Stijlvolle herdenking van ARKA's jubileum De Poolse delegatie uit Joegoslavië vertrokken DE SPAANSE REGERING TREEDT OP TEGEN PRIJSSTIJGINGEN Om zowel de Spanjaarden zelf als de buitenlandse touristen te beschermen De pers over de Troonrede Kruiswoordraadsel ERIC DE NOORMAN J Toespraken door mgr. Hanssen en minister Struijcken Herdenking van gevallenen Pleidooi voor Oder-Neissegrens Treinongeluk voor het Hof Geen visum voor scheidsrechter NA HET BEVREDIGEND CONGRES „Jongens die te weinig zakgeld krijgen Vormingsscholen voor de detailhandel „Tot ziens in Warschaukameraad Tito Congres der K.V.P. te Utrecht Negen doden bij vliegramp in V.S. Diamantstaking in Antwerpen K.V.P. WENST C.D.U. GELUK NederlandOostenrijk Griep speelt NATO- vloot parten Onder trein gedood DINSDAG 17 SEPTEMBER 1957 PAGINA Projectiel gaat op tournee In Nijmegen en Arnhem Er komen er twintig tig Werkelijkheidszin 8 9 10 11 IWa elf jaar Examens Toen het A.R.K.A.-werkcongres tot ieders tevredenheid was afgesloten, keerden de congressisten de medaille om en zijn ter ere van het veertigjarig bestaan van hun organisatie, feest gaan vieren, een feest met vele hoogtepun ten: allereerst een plechtige zitting; ver vol ens een feestdiner en tot slot een pontificale Hoogmis tot dankzegging In dN St. Servaaskerk. De Staarzaral was zaterdagmiddag om getoverd in een feestelijk aangeklede jimte, die tot de laatste plaats door A.R.K.A.-leden en verscheidene autori teiten werd bezet. Van de aanwezigheid van staatsse cretaris dr. G. Veldkamp en het K.V.P.- bestuur, vertegenwoordigd door voor zitter mr. H. W. van Doorn en secre taris dr. L. Albering, maakte de A.R.K.A.-voorzitter mr. G. A. A. M. Boot gebruik om nogmaals de aan dacht te vragen voor de moeilijkheden van de ambtenaren. „De katholieke ambtenaren", aldus mr. Boot, „zijn trouw aan de staat. Onweerlegbare be wijzen van trouw zijn in het verleden herhaaldelijk geleverd. De ambtenaren hebben thans de indruk, dat de rege ring deze trouw tot het uiterstj wil beproeven. Het komt de ambtenaren evenwel redelijk voor dat zij zeggen: Het is nu genoeg geweest!" Een ova tioneel apvlaus onderstreepte dit woord van mr. Boot. Nadat spreker nog uitvoerig had stil gestaan bij de status van de katholie ke ambtenaar, hield prof. dr. G. A. van Poelje, lid van de Raad van Sta te, een gedegen inleiding, over de ont wikkeling van het ambtenarenrecht en het vaak moeizame ontstaan van de ambtenarenwetten. Over de medeverantwoordelijkheid van de ambtenaren sprak mgr. dr. A. Hanssen een gloedvol slotwoord. Mgr. zei o.m.: De beroepsethiek van de amb tenaren moet uitgroeien tot schone men selijkheid. Het christendom kan hem bewaren voor een overspannen ambte narendom. Een katholieke ambtenaar, zo meende mgr., kan op de plaats, waar hij staat, op schitterende wijze zijn overtuiging uitdragen. Staande in het volle leven, zal hij zich niet afzon deren van anderen, maar van de an dere kant zal hij om het gevaar van onverschilligheid te vermijden, contact moeten blijven zoeken met zijn colle- gae-geloofsjenoten. Spreker deed op al le katholieke ambtenaren, die nog bui ten de A.R.K.A.-gelederen staan, een beroep om tot deze krachtige organisa tie toe te treden. Uiteraard wenste mgr. Hanssen ''e A.R.K.A. geluk met het veertigjarig bestaan. Hetzelfde deden op de daarop volgende receptie nog talloze anderen, o.a. het gemeentebestuur van Maas tricht, dat de congressisten 's avonds nog officieel ten stadhuize ontving, mr. C. Paulussen, vertegenwoordiger van het provinciaal bestuur en mgr. P. J. M. Jenneskens, deken van Maastricht. Het zou geen feest geweest zijn zon der muziek. Het Limburg Strijk Orkest luisterde de herdenkingszitting op en de Koninklijke Zangvereniging „Mastreech- ter Staar" onder leiding van Martin Koekelkoren concerteerde tijdens het feestdiner in het Staargebouw. Aan dit diner zat ook mr. A. M. Struijcken, minister van binnenlandse zaken, be zitsvorming en P.B.O., aan, die naar hij zelf zei, maar liever niet naar het werkcongres was gekomen om zich niet als een tweede Daniël in de Leeuwen kuil te moeten voelen. In zijn verdere toespraak getuigde minister Struijcken van zijn ondubbel zinnige sympathie voor de vereniging van katholieke ambtenaren en zijn medeleven met de ambtenaar. Het is niet zo, aldus de minister, dat 'j niet begaan zouden zijn met onze mensen en dat de nood van de amb tenaar ons niet zou ter harte gaan. Spreker gaf toe, dat er nog bepaal de vervelende kwesties zijn. Het weg ruimen daarvan zou evenwel wellicht de hele regering in een impasse doen geraken. Desondanks, aldus de minis ter, zijn de ambtenaren trouw het geen de regering hooglijk waardeert en te vergelijken met jongens, die te weinig zakgeld krijgen, maar toch als het moet de dijken blijven bewaken. Tsjechoslowakije Antonin Nezhyba is uit de Tsjechoslowaakse communis tische partij gestoten, omdat hij zich „openlijk heeft uitgesproken voor de Hongaarse opstandelingen", aldus be richt het partijblad „Zivot Strany". Volgens het blad had Nezhyba zich „ook lasterlijk uitgelaten over de held haftige Hongaarse verdedigers van de regering" en de Russische militairen in Hongarye. Tenslotte had hy op een vergadering een „vraag van uitdagend karakter" gesteld. (Rtr) (Van onze correspondent) Aan de vooravond van de herden king van de dertiende verjaardag van Nümeegs bevryding is maandagavond in het concertgebouw De Vereeniging op plechtige wyze de nagedachtenis geëerd van allen die voor de vrijheid van de stad en haar inwoners zijn ge vallen. Zulks geschiedde door het Toon kunstkoor Ny'megen en Het Gelders Or kest, met als solist Joan Sutherland (eerste sopraan van de Covent Garden Opera), Wilhelmine Mattès (alt), Tom Brand (tenor) en Guus Hoekman (bas). Voorafgaande aan de uitvoering wer den aan de voet van een eenvoudige katafalk, voor in de zaal, enkele kran sen gelegd. De herdenking werd byge- woond door verschillende Engelse pel grims, die een bezoek aan Arnhem en Nijmegen brengen. Vandaag is het pre cies dertien jaar geleden, dat mannen van de 82nd Airborne Division by Ny- megen omlaag sprongen en de stad en de brug na verbitterde gevechten veroverden. De viering van deze dag zal slechts op sobere wijze geschieden. Vanmorgen werden aan de Nymeeg- se oorlogsinvaliden traditiegetrouw pakketten uitgereikt. Gezamenlük volg den de oorlogsinvaliden de opening van de States Generaal via het televi siescherm, waarna een filmvoorstel ling volgde. Vanavond zal de Philips harmonie uit Eindhoven in Nymegen een taptoe ver zorgen. In Arnhem werd vandaag op even sobere wyze de slag om Arnhem her dacht, o.a. met een stile tocht naar het voormalige gevechtsgebied by de Rynbrug en een kranslegging by het monument voor de gevallenen. De deken van Nijmegen, mgr. C. van Dijck, heeft maandag in het gebouw van de katholieke gezellenvereniging te Nijmegen de voorlopige klaslokalen in gezegend van de katholieke vormings- school voor de detailhandel. Het ligt in de bedoeling, dat binnenkort een per manent gebouw zal verrijzen voor de ze school, waar katholieke jonge mid denstanders via een cursus, welke vier jaar duurt, speciaal vormend onderwijs ontvangen voor hun toekomstige func tie als leiders van zelfstandige midden- standshedrijven. Drs H. Jansen, voorzitter van de Cen trale van Katholiek Handelsonderwijs en secretaris van de S.E.R., die by de openingsplechtigheid het woord voerde, zei, dat in het gehele land een twintig tal vormingsscholen voor de detailhan del zal worden opgericht. Aan de hand van een sociografisch onderzoek zal wor den vastgesteld, in welke plaatsen de scholen komen. Bij K.B. is benoemd tot notaris te Wolvega (gem. Weststellingwerf): W. W. Velstra, kandidaat-notaris, wonende te Leeuwarden. Hij is benoemd in de plaats van L. Pylman, die eervol is ontslagen. i miiiiKiWr'".,,, Naar schatting zullen 15.000.000 Ame rikanen dit projectiel kunnen en gaan bekijken. De raket gaat nl. een tournee door de Verenigde Staten maken. De X-17 heeft een hoogte, die gelijk is aan een huis van vier verdiepingen. „Tot ziens in Warschau, kameraad Tito." Met deze woorden heeft de Pool se partyleider Gomulka afscheid geno men van zijn Joegoslavische gastheer, toen hij gisteren samen met Cyrankie- wicz aan het hoofd van de Poolse dele gatie van het vliegveld bij Belgrado naar zyn land terugkeerde. Aan het slot van het officiële Poolse bezoek aan Joe goslavië is gisteren in Belgrado een ge- meenschappeiyke verklaring uitgegeven waarin Polen en Joegoslavië er bij de landen, die zulks nog niet gedaan heb ben opaandringen de Oder-Neisse- grens als de definitieve landsgrens van Polen met Duitsland te erkennen. De Westduitse ambassadeur in Belgrado is, naar aanleiding van de houding die Joe goslavië in deze kwestie heeft aangeno men voor overleg naar Bonn ontboden. Over de partij politiek wordt in de ge meenschappelijke verklaring gezegd, dat de betrekkingen tussen communis tische partyen gebaseerd moeten zyn op „de beginselen van proletarisch in ternationalisme, solidariteit, wederzyd- se hulp, soevereiniteit, geiy'kheid, vriendschap en niet-inmenging in bin nenlandse aangelegenheden." Op dit ogenblik dienen in het bijzonder bilate rale betrekkingen tussen de communis tische partyen ontwikkeld te worden, aldus de verklaring. De toepassing van de Marxistisch- Leninistische beginselen in landen met verschillende historische, economische en sociale achtergrond hebben een ver scheidenheid in wegen tot gevolg, die de verschillende landen naar het socia lisme volgen, aldus het communiqué. Wat de zuiver Pools-Joegoslavische betrekkingen aangaat zijn de beide re geringen overeengekomen overleg met elkaar te plegen als dat nodig is, voor al als de veiligheid van hun volken en de vrede dat vereisen. Volgens het Westberlijnse „Inlichtin genbureau West" zou na de conferen tie van Gomulka met Tito een conferen tie van partyieiders uit Oosteuropese landen in Jalta worden georganiseerd. Gomulka zou Tito's mening over ver schillende landen van het communis tische blok, en in het byzonder ten aan zien van Oost-Duitsland, hebben ge vraagd. (Rtr.-U.P.) 87. De Zwarte Piraat laat zich spoedig zienDe mannen van Rorekdie zo spontaan Erics zijde kozen, beginnen dit al weer te betreurenwanneer ze de indrukwekkende piratenbende over de vlakte zien naderen. Grimmig staart Eric naar de zwarte gestalte, die eenzaam aan het hoofd van dc stoet gaat. Dan geeft hij zijn vrienden een teken en met zijn kleine troepje verlaat de Noorman de burcht en treedt rustig de ontzaglijke overmacht tegemoet. Hij heeft er niet het flauwste vermoeden van wat Erwin van plan is, maar als hij bedenkt hoezeer zijn zoon veranderd is begrijpt hij, dat hij van alles kan verwachten. Speerpunten flikkeren dreigend in het zonlicht als de Zwarte Piraat zijn krijgsmacht met opgeheven hand beduidt halt te houden. Ook Eric houdt de pas in. Er heerst even een diepe stilte, als de Zwarte Piraat langzaam zijn blikken over zijn krijgsmacht laat gaan. Het lijkt of hij iets zeggen wil, maar er komt geen woord over zijn lippen. Dan keert hij zich eensklaps bruusk om en loopt langzaam met gebogen hoofd op de Noorman toe. Hij haalt zijn zwaard uit de schedeDan, voor het aangezicht van al zijn mannen, knielt de Zwarte Piraat en legt met trillende hand het wapen aan Erics voeten. (Van onze correspondent in Spanje) Om een einde te maken aan de on gehoorde prüsstijgingen van de laatste maanden heeft de Spaan se regering voor verschillende artike len een prijsstop afgekondigd. Deze prijsstop kent regionaal andere maxi ma en dient vooral om Spanjaarden en touristen te beschermen tegen de ongehoorde zucht naar gewin van de Spaanse winkeliers. Hoewel iedere Spanjaard deze maatregel in zijn hart toejuicht, bestrijd hij haar bijzonder hevig. Want vat wil het geval? Onge veer tegelijkertijd met do publicatie van de diverse tnaximutnpryzen, kondig de de regering een prijsverhoging af voor sigaretten en voor lucifers. Het zint de Spaanse middenstand helemaal niet dat de overheid hun winst beperkt en aan de andere kant op het zelfde moment zijn eigen winst vergroot. Want de sigaretten- en lucifersindustrie is staatseigendom Het moet gezegd dat de Spanjaar den de laatste maanden bijzonder voort varend waren in het verhogen van hun pryzen. Met de aanwassende stroom toeristen dreven de pryzen tot ongeken de hoogten. Niemand maakte er een geheim van dat kleinhandelswinsten tot honderd procent geen zeldzaamheid waren en dat de brutaliteit waarmee deze woekerwinst werd geïncasseerd nauwelijks grenzen kende De hande laartjes zagen kennelük hun kans schoon om hun reeds eeuwen durende achterstand op hun collega's in andere Europese landen in enkele maanden te niet te doen. Een andere reden bleek tenminste niet voorhanden. De oogsten van dit jaar zijn zeer redelijk, de Spaanse kippen doen ongekend hun best grote eieren in opmerkelijke hoeveel heden te leggen en het slachtvee is in voldoende mate in welbehagen voor de Spanjaard toegenomen. Maar de tourist, hetzij hotelgast of kampeerder, gaat de Spaanse grens over in de onverflauwde overtuiging dat Spanje een uitermate goedkoop land is en dat een peseta wonderen verricht. Dat doet dat vieze-papiertje-met-geldswaar- de inderdaad nog steeds. Want waar ter wereld koopt men voor minder dan 8 centen een goed gevuld glas wijn? Waar rijdt men met een taxi een wereldstad rond voor nauwelijks drie kwartjes? En waar kost een goede kop koffie met een cognacje inclusief vyf en twintig cent? Maar waar, ook kost een kilo heel mid delmatig kalfsvlees bijna tien gulden? En waar vraagt men in het hoogseizoen voor een kilo kleine appeltjes anderhalve gulden? Hoewel Spanje een van de rijkst gevarieerde fruitlanden van Europa is, waar bijna alle bekende fruitsoorten vrijelijk groeien, waren tol voor kort de prijzen voor doodgewoon fruit onnoe- meiyk hoog. Gezien het feit dat achter de prys- stijgingen niets ander schuil ging dan ongehoord winstbejag heeft de rege ring ingegrepen. De prijsstop laat voldoende ruimte over en is dan ook alleen maai bedoeld om excessen te gen te gaan Men wil hiermee niet al leen de Spanjaarden zelf beschermen, maar ook de tourist. Want het touris- me is voor Spanje zo langzamerhand de kip die de gouden eitjes legt. En hoewel de Spanjaarden bijzonder be dreven zyn in het letterlijk om hals brengen van enkele tienduizenden kip pen per dag, wil men de touristische kip toch wel graag nog even zijn luc ratief leventje laten leiden. Om deze reden ook, iet het directo raat-generaal voor het tourisme dit iaar meer nog op de gedragingen van de vele hotelhouders die Spanje kent. Het begin van dit jaar is de hotellerie toe gestaan haar prijzen met vijf en twin tig procent te verhogen. Dit wordt een redelijke tegemoetkoming geacht in de gestegen onkosten. Vanwege die onkos ten echter hadden de meeste hotelhou ders reeds voor de toegestane verhoging op eigen gelegenheid hun tarieven her zien en daar over heen nog eens de ge oorloofde vijf en twintig procent bere kend. Vandaar dat veie touristen, met officiële reisgidsen in de hand en offi ciële prijzen in hun zakboekje, bedrogen uitkwamen toen ze een plaatsje in een hotel aan de Costa Brava, by Valencia of Granada gevonden hadden. Het heeft daarom dit jaar klachten geregend bij het directoraat-generaal voor tourisme en de straffen die aan hotelhouders zyn uitgedeeld zijn niet mis. zy .vorden wekeiyks gepubliceerd in de grote dagbladen, hetgeen de straf dubbel zwaar maakt. Het merendeel zou graag hel vierdubbele van de boete be talen, wanneer hun naam uit de dagbla den bleef. De schandpaal bestaat nog ■tfv-ds in Spanje, als kenmerk van het overigens reeds veel gematigde bewind. Enerzijds schrikt hij de tourist af, maar anderzijds komt hij diezelfde tourist te hulp. Ziehier het voornaamste van wat de Nederlandse pers schrijft naar aanlei ding van de vanmiddag uitgesproken Troonrede Zwaartepunt op economie De Tij d vat haar oordeel als volgt samen: De regering heeft in de Troon rede een ongewone bondigheid betracht. Het zwaartepunt is geheel komen te lig gen op de nationale economie, waarin het evenwicht verbroken is op een wij ze, die gezien de vermindering van de deviezenreserve en de ontwikkeling op de kapitaalmarkt de regering reden geeft tot ernstige bezorgdheid. Zelfs de internationale vraagstukken hebben dit k-eer hun eerste plaats in de uit eenzetting van het komend rege ringsbeleid moeten afstaan aan het al- overheersende probleem van de sanering van de monetaire, financiële en economische situatie van ons land. Deze worden aan het slot, als min of meer algemeen bekend, met enige sum miere opmerkingen afgedaan. Met voldoening hebben wy evenals het vorig jaar gelezen, dat voorstellen ter bevordering der bezitsvorming in het komende zittingsjaar aanhangig zullen worden gemaakt. Het wordt tijd, dat aan dit o.i. belangrijke vraagstuk met meer voortvarendheid wordt gewerkt dan tot nu toe het geval scheen te kunnen zyn. De Troonrede geeft biyk van een on danks de bestaande zorgen levend ver trouwen in de bereidheid van ons volk, dat grotere moeilijkheden heeft weten te overwinnen, tot het brengen van de onontkoombare offers vooral ter bestrij ding van volksvyand nummer één: de woningnood en het herstellen van het geschokte evenwicht onzer nationale economie. Zelfbeheersing gevraagd Zelfbeheersing en kracht; deze eigen schappen worden in de Troonrede met klem als eis gesteld aan het Nederland se volk, aldus De Maasbode. De toenemende spanningen in onze natio nale economie, welke op Prinsjesdag van het vorige jaar in een nogal on schuldig klinkende context werden ge signaleerd, hebben in dit eerste jaar van het vierde kabinet-Drees een zo danig dreigend karakter aangenomen, dat de Troonrede over vrywel niets an ders spreekt. Dit jaar dus geen „catalogus" van departementaal mengelwerk, zoals een lange Troonredetraditie wilde. De volle nadruk valt op wat op dit moment voor ons land het zwaarst weegt: on ze bezorgdheid wekkende financieel economische situatie. Het karakter van de Troonrede heeft daardoor, vanuit psychologisch standpunt bezien, een zeer toe te juichen verbetering onder gaan. Kan men de regering dus met de compositie-structuur van deze Troonre de gelukwensen, de klanken zelf welke deze doet horen, noden uiteraard niet tot geestdrift. De zorgen der bestedings beperking laten, tot niemands verba zing, weinig vroiyke noten toe. Puntige analyse De Troonrede geeft, zo schrijft Trouw, zowel door de inhoud als door stijl en compositie er blijk van dat de moeilijke vraagstukken waar voor de regering zich in monetair, fi nancieel en economisch opzicht ziet geplaatst, haar zeer intensief hebben beziggehouden en dat de oplossing daarvan haar in overwegende mate heeft beheerst. De ernst van de vraagstukken springt in beide opzichten in het oog. Was een troonrede in de laatste ja ren dikwijls een vervelende en lang ademige opsomming van feitelijke om standigheden en plannen, ditmaal is het een puntige analyse van het hoofd vraagstuk, met slechts een zeer sum miere aanduiding van nevenproblemen en aan het slot een beschouwing over de buitenlandse aangelegenheden, waar over hoe belangrijk ze ook zijn en deswege in de Troonrede niet kunnen worden gemist weinig nieuws te ver tellen valt. Doelbewust beleid In het begin en in het slot van deze Troonrede spreekt de regering, aldus deNwe. Rotterdamse Cou rant, haar vertrouwen in de span kracht van ons volk uit, dat in staat moet zijn de moeilükheden van het ogenblik evenzeer het hoofd te bieden als na de bevryding en na het con flict in Korea het geval was. Mits ieder zich bewust is van de ernst van de situatie en zich door zelfbeperking daarnaar wenst te voegen! Wanneer de regering aan het doelbe wuste beleid dat zij thans heeft uit gestippeld, krachtig vasthoudt en, waar nodig, op dezelfde duidelijke wij ze als in deze Troonrede geschied is dit beleid blijft verdedigen en uitdra gen, zal zij de inspirerende leiding kun nen geven, zonder welke onze democra tische samenleving niet de thans meer dan ooit vereiste kracht kan ontplooien. Het Alg. Handelsblad wijst er op, dat byna driekwart van het staatsstuk aan de .huishoudelijke" zor gen van ons allen en van de staat is gewyd. Wij kunnen, aldus het blad, de ze werkelykheidszin waarderen. Het ge volg is, dat het staatsstuk minder dan tevoren zijn kracht of zwakheid zoekt in weinigzeggende frases. Achter wege bleef de vage aankondiging van plannen der afzonderlijke departemen ten. Men zou kunnen zeggen, dat deze troonrede door kleiner etalage meer inhoud bevat. Deze Troonrede, zo concludeert het Alg. Handelsblad, geeft, zoals het voor een nuchter volk hetaamt blijk van werkelykheidszin. Al neett de eindeloze kabinetscrisis van l?56 gemaakt, dat de vereiste soberheid tn sterk vertraagd tempo volledig aan de orde komt, toch maakt tenminste deze troonrede een geenszins slechte indruk. Wie oppositie om der wille van de oppositie als een heilloze bezigheid beschouwt, moet eer- lykheidshalve erkennen, dat hier het zo nodige herstel van evenwicht wordt be oogd. Reeds het streven is schoon. Scho ner nog zal het zyn, wanneer dit stre ven door aanvaardbare daden tot wer- keiykheid wordt. Ander kabinet Het liberale Haagse dagblad Het Vaderland stelt de vraag of dit Kabinet wel in staat zal zyn de zware opgave van het in evenwicht brengen onzer nationale economie te volbren gen. Wij weten immers maar al te goed. aldus het blad, dat er geen sprake is van regeringseenheid, wanne«r het om grote vraagstukken gaat. Wy geloven dan ook dat het gesprek waartoe rege ring en parlementsleden in de komende weken zullen overgaan als een van de voornaamste onderwerpen moet hebben het Kabinet zelf. Dit Kabinet zal zyn bestaan moeten eindigen om schoon schip te maken met de politieke moei lijkheden, welke tot nu toe een ernstige belemmering hebben gevormd. De op lossing zal moeten gaan in de richting van een waarlyk nationaal denkend en handelend Kabinet. Wil men dit woord nationaal vermyden omdat de strek king daarvan verder gaat, laat men het een crisis-Kabinet noemen. Dat woord heeft het voordeel dat men tenminste de meest optimistische welvaartsmaniak met de neus op de ware feiten drukt. Kabinet weel wat hel wil Onder de kop: „Nuchter en kloek" voert Het Parool een aantal be denkingen aan tegen de gedachten in de Troonrede. Het blad zet verschei dene vraagtekens, „maar desondanks blyft onze eindindruk, dat hier een ka binet aan het woord is, dat weet wat het wil en waar het op aanstevent. De praktijk zal moeten uitwyzen of het, als de moeilykheden zoals helaas te verwachten valt, in de nabye toe komst aanvankelyk zelfs nog groter zouden worden, eensgezind zal blijven over de koers, die moet worden aan gehouden. Voorlopig willen wy echter uitdrukking geven aan onze overtuiging, dat als die eenheid behouden blijft óók1 waar het aankomt op het nemen van concrete maatregelen, ons volk als ge heel onder leiding van dit kabinet „de zelfbeheersing en de kracht zal weten op te brengen noodzakelijk voor her stel en voor nieuwe vooruitgang. Wy spatiëren die laatste woorden, want de gevaarlyke fase van het ogenblik moet worden overwonnen, maar dat kan al leen, wanneer daarachter een wijder perspectief wenkt." Niet zo gerust Afgewacht moet worden, aldus Het Vrije Volk of het hele volk tot het terugdringen van de overbe- steding bereid is zonder overheidscon trole. Daar zyn we niet zo gerust op. Wij missen daarom node een verhoging van de belasting op hoge inkomens, die aan de gezondheid van de schatkist ten goede zou komen, maar bovendien een rem op de bestedingen zou leggen in een sector, die op andere wyze moeilyk te benaderen is. Wij missen ook de physieke controle op particuliere investeringen. Deze heb ben tot de moeilijkheden in aanzienlyke mate bijgedragen. Er is alle reden om ook dit hollende paard onder controle te brengen. En wat de combinatie van loon- en pryspolitiek betreft begrijpen wy zeer wel, dat een inflatoir werkende loons verhoging een ernstig gevaar voor het levenspeil van de werknemers oplevert, maar om het aangekondigde loonbeleid te kunnen volhouden is meer nodig dan voortzetting van het gevoerde pry'sbe- leid. Een krachtiger prysbeleid dan tot nu toe is gevoerd zal noodzakelyk zyn. Als de styging van de kosten van het le vensonderhoud niet met drastische mid delen wordt geremd, zal het handhaven van het loonpeil uitermate moeilijk wor den, ondanks de zelfbeheersing die de vakbeweging terecht aan de dag legt. Het program van het congres van de Katholieke Volksparty, dat op 9 en 10 november te Utrecht gehouden wordt, vermeldt de volgende onderwerpen en sprekers: gemeente en provincie pro gram door drs. J, Aarden, directeur secretaris van het centrum voor Staat kundige Vorming; toekomstige wel vaart in Nederland door drs. P. Bo- gaers, economisch adviseur van de K.A.B toekomstige welvaart in Euro pa door mr. P. van Boven, voorzitter van de Algemene Katholieke Werkge versvereniging in het bisdom Breda; toekomstige welvaart In de wereld door mej. mr. de Vink, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. vn Horizontaal: 1. boswachter 2. rechtop - getij 3. bekwaamheid - tucht 4. zijden e» weefsel - Spaanse munt - ingenieur 5. plaats in Betuwe - Spaanse wijn 6. water uit boot scheppen - deel van voertuig 7. adellijke titel - tijding 8. schenken p» - oudste zoon van Jakob 9. bakruimte oo - meesteres 10. galop - leger 11. lichtbuis - stoelbekleed- sel -4 - recht stuk water 1— V erticaal: 1. vissers, vaartuig - gepelde gerst 2. eivormig - opdracht 3. geboorteplaats van Piet Hein 4. Andreas schaakstuk 5. zwemvogel - hemelbol - winter. voertuig 6. soort asfalt - pap 7. voegwoord - zeegodin - groot ongeluk 8. afgod - godin van kunst en wetenschap 9. bewoneT van Afrika 10. de redactie voeren 11. begroten in orde De nieuwe Nederlandse ambassadeur in Pakistan, dr. H. H. Dingemans, is zondag in Karatsji aangekomen. Hy zai binnen enkele dagen zyn geloofsbrie ven aanbieden. Ruim elfeneenhalf jaar nadat een jon gen by een treinongeval ernstig werd verminkt, heeft voor het gerechtshof te Amsterdam een civiele procedure in hoger beroep gediend, waarby de ver dedigers van de Spoorwegen en van de betrokkene, de thans 17-jarige G. Leygraaff, in uitvoerige pleidooien de ware toedracht van het ongeluk hebben trachten vast te stellen. Op 1 januari 1946 viel het toen 6- jarige knaapje bij Zevenhuizen nabij Gouda uit een rijdende trein, waarbij hij zo ernstig werd gewond dat hij een been moest missen. Enkele jaren gele den werd een zaak aanhangig gemaakt voor de rechtbank te Utrecht, waarbij de N.S. veroordeeld werden tot e schadevergoeding van f 15.0UU f 20.000). Mr. B. de Brauw, die voor de sPOOT- wegen optrad, betoogde dat uit gege vpn<? pn getuigenverklaringen bleek dat de Snoorwegln geen schuld troffen, maar dat het met de deurkruk had gespeeld Hy ver klaarde nadrukkelijk dat de sloten van de portieren in die wagon zeer deug- deiyk waren. Bovendien was het rij tuig pas gereviseerd. In het portier zat een z.g. veiligheidsslot dat eerst na een tweevoudige handeling kon worden ge opend. pe pleiter van de jongen, mr. L. Wichers Houth, voerde aan, dat het geenszins bewezen geacht moet worden, dat het slot deugdelijk was. Wel was vastgesteld dat de trein indertijd met te grote snelheid over enkele wissels was gereden, waardoor de wagons erg ge schommeld hadden. Hy achtte het niet uitgesloten dat de jongen door het he vige heen en weer gaan naar buiten was geslingerd. „Misschien was het por tier wel niet helemaal gesloten. De N.S. beschikken niet over voldoende getuigen om een overtuigend bewijs te leveren", zo meende mr. Wichers Hoeth. Het hof zal op 31 oktober uitspraak doen. Een vliegtuig van de North-east Air lines met 24 personen aan boord is gis teravond in een moeras in de buurt van het gemeentelijk vliegveld van New Bedford neergestort. Negen mensen zijn omgekomen. De overige vijftien zyn in een ziekenhuis opgenomen. Toen het ongeluk gebeurde, was het zicht door mist tot 30 meter beperkt (Reuter) Zevenhonderd diamantklovers en slij pers in Antwerpen hebben zich giste ren aangesloten bij de achthonderd an dere arbeiders in de diamantindustrie, die reeds twee weken staken. Inmiddels ligt vrijwel al het werk in deze indus trie stil, doordat er tengevolge van de staking van de diamantzagers niet vol doende ruwgekloofde stenen voorhan den zijn om verder te bewerken. De sta kers eisen de stichting van een sociaal fonds en een onmiddellyke loonsverho ging van zes procent. (Rtr) 's-GRAVENHAGE, 14 sept. Eerste gedeelte notarieel examen: Th. A. Ha- geman te Didam (Gld.). Tweede ge deelte M. J. M. Daatselaar te achter veld, Th. J. E. Kamps te Velp (Gld). De examens zyn nu afgelopen. De voorzitter van de K.V.P- heeft aan het bestuur der C-D.U in Duitsland het volgende telegram gezonden: „Doe u in eigen naam en in die van het partijbestuur van de K.V.P. in Neder land de hartelijkste gelukwensen toe komen voor het overweldigende succes van de verkiezingen voor de C.D.U. Duitsland, dat voor de toekomst van West-Duitsland, voor de ontwikkeling van de christelijk-democratiscne ge dachte in Europa en voor de samen werking van de vrije wereld van beslis sende betekenis is. (get.) Van Doorn, Voorzitter K.V P. in Nederland. De beiangryke voetbalinterland Ne- derland-Oostenryk welke 25 september in het Olympisch Ftadion wordt ge speeld zal niet worden geleid door de Hongaar Zsolt. De Nederlandse autori teiten hebben de K.N.V.B medegedeeld» dat zij de Hongaar geen visum zullen verstrekken. In overleg met de bondscoach Argauer heeft de Oostenrijkse voetbalbond be sloten niet akkoord te gaan met het voor stel van de KNVB, om of de Engelsman Leafe of de Belg van Nuffel als scheids rechter te aanvaarden. Een woordvoer der van de Oostenrijkse voetbalbond verklaarde dat deze twee arbiters voor Oostenryk onaanvaardbaar zijn. De KNVB zal nu gevraagd worden, een nieuwe voordracht van drie scheidsrech ters op te stellen. De griep blijkt een belemmerende factor te zijn voor de grote NATO-vloot* manoeuvres, die vandaag onder de naam „Operatie Slag Terug" moeten beginnen. Twee Britse onderzeeërs, de Anchorite en de Artful, bevinden zich namelijk bij Stornoway in quarantaine daar 30 leden van de bemanningen griep hebben en naar het ziekenhuis zijn gebracht. Verder zijn twee Britse onderzeeboot jagers, de Dainty en de Defender, bij Gibraltar in quarantaine: zij zullen ze ker de eerste dagen van de oefeningen niet kunnen meemaken. Van het onderzeeboot-bevoorradings schip Adamant, dat in de Clyde ligt, i* een honderdtal manschappen ziek. In een kustbasis te Fareham in Hamp' shii'e liggen 150 officieren en man' schappen met griep en hetzelfde is h® geval in een marine-depot te Deal PJ Kent. (Reutel Nabij Best zijn zondagavond twee ar beiders door de trein Den Bosch-E1 hoven aangereden Een van hen. g Mannensteeg te Nieuwdijk werd oP r3 gedood. De andere arbeider, L. &i_ j,et uit Heeze, werd zwaar gewond n?®aCht. ziekenhuis te Eindhoven ,verSewerk- Feide arbeiders verrichtten zaamheden aan de spoorlijn in °tLe(jryf, van een particulier aannemer toen de trein hem greep verna- Van de zijde der Spoorweg ve;jig- men wy, dat de tioorgeschre jjg heidsmaatregeien waren g nnc[erzoek rijkspolitie te Best heeft een ingesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2