Engeland verhoogt disconto met 2% tot 7% Kerkwijding te Chevetogne Radio en TY. WL a V Kruiswoordraadsel ERIC DE NOORMAN IMP Verdere regeringsmaatregelen ter verdediging van het pond sterling Jongen door gas gestikt Unieke Oosterse plechtigheid Burgemeester opent Firato Gedrukte zielzorg C. van Baaren benoemd Na verlaging in West-Duitsland BROEDERSCHAP VAN NOTARISSEN IN NEDERLAND A. Wijffels onder scheiden Gouden kloosterfeest pater S. Tromp S.J. Door Russische bisschop De „elfde" van Sjostakowitsj Hervatting einde van deze maand T.V.-forum Onze lichte muziek F irato-pr o gramma Vanavond Dr. Kortenhorst over het Tweede Kamer werk Pastoor J- Pieper Directeur Conservato rium, Den Haag Vier Zuid-Molukkers in Indonesië gevangen VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1957 PAGINA - Algemene vergadering in Haarlem gehouden Nederlands-Duits gesprek Charlotte Kohier jubileert Willem de Vries overleden be Woeste £oPt«e Oplossing kruiswoordraadsel van donderdag Vragen van Kamerlij Terwijl het disconto in West-Duitsland zoals wjj reeds melden wederom Verlaagd is en wel met een 14 pet. tot 4 pet., heeft Engeland zich genoodzaakt gezien het officiële bankdisconto met 2 pet. tot 7 pet. te verhogen. Het 5 pct.- tarief gold in Engeland sinds februari van dit jaar, toen het van 514 pet. op 5 pet. werd teruggebracht. In financiële kringen was de eerste re actie op de verhoging, dat de Bank of England poogt sterling-k pitaal uit West- Duitsland terug te voeren naar Engeland, en de druk van het lenen in Engeland te verminderen. De Engelse regering heeft deze week goud en dollars moeten verkopen om het pond sterling te steunen. In een verklaring over de disconto- verhoging zegt de Engelse minister van financiën Thorneycroft dat de Regering vastbesloten is de binnen zowel als de buitenlandse waarde van het pond ster ling te handhaven, en dat het daarom noodzakelijk is de reeds in dit verband getroffen maatregelen uit te breiden. „De regering stelt zich voor het to taal van de investeringen in de pu blieke sector laag te houden. Ook in de privé-sector zijn beperkingen noodza kelijk De regering is van mening, dat het gemiddelde van door banken ver strekte leningen het komende jaaT niet mag stijgen boven het gemiddelde van de afgelopen twaalf maanden", aldus minister Thorneycroft in zijn toelich ting. De Britse minister van financiën heeft later nieuwe beperkingen aangekondigd op de uitgaven voor de overheid en het particulier bedrijfsleven. In een officiële mededeling van de Britse schatkist wordt gezegd, dat de regering zich voorstelt over te gaan tot het verlagen der investeringen door de ministeries, de lagere overheidsorganen en door de genationaliseerde industrie- en. De uitgaven van de overheid zouden volgens de oorspronkelijke plannen in de eerstkomende twee jaar aanzienlijk moeten stijgen. De Britse minister zeide voorts, dat de Engelse regering voornemens is een ver groting van de winstmarges toe te staan. De Britse regering is van oordeel, dat de bestaande pariteit juist is en dat de cijfers omtrent de Britse betalings- en handelsbalans deze mening steunen. In Londen kwam de scherpe verho- Gisteren is te Haarlem de jaarlijkse algemene vergadering van de Broeder schap der notarissen in Nederland ge houden, onder leiding van de voorzitter, mr. G. J. H. Kuijk, notaris te Gelder- malsen. Aanwezig waren ruim 300 leden en een 40-tal genodigden, onder wie de oud-minister van justitie, prof. mr. J. C. van Oven, de regeringscommissaris voor het nieuwe Burgerlijk Wetboek, prof. mr. J. Drion, een aantal hoog leraren in het burgerlijk recht, ambte naren van het ministerie van justitie en vertegenwoordigers van organisaties, die betrokken zijn bij het rechtsverkeer in onroerende goederen. In zijn openingswoord besprak de voorzitter het onlangs bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp tot wijziging van de notariële studie. Hij verklaarde dat het hoofdbestuur er volledig mede instemt, dat de notariële studie naar de universiteit wordt over gebracht. Later bleek, dat de vergade ring zich achter het standpunt van het hoofdbestuur stelde en dat de notarissen gaarne zullen zien, dat het wetsontwerp spoedig tot wet verheven zal worden. Na afdoening van enkele punten van huishoudelijke aard stelde de voorzitter aan de orde de pre-adviezen over het nieuwe huwelijksgoederenrecht, uitge bracht door mr. J. M. Polak, rechter in de arrondissements-rechtbank te 's-Gra- venhage, en de heer Prakken, notaris te Arnhem. Aan het debat werd deelgenomen door prof. mr. J. C. van Oven, mr. dr. J. R. H. Buining, mr. A. G. Lubbers, mr. W. Hoevers, mr. P. W. van der Ploeg, mr. P. A. Stein, prof. mr. G. de Grooth, en H. J. Zweers. Talrijke vragen, die zich in de praktijk voordoen tengevolge van de opheffing van de handelingsonbe kwaamheid van de gehuwde vrouw wer den aan de pre-adviseurs voorgelegd. De middagvergadering werd bijge woond door de minister vanjustitie, prof. dr. I. Samkalden. In de daarna volgende besloten vergadering werd een wijziging van de collectieve arbeidsover eenkomst voor het notariaat door de ver gadering aangenomen. ging voor het bedrijfsleven als een schok. Men had een stijging verwacht, maar slechts in een omvang van een half of een procent. Financiële kringen in Amsterdam to nen zich uitermate verrast door deze drastische maatregel van de Engelse circulatiebank, en achten deze stap zeer kenmerkend voor de toestand waarin het sterlinggebied zich op het ogenblik bevindt. Inmiddels wacht men hier af, welke de reacties op de Nederlandse geldmarkt zullen zijn. Op het eerste ge zicht acht men de Engelse maatregel voor Nederland niet van grote betekenis, hoewel zij uiteraard wel van belang is voor exporteurs naar het sterlinggebied. Het i mogelijk, zo redeneerde men in geldmarktkringen alhier, dat een even tueel overwogen verlaging van het Ne derlandse bankdisconto. voortspruitende uit de Duitse maatregel, thans onder in vloed van de Engelse verhoging wordt tegengehouden. Bij K. B. is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau: A. H. M. Wijf fels, oud-secretaris van verschillende commissies tot voorbereiding van de Technisce Hogeschool te Eindhoven, wo nende aldaar. Pater Sebastianus Tromp S.J., pro fessor in de fundamentele theologie aan de Pauselijke Gregoriaanse Wniversi- teit, hoopt 26 september te Rome in besloten kring zijn gouden ordejubileum te herdenken. Pater Tromp werd 16 maart 1889 te Ubbergen geboren, deed van 1901 tot 1907 zijn gymnasiale studies aan het St. Camsius-college te Nijmegen en trad in de Orde op 26 september 1907. Nadat hjj van 1913 tot 1919 klassieke letteren te Amsterdam had gestudeerd en aldaar op 27 oktober 1921 de doc torstitel cum laude behaald, ontving pa ter Tromp 10 augustus 1922 de pries terwijding. Van 1926 tot !929 was hij professor in de fundamentele theologie; vanaf 1929 tot op heden vervult hij de functie van professor in de funda mentele theologie aan de Pauselijke Gregoriaanse Universiteit. Onder meer gaf hij uit in 8 delen de gezamenlijke geschriften van de H. Robertus Bel- larminus en publiceerde artikelen in ve le tijdschriften. Pater Tromp werd in 1936 qualificator en daarna consultor van de H. Congregatie van het H. Of ficie en in 1956 lid van de Pontificia Academia Theologica Romana. Gisternacht is de bijna veertienjarige Arie Bagijn in de ouderlijke woning aan de Bronkhorst te Rotterdam door gasverstikking om het leven gekomen. De vader ontdekte het, toen hij gas- lucht rook en ging kijken wat er aan de hand was. De gasslang was losge schoten, terwijl de muurkraan open stond. Het gas had daardoor de nabij- zijnde slaapkamer van de jongeman kunnen binnendringen. Voor het Herenigingsklooster van Chevetogne was het vrijdag 13 sept. een grote dag. Onder veel belangstel ling werd toen n.l. de nieuwe, Byzan tijnse kerk van het klooster plechtig geconsacreerd volgens het ceremonieel van de Slavische ritus. Consecrator was de bekeerde, Russische bisschop, mgr. Pavl Meletiëf, terwijl Z.E. kardinaal Tisserant, secretaris van de Oosterse Congregatie, de plechtigheid met zijn tegenwoordigheid opluisterde. Talrijke geestelijke en wereldlijke autoriteiten waren eveneens aanwezig, o.a. de pau selijke nuntius uit Brussel, mgr. Fornl, de bisschop van Namen, mgr. Charue, tot wiens diocees Chevetogne behoort, de Oekraïnse aartsbisschop mgr. Boedsjko, de Lithause bisschop mgr. Sloskans en verder een hele reeks pre laten en abten en allerlei vooraanstaan de, civiele persoonlijkheden, tenslotte honderden vrienden, bekenden en wel doeners %ran het klooster uit binnen- en buitenland. Ook uit Nederland ont brak het niet aan belangstelling. Wij noemen o.a. mgr. Smit en pater Wijn hoven, dr. Remmers en Brof. dr. v. d. Ploeg O.P., van het hoofdbestuur van het Apostolaat der Hereniging, twee Capucijnen van het Pokrov-klóoster te Voorburg, de heer v. d. Brink uit La ren, architect van de nieuwe kerk, de kunstschilder Joan Collette, enz., enz. Men had voor deze kerkwijding de 13e sept. gekozen, omdat de Byzantijn se Kerk op die dag de wijding her denkt van de Verrijzeniskerk te Jeru zalem, die daar op 13 sept. 335 met pracht en praal in tegenwoordigheid van keizer Konstantijn plaats vond. Bovendien is de nieuwe kerk van Che vetogne toegewijd aan de H. Kruisver heffing, waarvan het hoogfeest in de Byzantijnse kalender op 14 sept. valt (juist zoals in de Latijnse), het eerste feest dus, dat in de nieuwe kerk ge vierd zou worden. Nadat de bisschop plechtig aan de kerkdeur was ingehaald en met de pon tificale gewaden bekleed, zag men hoe de concelebrerende priesters de altaar tafel opnamen en op de vier kolommen plaatsten en haar met vier nagels vast- sloegen; hoe zij daarna door de bis schop en zijn priesters met wijn en rozenwater gewassen werd en met H. Chrysma gezalfd, dan met een witte wade bedekt en met een koord omwik keld en tenslotte met een kostbare be kleding omhuld. Daarna plaatste de bisschop antimension (corporale), evan gelieboek en kruis op het altaar, om daarna plechtig het eerste licht te ont steken, dat zich weldra over honder den flikkerende lampjes en kaarsjes verspreidde. Indrukwekkend was de feestelijke bewieroking van de altaar ruimte en heel de kerk, die daarop door de grijze bisschop in persoon ver richt werd, terwijl de concelebranten intussen de muren met wijwater be sprenkelden en met H. Chrysma zalf den. En al die luisterrijke ceremonies werden voortdurend begeleid door de prachtige gezangen van de Byzantijns- Slavische Kerk, die het vierstemmig monnikenkoor uitvoerde op een wijze, die alle lof verdiende. Hierna ging men in plechtige processie in de crypte de Relikwieën der Martelaren halen, waar mee men al zingend om de kerk trok en die daarna door de bisschop feeste lijk binnengedragen en in het altaar weggesloten werden. Tenslotte werd heel het kerkgebouw nog plechtig door de bisschop gezegend en met het kruis naar de vier windhoeken getekend en voor het eerst werd daarop in het nieu we Godshuis de Byzantijnse Liturgie gevierd, die in deze ruime en stijlvolle omlijsting een nieuwe glans kreeg, nog verhoogd door de zeldzaam-mooie acou- stiek van het gebouw, die aan de Sla vische melodieën een bizondere warmte en diepte gaf. De witgekalkte muren deden voorlopig nog wat fcaal aan, maar het ligt in de bedoeling dat de gehele kerk in de komende jaren met fresco's beschilderd wordt. Reeds prijkt in de koepel een grote Pantokrator en spoedig hoopt de kunstenaar, de heer Raffin, die een specialist is op het ge bied van Byzantijnse fresco's, zijn werk voort te zetten. Na deze grootse, kerkelijke plechtig heid was er gelegenheid om kardinaal Tisserant en andere dignitarissen te begroeten en zaten meer dan 200 gas ten aan de kloostertafel aan. Volgens een eeuwenoude traditie werd daarna het slot voor enkele uren opgeheven en mochten ook dames het inwendige van het klooster bezoeken, waarvan door velen een dankbaar gebruik werd gemaakt. Dom ATH. v. RUIJVEN 90. Vóór Eric kan antwoorden, treedt Winonah naar voren. „Mijn zoon schijnt zichzelf nog steeds als een van deze zeerovers te beschouwen", zegt zij met een mengeling van misprijzen en tederheid. „Deze piraten kunnen zich over geven, jij niet. Jij kunt slechts pogen, terug te keren van je dwalingen. Breek met dit roversbestaan. Breek met die mannen en tracht goed te maken wat je misdreef. Alleen düt heeft waarde". Erwin buigt het hoofd. „Ge hebt gelijk", zegt hij zacht en verlegen. Dan wendt hij zich plotseling tot zijn aanvoerders. „Ik doe afstand van alles! Van de burcht, van mijn schepen, mijn krijgers, mijn commando, van hier hapert zijn stem even „van de vrienden onder jullie. Kiest een nieuwe aanvoerder. De Zwarte Piraat is niet meer!" Er valt een doodse stilte. Dan treedt de oudste hoofd man naar voren. „Ge hebt onder valse vlag gevaren, zoon van de Noorman. Ge hebt ons dus altoos om de tuin geleid, maar dit deert mij nu niet meer. Hoofdzaak is, dat ge getoond hebt, een moedige „duivel", een bekwaam aan voerder te zijn. Ik ben een oud man. De armoede in Noorwegen dreef mij tot dit bestaan gelijk de meesten van ons. Ik spreek thans voor uw zoon, Heer", richt de oude zich tot Eric. „Weet, dat hij nimmer gemoord heeft. Ieder van ons wist, dat „de Zwarte" wreedheden meedogenloos strafte! Een echte piraat, een echte wreedaard was hij evenmin als wij". De hoofdman zwijgt even. „Het is wel, Zwarte", zegt hij dan. „Ge breekt met het leven van de zee. Ge doet afstand van alles, zegt ge. Wij eerbiedigen dat. Maar behoudt tenminste de vriendschap! Geeft ons gelegenheid hierover te spreken rg'g°nze mannen. Mogelijk keren ook wij terug, vrijwillig èn als VRIEN DEN van ERWIN!" De Russische componist Dmitri Sjos takowitsj heeft, naar radio-Moskou van daag meedeelde, zijn elfde symfonie voltooid. Het werk is gewijd aan de revolutie van 1905. De vier delen, waarin Sjosta kowitsj een groot gebruik maakt van de oude revolutionaire liederen, heten: „Het plein voor het paleis"; „De 9e januari"; In memoriam" en „De nood klok". De symfonie zal het eerst ten gehore worden gebracht tijdens de herdenking van de 40ste jaardag van de oktober revolutie. (U.P.) De Nederlands-Duitse onderhande lingen zullen eind deze maand in Bonn worden hervat, zo heeft een woord voerder van het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken in Bonn be kend gemaakt. De definitieve datum zal dezer dagen worden vastgesteld. Op woensdag 9 oktober a.s. zal Char lotte Kohier in de Stadsschouwburg te Amsterdam met haar voordracht Yvette van Guy de Maupassant in de vertaling van Adriaan Morriën haar vijfentwin tigjarig jubileum als voordracht-kun stenares vieren. Dit betekent niet, dat zij vijfentwintig jaar geleden haar eer ste première gaf, maar wel dat zij met een onderbreking van zeven jaar dit aantal jaren voordroeg. Het is een dub bel jubileum, want Yvette is haar vijfentwintigste première. GRONINGEN, 18 sept. Kand. Duits: P. A. M. Jongenelen, Groningen. Doctoraal psychologie: Mej. A. M. Prosee, Leeuwarden. NIJMEGEN, 18 sept. Kand. Neder lands: Mej. P- E. Rogier (Nijmegen). Er heerste gisteravond een merk waardige zij het verheugende eensge zindheid in het forum dat voor het eerst voor de A.V.R.O.-TV optrad. In navolging van de B.B.C. behandelde dit gezelschap vragen op paedago- gisch, medisch, maatschappelijk en ander terrein. Onder leiding van dr. van der Griend werden vragen beantwoord door een huisvrouw, dr. A. Saalborn, ds. Henkels en pater Jelsma. Gelukkig was er voor ieder van de sprekers be hoorlijk wat tijd uitgetrokken, waar door men rustig het woord kon voeren. Wanneer dat zo blijft kan deze rubiek een aanwinst betekenen. De reportage van de uitreiking van de prijzen voor 1955 en 1956 van de Stichting Onze Lichte Muziek in het Singermuseum te Laren was een maar matig boeiende aangelegenheid, waar mede men de vaderlandse lichte muze geen dienst bewezen heeft. Men had van tevoren dienen te bedenken dat een dergelijke bijeenkomst voor de kijkers nietszeggend is. Nu presenteerde men een aantal toevallig bijeengekomen prijswinnende liedjes, in een entourage die op de zaal was ingesteld en niet op de kijkers. Ook de uitvoering, met name wat de zang betreft, liet nogal wat te wensen. De Stichting Onze Lichte Muziek be vordert d-e belangen van componisten en tekstdichters en streeft anderzijds naar een verbetering van de kwaliteit vain composities en van teksten. Een van de middelen waarmee men dit laatste tracht te bereiken is de uitrei king van een jaarlijkse schoonheidsprijs en van eervolle vermeldingen. Het merkwaardige doet zich nu voor dat bekroonde teksten meestal niet populair geworden zijn. Bekroonde muziekjes werden dit vaak wel. Voorzover er geen gewone uitzen dingen zijn. wordt er tijdens de Firato- tentoonstelling in Amsterdam van 14-17 uur en van 19-22 uur door de N.T.S. een speciaal programma uitgezonden. Dit programma zal iedere dag anders zijn, doch wel de gehele dag hetzelfde. Het programma van gisteren was ook voor de kijkers buiten de tentoonstelling ze ker genietbaar. Opvallend was de re clame die men maakte voor het medium televisie. J- v. S. De V.A.R.A. geeft vanavond onder de titel „De gouden operatij d van wel eer" een Frans programma (402 m - 21 U.). Voor het Vlaamse Brussel speelt het symfonieorkest o.l.v. Weemaels, waar bij onder meer uitgevoerd wordt de Symfonie in Es gr.t. no 39 van Mozart. Yvonne van den Berghe speelt het Pianoconcert van Roussel (324 m - 20.15 u). „The future of nuclear power" is een lezing door Sir John Cockcroft, direc teur van Hartwell, voor het derde pro- gramme. (464 xn - 20.25 u). Burgemeester G. van Hall van Am sterdam heeft donderdag de achtste in ternationale Firato in het hoofdstede lijke R.A.I.-gebouvv geopend. Terwijl in de grote tentoonstellingsruimte uit tien tallen luidsprekers een kakofonische or gie werd voortgebracht, sprak de bur gemeester in het wat ruster restaurant „Ik hoop dat de thans weer groter ge worden Firato niet zo snel groeit, dat zij niet meer kan wachten tot het nieu we tentoonstellingsgebouw gereed is." Eerder had mr. Van Hall de orga nisatoren en de genodigden bekend, dat hij een volslagen leek is op het technische en elektronische gebied. „Als ik al die bizarre namen zie, denk ik eerder aan Artis dan aan de Firato." Hij vertelde voorts een van zijn eerste herinneringen aan de te levisie in de kinderschoenen, enige jaren voor de wereldoorlog in New York. De Firato neemt nagenoeg het gehele gebouw in beslag. Bijna tweehonderd deelnemers hebben zich met al hun no viteiten, hun wonderprodukten enz. ge vestigd op twintigduizend vierkante meter. Ook op deze tentoonstelling ziet men weer met welk een vaart de ont wikkeling van radio, televisie, elektro nica en akoustiek voortsnelt. De voorzitter van de Firato, de heer M. N. Hardenberg, die de burgemees ter inleidde, stipte even aan hoe de ge matigd moderne lijn langzamerhand in de apparatuur de boventoon is gaan voeren. Technisch wordt de perfectie nagestreefd, ook al duidelijk te zien aan de televisieapparatuur met commando- toetsen, beeldbesturing en T.V.-automa- tie. Bij de „opname- en afspeelappara tuur" wordt rekening gehouden met de vierde draaisnelheid. Opvallend blijft daarbij dat de grammofoonplaten industrie de mogelijkheden van de vier de snelheid, (16 2/3 toeren per minuut) nog niet voldoende heeft kunnen of wil len uitbuiten. Platen met dit lage toe rental ziet men nog weinig, aldus de heer Hardenberg. Daarna bezichtigde de burgemeester de tentoonstelling. Hij onderwierp zich gewillig aan de experimenten van ver- schillende standhouders. Dr. L. G. Kortenhorst heeft gistermid dag de zitting van de Tweede Kamer ge opend met een rede, waarin hij o.m. er op wees, dat het tempo en het optreden van dit college zullen moeten worden aangepast aan de eisen van de nieuwe tijd. Er is een berg van wetsontwerpen die nog vóór Kerstmis moet worden beklommen en overwonnen en daar naast is er de gebruikelijke behandeling van de diverse begrotingen. Dr. Korten horst stelde voor de reeks begrotings wetsontwerpen in twee delen te splitsen. Een aantal nog nader aan te geven be grotingen kan volgens de oude methode in het openbaar worden afgedaan en een ander deel zal volgens hem aan een sterk verkorte werkwijze moeten worden on derworpen. Dan zal de Kamer vóór Kerstmis met een en ander kunnen ge reedkomen. Spr. is van oordeel, dat op andere tijd stippen en bij andere gelegenheden de batten op bepaalde onderdelen beter tot hun recht kunnen komen dan gedurende de luttele weken voor Kerstmis. Donderdag is in de ziekenverpleging aan de Prinsengracht te Amsterdam na een langdurige ziekte op 58-jarige leeftijd overleden de acteur Willem de Vries. De heer De Vries is, na zijn opleiding aan de Amsterdamse Toneelschool, o.a. verbonden geweest aan „Het Schouw toneel" en „Het Nederlands Toneel". In 1945 lcwam liij bij cle lioorspelkerii van dé Nederlandse Radio Unie. De teraardebestelling geschiedt maan dag 23 september op de begraafplaats Zorgvlied te Amsterdam. Aavertnntlë De pleisterplaats'wai,r Nap'o.leon reeds gast was - ai d.-. Hodfdwég Arnhem - ApeldooVn BEEKBERGEN Tei'.K 6766 5öó Als het u (of mij) dienst baar kan zijn: ik ben van 15 september tot 3 oktober in Enschede aan de Lipperkerk- straat 225, telefoon 8168, te be reiken. Aldus pastoor J. Pieper in een voor zijn Nederlandse begunstigers bestemde bijlage van zijn keurig gestencilde pa rochieorgaan „Ora et Labora". U weet het misschien niet meer, maar enige jaren geleden bracht u de gelden bijeen, die het Père Abbe Jean Pieper zoals de bergboeren van zijn twee Franse parochies hem aanspre ken mogelijk maakte tot de uitgave van dit maandelijks verschijnende parochieblaadje over te gaan. Daarom zijn we deze Enschedese priester eens gaan opzoeken in zijn ouder lijke woning, waar hij zijn ruim tachtigjarige ouders juist een serie foto's van zijn kerkjes en patronaatsgebouwtje liet zien. Sinds 1949 is pastoor werkzaam. Aanvankelijk in Pieper als zielzorger in Frankrijk k, m Meyrié en Maubec m het bisdom Grenoble, waar hij in het moeilijk begaan%are.„ }wee paro chies en twee kapelletjes bediende. Zijn st9g". r ekgenoten zorgden toen middels het katholieke gewestelijke daflbiaa m, iwente voor een auto, waardoor aan het vervoerprobleem een einae am. Drie dagen werkte de pastoor in zijn ene, drie dagen in zijn r, Parochie. Het was moeilijk werk. Vijftien jaar lang hadden heide parochies het zonder een eigen priester moeten stellen. Het godsdienstig leven was dan ook niet om op te roemen. Vijftien procent van de parochianen vervulde zijn zondags plicht en slechts tien procent hield pasen. Wat dat betreft heeft de uit Enschede geboortige pastoor, die u des tijds in zijn „Kanttekeningen uit mijn bergparochies" honderduit vertelde over zijn zorgen en noden, maar ook vreugden als Frans zieleherder, het sinds 1951 iets beter getroffen. Al weer zeven jaar is hij thans als pastoor werkzaam in de parochies te Roche en Bonnefamille in de pro vincie Isère. In deze beide parochies met een oppervlakte van 130 vier kante km. vervult ongeveer 65 pet. van de gelovigen zijn plichten en dat is veel als men weet, dat als gemiddelde cijfer voor Frankrijk geldt 15 tot 30 procent. Dne keer per zondag leest pastoor Pieper de H. Mis en dan ook nog soms in de twee kapellen, die tot de parochies behoren. Veel aandacht besteedt hij aan het godsdienstonderwijs en de veelvuldige H. Communie. Het godsdienstonderwijs is op de neutrale Franse scholen niet toegestaan en moet dan ook na schooltijd in de „beste kamer" van een nabijgelegen boerderij plaats vinden. Veel steun ondervindt pastoor pieper in zijn parochiewerk van de beide religieuzen, die als wijkver pleegster m de parochie werkzaam zijn. Iedereen in Roche en Bonne famille mag dan katholiek zijn en gedoopt en het nadien niet zo nauw meer nemen, maar nog geen tien procent sterft zonder de laatste H.H. Sacramenten te hebben ontvangen. En dat is het werk van mijn zusters, zegt pastoor Pieper. De Kerk moge de greep op de arbeidersklasse in Frankrijk praktisch geheel verloren hebben, er is een kentering ten goede waarneembaar. Sinds ik enkele jaren geleden de toen 84-jarige pastoor in mijn beide 800 zielen tellende parochies opvolgde, komen er meer mannen hun zondags plicht vervullen. Het zijn er thans een 150 tot 200 en dat is veel naar Franse begrippen, aldus de thans 54-jarige pastoor Pastoor Pieper is graag in Frankrijk, maar, zo zegt hij, het is er hard werken. Het is apostolaatswerk in de ware zin van het woord, dat veel geduld en soepelheid vereist. Een verenigingswezen, dat in Neder landse parochies toch een bepaalde binding geeft, is er in Frankrijk niet Een jeugdbeweging kent men er niet en daarom moet het allemaal komen van persoonlijk en schriftelijk contact, zegt pastoor Pieper. Hier in Ne derland gaat men zonder meer op huisbezoekmaar in Frankrijk kan men dit alleen maar bij ouden van dagen of zieken doen. De rest moet men, om tot een werkelijk contact te komen, in zijn dagelijkse omgeving, tijdens het werk op het land benaderen. Pas dan komt men van lieverlede tot een werkelijk persoonlijk gesprek. Maar dit alles is erg tijdrovend en daarom is pastoor Pieper maar wat blij met de mogelijkheid zich schrif telijk tot zijn parochianen te kunnen richten in de vorm van een gesten cild parochieorgaan. En het komt niet alleen terecht in de huiskamers van de Franse bergboeren, maar als „thuisfront-orgaan" ook bij de mi litairen in Noord-Afrika. Zelfs zou de pastoor zijn huidige „drukkerijtje" dat hem per maand drie dagen werk kost, wel graag willen vervangen door een tweedehands multilith of rotaprint offsetpersje. Niet alleen zou daardoor een betere technische verzorging mogelijk zijn, maar bovendien zou de pastoor dan kans zien een Nederlandse uitgave te gaan verzorgen voor zijn Nederlandse vrienden a raison van tien gulden per jaarabonne ment. Van eten en drinken heb ik het in Roche uitstekend, aldus pastoor Pieper. „Daar zorgen mijn al of niet praktizerende bergboeren wel voor en een ieder, die eens in de omgeving van Roche komt, mag er zich persoonlijk van komen overtuigen. Alleen met de parochie-financiën wil het niet zo heel best vlotten. Vandaar, dat idee van het offsetpersje, snapt u?" Horizontaal: 1. water in ondiepe kuil; 4. herkau wers; 6. holte in de muur; 8. verlaagde toon; 10. dierengeluid; 11. speelgoed; 12. siersteen; 13. drank; 15. liefkozing; 28. Duits pers. voornaamw.; 29. niet dik; 31. wandversiering; 32, jongens naam; 33. godheid; 35. spoedig; 37. soort verlichting; 38. op de wijze van; 40. deel van het jaar; 41. vluchtige stof; 43. nauw; 45. krantenjongen; 47. klein plantje; 49. deel van een ambtsgewaad; 50. dwaas; 51. eenheid van druk (afk.); 53. ijzerhoudende aarde; 54. vrucht; 56. soort stof; 58. grote watermassa; 59. conserverende verf; 61. betaalmiddel; 63. Frans lidwoord; 65. loterijbriefje; 66. Europeaan; 63. klein takje; 69. ge lofte; 70. bijwoord; 72. bekende motor races (afk.); 73. vogel; 74. ieder; 75. meisjesnaam. Verticaal: 1. onmeetbaar getal; 2. weg met bo men; 3. mannelijk zoogdier; 4. onge dierte; 5. gelijke, gladde; 6. netto (afk.); 7 graafwerktuig; 8. bijwoord; 9. plek; 14. Engels telwoord; 16. plaats bij de Rode Zee; 18, knaagdier; 20. koningin (Fr.); 21. op leeftijd; 22. deel van een schip; 25. jongensnaam; 27. deel van een bloem; 28. schoeisel; 30. vogel; 33. nauw; 34. sluis; 36. dun, plat stuk hout; 38. alpenweide; 39. grote bijl; 42. zangstem; 44. boom; 46. gebogen; 48. nakomelingschap; 50. ontkenning; 51. in het jaar; 52. afgemat; 53. mu ziekdrama; 54. groep jachthonden; 55. Nederlands vliegveld; 56. geldstuk; 57. ik (Lat.); 60. hetzelfde; 62. deel van een schip; 64. eikenschors; 67. deel van de bijbel (afk.); 71. rondhout. Horizontaal: 1. snert - Tromp; 2. toneel - aval; 3. argeloos - aa; 4. aster - bis; 5. elastiek; 6. t.v. - atelier ;7. voormalig; 8. look - blanco; 9. Ars - diesel; 10. Katrien tui; 11. pel - isba. Verticaal; 1. staartvlak; 2. nors - vooraf; 3. engte - oost; 4. reëel - r.-k. - r.p.; 5. telraam - die; 6. l.o. - stabiel; 7. optellen; 8. ras - Ilias; 9. O.V. - beignets; 10. Maai ke - club; 11. plas - rio - ia. Bij K.B. is niet ingang van 1 januari 1958 benoemd tot directeur van het Koninklijk Conservatorium voor muziek te 's-Gravenhage de heer C. L. van Baaren. Hij volgt als zodanig dus prof. Hendrik Andriessen, die onlangs de pen sioengerechtigde leeftijd bereikte, op. Het Tweede-Kamerlid mr. Va» Rijckevorsel (KVP) heeft schriftelijk aan de minister van buitenlandse zaken gevraagd: is het in de Indonesischs pers verschenen bericht juist, dat vier Zuid-Molukkers, aanhangers van de R.M.S. en gedoemd te verblijven in de gevangenis van Noesakambangan, hard nekkig blijven weigeren de Indonesische regering als het wettige gezag te erken nen daar hun standpunt is dat zij nog altijd de „KNIL-status" bezitten? Zo ja, behoren deze Zuid-Molukkers tot de oud-KNIL militairen, die op 24 juli 1950 nog in dienst van het KNIL waren en mitsdien de tijdelijke K.L.- status hebben verkregen, en wil de re- gering, in dat geval aan deze militaire overheidsdienaren de nodige, gebruike lijke en mogelijke bijstand doen ver strekken?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2