Goede mogelijkheden voor een aanvaardbaar vervoersbeleid AMSTLEVEN NEDERLAND OOK TEGEN ENGELAND OP VERLIES Nederlandse gelederen op nieuw gedund CLUBTITEL VOOR PLOEG „THEO MIDDELKAMP*" Tien pet. minder uitgetrokken voor maatschappelijk werk innststofplaten lijmen? Ceta-Bever! Roep der ruimten Van Houwelingen in eindstrijd Mevrouw Roodzant heeft een kleine kans op remise Alleen Rozenberg en Selling nog zonder straf punten Wim van Est en de zijnen in achterste gelederen Rivière breekt werelduurrecord Slechts instandhouding van het bestaande Memorie van Antwoord E.G.G.-verdrag Internationale vastlegging van de sociale minima Scheeren kampioen springruiters Cuje vestigt een nieuw record steeple chase Amateur stayers Jeugdelftal oefent tegen Hercules Schaaktoernooi in Emmen Olympische Spelen 1964 in Moskou Zestien spelers aan gewezen Internationale motorzesdaagse Kuys heeft A-griep Toernooi met PSV en Feijenoord Oostenrijk neemt genoegen met de Engelsman Leafe Japanse honkballers onttroond Zeeuwen zijn ongenaakbaar Succesvolle rit van Fransman in Milaan Prinses Beatrix zal Sint Godelievehuis openen DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1959 PAGINA 7 IS Levensverzekering BUREAU VOOR PLRSONEELVERZE KERING Concurrentieregiem Sociale bepalingen Stemverhouding bij beslissingen Associatie met gebieden overzee Korfbalinterland Oostenrijks elftal Schaakarbiter Beneluxcup Schotsevoetbaljeugd tegen Nederland Engelse League Ridder O.-N. Een Actvprt.pvt.tp AlItliVt» (Vervolg van pagina 1.) De vervoerparagraaf, ofschoon ook Voor de regering nog niet bevredigend, ivordt in de Memorie van Antwoord toch minder critisch behandeld dan in het voorlopig verslag het geval was. De regering ziet het als een groot Winstpunt, dat de Nederlandse delega tie, hoewel niet geslaagd in haar voor hemen om in het verdrag een reg. g te laten opnemen die recht doet aan de bijzondere plaats van het Nederlandse Vervoerswezen, in ieder geval kans heeft gezien het vervoer een zelfstan dige plaats in het dienstenverkeer j® verzekeren. Dat althans dit Prb?c'P® aanvaard, biedt voor Nederland K hiogelijkheden voor een a^nv?fL j.,t vervoersbeleid en heeft verhind daarmee strijdige bePali"£e^ret is nu verdrag werden opgenomen. eenmaal zo, dat in en kwa r e een gemeenschap aUijd goed^en kwade ven streven nfar de aanvaarding van haar zienswijze op de Puiten die nog voor nadere regeling of interpreta tie zjjn overgebleven. Voor wat betreft de zeehavens, die niet in het verdrag zijn betrokken, wordt verwacht dat uit overleg zekere vormen van samenwer king inzake de zeehavens zullen voort vloeien. D® regering handhaaft haar stand punt, aat er ten aanzien van het con currentieregiem volgens de tekst van het verdrag nog geen beslissing is ge vallen of bij de kartelbepalingen van een verbods- of van een misbruiks- '"etgeving sprake is. Zij wilst erop, dat, wil er van een verbodswetgeving sprake zijn, de normen een veel strin genter karakter dienen te dragen. Overigens is de regering van me ning, dat voor de ongevaarlijke" mededingingsregelingen wel zoveel mogelijk gewerkt zal worden met al gemene vrijstellingen terwijl voor de werkelijk gevaarlijke regelingen een krachtige bestrijding met voldoende sancties juist voor ons land, zo af hankelijk van invoer en afzet naar partnerlanden, van essentieel belang Voor het bereiken van een toestand van vrije migratie zal, zo wordt in de Memorie van Antwoord gezegd, het tempo in Nederland noodgedwongen la ger moeten zijn dan in sommige andere landen van de gemeenschap, o.m. in Verband met de woningnood. Het Juiste evenwicht moet worden gevonden tus- ®en enerzijds een ongebreidelde uitoefe- ?'ng van de in het verdrag toegekende Individuele rechten en anderzijds de "ringend sociaal-economische belangen van de eigen gemeenschap. Daarom bJ\1ft de regering streven naar de +it- ?,andkoming van een gemeenschappelijk "nreau voor arbeidsbemiddeling dat hier en Zekere leiding kan geven. De verantwoordelijkheid voor de so ciale structuur in de partnerlanden bltjft, aldus wordt nogmaals beves tigd, geheel voor de nationale rege ring. Nederland staat echter sympa thiek tegenover de gedachte van in ternationale vastlegging van zekere sociale minima in analogie met de re geling in de V.S. Deze gedachte is ook reeds tot uiting gekomen In de Raad van Europa, waar een Euro pees wetboek van sociale zekerheid wordt voorbereid. De regering deelt de mening van de eden die van oordeel zijn dat de in het verdrag opgenomen bepaling over „ge lijke beloning voor man en vrouw" al leen betrekking heeft op arbeid die zo wel door mannen als vrouwen wordt verricht. Deze bepaling gaat dus min der ver dan de conventie van Genève. Waar gesproken wordt over „gelijke be loning voor gelijkwaardige arbeid." De speciale berekening van overuren, die op wens van Frankrijk worden uit betaald vanaf het 40e uur, behoeft geen doorbreking te betekenen van het in Ne derland opgestelde prioriteitenschema voor verbetering der sociale voorwaar den. Er is geenszins sprake van een ab solute verplichting tot invoering van het speciale overurentarief. Een groot bezwaar ten aanzien van de instellingen van de gemeenschap was, dat in vele gevallen beslissingen kunnen worden genomen met gekwali ficeerde meerderheid, waardoor Frank rijk, Duitsland en Italië de drie Bene- luxlanden zouden kunnen overstemmen. Dit bezwaar wordt ook door de rege ring ingezien en zjj heeft haar verzet Woensdag is te Hoofddorp onder zeer slechte omstandigheden -- de he vige regenval van de laatste dagen had het parcours doorweekt e|n com cours hippique gehouden om het Neder lands kampioenschap voor springrui ters. Winnaar werd w- s®heeren uit Vught met „Audacieux Hij noteerde 16 fouten en 2Cf2 sec. De deelnemers moesten het parcours, dat een lengte van 750 meter had en waarin14 hinder nissen (17 sprongen) tot een maxi mum hoogte van 1.40 meter waren op- geD^düiSmi W Scheeren (Vugt) met „Audacieux" 16 ft, 202 sec. :,,m®^ M. Koster (Bussum) met „Axei ft 208 4/5 sec. 3. H. Timmer (Den Haag) met „Master" 10 ft 210 sec L. C. M. Uytendaal (Breda) met „Ma nilla" 20 ft, 235 sec. 5. H. J. M. Wouters van de Oudeweyer (Eist) met „Rebel 29 ft, 249 sec. Tijdens Internationale atletiekwedstrij den te Brussel verbeterde onze landge noot Cuje van EMM uit Middelburg het Nederlandse record 3000 meter steeple chase. Hij noteerde als tweede aankomend achter de Duitser Blanken hagen een tijd van 0 min. 06.. sec. Het oude record stond met 9 min. 22.4 sec. op naam van de Hilversum mer Lam, daterend van 29 juli '56 te Ant werpen. Cuje, die tijdens de zeslanden- wedstrijd vierde werd op dit nummer ln 9 min. 16.4 sec., verbeterde toen weliswaar het Nederlands record met niet minu.er dan 6.4 sec., maar deze prestatie is nog niet door de record- coauaissie van de K.N.A.U, erkend. dan ook tot op het laatst volgehouden. Niettemin is zij van oordeel, dat de risi co's aanmerkelijk worden getemperd door de overweging dat een gekwalifi ceerde meerderheid alleen voldoende is voor een besluit conform het voorstel der commissie terwyl, indien een der gelijk voorstel niet vereist is, tenmin ste de stemmen van vier landen nodig zijn zodat in dat geval de Beneluxlan- den met kunnen worden overstemd. Het heeft de regering verheugd, dat g van **e associatie van de D.D.D.-ianden met gebieden overzee in net algemeen zo positief werd beoor deeld. Inderdaad blijft het politieke be leid ten aanzien van de betrokken ge bieden uitsluitend voor verantwoorde lijkheid van het moederland. De ver antwoordelijkheid der Europese landen omvat het helpen scheppen door het op aanvullende wijze bevorderen van de economische en sociale ontwikkeling van de voorwaarden waaronder deze gebieden zich in de toekomst zo volle dig mogelijk kunnen ontwikkelen, eco nomisch, sociaal en politiek. Wanneer zij dan hun zelfstandigheid hebben ver worven zullen zij zelf moeten beslissen over hun verdere verhouding tot de ge meenschappelijke markt. Voor Neder land geeft de associatie, met name van de Franse gebieden in Afrika, goede ex port-mogelijkheden terwijl van de zp -• der partnerlanden de opneming van Nieuw-Guinea als vanzelfsprekend werd beschouwd. De Nederlander Van Houwelingen heeft in de derde serie van het Euro pees criterium amateurs stayers uitste- kend gereden. Onze landgenoot bleef lange tijd vlak achter de voortdurend op kop rijdende Italiaan Pizzali en pas in een van de laatste ronden kon Piazzali gebruik maken van een klei ne inzinking van Van Houwelingen door ook hem te lappen. Als favoriet voor de finale gold na deze serie Pizzali, die met zijn snelle tijd van 43 min. 12,6 sec. over de 50 km. een nieuw baanrecord een buitengewoon sterke indruk maakte. Van alle overige deel nemers geeft men na de Italiaan Van Houwelingen de meeste kans wegens zijn snelheid, zijn gelijkmatig rijden en zijn bijzondere sprintcapaciteiten. Door zijn goede tweede plaats in de serie plaatste Van Houwelingen zich onmid dellijk voor de finale. De uitslag van de derde serie luidt: 1. Pizzali (It.) 50 km in 43 min. 12,6 sec. 2. Van Houwelingen (Ned.) op 850 m. 3. Zieger (Oost-Dtsl.) op 1640 m. Als oefening voor de komende wed strijd tegen het Engelse jeugdteam (16- 18 jaar) heeft het Nederlandse jeugd elftal een wedstrijd gespeeld tegen Her cules. Hercules won de ontmoeting met 4—3, na bij de rust reeds de leiding te hebben gehad met 10. Het nationale jeugdelftal speelde een aantrekkelijke partij waarin Stalman van Rapid JC voor twee doelpunten zorgde en Boogaard van de Volewijc- kers voor de derde treffer zorgde. De zevende ronde van het schaak toernooi in Emmen gïng in met de Russische en Oostduitse dames aan de top van de ranglijst, ieder met 8 punten, daar de Oostduitse speel sters, zoals wij gisteren reeds voorspel den, uit de afgebroken partijen tegen Joegoslavië 1,5 punt behaalden.^ Zeer dicht in de buurt van de leidende teams bevindt zich Hongarije, dat zes punten heeft met een wedstrijd minder gespeeld. In deze ronde, waarin de Russische speelster vry waren, zou worden uitgemaakt of naast Rusland, Oost-Duitsland of Hongarije voor het wereldkampioenschap in aanmerking zou komen, daar deze beide landen elkaar moesten bestrijden. Het Neder landse team zou tegen de Engelse da mes kunnen bewijzen dat ze niet onder aan thuis horen. Maar het werd weder om een teleurstelling daar in het aller gunstigste geval een gelijk spel zal kunnen worden bereikt. Mevrouw v. d. Veen met zwart ver dedigde zich tegen mrs. Pritchard Frans. Wit vervolgde met de bekende ruilva- riant van deze opening. Hetgeen er op duidde dat ze niet van plan was veel te ondernemen. De partij ging gelijk op met iets beter spel van de Engelse. Hoe de Nederlandse plotseling een stuk achter kwam is niet geheel duidelijk maar ze had een gevaarlijke konings- aanval gekregen die mrs. Pritchard voor moeililke problemen stelde. Ze wist Let tenslotte op te lossen, maar van haar materiële overwicht was alleen het voordeel dat er twee lichte stuk ken tegen een toren overbleven. Dat was voor de Nederlandse, die het eind spel bovendien niet goed speelde toch nog te veel en na tweeenveertig zet ten moest zij capituleren. Miss Tranmer speelde tegen me vrouw Roodzant die wit had. konings- indisoh. De Nederlandse koos de Saemisch-variant (f 3), de Engelse speelde niet de beste voortzetting en hoewel de partij geruime tijd in even wicht bleef kwam mevrouw Rood zant er toch geleidelijk aan beter voor te staan, on een gegeven ogen blik zelfs zo goed. dat winst duidelijk zichtbaar was. Maar de Nederlandse vóst er niet goed raad mee en bij bet afbreken was het weer onduidelijk, hoewel ze een pion voor staat. De voor de titel zo belangrijke match tussen Oost-Duitsland en Hongarije kwam nog niet tot een beslissing, maar er is een goede kans op een Oostduitse overwinning. Met een gelijk snel zouden Russische speelsters zeer ziin gebaat en zouden ze de kansen op de titel weer volledig in eigen hand kriigen. De Oostduitse Keiler speelde in de Nimzo-indisch de dame op c2, hetgeen voor dit weinig perspectieven biedt. Aangezien haar Hongaarse tegenstandster Hoensch de opening niet best behandelde kreeg ze toch, vooral door haar belde lopers, positioneel voordeel. Maar de Hongaarse verdedigde zich uitstekend en remise werd het resul taat. Een van weerszijden goed gespeel de partij Aan het tweede bord tussen Kertesz en Altricher ontstond er na de Franse party een zeer ingewikkelde stelling, die uiteindelijk na afruil van °i net zware materiaal resulteerde in een toren eindspel, waarin de Oostduit se uitstekende kansen op winst heeft. "°e™en>ë tegen West-Duitsland en tegen Joegoslavië kwamen nlïwJuV01 een beslissing. Maar naar het zich laat aanzien zal Roemenie De vice-voorzitter van de Sovjet-com missie voor lichaamscultuur heeft aan een Amerikaanse journalist verteld, dat Rusland voorbereidingen treft om in 1964 Olympische spelen te organiseren. Binnen een jaar zo vertelde de Rus, zal de Sovjet-Unie beschikken over speel velden, die voldoen aan de eisen voor Olympische spelen. Verder vertrouwde hij erop, dat er in de toekomst meer sportontmoetin- gen plaats zullen hebben tussen zijn tand en de Verenigde Staten. Zondag 20 oktober zal te Merksem (bü Antwerpen) de Interland korfbal- wedstrjjd België-Nederland worden ge speeld. een twee-nul overwinning behalen en zal ook Joegoslavië wel aan het lang ste eind trekken. Uitslagen: West-Duitsland—Engeland 1-1; Joegoslavië—Oost-Duitsland 14114 Oost-DuitslandHongarije 14 -y, en 1 afgebr.; BulgarijeJoegoslavië - V4 en 1 afgebr.; EngelandNederland 1-0 en 1 afgebr.; RoemeniëWest-Duitsland 1-0 en 1 afgebr. De stand: 1. Oost-Duitsland 8V4 pnt. en 1 afgebr. part. (uit 7); 2. Rusland 8 pnt. (uit 6); 3. Hongarije 614 pnt. 1 afgebr. part. (uit 6); 4, 5, 6. ex aequo Roemenië, Engeland en Joegoslavië allen 5!4 pnt. en 1 afgebr. part. (uit 6); 7. Bulgarije 5 pnt. en 1 afgebr. part. (uit 6); 8. West- Duitsland 5 pnt. en 1 afgebr. part. (uit 7); 9. Nederland 2(4 pnt. 1 afgebr. part. (uit 6). De Oostenrijkse voetbalcoach Argau- er heeft zestien spelers aangewezen voor de komende wedstrijden tegen Nederland en Luxemburg. Argauer zei- de dat hij zijn definitieve keuze pas enkele minuten voor de wedstrijden in Amsterdam en Luxemburg zal doen. De volgende spelers zijn gekozen; doel: Schmied, Zeman, a.: Kozlicek, Happel, Swoboda, Stoz, Hasenkonf. m.: Hanappi, Koller. v.: Halla, Riegler, Dienst, Buzek, Koerner 2, Haummer, Senekowits. Nog één speler zal wor den gekozen na de laatste oefenwed strijd. Rechtsbinnen Dienst gaat beslist naar Amsterdam, zei Argauer. Of hij r ,-esteld zal worden, zal echter af hangen van de „atmosfeer in Amster dam", voegde de manager hier aan toe. Door het kortgeleden te Wenen gehou den congres van de wereldschaakbond (FIDE) werd onze landgenoot de heer H. de Graaf, bestuurslid van de KNSB en leider van het jeugdschaak in Neder land, de titel verleend van „arbitre in ternationale des échecs" (internatio naal schaa' arbiter). Twee Nederlandse rijders hebben op de vierde dag van de internationale mo torzesdaagse, die in de omgeving van het Tsjechische plaatsje Spindleruv Sllyn wordt gehouden, de strijd ge staakt: Van der Hoek, die dinsdag reeds zeer veel pech had gehad, en Bakker. Van der Hoek arriveerde 's-middags volkomen uitgeput en met een onwilli ge machine bij de iunch-stop, na reeds enkele gedeelten van het par cours te hebben afgesneden. Bakker moest wegens een defecte motor in de bezemwagen stappen. De weersomstandigheden zijn woens dag weer bijzonder ongunstig geweest. Gedurende de gehele nacht viel er over vloedige regen, die het toch reeds zeer zware parcours in het traject wa ren alle slechte gedeelten van de eer ste drie dagen opgenomen uiterst moeilijk berqdbaar maakte. Er deden zich dan ook vele valpartijen voor, ge lukkig alle zonder ernstige gevolgen. De wedstrijdleiding had" de moeilijk heden voorzien en besloot daarom reeds dinsdagavond de rit te laten verrijden onder toepassing van het „slecht weer- gemiddelde". Het was een verstandige maatregelen Van de Nederlandse deelnemers ble ven Rozenberg en Selling, ondanks de „slopende" omstandigheden, zonder strafpunten. Van der Mispel en Wit- berg daarentegen werden woensdag weer bestraft. De overigen lieten zich op tijd afvlaggen. Van der Mispel be gon reeds zeer onfortuinlijk. Bij de start, hjj vertrok als 37ste, moest hij in de regen een nieuwe rubberrol in de linker-schokbreker monteren. Hij kon nog op tijd starten, maar moest buiten het startterrein nog de uitlaat vastzetten. Van der Hoek vertrok ne gen minuten te laat, aangezien hij de carburator moest schoonmaken. Het kostte hem een strafpunt. Later even wel werd hij door pech en vermoeie nissen toch uitgeschakeld. Opmerkelijk was de prestatie van Selling. Gedurende het laatste gedeel te van het parcours, een moeilijke af daling door een bos, heeft hij vrijwel in het donker gereden. Hij arriveerde als laatste, maar nog op tijd. De officiële uitslag en de stand luiden: Vaasteam A: De Haan, 2 strpnt. (tot. 17), Frits Selling: 0 strpnt. (4), Van der Hoek, 36 strpnt. (57)Vaas team B: Rozenburg, 0 strpnt. (0); Wit- berg, 0 strpnt. (39); Bakker 28 strpnt. (82), KNMV-clubman: Van der Mispel, 0 strpnt. (28); Witberg. 0 strpnt. (55); Rob Selling, 0 strpnt. (0) en Markus, 1 Strpnt. (3). Van de 246 deelnemers, die zondag voor deze 32ste zesdaagse zijn gestart, waren er dinsdagavond nog 147 in de strijd. 38 van hen zijp zonder straf punten. Bij de trophyteams werd de positie in de Westduitse ploeg opnieuw Op de laatste centrale training van het Nederlands elftal in Den Bosch ont braken Kuys en Van Melis. Eerstge noemde ligt met A-griep in bed en het is zeer dubieus of hij nog wel tijdig fit zal kunnen zijn voor de wedstrijd tegen Oostenrijk. Van Melis was verhinderd wegens drukke werkzaamheden en ook Notermans nam niet aan de training deel. In de wedstrijd Blauw Wit tegen Fortuna had hij een dijbeenblessure op gelopen. De Limburger gaf er de voor keur aan de training als toeschouwer te volgen. De perskritieken na de wedstrijd te gen Luxemburg zaten bondscoach Schwartz kennelijk nog danig dwars. In het mengelmoesje van Duits en Ne derlands, waarmee hij tegen de spelers spreekt, maakte hij zijn pupillen duide lijk dat „het verhaaltje, als zou dit elf tal in de tweede helft geen lucht meer hebben" de wereld uit moet. In hoog tempo joeg Schwartz spelers en ballen over het veld. De PSV-er Kruyver kreeg een privé-beurt, A. Lenstra werd door Schwartz tot grote ijver geïnspireerd en Eddy Pieters Graafland kreeg een lesje in het on derscheppen van hoge voorzetten. Schwartz, de Bondscoach van de K.N.V.B., had voor de centrale trai ning die in het sportpark „de Vliert" te Den Bosch werd gehouden ook Cla- van van het Haagse A.D.O. uitgeno digd. gunstiger. De Duitsers bleven ook dins dag zonder strafpunten. Tsjechoslowa- kjje, tweede in de algemene rangschik king, heeft 200 strafpunten, Italië 392 strafpunten en de Russische ploeg, waarvan twee rijders de strijd staak ten, 1003 strafpunten. In de strijd om de Zilveren Vaas leidt Tsjechoslowakije A met 5 straf punten voor de Tsjechische B-ploeg met 14 strafpunten. Nederland A behield de tiende plaats. Het heeft 378 strafpunten. Nederland B (421 strafpunten) daalde van de elf de naar de twaalfde plaats. Het plan van de Luxemburgse voet balbond voor een toernooi om een Be- nelux-cup wordt gerealiseerd, woens dagavond is te Brussel een bespreking gehouden, waaraan deelnamen de af gevaardigden van de verenigingen PSV en Feijenoord (Ned.), Beerschot en An- derlecht (Belg.), Spora Luxembourg en Red Boys (Luxemb.). Besloten werd het toernooi jaarlijks te organiseren. De wedstrijden zullen op weekavonden bij kunstlicht worden gespeeld. De zes clubs werden ingedeeld in twee pou les; in elke poule wordt een genele competitie afgewerkt. De finale zal gaan tussen de winnaars van beide groepen, in principe op neutraal terrein. De eer ste wedstrijden zullen worden gespeeld voor januari 1958; het tweede gedeel te van het programma voor eind mei 1958. De poules werden als volgt Inge deeld; poule A: Beerschot, Feijenoord en Red Boys. Poule B: Anderlecht, PSV en Spora Luxembourg. Aan de moeilijkheden rond het aanwij zen van een scheidsrechter voor de wedstrijd Nederland-Oostenrijk is een einde gekomen. Met voorbijzien van de voordracht van drie kandidaten heeft de Oostenrijkse voetbalbond in een tele' gram aan de KNVB verklaard genoe gen te zullen nemen met de leiding van de Engelsman Leafe. Zoals men weet stond Leafe met de Hongaar Zsolt en de Belg van Nuffel op de eerste voordracht. Na de mede deling van de Nederlandse autoriteiten dat Zsolt geen visum zou worden ver strekt, werd op verzoek van de Oosten rijkse bond een nieuwe voordracht op gemaakt. Hierop werden geplaatst de Engelsman Ellis, de Belg van Nuffel en de Zweed Ahler. In het toernooi om het wereldkam pioenschap baseball (amateurs) heeft Venezuela met 30 van Japan gewon nen. De titel zal nu worden betwist in een driekamp tussen Japan, Canada en Venezuela. Eerst zullen Canada en Venezuela tegen elkaar uitkomen, waar na Japan tegen de winnaar speelt. De voetbalwedstrijd Schotland-Neder land (onder 23 jaar) zal niet, zoals eerder was vastgesteld, op 23 oktober te Glasgow worden gespeeld, doch op woensdag 2 oktober te Edinburgh. De wedstrijd wordt, bij kunstlicht, in het Tynecastle Park gespeeld. In het voor jaar van 1958 volgt een returnmatch in Nederland. Aan de hegemonie van Willibrord Wil Vooruit, de Brabantse club van Wim van Est (twee maal clubkam pioen op de weg)is een einde ge komen. De Zeeuwse wielerploeg „Theo Middelkamp" heeft de successenreeks van de mannen van „het Heike" af gebroken. In een moordende tijdrit over 140 km veroverden de zes stoere Zeeuwse knapen voor dit jaar de titel van clubkampioen van Nederland. Zij hadden een voorsprong van maar liefst vijf minuten op hun grootste concur rent, de ploeg van dc wielerclub Maas tricht. Het is een imponerend wieier- gevecht geworden, dat ditmaal bijzon der zwaar was door de voortdurend neerplensende regen. De ploeg van Middelkamp uit Goes mag met recht trots zijn op deze bijzondere prestatie, die wel zeer duidelijk het uitstekende seizoen van de Zeeuwen onderstreept. Willibrord Wil Vooruit kwam overigens op volle sterkte uit, zelfs met Wim van Est, die ondanks zijn gebroken sleutelbeen nog wel zoveel clubliefde had, dat hij al was het wat pijn lijk toch van start ging. Bij de beklimming van de eerste col, de Maarense berg, werden er al heel wat renners uit de wieltjes gereden. Het Amsterdamse Olympia kwam al heel snel zonder de Groot te zitten, De Franse typiste mej. Renée Vissac heeft op de Vigorellibaan in Milaan een nieuw werelduurrecord wielrennen voor vrouwen gevestigd met een afstand van 38,596.46 kilometer. De Fransman Rivière, wereldkam pioen der achtervolgers (profs), heeft op de Vigorellibaan te Milaan het we relduurrecord verbeterd en gebracht op 46.923 km. Het oude record (46.394 km) stond sedert 19 september 1956 op naam van de Italiaan Baldini. Deze was vorig jaar nog amateur. Tijdens zijn „slopende" rit tegen het horloge verbeterde Rivière nog twee wereldrecords (open banen), t.w. het record 10 km met staande start, dat se dert oktober 1937 met eeri tijd van 12 min. 53,0 sec. op naam stond van zijn landgenoot Archambaud de tijd van Rivière was 12 min 31,8 sec. (moyenne 47,885 km p. u.) en het record 20 km met staande start. Rivière reed de ze laatste afstand in 25 min. en 15,0 sec., (moyenne 47,524 km p. uur). Het oude record (25.53,2) werd in 1956 door Bal dini gevestigd. Rivière was na afloop van zijn rit tegen het uurwerk niet helemaal tevre den over zichzelf. Hij was wat verbaasd dat hij zijn doel, 47 km, niet had be reikt. Maar desondanks kwam hij met 46,923 km ruimschoots boven het we reld-uurrecord van Baldini (46,394 km) en zonder een lichte inzinking in de laat ste tien minuten zou hij de 47 km zeker hebben gehaald. Rivière heeft zijn succes voornamelijk te danken aan zijn bijzonder snelle start. De eerste tien ronden (3973,7 m) waarover Anguetil en Baldini resp. 5.11,8 en 5.11.6 hadden gedaan, legde hü binnen de 4 minuten af; 4.58,2 sec. Uitslagen van de Engelse league; Eerste div.: Leicester City-Sheffield Wednesday 4—1; Luton Town-Leeds United 11; Manchester United-Black pool 1—2; Nottingham Forest-Burnley 70; Portsmouth-Newcastle United 2 2; Preston North End-Manchester City 6—1; Sunderland-Bolton Wanderers 1— 2; Tottenham Hotspur-Birmingham Ci ty 71; West Bromwich Albion-Chel sea 1-1. Tweede div.: Barnsley-Blackburn Ro vers 02; Derby County-Lincoln City 32; Doncaster Rovers-Middlesbrough 32: Fulham-Ipswich Town 00; Hud- dersfield Town-Cardiff City 11. hij gaf op. De topploegen bleken ook deze keer na een ronde van 70 km de snelste tijden te hebben genoteerd. Ver» rassend was hierbij de snelle tijd van de wielerclub Maastricht. De Limburgers noteerden 1 uur 44 min 32 sec en legden de eer3te ron de juist zeven seconden sneller af dan Willibrord Wil Vooruit, op dat moment nog op volle sterkte met Wagtmans en Wim van Est. Wielerclub Theo Middelkamp volgde op de derde plaats met een achterstand van slechts 19 seconden. Toen de stand werd opge maakt na anderhalve ronde dus na 105 km kreeg de strijd een geheel ander aanzien. Met een voorsprong van 1 min 35 sec lagen de Zeeuwen op de eerste plaats met Maastricht nog steeds als de grote kanshebber op de tweede. De Pedaalridders uit Made waren opgerukt naar de derde plaats met hun voortreffelijke kopman de Jongh. De ploeg van „het Heike" reed intussen zonder Wim van Est, die na een ronde hinder van zijn blessure kreeg en de strijd staakte evenals Wagtmans. In de slotfase bleek de Zeeuwse ploeg over de langste adem te beschikken en liep steeds meer van de wielerclub Maastricht weg. Toen de finish in Wijk bij Duurstede werd bereikt hadden de „Middelkampers" ruim 5 minuten op de Limburgers gewonnen en troon den zij onbereikbaar op de eerste plaats. Uitslag: 1 en clubkampioen van Ne derland: Theo Middelkamp (Goes 140 km in 3 uur 32 min 39 sec.; (Brug- genkamp, Van Wijchen, Huissooh, De Roo. Rentmeester en Verstraeten). 2. W. C. Maastricht, 3 uur 37 min 28 spc. 3. De Pedaalridders, Made, 3 uur 38 min. 4 sec.; 4. Kennemerland, Bever wijk 3 uur 39 min 39 sec.; 5. De Pe daalridders, Rotterdam 3 uur 40 min 28 sec. Ondanks haar enkelblessure zal prin ses Beatrix zaterdag 21 september, des middags om 14.30 uur het r.-k. B-kolo niehuis „Sint Godelieve" te Goirle of ficieel openen. Des ochtends zal een plechtige H. Mis worden opgedragen door pastoor Pessers te Goirle, waarna om 11.00 uur het gebouw zal worden ingezegend. De r.-k. koloniehuizen bestaan reeds sinds 1920. Het St.-Godelievehuis is het eerste B-koloniehuis in Nederland, en gericht op de Individuele verzorging van de patiëntjes. De A-koloniehuizen zijn bestemd voor verpleging van kin deren in groepsverband. Het St.-Godelievehuis bestaat uit een hoofdgebouw en zes paviljoens. Het huis kan 84 kinderen opnemen, n.l. twaalf in elk paviljoen. In het hoofdge bouw is o.m. ondergebracht de admini stratie, een centrale keuken en een klein laboratorium. Aan het huis is een openluchtschool verbonden, waar de patiëntjes, waar voor de leeftijdsgrens is gesteld op 5 tot en met 14 jaar, volgens de nieuwste methodes onderricht zullen worden. Er worden uitsluitend kinderen opgeno men, die de dupe zijn geworden van de tegenwoordige tijdsomstandigheden, zoals haast, onregelmatigheid e.d. Bo vendien worden kinderen opgenomen met hartaandoeningen en aandoeningen van de luchtwegen. Geneesheer-directeur is dr. Keyzer. Het personeel telt 47 leden, onder wie 21 kinderverzorgsters, 4 religieuzen, een directrice en een adjunct-directrice. De kosten van het gehele complex bedroegen 1.060.000 gulden. Bij K.B. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau J. A. H. Wa genaar, dirigent van de koninklijke ora toriumvereniging „Kerkgezang" te Utrecht. Advertentie (Van onze Haagse redactie) Subsidiëring van het maatschappe lijk werk is in deze tijd van nood zakelijke bestedingsbeperking slechts verantwoord voor zover gericht op in standhouding van het bestaande maatschappelijk werk. Slechts in be perkte mate zal kunnen worden tege moetgekomen aan het sterven naar in tensivering en verdere ontplooiing. Op door Dirk van den Brink Nederlandse emigratieroman 43 „Ja." „En dat een vrijwillige verkoop je duizenden gul dens voordeel bezorgt?" Ja. „Verkoop me dan je grond." Hierop gaf ik een merkwaardig antwoord. Ik zal h~t woordelijk weergeven, maar voeg er aan toe, dat ik de draagkracht er zelf nooit geheel van begrepen heb: ,,Ik zou bereid zijn, vrijwillig afstand te doen van mijn grond, als ik er van overtuigd was, dat U er in volle vrijheid beslag op legde, mijnheer Robbers." Het is wel zeker, dat ook Robbers dit antwoord niet begreep, maar toch moet er iets in mijn toon geweest zijn, dat hem trof. Hij klopte mij op zijn gewone manier op de schouder en zei: „Beste jongen, je kunt niet weten hoe erg Ik het vind om een kerel uit één stuk als jij bent, de huid over de oren te halen. Maar we móeten, man, we zitten in een dwangpositie." Het was de tweede keer dat hij deze woorden ge bruikte. Ik had het plotseling kunnen uitschreeuwen. Tot mijn dood toe zal ik me blijven verzetten tegen de gedachte, dat de mens handelt uit dwang. Als dat zo is immers, dan handelt hij beneden zijn stand. Als dat waar zou zijn, dan trok ik als een kluize naar de woestijn in. Want wat voor aantrekkelijks kan cr gelegen zijn in een leven temidden van een bende krioelende mieren? Vóórdat ik jiog iets had kunnen zeggen, was Rob bers het erf afgelopen. Ik wist ook niet wat ik er van denken moest. Maar twee uur later was hij terug. „Ik heb acht hectare grond gekocht van de wedu we Van Delft," zei hij alsof het over een mud aard appels ging, „je weet wel, die schuine hoek tussen de Dijk en de Wetering. Wil je die grond ruilen voor je akker achter de fabriek?" Voor de tweede maal zag de heer Robbers kans, mij volkomen te overtroeven. Het gladde wapen van de verrassing wist hij handiger te hanteren dan ik, maar daar was hi) ook zakenman voor. Toch moet ik, nu alles voorbij is, eerlijk bekennen, dat Robbers het uiterste gedaan heeft om mij recht- vaardi- te behandelen. Wie weet hoeveel die grond hem gekost heeft. Terwijl ik hem geheel overrom peld aankeek, drong het tot mij door, dat de we duwe Van Delft haar grond tot nu toe verpacht had aan een Van Doremalen. „Ik zal weinig met dat perceel kunnen beginnen," wierp ik voorzichtig op, „want het is verpacht aan Van Doremalen, en die kan ik er zo maar niet af zetten. De pachter wordt tegenwoordig door de wet beschermd. Robbers lachte uitbundig. „Ik had die grond al lang op het oog," zei hij, „maar nu heb ik dan eindelijk doorgezet. Wees ge rust, Martens, de pacht van Van Doremalen loopt in november van dit jaar af." Tc rlof Vipól 7plfpr7" "ik heb het zwart op wit. Wat wil je méér?" En weer stak Robbers zijn hand uit, alsof het er om ging, een koe te verkopen. Een instinct weerhield mij er op het laatste ogen blik van, toe te slaan. „Laat me nog even de tijd, de zaak van alle kan ten te bekijken, mijnheer Robbers," zei ik beslist. „Jij bent een geboren boer," lachte de directeur, „oerdegelijk en taai." Maar je kon zien, dat hij zich zeker voelde van zijn succes. „Jij denkt er maar eens rustig over na, maar nog maals: er is geen vuiltje aan de lucht." En hij vertrok in de beste stemming. Mijn instinct had me niet bedrogen. Toen Rob bers me vertelde, dat er geen vuiltje aan dc lucht was, hing er een complete stofwolk boven mijn hoofd. Robbers kon dat toen óók niet weten, en er treft hem geen schuld. Maar het is een groot geluk geweest, dat ik niet onmiddellijk op zijn voorstel ben ingegaan. Mijn vader prees mijn voorzichtigheid. „Je zult het toch nog eens ooit leren," zei hp lachend, en die woorden deden me goed. „Als ik jou was," vervolgde hij, „ging ik eens praten met notaris Van Meerdonk. Wanneer je diens raad opvolgt, maak je zeker geen vergissingen." Van mijn bezoek aan de notaris zou ik helemaal geen melding gemaakt hebben, als hij zich by die gelegenheid niet enkele woorden had laten ontvallen, die op mijn besluit om te emigreren een grote, mis schien wel beslissende invloed hebben uitgeoefend. Achteraf moet ik bekennen, dat er in ons dorp naar mijn mening maar twee mannen wonen, die de schrikwekkende diepte van het boerenvraagstuk tot op de bodem hebben gepeild: notaris Van Meerdonk en pastoor Bouwman. De notaris liet me binnen in een spreekkamer, waarvan de wanden geheel bedekt waren met keu rig gerangschikte boekdelen. De gehele inrichting van de kamer getuigde trouwens van een ordelijk denkende geest, die in schrille tegenstelling stond tot het gekreukte en met sigarenas bemorste pak van de notaris. Anders dan de burgemeester, en ondanks zijn hoge ouderdom, kon hij het ijltempo van de maatschap pelijke ontwikkeling uitstekend volgen en hij weer de zich nog geducht in het warnet van wettelijke regelingen, dat zich steeds nauwer rond zijn ambt samentrok. Terwijl hij voortdurend met de benige vingertjes door zijn ongekamde haren harkte, zei hij: „Ik geloof er niets van, dat Van Doremalen zon der slag of stoot acht bunder land zal afgeven, al loopt zijn pacht dan in november af. Dat gaat zó maar niet tegenwoordig... waar zou die man van moeten leven? Hij heeft een gezin met kleine kin deren! Maar weet je wat? Rij er straks even langs en vraag het hem op de man af." (Wordt vervolgd deze grondslag is de minister van maatschappelijk werk, mej. dr. M. Klompé, erin geslaagd voor 1958 een vermindering van uitgaven te bereiken van tien procent vergeleken met het voor 1957 uitgetrokken bedrag. De minister merkt daarbij op, dat men voor een doelmatige organisatie van het maatschappelijk werk voorzichtig zal moeten zijn met een te ver doorgevoerde specialisatie. Dit is een, door de histo risch gegroeide verhoudingen, teer vraagstuk. Mej. Klompé kan zich voor stellen, zo zegt zij in haar toelichting, dat soms aparte organisatievormen nodig zijn, maar zij betwijfelt of specialisatie wel gerechtvaardigd is, wanneer alleen de aard van de menselijke nood verschil lend is doch de methoden van hulpver lening dezelfde zijn. Een gedifferen tieerde organisatie mag nooit gaan ten koste van de doelmatigheid. Van de verlaging van de uitgaven, tot een bedrag van twaalf miljoen, komt een zeer groot deel ten laste van da zorg voor gerepatrieerden uit Indonesië. Hier werd een vermindering met ruim negen miljoen mogelijk omdat de aan tallen gerepatrieerden de laatste jaren sterk afnemen. Het probleem van de in Nederland verblijvende Ambonezen zal, volgens de minister, in de toekomst een andere aanpak nodig maken. De oor spronkelijke groep van 12.500 personen is uitgegroeid tot 17.500 personen. De Indonesische regering is echtpr niet be reid meer dan 50 personen per maand te laten repatriëren. Inmiddels wordt de Ambonese groep meer en meer opgeno men in de normale volksgemeenschap en het is daarom de vraag of investering in de bouw van aparte woonoorden in de toekomst wel het meest juiste beleid is. In verscheidene oorden is de huisves ting echter van dien aard, dat uitstel van verbetering thans niet verantwoord zou zijn. Bij K.B. is met ingang van 1 oktober 1957 benoemd tot burgemeester der ge meente Heerhugowaard mr. A. F. Mol- leman, wonende te Arnhem. De heer Molleman is thans referendaris ter ge meentesecretarie te Arnhem. H\j is ge boren op 8 augustus 1915. Hü is rooms katholiek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7