Koninklijk Paar in de Ridderzaal Met alle kracht streven naar bedrijfssanering Belangrijke stap vooruit in Instuif-werk Nieuw-Zeelander gekozen tot voorzitter Emigrantenschip „Waterman" botste tegen Italiaans schip Toelichting Landbouwbegroting Gezonde economische structuur moet worden bevorderd Gaat San Marino om Bouwprogramma voor 1958 Gouden koets voor de T.V. ERIC DE NOORMAN Bisschoppelijke goedkeuring van diocesane besturen Stuurman beoordeelde radarbeeld verkeerd KRUISWOORDRAADSEL Twaalfde Assemblee begonnen pagina Voorzichtig gevoerd garantiebeleid GRIEP? WEG GRIEP! Goede reportage Middelen gesteld op 1.172,192 miljoen Raad voor de Scheepvaart WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1957 Communisten raken hun meerderheid kwijt Begroting gemeentefonds Brand in partij wol te Rotterdam Oplossing kruiswoordraadsel van dinsdag trijp - rak. Luit.-gen. Buurman van Vreeden onderscheiden (Van onze Haagse redactie) De positie van de Nederlandse land bouw, die meer en meer de invloed ondergaat van structurele omstandig heden, vervult de minister van land bouw met enige zorg en het is voor hem een aanleiding met alle kracht te streven naar sanering van de be drijven. De bewindsman kondigt daar om in de toelichting op zijn begroting aan: de invoering van vestigingseisen, het tegengaan van versnippering en het dienstbaar maken aan de sanering van domeingronden en na vrijkoming opgekochte gronden. Voor het hand haven van een zelfstandige boeren stand in Nederland biedt, zo meent hjj, het bevorderen van een gezonde economische structuur veruit de beste grondslag. Daarop zal dan ook zijn be leid zjjn gericht. De structurele omstandigheden ziet minister Mansholt, naast de in het al gemeen kwetsbare positie van de agra rische produktie op de wereldmarkt, vooral in de landbouwpolitiek, zoals die de laatste jaren in het buitenland wordt gevoerd. Meer en meer gaat men daar aandacht besteden aan het kwaliteitsprodukt en deze ontwikke ling brengt voor Nederland, dat zich van oudsher reeds hierop heeft gespe cialiseerd, een verminderde afzetmoge lijkheid voor zijn produkten mee. Reeds thans is deze tendens duidelijk merkbaar. Wanneer de conjunctuur een teruggang vertoont en de vraag naar kwaiiteitsprodukten vermindert, zul- Advertentie len deze moeilijkheden nog groter wor den. Nederland zal zich daarom moeten toeleggen op een verhoging van de arbeidsproduktiviteit, vooral door de aanwending van produktievere ras sen, de produktie van hoogwaardiger kwaliteiten en een efficiënter bedrijfs voering. Om dit doel te bereiken zal zeker betere voorlichting, beter onder wijs en uitgebreider wetenschappelijk onderzoek moeten worden bevorderd. Daarnaast zal naar een wijziging van de verouderde structuur moeten wor den gestreefd. Op internationaal gebied ziet de be windsman goede mogelijkheden in het tot standkomen van de Europese markt. Ook hier zullen echter moeilijk heden blijven bestaan, getuige het geschil met België over de minimum prijzen voor tomatenimport, waarover thans door Nederland een arbitrage procedure aanhangig is gemaakt. De cultuur-technische activiteiten vervullen naar het oordeel van minis ter Mansholt een belangrijke functie in het structuurbeleid. Hij ziet een tendens naar het vormen van grotere en beter geoutilleerde woonkernen op het platteland doordat de bevolking hogere eisen gaat stellen. Daartegen over zullen kleine gehuchten en dor pen geleidelijk gaan verdwijnen om dat zij niet meer voldoende verzor ging bieden. De cultuur-technische dienst zal zich aan deze ontwikke ling moeten aanpassen en haar moe ten leiden. Verkaveling, agrarische ontsluiting, aanleg van wegen e.d. zullen tijdig moeten worden voorbe reid en uitgevoerd. Reeds is in dit opzicht belangrijk werk gedaan. De minister is voornemens aan de verschillende aspecten van deze ma terie ook verder zijn aandacht te blij ven geven. In het kader van de visserijproble men wordt medegedeeld, dat het on derzoek naar het kunstmatig kweken van oesterbrood gestadig voortgang maakt en bevredigend verloopt. Alle problemen, welke voor de oestercul tuur uit het deltaplan voortvloeien wor den nauwlettend bestudeerd. In de geheel door Italiaans grondge bied omgeven bergrepubliek San Marino zijn de communistische en communistisch gezinde elementen in grote verlegen heid geraakt. Twee dagen voordat tot de verkiezing van twee nieuwe „regen ten-kapitein" wordt overgegaan, hebben zjj hun meerderheid in de Grote en Al gemene Raad verloren. De 40-jarige links-socialist Attilio Giannini heeft al zijn contacten met de communisten ver broken. Op zichzelf is dat niet zo be langrijk, maar Attilio is nu al de zesde linkse communist, die sinds de onder drukking van de Hongaarse opstand een dergelijk besluit neemt en dat betekent, dat de oppositie In de Grote en Alge mene Raad juist één stem meer heeft dan de communisten en Unks-socialisten samen. De kans is derhalve groot, dat San Marino, dat sinds de Tweede We reldoorlog onophoudelijk door commu nisten is bestuurd, dm gaat. In de Raad zitten nu te ener zijde 18 communisten en 11-linkse socialisten. De oppositie bestaat uit 23 christen-de mocraten, onder leiding van dr. Al- varo Casali, 2 sociaal-democraten en 6 „onafhankelijke" socialisten. De aftredende „regenten-kapitein" zijn een communist en een links-socialist. Intussen zijn de politieke spanningen in San Marino zeer groot. De communis ten dreigen de arbeiders naar het par lement te laten opmarcheren, er wordt gefluisterd, dat zij een staatsgreep voor bereiden en dr. Casali durft zijn huis niet te verlaten, zonder eerst een vuur wapen bij zich te steken Bij de verkiezingen in 1951 kregen de links-radicalen 31 van de 60 zetels. In 1955 vergrootten zij hun meerderheid, ondanks de import van geëmigreerde kiezers uit Amerika, tot 10 zetels. (U.P.) In het bouwprogramma 1958, dat op 's lands begroting sluit op een bedrag van 2.827 miljoen is, voorzover het de gebouwensector betreft, afgezien van 'n beperking, die haar oorzaak zou kun nen vinden in mogelijke of te verwach ten financiële omstandigheden. De op gevoerde bedragen zijn bepaald door verwachtingen omtrent de beschikbare bouwcapaciteit. Ten opzichte van 1956 is een produk- tievermeerdering van 7,5 pet aanvaard baar te achten. In de gebouwensector is voor 1958 fluistert Erwin minzaam; niemand toch, hoop ik? Sedert wanneer volgen jullie mijn bevelen niet op?" Hij slentert langzaam, schijnbaar achteloos, hun kring pinnen. „Doe als ik! Geef af je zwaarden, of zal ik je helpen, als kleine jongens?" Ze staren hem zwijgend, haast vijandig aan. Dan haalt Erwin iets uit, hetgeen niet velen hem zouden durven nadoen. Met gren zeloze koelbloedigheid steekt hij zijn hand uit en trekt kalm bij een van de kerels het zwaard uit de schede. Met een boog ploft het wapen op de grond! De piraat bijt zich op zijn lippen, maar verzet zich niet. Eric kan zijn ogen niet geloven. Zo gaat het ook de tweedeen nummer drie.enz. Als in een vreemde ban gevangen laten de hoofdmannen gedwee als lammeren hun veel jongere aanvoerder begaan. Svein fluit van verbazing tussen zijn tanden. „Dat gaat niet lang goed, Noorman", fluistert hij. „Direct gebeurt er wat! Let op!" Ondanks de slechte weersomstan digheden was de tv-reportage van de plechtige opening van de Staten- Generaal de beste die wij tot nog toe zagen. Men heeft enige malen de gelegen heid gehad zich met de problemen van deze reportage bezig te houden. Van deze ervaring heeft men nu ruim schoots gebruik gemaakt. Vorige jaren trachtte men door een camera op zeer grote hoogte een fraai overzicht van de stoet te verkrijgen, iets wat steeds maar gedeeltelijk ge lukte. Nu stonden de camera's bij het paleis op het Lange Voorhout, op het Binnenhof en in de Ridderzaal. Men volgde de stoet van het begin tot het einde, maar wanneer zij uit het beeld verdween, schakelde men terug naar de Ridderzaal, waar men de voorbereidingen voor de ontvangst kon gadeslaan. Ondertussen vertelden de organisatoren allerlei bijzonderhe den en wetenswaardigheden over de gebouwen en de personen die men te zien kreeg. Het knappe van deze re portage was het werkelijk feilloos schakelen van beeld en van geluid Schakelde men van de camera buiten op de camera binnen dan was daar direct ook weer toelichting op het geen te zien was. Tijdens de troon rede liet men b.v. wat zien van de in de druilerige regen wachtende me nigte, tegelijkertijd hoorde men de troonrede, maar nu zoals die uit de luidsprekers op het Binnenhof klonk. De reportage in haar geheel was zeer levendig, men zag steeds weer nieuwe dingen en hoorde de nodige bijzonder heden. Bij het samenstellen van de gemeen tefondsbegroting is de regering ervan Uitgegaan, dat het wetsontwerp, hou dende voorzieningen met betrekking tot de financiële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten voor het jaar 1958, ongewijzigd tot wet zal worden verheven. In die gedachtengang kun nen de middelen van het gemeente fonds voor het jaar 1958 worden ge steld op een totaal van 1.172.192.400. Voor het doen van de belastinguit kering is beschikbaar 4,15% van 7.846.000.000 325.609.000. Dit be drag wordt volledig onder de gemeen ten opgedeeld, zij het dat de regering bij ongewijzigde aanvaarding van het wetsontwerp, houdende enige voorzie ningen met betrekking tot de finan ciële verhouding tussen het Rijk ener zijds en de provincies en de gemeen ten anderzijds bevoegdheid zal hebben om 7.000.000 pas tot uitbetaling te brengen, nadat de noodzaak tot be stedingsbeperking zich niet langer zal doen gevoelen, met dien verstande, dat die uitbetaling niet later dan op 1 jan 1962 zal plaats vinden. De per 1 jan. 1958 over afgesloten dienstjaren gevormde reserve van het gemeentefonds wordt geraamd op rond 300 miljoen. De daarover ten laste van de Rijksbegroting te vergoeden rente, voor 1958 te berekenen naar 2%%, kan derhalve worden gesteld op 7,5 miljoen. Zij zal evenals in de voorgaande jaren rechtstreeks aan de reserve worden toegevoegd. Cyrus H. Gordon, een Amerikaan se professor in de archeologie, is er in geslaagd 3400 jaar oude inscripties op kleitabletten te ontcijferen, die een nieuw licht werpen op de alleroudste geschiedenis van het eiland Kreta. In de Ridderzaal heeft H. M. de Konin gin dinsdagmiddag de Troonrede uitge sproken. Naast de koningin prins Bern- hard, Op het Binnenhof drong de regen door de rode uniformjassen van de Irene- brigade, die zich daar om 12 uur in groot tenue had opgesteld langs de Ka mergebouwen. De druppels vonden hun weg langs de glad geschoren kinnen van de mariniers en over het glimmend ko per der instrumenten van de marine kapel. .De Kamerleden zochten ditmaal in regenjas of cape gehuld de wegnaar de Ridderzaal. Deze was dit jaar voller dan ooit, nu het aantal Kamerleden tot 225 is uitge breid. Naast deze leden en hun geno digden blijft er echter nog altijd een flinke ruimte gereserveerd voor de ver tegenwoordigers van de belangrijkste groepen van de burgerij. Onder de oudere leden zijn er nog ve len die hun officieel ambtstenue dragen met de hoge gouden kraag en gouden ga lons met vele ridderordes op het stemmig zwart. Daarnaast zijn er de meest vermaarde leden, zoals de oud-minister prof. Rom- me en Oud die het ministeriële ambts- costuum dragen met de witte broek en witbepluimde steek. Voorts de militairen zoals de heer Tilanus in het gala-uni form van majoor der artillerie, de leden van de rechterlijke macht en professoren in toga. Een bijzonder kleurig effect vormt altijd het binnenkomen van de leden van de Raad van State door hun grote verscheidenheid van tenue. Zij wed ijveren in kleuren vaak met de leden van het corps diplomatique. Ditmaal was voor het eerst van de Raad van State ook het nieuwe lid prof. mr. A. L. de Block aanwezig. Zjjn plaats is als griffier jarenlang geweest naast de voorzitter bij deze Verenigde Ver gadering der Staten-Generaal. Thans zag men hem in de professorale toga bin nenschrijden. Tegen half een werd de vergadering officieel geopend door mr. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer, wiens herbenoeming als zodanig werd voorge lezen, waarna hij de commissie van ont vangst benoemde. Het laatst kwamen de ministers met de staatssecretarissen in stemmig zwart binnen. Voor het eerst was dit jaar mejuffrouw dr. M. Klompé als lid van het Kabinet aanwezig. Alleen minister Luns was verhinderd, wegens zijn ver blijf n* de V.S. Ook de beide jeugdige staatssecretarissen drs. v. d. Beugel en drs. Schmelzer waren dit jaar voor het eerst als excellenties bij de opening van de Staten-Generaal aanwezig. De mooiste kleurenpracht wordt steeds gevormd door de groep hovelingen, die zich om de troon scharen met in hun midden onze Vorstin en naast haar prins Bernhard. De lichtgroene fluwe len robe in empire stijl van H. M. con trasteerde bijzonder tegen het wijnrode velours van de troon. De Troonrede Prins Bernhard was gekleed in hei ceremonieel tenue van de grenadiers. De Koningin droeg het groot-kruis der orde van de Nederlandse Leeuw, de prins het commandeurskruis der mili taire Willemsorde en het grootkruis der huisorde van Oranje. Als altijd was het een treffend mo ment toen de Koningin rustig en onge dwongen gezeten tussen de leden van de Staten-Generaal en hun genodigden in de volle Ridderzaal de Troonrede uitsprak, duidelijk en met heldere stem de verschillende punten aangevend, waarop het regeringsbeleid in het ko mende parlementaire jaar zich zal rich ten. Punten waarin de ministers vlak voor de troon gezeten allen een stukje van hun persoonlijke verantwoordelijk heid terugvinden. Een merkwaardige bijzonderheid was ditmaal, dat terwijl de Koningin sprak over de zelfbeheersing die zij van het Nederlandse volk vroeg, een van de ho velingen onwel werd en terzijde van de troon op een van de trappen moest gaan zitten. Hij wist zich echter goed te houden, zodat na het uitspreken van de Troon rede en het hoera-geroep van de volle Ridderzaal deze hoveling wederom plaats nam in de stoet, die voorafging aan H. M. bij het verlaten van de zaal. SS. Eric voelt een brok in zijn keel. Niemand beter dan hij beseft welk een zelfoverwinning dit voor zijn trotse, vrijgevochten zoon moet zijn. Verbaasd slaan de piraten hun gevreesde, onoverwinnelijke aanvoerder gade. Wat be zielt hem, om zich zo maar over te geven? Dan richt de Zwarte Piraat zich snel op. „Ik buig mij voor Eric, koning der Noren, die mijn vader is", schreeuwt hij plotseling, bijna uitdagend en gelijktijdig zet hij zijn helm en masker af. Een verbouwereerdopstandig gemompel klinkt op.Snel treden de aanvoerders naar voren. „Ge hebt ons al die tijd bedrogen", snauwt er een. „Ge hebt wel degelijk een gezicht en. „Je praat voor je beurt snijdt Erwin 'smans woordenstroom fel af. Dan richt hij zich over de hoofden der aan voerders heen, tot de troep. „Als jullie vertegenwoordigers zullen de aan voerders nu ook hun onderwerping aan de koning aller Noren aanbieden „Dat doen we niet", roepen de aanvoerders in koor. „Wie zegt daar wat. een produktie van f 2.330 miljoen ge raamd. Het voor de woningbouw geraamde bedrag ad f 1.345 miljoen maakt ruim 60 pet. uit van het totale nieuwbouw- programma voor gebouwen. Voorlopig wordt in deze sector een produktie ge raamd, die overeenkomt met de bouw van 80.003 woningen. Voorts is geraamd voor boerderijen 45 miljoen, overige agrarische ge bouwen 24 miljoen, nijverheid 350 miljoen, handel en verkeer f 135 mil joen. Uitgetrokken is verder voor gezond heidszorg en hygiëne 57 miljoen, voor kerken 23 miljoen, scholen 190 mil- zoen, overige bijzondere gebouwen 33 miljoen, overheidsgebouwen 38 miljoen, verbouw 90 miljoen, weg en waterbouwkundige werken f 497 mil joen. Perzië Bij overstromingen in het Perzische gedeelte van Azerbeidsjan zpn circa honderd mensen om het le ven gekomen en tien dorpen verwoest. (A.F.P.) „Kauitein, er is een schip vlak bij aan bakboordzijde" riep de vierde stuurman tegen de in zijn hut slapende gezag voerder van het s.s. „Waterman" op de vroege ochtend van 14 maart j.l. Deze woorden waren voldoende om de ka pitein in zijn nachtkleding naar de brug te doen snellen, doch onvoldoende om een aanvaring in de dichte mist op de Atlantische Oceaan met het Italiaanse stoomschip „Merit" te voorkomen. Dit schip haalde met de scherpe kant van zijn hak de achterwand aan bakboord zijde van de „Waterman" open, gelukkig enkele meters boven de waterlijn. De zich aan boord bevindende ruim 800 passagiers, waaronder ruim 300 Hongaarse vluchtelingen, allen op weg naar hun nieuwe vaderland, de Ver enigde Staten en Canada, snelden op het geluid van de alarmseinen naar de red dingboten, doch toen er niets gebeurde, hervonden ze hun kalmte. Ze konden later naar hun hutten terugkeren. De Raad voor de Scheepvaart te Am sterdam heeft een nauwgezet onderzoek ingesteld naar de oorzaak van deze aanvaring op volle zee. Als betrokkene werd gehoord de 29-jarige tweede stuur man G. B. Bos uit Rotterdam, die op het moment van de botsing de wacht had en die naar de mening van de hoofd inspecteur voor de scheepvaart, de heer J. Metz, een beroepsfout heeft gemaakt. Hij stelde de raad voor hem te straffen met het ontzeggen van zijn bevoegdheid als tweede stuurman te varen voor twee weken. De stuurman heeft haar de mening van de heer Metz te veel gerekend op de relatieve koers van het Italiaanse schip op het radarscherm. Dat de betrokkene in strijd met zijn instructies had ver geten de kapitein te waarschuwen in de hoeveelheid maatregelen die bij vaak onverwacht en verradelijk opko mende dichte mist moeten worden genomen, werd hem minder kwalijk ge nomen. Hij nam bij het opkomen van de mist wel de belangrijke maatregel: het bijzetten van de radar. De stuurman ver klaarde de Italiaan aan bakboordzijde te willen houden en hem te willen ont lopen door uit te wijken naar stuur boord. „Doch het schip week daardoor naar de verkeerde kant uit. omdat de stuiAnan de koers van de Italiaan had bepaald van het radarscherm, zonder ermee rekening te houden dat het mid delpunt (de „Waterman") op het scherm ook in beweging was. Hij kwam zo doende tot een foutieve constructie van het beeld. De stuurman had eerder zijn vaart van volle kracht dienen te ver minderen Welke maatregelen aan boord van hpt Italiaanse schip zijn genomen, is niet bekend. „Daarom kan de stuur- De gouden koets komt aan op het Bin nenhof man de volle schuld voor de aanvaring niet worden aangerekend", aldus de heer Metz. Hij zei van mening te zijn, dat de gezagvoerder, de heer J. C. Flach uit Rotterdam, die als getuige bij het onderzoek door de raad werd gehoord, geheel vrij uit gaat. In het algemeen is het gevaar groot dat aan de hand van moderne navi gatiemiddelen zoals radar, men tot ver keerde conclusies kan komen. Daarom is het gewenst dat men de radar ook geregeld beproeft bij helder weer, opdat de af te lezen conclusies aan de werke lijke situatie kunnen worden getoetst, aldus de heer Metz. De raad zal later schriftelijk uitspraak doen. Waarschijnlijk door broei is dins dag brand ontstaan in een partij wol, die opgeslagen was in de loods „China" van het handelsveem aan de Parallelweg te Rotterdam. De brandweer heeft het vuur, dat met een hevige rookontwikkeling gepaard ging, met een tiental stralen vrij spoe dig weten te bedwingen. Over de omvang van de schade aan de wol kon nog niets worden medegedeeld. Horizontaal; 1. beteuterd; 3. steeg; 5. begrip; 1. zangstem; 9. langzaam; 12. jongens naam; 15. landbouwwerktuig; t6. sicrej 17. jongensnaam; 18. pl. in Zwitser land; 20. bloeiwijze; 22. weidedieren; 24. gewicht; 25. verlichtingsartikel; sluis. V erticaal; 1. pl. in België; 2. kern; 4. rivier ih Nederland; 6. meisjesnaam; 8. deel yen het jaar; 9. koeienmaag; 10. leef"!, (Fr.); 11. vr. munt; 12. lidwoord: 13. Amerik. filmmij (afk.); 14. klein plant je; 19. danskoor; 21. schaap: 22. roof dier; 23. boom. Horizontaal: 1. koddebeier; 2. overeind - eb: S. talent - orde; 4.' taf duro - ir.; 5. Eist - malaga; 6. hozen - rem; 7. baron - mare; 8. geven - Ruben; 9. oven - bazin; ÏO. ren armee; 11 T.L. - Verticaal: 1. kotter - gort; 2. ovaal - bevel; 3. Delfshaven; 4. Dré - toren; 5. eend - zon - ar; 6. bitumen - brij; 7. en - Ran - ramp; 8. idool - muze; 9. arabier; 10. redigeren; 11. beramen - OK. Sir Leslie Munro, de Nieuwzeeland- e vertegenwoordiger bij de V.N., 's gisteravond met 77 stemmen tegen één bü drie onthoudingen gekozen tot voorzitter van de twaalfde bije®nkomst der Algemene Vergadering, die giste ren in New Vork is begonnen. Het eerste besluit van do Assemblee was vervolgens het met algemene stem men toelaten van Malakka als 82ste lid van de V.N. Nadat de bijeenkomst was geopend met een minuut stilte voor gebed of overpeinzing yam prins Wan van Thai land, die gedurende de vorige bijeen komst als voorzitter is opgetreden en na de vreedzame staatsgreep die zich in zijn land heeft voltrokken afgevaar digde van Thailand blijft, het woord, voor de laatste maal sprekend in zijn functie van voorzitter bracht hij hul de aan Groot-Brittannië, Frankrijk en Israël voor het door deze landen ge volg geven aan de V.N.-resoluties, om hun strijdkrachten uit Egyptisch ge bied terug te trekken. „Het betrof-hier een der tragische situaties, waarvoor de elfde bijeenkomst der Algemene Vergadering zich zag gesteld", ver klaarde hij, hieraan toevoegend: „Het overgrote deel der wereld heeft de houding dezer drie landen gewaar deerd". Hierop kwam Prins Wan te spreken over het Hongaarse vraag stuk, „dat andere tragische probleem, waarvoor de Algemene Vergadering zich in haar elfde bijeenkomst zag ge steld", waaraan hij toevoegde: „de hier op betrekking hebbende V.N.-resolu- ties zijn nog niet nageleefd". In een korte toespraak verklaarde de nieuwe voorzitter, Sir Leslie Munro onder meer: „Wij moeten erkennen dat de Verenigde Naties een weliswaar onvolmaakt, doch niettemin onontbeer lijk instrument zijn voor het streven der volken, om op vreedzame wijze vorderingen te maken naar een recht vaardiger en veiliger wereld. Het stemt ons tot diepe bezorgdheid, dat elk jaar weer bepaalde moeilijke pro blemen, waarvoor nog geen oplossing is gevonden, in de een of andere vorm op de agenda der Algemene Vergade ring verschijnen. Er zal voortdurende volharding voor nodig zijn om de met moeite geboekte en gehandhaafde vor deringen groter te doen worden. Het is voorts niet meer dan natuurlijk, dat het ontwapeningsvraagstuk, in zijn beide geledingen van de gebruikelijke bewapening en de kernwapens, een vooraanstaande plaats in de beraad slagingen van deze twaalfde bijeen komst der Algemene Vergadering zal innemen. Wij moeten hierbij beden ken, dat de tijd niet in ons voordeel werkt". De Nederlander jhr. dr. W. H. J. van Asch van Wyck is gekozen tot voor zitter van de commissie voor admin stratieve begrotingszaken van de As semblée. Bij K.B. is luitenant-generaal D. C Buurman van Vreeden, Nederlands ter ritoriaal bevelhebber, met ingang van 16 september benoemd tot adjudant in buitengewone dienst van H.M. de Ko ningin. verband, ten einde door verantwoord* ontspanning en in een goed mil»**! vrije tijd te maken tot een positief factor in de opgang naar de voiw»8 senheid." Het Instuifwerk in de bisdornb^T Groningen en Breda is organisator'® niet dusdanig gegroeid, dat daar yy diocesaan bestuur is ingesteld, dat bisschoppelijke goedkeuring in ha-nrner- king komt. Het voor administratiev en service-doeleinden opgerichte c® trale bureau (in Amsterdam) bnj« der directie van de heer J. Schol Het bestuur van do Instuif "V vjn dom Haarlem blijft in handen de heer J. Koreman. De nationale r.-k. Instuif-heweging, die bijna zea jaar bestaat, heeft een belangrijke stap vooruit gemaakt in haar groei naar de volle wasdom. Thans hebben de Instuif-besturen van vijf diocesen bisschoppelijke goedkeu ring verworven. De inter-diocesane con- tactraad van de Instuif, onder voorzit terschap van prof. H. We'erman pr., heeft hiermede de officiële bisschoppe lijke benoeming gekregen. Daarmee is ook een fiat gehecht aan de statuten van de Instuif en het door haar na gestreefde doel: „gelegenheid schep pen tot het bijeenkomen van de katho lieke mannelijke en vrouwelijke jeugd boven de zeventien jaar in sociëteits-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2