Rijksuitgaven en Paus ontvangt Afrikaanse delegatie nationaal inkomen Beperking mag niet het laatste woord zijn tp Roep der rui mien Wateroverlast in Gelderse Vallei Apostolaat onder Franse arbeiders krijgt gestalte DE TROONREDE m DINSDAG 11 SEPTEMBER 1957 PAGINA 11 dit deZS streek veel last vaw air n?et b'iU. Katholieke Illustratie Samenwerking met andere landen Beperking niet het laatste woord Beperking op velerlei gebied, waarbij de regering er intussen naar streeft het meest essentiële te ontzien, mag niet het laatste woord zijn. Een positief gerichte inspan ning, zowel ter vergroting van de nationale produktie als ter ver sterking van de geestelijke en maatschappelijke krachten, zal nieuwe en ruimer mogelijkheden moeten openen. Douwe Komter overleden Gouverneur van Suriname naar Ned. Antillen door Prof. H. Brugmans in R.-K. Kerk opgenomen Steeds meer luiste raars en kijkers Missie in nood School moet worden gesloten Wielrijder door trein gegrepen Twee miljoen dollar voor een gat Nederlandse vrouwen gaan Rode Kruis-zegels verkopen Ten bate van invaliden K.O.V. steunt missie en N.O.V.I.B. De hieronder volgende tabel geeft een beeld van het verloop van de reëleen overdrachtsuitgaven en van de totale netto-uitgaven van het rijk, in veigenjKing met de ontwikkeling van het nationale inkomen sedert 1946. Jaar 1946 1947 1948 1949 1950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1958 Nationale inkomen tegen markt prijzen 9.930 12.070 14.240 16.010 17.790 19.560 20.450 21.900 24.310 26.850 28.560 30.730 31.400 31.400 Beële uitgaven Overdrachts uitgaven Totale netto uitgaven bedrag 1.212 1.545 1.980 1.554 1.727 2.098 2.476 2.621 3.062 3.430 3.800 4.183 4.207 4.207 in van het N.I. 12.2 12.8 13.9 9,7 9,7 10.7 12,1 12.0 12,6 12.8 13.3 13,6 13.4 13,4 «"O OjL.ïUU l.zui „hotten Exclusief woningbouwvoorsc BÜ de beschouwing van he^ verloop van het percentage v00r ^rrl,.n „„u gaven dient rekening te„riP tg ou" den met de invloed vai? lerl op zichte van het nationale inkomen rela tief sterkere stijging PrÜsniveau voor de overheidsbestedingen. In het bijzonder geldt dit voor de jaren 1957 en 1958. Indien de invloed van derge lijke bijzondere factoren wordt geëlimi neerd, wordt e®n ^.UIY®r beeld verkre gen, volgens hetwelk de reële uitgaven in 1957 naar ver hoed mg niet stijgen ten opzichte van 195b. Een dergelijke fac tor vertroebelt ook de vergelijking van 1957 met 1958. Voor 1958 is namelijk rekening gehouden met een verhoging van de aan het Algemeen Burgerlijk' Pensioentonds te betalen premie in verband met de sanering van dit fonds. Hiervoor is in de raming voor 1958 een bedrag van 69 milj. uitgetrokken. Zon der deze post zon de daling van het percentage van de reële uitgaven in 1958 markanter zijn geweest.. Wordt er bovendien nog rekening ge houden met de beperkte stijging van het nationale inkomen in 1958 dan blijkt, dat het streven bij de onstelling van de begroting 1958 om ook de uitga ven van de eigen overheidshuishou- ding te verminderen, mede tot uiting komt in het percentage voor 1958. Ook de in verhouding tot voorafgaande ja ren zeer beperkte stijging van het ab- f?lute peil van de reële uitgaven wijst "'erop. bin en de reële uitgaven treedt een Verschuiving op van de defensie-uitga- ven naar de civiele uitgaven. Het ver loop van de defensie-uitgaven, die in absolute bedragen sinds 1955 schomme len rond een bedrag van 1,7 mil jard, vertoont vergeleken bij het geste gen nationale inkomen enige daling De uitgaven voor onderwijs stijgen abso luut sterk en nemen ook relatief in ver houding tot het nationale inkomen toe. Dit verloop is in sterke mate door struc turele factoren beïnvloed, zoals de groei der bevolking en de toenemende be langstelling voor voortgezet onderwijs. Een voortzetting van deze ontwikkeling In de eerstkomende jaren moet waar schijnlijk worden geacht. Het totaal van de investeringen van de waterstaat ver toont een relatieve stijging als een on vermijdelijk ?evolg van de toenemende verkeersintensiteit - het autopark b.v. Is de laatste zes jaar verdubheid en de noodzaak tot uitvoering van het del taplan. Voor zover ook ten aanzien van du plan een vermindering van beste- d'nsen nodig zou zijn, kan een zekere tiid Pi?flaaVe bier hoogstens voor korte rantwoord worden geacht. overdi-achteuUga^en^ed6»1^6 k°7 d® rijke beleidsbeslissingen beïnvloed "De belangrpkste is wel die omtrent de ver- De boeren in de Gelderse Vallei heb ben op het ogenblik ernstig te kampen met de abnormaal hoge waterstand van de verschillende beken, tengevol ge van de enorme regenval van de laatste weken. Vele beken zijn buiten hun oevers getreden en hebben tien tallen hectaren wei- en bouwland onder water gezet. In de laag gelegen gedeel ten van de Gelderse Vallei dreigt een en ander voor vele landbouwers een grote schadepost te worden, want voor aarbaPPeloogst ziin deze drassige gronden noodlottig. Het js overigens een geluk, dat het meesfe -raun in deSe preken nog net op tijd is binnen gehaald zodat deze oogst tenminste niet verloren is. Ook de veehouderij ondervindt erote last van het overvloedige water Bii Voorthuizen, Barneveld, Scherpen- zeel en Lunteren staan grote stukken Weiland onder water. Talrijke boeren hebben het vee reeds op stal gezet. Normaal gebeurt dit pas in de eerste helft van november. Het gevolg hier van is dat de wisterprovisie voor het vee nu al moet worden aangesproken. Behalve de landbouwers en veehou ders hebben ook de andere inwoner Barneveiao 1 ne plaatsen, waar fie tw h,m en de Lunterse beek bui- het wl prs zijn getreden, dringt MvL Wa^r lappen- en varkenshokken hetgeen nadelig is voor de ge zondheid van de dieren. De voorpagina van het nummer van deze week brengt een prachtige foto in kleuren van Paus Pius XII; de foto is van de beroemde Canadese portret fotograaf Karsh. In verband met het feit dat het in februari a.s. honderd tear geleden zal zijn dat de Moeder Vods aan de Massabiellegrot te Lour- des verscheen, wordt een begin ge blaakt met een serie artikelen over de heilige Bernadette Soubirous en het Courdes van die tijd; ze worden geïllu streerd met foto's van Leonard von Matt. J. W. Hofwijk verhaalt over zijn bezoek aan een katholieke familie te Reykjavik en vertelt daarbij ook een bn ander over de ingewikkelde methode IJslanders van het geven van na rden aan gehuwde vrouwen en kinde- *,en. R. Kaikhoven schrijft over de dure vn moderne woningwijk aan de uiterste zuidgrens van de hoofdstad, welke do volksmond de Amsterdamse Goud kust" heeft genoemd. Verder is er een ®Pbrfage over de enorme vloedgolf hoï ?J)e- die z'ch in het oliegebied van Nel stduitse Emsland. vlak bij de ba 1 se grens, met elementaire rl!? heeft baangebroken en de hele tpbJP'nstallatie in een vele honderden veters diepe krater heeft doen ver- rio,ineni het duurde een week voordat rto i onheilsgolf van 24.000 ton olie per n werden ingedamd. Vijf pagina's Jn gewijd aan de recente gebeurte- issen in Syrië en aan de voornaam- ste f.guren van deze coup. De rubriek arikaturen geeft een keuze uit de po- ii?®ke prenten van J. F. Doeve. Jan Vj-ouaar schrijft over versobering van 0e Olympische Spelen. bedrag 2.875 3.081 2.736 2.334 2.578 2.932 2.629 2.832 3.017 3.431 3.479 3.693 3.625 3.085 In van het N.I- 28,9 25.5 19,2 14.6 14,6 15,0 12,9 12,9 12.4 12,8 12,2 12,0 11.5 9,8 bedrag 4.087 4.626 4.716 3.888 4.305 5.030 5.105 5.453 6.079 6.861 7.279 7.876 7.832 7.292 in van het N.I. strekking van voorschotten ten behoeve van de woningwetbouw ten laste van de rijksbegroting 1958, terwijl voorts re kening moet worden gehouden met aan zienlijke nieuwe uitgaven, o.a. die voort vloeiende uit de inwerkingtreding in '58 der Euromarkt- en Euratomverdra- gen. Hiertegenover zal het tekort van het Landbouw-Egalisatie-fonds naar verwachting in 1958 lager zijn als ge volg van de doodwerking in dat jaar van de verlaging van de consumenten subsidies per medio 1957. De minister gaat dan de mogeUjk- heden na, welke vooral de overdrachts uitgaven bieden om op korte termijn tot een verlaging te komen. De be windsman brengt hierbij in herinnering, dat reeds het beleid van het vorige Kabinet er °P was gebaseerd, dat al gemeen gebruikte goederen en diensten normaliter uit het inkomen worden ge kocht en dat de prijzen daarvan niet uit belastinggelden worden gesubsidi eerd. Het huidige Kabinet heeft zich bii dit standpunt aangesloten en heeft een verdere stap in deze richting gezet in het kader van de bestedingsbeperkende maatregelen. Het streven der regering blnft erop gericht consumenten-subsi- dies zo spoedig mogelijk geheel te doen verdwijnen. De minister wijst in dit verband voorts op het besluit om nog in de loop van 1957 de tarieven van de P.T.T. enigszins verder te verhogen. In het zelfde licht kan ook de huurverhoging per 1 augustus j.l. worden gezien. Naar de mening van de minister blijkt de betekenis van deze en verdere huur verhogingen voor de rijksbegroting hier uit, dat de huurverlagende subsidies (inclusief de premiebedragen voor de particuliere nieuwbouwwoningen)die in de eerste na-oorlogse jaren nog slechts enkele miljoenen bedroegen, in middels zijn gestegen tot een niveau van 300 miljoen. De hoogte van het huurpeil is voorts van belang voor de bedragen, die in de periode 1958-1961 zullen moeten wor den uitgekeerd, krachtens de financie ringsregelingen 1947 en 1948 voor de particuliere nieuwbouw. Zonder de re cente huurverhoging zou hiermede een bedrag van rond 300 miljoen gemoeid zijn géweest, welk bedrag thans echter in totaal rond 100 miljoen lager kan worden gesteld. De minister Is overigens van mening,, dat de begroting niet alleen dient te worden ingepast in de voor 1958 ver wachte financieel-economische situatie; zij moet ook worden getoetst aan de plannen van de regering op langere termijn. De minister is dan ook van oordeel, dat aan het afwegen van pri oriteiten over een periode van ver scheidene jaren bijzondere betekenis moet worden toegekend. Dit vraagstuk zal ernstig door de regering ter hand worden genomen. Nu kan reeds worden opgemerkt, dat het niet voldoende is, dat de beste dingsbeperking een toereikende om vang heeft. De beperking en het in stellen van de Nederlandse volkshuis houding op een omvangrijk woning- bouwprogramma moeten op de duur ge schieden zonder schade toe te brengen aan andere essentiële voorzieningen en zonder moeilijkheden enige jaren te ver schuiven (zoals in 1957 en 1958 nog noodzakelijk is voor de eigenaarslas- ten in de landbouw). HNi De Katholieke Actie onder de arbei ders in Frankrijk begint gestalte te krijgen. Nadat de Franse bisschoppen in 1954 het experiment met de priester- arbeiders hadden afgesloten en er van af hadden gezien dit apostolaat voort te zetten, besloten zij vorig jaar alle instituten, werkzaam in het arbeids milieu, te coördineren tot een natio naal secretariaat voor de arbeidersmis sie. Kanunnik Bonnet, aalmoezenier van de Action Catholique Ouvrière Adulte, bekleedt hierin de functie van secretaris-generaal. Een jaar na de op richting telt de Franse Katholieke Actie onder de arbeiders thans 1.800 equipes, waarin 20.000 mannen en vrouwen sa menwerken. Het nationaal secretariaat omvat een commissie van gedelegeerden uit di verse organisaties en bewegingen, wel ke hun activiteiten richten op het apostolaat onder de arbeiders. Voorts zijn in dit nationaal secretariaat opge nomen een commissie van congregaties en religieuze instituten, een theolo gische commissie en een commissie van leken. Het essentiële punt van dit arbeiders- apostolaat bestaat uit de missionerende secties, welke door de bisschoppen worden opgericht. Zij hebben de zorg voor een bepaald gebied, dat sociolo gisch bezien, een gesloten eenheid vormt. De grote zorg van het Franse Episcopaat ligt echter in het vinden van een geëigende geestelijkheid voor dit werk alsmede in de juiste organisatie der leken. In de grote steden als Parijs, Lille, Lyon. Marseille, Toulouse en Nancy, ontwikkelen deze missioneren de centra reeds een zeer grote acti viteit. (K.N.P.) (Vervolg van pagina 1) steun aan de werkelijke behoeften en ter stimulering van de bouw van particuliere woningen met een rede lijke huurprijs is een wijziging van de premie- en bijdrageregeling wo ningbouw 1953 tot ''.and gebracht. Verwacht wordt, dat mede dank zij deze maatregel met de bouw van 40.000 particuliere woningen zal wor den aangevangen. Teneinde een begin te maken met de consolidatie van de te hoog opge lopen vlottende schuld der gemeenten en van de schulden, die moeten wor den aangegaan, in het bijzonder voor de nog in dit jaar ondernomen woning bouw, zal de regering haar medewer king verlenen aan een binnenkort door de Bank voor Nederlandsche Gemeen ten tegen marktvoorwaarden uit te ge ven woningbouwlening. Maatregelen zijn in voorbereiding om het vrijwillig beschikbaar stellen van ruimte voor inwoning sterker aan te moedigen. De mogelijkheden tot het verlenen van een bijdrage in de kosten van noodzakelijke voorzieningen aan de woningen zullen worden verruimd. De samenwerking tussen Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen in de geest van het statuut heeft de voortdurende aandacht der regering. Na ontvangst van een binnenkort te verwachten advies van de commissie tot herziening van dë staatsinrichting Advertentie van Nederlands Nieuw-Guinea, hoopt de regering aan de Staten-Generaal +e kunnen aanbieden een ontwerp van wet tot partiële herziening van de be windsregeling Nieuw-Guinea, dat een ruimer uitzicht zal bieden voor de politieke ontwikkeling van dat gebied. In de samenwerking tussen de vrije landen wordt een nieuw perspectief geopend door de ondertekening van verdragen betreffende een Europese economische gemeenschap en een Europese gemeenschap voor atoom energie, alsmede door de tussen de re geringen der drie Beneluxlanden be reikte overeenstemming over het ver drag inzake de economische unie. De behandeling van de drie hiermede sa menhangende wetsontwerpen zal in ae komende zitting veel van uw aandacht vragen. Het levensbelang van de Noord-At lantische verdrags-organisatie voor de vrije wereld blijft ook van ons land een Tedelijke defensiebijdrage eisen. In de Verenigde Naties zal de regering haar steun verlenen aan elk oprecht streven naar politieke ontspanning, her stel van onrecht en bevordering van de vrede. Nauwere Europese samenwerking maakt het ons te meer tot plicht in eigen land verhoudingen te scheppen, die Nederland in internationaal verband een goede en sterke partner doen zijn. Teneinde de aandacht geconcentreerd te houden op de vraagstukken, die op het ogenblik centraal staan, spreek ik thans niet tot u over tal van andere onderwerpen, die nochtans in het ko mende zittingsjaar veel van uw werk kracht zullen vragen. Paus Pius XII heeft in zijn zomerresi dentie te Castelgandolfo een schilder achtige delegatie ontvangen. Het waren leden van de Katholieke Actie aan de Ivoorkust in Frans West-Airika, die onlangs de bijeenkomst van de Inter nationale Katholieke Arbeidersjeugd in Rome hebben bijgewoond. Op de voor grond houdt een hunner een bewerkt stuk olifantsslagtand vast, het export artikel, waaraan zijn land zijn naam ontleent. Terugziende op hetgeen ons volk na de oorlog onder veel moeilijker om standigheden heeft gepresteerd ver trouw ik, dat het ook thans de zelfbe heersing en de kracht zal weten op te brengen, noodzakelijk voor herstel en voor nieuwe vooruitgang. Moge God u sterken bij de verant woordelijke taak waartoe gij weder zijt geroepen. Hiermede verklaar ik de gewone zit ting der Staten-Generaal geopend. De kunstschilder Douwe Komter is afge lopen vrijdag in zijn woning te Laren op 86-jarige leeftijd overleden. Komter, die Fries was van afkomst, trok toen hij achttien was naar Amsterdam, waar mij de Kunst nijverheidsschool bezocht. Vandaar ging hij naar Brussel en keerde na een jaar naar Amsterdam terug om er de Academie te bezoeken. Toen hij zijn studies had vol tooid, kwam hij min of meer bij toeval in de kunsthandel terecht. Na enige tijd bij Preyer te hebben gewerkt, opende hij aan het Rokin zijn eigen zaak. In 1926 verhuisde hij voorgoed naar Laren, waar hij zich ver der geheel aan de schilderkunst wijdde. Vooral tot het stilleven voelde hij zich aan getrokken, en in dit genre uitte zich het meest zijn grote begaafdheid. Douwe Kom ter is jarenlang lid geweest van de Ver- eeniging van Beeldende Kunstenaars Laren- Blaricum en van de Maatschappij Arti et Amicitiae te Amsterdam. Gouverneur van Tilburg en echtge note zijn vandaag, vergezeld van de kapitein-adjudant Lammeree naar de Nederlandse Antillen vertrokken voor een officieel bezoek aan dit rijksdeel. Een Nederlandse emigratieroman Dirk van den Brink 41 Marie... Naast de regenput, met ae armen over elkaar ge kruist, stond de zware figuur van boer Van Berkel. Van terzijde hield ik hem enige tijd in het oog. Hfj stond onbeweeglijk a's een boomstam en keek in de vlammen. Door de weerschijn lag er een fel le gloed in zijn ogen, maar de trekken in zjjn hoekig gesneden gelaat verrieden niet, wat er in hem om ging. Of er iets in hem omging... Tenslotte arriveerde de brandweer. Het was of iedereen daarop had gewacht. Men ademde verlicht op en ging meteen werkeloos aan de kant staan. Juist in die dagen was onze plaatselijke brandweer geheel gereorganiseerd. Zowel de mannen als de spullen maakten een uiterst degelijke indruk. De mo torspuit was nieuw, de slangen waren nieuw, de kop pelingen, de laarzen, de helmen en het rijk inet goud band bestikte uniform van de commandant, alles was nieuw. Misschien wel daarom gedroegen de brandweerlie den zich in den beginne wat onwennig, zoiets als to neelspelers op een generale repetitie, die voor het eerst in de kleren steken. Het uitleggen van de slangen kostte dure minuten, de motorspuit gaf niet dadelijk druk, de koppelingen sloten niet onmiddellijk, en een der omstanders gaf verstaan, dat de brandweerlui bang waren hun nieuwe pakken vuil te maken. Deze opmerking raak te natuurlijk kant noch wal, maar een feit was dat, toen de spuit volop water gaf, meteen het dak van de boerderij naar omlaag plofte alsof het om- vergespóten werd... met de armen over elkaar gekruist.... Een wolk van vonken schoot hemelhoog de lucht in; het leek wel een vulkanische uitbarsting. Het paard begon wild te steigeren. Ik zag het, greep het bij de teugel, en begon er zachtjes tegen te praten. Het dier kalmeerde. Ik staarde in de hoog oplaaiende vlammen. Vuur heeft me altijd aangetrokken op een angst wekkende manier. Een vuurgloed heeft iets godde lijks, en tegelijk iets satanisch. Bedwongen door de menselijke geest heeft het vuur de mens zijn groot ste triomfen gebracht. Maar losgerukt uit zijn boeien wordt het een oerkracht, een vretend monster, dat te v gaat naar duivelse instincten. Aan blussing viel niet meer te denken. De brandweer begon de belendende gebouwen nat te spuiten. Onbeweeglijk naast de regenput stond nog altijd, met gekruiste armen, Van Berkel. Het stamhuis van zijn geslacht was ten prooi ge vallen aan een macht, waarover hü geen enkele zeg genschap had. Nog tijdens de brand bood ik boer Van Berkel aan, zijn vee tijdelijk te herbergen. Er was in mijn stal helaas ruimte genoeg. Van Berkel nam mijn aanbod onmiddellijk aan. „Ik zal een ruime huur betalen", beloofde hij. Hij maakte niet graag verplichtingen. En zo ontmoette ik Marie van Berkel dagelijks op onze boerderij, wanneer ze kwam om de varkens te verzorgen. De algemene verwachting was, Lat Van Berkel zijn bedrijf nu spoedig van de hand zou doen. Er waren tientallen liefhebbers voor zijn kostbare grond, maar niemand durfde hem persoonlijk naar zijn toe komstplannen te vragen. Mijn moeder maakte handig van de gelegenheid gebruik om bij Marie haar licht op steken. „Jullie bouwen nu zeker een aardig burgerhuisje," vorste ze, „je vader is achteraan in de vijftig, en voor een stamhouder hoeft hij geen nieuwe boerderij neer te zetten..." Gedrieën stonden we bij de cementen varkenskooi, moeder, Marie en ik, en we keken met plezier naar de gulzig slobberende biggetjes. De blote ruggen duw den en wrongen om het beste plekje aan de bak. Van tijd trtijd trok zich een kleine schrokker onder schreeuwende protesten terug om langs een andere kant weer naar de bak te dringen: een verongelijk te lobbes, die onder alle omstandigheden een schaap achtige grijns vertoont. (Wordt vervolgd) In de Benedictijner-abdij van Lop- hem bij Brugge is zaterdag prof. H. Brugmans, de eerste en tegenwoor dige rector van het Europees College te Brugge, in de Katholieke Kerk opge nomen. Prof. Henk Brugmans heeft vooral na 'de oorlog een belangrijke rol gespeeld in de propaganda voor de Europese eenwording. Voor de oorlog was hij lid van de Tweede Kamer voor de Soc. Dem. Arbeiderspartij. In 1948 werd hij benoemd als hoogleraar te Utrecht, in 1950 tot eerste rector van het Europees college dat toekomstige Europese leiders op hun taak voorbe reidt. (K.N.P.) Op 1 september 1957 bedroeg het aan tal aangegeven radio-toestellen 2.319.809 tegen 2.309.041 op 1 augus tus 1957. Op 1 september 1957 waren er 531.065 aangeslotenen op het draadomroepnet tegen 532.241 op 1 augustus 1957. Het aantal geregistreerde televisietoe stellen steeg in het zelfde tijdvak van 168.762 tot 177.685. Het tekort aan onderwijskrachten en financiële overwegingen hebben er toe geleid dat de r.-k. school te Kroonen- burg in Suriname aan het einde van dit schooljaar zal moeten worden ge sloten. Eerder had de missie reeds te kennen gegeven dat het tekort aan leer krachten ontstaan door het emigreren van onderwijzers en het toenemen van leerlingen haar zou dwingen over te gaan tot het sluiten van scholen. De school te Kroonenburg (140 leer lingen en 4 leerkrachten) is de eerste die wordt gesloten omdat de toestand der gebouwen algehele vernieuwing vraagt waarvoor geen geld is. Op de onbewaakte overweg tussen Effen en Roosendaal is maandagmor gen de wielrijder P. C. van Garstel uit Nispen door een passerende trein uit Antwerpen gegrepen. G. werd in zorgwekkende toestand naar het zieken huis in Roosendaal overgebracht. Een aantal geleerden heeft, tij dens het congres van de internatio nale unie voor landmeetkunde en geofysica te Toronto, voorgesteld een gat in de aarde te doen boren, dat 8 d 16 kilometer diep zou moe ten zijn. Een en ander ten behoeve van de geologen uiteraard, die daar door een inzicht zouden kunnen krijgen in de algemene samenstel ling van de aarde onder haar korst. Wanneer het plan ooit tot uitvoering komt. zal het gat vermoedelijk ge boord worden op een eiland in de Grote Oceaan, waar de aardkorst het dunst is. Men denkt de boortechniek af te kijken van de oliemaatschap pijen, die somtijds gaten boren van ruim zes kilometer diep. Het gat, dat aan de bovenzijde niet meer dan twee voet breed zal zijn, zal minstens twee miljoen dollar kosten, en te vens een van de vreemdste expe rimenten zijn varaan de aarde in haar 4.500.000.000-jarig bestaan is blootgesteld. De Nederlandse Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening heeft haar volledige steun gegeven aan de actie van het Rode Kruis om door middel van de verkoop van se ries van de nieuwe Rode Kruis-post- zegels blijvend invalide kinderen en chronische patiënten aan een vakan tie te helpen. De Nederlandse Federatie is het overkoepelend orgaan van vijftien vrouwenorganisaties, die alle maat schappelijk werk op hun programma hebben en in totaal bijna 500.000 leden tellen. Onder het motto „Een uur van uw tijd voor een hulpeloos medemens" wordt een beroep op de Nederlandse vrouwen gedaan om de postzegels te verkopen. Op elke serie krijgt het Rode Kruis een toeslag van 28 cent De totale opbrengst daarvan is be stemd om de invaliden te helpen aan een vakantie in Woudschoten of op een vakantieschip. Tijdens de zaterdag te Utrecht gehou den vergadering van het Verbondsbestuur van het K.O.V. heeft de voorzitter de heer Derksen de bijzondere aandacht gevraagd voor de missies, vooral die van Afrika. In verband hiermede zal ieder lid spoedig de volledige tekst van de encycliek Fidei Donum ontvangen. De medewerking en steun aan het werk van de N.O.V.I.B. beschouwt het K.O.V. als een indirecte bevordering van het mis siewerk. Tunesië Tunesië heeft er bij Frankrijk tegen geprotesteerd dat Franse vliegtuigen, die uit Algerije kwamen, „5 km boven Tunesisch grond gebied hebben gevlogen en burgers met machinegeweervuur hebben be stookt, waarbij een ourger werd ge dood". In een verklaring van de re- gerings van Tunesië wordt voorts ge zegd, dat ook geprotesteerd is tegen be wegingen van Franse oorlogsschepen voor de Tunesische kust. (Rtr.) WOENSDAG HILVERSUM I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 V. d. vrouw. (9.35-9.40) Waterst.) VPRO: 10.00 School radio. VARA: 10.20 Gram. 12.33 Land en tuinb.meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ten toonstellingsagenda. 13.20 Lichte muz. 13.50 Medische kron. 14.00 Gram. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Pianoduo. 16.50 Gram. 17.25 Orgelspel. 17.50 Regeringsuitz. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 R.V.U.: Caus. 19.00 Lichte muz. 19.15 Pari. overzicht. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Caus. 20.15 Dans- muz. 20.50 Hoorsp. 22.30 Gram. 22.45 Caus. 23.00 Nws. 23.15 Gram. HILVERSUM II. 293 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.25 V. d. vrouw. 9.30 Amus. muz. 10.00 Gram. 11.00 Gram. 11.15 Omr. ork. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Meisjeskoor. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Salon- ork. 13.50 Gram. 15.35 Studenten-koor en ork. met sol. 17.20 Gram. 17.40 Beurs- ber. 17.45 Gram. 17.55 Vocaal ens. 18.15 Metropole-ork. 18.45 Spectrum v. h. Chr. Org.- en Verenigingsleven. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Orgelconc. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio-Jeugdappèl. 21.30 A child of Our Time, oratorium. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15-24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S AVRO: 17.00-17.40 V. d. kind. VARA: 20.30 Mensen, dingen... nupl 21.00 De an- de, komedie. ENGELAND, BBC Home Service, 330 m.: 12.15 Gram. 14.00 Pianospel. 14.15 Lichte muz. 18.00 Nws. 18.45 Dansmuz. 19.00 Muzikale quiz. 19.45 Kamermuz. 21.15 Gevar. progr. 22.30 Cabaretliedjes. 23.08-23.13 Koersen. ENGELAND, BBC Light progr. 1500 en 247 m.12.30 Dansmuz. 15.45 Gevar. muz. 16.45 Ork. conc. 17.45 Gevar. muz. 18.00 Gram. 19.30 Gevar. progr. 21.00 Lichte muz. 21.15 Gevar. progr. 22.20 Lichte muz. 23.15 Gram. NDR/WDR, 309 m.: 12.00 Gevar. muz. 13.15 Omr. ork. 16.00 Viool en piano. 17.35 Verz. progr. 19.00 Nws. 19.30 Film- progr. 20.00 Omr. ork. en sol. 22.10 Gevar. muz. 23.15 Moderne muz. FRANKRIJK, Nationaal progr. 347 m.: 12.00 Gram. 13.30 Gram. 18.35 Gram. 20.00 Gram. 20.05 Die Meistersinger von Nürnberg, opera. BRUSSEL, 324 m.: 12.00 Gram. 12.34 Gram. 13.11 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Omr. ork. 16.45 Gram. 17.10 Orgelconc. 18.00 Gram. 19.00 Nws. 19.40 Tenor en piano. 20.00 Omr. ork. 22.11 Pianorecital. 484 m.: 12.00 Gram. 13.10 Gram. 14.00 Verz. progr. 15.00 Omr. koren. 15.15 en 15.30 Gram. 16.05 Lichte muz. 1Ï.10 Gram. 18.30 Jazzmuz. 18.55 en 19.00 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gram. 22.10 Lichte muz. DUITSE TELPVISIEPROGR. 17.00 V. d. kind. 17.30-18.00 Der Car rière v. Greta Garbo. 19.00-19.30 Journ. 20.00 Idem. 20.25 Weerber. 20.30 De Fa milie Sehölermann. 21.00 Documentaire film. 21.15 Film. FRANS-BELG. TELEVISIEPROGR. 19.00 Reflets du Libéralisme. 19.30 19.40 en 20.05 Act. 20.30 Film. 21.45 Lec tures pour tous. Daarna: Wereldnws. VLAAMS-BELG. TELEVISIEPROGR. 19.00 V. d. kind. 19.30 Nw-. 20.00 Va- riétéprogr. 22.00 Nws. en journ.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 11