Het dorado van de kleine wagen Bijna een miljoen bezoekers worden verwacht Het Koffertje 50 Subsidie is thans afhankelijk gesteld van de huurprijs Rapport over de kijkgewoonte van de bezitters van televisie toestellen Van Amsterdam naar Brussel in 2 uur 21 minuten GRIEP? Drie maanden lang een ruiker bloemen uit berouw en liefde E ri R.A.I en „Salon belangrijker Mijnproduktie zal dalen Eerste squadron „Seahawks" Regeling voor de diverse gemeente- klassen Iran desgewenst weer Perzië De A-griep onder de militairen Belgisch-Nederlandse samenwerking Tussen neus en lippen Redelijk Dr. H. L. Deelen f In 1958 100.000 ton minder dan in 1957 PARTICULIERE WONINGBOUW Engels jongetje uit de trein gevallen Ook de mening gevraagd over de programma's en reclame-T.V. Minister Staf doet nadere mededelingen Sigarettenindustrie zeer teleurgesteld De actie Bijstand Om fit te blijven Overdreven Artsen genoeg In Frankrijk overleden Ongerustheid bij de melkhandelaren Explosie in haven van Casablanca DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1957 PAGINA DE ANTIEKBEURS HET PRINSENHOF - DELFT t/m 22 Sept. 1957 Nog tot en met zondag geopend In Duitsland Accijnsverhoging Geheimen van de krant ontsluierd Rotterdam heeft meeste toestellen Op' kunt U bouwen iti WA Oordeel over de uitzendingen Commerciële televisie De detailmarge AUTOSHOW in Frankfurt Advertentie D^an onze correspondent in Bonn) e dag voor de officiële opening van een internationale jaarbeurs van welke aard ook, is eigenlijk ?ftoit de beste gelegenheid om een juist van het tentoongestelde te Rijgen. De meeste stands zijn nog ni t «'aar, schilders, electriciëns, decora- "Hirs en timmerlieden leggen de laat je hand aan hun werk en bezoekers ÏJih feitelijk in hoge mate onwelkom. 0 is het ons gisteren ook weer ver baan op de 38e internationale automo- Ijjeltentoonstelling in Frankfurt-am- "tain, die vandaag wordt geopend. De tentoonstellingshallen die hele maal klaar waren, waren die van Mer cedes-Benz en Volkswagen, in de hal 1 van Auto-Union stonden de D.K.W.- tjes nog onder hoezen en geen enkel argument kon de zaalwachters er toe bewegen de pers een blik op <Je nieuwe wagen te laten slaan (hoewel de offi ciële pers-rondgang toc1h„-7 D K Vv al aangekondigd en ae 1957-DA.w al overal rondrijdt). In van de Franse „Simca -fabrieken za ten wat troosteloos eni ve:r'®gen de Duitse vertegenwoordigers, want de nieuwe modellen evenmin nieuw in de zin dat "J op deze autoshow den volke zouden worden onthuld waren nog niet uit Frankrijk gearri veerd. Wij hadden trouwens in het algemeen tiet de indruk dat deze internationale automobieltentoonstelling laboreerde aan een overmaat van or ganisatie. Een vergelijking met de Amsterdamse R.A.I.Kon zij, vvat ons Persoonlijk betreft, met doorstaan, om vfn de Parijse 'Ka helemaal maar tiet te spreken. Het iso.i, bepaald sterk overdreven deze 38e internationale automobieltentoonstelling in Frankfurt- hrn-Main te annonceren als „de be langrijkste gebeurtenis in deze bran che in heel Europa". Misschien wel, tvat bet aantal standhouders betreft: 628 op 100.000 vierkante meter tentoon stellingsruimte. Het Westduitse „Ver- Per Automobilindustrie" gelooft jMsschien in alle ernst, dat deze kwan- -iten indruk maken. De vakman zal tTphoedelijk echter anders oordelen, ftj zal bij een rondgang al heel spoedig J°t de conclusie komen, dat de Frank- lurtse autoshow eigenlijk weinig nieuws te bieden heeft, afgezien van de onge twijfeld talloze technische snufjes die t Het moet mij van het hart, dat ik sinds gisteren zeer ernstige bezwaren te gen minister Hofstra heb. Hij heeft het Koffertje af geschaft; het Koffertje van de miljoenen-nota. Ik vraag mij af waarom hij dat ge daan heeft en zelfs met welk recht. Dit lijkt beslist jP een ontoelaatbare Staatsinmenging. Het Nederlandse volk was gehecht g?1) dat Koffertje. En terecht. Dat F" .Hertje was geslachten lang het N^ge menselijke in de ieder jaar weerkerende onmenselijke affaire van ?e staatsbegroting. Van die cijfers nooit een sterveling ooit iets •,®®rePen, maar dat Koffertje begre- h Wij. Daar zat „het" dan in. Wat a?' Precies was interesseerde ons maar er zaten, stukken in. Staats tukken, en dat was ons voldoende. Alhoewel ik voor mij wel eens ge jacht heb, dat een of andere mi nister er een fopkonijn in had ge- iaan of gewoon maar een reis- necessaire met een detective. Maar dat zou niet gehinderd hebben. Het Koffertje was er ieder jaar, het in trigeerde ons een beetje, en in ieder geval bouwden wij er op. Meestal méér dan op de minister, die het vasthield. Het Koffertje is tientallen jaren het enige betrouwbare element 'n het Nederlandse staatkundige la ven geweest. Prof. Oud heeft er nog Jhee gelopen, om nu maar eens wat te noemen. Ministers en politieke par tijen verdwenen of verschenen, het Koffertje bleef. En nu is dat Koffertje weg. Wat hebben wij nu? Minister Hofstra —at eeh aktentas; met e— niéuwe akten- tas- Schande. Wij willen dat Kof fertje terug. Men schaft niet zo maar c'e Gouden Koets af en dat Kof- fertje evenmin. Iedereen heeft een hktentas, niet iedereen een koffertje zeker niet het Koffertje. De akten- as van minister Hofstra kan ons ge helen worden; het is een griezelig thdeiijjj en griezelig vervelend ding. der aanvaarden géén tekort, r ,n- Sn bet Koffertje, laten wij dat af breken. het publiek c.q. de koper der toekomst meestentijds toch ontgaan. Vroeger zo vol spanning verwachte nieuwe modellen personen-auto's staan er in Frankfurt niet. Zij zijn allemaal al enkele weken geleden „onthuld" en rijden voor een groot deel al: de nieu we Opel „Rekord", de Ford Taunus 17 - M, de Zündapp „Janus" met zijn deur voor en achter, en de nieuwe B.M.W. - 600, die niets anders is dan een vierpersoons „Isetta". Nieuw voor ons was alleen nog een „Goggomobil", die van een ietwat potiger makelij lijkt te zijn dan zijn voorgangers, en een nieuwe „Maico"-coupe. Zonder twijfel is de 38e internatio nale automobieltentoonstelling in Frankfurt de show van de kleine wa gen, die in de meeste landen en in het met zijn „Wirtschafswunder" le vende West-Duitsland zeker niet toch geen onbereikbare droom meer is, maar een wat duurder gebruiks voorwerp dat vele mensen zich kun nen veroorloven. In Frankfurt zjjn ze er allemaal en uit alle landen, ten bewijze daarvan dat de automobiel- produktie zien hoe langer hoe meer instelt op deze bijzondere behoefte aan kleine gemotoriseerde vervoer middelen, die niet al te duur zijn in de aanschaf en in het onderhoud en waarvan de „Volkswagen" toch eigen lijk het prototype is geweest. ik hier weer een voorbeeld van een reeds enige weken geleden onthuld „fabrieksgeheim": het 1957type met zijn vergrote achterruit). De motoren van deze kleine wagens variëren in Frankfurt van 250 tot 600 kubieke centimeters, die een motor vermogen van 13 tot 20 p.k. opbren gen. (Vergelijk een Volkswagen-motor van bijna 1200 kub. centimeter en een vermogen van 30 p.k.). Er is een enorme veelvuldigheid van typen: de „Lloyd" 600 en 400, „Fiat" 600 en 500, de (nieuwe) B.M.W.-600 en de twee „Isetta"-typen 250 en 300 de nieuwe N S.U.-„Prinz" 600, de „Goggomobil" 300 en 250, de „Goggomobil"-coupe, de ,Maico"-champion 300, de „Züdapp' - Janus" met 250 kub. c.m„ een „Vic- toria"-sportwagen 250 (de vroegere „Spatz") en voor het overige die merk waardige scooter-autocombmaties (men noemt ze „Kabinenroller" in Duitsland) zoals de „Heinkel"-kabme, de „Fulda"-moblel, ae „Messer- schmitt-Kabinenroller en (nieuw) de „Opelit" (zo genoemd omdat de naam „Mopetta" al was gepatenteerd). Onder de grotere typen een verbeter de en sneller geworden Daimler-Benz 180 (Mercedes), automatische koppe ling op de 219 en de 220-s. Voörts de B.M.S.-sportwagen - 507 van een prach tige stijl, de aloude Opel-„Kapitan en de luxe-uitgave daarvan met Pull man-stoelen. Er komt een nieuwe „Kapitan" in februari of maart a.s. uit, zo vernemen wij bij geruchte, die in Amerika wordt ontwikkeld evenais de onlangs uitgekomen „Rekord' daar ontstaan. Ford vertoont voor rond 25.000 mark de „Edsel", Borgward zijn reeds bekende coupe, Goliath zpn type-1100. die een concurrent voor de „Rekord" en de „Taunus" kan worden een Porsche- „Speedster" met een hard top, een nieuwe cabriolet van Kar- mannghia in Osnabrück. Internationaal is de show door de aanwezigheid van 53 buitenlandse fir ma's, onder wie 13 Engelse autofa brikanten die voor hun modellen re clame komen maken doch door de on gunstige omrekeningskoers tegenover de Westduitse markt ook met hun kleine wagens nauwelijks tegen de Westduitse produkten kunnen concurreren. Na de devaluatie van de franc hebben de Franse auto's een betere kans op de Westduitse markt. De prijzen der Fran se wagens hebben in Westduitsland de laatste weken een grote duik gemaakt. De show zal tien dagen duren (tot 29 september a.s.) en Frankfurt ver wacht in die tijd een recordverkeer. Twee jaren gelden heeft men daar mede enige ervaring opgedaan. Op de dag der opening van de tentoonstelling drongen binnen 24 uren 160.000 auto's de stad binnen. De stroom zal dit keer, nu er zoveel meer auto's op ae West duitse wegen lopen, zeker met geringer zijn. De tentoonstelling zal worden geopend door de Westduitse minister van econo mische zaken, prof. Erhard en niet door zijn ambtgenoot van verkeer ir. Seebohm, die in zijn auto- en verkeers- wereld in West-Duitsland weinig popu lair is. Minister Seebohm is trouwens in dubbele zin demissionnair: hij treedt dezer dagen af met al zijn collega's van de tweede Adenauer-regering en hij is zondag j.l. met voor de Bondsdag herkozen als lid van de Bondsdag. Hij zal dus met zekerheid geen deel meer uitmaken van de derde Adenauer-rege- ring Men rekent op de komst van 900.000 bezoekers. Ofschoon de meeste nieuwe typen al in produktie en „in de vaart" zijn, gelooft de handel toch dat dit aan de belangstelling geen afbreuk zal doen. Het publiek heeft de gelegenheid het aangeboden produkt rustig te bekijken. Het komt er niet zo gauw toe om zonder onmiddellijke koopplannen een show room binnen te stappen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllHII (Van L„ze Haagse redactie) De nettoproduktie van het staatsmijn- bedrijf voor 1958 wordt geraamd op 7.400.000 ton steenkolen. Dit is 100.000 ton minder dan in 1957. De produktie van cokes en stikstof wordt, vergele ken met 1957 hoger geraamd. De ver wachte daling van de steenkolenpro- duktie is J.m. een gevolg van de ver korting van de arbeidsduur voor on dergrondse arbeiders met één zaterdag per maand. De loonkosten zijn over het algemeen in het afgelopen jaar niet onbelangrijk gestegen. Vergeleken met 1957, toen voor het koolwinningsbedrijf aan lo nen, salarissen en sociale lasten een bedrag van ruim 182 miljoen gulden was uitgetrokken, geeft de raming voor 1958 een verhoging te zien met bijna 17 miljoen gulden of ruim 9 pet. De cijfers geeft minister Zijlstra in „zijn toelichting op de begroting van het Staatsmijnbedrijf. Woensdagochtend vond op het vliegkamp Valkenburg de overdracht plaats van he. eerste squadron „Seahawks" voor de marine-luchtvaartdienst. Van rechts naar links naast een van de nieuwe machines minister Staf; de Amerikaanse ambassadeur in ons land, de heer Ph. Young en de generaal-majoor J. O. Mac- Queen, die de vliegtuigen overdroeg. .De subsidiebedragen, welke het ftjk voor de bouw van particuliere huurwoningen zal toekennen, zijn thans afhankelijk gesteld van (je huurprijzen van die woningen. hw°or huurwoningen, .waarvan de hlijfrt>rijs beneden een bepauld bedra 125 zal de toe te Rennen subsidie hen ct van de „normale Pren0'^ k™~ Wan, bedragen. Voor huurwoningen, an de huurprijs een bepaald be- s]pJ?te boven gaat, zal de subsidie gen 50 pct van de Premie bedra- (;Pe, woningen met de hoogste huren pe„ ue drie grote steden boven 170 maand) zullen in het geheel niet er worden gesubsidieerd. 3 voor niet-huurwoningen, waar- an nde stichtingskosten meer dan Eepn bedragen, zai in het algemeen subsidie meer worden verleend, voor de bouw van zogenaamde woningen, die in aanmerking tphien voor de financiële faciliteiten be .bevordering van het eigen woning- büf zal de normale „volle" premie Wijven gelden. a» een ..eigen" woning, die niet in fjfhiherking komt voor die financiële acmteiten zal de subsidie nog slechts 0 Pet van de normale premie bedra gen. Deze „halve" premie zal voor woningen in het algemeen alleen orden toegekend, indien de stichtings gen met meer dan f 30 000 bedra- liiPeZe wijzigingen in de bestaande rege- tot stand gekomen door een kkmg van de minister van volks huisvesting en bouwnijverheid. De veranderingen in de subsidi- eringswijze van de particuliere wo ningbouw hebben o.m. ten doel te bevorderen, dat cok in de particuliere sector op de eerste plaats woningen gebouwd worden in die huurklasse, waarin de vraag het grootst is. Hier volgt een kort overzicht yan wbze waarop de premieregeling thans zal worden toegepast. voor een nieuwe woning die door de eigenaar wordt betrokken kan een „vol le premie worden toegekend indien voldaan wordt aan de voorwaarden voorb®t verkrijgen van de extra fi nanciële faciliteiten ter bevordering van het eigen-woningbezit. Het is daar bij onverschillig of de eigenaar de woning heeft verworven door bouw of koop. Onder eigenaren worden mede verstaan de leden van bepaalde coöpe raties. Voor de bouw van een nieuwe, door de eigenaar betrokken woning, waar bij niet aan deze voorwaarden wordt voldaan, kan slechts 50 pet van de premie worden toegekend en dan nog alleen indien de stichtingskosten ten hoogste 30.000 bedragen. Bjj over schrijding van dit bedrag zal in het algemeen geen subsidie worden ver leend. Indien een premie wordt toegekend, wordt deze uitgekeerd aan de eige naar die de woning als eerste gaat bewonen, ook indien deze de woning door koop en niet door bouw heeft verkregen. De premie moet echter voor de aanvang van de bouw worden aangevraagd. De subsidie zal 125 pet van de pre mie bedragen voor woningen, die bij de aanvang van de bewoning mogen worden verhuurd voor ten hoogste 120 per maand in Amsterdam, 's Gra- venhage en Rotterdam, 110. per maand in de overige gemeenten der eerste klasse, 105 per maand in klasse 2, 100 per maand in klasse 3, 95 per maand in klasse 4, 90 per maand in klasse 5. Voor woningen, die mogen worden verhuurd tegen hogere huurprijzen dan de hiervoor genoemde, zal de subsi die 50 pet van de premie bedragen, indien zij mogen worden verhuurd voor maximaal 170 per maand in Amsterdam, 's Gravenhage en Rotter dam, 160 per maand in de overige gemeenten der eerste klasse, 150 maand in die der tweede klasse, 150 F er maand in die der derde klasse, 145 per maand in die der vierde klasse en 140 per maand in die der vi)fde klasse. .De bouw van particuliere woningen, die mogen worden verhuurd tegen hoge re huurprijzen dan laatstgenoemde, wordt niet meer gesubsidieerd. Voor woningen voor alleenstaanden 1ingenaarden gelden afwijkende bepa- De premies worden toegekend onder voorwaarde dat de woningen de eer ste tien jaar worden verhuurd. Blijft de woning niet gedurende deze termijn ver huurd of voor verhuring beschikbaar, dan wordt de premie teruggevorderd. Premies voor verhuurde woningen worden slechts toegekend voor de bouw van tenminste vijf woningen. Zijn dit eengezinswoningen, dan moeten zij ten minste gemiddeld vier woon- of slaap vertrekken bevatten, zijn het étage woningen, gemiddeld 3,5. Dinsdagmiddag is ter hoogte van Baexem-Heythuijzen, tussen Roermond en Weert, een vijfjarig Engels jongetje uit de trein gevallen en op slag gedood. Het kind was met zijn ouders in een militaire verlofgangerstrein uit Duits land op weg naar Hoek van Holland. Het kind moet spelenderwijs uit de trein zijn gevallen. De ouders, die door me depassagiers werden gewaarschuwd, hadden van het ongeluk niets gemerkt. De regering in Teheran heeft gis teren het verbod op het gebruik van het woord „Perzië", dat de vader van de huidige Sjah, Reza Sjah, in dertijd afkondigde, ingetrokken. De oude Sjah had indertijd ook de bui tenlanders gevraagd „Iran" in plaats van „Perzië" te gebruiken. De re gering laat nu echter het gebruik van beide woorden toe, omdat bui tenlanders nogal eens „Iran" met „Irak" verwarren. Ook trekken de buitenlanders zich niet al te veel van het verbod, om „Perzië" te zeg gen, aan. (Rtr) IN HET MUSEUM Minister Staf heeft thans nadere me dedelingen gedaan over .het. aantal ziektegevallen onder de militairen, die tijdens een oefening in Duitsland door A-griep werden overvallen. In het kamp Sennelager: sterkte der eenhe den 4.000 man, 1321 griepgevallen, 27 andere gevallen, 8 man opgenomen in Britse of Duitse hospitalen. In Hohne: 51 griepgevallen en 7 andere gevallen op een sterkte van 725 man; in Münsterlager bij een sterkte van 300 man 60 griepgevallen. In Sennelager heeft de A-griep zich onverwacht snel uitgebreid, aldus ij". Staf, hetgeen gezien net verloop in Nederland niet te voorzien was. Er hebben zich geen complicaties voorge daan. Het hospitaalcomplex in Sennelager is een geïmproviseerd hospitaal en mag dus niet vergeleken worden met een permanent ziekenverblijf. In bij zondere gevallen werden de patiënten naar Britse of Duitse hospitalen over gebracht. De legering en verpleging was echter medisch aanvaardbaar voor militairen te velde en van de zieke soldaten zijn geen klachten vernomen. Hoewel aan het geneeskundig perso neel in de eerste dagen hoge eisen werden gesteld, konden de moeilijkhe den tijdig worden opgevangen. De kapitein, die tegen de toestand heeft geprotesteerd is door de divisie- arts na onderzoek naar het militair hospitaal in Utrecht verwezen. (Van onze speciale verslaggever) Sinds gisteren is het mogelijk om met speciale treinen in twee uur en 21 mi nuten van Amsterdam naar Brussel te rijden. Tot nu toe was het zo, dat het verschil in „netspanning" tussen Neder land en België respectievelijk 1500 en 3000 volt moeilijkheden bood die zulk een bijzonder vlotte gang van za ken in de weg stonden. Deze moeilijk heden zijn nu in nauwe onderlinge sa menwerking tussen de Nederlandse en Belgische spoorwegondernemingen overwonnen. Van 29 september af zul len dus 12 gloednieuwe elektrische treinen, voor welke geen enkele „bar rière" meer bestaat een uurdienst tus sen de twee Benelux-hoofds'eden gaan onderhouden. En gisteren werd dus in tegenwoor digheid van talrijke Belgische en Ne derlandse autoriteiten de eerste officië le rit met de nieuwe trein gereden. Tn Roosendaal ontmoetten een treinstel, afkomstig uit Brussel en een uit de richting Amsterdam elkander en zij wer den er met een ferme en beslissende tik aan elkander gekoppeld. Op het per ron werd tegelijkertijd een kleine fees telijke bijeenkomst gehouden. Burge meester A. Freijters van Roosendaal sprak zijn verheugenis uit over het tot stand gekomene en bood zowel aan ir. F. Q. den Hollander, president-direc teur van de Nederlandse Spoorwegen als de heer M. de Vos, directeur-gene raal van de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen een Leerdamse drijfschaal ten geschenke aan. De feestelijke lunch werd in Antwer pen geserveerd. En in de loop daarvan De sigarettenfabrikanten, verenigd in de stichting sigarettenindustrie, hebben geprotesteerd tegen de verhoging van de accijns op sigaretten alleen. In een telegram aan de Minister raad geeft de stichting uiting aan haar zeer grote teleurstelling, dat het over leg tussen economische zaken en de in dustrie over hogere belastingopbrengst uit tabaksprodukten is afgebroken door het thans uitgesproken voornemen deze alleen te verhalen op de sigarettenro ker door verhoging van het huidige be lastingtarief van 67 tot 70 procent het geen in feite neerkomt op een be lastingverhoging van 16 procent. De stichting meent, dat de sigarettenindus trie hierdoor in een veel slechtere con currentieverhouding ten opzichte van de andere tabakverwerkende industrie- en wordt gebracht. Men vreest ook een belangrijke daling van het sigaretten- verbruik, waardoor enerzijds rentabili teit van de industrie wordt ondergra ven, anderzijds tariefsverhoging niet aan het fiscale doel zal beantwoorden. Op het bureau van de heer A. M. Berger, organisator van de financiële nationale radio-actie „Bijstand" ten ba te van het Koningin Julianafonds, kwa men zich gisteravond weer tientallen winnaars melden van prijzen, die uit geloofd waren aan hen, die de gehei men, verbonden aan de 68 op de drie miljoen verspreide Bijstandkranten, tot een oplossing wisten te brengen. Tijdens een radio-uitzending werden gisteravond de geheimen ontsluierd, en mocht men nog in onzekerheid verkeren, dan brach ten de Waddeneilanden bovenaan de krant uitkomst. Men had namelijk een prijs wanneer dit er zeven in plaats van zes waren. Prijswinnaars kunnen zich nog tot en met 20 september in Rotter dam melden. De beschikbaar gestelde prijzen hebben een gezamenlijke waar de van 25.000. Op 28 september vindt de trekking van de loterij plaats. deelde minister mr. J. Algera mee, dat H.M. de Koningin de heer de Vos had bevorderd tot groot-officier in de Orde van Oranje Nassau en de heer F. Bay- ens, technisch hoofdingenieur van de Belgische Spoorwegen had benoemd tot officier in dezelfde orde. De heer M. Anseele, Belgisch minister van Ver keerswezen, op zijn beurt deed er in een bloemrijke redevoering kond van dat ir. Den Hollander door koning Bou- dewijn was benoemd tot commandeur in de Kroonorde en de heer J. Koster, hoofdingenieur bij de N.S. tot officier in de Kroonorde. De eerste nieuwe trein zal op 29 sep tember 's ochtends om 6.11 uit Amster dam vertrekken. Elk stel van de trein kan 98 passagiers herbergen en de pas en douaneformaliteiten worden tijdens de rit afgewikkeld. (Van een verslaggever) De grote meerderheid (zeventig pro cent) van de bezitters van een televi sietoestel woont in het westen des lands. Vooral oudere echtparen zonder kinderen bezitten vaak een televisie toestel. In jongere gezinnen vindt men het weinig. Relatief weinig televisie- bezitters behoren tot de laagste wel standsklasse, relatief veel tot de zelf standigen. Programma-onderdelen als het journaal, weeroverzicht en de ge zelschapswedstrijden zijn bijzonder ge liefd, de kinderuitzendingen evenzeer. Televisiebezitters ontvangen op avon den met uitzendingen vaker visite dan op andere avonden. Dat er bij kinder uitzendingen in vrij veel gezinnen vijf tig of meer kinderen op bezoek komen, is al een algemeen bekend feit. Ruim een kwart der kijkers is zonder beden king voor reclame-tv. Godsdienstige uitzendingen worden numeriek weinig gewaardeerd. Dit zijn enkele van de vele punten die uit het televisierapport van de Ned. Stichting voor Statistiek naar vo ren springen. In opdracht van de N.V. Thabur, importrice van radio- en tele visieapparaten, heeft zij dit rapport samengesteld. Ter gelegenheid van de Firato is het openbaar gemaakt. Het is een uitgebreid onderzoek geworden en de uitkomsten geven vaak een be langwekkend beeld. Op het ogenblik telt Nederland onge veer 200.000 toestelbezitters. Ruim dui zend mensen zijn door de Ned. Stich ting voor Statistiek ondervraagd en wel in de periode van 19 mei t/m 15 juni j.l. De ruim duizend^ondervraagden wor den representatiel geacht voor de Ne derlandse bevolking. Men heeft een in zicht willen krijgen in de kijkgewoon ten (en de kijkdichtheid), de meningen over televisieuitzendingen en die over reclame-TV. In het hoofdstuk over de kring der televisiebezitters lezen wij o.a. dat Rotterdam de stad is met de meeste toestellen (tien procent der gezinnen heeft er een). De drie noordelijke pro vincies en Zeeland vormen op televisie gebied een bijkans maagdelijk terrein. Tot voor kort was daar immers nau welijks een uitzending te ontvangen. Een onderzoek naar de verhoudingen tussen welstandsklasse en televisie- bezit is een gecompliceerde bezigheid geweest. De detailhandel en -ambacht, de administratieve en distribuerende bedrijfsklassen en de klasse verkeer en communicatie tellen relatief veel televisiebezitters, landbouw weinig. In de televisiegezinnen, om het zo maar te noemen, zijn weinig jonge kinderen, weinig gezinshoofden onder de dertig jaar. Onder onkerkelijken treft men veel televisiebezitters, onder gerefor meerden weinig. In de televisiegezinnen wordt door personen van hogere leeftijd meer naar de gebeurtenissen op het scherm gekeken dan door de jonge ren. De gemiddelde kijkdichtheid voor alle programmaonderdelen in de periode van onderzoek bedroeg 45 punten (100 is maximum) voor de leden van de televisiegezinnen. De visite kijkt veel intensiever, namelijk tot 82 punten. In de genoemde perio de schommelde het aantal kijkers Advertentie Dan de afgevaardigden in het Parlement van Indië. Die ko men tijd te kort, ook al omdat hun is voorgeschreven een cursus te Een rechter in Jeruzalem velde dezer dagen een uniek vonnis in de geschiedenis van de rechts pleging der stad. Hij veroordeelde namelijk een man, die zijn vrouw geslagen had, tot de verplichting iedere dag een bos bloemen te ko pen en drt aan zijn vrouw te zen- volgen in yoga, teneinde lichamelijk den, vergezeld van een kaartje, waar en geestelijk fit te blijven. Tussen op moest worden geschreven „Uit de hamerstukken door trekken de berouw en uit liefde". De bewuste man was blijkbaar wel voornemens om aan het vonnis gevolg te geven, want nog dezelfde dag toog hij naar een drukker om honderd van die kaartjes te bestellen. Zoveel liefde om de kaartjes zelf te schrijven, bracht hij blijkbaar nog niet op... en andere verdachte werd vrij gesproken. Philip Giaglia na melijk uit Philadelphia, die een proces-verbaal had gekregen omdat hij te hard had gereden. Zijn excuus hij wilde op tijd zijn inkomsten belasting betalen ter redelijk. vond de rech- afgevaardigden in blijmoedige gele deren op naar de tuinen van het par lementsgebouw om daar een half uur- De Russen ziin od het oeenhlik gymnastiek te doen. Het is ver weer druk "bez^ met hf aller- I hoe^enseT hande bladen en tijdschriften ~?nd°dande parlementariërs zich van te verhalen, hoe beroerd het volk in 5"Jwntin Amerika er wel bij staat. Miljoe- deze taak kwljten" nen Amerikanen zo vertelde zo'n j Sovjet-tijdschrift hebben dagelijks Harpn 1"P nPTOTP niets anders te eten dan een scho- A Aaltli tel linzensoep. Zeker twintig miljoen t t Amerikanen verdienen maandelijks net genoeg om vier ons vlees en een liter melk te kopen. Wel een beet je overdreven... et gebeurde kortgeleden aan de kade van Dragoer, een kleine haven in de directe omgeving van Kopenhagen. Wandelaars, die langs de haven een luchtje schiepen, ervoeren op een gegeven ogenblik niet zonder verbazing, dat hun haren in letterlijke zin te berge rezen. Zulks duurde enkele seconden. Na- Als men de jongste beroepsstatis- dien legden de kuiven en krullen zich tieken, die in Duitsland zijn ge- weer neer. De weerkundige dienst publiceerd, mag geloven, dan van Kopenhagen heeft het vreemde heeft West-Duitsland een geweldig verschijnsel later opgelost. Er was overschot aan artsen. Tenminste drie een wolk op zeer geringe hoogte de duizend artsen zo lazen wij er- haven voorbijgetrokken. Een positief gens hebben nauwelijks iets te geladen wolk wel te verstaan en doen. Met zo'n zelfde aantal advo- deze had de negatief geladen haren caten schijnt het net zo te zijn. van de wandelaars aangetrokken. tussen de 120.000 en 750.000 per pro gramma. Dit laatste aantal werd bij de voetbalwedstrijd Oostenrijk-Ne derland behaald. In het hoofdstuk waardering zullen de omroepverenigingen interessante uitslagen vinden. De overgrote meer derheid der ondervraagden voelde zich na aankoop van een toestel niet in zijn verwachtingen teleurgesteld. Van de ondervraagde personen die buiten landse uitzendingen ontvangen, vindt de helft de buitenlandse beter dan de Nederlandse. De Eurovisie-uitzendin gen hebben de harten van velen ge stolen. Ze vinden twee keer zoveel aan hangers als de Nederlandse program ma's. Behalve de populaire program maonderdelen die we genoemd hebben, vallen ook de toneelstukken en de klemkunstprogramma's zeer in de smaak. Godsdienstige uitzendingen slaat het merendeel liever over, even als opera's en uitzendingen over huis houdelijke onderwerpen. De impopula riteit van godsdienstige uitzendingen ia niet alleen op rekening van het on kerkelijk deel der televisiebezitters te schrijven. Ook onder katholieken en hervormden vindt men betrekkelijk ve len die er weinig belangstelling voor kunnen opbrengen. Volgens het rapport zouden de kij kers graag betere films en cabaret programma's willen zien, meer toneel stukken en luchtige, vrolijke uitzendin gen. Toch verlangt ongeveer tweederde der ondervraagden niet eens een hoger programmaniveau. Op zondagmiddag trekt men de min ste kijkers, dinsdag- en zaterdagavond de meeste. Ook het punt commerciële televisie is door de enqueteurs aan de orde gesteld. Een minderheid (26 procent) verklaarde zich zonder nadere argu mentatie voorstander. De Enqueteurs gingen bij de tegenstanders verder en brachten naar voren: „Als met de opbrengst der reclame de pro gramma's verbeterd zouden worden, hoe denkt u dan over reclametelevi sie?" Een groep van 42 procent ver klaarde zich voor. Beide groepen sa men vormen dus een meerderheid. Een vrij groot deel van deze voor standers is echter ook bereid een ho ger kijkgeld te betalen als dit tot ver betering van de uitzendingen kan leiden. De meest geprefereerde vorm van televisiereclame zou die in de pauze zijn. Meer dan de helft der televisietoe stellen is na 1 januari 1956 aange schaft. De bezitters van de nieuwe toe stellen moet men vooral in de laagste welstandsklasse zoeken. De onderzoekers hebben ook het een en ander over technische storingen na gegaan. Zij vonden dat de intensiteit van ontvangststoringen sterk toeneemt met de intensiteit van het verkeer langs de woning en met de afstand tussen de kop van de antenne en de verkeersstroom. Vooral als deze af stand minder dan ongeveer twintig mei ter bedraagt, treden er bij druk of matig verkeer storingen op. Op de terugreis van zijn vakantie in Frankrijk is dezer dagen plotseling aan een hartaanval overleden dr. H. L. F. Deelen, een bijzondere persoon lijkheid, die als psycho-therapeut tal van medemensen met raad en daad aan zich heeft verplicht. Dr. Deelen werd in 1893 te Heeze in Noord-Brabant geboren. Zijn medische studie aan de Universiteit van Amster dam werd in 1914 door de mobilisatie onderbroken. Hij werd beroepsofficier. Na het verlaten van de militaire dienst; bewoog hij zich vooral op het gebied van jeugdleiding en jeugdopvoeding. Hij is o.a. inspecteur van de gemeente Am sterdam voor het Toynbee-werk en jeugdopvoeding geweest. In de Padvin derij speelde hij een leidende rol en is opzichter en jarenlang secretaris ge weest van het Nederlandse Jeugdlei ders Instituut. In 1935 behaalde hij da doctorsgraad in de psychologie en pae- dagogie aan de Universiteit van Gent. Verschillende malen trad hij op als regeringsgedelegeerde op internationala congressen voor opvoedkundige en jeugd problemen. Ook op het gebied van da onderwijsvernieuwing heeft hij zich reeds vroegtijdig zeer verdienstelijk ge maakt, terwijl hij in het maatschappe lijk werk van de Vincentiusverenigingen vele jaren een leidende functie ver vulde. Als diepgelovige heeft hij geij verd voor een betere godsdienstige vorming bij het lager onderwijs. Met zijn velen rust en vertrouwen gevende persoonlijkheid vol verrassend jeugdig gebleven idealisme is een uitzonderlij ka katholiek heengegaan, aan wiens mens- kundige adviezen ontelbaren een deel van hun levensgeluk te danken hebben gehad. Hedenmorgen heeft in de kerk van de H. Rozenkrans aan de Obrechtstraat te Amsterdam de plechtige uitvaart plaats gehad, waarna in alle stilte da begrafenis volgde. De centrale besturenbond van melk en zuivelhandelorganisaties in Neder land heeft op een woensdag te Utrecht gehouden algemene vergadering eèn telegram gezonden aan de minister van economische zaken, waarin ernstig wordt aangedrongen op een zeer spoe dige beslissing inzake het ingediende door de prijzencommissie van het produktschap voor zuivel behandelde verzoek van de algemene vereni ging voor melkvoorziening, om herzie ning van de detailmarge voor de melk- detailhandel. Het nog steeds uitblijven van deze beslissing brengt grote onge rustheid onder de melkhandel. Negen mensen zijn gisteren in Casa blanca om het leven gekomen toen mu nitie in een Libertyschip, dat in de oorlog in de haven was gezonken, tot ontploffing kwam. Het wrak ontplofte toen duikers met snijbranders gaten in de romp brandden en daardoor muni tie in het wrak tot ontploffing brach ten. De slachtoffers bevonden zich aan boord van een motorboot en een lich ter die bij het wrak lagen. Door de kracht van de explosie werden de wrakstukken meer dan honderd meter de lucht ingeslingerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5