MEVROUW VAN DER VEEN BLIJFT VERLIEZEN ROZENBERG EN SELLING ZONDER STRAFPUNTEN TIPS voor de toto1 Minister Staf beperkt de defensie-uitgaven Bezoek in het Olympisch Stadion teruggelopen Moep der ruimten JUDO-CRACKS STRIJDEN OM EUROPESE TITELS gunstig Nederlands team blijft op de laatste plaats Buis te Leipzig in herkansing Nu een Zweed op het lijstje Tsjechoslowakije leidt in motor- zesdaagse Wordt U gekweld Interneringskamp voor Algerijnen Verwachtingen voor dit jaar zijn Russen kondigen aardsatelliet aan Soekamo en Hatta aan het werk Geesink grote kanshebber Schaken in Emmen Japanse honkballers kloppen Amerika SPORTFLITSEN Veelbelovende jeugd. Amateur-stayers K.N.V.Bplaatst Jeugdelftal oefent tegen Hercules 20 miljoen nieuwe zilveren guldens Bij Parijs VIER BEZUINIGINGSMAATREGELEN Maatregelen tot aantrekking van vrijivillig dienend personeel Voorsprong op VS.? Poging legervraag- stukkenop te lossen In Rotterdamse Energiehal WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1957 PAGINA 7 Engelse League Buschauffeur veroordeeld Een GESLAAGD... dank zij Nu de eindstreep in het zicht komt, wordt vooral in de finalegroep om elk hall puntje hard gevochten, ^tnbtsova, die verloren kwam te staan na de her vatting van haar afgebroken partij met de Joegoslavische Timofejeva ging zelfs tegen het advies van haar secondant in bij de tijdcontrole opnieuw afbreken. Later op de dag zag ze in dat het geen enkele zin had door te spelen en gaf ze de partjj gewonnen. Mevr. Roodzant, die haar afgebroken partij met de Oost- duitse Ursula Altrichter niet tot winst kon voeren bood remise aan, hetgeen geweigerd werd. Bij de tijdcontrole bood de Oostduitse remise aan, maar nu weigerde de Nederlandse hoewel er bjj wederzijds goed spel niets anders dan remise mzat. De zesde ronde bracht de Nederland- te dames, bij wie mevr. van der Veen een zware inzinking doormaakt, tegen het Bulgaarse team. Op de d4-opening van mevr. van der Veen werd door de Bulgaarse Assenova geantwoord met e6 en na e4 werd het een Franse party znet de Mac Cutchen variant, welke door de Nederlandse tam werd behan deld. Kennelijk was deze variant haar geheel vreemd en ze kwam al spoedig een pion achter in een slechte stelling. Mevr. van der Veen bracht er verder Weinig meer van terecht, verloor nog een toren en kon opgeven, een trieste party. Bij mevr. Roodzant, die zwart had te gen Ivanova, werd het een soort Mera- ner variant van de Slavische verdedi ging. De Bulgaarse kreeg veel bewe gingsvrijheid op de damevleugel en het inititatlef was geheel aan haar kant, zo dat mevr. Roodzant zich alleen maar tot verdediging kon bepalen. Een gedek te vrijpion op de c lijn moest ten koste Van veel zetten worden gestopt. De Bul gaarse speelde het uitstekend af en het zwarte spel zakte in elkaar en na ver lies van een paard was het uit. Olga Rubtsova bracht het tegen de Hongaarse Hoensch niet verder dan re mise en de winst zou dus weer moeten komen van de tweede bord speelster Zvorokyna. Maar de Hongaarse Kertesz verdedigde zich uitstekend en vocht voor al wat ze waard was, zodat ~vorokyna. Maar de Hongaarse Kertesz verdedigde zich uitstekend en vocht voor al wat ze waard was, zodat Zvoro kyna ondanks een pluspion met remise genoegen moest nemen. By Joegoslavië en Oost-Duitsland wer den beide partijen afgebroken. Hieruit zullen de Oostduitse dames naar het zich laat aanzien anderhalve punt be halen waardoor ze gelyk komen met de Russinnen. Het is wel duidelijk gewor den dat de wedstrijd Rusland-Oost-Duits land de beslissing zal brengen wie we reldkampioen wordt. Voor de beide kwa- lifikatiegroepen was de ronde van gis teravond de laatste van dit tournooi. In a speelden Tsjechoslowakije en Amerika om de eerste plaats. Indien een van beide met 2-0 zou verliezen zou Holen, dat het tegen Schotland niet zo moeilijk had, wel de tweede plaats kun nen bereiken. Maar zover kwam het niet, want zowel de Tsjechen als de Ame rikanen wonnen elk een party waardoor zij beiden acht punten behaalden. Het Amerikaanse team had evenwel een kalf matchpunt meer en eindigde daar- °°°r op de eerste plaats in groep a en ^.^door op de tiende plaats van het to'passement. Kwa1ificatiegroep b nam Frankrijk risico tegen België, want by eventuele verdeling van de punten Te Detroit is het honkbaltoemooi pm het wereldkampioenschap voor ama teurs (Global World Series) voortge zet. Japan won van de Verenigde Sta- met 3-2. Hierdoor is de Japanse Pmeg de enige die nog ongeslagen is. in een andere wedstrijd zegevierde Ca nada met 11-6 over Hawaii. Er zijn thans drie ploegen uitgeschakeld: Ha waii, Nederland en Columbia. Ve nezuela versloeg Mexico met 3-2. By de internationale atletiekwedstrij den te Boekarest egaliseerde het Rus sische meisje Taisia Chenchi het Euro pese record hoogspringen, dat met 1,75 meter op naam staat van Yolande Ba- las (Roemenië). De Zweed Ahlner, die voorgesteld ls om als scheidsrechter op te treden bij de wedstrijd Nederland-Oostenrijk, ls 42 jaar oud en zeer ervaren. In 1952 leidde hi) de in Amsterdam ge speelde wedstrijd tussen Nederland en België. In juli was hij scheidsrechter in de Wedstrijd RuslandRoemenie, welke in Moskou werd gespeeld en in een 1i Belijk spel eindigde. T,De beide Engelse atleten Pirie en ibbotsson zijn tijdens wedstrijden te Hop de twee mijl verslagen door "Je Fin Vuorisalo. Deze verbeterde oaarbij het nationalerecord door een DJd te noteren van 8 min. 38.8 sec. Tijdens atletiekwedstrijden te Kiev heeft de Rus Cibulenko het Russisch record speerwerpen verbeterd. Hy liet een worp van 83.34 meter noteren. Twee jeugdige knapen uit Bergen op Zoom resp. 11 en 12 jaar oud heb ben de laatste dagen heel wat wanda den verricht. Deze knapen die zoals bij het onderzoek bleek al eens eerder bij diefstalletjes betrokken waren ge weest hebben zaterdag j.l. ingebroken in het kantoortje van de gemeente lijke reinigingsdienst waar o.m. een loonzakje met circa 50 uit een bureau Werd gestolen. Met dit geld gingen ze zondagmorgen naar Breda. Toen ze des middags in Bergen op Zoom waren teruggekeerd stapten de beide knapen 'h een grote vrachtauto van de ge- Jheentewerf en reden weg. De 12-jarige jmauffeur slingerde met de wagen over r® WithTUcksingel waar een voorbij ganger een einde aan de rit maakte en e knapen aan de politie overleverde. d De jongens die na onderzoek, en na- het een aantal kraakjes van hen aan J.®1 'icht waren gekomen wederom ter stes.°hikking van de ouders werden ge- e'd. gingen maandagmiddag inplaats van naar school, te voet naar Hooger- I 'de waar ze uit een garage een staaf lantaarn stalen en een paar meter ver een fiets meenamen. Hiermee re- O "CW RlCCIlOJUClIi uon ze naar Putten waar ze een katho- '®lte kerk bezochten, een offerblok openbraken en een bedrag van 52 ouit maakten. Daarna trokken ze de KTen?. naar België over. Hier werden de jeugdige zwervertjes aangehouden en *}aar Nederland terug geleid. De kin derpolitie van Bergen op Zoom heeft zich weer over hen ontfermd. zouden de Oostenrijkse dames nog gelijk met het Franse team kunnen komen. De Belgische dames kregen geen voet aan de grond en met 8% punt bezette Frankrijk de eerste plaats in groep b en de zestiende in het eindklassement. Uitslagen: NederlandBulgarije 02, HongarijeRusland 11, West-Duits- landEngeland 1/2 en 1 afgebr. partij, JoegoslaviëOost-Duitsland twe« afgebr. partijen. De stand in de finalegroep luidt: 1. Rusland 8 pnt. (uit 6), 2. Oost- Duitsland 6% pnt. 2 afgebr. part. (uit 6), 3. Hongarije 6 pnt. (uit 5), 4. Joego slavië 4% pnt. en 2 afgebr. part. (uit 5), 5. West-Duitsland 4% pnt. 4- 1 af gebr. part. (uit 6), 6./7. Roemenië en Bulgarije elk 4% pnt. (uit 5), 8. Enge land 4 pnt. 1 afgebr. part. (uit 5), 9. Nederland 2% pnt. (uit 5). Te Leipzig zün dinsdagavond de eer ste twee series verreden van het Euro pees criterium amateur stayers. In de eerste serie startte de Nederlander Buis achter gangmaker de Graaf. Buis had een slechte start, maar door uit stekend rijden wist hü zich naar de derde plaats te werken achter de Ita liaan Mussone en de Rus Smirnov. Daar evenwel alleen de nummers een en twee in de finale komen, zal Buis toch nog in de herkansing moeten uit komen. Gedurende de eerste 30 km had Smir nov de leiding, maar toen ging de 20- jarige Italiaan Mussone over hem heen. Door motorpech van zijn gangmaker moest Mussone achter de Duitse gang maker Lippmann verder rijden. De drie ronden, welke hy hierdoor verloor, kreeg hü vergoed en zo behield de Ita liaan de eerste plaats. Uitslagen: 1. Mussone (It.) 50 km in 44 min. 52,4 sec.; 2. Smirnov (Rusl.) °P 120 m; 3. Buis (Ned.) op 350 m. Tweede serie: 1. Meister (Dtsl.) 50 km in 46 min. 28,9 sec.: 2. Pederson (Denem.) op 30 m; 3. Webb (Austr.) op 100 m. De derde serie, waarin de Nederlan der van Houwelingen uitkomt, wordt vanavond gereden. De K.N.V.B. heeft aan het verzoek van de Oostenrijkse Voetbalbond vol daan en een nieuwe voordracht van drie scheidsrechters opgemaakt. Het nieuwe voorstel is nu een keuze te doen uit de volgende drie scheidsrechters: Ahler (Zweden), Ellis (G.B.) en Van Nuffel (België). H. M. de Koningin, prins Bernhard en prinses Marijke voor Huis ten Bosch bij het begin van de rijtoer. De derde dag van de internationale motor-zesdaags a heeft veel minder uit vallers opgeleverd dan de eerste twee etappes. Ook het aantal deelnemers dat strafpunten opliep, is nu veel kleiner. Bij de Nederlanders liepen Markus, de Haan, van der Hoek en Bakker door verschillende oorzaken strafpunten op. De start van onze landgenoten was goed. Van de andere reders kon dat in een paar gevallen niet gezegd worden, want 5 man kregen strafpunten wegens het niet kunnen starten van hun motor, terwijl een deelnemer niet verscheen. Kort na het vertrek werden de mo torrijders op zware proef gesteld in een venijnige klim bij Michluv Mlyn. Dit deel van het traject was bezaaid met grote keien, maar de Nederlandse rij ders bleken er gelukkig weinig hinder De prijzenpot van de KNVB-toto groeit met de week. In veertien da gen tijds nam het aantal deelnemers met veertigduizend toe en de eerste prijs was zondag j.l. al even groot als het totaalbedrag aan prijzen, twee weken geleden. Er valt dus iets te verdienen, maar dan moet er ook bijzonder goed „gepoold" worden. Veertien punten is nauwe lijks voldoende om de pot te ver overen. Wij gaan intussen onverdro ten voort om U op de een of andere manier op de goede weg te helpen. U kunt bijvoorbeeld vergelijken hoe het vorig jaar de resultaten waren. Wellicht heeft U er enig hou vast aan. Er zijn intussen weer de nodige wedstrijden, die ongetwijfeld moei lijkheden opleveren. De voornaam ste hindernis is natuurlijk de hoofd stedelijke derby Amsterdam—Blauw Wit. Doet U, nog wel zonder enig vergelijkingsmateriaal, nu maar eens een goede voorspelling. U zult voorts werkelijk veel vertrou wen in Uw „goede neus" moeten hebben bij wedstrijden als Feijen- oord—MVV, Elinkwijk—Ajax en Eindhoven—Hermes DVS. Men mag zich dan ook gelukkig prijzen dat andere „onzekeren" als bijvoor beeld DWS—Willem II met op het formulier van de toto prijken. Het is zo al moeilijk genoeg. Opgave 8 september 1. GVAV—Rapid JC 2. NAC—DOS 3. BW—Sparta 4. AmsterdamBlauw Wit 5. FortunaADO 6. FeijenoordMW 7. NOADEnschede 8. VVV—PSV 9. ElinkwijkAjax 10. AGOVV—VSV 11. SVVExcelsior 12. EindhovenHermes DVS 13. FortunaXerxes 14. DoskoEmma 15. HeerenveenPEC Scores vorig jaar thuis j uit 1—3 2—2 4-4 1-4 2—2 1—1 2—2 1—1 1—1 1—1 1—5 1—0 1—2 0—1 Prognose 0—0 1—4 van te hebben. Het parcours lag over dezelfde wegen als dat van maandag, doch het werd in tegengestelde richting gereden. Na de lunch-stop bleek, dat alleen Markus, Bakker en de Haan strafpunten hadden opgelopen. Markus wegens moeilijkheden met een defecte carterdeksel, hetgeen 1 strafpunt kostte; Bakker door een lekke band tijdens de klim (7 strafpunten) en de Haan door dat hij op een gegeven moment een verkeerde route nam. Dit vergde kost bare minuten met 4 strafpunten als negatieve oogst. Van der Hoek en Bakker kwamen met tijdverlies aan de finish. Rozenberg en Selling zijn de enige Nederlanders, die nog met een schone lijst rijden. Het was overigens op het kantje af, dat Rozenberg ook dinsdag zonder straf punten uit de strijd kwam. Hij brak de voorketting van zijn machine en het repareren vergde natuurlijk enkele mi nuten. Toch slaagde hij er in op tijd aan de volgende controle te komen. Bij de trophy-teams is nu alleen West-Duitsland zonder strafpunten. In de strijd om de zilveren vaas leidt Tsjechoslowakije A met 5 strafpunten voor het Tsjechische B-team, dat 14 strafpunten op de lijst heeft. Het B- team is dus een plaats gestegen ten koste van Duitsland B, dat naar de vierde plaats onder Roemenië A is ai-, gezskt. Nederland A is van de 11e naar de 10e plaats gestegen en heeft nu 240 strafpnt. Het Nederlandse B-team steeg van de 14e plaats naar de 11e plaats met 293 strafpunten. Als oefening voor de komende wed strijd tegen het Engelse jeugdteam (16- 18 jaar) heeft het Nederlandse jeugd elftal een wedstrijd gespeeld tegen Her cules. Hercules won de ontmoeting met 43, na bij de rust reeds de leiding te hebben gehad met 10. Het nationale jeugdelftal speelde een aantrekkelijke partij waarin Stalman van Rapid JC voor twee doelpunten zorgde en Boogaard van de Volewijc- kers voor de derde treffer zorgde. Uitslagen van de Engelse League: tweede div.: Grimsby TownBristol City 11. De Nederlandse schermster Mary Mayer van der Sluys heeft het schermtoernooi op floret voor dames gewonnen tijdens de vijfde Maccabiah, de Joodse Olympi sche spelen, die in Ramat Gan, een voor stad van Tel Aviv, wordt gehouden. Advertentie door reumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Uw toevlucht tot Togal. Het middel dat baat, waar andere falen. Laat U dus niet langer kwellen, maar gebruik Togal. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.95, 2.40 en 8.88. Bij het opstellen van de begroting voor het dienstjaar 1958 is uitgegaan van het volgende muntprogramma: 20.000.000 guldens - nominale waarde 20.000.000. 10.000.000 kwartjes - nomi nale waarde 2.500.000, 50.000.000 dub beltjes - nominale waarde 5.000.000, 25.000.000 centen - nominale waarde 250.000, d.i. in totaal 105.000.000 stuk ken met een nominale waarde van f 27.750.000. Mede met het oog op de vervaardi ging van 20.000.000 nieuwe zilveren guldens bestaat het voornemen om een bedrag van 15.000.000 aan oude teken- munten te versmelten. Oostelijk van Parijs is een interne ringskamp Ingericht op grond vam de bijzondere politiële bevoegdheid van de Franse regering om het hoofd te bieden aan de Algerünse nationalistische acti viteit in het moederland. Het kamp ligt bij Mourmlon in het departement Mar- ne. In Frankrijk zelf wonen 350.000 Al gerijnen. Het kamp is reeds in gebruik, doch het aantal gevangenen is niet bekeod. Er kunnen verscheidene honderden per sonen in worden opgesloten. Volgens het Franse ministerie van binnenlandse zaken is de sfeer in het kamp „draag lijk". Er zjjn radio's en andere moge lijkheden tot ontspanning. Bezoek is toegestaan. De gevangenen worden bewaakt door eenheden van de veilig heidspolitie, de C.R.S. De Arnhemse rechtbank heeft een buschauffeur uit Beuningen, die betrok ken is geweest bij een dodelijk on geluk in Nijmegen, veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf voorwaarde lijk, met een proeftijd van twee jaar en een onvoorwaardelijke boete van hon derd gulden. De chauffeur had op 23 maart j.l. in de bocht van de Regulierstraat naar de Doddendaal te Nijmegen de opperman Huberts, die een proefritje maakte op een nieuwe bromfiets, overreden. Hu berts kwam hierdoor om het leven. De officier van justitie had de chauffeur schuldig geacht aan het ongeluk en te gen hem een gevangenisstraf van twee maanden geëist, alsmede een jaar in trekking van het rijbewijs, voorwaarde lijk, en een geldboete van 300, onvoor waardelijk. Prinses Astrid van Noorwegen heeft maandag in Oslo de „Nederlandse Week 1957" geopend, die door het grootste wa renhuis van Oslo in samenwerking met de Nederlandse ambassade is georganiseerd. Een viertal maatregelen tot beperking van de uitgaven hebben minister Staf in staat gesteld het defensieplafond, zoals dat vorig jaar tijdens de kabi netsformatie was vastgesteld, gefixeerd te houden op een bedrag van 1.525 miljoen gulden. Dit resultaat werd be reikt zonder tekort te doen aan onze verplichtingen jegens de N.A.T.O. en met handhaving van de territoriale verde diging. In de toelichting op de begro tingscijfers verklaart de bewindsman met nadruk, dat de voorgenomen aan passingen de essentiële gevechtsvaardig heid van onze strijdkrachten niet zullen aantasten. Het „afweerschild" dat, ge zien de internationale toestand, nood zakelijk blijft, wordt niet verzwakt. De bezuinigingsmaatregelen, die ir. Staf wil doorvoeren, worden gezocht in: 1) Uitstel van een aantal grote nieu we aanschaffingen tot na 1960. Onder meer zullen enkele fregatten van de Kon. Marine eerst na die datum wor den vervangen. 2) Een efficiënter administratief be heer, waardoor een doelmatiger gebruik van de beschikbare voorraden mogelijk Wordt. 3) Een aantal bezuinigingen in de exploitatie van de krijgsmacht, waar door een vermindering van de uitgaven aan elektriciteit, onderhoud, dienstrei zen e.d. wordt bereikt Bovendien zal een verlaging van de personeelsbezet ting geleidelijk tot een besparing van de personeelsuitgaven leiden. 4) Beperking (deze wordt nog over wogen) by de aanschaffing van mobili- satiematerieel, voorzover dit in tijd van nood door vordering kan worden ver kregen. Met name wordt hier gedacht aan zwaar genie-materieel als bull dozers e.d. De afdeling efficiency van het minis terie beijvert zich verder door een voortdurende afweging van behoeften en mogelijkheden en door een betere administratieve organisatie de uitgaven zoveel mogelijk te beperken. De maatregelen hebben niet alleen tot gevolg, dat een verhoging van het defensieplafond, ondanks alle kosten stijgingen, kon worden voorkomen, maar bovendien zullen de kasuitgaven kun nen worden beperkt tot 1745 miljoen. De aanvankelijke raming was 1800 mil joen. De stand van zaken met betrekking tot de Nederlandse defensie als geheel overziende, komt de bewindsman tot de conclusie, dat de na-oorlogse we deropbouw als voltooid kan worden beschouwd, zodat thans een nieuw tijd vak van consolidatie en aanpassing aan de jongste ontwikkelingen is aan gebroken. Deze aanpassing zal, voor zover zij nieuwe wapens, nieuw ver- bindingsmaterieel en uitgebreider me chanisatie noodzakelijk maakt, gepaard gaan met een verhoging van de uit gaven in de komende jaren. Hierbij dient te worden overwogen, dat der- gelijke wijzigingen slechts geleidelijk Het aantal bezoekers van het Olym pisch Stadion te Amsterdam is het vorig jaar tot 449.704 achteruitgelopen. In! 1955 waren het er 563.086 geweest. Dit heeft de heer D. J, Bessem, direc teur van het stadion, medegedeeld op de jaarvergadering van de N.V. Het Nederlands Sportpark „Olympisch Sta dion" te Amsterdam. Hij verklaarder deze vermindering der belangstelling uit het feit, dat in 1956 slechts één in terlandwedstrijd in het stadion werd gespeeld. Het gemiddelde voor alle voetbalwedstrijden daalde daardoor van 11.700 tot 10.200 per wedstrijd. Goede trekpleisters waren de wed strijd van het voorlopig Nederlands elftal tegen Partizan (met 49.000 bezoe kers) en die tegen de London Combina tion (met 26.000 bezoekers). Van de com petitiewedstrijden trokken Abe Lenstra en zijn mannen uit Enschede de meeste belangstelling toen zij in het stadion tegen „Amsterdam" uitkwamen (31.000 bezoekers) De vooruitzichten voor dit jaar zün büzonder gunstig. Er zullen drie inter landwedstrijden zyn en bovendien speelt thans ook Blauw-Wit in de eredivisie. Het bloemencorso leverde dit jaar de record-recette van circa 100.00 op. Met een gevoel van teleurstelling maakte de heer Bessem voorts bekend, dat het plan voor de bouw van een door Dirk van den Brink Nederlandse emigratieroman 42 Marie schepte nog wat meel in de bak, veegde haar wit-bestoven handen af aan een balen voorschoot en plaatste ze in de heupen. „Toevallig sprak mijn vader er vanmorgen over dat hy' een nieuwe boerderij gaat zetten," zei ze met haar zware, klankvolle stem. De kans, dat Van Berkel zyn grond zou verkopen, was daarmee verdwenen. Moeder kon ternauwer nood haar teleurstelling verbergen, maar ik had eigenlek geen ander bericht verwacht. Van Berkel was boer; jn een burgerhuis zou hy oen onnatuurlijke dood gestorven zijn. Van bezijden keek ik het meisje aan. Ze had de mouwen opgestroopt en een rode zak doek om het hoofd geknoopt. Er sprongen borsteli ge, stroblonde krullen onderuit. De brede, donkere wenkbrauwen hield ze opgetrokken als een vraag teken. Daaronder blonken twee open, blauwe ogen en een mond met de kleur van een rijpe aardbei. Marie van Berkel was een stevige boerenmeid. Wat is ze aantrekkeiyk, dacht ik, en ik stond zelf verbaasd over deze gedachte. Waarom zou zij niet het meisje kunnen zijn, waarover pastoor Bouwman gesproken had? Waarom had ik nooit tevoren oog gehad voor Marie van Berkel? Misschien wel, omdat niemand in ons dorp het in zün hoofd zou halen, iets van boer Van Berkel af te nemen, zelfs zyn doe er niet... Het boerenwezen had Marie geheel van haar va- der, maar zij leek soepeler en spontaner. Dit karak ter zou me niet voor de problemen stellen, die Jettie Simons me had bezorgd. Ik wist toen nog niet, dat iedert vrouw voor de man een vragenboek zonder antwoorden blijft. En ik besloot het er maar eens met een grap op te wagen. ,,Je vader zal zün grond nooit verkopen, zei ik ernstig, „daar is hij te veel boer voor; de man die beslag op zün grond wil leggen, heeft maar één kans om te slagen." Mar' i keek me vragend aan. „Hoezo?" „Hy moet proberen te trouwen met zyn dochter." Ze schoot in een luide lach, maar ging er niet verder op door. En toch staat dit moment me voor de geest als het begin van een nieuwe episode in dit verhaal. Een episode, waarvan de afloop mij op dit ogen blik nog niet bekend is. Want natuurlijk ben ik niet ove. Marie van Berkel begonnen omdat ik zo graag over meisjes praat. Ik ben er echter ook niet over begonnen omdat ik met haar trouwen zal. Want dat weet ik zelf nog niet. Dat kan ik U namelijk pas ver tellen als ik voet aan wal heb gezet in Nieuw-Zee- land. Ik vroeg pastoor Bouwman wat hy van Marie van Berkel dacht. „Het doet me plezier dat je myn opdracht ernstig opvat," zei hy goedkeurend. „Marie lykt me een heel geschikt meisje. Maarr... haar vader zal onge twijfeld zyn eisen stellen. Wat de toekomst als boer betreft, heb je je aanstaande vrouw maar weinig te bieden." Ik sprak er myn ouders over aan. Zy deelden het gevoelen van mynheer pastoor. „Van Berkel denkt natuurlijk, dat je zijn dochter wilt trouwen om het grondbezit van haar vader," meende moeder. Ze had gelyk en eerlyk gezegd voe'de ik er zelf ook niet veel voor om als een berooid man aan te kloppen by myn toekomstige schoonvader, wie hy dan ook wezen mocht. Du zag ik my opnieuw gesteld voor de harde noodzaak een stuk bouwgrond te bemachtigen. En onderwijl brokkelde dag na dag af van myn kost bare jeugdjaren, zonder dat ik in staat was, myn leven vruchtbaar te maken, noch als boer op een levensvatbaar bedrijf, noch als vader van een gezin. En ik wilde niet afsterven als een levenloze boom tak, dio met zichzelf ophoudt te bestaan. Ik wilde trouwen en kinderen om me heen zien, als het God beliefde. Myn God en myn Schepper, Gy hebt me geplaatst in een wereld, die maar één bedoeling sehynt te kennen: te groeien, te bloeien en ryke vruchten voort te brengen. Gy hebt me als boer de taak opgelegd, Uw edelste voortbrengselen te ver menigvuldigen en ze angstvallig te bewaken. Gy ver- pliclme, onbarmhartig iedere struik uit te ruk ken, die een verminderde vruchtbaarheid vertoont. Gij wilt, dat ik het ongedierte op de bloesems be strijd, dat ik vecht tegen ziekten, zwammen en schimmels... Gy hebt de vruchtbaarheid met myn wezen verweven... ik wil niet afsterven als een rotte tak... ach, hoezeer begin ik te begrypen, wat Gy aan Abraham beloofde toen Gy hem sprak over een nageslacht, talrijker dan de sterren aan de hemel, talryker dan de zandkorrels aan het strand van de zee.- Deze laatste regels hebben maar weinig met myn verhaal te maken. Ik heb ze gisteravond geschreven, waarschjjnlyk geheel onder de indruk van de inkt zwarte hemelkoepel, die doorprikt was van miljar den sterren. Myn verhaal zelf ziet er op dit moment helemaal niet zo troosteloos uit. Want de fabrieks directeur Robbers verscheen in die dagen opnieuw ten tonele met een bericht, dat voorgoed een eind scheen te maken aan al myn ellenden. Het was eind juli. Gejaagd als altyd kwam Robbers by ons het erf op, waar ik aan het werk was. H'j wilde niet binnenkomen. Er volgde een onrustig gesprek, dat me nog altyd doet denken aan een spannend spelletje ping-pong. „Je weet van mijn verzoek om onteigening, Mar tens?" „Ik neb er over gehoord." „Je begrypt, dat het verzoek zal worden ingewil ligd?" „Ik hoop het te verhinderen." „Weet je dat de grondkamer by onteigening een minimum prys bepaalt?" (Wordt vervolgd) sporthal voorlopig van de baan is als gevolg van de bouwstop, waardoor de actieve recreatie geen enkele kans meer wordt geboden. De nieuwe loketten en toegangen van het stadion zullen dit jaar gereed ko men, als men tenminste niet met on voorziene tegenslag te kampen krijgt. De totale kosten (ƒ400.000) zijn onge veer anderhalf maal zo hoog als vijf jaar geleden. Aan vermakelijkheidsbelasting werd m 1956 234.586,47 betaald tegen ƒ313.015,19 in 1955. kunnen worden doorgevoerd, daar eerst ervaring met de nieuwe organi satie moet worden opgedaan. Eerst dan kan worden overzien, welke eisen deze organisatie aan het materieel stelt. Bo vendien staat in verscheidene gevallen tegenover een verhoging van de uit gaven, een besparing aan conven tionale wapens. Zo zal door de in voering van geleide projectielen (Ne derland krijgt de beschikking over „Honest John" raketten) het aaiftal luchtmachtsquadrons met twee kun nen worden verminderd. Ter verbetering van de onharmonische opbouw van het militaire personeel blijven de thays bestaande mogelyk- heden tot het aangaan van een contract op lang of kort verband gehandhaafd. Daarnaast wordt een tweetal bijzondere maatregelen overwogen om meer vrij willig dienend personeel aan te trek ken. Overwogen wordt: 1) een geheel nieuwe groep beroeps militairen te vormen, een groep spe cialisten zonder de gebruikelijke rangen. 2) voor dienstplichtigen de mogelijk heid te openen om, in de rang van kor poraal of soldaat na te dienen op onge veer dezelfde voet als reeds geldt voor jonge officieren en onderofficieren. De huidige duur van de eerste oefe ning kan, zo verklaart ir. Staf met de meeste nadruk, niet worden vermin derd omdat wij in dat geval niet meer aan onze verplichtingen zouden kunnen voldoen. De effectieve sterkte van de parate onderdelen is reeds gedaald tot het uiterste minimum van 75 pet. De minister stelt wel enige verbeteringen in het vooruitzicht in de sociale voor zieningen voor de dienstplichtigen. Naar het Russische persbureau Tass meldt, zal de Sovjet-Unie „spoedig" een aardsatelliet lanceren. Hy zal met krachtige zenders worden uitgerust, waarvan de seinen door radio-amateurs kunnen worden opgevangen. Van Ame rikaanse zyde is onlangs meegedeeld, dat de eerste Amerikaanse satelliet niet vóór maart 1958 gereed zal zijn. „De eerste aardsatellieten van de Sovjet-Unie", al dus de bekendmaking van Tass, „zuilen zwaarder zyn dan die welke in de Ver enigde Staten worden gebouwd". Om de satelliet in de aantrekkings kracht van de zon te brengen, althans het lichaam een baan rond de zon te laten beschrijven, is een snelheid van 11,2 km per seconde nodig, en de kos mische snelheid, 16,5 km per seconde, is voorwaarde voor een ontsnapping uit het zonnestelsel, zo verklaarde Tass. Radio Moskou bericht, dat Russische geleerden in het geofysisch jaar 125 ra ketten zullen afvuren, die hen in staat zuilen stellen de buitenste lagen van de dampkring te onderzoeken. Radio- Moskou meldde, dat al deze raketten in het Poolgebied, het Zuidpoolgebied en Aziatisch Rusland zullen worden afge vuurd. De leiders van de verdeelde Indone sische strydkrachten hebben besloten de oplossing van de „vraagstukken van net leger aan een commissie over te laten, die zal worden geleid door presi dent Soekarno en dr. Hatta. aldus heeft kolonel Sarbini, de militaire comman- dent Soekamo en drs. Hatta, aldus heeft verklaarde een eed van trouw te heb ben afgelegd aan de commissie namens zyn collega's. Sarbini heeft deelgeno men aan de nationale conferentie in j a*2?-rt-a' ze'de, dat hij en zyn me- de-officieren „onvoorwaardeiyk alle be sluiten van de commissie zouden gehoor zamen." Advertentie Bekende Schriftelijke Curse. Voor Anton Geesink staan er op 9 en 10 november grote belangen op het spel. In de Rotterdamsche Energiehal zullen dan de Europese judokam pioenschappen worden gehouden. Hier voor hebben reeds 11 landen ingeschre ven t.w. Frankrijk, West-Duitsland, En geland, Spanje, Zwitserland, Italië, De nemarken, België, Tsjechoslowakye, Luxemburg en Nederland. Het aantal judo-ers dat in Rotter dam op een geheel nieuwe mat met de indrukwekkende afmeting van 12 24 meter zal verschijnen bedraagt on geveer 200. Er bestaat echter kans, dat het aan tal nog zal worden uitgebreid. Men houdt b.v. rekening met de komst van de Oosteririjkeis. De laatsten zijn zyn nog altyd niet erg te spreken over het feit, dat de Europese Judo Unie, twee dagen voor de kampioen schappen in Wenen liet weten dat de wedstryden geen doorgang zouden vinden. Dit in verband met de toe stand in Hongarije. Toch gelooft men inet dat de Oostenrijkse ploeg, die enige kampioenen in de gelederen heeft, te Rotterdam verstek laat gaan. Voor deze wedstrijden is een ere- comité gevormd, waarin ambassadeurs van de deelnemende landen en Japan zitting hebben. Men heeft Z.K.H. Prins Bernhard verzocht het voorzitterschap op zich te nemen. Ook nu behoort Frankryk weer wat de ploegen betreft tot de grote favorie ten. Er zal echter ook rekening moeten worden gehouden met Engeland, waar van enige judo-ers vier jaar lang in Japan hebben getraind. Ook de Neder landse kansen worden hoog aangesla gen. Vooral by het persoonlyk kam pioenschap alle categorieën is het zeker niet denkbeeldig dat Geesink de titel zal veroveren. De plpeg, die o.a. ook weer over cracks als Essink, De Waal en Wagenaar zal beschikken, volgt yen centrale training in de sportschool van oefenmeester Koning. Voorts zal de Japanse grootmees ter Haku Michikomi (7e dan) een week lang de Nederlandse deelnemers trai nen. Ook in de Rotterdamsche Energie hal die meer dan 3.000 toeschou wers zal kunnen bergen zal de Japanner niet ontbreken. Het ligt in de bedoeling, dat er door hem en nog enige andere Japanse oefenmeesters demonstraties worden gegeven. Met het oog op deze Europese kampioenschap pen zyn er in Nederland op tal van plaatsen selectiewedstryden gehouden. Er zyn tenslotte 40 judo-ers overgeble ven, welk aantal inmiddels is terug gebracht tot 20. Naar schatting zal de organisatie van het evenement in Rotterdam een fi nancieel tekort opleveren, dat in geen geval de f 5000.zal overschrijden. Voor een subsidie, ter grootte van dit bedrag, heeft de N. J. J. B. zich ge wend tot het gemeentebestuur van Rotterdam, dat dit verzoek in behan deling heeft.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7