«RATO staart zich niet blind op de televisie alleen Grote variatie en vele nieuwe snufjes Achter NOVIB doorbraakpoging op maatschappelijk terrein E „Ik vertolk de stem van gelovig volk dat luisterde naar het Mandement" Tekort Chefarine4 Morgen opening; in Amsterdamse RAI Klankverfijning hij de radio's Firato-taal Maastrichts congres stond achter het beleid van ARKA-hoofdbestunrr Duitser betrapt op heterdaad DE ANATOMISCHE „LES" SCHERPE REDEVOERING VAN PROF. ZEEGERS Critiek op pater Jelsma Diefstal van juwelen kistje berecht 4 krachtige middelen tegen griep in 1 tablet De binding van ARKA met KAB Twee kleuters ver dronken Bij diefstal uit etalage van juwelierszaak WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1957 PAGINA (Van onze speciale verslaggever) De overgang van radio-luisterend Nederland op televisie, welke zich het vorig jaar reeds begon af te tekenen, heeft zich dit jaar in versneld tempo voortgezet. Men hoort geen klachten meer van fabrikanten en dat is een veilig teken, dat de afzet ondanks de bestedingsbeperking vlot gaat. Op de achtste FIRATO, die donder dag a.s. in het Amsterdamse R.A.I.-gebouw door burgemeester mr. G. van Hall geopend wordt, komt de televisie met grote macht naar voren. De keuze is enorm en men ziet ook de eerste pogingen om van het lelijke bakbeest, dat het apparaat in de huiskamer is, een enigzins ^cceptabel meubelstuk te maken. Evenals bij de radiotoestellen over- ^rst echter nog steeds de „gezellige" donkerbruine kleur. Het streven is er voorlopig meer op gericht de omvang van het apparaat e beperken. Aan de voorzijde kan dit moeilijk, want de voorkeur van be kopers gaat duidelijk uit naar het grote beeld. Maar de diepte van be kast begint reeds te minderen. Dit heeft reeds een fabrikant er toe gebracht om het aparaat in te bouwen in een kolossaal dressoir. De resultaten zijn nog weinig aanlokkelijk. Voor de televisiekijkers in het zuiden en oosten, die ook buitenlandse zenders kunnen ontvangen, Verschijnen apparaten voor ontvangst van verschillende systemen. 0 0 O °o Prof. Schermerhorn bezoekt Soekarno E. Pellegrino S.J. overleden Motorrijder verongelukt SUS (4)-ACTIE Pater dr. J. v. d. Kooij S.C.J.f In Heerlen Een Rotterdamse importeur brengt ons in kennis met de Ekco, een draagbaar televisietoestel. Het kan aangesloten worden op een 12-volts accu en op 220 volt wisselstroom. Voor schippers dit mogelijk iets zijn. schrik terug denken aan de narigheid bij de radio-antennes. In het algemeen tonen de antennes nog geen neiging om zich in omvang te vereenvoudigen. Wel blijkt, dat men het nu met in hoogte, maar meer in de breedte gaat zoeken. Radio op tweede plaats tot een"™ vooraanstaande Zweedse radiofabriek bereikte v aakvol radiomeubel te komen. Het toestel hoort zowel in een modern als een antiek ingerichte huiskamer te passen. tec1inirchedtve°rbeter^^ gew®rktK a?" de Vangst. Men zief de g^n de beeldcnt" het beeld niet nï ker, die eigenlijk in een larnn lukt. (haar met zijn blikrichting mee te pr0- jecteren. Deze projectie wordt mogelijk hoor het „plaatlicht", een geheel nieuw systeem van belichting, waarbij het licht, v20r,verandering van de frequentie, ook an kleur verandert. Uit Amerika hoort ?eer enthousiaste reacties op deze pnn ®en'en- Men voorziet daar alweer sv<?t revolutle in het gehele verlicht ïngs- noer -" Die verandering van kleur heeft Hop ni€f's maken met kleurentelevisie. ViiiUrY er veel over gesproken wordt lykt zelfs in Amerika de kleurentele- kom nog lang niet algemeen aan bod te fir,'-, technische, maar vooral ook „,jAncJfle problemen remmen de ont- Zolang Amerika aarzelt, wijgt Nederland volkomen. Kleurentele visie ontbreekt dan ook op de FIRATO. STEK? geeft de oogst van dit jaar -vi variëteit aan ontwikkelingen W'e";Jrr klein-behuisden zijn er bp ij te zien met een klein sm en 8r°te instellin gen demonstreert de Nederlandse indus- con +e6I\ ^am™outh-pr°jector met een meter3 Van drie b« vier Typisch voor deze overgangstijd zijn de televisie-muntmeters. Huurders van een T.V.-apparaat kunnen alleen van '•'•Ill D(van onze speciale verslaggever) macht van de enorme Engels sprekende kopersmarkt op het elektrna'-eebruik van fabrikanten van dat ,nische apnaraten Is zo groot, ftet moeite kost op de FIRATO "S een goed Nederlands woord te Vinden. Men wordt belaagd roet aan biedingen voor pick-ups, bandrecor ders, loudhailers, telescribers, meet- sets, outputmeters, plug-in-units, di rectional-couplers, curve-tracers, coa tings en hi-fi. Alleen de Duitsers zijn als geboren t^al-puristen tegen deze aanval be land. Zij zijn voor geen kleintje J^rvaard. Als zij hun toestellen aan vijzen komen er kwaliteiten naar °ren, die zich alleen met een volle r*°hd laten uitspreken: vollklank- ®htomatik, pegelgesteuerte Begren- Zefautomatik, Ortstaste, Gegentakt- vhdstufe, Selektivfilter. Het klinkt dik, maar het is authentiek van Ver de Oostgrens. j ^bettemin ziet men ook in Neder- hét bescheiden pogingen om ook op vet gebied der elektronica nog iets an de moedertaal te redden. Zo za- Pra een loud-hailer vertaald door w ^versterker. Een band-recorder een t bet Duitse Tonbandapparat tot ni ,.°°nbandapparaat. Een syncro- Ned i"apParaat komt in fatsoenlijk aerlands voor -ie dag als een over- sPreekinrichting. ,;ïn°®n merkwaardige tussenpositie aio aPParaat dat zich aandient een ••w°bbeloscillograaf". Maar p moet men nu weer denken van een "X°rmschone kast, welke slechts um aan ruimte vergt", van mei psc enen „soideerlippen l ingebouwde moerborg", „een "ceidpiloot", „een onontregelbare ^atenwisselaar"? uitzendingen genieten als zij een be paald bedrag in een soort missiebusje doen In enkele grote steden vinden deze muntmeters reeds opgang. Men kan zich moeilijk voorstellen, dat deze aardigheidjes een duurzaam karakter hebben. Natuurlijk is er ook reeds ge dacht aan televisie voor degenen, die niet over een wisselstroomaansluiting beschikken. Schippers en kampeerders kunnen al een keuze maken uit ver schillende soorten batterij-apparaten. Het draagbare televisietoestel is er ook reeds. Een merkwaarig snufje is een installa tie, die het mogelijk maakt diapositieven op het televisiebeeld te projecteren. Nu dit nog slechts in een zwart en wit kan heeft zulk een apparaat voor kleuren fotograf en nog weinig zin. Maar deze installatie is dan ook allereerst bedoeld voor reparateurs, die een proefbeeld no dig hebben om het toestel te trimmen. Hoewel de televisietoestellen in prijs nog gevaarlijk om de drie nullen blijven schommelen, ziet men bij verschillende fabrikanten pogingen om de prijs terug te duwen. Ten dele geschiedt dit door vereenvoudigingen in constructie, ander zijds speelt misschien ook de vergrote produktie een rol. De Nederlandse Tele visie zal deze pogingen natuurlijk met voldoening gadeslaan. De prijs ligt voor. de gemiddelde beurs rijkelijk hoog met als gevolg een ontstellende toeneming van afbetalingscontracten. Een der importeurs van Duitse toe stellen heeft zich de „problematiek der T.V. in de breedste zin des woords" aangetrokken en hij heeft een Neder lands instituut opdracht gegeven een onderzoek in te stellen. De resultaten zullen bij gelegenheid van de expositie openbaar worden gemaakt. Tenslotte vermelden wij nog experimenten om de synchronisatie van beeld en geluid bij T.V. nog te verscherpen Een be langrijk chapiter is de T.V.-antenne. De grote masten, die nodig zijn om uitzendingen van verre afstand te ont vangen, wekken reeds het misnoegen De radio komt op de FIRATO nu duidelijk op de tweede plaats. Nog steeds blijkt dat de traditionele vorm geving en kleur zo bij het publiek zijn ingeworteld, dat slechts weinig fabri kanten zich aan een modernere vorm wagen. Men ziet enkele experimenten, die door vooraanstaande vormgevers zijn ondernomen, maar de resultaten zijn nog niet bevredigend. De aandacht gaat nog steeds in hoofdzaak uit naar de steeds verder gaande verfijning van de geluidsweergave en de vergemakke lijking van de bediening. Het merk waardige snufje, dat reeds vorig jaar werd vertoond: bediening van het toe stel, vanuit elk punt der kamer, door middel van een draagbaar apparaat, ziet men in verschillende variaties terug. De drukknopafstemming leent zich nog 6teeds voor verdere uitbreiding. Nu wordt ook de klankverfijning automa tisch regelbaar. Opmerkelijk is het ge bruik van gouden contacten, die ook na lang gebruik geen overgangsweer stand veroorzaken. De autoradio slinkt steeds meer in omvang de apparaten zijn niet groter meer dan een boek en wint aan gemak door automatisering van de bediening. Technisch geïnteresseerden zullen op de achtste FIRATO het gebruik van transistors bij vele apparaten bestude ren. Een fabrikant demonstreert een bootje dat met transistors radiogra fisch wordt bestuurd. Een meer prak tische toepassing ziet men bij de radio toestellen, die door het gebruik van transistors buitengewoon in omvang verminderen. Er is een toestel van drie ons, compleet met batterij. De technische problemen van het transis tortoestel zijn echter nog lang niet geheel overwonnen. Het belangrijkste bezwaar blijft de hoge prijs. Gram mofoonplaten, platenspelers en platen- wisselaars komen in een bijzonder snel tempo opzetten. Uit de variatie van geëxposeerde ap paraten blijkt duidelijk, dat de fabri kanten grote verwachtingen koesteren. De grammofoonplaten dringen snel door in milieus, waar ze vroeger volkomen onbekend waren. Men ziet echter wei nig nieuwe vondsten. Het aantal „pho- nobars" toont, dat er groei zit in de grammofoonwinkels. Een fabrikant ex poseert een serie verfijnde middelen om grammofoonplaten te reinigen. De prijzen zijn niet aan de bescheiden kant, maar de eigenaar van kostbare opna men zal het wel iets waard zijn om zijn platen zo zuiver mogelijk te hou den. Bandopname-apparaten zijn nog steeds geliefd, getuige de variatie in de aanbiedingen. Voor smalfilmamateurs is er een apparaat om geluidsfilms te maken door een sinchrone koppeling van projector en band. Bezoekers kunnen voor een minimale prijs in een stand een toespraak van drie minuten op de band laten vastleg gen. Zij kunnen het spoeltje toesturen „toiUL-o 7 6 I gen. zij Kunnen net spoeltje toesturen van gemeentelij Ke autoriteiten, die met aan geëmigreerde familieleden, hoewel men natuurlijk de emigrant daardoor dwingt om een af- speelapparaat te ko pen. Uiteraard is een belangrijk deel van de grote expositie - het oppervlak is nu reeds gestegen tot 20.000 vierkante me ter - gewijd aan de industriële en ad ministratieve toe passing der elektro nica: rekenmachi nes, dicteerappara- ten, industriële te levisie, scheepszen- ders en verder een grote variatie van verfijnde meetappa- raturen. Een snelle verfij ning ziet men ook op het terrein van de hoorapparaten, hoorbrillen en luid sprekende telefoons. Enkele bekende or ganisaties als de B.B. en de Ned. Radio Unie zullen met demonstratie stands op de FIRA TO te vinden zijn. Tijdens de exposi tie zal een vlieg tuig voortdurend in de lucht zijn en in radiografisch con tact staan met de expositie. Advertentie (S)CHATKIST j, qO°&og0%SL0 c S, o O c«30° Zijn we er wel wijzer van geworden Waf, waf, zegt Lexi onthutst en denkt er het zijne van. Maar, beste vrienden, wanhoopt niet en steekt er een Lexington bij op van America s Best Tobaccos, al zijn ze door de enorme vraag dan ook wel eens wat schaars. Wellicht zullen ziekenhuizen, bioscopen en jeestzalen zich in het bezit willen stellen van de „Mammoef' grootbecld-tele- visieprojector. Een zaal van ongeveer duizend mensen zal de televisie-uitzendingen hunnen volgen op een doek van vier bij Crie meter. (Van onze Haagse redacteur) Na een schets te hebben gegeven van de actuele missie-problematies, zoals hij die ook bij andere gelegenheden teken de heeft de directeur-generaal van het Kaski, prof. G. H. L. Zeegers, op een diocesane priesterbijeenkomst, die dins dag gehouden werd in het K.L.M.-ge- bouw te Den Haag, bijzondere aandacht geschonken aa de controverse in katho lieke kring rond de activiteiten van de Nederlandse Organisatie voor Interna tionale Bijstand, de NOVIB. Prof. Zee gers stelde voorop, dat het z.i. een feit van de hoogste positieve betekenis is, dat de westerse regeringen, nu de kolo niale fase ten einde loopt, begrijpen, dat zii op grote schaal dienen bij te dra gen tot de verhoging van de materiële, culturele en sociale welvaart der niet- westerse volken. Wij dienen onze mede werking te geven aan de activiteiten van allen, die op basis der natuurwet het aards welzijn willen bevorderen. Men dient er inmiddels rekening mee te houden, dat de technische hulp voor een belangrijk deel ook godsdienstige en morele effecten vertoont, die de missio naire verantwoordelijkheid van de Kerk rechtstreeks regarderen, terwijl ander zijds de missie over ervaringen en in stellingen op het terrein van de maat schappelijke hulp beschikt, die profane organen niet voorbij kunnen zien zonder liet optimaal effect van hun activiteiten aan grote risico's bloot te stellen. Bij de oprichting van de NOVIB heeft het competent orgaan voor het katho liek maatschappelijk en cultureel over leg aan prof. Zeegers een advies ge vraagd inzake het al dan niet steunen van dit initiatief. Spr. zei na rijp be raad negatief geadviseerd te hebben. Op de eerste plaats omdat hij zich niet aan de indruk kon onttrekken, dat het initia tief geboren was in een kring, die ideo logisch een overwegend socialistische signatuur droeg met een bijzondere aan trekkingskracht voor katholieken, die menen een vraagteken te moeten plaat sen bij enkele belangrijke thesen van het Bisschoppelijk Mandement. Ik had, al dus prof. Zeegers, reden om aan te ne men, dat het initiatief mede ontsproten was uit de bedoeling om een deel van de z.g. doorbraak te realiseren op een terrein waarop men niet van preceden ten kon spreken en waarop men der halve het Mandement niet formeel zou kunnen betrekken. Men dient echter ook hier de samen werking met niet-katholieken te bezien in het licht van het Mandement. De po litieke doorbraak wordt voorbereid door een min of meer geruisloze doorbraak op maatschappelijk terrein, in structu ren, die formeel niet van politieke aard zijn, doch niet minder het veld van po litieke activiteit vormen. Spr. zei bo vendien van mening te zijn, dat waak zaamheid geboden is tegen die dragers van een socialistische overtuiging, die aan hun ideologie een richtlijn ontlenen van zeer limiterende betekenis t.a.v. de christelijke activiteiten in die landen, waar het Christendom nog jong is. Staatssocialistische tendenzen in niet- westerse gebieden vertonen de neiging de christelijke activiteiten, hoe heil zaam ook voor de bevolking, openlijk of verdekt te discrimineren. Een andere overweging is, dat het katholieke volks deel allereerst zjjn krachtsinspanning dient te richten op een optimale leken- hulp aan de maatschappelijke activitei ten van de missies. Bij de oprichting van de NOVIB heb ben de grote katholieke organisaties zich bereid verklaard tot deze organi satie toe te treden. Ikzelf heb, aldus prof. Zeegers, eerst een plaats' in het bestuur van de NOVIB aanvaard nadat ik van hoge katholieke zijde daartoe een aanmoediging had ontvangen en nadat ik mij ervan overtuigd had, dat het sta tuut van de NOVIB een voor het katho lieke volksdeel aanvaardbare interpre tatie toeliet. Voor duurzame samenwer king zou de NOVIB in.haar werkwijze recht moeten doen aan de traditionele formule van de maatschappelijke op bouw in ons land. Mijn positie in de NOVIB werd ech ter uitermate moeilijk, zo vervolgde spr., toen bleek, dat ook katholieke be stuursleden zich niet ontzagen mijn standpunt op tendentieuze wijze te minimaliseren. Prof Zeegers keerde zich in dit gedeelte van zqn rede met name tegen pater S. Jelsma M.S.C., die zich ook onder zijn gehoor bevond: ,,Ik zou gaarne pater Jelsma vragen voor het forum van katholiek Nederland te verklaren op welke gronden hij aanneemt, dat mijn standpunt rigoureus is en in het bij zonder, dat ik hoe langer hoe meer geïsoleerd zou komen te staan. Voelt pater Jelsma zich voldaan, dat er eerstdaags op een program wordt in gezameld, dat zo gekozen is, dat men niet het risico loopt missionaire acti viteiten te ontmoeten, tenzij in de Soedan, waar men juist de katholieke scholen heeft genationaliseerd? Voelt pater Jelsma zich voldaan, dat de NOVIB 9/10 van de in te zamelen gel den zal besteden voor eigen projec ten en 1/10 zal bestemmen voor mis sie en zending, die om een symbo lische subsidie kunnen vragen na hun maatschappelijke projecten aan de NOVIB ter beoordeling te hebben voorgelegd?" Prof. Zeegers verweet pater Jelsma, dat deze (in zijn polemiek met Mr. van Rijckevorsel) uit de predicatie, die Mgr. Alfrjnk heeft gehouden bjj het tweede lustrum van het Kaski, onvolledig geci teerd heeft. De Aartsbisschop heeft de gelovigen aangespoord zich te vereni gen met de inspanning van anderen, doch hieraan de voorwaarde toegevoegd dat men de Kerk niet moet voorbijzien. Het is deze voorwaarde, die genoopt heeft mij uit het bestuur van de NOVIB terug te trekken, aldus spr. „Ik meen," zo zei prof. Zeegers „met langer voor de positie der katho- Reken in de NOVIB mede enige verant woordelijkheid te mogen dragen en ik hoop, dat katholiek Nederland zich ern stig zal beraden voor het zijn mede werking geeft aan een nationale actie. die voorbij gaat aan iiet feit, dat de Ne derlandse missionarissen nationale da den op sociaal terrein in de niet-wes- terse gebieden hebben verricht voordat men zich in bepaalde kringen een denk beeld had gevormd van mogelijke eigen maatschappelijke genereuze activiteit in die gebieden." Spr. vervolgde: „Wanneer de over heid ertoe zou overgaan de NOVIB een miljoenensubsidie te geven, dan zullen de katholieken ervoor dienen te waken met hun belastingpenningen geen neutrale activiteiten mede te fi nancieren en nul op het request te krijgen wanneer zij aanspraak maken op subsidiëring van onze missionaire activiteiten. Ik vertolk de stem van ons gelovig volk, dat luisterde naar het Mandement, dat geen doorbraak- priesters wenst en dat zich niet wil verdiepen in hun intellectuele tournu res. Moge katholiek Nederland de sti mulans ondergaan van de uitdaging, die in de werkwijze van de NOVIB besloten ligt. Wanneer de NOVIB vraagt 1 pet. van het inkomen af te staan aan de onderontwikkelde gebie den, laat dan het katholieke volksdeel 2 pet. afstaan van zijn inkomen en dit leggen in de handen van de Aartsbis schop, vragend naar goeddunken de ze gaven te doen toekomen aan de maatschappelijke instellingen in de missielanden." De bijeenkomst, waarin deze redevoe ring is gehouden, werd o.m. bijgewoond door de bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen. Natuurlijk hebben we weer een tekort. Ditmaal is het 745 miljoen, na belas tingverhoging 615 miljoen. Heeft u ooit een begroting meegemaakt, op welke géén tekort beloofd werd? Is het ooit zo geweest, dat de Staat zei: „Jongens, het komende jaar houden wa dik over. We zijn dan ook van plan er eens een mooi sommetje tegen aan te gooien. Doen jullie mee?" Neen, dat is nog nimmer voorgekomen. Zelfs niet in tijden van de diepste wel vaart. Ik begrijp dat niet. Waarom komt de Staat dan nooit eens ten minste maar uit? Hoeft de Staat dat niet? Hoeven wij dat alleen maar? Of kén de Staat het niet? En al dia knappe koppen dan, die als cijfer geboren schijnen te zijn? Goed, we krijgen belastingverhoging vanwege het tekort. Gaat het tekort dan weg? Neen, het tekort blijft. Het tekort is onuitroeibaar. Dat is ont moedigend. Ik voor mij heb er niet het geringste bezwaar tegen, naar beste vermogen mee te helpen om de Staat uit de zorgen te helpen. Ik doe mee aan ieder initiatief in de geest van: „Komaan, laten we botje bij botje leggen, de Staat zit in moei lijkheden. Niet verder over praten". Maar op een gegeven moment raken de botjes op. De Staat echter blijft. En vooral het tekort. Het tekort zal de Staat nog overleven. Maar ik vertrouw de Staat niet langer meer. Ik geloof niet meer in het tekort. De Staat heeft natuurlijk over. Maar hij wil het niet weten. Een jaar en drie maanden gevange nisstraf met aftrek van voorarrest heeft de officier van justitie dinsdag geëist tegen een 29 jarige machine bankwerker uit Utrecht, die zich voor de Utrechtse rechtbank moest verant woorden wegens diefstal van een doos je met sieraden en juwelen ter waarde van 20 a 25 duizend gulden uit een villa te Soesterberg. In de middag van 9 juli fietste hij langs de villa van de familie L. toen hij voor het verrichten van een kar wei van Utrecht op weg was naar Amersfoort. Bij het passeren van de villa bemerkte hij, dat een dame juist het huis verliet en de sleutel ergens in de tuin verborg. Dit prikkelde zijn nieuwsgierigheid en mede in de hoop binnen iets van zijn gading te vinden betrad hij kort na het vertrek van de dame de woning. Een gesloten ijzeren geldkistje liet hij staan, maar een kist je met juwelerr en sieraden na hij mee. Hij bood ftet enige dagen later te koop aan bjj een uitdrager te Utrecht. De verdediger, bepleitte clementie, gelet op de financiële moeilijkheden, waarin zijn cliënt verkeerde tijdens het plegen van het misdrijf. Bovendien waren er geen vooropgezette bedoelin gen in het spel, aldus de raadsman. De rechtbank zal 1 oktober vonnis wijzen. Het Kamerlid, prof. Schermerhorn, heeft In het Merdeka-paleis te Djakarta een bezoek gebracht aan Soekarno. Na afloop van dit bezoek, dat een half uur heeft geduurd, antwoordde het Kamer lid op vragen van journalisten, dat hij slechts een beleefdheidsbezoek aan het In donesische staatshoofd had gebracht, dat niets met politiek uitstaande had. Prof. Schermerhorn arriveerde tien dagen geleden in Djakarta na zijn bezoek aan Ne derlands Nieuw-Guinea als lid van de Ne derlandse parlementaire missie. De vooraanstaande Italiaanse Jezuïet Pa ter Eugenio Pellegrino is maandag op 50-ja- rige leeftijd te Rome overleden. Pater Pelle grino was president van de missie-liga van Italiaanse studenten en hoofdredacteur van het missie-tijdschrift „Gentes". In het ziekenhuis Salem te Ermelo is aan zijn verwondingen overleden de 41-jarige J. Heimgartner uit Garderen. De heer H. is met zijn motorrijwiel in Garderen gegrepen door een vrachtauto. De .motorrijder werd een eind meegesleurd en ernstig gewond. Het slachtoffer laat een vrouw en vijf kinde ren achter. Advertentie V/er werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en..», doen wonderenI i Chefarine „4" beval 4 wereldberoemde geneesmiddelen, die tezamen nóg krach tiger werken. Bovendien zorgt één van de middelen, dat ook de zwakste maag niet van streek raakt. Chefarine „4" is dan ook het middel bij uitstek tegen pijnen en griep. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. Ook deze winter zal een SUS (4)-actie worden gehouden. Opgericht werd een stichting genaamd Katholieke Noden die voor vijftien katholieke organisaties, na verkregen goedkeuring van de mi nister van justitie, de gelden van de SUS-4 actie zal verdelen. Deze vijftien organisaties zijn: Nederlandse federatie apostolaat ter zee; verpleeghuis Ooster- wolde; het dr. Kortenhorstfonds; dr. Veeger-instituut; stichting Naarder- haven; Katholieke levensscholen; Rooms Frysk Boun; bisdom Groningen; Katho lieke Actie; Katholieke centrale voor beroepskeuze; Adviescommissie voor geestelijke ontwikkelingsge bieden bisdom Haarlem; bedrijfsaposto- laat in de bisdommen Haarlem en Rot terdam; broeder Everardus Witte- stichting; R.k. med. opv. bureaux; de Vrienden van de Eilanden Amsterdam. De heer A. M. Bergers te Rotterdam zal de actie organiseren en uitvoeren. De K.R.O. zal middels radio en televisie De actie die 1 december begint zal voor op de gebruikelijke wijze steun verlenen, de vastentijd zijn beëindigd. Tijdens de lesuren aan de kunstacademie St. Joost te Breda is dinsdag plotseling overleden de docent pater dr. J. A. van der Kooij S. C. J. Hij bereikte de leeftijd van 59 jaar. Pater van der Kooij trad in 1919 in de congregatie van de priesters van het H. Hart, en ontving in 1926 de priesterwijding. Na zijn studies aan het Gregoriana te Rome behaalde hij de doctorsgraat in de wijsbe geerte en godgeleerdheid. Pater van der Kooij was professor in de wijsbegeerte te Liesbosch en docent in begripskennis en be roepsmoraal aan de kunstacademie St.-Joost te Breda. Na het geruchtmakende congres van de .R.K.A. in Maastricht, waarover wij de afgelopen dagen uitvoerig hebben be richt, blijkt er hier en daar onzekerheid te heersen over het precieze standpunt van de A.R.K.A. en haar hoofdbestuur met name ten opzichte van het al dan niet verbreken van de band tussen A.R.K.A. en K.A.B. Omdat het hier een aangelegenheid betreft, die van groot belang is voor de totale opbouw van de r.-k. sociale orga nisaties in Nederland (een vraagstuk dat nog in studie is bij het Episcopaat) en omdat er meerdere van elkaar afwijken de opvattingen blijken te bestaan over de wijze waarop de besluiten ten deze zijn tot stand gekomen op het A.R.K.A.- congres, hebben wij ons tot het hoofd bestuur der A.R.K.A. gewend voor een concrete samenvatting van de gang van zaken. Het hoofdbestuur deelde ons mede; 1. Het Maastrichtse congres heeft una niem het beleid van het hoofdbestuur, ook dat ten opzichte van de K.A.B., goedgekeurd. 2. In de motie aangaande de binding met de K.A.B. welke motie na aan beveling door het hoofdbestuur is aan vaard wordt het betreurd, dat het de K.A.B. was, die tot opzegging van de overeenkomst heeft besloten. 3. Zelfs de afdeling die het meest ver wilde gaan in de binding met de K.A.B. heeft in feite het odium van de opzegging der binding niet op het hoofdbestuur gelegd. 4. Niet aan het hoofdbestuur van de A.R.K.A. is door de vergadering te Maastricht verzocht zijn opvatting te wijzigen, maar bij de K.A.B. is er op aangedrongen dat zij haar standpunt Het driejarig jongetje Germ Eiliveld uit Simonshaven is dinsdag door tot nu toe onbekende oorzaak terechtgekomen in een vijver op het erf van de boer derij van de heer Bergeijk in Simons haven en verdronken. Diezelfde dag omstreeks half vijf is uit een sloot nabij de ouderlijke wo ning aan de Westerweg te Heerhugo- waard het lijkje opgehaald van het ruim 2-jarig zoontje van de familie Blank man aldaar. zou herzien. Het hoofdbestuur kreeg hierbij enige financiële armslag voor het géval het deze bij eventuele ver dere besprekingen nodig zou hebben. Het hoofdbestuur der A.R.K.A. acht een concrete weergave van de gang van zaken belangrijk om, zoals onze zegsman het uitdrukte, te voor komen, „dat men zich blij zou maken met een dode mus, welke kennelijk alleen door de K.A.B. ten leven kan worden gewekt". Een 27-jarige Duitser nit Hannover is in de nacht van maandag op dins dag omstreeks drie uur door een hoofd agent van politie te Heerlen op heter daad betrapt, toen hij bezig was de etalage van een juwelierszaak leeg te roven. De agent, die de Duitser reeds enige tijd gevolgd had, greep hem in de kraag, toen hij, nadat hij met een baksteen de etalageruit had vernield, bezig was zijn zakken te vul len met horloges en juwelen. Aanvankelijk trachtte hij nog te vluchten. Nadat de agent een schot in de lucht had gelost, gaf hij zich gewon nen en ging gewillig mee naar het politiebureau, waar hij, in afwachting van voorgeleiding voor de officier van justitie te Maastricht is opgesloten. Op het moment van de diefstal had de Duitser zijn wagen, waarvan de motor nog draaide, geparkeerd voor de juwelierszaak. De auto, die voor zien was van een Nederlandse num merplaat, is omdat de Duitser weigerde inlichtingen te verstrekken over de her komst, in beslag genomen. Tegenover de Heerlense politie heeft de man ver klaard zaterdag de Nederlandse grens illegaal te zijn gepasseerd. Hij zou werkloos zijn. De Duitser is reeds eer der wegens diefstal met de Nederlandse politieautoriteiten in aanraking ge weest.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5