Leerstof tot op de komma met rode ideologie vergiftigd Vervoegen en verbuigen met deproduktie, de vrede en de partij Plato wordt alleen vermeld als „.slavenhouder" TIENDUIZENDEN GRIEP- GEVALLEN IN LIMBURG MARTINI SCHOOL EN JEUGD IN QOST-DUITSLAND I F ilm-kadereursus Sterftecijfer vier of vijf betrekkelijk gering -iPgl Kap BEA SWJf %p||pQ ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1957 fagina 10 AUTO-TENTOONSTELLING in „DREEFZICHT" TOEGANG VRIJ GARAGE DEN HOUT r±ovenstaand versje is ontleend aan een leer- boekje voor de lagere school in Oost-Duits- ■*-* land. Het is een versjedat zo op zichzelf genomen het vrije westen kan doen glimlachen, doch dat gezien als onderdeel van het gehele com munistische onderwijs- en opvoedingssysteem een trieste betekenis krijgt. Zeker, de vrije wereld weet, dat in de volksdemocratisch geregeerde landen school en jeugdbeweging onder sterke communistische invloed staan. Hoe ver die be ïnvloeding gaat, begint men zich echter eerst te realiseren, wanneer men haar met concrete voor beelden geïllustreerd ziet: er blijkt gestreefd te worden naar een totale vergiftiging van de geesten. Dit proces speelt zich in alle Oosteuropese landen af, maar wel zeer in het bijzonder in de „Duitse Democratische Republiek", waar de Sovjets als het ware een krachtproef aan het ondernemen zijn om een westelijk volk klein te krijgen. Kunstschatten uit Utrecht naar Gent WASSERIJ DUYN Produktiviteit moet op lonen inlopen Besluit van parlemen tair industriebezoek BROEDERKRIJG IN AMERIKA HOUDT AAN, Anderhalve Eeuw Levensverzekering HOLLANDSCHE SOCIËTEIT VAN LEVENSVERZEKERINGEN N. V. In de afgelopen drie maanden Griep onder militairen itein thans in Ursulakliniek Tweemaal televisie uitzending van Nederland-Oostenrijk Wij vlogen naar Londen en verder door naar Schotland - per BEA Viscount BRITISH EUROPEAN AIRWAYS Europa's grootstt Viscount Vloot Conrector P. J. v. Bakel te Leiden overleden Cultureel Centrum in Deurne IDEEËNBUS VOOR VEILIG VERKEER Advertentie van zaterdag 13 uur tot maandag 17 uur Alle modellen RENAULT- personen- en bestelauto's In Oost-Duitsland wordt de jeugd al vroeg vertrouwd gemaakt met de communistische ideologie, in het „Huis van de kinderen van de communistische jeugdbeweging, „De jonge pioniers" in Oost-Berlijn, worden de jonge bezoekers en bezoeksters prentenboeken uitgereikt, waarin de Sovjet-Unie verheerlijkt wordt. (Bijzondere correspondentie) „Mein Bruder ist ein Traktorist in einem Dorf in Sachsen er leistet was nur möglich ist damit die Halme wachsen. Er kdmpft dafür, dasz Trieden ist mit starken Eisenpferden Mein Bruder ist ein Aktivist! ZJnd ich will einer werden". Die krachtproef is nog bij lange na niet geslaagd, hetgeen de communis ten zelf ook indirect erkennen. Men vindt in hun geschriften nijdige op merkingen over reactionaire onderwij zers, die de „democratisering" van de school saboteren en die hun werk trach ten te isoleren van de maatschappe lijke ontwikkeling. Er is ook en uit spraak van communistische zijde in Oost-Duitsland, waarin gesteld wordt, dat de „democratische" school nu een maal zit met de erfenis van een bur gerlijke ideologie, die niet zo een-twee- drie uit de weg te ruimen is. Het Wes ten zou echter verkeerd doen wanneer het de wens tot vader makend van de f;edachte, uit dergelijke uitlatingen al- een maar zou distilleren, dat de com munistische machthebbers dan toch maar kennelijk niet bereiken wat zij willen. Dit laatste moge waar zijn, maar realiteitszin dwingt tot de erken ning, dat het regime meer bereikt dan de Westelijke wereld lief kan zijn. Ge zin en school hebben een waar commu nistisch trommelvuur te doorstaan, waartegen het met de jaren moeilijker standhouden is. Daar is om te beginnen een zich tot over details uitstrekkende commu nistische invloed in de schoolboekjes, die alle verschijnen bij de uitgeverij „Volk und Wissen". Een leerling in de eerste klas krijgt reeds te maken met leeslesjes over de 1 mei-viering, over Wilhelm Pieck en over de „vrede". In een leesboekje voor de tweede klas staat een hoogst bedenkelijk lesje over een jongetje, dat samen met z'n vriendje naar de „Volkspolitie" gaat om namens z'n vader een nieuwe huur der, die in huis gekomen is, aan te melden. De twee knapen zien op het bureau toe als de nieuwe bewoner daar wordt ingeschreven. „Schrijft u dat nou allemaal op?" vraagt het ene kind heel onschuldig. „Maar natuur lijk", antwoordt de politieman, „we moeten toch weten wie er in deze wijk wonen!" Men ziet hier hoe een kind op zeer jeugdige leeftijd reeds ver trouwd wordt gemaakt met de gedach te van aanmelding bij de politie en met de opvatting, dat de politie moet weten wie waar woont. In een boekje voor de derde klas vindt men een ver haaltje over moeder, die 's avonds te rug komt van haar werk in de fabriek. Vroeger bediende moeder maar één machine, doch nu heeft ze haar ar beidsprestatie weten op te voeren tot het bedienen van twee machines tege lijk. Die lieve moeder toch; ze is „Ak- tivistin" en 's morgens brengt ze haar jongste zo fijn naar de crèche. In alle leesboekjes gaat het trouwens over fa brieken voor en fabrieken na. Vrouwen, die machines en traktoren bedienen, genieten de voorkeur. Ook in de leer boeken voor het verdere onderwijs zijn invloeden aanwijsbaar, welke dui den op een streven om het ldeaal-beeld van de vrouw een manlijker accent te geven; het moederschap wordt lang zaam aan een aangelegenheid van vooral biologische aard. Maar keren we terug naar de school. Te beginnen met de kleuter school wordt er systematisch ge werkt aan de opvoeding in commu nistische geest. De vermelding van de kleuterschool is niet overdreven. In het blad „Neue Erziehung" is eens onomwonden uitgesproken; „Die Kin- dergartnerin musz ein politischer Mensch sein. Deshalb unbedingte Mitarbeit in den Massenorganisatio- nen. Regelmaszige Durchführung von Elternbesuchen mit Auswertung die- ser Besuche im Erzieherkollektiv. Daraus ergeben sich die notwendigen Masznahmen zur Abwehr von Ge- fahrenquellen, die aus dem Milieu auf das Kind einwirken. Loslösung der Eltern aus ihrem engen Fami- lienegoismus und ihre Hinlenkung zu den Aufgaben der Gesellschaft. Mot to: mein Kind gehort nicht mir al- lein, sondern in ebensolchem Masze der Gesellschaft." Duidelijker kan het al niet. De kleuter, die behoefte heeft aan sprookjes, krijgt nu ver haaltjes opgediend, waarin commu nistische grootheden de helden zijn en Adenauer de booswicht is. Het sprookje wordt ijverig gesowj :ti- seerd; men is reeds zover, dat in de verhalen over de verrukkingen van het communisme verteld wordt over een gouden toekomst, waarin het brood niet meer betaald zal behoeven te worden. Op de lagere school leert men ver voegen en verbuigen met de produktie, de glorie van de Sovjet-Unie, de vrede en de partij. Het gebruik van de dub bele punt leert men o.m. met de vol gende zin: „Junger Pionier sein heiszt: fest auf der Seite der Menschen ste- hen, die den Frieden und den Fort- schritt lieben und dafür kampfen". Zelfs de komma staat in dienst van het regime; zie deze opgave voor "a zesde klas: Plaats de komma's in de volgende zinnen: „Am 13 Oktober dem Tag der Aktivisten gedachten auch wir der Fleiszigen Aufbauarbeit unserer Werktatigen. Wir erwarten vom Fünf- jahrplan des fried! ichen Aufbaus dasz er uns eine glückliche Zukunft schaf fen wird", enz. Maar niet alleen het taalonderricht draagt bjj tot de opvoeding in commu nistische geest. Ziehier een tweetal re- kenopgaven: vader heeft door het op voeren van zijn produktie een premie verdiend, hij koopt voor dit geld dit en dat, hoeveel houdt h;j van zijn premie nu nog over?; een aktiviste in een textielfabriek heeft op drie weef len zo en zoveel gepresteerd, waar door ze haar norm met zo en zoveel procent overschreden heeft, hoe groot was de norm? Nogmaals: men kan om deze geval len afzonderlek glimlachen, maar de glimlach verdwijnt wanneer men ziet hoe de greep van het regime ziel- ver werkelijk ieder onderdeel van de leer stof uitstrekt. Bg het voortgezet on derwijs zijn het vooral de vakken taal, geschiedenis, aardrijkskunde en maat schappijleer, die grondig bedor-en worden. Een kleine bloemlezing uit hetgeen diverse aardrijkskundeboeken te le ren geven: „Voor de boeren in West- falen wordt het steeds moeilijker hun produkten af te zetten omdat de Amerikaanse en Engelse kapitalisten buitenlandse levensmiddelen in West- Duitsland willen verkopen; de /Vest- duitse boeren kunnen hun produkten ook niet verkopen aan de Democrati sche Republiek omdat hun dit op Amerikaans bevel door de regering in Bonn verboden wordt." „Aan de rand van de Taunus liggen vele bad plaatsen, waarvan Wiesbaden het bekendst is. De militairen van de westelijke bezettingstroepen maken van deze badplaatsen veel gebruik, voor de arbeiders is daar echter geen plaats". „Finland is politiek en economisch afhankelijk geworden van de westelijke imperialisten. On der de druk van het volk heeft de Finse regering in 1952 echter een handels- er. vriendschapsverdrag met de Sovjet-Unie afgesloten." Wat de Duitse taal aangaat treft wel het meest de inhoudsopgave van het eerste rondschrijven inzake Duits van het Centrale Instituut voor Pedagogie. Deze inhoudsopgave luidt letterlijk als- volgt: Hoofdstuk I. De belangrijkste karaktertrekken van de Sovjet-litera tuur, Hoofdstuk II. Overzicht van de verschillende tijdperken in de Sovjet literatuur, Hoofdstuk III. Maxim Gorki, zijn leven, zijn werk en zijn betekenis, Hoofdstuk IV. De belangrijkste verte genwoordigers van de verschillende tijdperken en hun werk, Hoofdstuk V. De betekenis van de Sovjet-literatuur in de wereld, Hoofdstuk VI. Systema tische verwijzingen voor de behande ling van onderwerpen uit de Sovjet literatuur, Hoofdstuk VII. Opgaven en handleiding ter verdieping van de stu die der Sovjet-literatuur. Het is haast niet te geloven, maar het gaat hier om het vak Duits! Heel kras maakt men het ook bij het geschiedenisonderwijs, dat geheel in het teken staat van de strijd tussen verdrukkers en verdrukten (waarbij ook kleine ongeregeldheden als belang rijke proletarische bewegingen worden voorgesteld)De oudheid wordt geka rakteriseerd als het slaven-tijdperk, de Grieken heten dan ook uitbuiters en Plato wordt vrijwel steeds genoemd met het epitheton „de slavenhouder". In de Middeleeuwen had men het feo dalisme en daarmee uit; de leerlingen en gezellen uit de gildetüd hadden een ellendig leven. Over de Franse revo lutie is men wel beter te spreken, maar het is haar kwalijk te nemen, dat zij de verkeerde richting is inge slagen. De dictatuur van de Jacobij- nen wordt inmiddels als een snelle, strenge rechtspraak aangemerkt; de guillotine wordt in sommige geschiede nisboekjes niet eens genoemd. De Russische ingenieur Popow heeft, zoals het Westen intussen ook verno men heeft, de draadloze telegrafie uit gevonden; de Italiaan Marconi, die van deze uitvinding op de hoogte kwam, heeft zich deze ontdekking toegeëigend en haar met steun van Engelse kapi talisten verder ontwikkeld. Een fraai staaltje van communistische geschied schrijving is voorts het volgende: „in het jaar 1772 werd op initiatief van de Pruisische koning Frederik de Tweede een deel van het verzwakte Polen opgedeeld tussen Rusland, Prui sen en Oostenrijk. Pruisen roofde het Poolse kustgebied en sneed Polen af van de Oostzee, Oostenrijk nam de westelijkeOekraïne met de stad Lwow en Rusland kreeg een deel van Wit- Rusland zodat de daar levende Rus sen, die door de Polen gruwelijk on derdrukt werden, bevrijd werden van het Poolse juk". Men zal zich van de feiten herinneren, dat de Russen in deze deling geenszins een lijdelijke rol hebben gespeeld! Het gehele geschie- denisonderricht is tè typeren met de bronnenopgave, welke voorkomt in een geschiedenisboek voor het elfde school jaar: hier wordt verwezen naar 30 bronnen en wel 16 keer naar Marx en Engels, 7 keer naar Lenin en voor de rest naar andere communistische groot heden. Tenslotte een paar voorbeelden van het onderwijs met betrekking tot het christendom. Dat de Franciscaanse ar moede wordt voorgesteld als een show, bedoeld om vertrouwen te wekken bij het gewone volk, zal na het voren staande niet eens zo veel verwonde ring meer wekken. Men heeft echter nog giftiger pijlen op zijn boog. Er zijn Samenvallend met de wereldten toonstelling te Brussel zal van 23 juni t.m. 1 september 1958 te Gent een in ternationale kunsttentoonstelling wor den gehouden, gewijd aan de glorietijd der steden. Vele steden, zoals Lissabon, Barcelona, Genua, Venetië, Florence, Rome, Dubrovnik, Londen, Parijs, Mar seille, Neurenberg, Bremen, Hamburg, Kopenhagen, Stockholm en Genève zullen hieraan deelnemen. De schepen van schone kunsten te Gent heeft ook uitnodigingen verzonden aan Amster dam en Utrecht. De directrice van het Centraal Museum en de gemeente-ar chivaris van Utrecht menen, dat deze stad met een representatieve collectie kunstwerken kan verschijnen, zowel met schilderijen als met specimina van toegepaste kunsten, reden waarom B. en W. de gemeenteraad voorstellen een bedrag van duizend gulden voor ver pakking en transport beschikbaar te stellen. Elke deelnemende stad krijgt de beschikking over een ruime zaal in een grote hal bij het Museum voor Schone Kunsten, waarin kunstschatten en historisch belangrijke voorwerpen, die betrekking hebben op het glorierijk verleden van de stad, kunnen worden geëxposeerd. De stad Gent neemt alle verdere kosten voor haar rekening. Advertentie amstekdamsevaart20 TH.. 11053 KANT EN KLAAR Binnen 4 dagen retour leerboeken, die tegen het feit in, dat toch ook profane geschriften Chris tus noemen stellen, dat wetenschap pelijk niet is aangetoond, dat Christus geleefd heeft. De logisch hier op aan sluitende volgende stap doet een leer boek voor de vijfde klas, dat over Christus spreekt als was Hij een fi guur uit een of andere oude sage: Het Evangelie vertelt dat hij in Palestina geboren zou zijn, vele wonderen zou hebben gedaan, aan het kruis gestorven zou zijn enz. enz. Het Christendom wordt nog wel gewaar deerd voor de tijd, dat men het kan voorstellen als factor in de klassen strijd: als een beweging, welke tegen de keizer opstandige slaven tot zich trok. Maar daarmee is het dan ook af gelopen. De leer van de H. Drieëen- heid wordt in een der geschiedenis boeken onomwonden nonsens genoemd. Onnodig te zeggen, dat temidden van de talloze andere uitspraken, waarmee men de geesten tracht te vergiftigen in het bijzonder deze laatste materie de Oostduitse leerkrachten en ouders, die vast willen houden aan hun eigen over tuiging, voor zware moeilijkheden stelt. Over deze geestelijke problematiek van ouders en docenten en niet op de laatste plaats van de jeugd zelf meer in een volgend artikel. Het Katholiek Filmcentrum voor de Jeugd zal in oktober a.s. in Den Haag haar vijfde jaarcursus openen. De leer gang omvat vijfentwintig lessen, waar in de belangrijkste aspecten van het verschijnsel film behandeld worden, toe gelicht met films, fragmenten e.d. De lessen worden eenmaal per week gege ven. Ter afsluiting van de cursus kun nen de deelnemers een examen afleg gen. Een behaald diploma geeft o.a. toe gang tot een vervolgcursus bestaande uit 15 lessen, waarin de reeds behan delde stof verder wordt uitgediept. Met deze vervolgcursus zal dit jaar een aan vang gemaakt worden. Eventuele belangstellenden gelieven zich zo spoedig mogelijk op te geven bij het Bureau K.F.J. Dedelstraat 14 Den Haag (tel. 11.13.15). Ook in het zuiden van het land wordt de ka deropleiding voortgezet. In Breda en Sit- tard zal voor de derde maal een ka dercursus worden ingericht, thans ook met een tweede leerjaar. Deelnemers voor Breda kunnen zich opgeven bij de Academie St. Joost-St. Janstraat 18, Bre da. Deelnemers voor Sittard kunnen zich opgeven bij de heer H. Schreine macher, Leyenbroekerweg 94, Sittard. Nederland heeft voor vandaag voor alles twee dingen nodig: ten eerste een rijksbTgroUna, die gezond is en die met name ook in conjunctuurpolitiek opzicht de toets van de kritiek kan doorstaan en ten tweede het tenminste voorkomen van een verdere algemene stijging van de arbeidskosten door een doelbewust prijsbeleid. Een dergelijke stijging kunnen wy ons in de komende periode bepaald niet veroorlovenIn de komende tijd moet de produktiviteit op de lonen inlopen, m.a.w. wij moeten een stuk loonstijging alsnog „inverdienen aldus minister J. Zijlstra tijdens een lunch te 's-Graven- hage gehouden als afsluiting van het parlementaire industriebezoek. De bewindsman besloot zijn rede als volgt: „Wij moeten ons hoeden voor het ons overgeven aan wensdromen, omdat die de daadkracht, nodig voor het voeren van een vastberaden beleid zul len verslappen. Daarnaast moeten wij ons ook hoeden voor het vervallen in een paniekstemming, die de zorgvuldig heid zou kunnen schaden, waarmede bedoeld beleid moet worden gevoerd, waardoor dit over zijn doel zou kunnen heenschieten. De illusie en de paniek zijn beide voor de toekomst van ons land levensgevaarlijk". De parlementaire delegatie heeft Ne derland in lengte en breedte doorkruist en heeft de noden en behoeften van het Nederlandse bedrijfsleven van na bij leren kennen, zo zeide minister Zijlstra. Daarnaast zal toch ook opge vallen zijn, hetgeen in het bedrijfs leven in de afgelopen jaren is bereikt. Het Nederlandse produktieapparaat is sterk uitgebreid en gemoderniseerd. Het draait op volle toeren. Men kan mede daarom vertrouwen hebben in de moge lijkheden tot evenwichtsherstel van onze vaderlandse economie. De minister zeide te geloven, dat het daarom zo bijzonder waardevol is ge weest, dat een zo groot aantal leden van de Staten-Generaal aan de voor avond van belangrijke discussies over het regeringsbeleid, om zo te zeggen hebben gestort in de micro-economie, in leven en werken van onderneming en bedrijfstak. Wanneer de parlements- leden, niet voortdurend hun inzichten verdiepen, met behulp van hetgeen in onderneming en bedrijf, concreet en reëel gebeurt, verwordt de micro-econo mie tot een dorre mechanische bezigheid, waarbij men het gevoel voor de rich ting waarin het economische leven zich beweegt verliest, aldus verklaarde de bewindsman. Advertentie _j- J^ASHINGTON 1862. In dit land woedt nu reed» ruim een jaar de schrikkelijke broederkrijg. De haat jegens elkander groeit met de dag en het einde lijkt nog niet in zicht. De aanvankelijk gehuldigde gedachte, dat de Noordelijken door hun veel grotere bevolking gemakkelijk en vlug de overwinning zouden kunnen bevechten, is een misrekening gebleken. De Zuidelij ken zijn veeleer aan de winnende hand. Zij zijn veelal geoefende ruiters en jagers en gedisciplineerde soldaten, terwijl de Noordelijken van discipline nauwelijks be grip blijken te hebben. Werden de Noordelijken te land reeds menigmaal verslagen, ter zee behouden zij het overwicht. Doordat zij de kusten blok keren, bezorgen zij op hun beurt de HERENGRACHT 475 - AMSTERDAM-C TELEFOON 49100 Zuidelijke» noemelijke de in hun toenhandel. De afloop 'ta'J nog niemand voorspellen. Sn datzelfde Jaar overwon de Bollandsch Sociëteit van Levensverzekeringen has' schroom om mei levensverzekeringen ,,l' koop te lopen". Een sobere plaat met uitsluitend gegeven! omtrent namen (directie en commissaris' sen) en cijfers, was de eerste stap op rt' clameterrein. Wenn wir besser arbeiten, werden wir besser leben. Uberlegt, wie ihr noch besser arbeiten könntl Wir brauchen mehr Maschlnen, mehr Kleider, mehr Essen, wenn es allen gut gehen soli." Und die Arbeiter liberlegen zusammen. Sie machen einen Plan, und sie schaffen auch, was sie sich vorgenommen haben. Unseren Présidenten besuchen in Berlin viele Menschen, Manner und Frauen aus Stadt und Land. Sie sprechen ihre Wünsche aus. Er hört alle an, er spricht mit allen. Er hilft ihnen, wo er helfen kann. Deshalb liebt unser Volk unseren Présidenten Wilhelm Pieck. 129 Een bladzijde uit een Oost-Duits schoolboekje. Een ontstel lend voorbeeld van vergiftigende leerstof. Terwijl elders in Nederland de griep als epidemisch ziekteverschijnsel betrek kelijk weinig om zich heen heeft ge grepen, vertoont zij zich in Limburg in meer algemene en ernstige mate. En kele maanden geleden werden de eerste gevallen gesignaleerd in Ambonese woonoorden, waar 60 tot 70 pet. der be woners werd aangetast. Sinsdien heeft deze A-griep snel om zich heen gegre pen. Hoewel er omtrent de omvang van deze ziekte in Limburg geen exacte cii- fers bestaan, omdat zij, hoewel besmet telijke ziekte, niet valt onder de ver plicht aan te geven besmettelijke ziek ten, kan worden aangenomen, dat in het kwartaal sinds juli door heel de provincie tienduizenden gevallen zien hebben voorgedaan. De gesignaleerde ziekteverzuimen in de Limburgse mij nen, die naar de tienduizend lopen en die van enkele grote bedrijvengroepen Maastrichtse fabrieken gaven een to taal van ongeveer duizend vormen de basis van deze schatting. De econo mische terugslag op de kolen- en andere produktie is een ernstig gevolg van deze epidemie. De A-griep in Limburg doet zich vóór onder alle maatschappelijke en leef tijdsgroepen van de bevolking: zowel kinderen als volwassenen werden en worden er door getroffen. De verwachting is, dat de ziektege vallen elk voor zich een kwestie van slechts enkele dagen zijn. Het sterfte cijfer als gevolg van de griep als zo danig is uiterst gering. Slechts vier of vijf gevallen van overlijden zijn be kend, waarbij echter de dood een gevolg is van een complicatie, zoals longont- steking of een ander -pneumonisch ver schijnsel. De noodzaak tot sluiting van enkèle scholen in Limburg was slechts in en kele gevallen, onder andere voorname lijk in Valkenburg, ingegeven door me dische indicatie. Over het algemeen is het medisch toezicht van de volksge zondheid van oordeel, dat de sluiting van scholen niet noodzakelijk is ter voorkoming van de griepuitbreiding, omdat het gevaar van besmetting niet speciaal op scholen bestaat, maar over al mogelijk is. Door de scholen niet te sluiten worden sociale en andere be langen van de gezinnen beter gediend dan door de kinderen na de lange va- kan tietijd nog eens thuis te houden, zo meent men. De onderwijsinspecties hebben zich op het standpunt gesteld, dat alleen om onderwijstechnische redenen een schooi gesloten kan worden. Dat er in Klim men, Gulpen, Hulsberg en Bunde scho len zijn gesloten, vindt zijn oorzaak dan ook in de omstandigheid, dat d» leerkrachten ziek zijn. maar niet om" dat de griep daar zo om zich neen heeft gegrepen. In Kerkrade zijn scholen geweest, waar de ziekte 42 en 54 pet. van de kinderen heeft thuis gehouden. In de streek van Heerlen was er op een ogenblik zelfs een gemiddelde van tegen de 30 pet. van door de griep aangetaste schoolkinderen. De ziekte als epidemisch verschijnsel vertoont echter ans de neiging te ver minderen en men is in medische kringen de overtuiging toegedaan, dat het ziek teverschijnsel over het hoogtepunt heen is, alhoewel daaromtrent geen enkele zekerheid kan bestaan bij de sterke en snelle verspreiding. Niettemin blijft de griepepidemie Ad dokters overstelpen met ziekenbezoek- Vele tientallen Huisbezoeken aan griep- patiënten per dag zijn voor vele huis artsen in de laatste weken heel normaal geworden. Maar nergens vertoont de griep een ernstig karakter. In medische kringen wordt echter de epidemie met aandacht gevolgd, zodat men gereed is om bij eventuele wijziging van het thans niet gevaarlijke griepkarakter, waarover echter geen aanwijzingen zijn, dire"* krachtig in te grijpen. Advertentie De kapitein die in het militaire hos pitaal te 's-Gravenhage was opgenomen, nadat hij met verontrustende berichten uit het kamp Sennelager was terugge keerd is, naar zijn familie mededeelt, op eigen verzoek voor volkomen rust overgebracht naar de Ursulakliniek te Wassenaar. per literfles 6.95 per V2 literfles I 3.55 De K.N.V.B. maakt bekend, dat hü op verzoek van de vier centrale werkgeversbonden met vertegen woordigers van deze verbonden, van de drie centrale werknemersorganisaties en de N.T.S. overleg heeft gepleegd in zake de moeilijkheden, die het bedrüfs- leven tengevolge van het houden van interlandvoetbalwedstrijden op werkda gen ondervindt. Door de vertegenwoor digers van de werkgevers- en werkne mersorganisaties werd bij dit overleg gewezen op het aanzienüjke produktie- verlies, dat ontstaat doordat de werk nemers in groten getale vrijaf vragen of zelfs ook ongevraagd vrijaf nemen, teneinde de rechtstreekse uitzending van een interlandwedstrüd op het tele visie-scherm te volgen. De wedstrijd Nederland-Oostenrijk op 25 september a.s. zal bij wijze van proef neming behalve des namiddags recht streeks tevens nog op de avond van die dag, n.l. om 8 uur, onverkort door de televisie worden uitgezonden. Verwacht wordt, dat op deze wijze de moeilijk heden voor het bedrijfsleven voor een belangrijk deel zullen worden onder vangen. Advertentie Maak méér van Uw vacantie- of zakenreis. Vlieg per BEA naar Londen (vier Viscount vluchten per dag). Van Londen brengt de BEA Viscount U snel en geriefelijk naar Edinburgh, Glasgow of Belfast (in 100 min.), Birmingham (in 40 min.), Manchester (in 55 min.), naar de Schotse Eilanden en Hoog landen, het Eiland Man en de Kanaal-Eilanden. Inlichtingen hij Uv> reishvnan of bij de BEA, Leidseplein 29. Amsterdam-C. TeL 64849 Na een langdurige ziekte is te Leiden overleden de zeereerwaarde heer P. J van Bakel, conrector van het St.-Elisa- beth Gasthuis te Leiden. Conrector Van Bakel werd in Heem stede geboren 19 juni 1911 en priester gewijd 14 mei 1940. Hij was kapelaan in Wieringsrwerf, Katwijk aan de Rijn, waarna hij rector werd van Huize St- Jeroen te Noordwijk. In september 1951 volgde zijn benoeming tot conrector te Leiden. Dezer dagen is in Deurne een begin gemaakt met de bouw van een cultu reel centrum, waar te zijner tijd de schilder en naald werker Willy Mar- tinali de kunstzinnige vorming van de jeugd in de Peel ter hand zal gaan nemen. De plannen voor de bouw van dit centrum, waar ook Martinali's leer lingen Jack Harden en Harry van Moorsel een werkplaats zuilen krijgen, zijn tot stand gekomen door eendrach tige samenwerking van rijk, provincie en gemeente. Het ligt in de bedoeling bij het gereedkomen van het huis een expositie te houden, waarop o.a. werk van bekende Duitse schilders te zien zal zijn. Het kunstnaaldwerk van Martinali wordt binnenkort in het Van Abbe- museum te Eindhoven tentoongesteld. De vereniging voor veilig verkeer Eindhoven welke sinds tal van jaf een sluimerend leven leidde, is gered ganiseerd en tot nieuwe activiteit komen. Voor de komende maandag neZ.a diverse acties op het prograh1 zij staan. Eén hiervan is de plaatsing1 zes stad van ideëenbussen. Gedurende re weken zullen om de week in een nge- stadswijk vijf bussen worden eea bracht, waarin iedereen, die m®e be_ bijdrage te kunnen leveren voorge. vordering van veilig verkeer, z J pe dachten op papier kan depon en ingezonden ideeën zullen Jj ^er- grondig op hun waarde word zocht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 10