„DE SCHUYLENBURCHT", fraai parochiehuis in het Kleverpark Meaal werd werkelijkheid Vijf en twintig jaar bollensanering DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL W Alliance - hockey - 30 jaar H WOLLEN dekens PERZISCHE TAPIJTEN Maatregelgeboren uit de crisis der dertiger jaren Drieledig feestdat zilveren jubileum alsnog wil achterhalen Het jubileum van „Alliance" SLEUTEL WEG? 19.50 21.50 27.50 50.55 T- <- ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1957 PAGINA 3 DE NIEUWE WINTERCOLLECTIE 5 REEDS in ons bezit 1-PERS. EFFEN DEKEN 150 x 200... 14 90 2-PERS. EFFEN DEKEN 170 x 220. 1-PERS. JAQUARD 150 x 200 2-PERS. JAQUARD 170 x 220. 1-PERS. ZUIVER WOL hypermoderne dessins, 150 x 200. 1-PERS. ZUIVER WOL extra-zwaar, moderne kleuren, 150 x 200 TEVENS VOEREN WIJ DE OVER BEKENDE MERKEN AaBe, VAN WIJK enz. HAARLEM kruisstraat - TELEF. 11491 Officieus in gebruik BÜksem ingeslagen in toren van kathedraal Hoeksteen gekanteld zonder van zijn plaats te komen Haarlem koopt twee schilderijen van S. H. de Roos Katholieke studenten „Sanctus Bavo"' begint nieuw verenigingsjaar FUUTLAAN 18 DÉN HAAG Smyrna- en Soedanwerk aan: N.V. SPECIAALZAAK LABOR NIEUWS VAN FATHER C. VAN GRAVEN Hermnermg aan hand. Willem Murt en de het comPlex van maatregelen is niets zijnen Hoe is het nu? „DE SLEUTELSPECIALIST" Programma Minerva Theater gf ids (f\»\n nnrtnjX*j'i ;|t|niT7|ftn'i' A He1 is toch zover gekomen. De parochie van het Kleverpark heeft haar eigen huis. Een buitenkerkelijk centrum. Een trefpunt voor de parochianen, waar zij elkaar bij verschillende gelegenheden kunnen ontmoeten. De parochie van het Allerheiligst Hart van Jezus bestaat nu fuim vijftig jaar, maar tot nu toe was het er niet van gekomen een parochiehuis op te zetten. Waar moest dat trouwens gebeuren? Niet zo lang geleden echter kon het kerkbestuur in het bezit komen van het woonhuis van dr. J. M. A. van Schuylenburgh, cn die kans werd dank baar aangegrepen. Pastoor M. Louwe o.f.m. begreep, dat er nu een kans gekomen was, die niet gemist mocht worden. teE'' is hard gewerkt om de plannen, die meteen op stapel werden gezet, is ggrwezenlijken. Daar was veel voor komen kijken, maar het resultaat wordenee?t' dat een dezer dagen het parochiehuis officieus geopend kon Gn de pakkende naam meekreeg „De Schuylenburcht". Zo eenvoudig als Een gezellig zitje in het beneden- zaaltje van „De Schuylenburcht" met het buffet, het domein van de heer Draijer. De achterwand wordt weggebroken, wanneer de uitbouw in de tuin gereed zal zijn. het natuurliik AfeT <Tij het schrijven, is het natuurlijk niet gegaan. Zonder geld valt er mets te beginnen. Er kwam een groot comité tot stand, zoals dat bij iedere bijzondere gebeurtenis pleegt te geschieden, en uit dat comité kwam een Werkcomité voort, dat samengesteld Was uit zakelijk ingestelde, maar tevens idealistische parochianen, wie geen moeite teveel was om de plannen tot Werkelijkheid te brengen. Er was uiter aard de nodige moeite. Voorzichtige Wensen waren oprecht van mening, dat er te hoog gegrepen werd, maar toen bleek, dat de zakelijke mannen uit het c°mité de deugd der voorzichtigheid op voortreffelijke wijze beoefenden en zo'n beetje gingen gelden als de wijzen uit de parochie, was er van een te hoge klucht geen sprake. Men mag echter nog zo wijs zijn en Voorzichtig, nog zo zakelijk en idealis tisch, zonder medewerking van anderen valt er niet veel uit te richten. Die anderen waren in dit geval de parochia nen van het Kleverpark, tot wier wel zijn tenslotte het parochiehuis zou ge- Sticht worden. Nu is de parochie van het Klever park een singuliere gemeenschap .Zij omvat vele variëteiten en voor de buitenstaander gaat het leven daar zonder veel schokken zijn gang. Een pastoor kan echter altijd rekenen op de steun van zijn parochianen, zoals nu ook pastoor Louwe heeft mogen ondervinden. Hij hield een vergade ring voor alle parochianen in de kerk om de plannen toe te lichten, maar wie mocht menen, dat de niet zo ver bijsterende opkomst een fiasco bij Voorbaat verzekerde, kwam bedrogen uit. Er ging een circulaire de parochie in, waardoor de parochianen hun fi nanciële steun konden verlenen De verwachtingen werden ver overtrof fen. Binnen het jaar was er ruim f 20,000 in kas, of om precies te zijn f 20.956,25. Daar kwam nog een onverwacht douceurtje bij. Destijds waren er reeds fancy-fairs gehouden vanwege de Derde Orde in de parochie voor een soortgelijk doel. Men had nog steeds f 15.000 in kas Welke spontaan afgestaan worden voor het parochiehuis. Het comité had dus een gezonde basis, waarop letterlijk en figuurlijk gebouwd kon worden. De Advertentie heer J. P. A. Nelissen werd aangetrok ken als bouwkundig adviseur en met volle kracht ging men aan de slag. Er moest heel wat gebroken worden in het oude huis, maar het resultaat is fraai en doeltreffend geworden. Gisteren hebben wij gelegenheid gehad het parochiehuis van onder tot boven te bekijken. Beneden is er een commis siekamer en een aantrekkelijk zaaltje met buffet. Het ligt in de bedoeling dit zaaltje op zeer korte termijn met een uitbouw in de tuin uit te breiden met een diepte van zeven meter. Er zal dan ruimte komen voor ongeveer 200 per sonen. Boven is nog een aantrekkelijk zaaltje ingericht, terwijl daar verder o.a. de appartementen zijn van de concierge en zijn echtgenote, het echtpaar G. Draijer, dat ook de scepter zwaait over het buffet. Zoals reeds gezegd, is het nieuwe parochiehuis officieus in gebruik geno men. Dat gebeurde woensdagavond tijdens een vergadering van het grote comité. Als buitenstaander hebben wij toen ervaren, dat de plannen van een jaar terug wel moesten slagen. De heren achter de groene tafel bleken aan elkaar gewaagd. De gemoedelijke en gezellige sfeer daar tekenden de gang van zaken, waarmede het huidig resultaat bereikt kon worden. Geen wonder dus, dat pas toor Louwe op de hem hart-grondige wjjze een uitvoerig dankwoord sprak. Het liefst zou hij iedereen by name ge noemd hebben, als het kon elke parochiaan, die zyn financiële medewer king verleend had. Zijn dank ging uit naar alles en iedereen, maar vooral naar de parochie in haar geheel, die op zo'n grootse wijze het comité, maar vooral zichzelf geholpen had. Er is thans een beheerscommissie voor het parochiehuis samengesteld, dat in samenstelling vrijwel overeenkomt met het werkcomité. Daarin hebben behalve pastoor Louwe zitting de heren H. Hoes, vice-voorzitter, A. van Koningsbrugge, penningmeester, P. v. d. Berge, secreta ris, M. Möllmann, Th. Kloet en H. v. d. Ham. Om practische redenen zijn de twee kerkmeesters M. Wiesman en A. Nolen uitgetreden. Tijdens die bijeenkomst deed de heer Hoes nog enkele zaken uit de doeken. Ao deelde hij mede dat de parochiële eging de kruisbeelden ten ge- vaniüo hGeit gegeven. Er komt een klok er Jjfn eu-et collectantencollege, maar SDelon b^beeld n°g verschillende vergadering dl wat er de penningmeest» gepasseerd had en geluid laten horen eenTelTdFtlmiSi1SC|h een gelukkig start- Zonder dat het iemand is opgevallen ls in de nacht van woensdag op don derdag de bliksem ingeslagen i„ de vrouwetoren, de zuidelijke toren, van de kathe(lraie basiliek St. Bavo aan de Heidsevaart. Gisterenmorgen keek echter ue koster van de kerk toevallig naar boven en zag, dat een van de menS„fneit eniK*ms schuin stond. Toe,, men ging kijken bleek, dat door de blik sem de steen, die bestaat uit Beiers graniet, met een stuk muur was losge slagen en precies ondersteboven op ongeveer dezelfde plaats lag. Men vraagt zich af hoe het mogelijk is dat een blok graniet, dat tachtig cen timeter in het vierkant meet, dat ze ventig centimeter hoog is en een ge wicht heeft van ongeveer elfhonderd en twintig kilogram, omgeslagen is en op dezelfde plaats terecht gekomen is. Men hoopt zo spoedig mogelijk de steen in zijn oude positie terug te brengen, daar het gevaar bestaat, dat hij bij een harde windstoot naar beneden zal ko men. Het werk wordt echter ten zeer ste bemoeilijkt, doordat het niet moge lijk is een steiger te plaatsen. Dat zou namelijk enkele duizenden guldens gaan kosten. De aannemer van het werk, de heer P. G. M. Ottolini verklaarde, dat wanneer de steen naar beneden geko men zou zijn, hjj door alle gewelven heen gevallen zou zijn. De schade zou dan niet te overzien zijn geweest. schot. Er is die avond gesproken over alles wat mogelijk en onmogelijk was. Men wil er graag bijeenkomsten beleg gen voor jongelui, voor moeders, voor oude mensen. Kortom het parochiehuis moet een buitenkerkelijk centrum wor den voor de parochie. Daarnaast bestaat er bijvoorbeeld voor verenigingen gele genheid een zaaltje te huren, terwijl recepties en andere ontvangsten daar eveneens gehouden kunnen worden. Wij hebben hier een rooskleurige be schrijving van „De Schuylenburcht'' kunnen geven en niet minder van de financiële toestand. Wie echter mocht menen, dat de zaak nu uitstekend voor elkaar is, begaat een grote vergissing. Zoals de heer Nelissen, die als adviseur aan de beheerscommissie verbonden blijft, mededeelde, zal men binnenkort beginnen met de uitbouw van de bene denzaal. Daarna wil men verder in de tuin een grote zaal aanbouwen, die de mogelijkheid zal geven voor parochie avonden en dergelijke in groot verband. Men hoopt dus op de steun van de pa rochianen te mogen blijven rekenen. Het ziet er gelukkig naar uit, dat dit ook het geval zal zijn. Zij zijn zowel maandag- als dinsdag avond van 7 tot 9 uur in de gelegenheid „De Schuylenburcht" te bezichtigen. Dan kunnen zij ervaren, dat hun geld goed besteed is geweest. De zaaltjes doen fris en gezellig aan, zijn modern in de kleuren gezet en hebben een fraaie wandversiering dank zij de mede werking van kunsthandel Niemann. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft besloten om een tweetal schilde rijen aan te kopen van de heer S. H. de Roos, die vandaag zijn 80e verjaardag viert. Zy zullen worden geplaatst in de moderne afdeling van het Frans Halsmuseum. De keuze uit het oeuvre van de heer de Roos viel op zuiver esthetische gron den toevallig zó uit, dat de beide aan gekochte werken zijn kwaliteiten op dit gebied vertegenwoordigen, zowel op 31- jarige als op 80-jarige leeftijd: het vroege werk, „De Slatuintjes te Am sterdam" (krijt en waterverf) dateert na melijk uit 1908, terwijl het recente da teert van dit jaar en de sfeer oproept van het duinlandschap bü Bakkum (se- pia-tekening). Het nieuwe verenigingsjaar van de Haarlemse Katholieke Studentenver eniging ..Sanctus Bavo" wordt geopend met de kennismakingstijd, welke maan dagavond 16 september om 20 uur begint in het perceel Bloemendaalseweg 70, te Bloemendaal. Deze kennismakings tijd, waarvan de eerste week intern is, wordt gehouden op voet van ongelijk heid. De vereniging neemt echter prin cipieel afstand van lichamelijke gróe- ning, in welke vorm dan ook. Een ken nismakingstijd op voet van gelijkheid is mogelijk voor hen, die volgens de mening van het bestuur hiervoor in aanmerking komen. Ruim vijftien can- didaatleden hebben zich reeds voor deze kennismakingstijd opgegeven. Om inlichtingen omtrent de vereniging kan men zich alsnog wenden tot een der navolgende adressen: mej. Ch. D. Roe land, Dennenstraat 4, Haarlem N., tel. 53274. J. C. de Groote. Duinlustpark- weg 44, Santpoort, tel. 02560-8309. Advertentie SUBLIEME OORSPRONKELIJKE SHOWROOM: TEL. K 1700-33.89.29 Advertentie Vraagt inlichtingen over Rijksstraatweg 127 - Telefoon 54012 pe vooral in de bollenstreek bekende missionaris van Mill Hill father C. W. van Graven vertoeft momenteel in Tororo (Uganda). Op een leeftijd waar op men als regel van zijn rust gaat genieten ging deze ijverige missionaris opnieuw naar zijn missiegebied. Hij werd daar bouwpastoor van een kerkje in Tororo town. Ondanks zijn hoge leeftijd wist hij talloze moeilijkheden (waaronder de financiële niet de min ste waren!) te overwinnen en hij heeft een stille hoop dat de kerk met Kerst mis klaar zal zijn. Hij vraagt zich echter af: „Zal ik het nog beleven?" Zijn ge zondheidstoestand is achteruitgaande en zo schrijft father Van Graven „Ik ben nu een oude man die alleen maar kan toezien hoe het werk gaat. Ik zou er nog zo graag zelf aan meedoen, maar God heeft het anders beschikt". Zijn enige wens is nog de kerk in gebruik te mogen zien. Hy beschikt echter niet over voldoende geldmid delen en hoopt op de spoedige hulp van de missie-vrienden. Zijn gironum mer is 521293, ten name van father C. W. van Graven, Achterweg 25, Lisse. Het bloembollenvak maakte rond de dertiger jaren een donkere tyd mee. Het economische leven van ons land scheen op het dieptepunt gekomen en het bollenvak ondervond daarvan in niet geringe mate de weerslag. Men begreep in vakkringen dat het zó niet langer ging. Faillissementen en gedwongen liquidaties waren aan de orde van de dag. Het vak was ziek. De eerste plannen tot verbetering, tot sanering, kwamen langs de weg der ingezonden stukken en dergelijke publiciteitsmogelijkheden. Men wilde een teeltregeling in het leven roepen om daarmee de oogst te beperken en de grote overschotten te vermijden. Het kwam zo ver dat er een scmi-over- heidsinstantie werd opgericht, de Nederlandse Sierteelt Centrale voor de kwekerij, de Nederlandse Exportcentrale voor de buitenlandse handel. Een eerste teeltregeling werd ontworpen waarbij men tegen inlevering van een voorgeschreven kwantum plantgoed een bepaald teeïtrecht kreeg toegewe zen. Dat was in 1932, nu 25 jaar geleden. TT het nuchtere verstand toch de over- -mT -i Van een openlijke tegenstand tegen De nieuwe regeling ontmoette felle tegenstand en bittere bestrijders. Er werd zelfs een vereniging van anti-sa neerders opgericht, door de voorstan ders van de teeltregeiing honend, doch letterlijk vertaald met „Vereniging te gen gezondmaking". Er ging bijna geen vergadering voorbij of de anti-saneerders roerden zich. Mannen als wijlen Murk en an deren stortten de fiolen van hun toorn over de hoofden der pro-saneerders uit. Zij deden dat dikwijls met veel bravour en de redevoeringen uit die tijd, wat demagogisch doch retho- risch, het beluisteren altijd waard, liggen vele vakgenoten nog goed in het geheugen. Willem Murk was de ziel van de tegenstand, daarbij bijgestaan door thans nog l-evende figuren maar toen hij overleed was aan de tegen stand een groot deel van haar kracht ontnomen. Intussen was de teeltbeperking er en zij bleef ook en de regering had inmid dels een flinke vinger in de pap gekre gen. Enkele jaren na het invoeren van de sanering werd het bioembollensur- plusfonds opgericht, een instituut dat de overschotten uit de markt nam. Deze overschotten waren er altijd, want de teeltbeperking mocht niet zó star wor den doorgevoerd dat er geen enkele spe ling overbleef. De opgekochte bollen werden, wanneer bleek dat ze niet kon den worden uitgevoerd, vermalen tot veevoeder. De regering gaf als eerste voorschot voor de financiering van het plan een bedrag van 2 miljoen gulden, waarvan zij er later IK miljoen schonk, doch voor de rest heeft het vak zich in dit verband altijd zelf moeten bedrui pen. Het voert overigens in het bestek van dit overzicht te ver om alle aspecten van de sanering te signaleren. De Ne derlandse Sierteeltcentrale is verdwe nen en werd gevolgd door het Bedrijfs- schap voor Sierteeltprodukten (in het raam van de z.g. Woltersomse organi satie) en thans worden de regelingen uitgevoerd met alles wat daaraan vast zit, door het Produktschap voor Sierge wassen als onderdeel van de publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie. Hoe staat het bloembollenvak in zijn geheel er thans tegenover? De bollen- man is over het algemeen een uitge sproken individualist, maar... een nuch tere. Het vak als geheel verfoeit in zijn hart iedere maatregel die inbreuk maakt op de persoonlijke vrijheid maar daarnaast is het nuchter genoeg om de ogen niet te sluiten voor het' voordeel dat de sanering het vak heeft gebracht. Het ging er m-ee als met elke nieuwig heid, een deel wees het prompt af, door een ander deel werd het, zy het dan schoorvoetend doch als onvermijdelijk beschouwd, aanvaard. Felle uitdrukkin gen als „De goeden betalen voor de slechten maar komen zelf in het armen huis" of: „Laat maar uitzieken, de ster ken redden het toch wel" overstemden de goedkeuringen maar allengs kreeg te bespeuren. Een -enkele stem klinkt op een vergadering nog wel eens uit die hoek maar daarover maakt men zich niet druk. Want de maatregelen, daar is elk wel van overtuigd, zijn een zegen geweest voor vak en streek. Ook als was en is men het lang niet altijd eens over onderdelen het vak kan een gedirigeerde teelt niet meer missen. Dat het vak het zelf ook zo voelt be wijst het vrijwillig terugkeren tot de hyacinthenteeltregeling, toen men en kele jaren geleden meende dat deze tak van cultuur wel kon worden vrijge laten. Nadelen en scherpe kanten zijn er natuurlijk altijd wel mee en aan ver bonden geweest. We noemen b.v. de handel in teeltbewijzen, die jaarlijks een aanzienlijke omvang bereikt, ook en vooral financieel. Ook ïn het fiscale vlak liggen er ten opzichte van het teeïtrecht voetangels en klemmen doch wij gaan daarop in dit artikel niet ver» der in. Elke zaak heeft nu eenmaal een zonnekant en een schaduwzijde. Vijfentwintig jaar geleden werd het bollenvak gesaneerd. Maar het vertrouwde beeld van de man, die met zorg zijn veld van kwalijke zaken saneerde, bleef. ij zijn nu allemaal zo'n beet je thuis van vakantie. De laatste zwervers zijn binnen de veste op honk teruggekeerd. De vreemdeling heeft met lieve herinneringen de stad verlaten om thuis te vertellen, hoe mooi, hoe zonnig en hoe nat het in Haarlem was. Goed, wij zijn dus weer onder elkaar. De bankdirecteur en de bankportier hebben een aardige buitenlandse reis gemaakt, menig meisje heeft haar hart elders on der een blauwe hemel verloren en mijn collega's hebben niet op gehouden aanzichten naar mij te sturen vanuit verre lustoorden. Eén stuurde zelfs een kaart van uit Sicilië. Hij moet het daar uit stekend gemaakt hebben tussen ruines en oude tempels, hoewel het van de Etna niet complimen teus was direct vuur te gaan spuwen, toen hij voet aan wal zet te. Nog een paar avonden zijn wij kwijt om sterke verhalen te ver tellen en vooral om fioto's te kij ken, hele series met Haarlemmers in allerlei standen. Moedige alpi nisten, zonnende strandnymfen en ernstige kerkbezoekers. Maar dan is het heus voorbij. U en ik lopen weer in het gareel van iedere dag, wij komen elkaar te gen en drinken een kop koffie. Van de week echter heeft Ken- nemerland een laatste invasie be leefd van vreemdelingen, hoog staande lieden, die als parlemen tariërs ons goede volk represente ren in de Eerste en Tweede Kamer. Gezellig kwamen de dames en heren met een autobus Haarlem binnenrijden, een vertrouwd sei zoenbeeld, zij het dat er vrijwel w Wercl ftehost of gezongen. Nee, net was meer een genoeglijk kou- en met hier en daar een licht schertsje, waarmede het gezel schap zich bezig hield. Zo hoort het ook. Haarlem is en blijft een nette en deftige stad, waar je niet met yeel holderdebolder komt bin nenrijden. En een parlementariër kent zijn pappenheimers. De dames en heren uit de Eer ste en Tweede hebben verschillen de bedrijven in Haarlem bezocht en zij betoonden zich nieuws- en leergierige bezoek(st)ers. Zij sta ken weer wat op, liepen af en toe een snoepje op en leverden zo nodig commentaar, als ze niet al les als zoete koek wilden slikken. Heel even heb ik geprobeerd de heren op het acute kennispro bleem te wijzen, maar ik kreeg geen schijn van kans, omdat ze de handen al vol hadden om van de Kamers geen kermis te maken. Laat ik u eerlijk zeggen, dat ik een hoge dunk heb gekregen van onze Staten Generaal, en ik hoop, dat zij die ook van ons Haarlem mers hebben gekregen. Dat moet wel. Zij hebben natuurlijk die nog lege autobus op het Frans Hals plein gezien met het reclamebord „17 september Prinsjesdag. Op naar de Staten Generaal". Zo zijn wij in Haarlem. Direct op tegen bezoek gaan. "et is in het Haagje intussen weer prachtig voor elkaar gekomen. U hebt toch gele zen, dat de politiemensen in de Residentie een gala-uniform aangemeten krijgen. Ik geloof, dat het hoog tijd wordt, dat wij in Haarlem dat voorbeeld gaan na volgen. Weliswaar heeft de Bloe menstad nog steeds geen eigen po- litiepaarden, maar dat is geen reden om onderwijl een andere ac tie te gaan ontketenen voor een gala-uniform. Altijd dat eentonige zwart, met hoogstens een witte pet. Dat is zo'n immens vervelend gezicht. En waarom zou een poli- tie-agent geen recht hebben op een zondagspak. Nu moet men niet komen aan dragen met het verhaaltje, dat Den Haag heel iets anders is dan Haar lem. Natuurlijk is dat zo. Geluk kig. Maar de opmerking dat Den Haag veel meer bijzondere gele genheden heeft om met gala voor de dag te komen, accepteer ik niet. Dan moeten wij in Haarlem maar meer gelegenheid sceppen. Wij leven nu in een tijd, dat onze fees ten steeds minder worden. Daar moet een einde aan komen. Als wij de Bloemenstad zijn, moeten de bloemetjes ook buiten gezet wor den. En alles in gala. Voor zover mij bekend, is de bur gemeester de enige in Haarlem, die in een bijzonder buitengewoo model kan verschijnen. Dat is voor een stad als Haarlem veel te weinig. Noem al dat gala voor mijn part show, maar zonder show is het leven niets waard. De moderne de mocratie heeft alles wel genivel leerd, wij zijn allemaal gelijk ge worden, maar de meest verwoede democraat blijkt in zijn hart te haken naar fraai uiterlijk vertoon. Gun die man zijn plezier. En laat de schijn gerust eens de werkelijk heid overschaduwen. Soms kan dat geen kwaad. Zjn de weergoden Alliance zondag gunstig gezind, dan zal op die dag een begin gemaakt worden met de feestelijkheden weike ter ge legenheid van het 30-jarig bestaan van de hocke.y-vereniging voor de eerstvol gende drie weekeinden zijn ontworpen door een niet alleen doeltreffend, maar ook act'ief werkende jubileum-eommis sie onder voorzitterschap van J. Ver biest, die 5 jaren geleden met hetzelf de bijltje gehakt heeft en wiens plannen toen op de rand der verwezenlijking volledig strandden. Om volledig begrip te hebben voor deze jubileumviering, voor de grootse opzet en voor het vele werk dat de leden voor het 6e lustrum hebben ver zet, moet even in herinnering gebracht worden dat het zilveren feest, dat in februari '53 gevierd zou worden, direct na het bekend worden van de natio nale ramp in Zeeland werd afgelast, terwijl eenparig werd besloten om de aanwezige gelden voor deze viering ter beschikking te stellen van het ram penfonds. Met dit 6e lustrum wordt dus ook nog een beetje het zilveren jubi leum nagevierd, hetgeen de plannen grootser deed maken, het enthousias me levendiger. De opmars van Alliance in de hockeysport ging aanvankelijk niet met grot-e sprongen. Elke winst welke in de loop der jaren werd gemaakt, moes! gedegen geconsolideerd worden. Niet temin werd doorgedrongen tot de hoge regionen van de K.N.H.B. en al jaren lang is Alliance vertegenwoordigd in de overgangsklasse. Sinds de oprich ting der damesafdeling in 1942, waar toe de toenmalige voorzitter D. Hen- fling de stoot gaf, maakte Alliance een periode van grote opbloei mee, want de geschiedenis dezer hockey-dames toont aan dat in wel zeer korte tijd de promotieklasse werd bereikt. De laatste vier jaren leek het er op dat de dames voorlopig geen kans zagen om d-e hoogste klasse te bereiken, want tot drie keer in successie werden zij by de promotiewedstrijden terug ver wezen naar de op een na hoogste sport. Juist met dit jubileum voor de boeg slaagden zij dit voorjaar er in om de zeer moeilijke promotiestap te doen en de eerste klasse te bereiken. Er is dus volop red-en om tot feest viering over te gaan en volgens het programma is ook dit punt van het verenigingsleven niet als een senicure opgenomen. De start wordt gedaan met een groot nationaal hockey-toernooi, waaraan Togo, H.D.M., Groen Geel! Victoria. Delftse Studenten en Rood Wit met elftallen van de jubilerende club zullen kampen op de velden in het Heemsteeds Sportpark. Na afloop zal de prijsuitreiking op originele wijze geschieden aan boord van een grote dubbeldeks passagiersboot, welke in de loop van de avond met de toernooideel- nemers de wateren in en rond Haarlem zal bevaren. Tijdens de tocht zal een tango-tea worden gegeven. Tijdens de grote vakantie hebben vele junioren van Alliance een dag bij een werknemer de handen uit de mouwen gestoken en met het financiële resultaat daarvan hebben zij belangrijk bijgedra gen tot de viering. Voor de jeugd is daarom op 21 september een toernooi voor de adspiranten en de dag daarna voor de junioren georganiseerd, terwijl die eerste avond bovendien een caba ret voor en door de jeugd zal worden gegeven. Het slot, maar tevens het voornaam ste deel van de drieledige jubileumvie ring speelt in het derde weekeinde. Op de eigenlijke oprichtingsdatum, 27 september wordt in de kapel van het Trïniteitslyceum een avondmis gelezen, waarna een diner en cabaret de avond zullen vullen, 's Zaterdags zal 's mid dags bij Brinkmann een receptie wor den gegeven vanaf half vier, terwyl de Vleeshal die avond plaats van sa menkomst zal zijn voor een gala-bal. De dag daarna worden alle leden en oud-leden bij het Triniteitslyceum ver wacht voor een plechtige Hoogmis en gezamenlijk ontbijt. Het slot wordt ge vormd door een hockeywedstrijd tus sen oud-leden, aan welke ontmoeting de mogelijk juiste typering van reü- nisten-ruïne-wedstryd" gegeven is. De viering van het dertigjarig be staan van de hockey vereniging „Allian ce" te Haarlem, die drie weken zal du ren, neemt zondag 15 september een aanvang met een dames- en' herenhoc- keytoernooi, waaraan de eerste elftal len van de landskampioen TOGO, HDM, Victoria, Groen Geel, en de jubilerende vereniging (alle met een dames- en he renelftal), Rood Wit (dameselftal) en Deiftsche Studenten (herenelftal) deel nemen. De wedstrijden worden gespeeld op de Heemsteedse Sportparken en be ginnen om half twaalf precies. Na afloop van het toernooi zullen alle deelnemers zich inschepen op het m.s. „Holland", waarmee een avondlijke trip naar Amsterdam wordt gemaakt. Aan boord vindt de prijsuitreiking plaats, gevolgd door een tango-tea. Advertentie LANGE VEERSTRAAT 1() TEL. 11493 De directie van het Minerva Theater te Heemstede verzoekt ons mede te delen, dat het optreden van Charlotte Kohier op 18 december plaats vindt onder auspiciën van de Heemsteedse Kunst kring. Ook de concerten van het N.-H. Philh. Orkest op 28 januari, 11 maart en 22 april hebben onder dit patronaat plaats. jon- i p er fland twee lever •noest tr de peler t ge- taten scha- ij te- 'eken i. De drs. sterk elfde iordi- ;h in ■rich- 'stel- zich igen- V- Ad- /aar- :ting- toren, e ge- n de- )ging om je te rouw tame •1 de n bi) te als v. d. tman Bon- H. Dom, n C. tel*' twee M iuwe door rdag .T.T. ster- be- In vol- tele- zijn een trale i het •kest zoen p te rkest rkesfc 3UW- tadio uit rste bats lens afel- i de aan, ;end men en and. hter they da Let- ;ers. das- lees luus )G>, zyd eve- i te ell

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3