Velsens tunnelzwemfeest getorpedeerd Dertien mille gestolen uit een geheime bergplaats van een Nijmeegse fotograaf m i s LONG RUN King Size met koelfilter DE PROBLEMATIEK VAN HET KATHOLICISME IN POLEN Zolang Gomulka aan de macht is, zal de vrede tussen Kerk en regiem wel gehandhaafd blijven SAN MARINO IN REP EN ROER l 1 C' i Starre houding van K.N.Z.B Slechts weinig katholieken willen terug naar de toestanden van 1939 Dat is verkwikking: het gezonde samenspel van felle zon en koele sneeuw - van Amerika's zonnige tabakken en Long Run's koelflter. Rook koel.... rook Long Run. Duitser bekent reeks inbraken VbbtiVMuftj VRIJDAG 20 SEPTEMBER 195? PAG MA 5 het symbool van vertrouwen! Er bestaat geen Aspirin*) zonder Bayer-kruis In hoger beroep Bevestiging van het vonnis geëist Tegen vrouw die haar kind doodde Geringe belangstelling voor korps mariniers Hogere kolenproduktie Hoger beroep-zaak in Arnhem Procureur-generaal eist vrijspraak voor een van de twee verdachten Tweede Kamer De behandeling der rijksbegroting Politieke beschouwingen beginnen 15 oktober M (Van een redacteur) omulka, een goede organisa tor, een hartstochtelijk, moe dig en onbaatzuchtig patriot, door zware beproevingen gerijpt tot een diplomaat, maar tegelijk een overtuigd communist, die de binding aan de Sovjet-Unie als onvermijdelijk ziet - al koestert hij tegenover de U.S.S.R. geen liefde rijke gevoelens - deze Gomulka is voldoende nationalist en realist om de belangen van de katholie ken in Polen niet geheel te nege ren. Hij gaat als communist niet zover, dat hij de katholieken vol ledige vrijheid toestaat, maar men noet bij de beoordeling van de toestand in Polen billijkheidshalve TOERISTEN KOMEN VIA POLITIEKE REL RUIMSCHOOTS AAN HUN TREKKEN ook laten meespreken, dat de grenzen van het mogelijke mede getrokken zijn en worden door hetgeen zich in Hongarije heeft afgespeeld. Het gaat er dus voor de katholieken allereerst om uit de beperkte mogelijkheden het beste te halen. Tegen deze achter grond heeft de Polen-kenner prof. dr. O. Forst de Battaglia in een aan het congres „Kirche in Not" te Königstein gezonden referaat de problematiek van het katholi cisme in Polen geschilderd. 136.000 verduisterd 2V<> jaar geëist Advertentie GRIEP! is het snelle en heilzame middel ter bestrijding van griep. Waag U niet aan experimenten maar neem direct dit middel dat het bewijs heeft geleverd van zijn weer galoze eigenschappen en zijn onschadelijkheid. Het Bayer-kruis op ieder tablet is Uw garantie! Gedeponeerd handelsmerk De Koninklijke Nederlandse Zwem Bond heeft Qeen toestemming gegeven tot het houden van een door de Velser Zwem Vereniging te organiseren natio nale wedstrijd ter gelegenheid van de °pentng der Velser tunnels De weige- ng is gegrond op het feit, dat de hiervoor gekozen datum van 5 oktober Va-lt in het zgn. gesloten seizoen. Het gemeentebestuur van Velsen eeft aan de K.N.Z.B. verzocht in dit "Peciale geval medewerking te willen ^erlenen door het verstrekken van een V"lsPensatie. Ook de V.Z.V. en de direc teur van de gemeentelijke bad-, was- Zweminrichtingen in Velsen hebben Keen enkele moeite gespaard om de In hoger beroep heeft donderdag te Arnhem voor het gerechtshof een 29- jarige vrouw uit Oosterbeek terecht ge staan die wegens moord op haar zoon tje van drie maanden door de recht bank te Arnhem was veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar met aftrek en voorwaardelijke ter beschik king stelling van de regering met een Proeftijd van drie jaar. De procureur bij het gerechtshof eiste bevestiging van dit vonnis. Het misdrijf werd gepleegd op 10 maart 1953. Drie jaar lang bleef de moord geheim, totdat in maart 1956 de controle van het bevolkingsbureau ■e Oosterbeek zich begon te interes seren voor de verblijfplaats van het ï?ngetje. Met medewerking van de poli- li'ch.kwam toen het misdrijf aan het De procureur-generaal schilderde de LF>Pa^ een slecht type Zij had £5?«or moeten proberen het kindje tinmen te krijgen in een mrich- v raadsman vroeg het hof de harm- S^hgheid niet uit het oog te verhezen. eze vrouw, volgens de psychiater ver hunderd toerekeningsvatbaar, had geen Ustig overzicht van de situatie. Zij ,1S m zekere zin patiënte. Gevangenis straf is niet alleen funest voor haar, noch ook voor haar tweede man en mnderen, aldus de raadsman die meen de, dat beperking van gevangenisstraf ®n daarnaast onvoorwaardelijke ter be schikking stelling van de regering de Voorkeur verdienen Uitspraak 3 oktober. .Generaal H. O. Romswinckel, com- ï^hdant van het Korps Mariniers, •jeeft naar aanleiding van de herha- hgsoefeningen, die thans voor de Mariniers worden gehouden, een pers conferentie belegd tijdens welke hq ook Oproken heeft over de huidige perso^ '^Ismoeüijkheden bij belkorgP|- giraal zei o.a. dat seae liocr)Pllrpn gert adige teruggang was t dep?eltelijk door een sterk d;n lelijk door een te geringe S van nieuwe recruten. In l9 h-, plet augustus, hebben 106 beroep- 'niers na het beëindigen van hu i® contracteerde diensttijd het korps ver- ni terwijl in deze periode slechts 5b jjciiwe recruten konden worden aan- bp ornen- Daar het voor een gezonde vfpS°neelssituatie noodzakelijk is onge- js r 2oo man jaarlijks aan te nemen ookeetï en ander voor de generaal en v V?0r de gehele marineleiding zeer roen stend> te meer omdat uit dit be- Vonr /rsoneel bet noodzakelijke kader Vorrna toekomst moet worden ge- die b de 2600 beroepsmariniers 40on korps bij een vredessterkte van noa; m,an (dienstplichtigen inbegrepen) jj. dig heeft, kan men thans over 1800 8nn.L beroepspersoneel beschikken, dus te weinig. wedstrijden doorgang te doen vinden. Daarbij is vooral de nadruk gelegd op de bijzondere gebeurtenis ter gelegen heid waarvan dit zwemfeest georgani seerd zou worden, een gebeurtenis, waarvan het belang ver uitgaat boven het plaatselijke en zelfs boven het na tionale. Niettemin heeft allereerst de sport - commissie van de K.N.Z.B. tot twee keer toe de toestemming zonder meer geweigerd, waarbij deze het feit van de tunnelopening totaal ne.s Ook het bondsbestuur weigerde toe stemming te geven. Het gesloten seizoen loopt van 9 sep tember tot 14 oktober. Merkwaardig is dat wel vier andere wedstrijden in het gesloten seizoen werden vastgesteld en goedgekeurd, n.l. op 14 september door De Meeuwen te Amsterdam, op 15 sep tember te Eindhoven, op 16 september door 't Gooi, op 22 september het be- vrijdingstoernooi van PSV te Eindho ven, terwijl ook op 13 oktober de uit wisseling van de Goudse zwemclub met Gent doorgang kan vinden. De weigering betekent dat Velsen zich wedstrijden ziet ontgaan, waarop topzwemmers en -zwemsters waren uitgenodigd. Het betekent ook dat zwemmen de enige sport is die geen bijdrage kan leveren aan de feestelijk heden rond de opening van de Velser tunnels. De wedstrijden waren bedoeld als eclatant sluitstuk van de „tunnel- week". Het wordt in Velsen dan ook zeer betreurd, dat de K.N.Z.B. zich star aan de reglementen heeftgehouden en geen enkele zin voor de realiteit ver mocht op te brengen. Men heeft de wedstrijden zonder meer op zichzelf- beoordeeld en het verband, waarin deze zouden plaats vinden, eenvoudig gene geerd. Het grote lichaam van de K.N.Z.B. is gebleken star te zijn en onmachtig de werkelijkheid te zien. De procureur-generaal btf het ge rechtshof te Arnhem, heeft donderdag tegen een 38-jarige los-arbeider "ij de P.T.T. te Nijmegen, een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek geëist, hetgeen bevestiging betekent van het vonnis van de rechtbank te A nhem. Deze Nijmegenaar werd er van verdacht tijdens het aanleggen van een telefoonleiding in de woning van een fotograaf te Nijmegen in oktober 1956 zich een bedrag van 12 a 13.0UU gulden uit een geheime bergplaats te hebben toegeëigend. Voor de medever dachte, een 20-jarige inmiddels ontsla gen elektricien bij de P.T.T., die er van beschuldigd werd aan deze dief stal te hebben medegewerkt, eiste de procureur-generaal vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. De rechtbank had deze verdachte veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf voorwaarde lijk. De arbeider ontkende iets van de diefstal af te weten. De andere ver dachte bekende, dat eerstgenoemde hem had overgehaald mee te werken aan de diefstal van de busjes met geld. De arbeider zou zulk een busje in zijn zak hebben gestoken en aan zijn jon gere collega de helft hebben beloofd Later wilde de jongste niete meer met dë zaak te maken hebben. Hu bad ech ter zijn collega niet aangegeven uit me delijden met diens gezin (12 kinderen) aldus zijn verklaring voor het hot. Het geld is nog steeds niet terecht. De ar beider verklaarde geen busjes te hebben gezien. Volgens een politieman is het echter niet mogelijk, dat hu bp het trekken van kabels door het geheime kastje de busjes niet zou hebben op gemerkt. De procureur-generaal achtte de schuld van de arbeider wettig en overtuigend bewezen en beval het hof aan eens in de woning te gaan kij ken, dan zou het evenals hp consta teren, dat deze verdachte met de bus jes in aanraking had moeten komen tijdens zijn werkzaamheden Eigen aardig is ook, dat de arbeider toen de fotograaf kwam informeren al be weerde geen filmbusjes te hebben ge zien, zonder dat er nog over film busjes was gesproken. De verklarin gen van de elektricien achtte de pro cureur-generaal overigens voldoende betrouwbaar om schuldigverklaring te kunnen vragen. De elektricien heeft een blanco strafblad. De arbei der daarentegen niet. De procureur-generaal kon niet nala ten de houding van de elektricien laak- Advertentie De 27-jarige Duitser, die maandag nacht omstreeks drie uur te Heerlen door een hoofdagent van politie op he terdaad werd betrapt, toen hij probeer de de etalage van een juwelierszaak leeg te roven, heeft bekend tijdens zijn verblijf in Nederland nog meer in braken en diefstallen te hebben ge pleegd. Nadat hij zaterdag illegaal ons land was binnengekomen, was hij naar Eind hoven gereisd, waar hij uit een gepar keerde wagen een fototoestel stal. Zijn poging de wagen te starten mislukte en daarom kroop hij maar achter het stuur van een andere auto en reed naar Hilversum, waar hij inbrak in een par ticuliere woning. Zijn buit bestond hier uit geld, een gouden ring en een gou den horloge. Vervolgens reed hp naar Valkenburg, waar hij de auto verwissel de tegen een luxueuzer model, dat bij een garage was geparkeerd. Hiermee reed hij naar Heerlen, waar hij ten slotte door een- patrouillerend hoofd agent werd gearresteerd. Zaterdag za' de Duitser worden voorgeleid bij de officier van justitie te Maastricht. baar te noemen. Ofschoon hij niet ont kent stilzwijgend met de arbeider te zijn overeengekomen dat hij de helft zou ontvangen, kan juridisch me dedaderschap niet worden bewezen, weshalve de procureur-generaal niet an ders kon doen dan vrijspraak require- ren. De verdediger van de arbeider zei niet zulk een hoge dunk te hebben^ van de betrouwbaarheid van de electricien als de procureur-generaal. Deze had er alle belang bij de arbeider als dader aan te wijzen. Volgens pleiter zijn er teveel twijfelpunten. Het wettig en over tuigend bewijs ontbreekt. Hij vroeg vrijspraak en onmiddellijke invrijheid stelling. Op het laatste verzoek ging het hof echter niet in. De raadsman van de jongste ver dachte, was het met de procureur-ge neraal eens, dat het tegen de elektri cien ten lastegelegde niet bewezen kan worden geacht. Uitspraak 3 oktober. De Tweede Kamer heeft donderdag middag besloten op 15 oktober een aan vang te maken met de algemene poli tieke beschouwingen over de rijksbegro ting. Dit zal geschieden zonder schrif telijke voorbereiding. De financiële be schouwingen zullen op 6 november aan vangen. Deze worden Wel schriftelijk voorbereid. De Kamer zal op dinsdag 1 oktober een aanvang maken met de behande ling over de ontwerpen inzake Eura tom en gemeenschappelijke markt. m •ff Long Run Fresh Flavor Filte» Advertentie is de juichkreet van snoepend Nederland, Fmittella is het heerlijk frisse eri... zachte snoepje waarvan alléén van Melle het geheim kent In 3 smaken aardbeien - sinaasappel citroen, het li. blijkens een voorlopige mededeling van ministerie van Economische Zaken be- *P de totale kolenproduktie in juli j.l. 3fio 195 ton tegen 866.118 ton in juni, d.i. 930 (37.657) ton per werkdag. Inge- oerd werden 837.753 (974.859) ton. Vol- ®ns de definitieve cijfers was per einde ni j.l. in totaal voor binnenlands ge- beschikbaar 1.486.844 ton. n de oudste en kleinste re- publiek ter wereld,hetin Italië gelegen San Mann heerst sinds gisteren een enorme politieke chaos. De 5» vierkante mijl grote repu bliek heeft namelijk plotse ling twee regeringen, men zou zelfs kunnen spreken van een communistische greep naar de nacht, en onder de ogen van de politiemacht van 22 man wordt er dan ook lustig gedebatteerd en hier en daar zonder veel bloed vergieten wat gevochten. Een en ander zeer tot ver maak van de vele toeristen, die ongestoord aan de café tafels hun zoete wijn drin ken terwijl voor hun ogen honderden inwoners der re publiek gesticuleren en ruzie maken. De 22 politiemannen, in hun schilderachtige 15e- eeuwse uniformen, begrijpen wel, dat ze in een dergelijke chaos niet veel kunnen be ginnen en ze houden hun lange brede zwaarden dan ook maar in de verzilverde scheden. De grote ruzie draait om het betoog van het commu- nisitsch-socialistische blok in de „grote en algemene raad" van San Marino, dat de raad ontbonden dient te wor den. Zij beroepen zich daar bij op een wet uit 1920, die bepaalt, dat de raad ontbon den moet worden wanneer meer dan de helft van de le den is afgetreden. Het communistisch-socialis- tische blok had tot voor kort in de raad nog slechts de klemst mogelijke meerder heid, en die verkeerde de zer dagen in een minderheid, toen een van de communis tische raadsleden „omzwaai de". De raad moest gisteravond bijeenkomen om twee nieu we „kapitein-regenten" (de hoogste ambtsdragers in de de communistische verkie zingslijst lieten plaatsen met de belofte, dat de commu nisten het gezag over hun zetels zouden hebben. Dit, aldus de communisten, gaf de partij het recht hen nu ook te laten aftreden. En vol gens deze redenering was meer dan de helft van het aantal leden afgetreden, zo dat de raad ontbonden moest worden. De christen-democratische en sociaal-democratische meer- staat) te kiezen en dat zou den ongetwijfeld niet-com- munisten geworden zijn. Daarop traden snel alle le den van het communistisch- socialistische blok uit de raad. Bovendien bedankte deze groep voor het lidmaat schap mede namens zes on afhankelijke raadsleden, die vroeger pro-communistisch waren geweest, maar de een na de ander waren „omge zwaaid". Dat bedanken ge schiedde met een beroep op een verkiezingsafspraak in 1955 gemaakt, toen namelijk deze onafhankelij ken zich op derheid van 31 leden, met inbegrip van de omstreden onaf hankelij ken, vormde daarop een executieve raad, zodat San Marino gister avond plotseling enerzijds twee (communistische) „ka pitein-regenten" had zon der raad want die was zo juist door de kapiteins regenten ontbonden en een executieve raad zonder kapitein-regenten. Van een handgemeen tus sen pro- en anti-communis tische raadsleden werd het rumoer al spoedig een straat gevecht, waartoe de com munisten ongeveer 600 sup porters hadden aangevoerd. Toen de nacht viel, ver schanste het communistische staatsapparaat zich in het regeringsgebouw, met bed en bagage, en een optocht van in het wit geklede kellners bracht de hongerige regeer ders en raadslieden dampen de schotels als proviand ge durende het „beleg". Het 15e-eeuwse paleis werd voorts omgeven door een wacht van twintig getrouwe partijgan gers teneinde te voorkomen, dat de „oppositie" onder bescherming der duisternis het gebouw zou bezetten. De wacht kampeerde op de keien voor het paleis en liet de chianti-fles vrolijk rondgaan. Toeschouwers wer den weggezonden. Er is ook nog een rege ringsproclamatie afgekon digd. Gisteravond om half elf stak staatssecretaris Do- menico Morganti het hoofd uit een van de vensters van het gebarricadeerde gebouw en deelde luide mede, dat op 3 november verkiezingen voor de nieuwe „grote en al gemene raad" worden ge houden. Tot dat ogenblik, zo gaf hij te kennen, zou het communistisch-socialistische blok het paleis niet verla ten. Zoals bekend genoot Gomulka in de kritische dagen van het vorig jaar de sympathie ook van vele geestelijken. De praktijk heeft uitgewezen, dat zijn vriendelijke woorden aan het adres van de katholieken geen loze woorden zijn. Zo behoeft bijvoorbeeld het Poolse episcopaat niet meer allerlei slinkse wegen te bewandelen om in contact te komen met het Vaticaan. Wat de onteigende kerkelijke be zittingen betreft: de Poolse hiërarchie verlangt niet de integrale teruggave van al hetgeen haar ontnomen werd; zij vraagt alleen de middelen om de geestelijkheid in leven te houden, de uitoefening van de godsdienst moge lijk te maken en het charitatieve werk zijn kans te geven. Deze verlangens zijn vaak ingewilligd; zo hebben bij voorbeeld vele kloosters hun bezittin gen teruggekregen. De amusante noot ontbreekt hierbij soms niet: een be delorde riep zich bij haar verzoek om teruggave uit tot een groep van model-socialisten, die veel meer dan enige andere gemeenschap voor goe de oogsten gezorgd had zonder zich schuldig te maken aan uitbuiting! Een probleem ligt er nog op het ge bied van het onderwijs. Ten princi pale is het godsdienstonderwijs weer ingevoerd; de praktijk levert echter moeilijkheden op met het godsdienst onderricht tegenwerkende docenten, met ouderraden, die zich verzetten te gen de „onwetenschappelijke" beïnvloe ding van de jeugd enz. Niettemin: onge veer 95 pet van de leerlingen bezoekt weer godsdienstlessen. Zoals reeds opgemerkt kan Gomulka de ontwikkeling niet geheel haar vrije loop laten. Derhalve komt men niet tot vrije verkiezingen. Het is geen nieuws wanneer we stellen, dat bij wer kelijk vrije verkiezingen de „Sjem" een sterke anti-communistische meer derheid zou krijgen. Men weet echter ook, dat dit direct zou leiden tot een ingrijpen van de Sovjets. Dit is de reden waarom kardinaal Wyszynski Go- mulka's op andere overwegingen steu nende opvatting deelt, dat er geen katholieke partij gevormd moét wor den, doch dat men zich ertoe moet beperken een aantal katholieke volks vertegenwoordigers als „club" bijeen te brengen. Deze club, de „Znak" („Teken"), blijft echter gelet op de gevoelens van de bevolking een groteske minderheid in het parlement. Er zijn niet meer dan negen Znak-mensen en dan nog drie andere als katholieken aan te merken afgevaardigden. Winst is ech ter ook, dat de katholieken in de col lectieve staatsleiding, de „Rada Panst- wa" door de dichter Zawieyski verte genwoordigd zijn era dat katholieke hoogwaardigheidsbekleders, katholieke schrijvers, katholieke feesten enz. niet meer genegeerd worden. De Poolse ge zant bij het Quiriniaal, Bruto, heeft kardinaal Wyszymsky zowel bij zijn aankomst als bij zijn vertrek in Rome begroet. De primaat is vaak front pagina-nieuws ook in de niet-katholieke pers. Een vraag, die iedere belangstellen de buitenstaander zich stelt, is wat men nu eigenlijk moet verstaan onder en wat men heeft aan de „vooruitstre- ilii - vaak van „prymasow- die achter de primaat GOMULKA spreekt men cy": mensen, staan. Een derde groep wordt gevormd door katholieken die voorheen met de Pax"-beweging zijn meegegaan, doch daartoe nu niet meer behoren zonder dat zij echter reeds bij de „prymasow- cy" te rekenen zijn. Er behoren be langrijke figuren toe zoals het kamer lid Frankowski, graaf Konstanty Lu- bienski en Wojciech Ketrzynski, alle drie mensen die het goede nastreven. Tenslotte is er dan de „Pax"-groep met als leider Boleslaw Piasecki. Pia- secki heeft in de bezettingstijd niet ge collaboreerd met de Duitsers, hij wilds echter een illegale strijd voeren tegen de Russische bevrijders, waarbij hij in de handen van de NKVD gevallen is. Waarschijnlijk is hij toen omgedraaid. Hij ging het weekblad „Vandaag en morgen" uitgeven en een dagblad, tot op de dag van vandaag het enige met een „katholieke" (zij het dan een zeer bepaalde) signatuur. De financiële middelen voor de grote Pax-uitgevè- rij kwamen uit een heel merkwaardi ge trust, waarvan o.m. een onderne ming deel uitmaakte, die zich bezig hield met de handel in schoonheids- vende" katholieken in Polen. Bij de beantwoording van deze vraag dient voorop te staan, dat onder de Poolse katholieken nog maar heel weinig men sen gevonden worden, die terug willen naar de toestanden van 1939. In die zin is de meerderheid van de Poolse katholieken als „vooruitstrevend" aan te merken. Men erkent wel de beteke nis van de persoonlijke eigendom, maar meent dat de sociale en econo mische omwenteling niet helemaal on gedaan gemaakt kan worden. Daarnaast heeft men te maken met groeperingen, die samen te vatten zijn onder de noemer „passieve activisten". In de grond van de zaak staan deze groepen afwijzend tegenover de ideolo gische basis van het regime. Zij zijn echter bereid zich niet te verzetten te gen een marxistische regering als de ze het land in zijn geheel en het indivi du een redelijk bestaan biedt en de Kerk vrijheid geniet. Dit betekent, dat de „passieve activisten" met de situa tie, waarin de Kerk thans verkeert, tevreden zijn. Inmiddels bedienen zij zich echter wel van de gebruikelijke communistische terminologie, waarin termen als socialisme, westelijk impe rialisme, kolonialisme enz. een zeer speciale betekenis hebben. Zij willen zich „vooruitstrevend" voordoen, doch deze groepen zijn zeker te beschouwen als werkend in het belang van de rechten van het geloof, de gewetens vrijheid enz. Vandaar ook dat het Poolse episcopaat met nadruk het stemmen op de officiële kieslijsten heeft aanbevolen. De aanduiding „passief" duidt hierop, dat deze groepen niet, zo als de „Pax"-groepering, wezenlijke concessies aan het Marxisme willen doen. In de „Sjem" staan de „pas sieve activisten" hoog aangeschreven. Met de Znak-club is buiten het par lement te vergelijken de Poolse club van katholieke intellectuelen, waarbij ook vele priesters zijn aangesloten. Jammer genoeg heeft men organisaties van dit genre tot nu toe nog niet tot stand kunnen brengen voor de midden stand en de arbeiders. De ideeën van de „Znak" en wat daar omheen is ge groeid worden vertolkt door het week blad „Tygodnik Powszechny" en het cluborgaan „Dialoog". De Znak is te zien ais een groepering van men sen die achter de kardinaal staan, een groepering die geleid wordt door een sterke werkelijkheidszin. De Polen zijn realisten, geworden. In de wandeling middelen. De Pax-uitgeverij trok voor aanstaande katholieke schrijvers aan. Op Pax was ieder aangewezen, die van zijn literaire of journalistieke werk geen afstand kon of wilde doen. Pia secki wordt nog steeds door de com munisten ondersteund. Tegen de grondslagen van de vrede tussen kerk en regiem wordt een be dekte strijd gevoerd. Een strijd op het gebied van de discipline in de kerk, van de wenselijke vereniging van alle katholieken in de prymasowcy- groep, van het godsdienstonderricht en van de christelijke geest in opvoeding en onderwijs. Zolang Gomulka het voor het zeggen heeft behoeft men er niet zo bang voor te zijn dat de vrede verstoord zal worden. Men vleie zich echter niet met de illusie dat een te rugkeer van het oude systeem uitge sloten is. Als Gomulka de moeilijke economische situatie niet meer mees ter zou kunnen blijven en er ongere geldheden zouden komen in Polen, dan zal Moskou ingrijpen en gaat al dat gene wat gewonnen is weer verloren. Voor de Groninger rechtbank werd donderdag de zaak behandeld tegen een 53-jarige notarisklerk, uit Wedde, die bij een notaris aldaar sinds de bevrij ding in totaal 136.000 heeft verduisterd. Verdachte bekende deze omvangrijke fraude onomwonden. De officier van justitie eiste twee jaar en zes maanden met aftrek. Verdachte was al jaren in dienst van het notariskantoor en werd volkomen vertrouwd. Hij was een notabele in het dorp en zat in diverse commissies. Toen de notaris ontdekte dat er een belang rijk bedrag aan geld miste, dacht hij aanvanklijk aan een vergissing, maar het onderzoek bracht een reeks van fraudes aan het licht, die gecamoufleerd werden door valse boekingen en valsa kwitanties. De fraude was begonnen na de bevrijding, toen verdachte het beheer kreeg over NSB-boedels en deze weelde hem te groot werd. Toen op een avond een cliënt van de notaris geld bij ver dachte thuis bracht, bezweek hij voor de verleiding. Dat was het begin van een lange reeks verduisteringen. Het geld werd gebruikt in zijn gezin, voor de opvoeding van zijn kinderen, hij leefde voorts op te grote voet-. Uitspraak 3 oktober.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5