THE NEW CLASS I Een boek dat de woede van Moskou heeft opgewekt D Resolutie over Hongarije in V.N. aanvaard Rusland scherp veroordeeld Generaal Hasselman over de toestand in Sennelager Gnpa: KNEEDBAAR HOUT van Geta Bever PIJN EN KOORTS ZIJN NUTTIG O Parlement en industrie O Engels jacht voor IJmuiden ge zonken ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1957 PAGINA 9 milovan djilas Djilas, eens Tito's vriend, nu zijn gevangene IN ',,r°r^9e Joegoslavische J {^-President, Milovan Dji- T,. eens de grote vriend var, i no, zit sinds november vo- rig ]aar in e gevangenis en het ziet er niet naar uit, dat men hem 'Poedig Vrij zal laten. De man, die l°t Voor enkele jaren nog tot de Kopstukken behoorde van de Joe- Boslavische communistische partij, Wordt nu in het officiële partij orgaan „Borba" in de felste be woordingen verguisd. Naar aanlei ding van zijn boek „The New Class" een'Diilas nu uitgemaakt voor Over het boek van Djilas „The New Class" is naar aanleiding van de onlangs verschenen Amerikaanse editie al heel wat te doen geweest. Ook in de toekomst zal er ongetwijfeld nog veel over gesproken worden, vooral omdat het vorige week ook in Engeland is gepubliceerd, terwijl er nog edities in verscheidene talen op het programma staan, waaronder een Nederlandse uitgave. Het is een uiterst belangrijk geschrift, dat een zeer waardevolle bijdrage levert tot de ontmaskering van het communisme. Het boek is, in tegenstelling met de meeste andere recente publikaties van ontgoochelde ex-commu nisten, geen autobiografie. Djilas heeft het niet over zich zelf, maar hij spreekt over een systeem dat hij goed heeft leren kennen en waarin hij eens een grote rol speelde. De bijzondere betekenis van dit werk ligt in het feit, dat het niet zal nalaten grote indruk te maken op die twijfelende communisten, die het ter hand zullen nemen. Het stelt op zakelijke toon het hele stelsel aan de kaak, en het doet dit in het eigen jargon van het inter nationale communisme. Het heeft dan ook de grote verontwaardiging opgewekt van de leiders in het Kremlin, die onder meer via Tass, een felle tegenaanval lanceerden. Er bestaan hele biblio theken vol anti-communistische boeken, maar waarschijnlijk is er nog nooit een boek verschenen dat voor Moskou zö gevaarlijk was als het geruchtmakende werk van Djilas. In „The New Class" worden onder meer behan deld: de oorsprong van het communisme, het karakter van de revolutie, de partij-staat, de dogmatiek van de Sovjet-economie, de tyrannie over de geest, en het nationaal-communisme. Maar de kern van het boek ligt in de uiteenzettingen over „De nieuwe klasse", een door Djilas gecre- eerde term. Laten wij beginnen met te vertellen wat Djilas onder deze term verstaat. Prins Bernhard erelid van de R.A.S. Prof. dr. H. Bru^mans wordt katholiek Orgelconcert in Heeswijk Zieken volgende week naar Nederland De teruggekeerde kapitein Burgemeester van Tilburg geopereerd Als wij niet werden gewaarschuwd door pijn temperatuursverhoging zou het ziekte proces onopgemerkt voortschrijden en land ITan' die zÜn beweging en zijn drmnZ^ verraden", voor „een ge- wiens f^de en 7-—'- pn mot Z geschreven en met a yesc't7 even ts „in de taal paganda ?,de Pr0" deze felle reacK Djüa* heeJ} heeft hem «f~ctle voorzien, maar dit in h Pt hnit weerhouden zijn boek ven buitBnl«-nd te laten uitge- Djilas werd in 1912 geboren. Hij was ho„ 200n van een eenvoudige d?nr Uli Montenegro. Toen de jeug- nrnto dje al spoedig van nu rit* lntelll9entie blijk gaf, ging Roi aan de universiteit van Belgrado, kwam hij weldra in con flict met de docenten en met de toenmalige Joegoslavische regering. In 1933 werd hij gearresteerd en gevangen gezet, omdat men een jonge communist met zulke revolu tionaire ideeën niet vrijelijk durfde te laten rondlopen. Toen de Duitsers in 1941 Joegosla- binnenvielen, was hij onder de 0 raten, die het gewapend verzet n Mniseerden. Hij werd Tito's voor- 'bamste medewerker. Na de oorlog Kwam Djilas meer en meer naar vo ren, en toen Tito in 1948 met Mos kou in conflict kwam, was het Dji- las, die de leiding kreeg over de anti-Russische propaganda. Maar geleidelijk aan ging hij denkbeel den verkondigen, die niet alleen de heersers in Moskou, maar ook lei dende communisten in Belgrado on welgevallig waren. Op Tito werd door velen van diens naaste mede werkers een beroep gedaan om Dji las tot zwijgen te brengen. In 1955 Werd de man, die bijna twintig jaar ang nauw met de president be- wlen^ ,™as' tot 18 maanden voor- Mraelijice gevangenisstraf veroor- anV ^aar hV stoorde zich niet deze waarschuwing. In int er- li ,ne' buitenlandse journalisten et hij zich uiterst critisch uit over aet regime. Bijgevolg werd hij in ae herfst van 1956 veroordeeld tot dfie jaar, waarvan hij nu nog maar "en maanden heeft uitgezeten. Zijn boek „The New Class" was bijna klaar ten tijde van de grote Gebeurtenissen in Hongarije en Po- e". Die evenementen dwongen hem d°bter zijn werk gedeeltelijk te her- drijven. Nog net voor zijn arresta- Xe wist hij het boek het land uit te Jaten smokkelen. Er zat een bood- Schap hij voor zijn Amerikaanse Uitgever het boek zo snel mogelijk e publiceren, wat ook de conse- luenties voor Djilas zelf zouden zijn. De ontwikkeling van het moderne communisme, zo schrijft Djilas, en de opkomst van de nieuwe klasse kan men terugvinden in de karakters en in het optreden van de historische leiders. De methoden van deze leiders, van Marx tot Khroesjtsjev, veranderden voortdurend. Het kwam nooit bij Marx op om anderen te beletten hun ideeën te uiten. Vrijdagmorgen heeft hr. ms. kruiser ,,De Zeven Provinciën" op de rede van Den Helder de drie opvarenden van het Engelse jacht „May Fly", dat don derdag op de Noordzee ten westen van IJmuiden In moeilijkheden verkeerde, per schouw aan land gebracht. Nadat de bemanning van het jacht, bestaande uit twee heren en een dame, aan boord van hr. ms. wachtschip „Neptunus" met een aperitif ontvangen was en de maaltijd had gebruikt, is zij naar Am sterdam doorgereisd om te trachten van de op deze wijze verkregen Ne derlandse gastvrijheid nog enige dagen te profiteren. Het Engelse jacht, dat aanvankelijk door de kruiser op sleeptouw was ge nomen, is ter hoogte van IJmuiden ge zonken. De Britse Royal Aeronautical So ciety" heeft aan Prins Bernhard het ere-Iidmaatschap verleend, de hoogste eer die deze vereniging kan bewijzen. De president van de Society, sir George Edwardson, verleende dit ere lidmaatschap in een eenvoudige plech tigheid in het instituut voor ingenieurs, nabij de parlementsgebouwen in Londen, Sir George zei dat de R.A.S. zich zeer vereerd voelt door de aanvaarding van dit ere-lidmaatschap door Prins Bern hard. ,,De meesten onzer kunnen in staan voor zijn groot begrip en kennis van de aeronautica," verklaarde hij. De prins, die in 1340 bij de Britse luchtmacht te Hatfield heeft leren vlie gen, heeft ruim 4.000 vlieguren, en hij heeft solo gevlogen in 96 verschillende soorten vliegtuigen, waarbij toestellen met één of meer straalmotoren. Z.K.H. is houder van het internationale civiele vliegbrevet en dat van de Verenigde Staten. Prf. dr. H. Brugmans, rector van het Europa-collega te Brugge, zal, naar vernomen wordt, binnenkort in de Ab dij Zevenbergen der Benedictijnen te St.-Andries bij Brugge het H. Doopsel ontvangen. In de U.S.S.R. en in de andere com munistische landen, aldus Djilas, Is het allemaal anders gelopen dan Lenin, Stalin, Trotsky en Bukharin het zich hadden voorgesteld. Zij hadden ver wacht dat de democratie zou worden versterkt, maar het tegengestelde ge beurde. Zij rekenden op een snelle ver betering van de levensstandaard, maar er is op dit punt nauwelijks iets ver anderd en in de onderdrukte Oost-Euro- pese landen werd het levensniveau zelfs verlaagd. De grote illusie was dat de industrialisatie en de collectivisering van de landbouw in de Sovjet-Unie, ge paard gaande met de vernietiging van het kapitalisme, een klasse-loze maat schappij zouden scheppen. In 1936 maak te Stalin bekend dat de „uitbuitende klasse" opgehouden had te bestaan. 'De zogenaamde kapitalistische kjasse was in de U.S.S.R. inderdaad uitgeroeid, maar er was een nieuwe klasse ont staan, die van de politieke bureaucra tie. Uit de klasse der uitgebuiten werd een klasse van uitbuitenden ge boren. De kern van die klasse wordt in de communistisch geregeerde staten ge vormd door de communistische partij, al vindt men in deze klasse lieden, die weliswaar geen partij-lid zijn, maar die met de heersende communisten sa menwerken. e schrijver herinnert er vervolgens aan, dat het Romeinse recht de eigendom definieert als het ge bruik van, het genieten van en de be schikking over materiële goederen. De communistische politieke bureaucratie nu, zo redeneert hij, gebruikt, geniet van en beschikt over genationaliseerd eigendom. De leden van deze bureau cratie, of nieuwe bezittende klasse, be schouwen zich als de eigenaars van de genationaliseerde materiële goederen. Zij genieten dan ook een groter inko men en hebben meer privileges dan de maatschappij normaal aan staatsfunc- tionarissen pleegt te gunnen. De nieuwe klasse heeft zich het exclusieve recht aangemeten om het nationale inkomen te verdelen, lonen en salarissen vast te stellen, de economische ontwikkeling te leiden en vrijelijk te beschikken over genationaliseerde en andere eigendom. In de Sovjet-Unie en in de satellietsta ten ziet de gewone man de communis tische functionaris dan ook als een zeer rijk iemand, die niet hoeft te werken. In dit verband is het interessant op te halen wat verteld wordt in een boek dat in 1951 in Parijs is verschenen: Stalin au pouvoir." De schrijver, Or- lov, verklaart namelijk dat in 1935 het gemiddelde loon van een arbeider in de U.S.S.R. 1800 roebel per jaar be droeg terwijl het salaris en de toela- t'an'tn' ,aid-us Djilas, tolereerde vrije discussie binnen de partij. Hij was niet be jneninp, dat het partijbestuur, laat staan de partijleider, bij voorbaat moest ♦eo» wat juisteen wat „onjuiste" denkbeelden waren. Stalin daaren- •on ri spbafte iedere vorm van discussie binnen de partij af. De formulering 71 de ideologie was slechts aan de partijleiding, d.w.z. aan hemzelf, voorbehouden. gen van de secretaris van een commu nistische districtscommissie gemiddeld opliep tot niet minder dan 45000 roebel per jaar. Voor beide categorieën is de situatie inmiddels veranderd, maar de genoemde getalsverhouding is ongeveer gelijk gebleven. Ook nu is er nog een ontzaglijk verschil tussen de betaling van de arbeiders en die van de partij functionarissen- Het lidmaatschap van de partij houdt in dat men behoort tot de be voorrechte klasse, en in de kern van die partij vindt men de almachtige uitbuiters en meesters. De nieuwe klasse, die feitelijk door Stalin ge creëerd werd, eigende zich het leeu wendeel toe van de vruchten van de economische ontwikkeling, die met de uiterste inspanning en ten koste van bittere offers verdiend waren door de massa van het volk. De nieuwe klasse heeft zich, volgens Djilas, in drie stadia ontwikkeld: Het revolutionaire communisme van Lenin maakte plaats voor het dogmatische communisme van Stalin, dat vervol gens weer vervangen werd door het huidige niet-dogmatische communisme, of zogenaamde collectieve leiderschap, van een groep oligarchen. p het gebied van industrialisatie heeft de Sovjet-economie opzien barende resultaten bereikt, al moet men niet vragen ten koste van hreveel menselijk leed dit geschied is. De landbouwpolitiek van Moskou heeft echter bepaald gefaald. Uit de beschik bare gegevens valt op te maken, dat in de U.S.S.R. de opbrengst per hectare op het ogenblik niet groter is, dan in het begin van deze eeuw onder de heer schappij der Tsaren, terwijl de veesta pel zelfs minder omvangrijk is dan die van voor de Revolutie. De collectivise ring, die economisch zulke schamele re sultaten opleverde, is overigens, even als de industrialisatie, gepaard gegaan met de verbanning naar Siberië en de opsluiting in concentratie-kampen van miljoenen arbeidskrachten. De communistische geleide economie ziet Djilas als een bijzondere vorm van anarchie. Ofschoon zij zich geleid noemt is de communistische economie wel licht de meest verkwistende in de hele geschiedenis van de menselijke maat schappij. De verspilling van grondstof fen en energie is verbijsterend, en voor de behoeften van de wereldmarkt en de productie van andere landen schijnt Moskou nauwelijks belangstelling te hebben. Intussen voert het „leidende socialistische land" een zinloze strijd om de economisch hoogst-ontwikkelde naties voorbij te streven. Maar ten kos te van wat? En met welk doel? Mis schien kan de U.S.S.R. inderdaad op bepaalde economische gebieden de hoogst-ontwikkelde staten de loef afste ken. Maar dat zal dan gepaard gaan met de gebruikelijke verspilling van menselijke arbeid, met lage lonen en met verwaarlozing van de ontwikkeling van andere takken van industrie. Die economische wedloop is trouwens in zich agressief. Wat denkt de niet- communistische wereld van het feit, dat de U.S.S.R. het leidende land wil zijn op het gebied van de productie van staal en ruwe olie, zelfs al betekent dit dat het levensniveau er voorlopig laag zal moeten blijven. Wat betekenen de leuzen „coëxistentie" en „vreedzame samenwerking," zo roept Djilas uit, „als Moskou de zware industrie tot ie dere prijs wil opvoeren, om op dit ter rein alle andere mogendheden te over vleugelen." De Joegoslavische politicus is ove rigens van mening dat de Russische leiders het Westen niet reëel zien. Hij ^rmnert aan een toespraak van vishinsky in de V.N. in 1949, een toe- .sPr®alï:> waarin 'n grote nieuwe crisis frnerika en in het kapitalistische «o.-a erJV in het algemeen voorspeld tun Maar Amerika ging juist een i,„„vl,an °.ngekende welvaart in, een L'_n Penod." Het kapitalisme waar- .iet-leiders denken, bestaat vorm lang niet meer in de oude nfn=nieuwe klasse> zo conclu- eens het toneel van de geschiedenis verlaat - hetgeen zeker dai1 za' dit einde minder be-rT w °rd?n, dan de ondergang ooit in het verleden van welke klasse dan ook. De analyse van het communistische stelsel die ile wereld hier door Djilas geboden wordt, is in één woord: ver nietigend. De critiek van communis tische Zijde heeft zich tot nog toe dan ook bepaald tot scheldpartijen op de schrijver, die kenneljjk met zijn boek recht in de roos heeft geschoten. HANS BRONKHORST. „The New Class: An Analysis of the ComVnunist System" bij Milovan Djilas. Published bij Thames and Hudson, Lon don. Alleen-vertegenwoordiger voor Ne- derl nd: Jacs. G. Robbers, Amsterdam. De Algemene Vergadering van de V.N. heeft vanmorgen met 60 tegen 10 stem men bij 10 onthoudingen de door 37 lan den ondertekende resolutie over Honga rije aanvaard zonder dat er wijzigingen in werden aangebracht. In de resolutie wordt Rusland opnieuw veroordeeld voor de wrede onderdrukking van de Hon gaarse revolutie van verleden jaar. Door het aannemen van deze resolutie heeft een overgrote meerderheid van de Verenigde Naties zich geplaatst achter het rapport van de Hongarije-commissie, waarin de Hongaarse opstand geken schetst werd als een „spontane nationale opstand," die werd neergeslagen door „de gewapende interventie van de Sov- jet-Vnie op massale schaal." Voor de resolutie aanvaard werd. had de afgevaardigde van Ceylon voorge steld het rapport van de commissie te „aanvaarden ip.v. te onderschrijven." Ook werden twee amendementen van de Burmese afgevaardigde verworpen. In het eerste werd verzocht het woord „veroordeelt" in de resolutie te ver vangen door „betreurt". In het tweede werd gevraagd de bepaling te schrappen, waarin de speciale vertegenwoordiger van de Algemene Vergadering opdracht wordt gegeven met de commissie voor Hongarije overleg te plegen. De Rus Sobolov deed nog een bittere aanval op Groot-Brittannië, Frankrijk, de V.S., Nederland en andere lan den, die de resolutie steunden. Hij zei dat Groot-Brittannië zijn koloniaal rijk trachtte te behouden en de volkeren „tot slavernij te brengen". Er komen berichten binnen van nieuwe militaire voorbereidingen tegen Jemen en de Britse strijdkrachten worden „met spoed" naar Aden overgebracht, aldus Sobolov. Tegen de resolutie stemden Albanië, Bulgarije, Wit-Rusland, Tsjecho-Slo- wakije, Hongarije, Polen, Roemenië, de Oekraïne, de Sovjet-Unie en Joegoslavië. Negen leden van het Afrikaans-Azia tische blok onthielden zich van stem ming. Zuid-Afrika was bij de stemming niet aanwezig. (Rtr-UP) De vereniging NederlandHongarije heeft het volgende telegram gestuurd aan minister Luns in New York: „God zegene u, Nederland en Hongarije voor de interventie." Op zondag 15 sept. om vier uur zal de stadsorganist van Haarlem, Albert de Klerk, het voorlaatste orgelconcert in de serie van dit jaar verzorgen, te geven in de Abdijkerk van de Norber tijnen in Heeswijk. Het concert wordt opgeluisterd door het optreden van de sopraan Elly Ameling, die „Le miroir de peine" van Hendrik Andriessen ten gehore zal brengen. Verder worden werken uitgevoerd van César Franck, Marcel Dupré en J. S. Bach- Drie Engelse schipbreukelingen, die door Hr. Ms. „Z even Provinciën a a n boord zijn genomen op de Noordzee, waar zij moeilijkheden met hun jacht hadden» gefotografeerd aan boord van de kruiser na hun aankomst in Den Helder. (Vervolg van pagina 1.) arts C. J. van Belle, internist van het militair hospitaal „Oog in Al" te Utrecht, van 10 tot 12 september in Duitsland geweest. Hij verklaarde gis teren op dezelfde persconferentie, dat er zich tot nu toe geen enkele compli catie heeft voorgedaan. De griep, die de Nederlandse troepen heeft geteisterd, heeft een zeer goedaardig karakter en treedt praktisch alleen op bij mensen onder de dertig jaar. De toestand on der de zieken in het kamn Sennelager, aldus de kapitein Van Belle, is medisch volkomen verantwoord. Honderdtwintig zieken zullen van daag waarschijnlijk in Duitsland ach terblijven. Dinsdag of woensdag zul len zij, die genezen zijn, in gesloten DAF's en zij die nog ziek zijn met ziekenauto's, in één convooi, naar Ne derland worden vervoerd. Men zal moeten afwachten of de verdere uit geschreven oefeningen van onderde len van de vierde divisie zullen door gaan. Dit hangt af van de ontwikke ling van de A-griep onder de man schappen van de uit te zenden troe pen-onderdelen. Omtrent de kapitein, die uit Sennela ger naar Nederland terugkeerde en van uit het hospitaal in Utrecht ontsnapte om een klachtenrapport over de toe stand in het Sennelager te kunnen sa menstellen, verklaarde generaal Has selman, dat deze officier medisch en psychiatrisch zal worden onderzocht. Wanneer hij toerekeningsvatbaar wordt verklaard, zal hij het rapport, dat hij aan verschillende autoriteiten heeft doen toekomen, moeten verklaren en waarmaken. De klachten, die de kapi tein heeft geuit, zullen dan worden on derzocht. De kapitein, compagniecommandant, een man van drieëndertig jaar met een goede staat van dienst, is al eens onder behandeling van een psychiater ge weest. Hij had in het begin van deze maand gemeld, dat hij zich minder goed voelde. Hij zou tegen oktober worden belast met een minder zwaar comman do, In Duitsland is hij dusdanig uit zijn evenwicht geraakt, dat hij door de divi sie-arts, luitenant-kolonel van Nouhuys, naar Utrecht werd gezonden om zich te laten onderzoeken. Officieren en onder officieren hadden zich tevoren bij de bataljonscommandant, onder wiens be velen de kapitein stond, over diens ge drag beklaagd. Intussen heeft het P.v.d.A.-lid van de Tweede Kamer de heer E. A. Vermeer aan de minister van oorlog de volgen de schriftelijke vragen gesteld: 1. Kan de minister mededelen hoe veel ziektegevallen zich bij de oefenin gen van Nederlandse legeronderdelen in West-Duitsland hebben voorgedaan? 2. Is het juist, dat een aantal mili tairen, dat reeds ziekteverschijnselen vertoonde op het moment van vertrek naar Duitsland, toch naar Duitsland is vervoerd? 3. Kan de minister mededelen of on der de ziektegevallen van het kamp Sen nelager ook andere ziekten zijn voorge komen dan de z.g. A-griep? 4. Kan de minister voorts mededelen op wiens last de bewuste kapitein in het militair hospitaal in Utrecht is op genomen? 5. Kan de minister de Kamer al die mededelingen verstrekken, die voor een juist inzicht in de gang van zaken in Duitsland noodzakelijk zijn? Advertentie Advertentie VOOR DUIZEND EN ÉÉN DOELEINDEN med Burgemeester mr. C. J. G. Becht van Tilburg heeft in het St.-Josephziekenhuil te Kerkrade, in welke stad hij tot ver leden maand burgemeester was, een operatie ondergaan. Sedert het begin van ae week verblijft burgemeester Becht in het Kerkraadse ziekenhuis. Zijn toe stand wordt goed genoemd. Burgemees ter Becht is onder behandeling van de keel-, neus- en oorarts dokter H. de Nooy. Verwacht wordt, dat hij over veertien dagen zijn functie weer kan uitoefenen. (Van onze medische medewerker) p pijn en koorts is niemand gesteld. Zij behoren bij A het begrip lijden en geen mens wil graag lij den. tenzij om hogere motieven. Pijn zowel als koorts zijn echter zeer nuttigwij kunnen er zelfs niet bui ten. Er zijn enkele, ge lukkig zeldzame ziekten waarbij de pijnzin is uit geschakeld. Mensen die daaraan lij den voelen niets wanneer zij zich sto ten of branden. Het gevolg is dat zij zich ernstig kunnen verwonden zonder het te bemerken. Als ergens in het lichaam een ontsteking om zich heengrijpt, worden wij gewaar schuwd door de pijn en eventuele temperaluursverhoging; zou dit niet gebeuren dan zou het proces de kans krijgen ongemerkt voort te schrijden. Niet voor niets spreken wij bij som mige ziekten, die in het begin vrijwel symptoomloos verlopen, van sluipen de ziekten. Vorige maal hebt u in deze kroniek gelezen over de in normale omstan digheden haast feilloze regulatie van de lichaamstemperatuur, een van de wonderen bij de warmbloedige wezens waar wij zelden bij stilstaan. Het temperatuur- of warmtecentrum in de hersenen verzorgt het constant hou den der lichaamstemperatuur. Hoe deze „thermostaat" precies werkt is nog niet bekend. Vast staat, dat hij reageert op de temperatuur van het bloed dat er door en langs stroomt, door het zenden van prikkels naar de zweetklieren en bloedvaten in de huid. Er is blijkbaar heel wat voor nodig om het temperatuursevenwicht te ver storen. Zoals gezegd, temperatuurs- verhoging is doorgaans op te vatten als een waarschuwings-, een controle teken. Koorts betekent: er is iets mis, bijvoorbeeld er circuleren ziekte kiemen of gifstoffen in het bloed; da len van de temperatuur bij een koort sige zieke laat ons weten dat het goed gaat. bijvoorbeeld als de ziekte kiemen zijn overwonnen. Een dalen van de temperatuur tot normale waar den betekent evenwel lang niet altijd dat de zieke al volledig genezen ls. Aangezien de lichaamstemperatuur in veel gevallen zo een goede graad meter is voor het verloop van een ziekte zult u begrijpen, dat het alleen in bijzondere gevallen wenselijk is ai- leen de koorts kunstmatig te doen dalen zonder dat de ziekte zelf beïn vloed, respectievelijk genezen. kan worden. Bij een gewone longontsteking zullen bepaalde geneesmiddelen, o.e, penicilline, de bacteriën doden, waar door de ziekte geneest en de koorts tevens zal dalen. Zou de longontste king niet zo goed reageren op deze geneesmiddelen, dan zou het toch wel mogelijk zijn de temperatuur te doen dalen met behulp van medicamenten, zijn. Bij elke algemene ziekte waar voor men de dokter roept geldt het als een bewijs van zorgzaamheid en begrip voor het werk van de arts te kunnen meedelen hoe hoog de tem peratuur is. Bij sommige ziekten is het van belang het verloop van de temperatuur na te gaan. Hiertoe wordt de temperatuur twee maal of vaker per dag, als de dokter dat vraagt, gemeten en genoteerd. Dit kan heel eenvoudig gebeuren door op een velletje papier drie kolommen te maken; in de linkerkolom wordt de datum, in de middelste kolom de och- tendtemperatuur en in de rechterko lom de avondtemperatuur ingevuld. o.a. aspirine. Deze genezen echter niet de ziekte zelf, zoals heel duidelijk blijkt bij griep. Een dergelijke tem- peratuursdaling kan de medicus op een dwaalspoor brengen, hetgeen voor de zieke zelfs gevaarlijk kan zijn. Er bestaan momenteel verschillende uit nemende geneesmiddelen, zoals A.C. T.H. en cortison, die bij de behande ling van meerdere ziekten van grote betekenis zijn. Zij hebben echter ook de eigenschap dat zij de ontwikkeling van de ontstekingsprocessen, die met de behandelde ziekten niets te maken hebben, kunnen maskeren, d.w.z. on opgemerkt doen verlopen, waardoor patiënt en geneesheer voor merk waardige en niet altijd aangename verrassingen kunnen komen te staan. Dit alles verklaart waarom het toe passen van deze geneesmiddelen ken nis en ervaring vereist en vanwege de noodzakelijke controlemaatregelen veelal in het ziekenhuis moet gebeu ren. Tenslotte nog iets over het opne men van de lichaamstempera tuur. Een koorts-thermometer behoort in elk huisgezin aanwezig te Het is gewenst om voor het tempe- ratuuropnemen een vaste tijd aan te houden, bijvoorbeeld 's morgens na het wakker worden: 7 of 8 uur en 's middags na de rust of voor het avondmaal. De avondtemperatuur is normaliter ruim een halve graad ho ger dan 's morgens. Over de plaats waar de temperatuur gemeten moet worden heerst veel misverstand en onbegrip. Eenvoudig, snel en zeker de betrouwbaarste me thode is de rectale meting. Als er voor gezorgd wordt, dat de meter in het midden van de opening zoetjes naar binnen kan glijden, ongeveer tot aan de plaats waar het glas breder wordt, is het volkomen onpijnlijk. Pijn wordt alleen veroorzaakt door een ruwe werkwijze. Na drie minuten kan de meter verwijderd en de tempera tuur afgelezen worden. Tegen het meten van de okseltem- peratuur zijn verschillende bezwaren aan te voeren: onbetrouwbaar, duurt langer en mede hierdoor vooral bij kinderen moeilijk door te voeren. St. (Vervolg van pagina 1) Wat doet het goed om zulke woorden te horen of op een andere plaats de steenfabrikant Terwindt een pleidooi te horen houden voor „een zodanige ver deling van het inkomen, dat de werk nemer een situatie van welstand en bezit zal verkrijgen, waardoor hij wer kelijk in welke vorm dan ook deel kan hebben aan het geïnvesteerde bedrijfs kapitaal". Was dan alles rozegeur en mane schijn en zijn we voorgoed de verdedi gers geworden van alles wat uit on dernemerskring tot ons zal komen? In genen dele. We zouden een tweetal opmerkingen willen maken die toch wel degelijk als kritiek bedoeld zijn. Men hoort wel eens beweren, dat de arbeiders in het algemeen heel anders praten dan hun leiders. Daaruit wordt dan ook tot de onjuiste afstand tussen de massa en de leiders geconcludeerd, We zijn het met deze bewering niet oneens, en we weten dat dit punt een van de ern stige zorgenkinderen is van de leiders onzer arbeidersbewegingen. Maar een bijna volkomen gelijk verschijnsel heb ben wij tijdens deze industriereis moe ten vaststellen in de verhouding indi viduele werkgeverbestuurder van .een werkgeversorganisatie. Er waren er maar weinigen die veel méér zagen dan hun eigen bedrijf of onderneming. We hebben daar begrip voor elk# mens is tenslotte zichzelf het naast maar de toenemende onderlinge afhan kelijkheid in ons maatschappelijk be stel dwingt tot een meer rekening hou den met het geheel. De secretaris van een der werkgeversverbonden zei ons: „Zowel de arbeidersvakbeweging als wij zouden veel meer in onze program ma's de karaktervorming van onze le den moeten opnemen". Zou stands- vakorganisatorische integratie hier niet bevorderlijk werken? Voorts is ons opgevallen de geheide overtuiging van sommige werkgevers, dat zij het ten op zichte van hun arbeiders zo voortreffelijk doen en dat alle klachten kunnen wor den afgedaan met: „Och, ontevreden elementen zijn er altijd". Dat klinkt zo ongeveer als wanneer een arbeider ons zou zeggen (en wel eens zegt): „Och, er zijn natuurlijk ook wel een paar goeie werkgevers." Open oog voor de mogelijkheid van eigen fouten blijft o.i. gebiedende eis. Een tweede opmerking geldt een terrein, dat deze week wel bijzonder in de belangstelling heeft gestaan, na melijk dat van de reclame. We hebben gelezen dat prins Bernhard op het reclamecongres heeft geadviseerd wat meer de nadruk te leggen op de voor lichtende aspecten van de moderne publiciteit, en niet de mensen te ver leiden „zoveel mogelijk geld uit te ge ven", We maakten het in een onder neming mee, dat de directeur ons ver telde: „De grote vlucht die ons bedrijf heeft genomen danken we voorname- liik aan het feit dat we hebben kunnen bereiken dat de mode ging meespre ken. Daardoor komen we nu tweemaal per jaar met een nieuwe collectie, vroeger soms maar eens in de twee of drie jaar. De dames willen graag aan de mode meedoen, welnu, we zagen onze omzet zich verdubbelen," Is hier nu geen sprake van een nodeloos op schroeven van niet-aanwezige behoef ten? Hier is een grote mate van zelf beheersing toch wel op z'n plaats. Overigens zijn dit maar enkele losse indrukken van een hoogst interessante week, waaraan we dankbaar hebben deelgenomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 9