Dramatisch beroep van Foster Dulles op Rusland Tragische toekomst als de oorlogsdreiging blijft HET EINDELOZE WATER Moordaanslag met stalen pen en giftige pijl 1 Gouverneur Faubus niet van plan voor rechtbank te getuigen De ontwapeningsvoorstellen Moeten we leren als hol bewoners te gaan leven? Record woningbouw Slachtoffer in de hartstreek getroffen BRITSE LUCHTMACHT Ondergrondse atoomexplosie Zware motorzesdaagse smm. Sterfgeval aan de A-griep in Diemen Piloot aan een hartverlamming overleden Eisenhower diep teleurgesteld99 Armstrong gaat niet naar Moskou Toestand koning Haakon kritiek Ademhaling wordt moeilijker Het weer Kans op droog weer iHboel Songgram in Cambodja aangekomen IN FLATWONING TE GENEVE Aan oppervlakte was niets te merken Vuurgevecht in Goa wmmm In Athene liggen 100.000 mensen te bed Kort voor landing Nieuwzeelandse premier treedt af Sydney Holland opge volgd door Keith Holyoake Sovjet-straaljager 1750 km per uur Rassenkwestie in Little Rock Protest tegen de ras sendiscriminatie f&ee MORRIS before i/outfut// BONTHUIS CITY Oostelijke wind VRUDAC 20 SEPTEMBER 195> 81sfe JAARGANG No. 29713 Op 250 meter diepte in F.£. - - m Om gezondehidsredenen „HOLIDAYS" HAARLEM OPEL REKORD 1958 Antilope suéde jasjes BONT TEGEN ZOMERPRIJZEN BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. ümulden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en Vf. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.3B uur 's avonds tel. 21544. In de Algemene Vergadering van de V.N. heeft de Amerikaanse minister Van buitenlandse zaken, Foster Dulles, een dramatisch beroep gedaan op ie Sovjet-Unie om de door Groot-Brittannië, Frankrijk, de V.S. en Canada op de Londense ontwapeningsbesprekingen gemeenschappelijke ingediende ontwapeningsvoorstellen te aanvaarden. Dulles zei niet te kunnen geloven dat de Russische verwerping, die op byna minachtende wijze geschiedde, definitief is. „Nooit eerder hebben zo Vele volkeren, die een zo grote militaire macht bezitten, gezamenlijk zulke vergaande voorstellen ingediend. Elke regering, die deze voorstellen zonder vorm van proces verwerpt, aanvaardt een verschrikkelijke verantwoorde lijkheid tegenover de gehele wereld", aldus Dulles. Amerikaanse minister ver- tragische 'toJkomsetntegemoltaaalsede oorlogsdreiging niet afgewend wordt. Het zou betekenen, dat de mensen, opdat zij een eventuele oorlog overle ven, moeten leren als holbewoners te leven om zich tegen de dood te be schermen. Het zou betekenen dat de mensheid slaaf wordt van de snel stijgende kosten die een bewapenings wedloop met zich mee brengt. Het Jou betekenen dat de individuele vrij heid plaats maakt voor de eisen, die het voortbestaan zonder meer stelt". ..Pulles zei dat de vrije landen, die lid 5uh van de subcommissie voor de ont- r'apening, deze verschrikkelijke toe komst verwerpen. Zij aanvaarden wat ^°°r sommigen van hen offers en voor ahderen risico's schijnen te zijn ten- ®'hde een koers uit te stippelen die het ??r.logsgevaar vermindert. Niet uit buitend het gevaar van een kernoor- i?6 maar alle vormen van oorlog, al- *Us Dulles. Dulles vervolgde: Zelfs als de Sovjet unie op het ogenblik de gemeenschappe lijke voorstellen van het Westen ver- Werpt, moeten deze voorstellen niet daarom beschouwd worden als afge- Minister Witte's begroting bevat de mededeling, dat er dit jaar naar chatting 80.000 woningen gebouwd zullen worden. Een record, dat in «eze dagen van somber gecijfer als "cntpunt kan dienen. Men werpt de ~e,windsman wel eens voor de voe- eny dat hij te scheutig is met houw ergunningenwaardoor hij de span- ni^ffen op de bouwmarkt zou ver boten en het uiteindelijk bouw- Resultaat zou verkleinen. Het ver- ^elde cijfer vormt bij dat verwijt enter slecht illustratiemateriaal. ben kan wel beweren, dat bij een «nder vergunningenbeleid nog betere ,esultaten behaald zouden zijn, maar etoereti is nog geen bouwen. vj^et beleid van de minister zal ook J^end jaar speciaal gericht zijn de bouw van woningen waaraan Orootste behoefte bestaat. Daar- zullen voorschotten voor de wo- *n9wetbouw bij voorrang gegeven °rden voor de bouw van eenvou- '9e arbeiderswoningen, hetgeen toe 8 juichen valt, terwijl men het A '-"Wtcn UlLbl, tCI U/VJU «"V/ iririens een$ kan zijn met de klasse- udeling welke ontworpen is voor de fpbsidieverstrekking bij de particu- ere bouw. Voor de lagere huur- lossen wordt de premie met 25 pro ent verhoogd, de middelbare huren b/ZLtn j! procent van de premie, de 6e bouw van e°edkopere partiS here woningen SesUrnuielrd wordt iz er veel -gewonnen. Een aa diging voor de particuliere boum°!s «oor 1958 meer dan ooit geboden htndat er in dat jaar, gezien de 'diiatie van de schatkist, minder Woningwetwoningen gebouwd zullen Worden. Of de particuliere bouw *hderdaad een grotere .bijdrage tot ?e woningvoorziening in T958 zal •Lieren is natuurlijk vooral afhan- hDk van de kapitalen die daarvoor hMikbaar zijn. Daarbij kan vooral D. industriële bedrijfsleven een rol 0n "n door in grotere mate over te y,ari tot fie bouw van woningen voor erknemers. ?hailJ^halk Piboel Songgram, de uit j verdreven premier, is samen de ho ,uecteur van .zyn kabinet en Lam n P^er van z^n. lijfwacht te tie R- 'n de Cambodjaanse provin- ri«o Kong aangekomen. De rege- 0ramVan Cambodja heeft Piboel Song- Verleend. Zijn reisgenoten politiek asyl he?Lns^ag j-T ondernam de opperbevel- schalt? Qan-.het Thailandse leger, maar der vi an,-> ?en staatsgreep, die zon- Leidir iuedvergieten verliep en die aan- Sonoig Werd tot de vlucht van Piboel gg£.am- He gevluchte premier is en- hUn" jaren lang de „sterke in Thailand geweest. (U.P.) daan. Men kan de pogingen om tot be perking van de bewapening te komen niet blijven uitstellen. Alleen al op grond van economische overwegingen moet men trachten ,,de vreselijke last van de bewapening van de volkeren af te nemen", aldus de Amerikaanse minister. Over de kwestie van kernproeven merkte Dulles op dat er pogingen wor den gedaan om te ontdekken, hoe men het gevaarlijke radio-actieve materiaal, verbonden aan een explosie van water stofwapens, moet verwijderen. Voorts trachten wij een bepaald type kernwa pen te maken, dat geschikt is voor de verdediging tegen aanvallen met troe pen, duikboten en bommenwerpers en voor het onderscheppen van intercon tinentale projectielen. De Sovjet-Unie schijnt niet te willen, dat het karakter van de kernwapens op deze wijze „verfijnd en veranderd" wordt, aldus Dulles. „Zjj schijnt ervan te houden dat kernwapens gebrand merkt kunnen worden als „afschuwe lijke wapens". Dulles vervolgde: „Re kent de Sovjet-Unie er op, dat regerin gen, die onder morele en religieuze in vloeden staan, onder deze omstandig heden niet geneigd zijn deze wapens te gebruiken? En zal de Russische rege ring, die zelf geen last heeft van mo rele en religieuze beperkingen, daarom een speciale vrijheid van handelen en initiatief met betrekking tot deze wa pens krijgen?" „Als de Sovjet-Unie alle westelijke voorstellen verwerpt, twijfelen wij er aan of het beleidvol is de pogingen te staken om de kernwapens om te vor men tot defensieve wapens voor be perkte doelen, die voor het grootste deel geen radio-actieve neerslag meer veroorzaken", aldus Dulles. Dulles drong er voorts op aan de toestand in het Midden-Oosten in de Al gemene Vergadering te bespreken. Hij zei dat de V.S. zich bij deze besprekin gen het recht voorbehouden tot indie ning van concrete voorstellen. De V.N. zulle: misschien niet in staat zijn de zaak daar te kalmeren door middel van een materiële macht, die zij bijeen kun nen brengen, maar zij kunnen wel hun invloed voor dit doel uitoefenen, aldus Dulles. (Rtr-UP) In de woestijn van Nevada is gisteren 350 meter onder de grond een kleine atoombom tot ontploffing gebracht. De proef maakt deel uit van het interna tionale wetenschappelijke onderzoek in het kader van het geofysische jaar. Men hoopt er meer door te weten te komen over de opbouw van de aard korst. Seismologen in de gehele wereld trachten de trillingen van de ontploffing te registreren. De explosie is teweeg gebracht in een zig zag lopende tunnel van 650 meter lengte. Volgens natuur kundigen zal de plaats van de proef minstens een eeuw lang gevaarlijk blij ven voor mensen. Het was voor het eerst, dat er een atoombom ondergronds tot ontploffing werd gebracht. In de stad Las Vegas op een afstand van 145 km, heeft men er niets van gemerkt. Hoewel de bom een explosieve kracht had overeenko mend met duizend tot drieduizend ton T.N,T. was ook ter plaatse aan de opper vlakte niets van de ontploffing te mer ken. (Rtr) Tengevolge van een vuurgevecht tussen een afdeling Portugese soldaten en twaalf arbeiders uit hèt Portugese gebied Goa op het Voorindische schier eiland, zijn gistermorgen bij de neder zetting Hakon vier soldaten omgeko men en twaalf gewond. Het gevecht is in de vroege ochtenduren geleverd en heeft vijf uren geduurd. Vele kogels zijn op Indisch gebied terecht gekomen. Dit is het ernstigste incident sedert het begin van de nationalistische bewe ging in Goa. (A.F.P). De troosteloze toestand in de kop van Overijssel. In Genève is gisteren door middel van een stalen pin, die mogelijk uit een soort luchtbuks is afgevuurd, en tevens met een giftige pijl, waar schijnlijk afgeschoten uit een blaas pijp, een aanslag gepleegd op een 55- jarige Zwitserse Zakenman, Marcel Leopold. De aanslag gebeurde in of in de nabijheid van de flat van het slachtoffer. Hij stierf enkele ogen blikken nadat hij tot grote ontstelte nis van zijn vrouw gewond zijn flat woning binnenwankelde. De stalen pin had hem in de hartstreek getrof fen. Marcel Leopold is in het begin van dit jaar samen met een andere Zwit ser en twee Franse Algerijnen gear resteerd bij een poging per vliegtuig Een beeld van het zeer zware parcours van de internationale motorzesdaagse in Tsjechoslowakije. Te Diemen is donderdag de 30-jarige W. H. A. M. Schneider, gehuwd en va der van twee jeugdige kinderen, die lijdende was aan A-griep, overleden. In Enschede zijn vrijdagmorgen de r.-k. meisjes en jongens u.l.o.-scholen voorlopig tot maandag gesloten wegens de heersende A-griep. Op de textiel bedrijven is gemiddeld 12 pet. van het personeel absent, maar het aantal ziek tegevallen stijgt nog steeds. Men neemt aan dat de top nog niet is bereikt In dat geval zal ongetwijfeld stagnatie in de produktie optreden. In midden-Engeland zijn twee kinde ren als gevolg van de griep overleden, een in Birmingham en een in West- Bromwich. In West-Bromwich waren in het weekeinde reeds drie kinderen aan de griep bezweken. ki de Ver. Staten en Canada zijn tot dusver 65.000 gevallen van griep ge meld. In verscheidene delen van de Ver. Staten en Canada zijn scholen gesloten. In het gebied van Parijs zijn enkele alleenstaande griepgevallen geconsta teerd. In het zuiden van Frankrijk is de ziekte nog niet doorgedrongen. Het Pasteur-instituut in Parijs treft maat regelen voor massale inenting in het oosten, westen en noorden van Frank rijk, waar de griep zich heeft uitge breid. In Wenen zijn tot op heden nog slechts 150 schoolkinderen door de griep aangetast. In Athene liggen echter ongeveer 100.000 mensen met griep in bed. Vijftien minuten voor de aankomst op het vliegveld van Madison, in de Amerikaanse staat Wisconsin, overleed gisteren de 51-jarige gezagvoerder van een DC-6 vliegtuig met 62 passagiers aan een hartverlamming. Hij had reeds enige tijd geklaagd over warmte in de cockpit. Vergeefs hebben de overige bemanningsleden getracht het leven van de gezagvoerder door het toedienen van zuurstof te behouden. Toen de tweede piloot het vliegtuig aan de grond had gezet, bleek zijn collega reeds te zijn overleden. (U.P.) De premier van Nieuw-Zeeland, Sid ney Holland, heeft besloten onmiddel lijk af te treden om gezondheidsrede nen, zo wordt van gezaghebbende zijde vernomen. Holland heeft meegedeeld, dat hij zijn besluit op medisch advies heeft genomen. Hij wordt opgevolgd door de plaatsvervangende leider van de nationale partij en vice-premier Keith Holyoake. Holland is 63 jaar. Vorige maand kondigde hij al aan, dat hij zich zou terugtrekken na de lopende parlementszitting. (Reuter) De Sovjet-Unie beschikt over een straaljager, dë „Suchoj", die op 600 meter hoogte met een snelheid van 1750 km per uur kan vliegen, aldus staat vermeld in het thans verschenen „Internationaal Aviation Pocketbook" De „Suchoj" heeft delta-vormige vleu gels. (UP) Een formatie Avro-„Vulkaan".bommenwerpers met „Delta"-vleugels. De toe stellen de eerste van deze soort ter wereld behoren tot de Britse lucht macht. Op het ogenblik is men bezig de bemanningen voor de machines (die reeds supersonische snelheden hebben bereikt) op te leiden De gouverneur van Arkansas, Orval Faubus, heeft gisteren geweigerd als getuige te verschenen voor de federale rechtbank in L'ittle Rock by de behan deling van vier rassenwetten, die de wetgevende vergadering van Arkansas heeft goedgekeurd. Hij verwierp de dag vaarding met de verklaring, dat het Hof hem niet kan dwingen te versche nen, omdat hij het hoofd van de uit voerende macht in de staat is. Waarnemers zien in deze houding een De bekende Amerikaanse neger trompettist Louis „Satehmo" Armstrong heeft bekendgemaakt, dat hij zijn voor genomen reis naar Moskou, op verzoek en op kosten van de Amerikaanse re gering, niet zal makesi uit protest te gen de rassenscheiding op de scholen in de zuidelijke staten van de V.S. De Amerikaanse regering „kan naar de hel lopen", zo voegde hij hieraan toe. Armstrong verklaarde dat hij het plan had onder auspiciën van de Ame rikaanse regering naar Moskou te gaan, maar dat hij hiervan heeft af gezien „wegens de manier waarop de overheid mijn volk in het zuiden be handelt". Hij zei dat president Eisen hower „geen lef" heeft en noemde de gouverneur van Arkansas, Orval Fau bus, een „onopgevoede boerenvlegel". „Wat moet ik zeggen, wanneer men mij in Rusland vragen gaat stellen over de ze kwestie?" aldus Armstrong. Van de zijde van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken sprak men de hoop uit, dat Armstrong op zijn besluit zou terugkomen, maar verder weigerde men commentaar te geven op zijn verklaringen. Men deed echter geen poging zijn bezorgdheid hierover te verbergen Armstrong wordt door het „State Department" beschouwd als een van de meest succesrijke onoffi ciële „goodwill-ambassadeurs" van de V.S. Op het ministerie vreest men, dat de Russen een dankbaar gebruik zul len maken van Armstrongs beschuldi ging. mogelijke aanwijzing voor het stand punt dat de gouverneur vandaag zal in nemen. Dan moet hij n.l. voor hetzelf de gerechtshof verschijnen om te ver klaren waarom hij de Nationale Garde gebruikt om opheffing van de rassen scheiding op de middelbare school van Little Rock te verhinderen. De federa le minister van justitie, Brownell, heeft het Hof gevraagd verdere inmengingen van Faubus te verbieden. Het Hof behandelde gisteren een be roep van tien negerpredikanten, die de grondwettigheid bestrijden van wetten in Arkansas die de opheffing der ras senscheiding trachten te verhinderen of te vertragen. Faubus heeft verzocht de federale rechter Davies, voor wie hij vandaag moet verschijnen, door een andere rech ter te vervangen. Hij is van mening, dat Davies geen onbevooroordeelde uit spraak kan doen. Tegenover de pers heeft Faubus verklaard nog niet te we ten of hij vandaag zal verschijnen. Een woordvoerder van het Witte Huis heeft naar aanleiding hiervan verklaard, dat president Eisenhower „diep teleurge steld" is over de ontwikkeling van de integratiekwestie in Arkansas. President Eisenhower heeft besloten de afgevaardigde Clayton Powell, een in de staat New York gekozen neger, op diens verzoek te ontvangen voor een ge sprek over de opheffing van de rassen scheiding bij het onderwijs. Het zal ech ter nog verscheidene dagen duren voor dat plaats en tijdstip van het onderhoud worden vastgesteld. (Rtr.-U.P.-A.F.P.) wapens en springstoffen naar Alge rije te smokkelen, ten behoeve van de opstandelingen. Het viertal is later op borgtocht vrijgelaten. Het onder zoek werd echter voortgezet en in de loop daarvan kreeg Leopold verschil lende anonieme dreigbrieven, waarin hij gewaarschuwd werd dat hem da dood wachtte, wanneer hij de politie over de smokkel vertelde. Na de aanslag belde zijn echtgenote onmiddellijk de politie op, die terstond enkele invallen deed in de Noordafri- kaanse kolonie in Genève, bij mensen die bekend staan als sympathisanten met de nationalisten. De relaties van Leopold met de Algerijnse nationalis ten vormen evenwel niet het enige spoor, dat de politie zal moeten onder zoeken. Het slachtoffer van de opzien barende aanslag heeft 25 jaar in het Verre Oosten gewoond, in landen waar giftige pijlen tot de klassieke wapens van de inlandse bevolking behoren. Bo vendien heeft hjj twee en een half jaar in een gevangenis in communistisch China gezeten en stond hij bekend als een verbeten anti-communist, die ijve rig propaganda maakte tegen het com munisme. Hij was voortdurend in niet al te duidelijke transacties verwikkeld en de politie acht het waarschijnlijk, dat zijn vijanden gezocht moeten wor den in de kringen, waarmee hij daarbij in aanraking kwam. hetzij in politieke, hetzij in zakelijke sfeer. De enige directe aanwijzing is tot nu toe de verklaring van een getuige, die een lange, donkerharige man van mid delbare leeftijd inderhaast het flatge bouw heeft zien verlaten, nadat hij een rumoer in de lift had gehoord of er gevochten werd. (Rtr-U.P.) Advertentie Ged. Oude Gracht 70 - Tel. 10454 Verhuur zonder chauffeur van Renault-Dauphine, Peugeot „403" Na de lichte verbetering, die eergis teren was ingetreden in de gezondheids toestand van koning Haakon VU, heeft zich gisteravond een keer ten kwade voorgedaan. De beide behandelende geneesheren, professor H. A. Salvesen en dr. L. Efskind, gaven voor de twee de maal die dag een communiqué uit, waarin zij meedeelden, dat de toe stand van de 85-jarige Noorse koning slechter werd door een toenemende storing van de ademhaling. De koning krijgt op het ogenblik kunstmatig zuurstof toegediend. Voor het konink lijk paleis in Oslo wacht een grote menigte op nieuwe berichten. De Noor se premier, Einar Gerhardsen, heeft zijn verkiezingstoumee afgebroken. Hij vertoefde gisteravond lange tijd bij de sponde van de koning. Kroonprins Olav en twee van zijn kinderen, prinses Astrid en prins Ha- rald, verblijven thans voortdurend op het koninklijk paleis. Onder normale omstandigheden wonen zij op het kroonprinselijke slot Skaugum, ruim 20 km. buiten Oslo. Kroonprins Olav heeft nog een dochter, prinses Ragnhild Alexandra, die in 1953 met de Noorse reder Erling Lorentzen is getrouwd. Zij woont met haar man in Rio de Janeiro. Men verwacht haar thans evenwel in Oslo. Kroonprins Olav is op 2 juli 1903 ge boren. In maart 1929 is hij gehuwd met de Zweedse prinses Martha, klein dochter van de laatste koning, die over Zweden en Noorwegen tezamen heeft geregeerd, Oscar II. Prinses Mar tha is in april 1954 overleden. (NTB-Reuter-UP) Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR, 48 A'DAM TEL. 717162 Advertentie SOBEL FEH, lang f 450 PERSIANER PATTES, lang f 400.— Ver dér een collectie van meer dan 500 BONTMANTELS. f- Eigen atelier. Op alle bontmantels 5 jaar SCHR. GARANTIE Wij vergoeden Uw totale reiskosten Nieuwendijk 84 - Amsterdam Telefoon 41543 Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking en over wegend droog weer. Zwakke tot ma tige oostelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. Zon: 6.26-18.44 Maan: 3.13-17.13 In de algemene weerstoestand is nu enige verbetering gekomen. De wind in ons land wordt oostelijk, maar blijft be trekkelijk zwak De regenkansen zijn klein geworden. De uit het oosten aan stromende lucht is betrekkelijk koud, zo dat er in de temperaturen niet vee' verandering komt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1