Parlementaire controle op beleid zal nog worden aangevuld Opening De bouw van een tweetal onderzeeboten voorlopig stopgezet' Kwestie-Mieuw-Guinea op de agenda geplaatst van de V.N.-Assemblée Tegen aantasting van onze economie wordt gewaakt NIEUWE BRUG BIJ SCHELLINGWOUDE Bescherming van de landbouw heeft de speciale aandacht Ook Cyprus en Algerije sullen ter sprake komen van T.H. Eindhoven Toestand koning Haakon verbeterd Naar atoom-voortstuwing Bevan ontmoet Khroesjtsjev Het weer Nog steeds geen verbetering Memorie van Antwoord over Euromarkt-verdrag Japanse premier inviteert Soekarno Jongen van 11 jaar overleden Gesprek van drie uur- op de Krim Syrië meldt Turkse troepenbewegingen 'êeforeyor/óu/y/ Vrij veel bewolking (Van onze Haagse redactie) De regering heeft het als haar plicht beschouwd om, teneinde met de andere landen over het verdrag inzake de Euromarkt tot overeenstemming te komen, zelf de dodige beslissingen te nemen, ook wanneer niet te voren alle bedrijfstakken uitvoerig waren gehoord. Zij heeft er wel begrip voor, dat verscheidene bedrijfstak hen zich door de aanvaarding van het Euromarktver- drag voor een „fait accompli" gesteld voelen, maar zi' ^jst er op, dat de belangen van het bedrijfsleven bij de betrokken departementen niet onbekend waren, ook Werden niet alle bedrijfstakken afzonderlijk gehoord. Aldus deelt de regering mee in haar uitvoerige Memo de van Antwoord aan de Tweede Kamer over de goed keuring van het E.E.G.-verdrag. Er wordt op gewezen, dat de samenstelling van de adviescommissie van de U.R. zo veelzijdig is geweest, dat deze representatief &acht kon worden voor het bedrijfsleven. Als er bij de uitvoering van het verdrag sprake zal zijn van een permanent contact met het bedrijfsleven een moge lijkheid welke de regering nader onderzoekt dan zal vopr dit contact in ieder geval de S.E.R. het e'erst in aanmerking komen. De regering is getroffen door de kritische en be zorgde opmerkingen welke de Kamerleden hebben doen horen over de economische gevolgen van het verdrag. De zorgen concentreren zich rond het hogere buiten tarief, dè sociale harmonisering en de landbouw. De re gering is zich van de potentiële gevaren waar het hier om gaat terdege bewust. Zij zal tegen de realisering ervan krachtig waken. Zo is zij met betrekking tot de economische expansie en de industrialisatie van ons land voornemens de politiek te blijven volgen welke zij ook in de afgelopen jaren heeft gevoerd. Er zijn geen verdragsbepalingen welke haar dit zouden kunnen ver bieden. Zo is het gevoerde beleid met betrekking tot lonen en prijzen niet alleen niet in strijd met het ver drag, doch zelfs in overeenstemming daarmee. De A-griep Honderden zieke soldaten in Nijmegen In het buitenland Russische schepen bezoeken Syrië Geen nieuwe ont wikkelingen Nederland gebonden aan een plechtige belofte ^jiip khprmsf" al in „Die Raeckse geweest? Falcon Karris Tweedjassen Donderdag 19 september 1957 bureau smedestraat 5 haarlem 81ste JAARGANG No. 29712 j'ds verhindert de regering zo Jfaat de Memorie verder om een be- *6i(t te voeren, dat de economische ex- pansie en de welvaart van ons land zal bevorderen. Wel aanvaardt zij, om niet doelbewust bepaalde bedrijfstakken of bedrijven te begunstigen in de concur rentiestrijd, beperking bij haar beleid, hetgeen overigens weer niet wegneemt, dat hij ernstige moeilijkheden voorzie- "ingen kunnen worden getroffen. Op Krond van deze overwegingen heeft de teftering geen behoefte aan een speciaal Protocol voor Nederland. Het zou voor °ns land geen mogelijkheden kunnen dpenen welke het verdrag niet reeds toestaat. Ook wil de regering geen on derhandelingen openen voor het ver krijgen van een speciale regeling voor on8 land. Evenmin is zij bereid om ter gelegenheid van de ratificatie van het W bi rag een verklaring af te leggen in het wetsontwerp op te nemen, ,j"<e ten doel zou hebben om de be- vj^ande ongerustheid weg; te nemen, ben dergelijke verklaring zou immers partnerlanden toch niet binden. Bo- ,*ndien acht de regering zulk een ver dring na haar uitvoerige ♦oelichtin- ook niet meer nodig. Zij is wel be- P|d om in de wet een nieuw artikel ?P te nemen, dat ten doel heeft om de ■?">nen het verdragstate,m niet vol rode tot uiting komende parlemen- pe controle nan te vullen door een v°"trole in het nationale vlak op het e'eid van de regering binnen en ten aahzien van de gemeenschap. Met nadruk stelt de regering, dat zij he gevaren van het verdrag voor ons Pfüspeil onderkent, doch dat zij niet yen zins is om zich te doen meezuigen een ongemotiveerd streven naar so ciale harmonisatie. ue regering meent, dat er bezwaren verbonden zijn. aan het instellen van een invoerrecht op koffie van 16 pet, maar zjj deelt niet de mening van de Zeer vele leden, die vrezen dat hieruit ernstige gevolgen zullen ontstaan voor ï>e Japanse premier, Nobusuke Kishi, ?eft president Soekarno van Indonesië !ll'genodigd in november een bezoek aan aPan te brengen. De uitnodiging zal vandaag, tijdens het bezoek van Raden ubandrio, Indonesisch minister van ultenlandse zaken aan Tokio, officieel w°rden herhaald. .Ret bezoek van Soekarno zal waar- _chijnlijk tegen eind november of be- p'h december worden geregeld. Zoals ekend heeft Soekarno een rondreis door ei'schillende Latijns-Amerikaanse lan en voorbereid. Men acht het te Tokio Bai?r*chijnlijk dat Soekarno's bezoek worrtf?„Pa_1n binnen korte tijd gevolgd zal oremill 0r eeïl '°- van de Japanse ler aan indonesie. de handelsbetrekkingen met Indonesië en de aldaar gevestigde koffiebelangen. Soortgelijke opmerkingen worden ge maakt over de artikelen cacao en thee. De regering is verder ook niet van mening, dat de tabakverwerkende industrie nadelige gevolgen zal onder vinden van het komende invoerrecht van 30 pet. Eventuele moeilijkheden kunnen uit de weg worden geruimd door tariefcontingentering. Zou dit. niet voldoende soelaas bieden, dan denkt de regering aan een verlaging van de ac cijns op tabaksprodukten. Öok met be trekking tot palmolie, de chemische in dustrie, de landbouwindustrie en het hs venbedrijf spreekt de regering gerust stellende woorden. Met betrekking tot de landbouw zegt de regering zich ernstig te zullen ver zetten zo zich in andere landen protec tionistische tendenzen zouden doorzet ten. Zij zal dit eveneens doen bij pogin gen om in de landbouw te komen tot een integratie per produkt of per groep van produkten. De aandrang van Frank rijk om voor bepaalde goederen te ko men tot het afsluiten van contracten c? lange termijn wordt door de regering niet beschouwd als een poging om tot integratie per produkt te komen. Zflj zegt ook, dat niet gevreesd hoeft te worden, dat Frankrijk Nederlands eni ge graanlcverancier zou worden. (Vervolg op agina 7) Eindhovenverkeerde vandaag in feeststemming. Koningin Juliana heeft vanmiddag de Technische Hogeschool geopend. Ter gelegenheid daarvan had de Lichtstad zich riant versierd en zich getooid met duizenden kleurige lampjes, die de Koningin toen zij vanochtend een uitgebreide stadsrit maakte aanschouwde. Kort na haar aankomst, bij het betreden van het bemeentehuis, schreed de Konin gin over de vaandels van de Eindhovense schuttersgilden, welk moment de foto toont. Nadat in de morgenuren in het Aca demisch Genootschap een bijeenkomst was gehouden, tijdens welke de T. H. tal van geschenken waren aangeboden geschiedde des middags in de Philips Schouwburg ten overstaan van een uit gelezen gezelschap de opening, waarbij achtereenvolgens spraken de Commis saris der Koningin in Noord-Brabant, Pro 1. dr. J. E. de Quay, minister J. m. L. Th. Cals, de koningin, prof. dr. O. Bottema, rector-magnificus van de Delftse T. h. en de rector-magnificus van de Eindhovense T. H„ prof. dr. H. BDorgelo. Koningin Juliana en prins Bernhard, die de rijtoer niet heeft mee gemaakt, hebben tenslotte een oorkonde Betekend. (Voor verslag zie pag, 2) In de toestand van koning Haakon VII van Noorwegen, die gisteren zorgwek kend werd genoemd, is vandaag een lich te verbetering ingetreden. Zijn tempe ratuur is weer normaal. Het kroonprin selijk gezin heeft zijn plannen voor de komende dagen niet gewijzigd en prin ses Astrid, kleindochter van de koning, zal nog vandaag naar Trondheim in Midden-Noorwegen vertrekken. (N.T.B.) (Van onze Haagse redactie) De bouw van een tweetal onderzee boten, waarmee in vorige jaren werd begonnen, is voorlopig stopgezet. Mi nister Staf heeft hiertoe besloten om dat hij vreest, dat de boten, wanneer zij volgens de oorspronkelijke conven tionele ontwerpen zouden worden afge bouwd, na zeer korte tijd verouderd zouden zijn. De ontwikkeling van de voortstuwing door middel van kernener gie zou naar het inzicht van de be windsman wel eens een verrassende voortgang kunnen hebben. Hjj heeft daarom opdracht gegeven in afwach ting van verdere onderzoekingen geen aanschaffingen of werkzaamheden ten behoeve van de boten te verrichten. De beide boten werden oorspronke lijk opgezet als tweede serie na de beide boten, die in de loop van 1958 te water zullen worden gelaten. Ir. Staf hoopt echter dat, met medewer king van onze Atlantische bondgenoten, binnen niet al te lange tijd definitieve plannen kunnen worden ontworpen voor ^ten atoom-voortstuwingsinstallatie. Hij overweegt ter overbrugging van het te kort aan onderzeeboten gedurende de ontwikkelingsfase, een aantal buiten landse boten in bruikleen te nemen. De overige bouwplannen voor de Ko ninklijke Marine zullen, met enige tem porisering voor bepaalde projecten, nor maal doorgang vinden. Alleen de ver bouwingen aan de Karei Doorman zijn ernstig vertraagd. Echter niet als ge volg van de bestedingsbeperking maar door de wilde staking van de lassers, waardoor het werk geruime tijd kwam stil te liggen. Men neemt aan, dat de verbouwing 1 juni 1958 gereed is. De bestedingsbeperking zal wel zijn invloed doen gelden op het perso neelsbeleid in het komende jaar. Wan neer ondanks de stijgende kosten de uitgaven niet mogen worden ver hoogd, dan zal dat slechts kunnen geschieden door een vermindering van het dienstplichtig personeel. De bezwaren daarvan worden voor een belangrijk deel gecompenseerd, om dat meer beroepspersoneel. dat thans met opleiding is belast vrij komt voor de dienst aan boord. Bovendien kan de opleiding aan boord worden uitge breid nu weer grote schepen deel van de sterkte uitmaken. In Nieuw-Guinea zal ernaar worden gestreefd de eenvoudige functies te be zetten met plaatselijke burgerkrachten, waardoor minder dienstplichtigen be hoeven te worden uitgezonden. Tenslot te zal de kannoniersopleiding voor koop vaardij personeel voorlopig worden stop gezet. De bezetting met beroepsperso neel blijft, vooral bij het korps mari niers, onbevredigend. Om de aantrek kingskracht te vergroten wordt alle aandacht besteed aan de huisvesting. In Maastricht is woensdag overleden het elfjarig jongetje Frans Cozijnsen dat zondag A-griep kreeg en, naar de huisdokter aan de moeder heeft mee gedeeld, daaraan tengevolge van een opgetreden complicatie ten slachtoffer is gevallen. Naar intussen van de militaire ge neeskundige dienst te Nijmegen wordt vernomen, lijden in het garnizoen te Nijmegen tal van soldaten, men spreekt van enige honderden, aan A- griep. De ziekte heeft geen ernstig karakter. De geneeskundige dienst der ge meente Nijmegen deelt mee, dat de griep in de stad Nijmegen nog geen grote omvang heeft genomen ofschoon in sommige bedrijven 20 procent van de werknemers ziek is en enige scholen eveneens veel grieppatiënten tellen. In West-Duitsland zijn woensdag twee personen aan de A-griep overleden. Daardoor is het aantal gevallen met dodelijke afloop tot vier gestegen. In vele delen van de bondsrepubliek zijn de scholen gesloten. In Essen zijn 13.000 kinderen ziek. Ook uit vele delen van de Verenig de Staten komen berichten omtrent het uitbreken van griepepidemieën. Men vermoedt dat er vele gevallen van A- griep onder schuilen. Uit België (voor al Antwerpen), Oostenrijk en Frank rijk worden eveneens vele gevallen ge meld. In Italië liggen 20.000 soldaten ziek en in Londen lijden 60.000 schoolkin deren aan griep, maar slechts in enke le gevallen is A-griep geconstateerd. Eerdaags na half november, de da tum staat nog niet vast wordt de grote brug over het Amsterdamse IJ bij Schellingwoude geopend. Oorspron kelijk zou dit gelijk met de opening van de Velser tunnel gebeuren, maar Rijkswaterstaat heeft enige tegenslag bij de asfalteringswerkzaamheden on dervonden. De toeleidende wegen, die de Amsterdamse dienst van Publieke Werken in edele wedijver met Rijks waterstaat heeft aangelegd, zijn gereed. De brug is in het oostelijk deel van de Amsterdamse haven, dicht bij de Oranjesluizen, gebouwd, zodat zij geen hinderpaal vormt voor de zeeschepen. De lengte van de stalen bruggen en viaducten over het Buiten-IJ is 2050 meter, tweemaal zo lang als de Moer- dijkbrug. Het snelverkeer uit het mid den, het oosten en het zuiden van het land. kan Amsterdam nu links laten liggen als het verder in Noord-Holland moet zijn. Het obstakel van het drukke stadsverkeer en de ponten-misère kun nen nu vermeden worden. Bovendien is de prachtige brug nog iets van een attractie voor de hoofdstedelingen. De dubbele basculebrug nabij de Schelling- wouderbrug is het enige beweegbare gedeelte in de oeververbinding. Sche pen met een doorvaarthoogte van meer dan negen meter zullen daarvan ge bruik moeten maken. De Britse labourleider Aneurin Be- van is gisteren in Moskou aangekomen, na een bezoek van vier dagen aan je Krim, waar hij dinsdag een onderhoud van drie uur met partijsecretaris Khroesjtsjev heeft gehad. Hij ver klaarde, dat hij met Khroesjtsjev een groot aantal vraagstukken heeft be sproken. Khroesjtsjev en hij waren het er over eens, dat de internationale toe stand „buitengewoon gevaarlijk" wordt. Khroesjtsjev toonde zich „bij zonder verlangend om tot meer vriend schappelijke betrekkingen met de Ver enigde Staten te komen," aldus Bevan. Bevan heeft Khroesjtsjev gezegd, dat de communistische wereld nu beseffen moet dat de gewijzigde manier van oorlogvoering de betrekkingen tussen de landen helemaal gewijzigd heeft. Romantische inbeeldingen dat een der de wereldoorlog zou leiden tot uitbrei ding van het communisme, zijn zinloos. Het is in het belang van alle partijen dat een derde wereldoorlog voorkomen wordt, aldus heeft Bevan betoogd. De Britse politicus zei niet, wat de reactie van Khroesjtsjev hierop was geweest. Bevan verklaarde geen tijd te hebben gehad om premier Boelganin, die ook op de Krim is, op te zoeken. Wel had hij met vice-premier Mikojan en ver scheidene afgevaardigden van de Opper ste Sovjet gesproken. (Rtr-UP) De Syrische staatssecretaris van bin nenlandse zaken, Qawas, heeft giste ren verklaard, dat een sterke concen tratie van Turkse tank- en pantser- eenheden in de nabijheid van de Sy rische grens is waargenomen. Qawas ontkende, dat Turkse vliegtuigen het Syrische luchtruim hebben geschonden. Zij waren wel in de buurt van "e Syrische grans gezien, zei hij. Twee Russische schepen, de kruiser „Zjdanof" en de torpedobootjager „Vo- bodny", die een bezoek aan Joegoslavië hebben gebracht, begeven zich thans naar Syrië, op uitnodiging van de Sy rische regering, aldus meldt radio- Moskou. Gisteren is een Russische de legatie in de Syrische hoofdstad ge arriveerd om het ontwerp voor een overeenkomst voor Syrisch-Russische economische samenwerking te voltooi en. (A.F.P.) De agendacommissie der Verenigde Naties heeft gisteravond besloten de kwesties Nieuw-Guinea, Cyprus en Al gerije op de agenda van de Algemene Vergadering te plaatsen. „Het vraag stuk Nieuw-Guinea" werd met zeven tegen vier stemmen bij vier onthou dingen op de agenda geplaatst. Voor opneming stemden: Thailand, Perzië. Tunesië, Ceylon, Guatemala, Rusland en Tsjechoslowakije. Samen met Neder land stemden Frankrijk, Engeland en Noorwegen tegen. De Verenigde Sta ten, nationalistisch-China, Paraguay en Venezuela onthielden zich van stem ming. De Indonesische afgevaardigde, mr Ali Sastroamidjojo, verklaarde, dat het geschil tussen Indonesië en Nederland nog steeds voortduurt en dat een op> lossing moet worden gevonden. Hij be toogde, dat de R.T.C.-overeenkomsten van 1949 inhielden, dat het omstreden gebied met de overdracht van de soe vereiniteit over Nederlandsch-Indië aan de Indonesische republiek zou wor den overgedragen. Nederland bestreed dit echter en ten gevolge daarvan leid den de besprekingen niet tot overeen' stemming. De Nederlandse afgevaardigde, jhr dr W.H.J. Van Asch van Wfjck, ver klaarde, dat het belang van alle be trokkenen - Indonesië, Nederland en de Verenigde Naties als geheel - het beste zou zijn gediend door de be spreking van dit onderwerp niet te hervatten, bespreking „die vruchteloos is gebleken en drie keer achtereen tot verbittering heeft geleid'. Hjj voegde hieraan toe, dat in de voor gaande zittingen de Indonesische eis dat Nederland het bestuur over het gebied overdraagt „uitgebreid was besproken" en dat telkens opnieuw de vergadering resoluties had ver worpen die Indonesië wilde laten aan nemen. De Nederlandse afgevaardigde be toogde verder, dat sedert 28 februari van dit jaar, toen een voorgestelde re solutie opnieuw niet de vereiste meer derheid kon krp'gen, geen nieuwe ont wikkelingen hebben plaats gehad. „Vre de, rust en krachtige inspanningen om het culturele, sociale en economische niveau van de bevolking te bevorderen hebben als tevoren voortgeduurd," zei hp. De heer Asch Van Wijck voegde hier aan toe, dat Nederland gebonden blijft aan zijn plechtige belofte het beginsel van zelfbeschikkingsrecht toe te pas sen zodra de bevolking in staat is haar wil tot uitdrukking te brengen. „Het is niet alleen duidelijk, maar het is uit drukkelijk erkend door vrijwel alle sprekers tijdens de langdurige debat ten die wij over dit onderwerp hebben gevoerd, dat de Algemene Vergadering geen recht heeft om of Nederland te vragen een deel van zijn gebied over te dragen aan Indonesië, of zelfs maar een mening tot uitdrukking te brengen over de juridische waarde van de In donesische aanspraken." Het besluit van de agenda-commis sie het vraagstuk Cyprus op de agenda te plaatsen werd met elf stemmen voor, geen tegen, bij vier onthoudingen ge nomen. Met algemene stemmen werd het besluit genomen het Algerijnse vraagstuk op de agenda te plaatsen. De Franse vertegenwoordiger, Guillau- me Georges Picot verklaarde dat alhoewel de Algerijnse zaken uit sluitend Frankrijk aangaan, „mijn re gering besloten heeft zich niet te zul len verzetten tegen opneming van dit punt op de agenda, omdat zij de laste raars van Frankrijk gaarne van ant woord wil dienen en de tegen ons land ingebrachte beschuldigingen wenst te weerleggen". (Rtr.-UP) Advertentie Voor uw bruiloft, vergadering of feest ZALEN DISPONIBEL Op bet Newtonplein te Eindhoven is woensdag de 79-jarige mevrouw J. E. van Breugel, toen zij de weg overstak, door een driewielige bakfiets aangere den. De dame viel achterover op het wegdek en kreeg een schedelbasisfrac- tuur, waaraan zij later op de dag is overleden. Advertentie BARTEIJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk enkele buien en vannacht hier en daar mist. Overwegend matige wind in hoofdzaak tussen west en noord. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Zon; 6.24-18.46. Maan: 1.53-16.43. Een storing, die zich langs een scheidings lijn beweegt, bereikte vanmorgen de Duit se Bocht. Door de noordwestelijke winden die aan de achterzijde van deze storing voorkomen zal de koudere lucht ons land weer worden binnengevoerd. De tempera tuursverschillen zijn vlak bij de schei dingslijn echter zo klein, dat geen merk bare daling van de temperatuur zal op treden. Wel zal bij de passage van het front en ook bij het langstrekken van een randsto- ring die over Schotland in onze richting beweegt wat regen of motregen vallen en zullen in de komende 24 uur nog wei nig opklaringen voorkomen. Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 bijkant Beverwijk: Breestraat 171, tel 4790 ^'ikantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Erectie: J. J. W. Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen, hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en M'. Severln. ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents pet week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.38 uur 's avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1