht heeft de ondernemingsraad de taak om het personeel met die gedachte vertrouwd te maken. Met het uitspreken van de wens, dat de raad er in zal slagen zijn taak te volbrengen, verklaarde de minister hem voor geïnstalleerd. Een der directeuren van de onder- De minister van financiën heeft be paald, dat de loonbelasting, welke het rijkspersoneel moet betalen voor over werk, voortaan mag worden berekend volgens het tarief voor bijzondere be loningen. Dit tarief is over het alge meen voor de belastingplichtige Voor deliger dan het normale tarief van de loonbelasting. Bijzondere beloningen worden voor ongehuwden belast met 16.7 pet., voor gehuwden zonder kin deren met 11.1 pet., met een kind 7.4 pet., met twee kinderen 3.7 pet. en met drie kinderen 1.8 pet. Gehuwden met vier of meer kinderen zijn volgens dat tarief belastingvrij. Omstreeks 12 uur woensdag is de 36-jarige landbouwer J. Luttikholt om het leven gekomen, toen hij op de fiets op de Rijksstraatweg te Groenlo rijdend, van achteren werd aangere den door een vrachtauto uit Groenlo. De vrachtauto is vermoedelijk door de gladheid van het wegdek geslipt. Op weg naar zijn werk is woens dagmorgen om half zes op de driesprong Schelsberg-Heerenweg-Sittarderweg te Heerlen, de 22-jarige mijnwerker A. P. Janszen uit Heerlen door een bus van de Limburgse tramwegmaatschappij, ge grepen en gedood. Het stoffelijk over schot is naar het St. Josephziekenhuis te Heerlen overgebracht. Het slachtof fer was gehuwd en vader van twee kinderen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3