^Kindervreugd" in Oost heeft eigen clubhuis klingdecor Vuilniswagen reed huis binnen Voorlopig geen woningbouw ,De Goede Herder" bij NAAIMACHINES Agenda Haarlem en om Zandvoort wil tarieven voor gas en water verhogen Zevende zomerconcert N. Ph. Orkest G Fraai gebouw dank zij offerzin en veler medewerking N.V. DE BOITWERF Aanzienlijke investeringen nodig VERHOGING TARIEVEN VOOR KLEINVERBRUIKERS WORDT NOODZAKELIJK GEACHT VRIJSPRAAK GEVRAAGD VOOR DOOD DOOR SCHULD Chauffeur rijdt tijdens proefrit op het Hoogoventerrein arbeider dood AUTORADIO „a u T o H a m a" Haarlem betrekken Voorbereidingen voor koninklijk bezoek in Haarlem Mi i iBl v 1 91E gemeenteraad bloemendaal Films: Muziek Toneel T entoonstellingen 100% WOL Of ORLON NAALDKUNST Het PEN in 1956 Rechtszitting ter plaatse VRIJDAG 20 SEPTEMBER 19£> PAGINA 7 Fris tehuis C H. J. MAERTENS N.V. Nieuwe groenmarkt 2 TELEF. 15229 HAARLEM Velsen blijft gas van _Qpening Veiser tunnel Burgerlijke Stand Haarlem Feestavond - iwii ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Diversen Haarlemse Rechtbank OFFICIER VRAAGT VRIJSPRAAK VOOR SCHIPPER MARTIN U1TTENBOGAARD ZANDVOORT TEVRE- DEN OVER DE BUS Inenting tegen polio in Zandvoort REGENJASSEN f 39.75 Gen. Cronjéstraai 40-44 HAARLEMMERL1EDE Burgerlijke Stand Beurs van Amsterdam m New York Zaterdagmiddag om drie uur is het grote uur aangebroken voor de katholie ke speeltuinvereniging „Kindervreugd" in Haarlem-oost en vooral voor haar ijverige voorzitter, de heer Jac. Over toom. Op dat ogenblik immers zal de voorzitter van de Haarlemse Katholie ke Vereniging voor het Gezin, de heer W. van Liemt, de sleutel omdraaien in het slot van net nieuwe clubhuis van „Kindervreugd." Het clubhuis, dat een aantal nauw bij het speeltuinwerk be trokkenen met eigen handen in de loop van juist iets meer dan een jaar heb ben gebouwd. „Kindervreugd" had slechts de speel tuin aan de Godfried van Bouillonstraat ter beschikking en 's winters men dus de kinderen naar huissW - Al sinds 1953 begon de toen 25-jarige vereniging aan te dringen op een g clubhuis voor het winterwerk. Verschik lende mogelijkheden werden overwogen maar het was allemaal veel tok°stbaar Tot de heer Overtoom op de iaee Kwam om zelf een clubhuis te gaan bouwen. Dat was in 1954, een jaar voor hij tot voorzitter werd ®5k°vmr ^af11i8Ct-Jacq van Velsen rekende voor, dat de nieuw bouw ongeveer 25°0°-— zou kosten, maar als men het zelf deed, zou men Voor ongeveer de nelit klaar zijn. Op die basis werd een begroting op gesteld en.men slaagde erin een lening los te krijgen, waarvoor de gemeente zich garant stelde voor wat betreft de betaling van rente en aflossing. Dat geld was bestemd voor de aankoop van materialen. Op g september van het vorige jaar ging de eerste spade in de grond en iedere weekse avond, alsmede iedere zaterdagmiddag kwamen onge- veer zes a zeven man meest ouders dl broers van kinderen, die bij „Kin dervreugd" waren in de Godfried van Bouillonstraat, waar de fundering Werd gelegd voor het nieuwe clubhuis. Half november was men met dat werk gereed, precies volgens het plan. De wintermaanden werden besteed aan het fabriceren van deurposten en raamko zijnen, en op 6 april startte men weer: de bovenbouw. °P 4 mei kon oud voorzitter J. Fe ll*",de eerste steen leggen, een simpele mering aan het geweldige werk dat S Men tre£t de steen rechts i ^LIn?ang' Deze week komt het vL^oi a f tr T-,cn dan is de daad aan kapelaan E. Duym, die het nieuwe ge bouw zal inzegenen, en aan de heer W. van Liemt jr, die de opening verricht. Het nieuwe clubgebouw is een fris, licht tehuis geworden, strak van lijn en Advertentie Op 18 april 1954 verleende de gemeen teraad van Velsen aan B. en W. mach tiging om met het oog op de gasvoor- ziening in de wintermaanden een over eenkomst met de gemeente Haarlem aan te gaan, waarbij Haarlem zich be reid verklaarde zo nodig een hoeveel heid gas van ten hoogste 8.000 m3 per etmaal te leveren voor de jaren 1954 en 1955. Aangezien de levering van gas door Haarlem onder bepaalde omstan digheden voor Velsen nog van nut kan zijn, achten B. en W. van laatstgenoem de gemeente het gewenst de overeen komst te verlengen tot ten minste 1 januari 1959. De gemeente Haarlem heeft daartegen geen bezwaar en B. en W. van Velsen vragen de raad nu mach tiging tot het aangang van de nieuwe overeenkomst. Vanmorgen zijn op het Haarlemse station besprekingen gevoerd over het koninklijk bezoek aan het station in verband met de opening van de Vel- ser tunnel op 28 september. De presi dent-directeur van de N.S., ir. F. Q. den Hollander, heeft tesamen met enige an- jr„,fP?°rwegautoriteiteb de situatie zullen VnigT gen0men" Er het station worded aa!,era°deringen op het geheel bovendien den schoongemaakt. zal wor" Ad vertentte De PLA.STICBEKLEDINGSPLAAT roor toonbanken tafgls. bars enz. enz Kampersinpel 20-24 Tel. 0 2500-11932 GEBOREN z.v. A. M. C. Vork-Mathe- t'bg; z.v. D. A. D. Slebe-van der Put- Eui-,Z-V- van der Vossen- van jWJJk; z.v. C. Chr. Jansen-Kroon; z.v. Dbdam-Prins; d.v. L van der Linden- hioots; d.v. B. M. J. A. de Bie-Brom; Jj-v. M. A. R. Tukker-van der Storm; ,9-v. H. Tuijn-van Wijk; d.v. J. B. Th. ochneider-Meijer; d. v. E. A. van Lit- otiSS.' d.v. H. P. Licher-Korver. „GETROUWD: M. Bestebreurtje en C. K Jonkman en D. Nflbroek; p' V - „,Wildschut en H J. Hendriks; Bahlen en A. G. Wijker; W. A. S, e" J- D. Spek; Chr. U. de Vreeze C? MoMkerken' A' W" Dl'e"6r W?.YE?L?DEN: A. Eveleens, 81 jr.; Westerhoutpark; A. C. Kleer, 57 jr.; straat. Aussum, 85 jr., Westerhout- uiterst simpel van uitvoering. De In ventaris heeft men bp elkaar gehaald met fancy fairs, een kerkcollecte in de Sint Jan, en met giften van particulie ren en bedrijven. Hout en Plantsoenen zorgde ervoor, dat het nieuwe clubhuis in een genoeglijk stukje tuin kwam te staan en mejuffrouw C. Teeuwen, een bestuurslid van „Kindervreugd" maak te de geel-witte en rood-witte vlaggen, j. Glas maakte in smeedijzer een kun stig diagonaiencomplex, dat de glasruit boven de ingang siert. Een aantal ,een hord met het woord Kmdervreugd dat weer als vanouds de toegang tot de speeltuin zal f, zo heeft Iedereen wat ge daan. De heer F. van Wonderen advi- rnnn-e u?zak;e het gebruik van kleuren, mooie, heldere kleuren, voortdurend verschillend en in elkaar overlopend. De gordijnen werden in moderne tinten gehouden. De firma F. Weisscher, die het water en gas aanlegde, kreeg zo'n plezier in het werk, dat zij er een gey ser bij cadeau deed. Want het clubhuis heeft ook een eigeq, keukentje, helemaal betegeld evenals de gangen en de toilets. De grote zaal is 12 x 7 meter groot en is door een harmonicadeur in twee kleinere zaaltjes te verdelen. Het ziet er alle maal stralend en glanzend nieuw uit. En dat is ook de opzet. Men wil de kinderen een goed en mooi gebouwtje schenken, geen overbodige luxe, maar iets met goed enmooi materiaal. Op die manier leren zij respect te hebben voor het clubhuis. En nu vrijwel alle rekeningen be taald zijn, blijkt dat de kosten van de bouw ongeveer 13.500.- hebben be dragen. Men is dus slechts ongeveer 1000.- boven de begroting gegaan, die in 1954 was opgesteld, 13.500.- voor een fonkelnieuw clubhuis, en dat in dezelfde tijd dat het verbouwen en inrichten van de kamer van de direc teur van Openbare Werken ƒ14.000 kostte. Het is jammer, dat de finan ciële situatie van de gemeente zo slecht is, anders zou zij „Kin dervreugd" een prachtig cadeau kun nen aanbieden bij gelegenheid van de opening. Het bestuur had namelijk in de grote zaal een deugdelijke vloerbe dekking gehad, maar daarvoor ont braken de duiten. Na de plechtige opening zaterdagmid dag, geeft het bestuur 's avonds een feestavond in het gebouw voor allen, die op enigerlei wijze bij de bouw be trokken zijn geweest. Tijdens die samen komst zal de heer H. van Hemert, de film vertonen die hij heeft opgenomen van de bouwwerkzaamheden. Zelfs de opening van 's middags krijgt men dan nog te zien. De winkeliers in Haarlem oost hebben voor die feestavond een groot aantal prachtige prijzen beschik baar gesteld, 's Zondagsmiddags van 12 tot 3 uur is het nieuwe gebouw open zodat ieder, die er belangstelling voor heeft, een kijkje kan komen nemen, en de volgende avonden zal voor ieder, die de film nog niet gezien heeft, de film gedraaid worden. Door veler samenwerking hebben de katholieke kinderen in Haarlem-oost nu ook voor het winterwerk een eigen huis gekregen. Met eigen handen hebben de „relaties" van Kindervreugd het club huis opgebouwd. Het is te hopen, dat het nog vele jaren een veilige schotse zal zijn voor de jeugd. i Met een geweldige klap drukte zich vanmorgen om ongeveer tien uur een vuilniswagen van de gemeenteremigmg door de muur van een perceel op de hoek van de Jan Gijzenkade en de Ro meinenstraat. In een ogenblik verander den de vestibule en een zijkamertje in een complete ravage. Grote brokken steen kwamen met veel geraas naar be neden, scheuren trokken zich m de nog staande muren. In de vestibule en in de zijkamer lag overal gruis, terwijl stukken steen naar alle hoeken rolden. Een naaimachine, waaraan kennelijk juist, voordat de wagen was „binnenge komen," iemand had zitten werken, hing schuin tegen de wand. Een stapel boeken lag ordeloos over een tafel. De deur stond met de posten en de muur geheel scheef. Wonder boven wonder deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Al leen de dochter des huizes was thuis. Hoewel zij op andere vrijdagen meestal de ramen lapt aan de kant, waar nu de wagen zware schade had aangericht, was zij nu met de voorkamer bezig. Toen zij de gang oprende, zag zij in de vestibule het grote gat. Zij rende daar na onmiddellijk naar de zijkamer en zag de auto staan. Omdat zij zich nogal luidruchtig gedroeg, merkte de chauf feur laconiek op: „Stil maar, juffie." De oorzaak van het ongeluk moet ge zocht worden in de stuurinrichting. Vol gens de verklaring van de chauffeur bleef het stuur juist in de bocht ste ken. Hoewel de snelheid van de wagen niet groot was, kon de chauffeur de auto niet meer houden. Eerst ramde hij een muurtje van een voortuintje, vloog de stoep op en „prikte" zich in de gevel. Met een lier heeft men een uur later de wagen weggesleept. Toen bleek pas hoe zwaar de wagen aan de linker voor zijde was beschadigd. Nog vandaag zou men de muur stut ten om het gevaar van verdere instor ting te ondervangen. Tevens zou men het gat provisorisch dicht maken. Wan neer met de verbouwing zal worden be gonnen, Is nog niet bekend. Advertentie Alle merken - dus ruime keuze De gemeenteraad van Bloemendaal heeft gistermiddag tijdens een korte vergadering enige verzoeken om mede werking ingevolge de Lager Onderwijs wet ingewilligd van verschillende scho len in de gemeente. Die Verzoeken be troffen onder meer de aanschaffing van meubilair door de Sint Josephschool te Bloemendaal, leermiddelen en meubi lair voor de Sint Antoniusschool van Aerdenhout, leerboekjes voor de Chr. ULO te Bloemendaal en voorzieningen in de IVO-school. De heer Vliegen (P.v.d.A.) betuigde zijn instemming met het beroepschrift bij de Kroon te gen het streekplan Zuid-Kennemerland, dat de raad besloot te verzenden. Op een vraag van mevrouw Dalmeyer-van Backum de Boer (P.v.d.A.) antwoordde de voorzitter, dr. D. H. Peereboom Vol ler, dat er gelukkig in de gemeente geen „knipperbolien" behoeven te ko men, omdat het verkeer daarvoor niet onafgebroken en intensief genoeg is. De burgemeester zegde evenwel toe, dat er zodra er geld voor is meer zebra's op drukke punten geschilderd zullen worden. Bij de rondvraag deelde de burgemees ter in antwoord op een vraag van de heer lïrion (V.V.D.) mede, dat de l'.Z.H. verzocht had aan het gemeente bestuur over te mogen gaan tot stich ting van overdekte haltes voor de bus sen op de Leeuwerikkenlaan en bij de Viersprong. De busmaatschappij ver- CINEMA PALACE: Het kind van 'n ander, 18 jaar, 2, 4.15, 7, 9.15. FRANS HALS: Comanche Todd, de blanke Indiaan, 18 jaar, 2.30, 7, 9.15. Zo. 2. 4.15, 7, 9.15. Di. één avondvoorstelling om 8 u. LIDO: The wrong man, 14 jaar, 2, 4.15, 7, 9.15. Zo.-ochtend: Lassies grootste avontuur, al- le leeft., 11 uur. LUXOR: Tot de laatste man, 18 jaar, 7, 9.15. zo- 2- 4.15, 7, 9.15. MINERVA: tot en met zo. (alleen in de ayondvoorst.): Het meisje van de rivier, str. volw. Vr. 8.15 u. Za. en zo. 7, 9.15. r?-a,:+ Anna Karénina, volw., 8.15 u. str. voiw6? Arc de friomphe, H2M4?5At7Dl:i5SChWar2Wald"Mel0dle' a- ^aar h6t r«k der Inca's, alle leeft., 11 uur. ROXY: tot en met 20.: Zwarte Jack de Desperado, 14 jaar, 2.30, 7, 9 15 Zo. 2, 4.15, 7, 9.15. Ma. tot en met do.: Cleopatra, de slang van de Nul, 14 Jaar, 2.30, 7, 9.15, STUDIO: Wittebroodsjaren, 14 jaar 21 j 7, 9.15. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15. Zo.-ochtend: Bij de kannibalen van Nieuw-Guinea, a. I* 11 uur. Zaterdag 21 september Concertgebouw, 20 uur: Concert door Berthe DaveJaar, piano. Maandag 23 september Groote Kerk, 15.30 uur: Beiaardbespeüng door Arie Peters, stadsbeiaardier. Dinsdag 24 september Fi?tt0:S£Kerk. 20 uur: Orgelbespeling door Woensdag 25 september door° Arie^PnV 15 uur: BeiaardbespeUng Frans Hnk« s' stadsbeiaardier. u5,eum' 20 uur: Recital van volksliederen door Bern Siisskind. Donderdag 26 september Pietr°Kee.Kerk' 15 UUr! 0r6elbespeling door Vrijdag 20 september Stadsschouwburg: Nieuw Nederlands To neelgezelschap met „Mevrouw Warren's be drijf", landelijke première van G. B. Shaw over een meisje, dat ontdekt dat haar moeder een groot aantal jonge vrou wen exploiteert. De regie wordt gevoerd door Frits van Dijk en in de belang rijkste rollen spelen Nel Stants, John Go- bau en Ferdinand Sterneberg. De aard van het behandelde onderwerp maakt het stuk voor onvolwassenen ongeschikt. Zaterdag 21 september Stadsschouwburg, 20 uur: Rotterdams To neel met „Ontvluchting", een thriller met tragisch-menselijke inslag over een rij pere, eenzame vrouw, die gaat houden van een ontvluchte gevangene, die zich bij haar komt schuil houden. Zjj verliest haar geliefde weer, doordat hij tijdens de vlucht gedood wordt. Het stuk is geschre ven door Bill Owen en staat onder regie van Jan Teulings. Nel Koppen en Ton van Duinhoven spelen de hoofdrollen in dit knap gespeelde, boeiende toneelstuk. Zondag 22 september Minerva-Thcater ,13.30 en 16 uur: Spe ciaal Jeugdtoneel. De jeugdspelers o. 1. v. Tonny Verwey „Dick Trom en zijn aap". Stadsschouwburg, 20 uur: Rotterdams Toneel met „Ontvluchting" (zie zaterdag 21 september). Dinsdag 24 september Stadsschouwburg, 20 uur: Nederlandse Comedie met „Het Ei", een nogal sarcas tisch blijspel, waarvan het tweede bedrijf in moreel opzicht echter ernstig te den ken geeft. Voor jonge mensen beslist niet aan te bevelen. De regie berust bij Fons Rademakers: in de hoofdrollen spelen Guus Oster, Marie Hamel en Paul Huf. Donderdag 26 september Stadsschouwburg, 20 uur: Ballet der La ge Landen. Programma: De Notenkrakers- suite van P. I. Tschaikowsky. Dinsdag 24 september Frans Halsmuseum, 20 uur: „Pen en pen seel", voordracht door Albert Vogel (Volks universiteit). Woensdag 25 september Instituut voor Arbeldsontwikkeling: Ope ningsavond van het wlnterprogramma. Le zing met kleurenfilm over een expeditie naar Zuid-Amerika. Vrijdag 27 september Stadsschouwburg, 20 uur: „De mens zoekt God", lezing door Prof. Dr. J. van Laar hoven (Geloof en Wetenschap). zocht het gemeentebestuur te willen zorgen voor het schoonhouden van de bouwsels, maar de burgemeester wilde dat laatste verzoek nóg eens overwe gen. De heer Tirion (V.V.D.) vond, dat er wel wat weinig overdekte haltes langs de Zandvoorterlaan komen. Daar- RRn is zijns inziens te meer behoefte, omdat de bussen niet, zoals vroeger de tr.-m, met de regelmaat van een klok rijden. Mevrouw Poulus-Boum (V.V.D.) ont ving een bevestigend antwoord op haar vraag, of het juist is, dat er van wo ningbouw op het terrein van „De Goe de Herder" voorlopig wel niets zou ko men, omdat de omwonenden een be zwaarschrift daartegen hebben inge diend bfj de Kroon. Met de vraagstel ster betreurde de burgemeester deze vertraging. Op een vraag naar de steek houdendheid van de bezwaarschriften, die hoofdzakelijk het derven van uit zicht door omwonenden betreffen, deel de de burgemeester mede, dat de raads commissie die bezwaren niet steekhou dend achtte, maar dat thans de Kroon daarover zal oordelen. Mevrouw Dalmeyer (P.v.d.A.) bracht het verdrinkingsongeluk van 23 augus tus op het Bloemendaalse strand ter sprake. Zij informeerde naar het toe zicht op baders en zwemmers en sprak haar bevreemding uit over het feit, dat er ten tijde van de verdrinking niemand op de post van de Bloemendaalse Red dingbrigade geweest zou zijn. De bur gemeester antwoordde, dat men de red dingbrigade zeker geen dienstVerzuim kon verwijten, omdat die organisatie geheel uit vrijwilligers bestaat. Het on geluk was een gevolg van een samen loop. Mevrouw Dalmeyer wilde lucht bedden en met lucht gevulde voorwer pen verbieden in zee, maar de heer Tirion (V.V.D.) achtte dat niet nodig. De burgemeester zegde toe, dat die kwestie nog eens bezien zal worden. Mevrouw Dalmeyer vond het voorts wenselijk, dat men voortaan op de po litiepost aan het strand zou weten, wanneer er niemand op de post van de reddingbrigade was. Verder zag zij gaarne een regelmatige surveillance door politieagenten op het strand, maar he-r fractiegenoot Vliegen verzette zich daartegen. De heer Tirion (V.V.D.) be treurde het, dat de gemeente Haarlem de Bloemendaalse Reddingbrigade niet wil subsidiëren, hoewel vele Haarlem mers in de zomer gebruik maken van het Bloemendaalse strand. De burge meester gaf te verstaan, dat het laat ste woord in die kwestie stellig nog niet gesproken is. mohair, angora of katoen. Het beste en het nieuwste op breigebied vindt U toch bij Grote Houtstraat, naast LUXOR „Ik kan niets anders vragen dan vrij spraak. Het ten laste gelegde is niet bewezen," moest de officier van justi tie, mr. dr. R. W. H. Pitlo gisteren zeggen, nadat de zaak van een 40-jarige schipper uit Wormerveer behandeld was. De verdacht© moest voorkomen, omdat bjj zich zon hebben schuldig ge maakt aan valsheid in geschrifte en op lichting. In 1950 had hi) een sleepboot ver kocht aan iemand uit Rotterdam. De boot zag er goed uit, terwijl volgens de verklaring van verdachte in 1947 een paar nieuwe zuigers waren aange bracht en het vaartuig opnieuw was geteerd. Als bouwjaar stond in de eigen domsverklaring het jaar 1933. Later ech ter bleek, dat de boot reeds veel ouder was. Onderzoekingen wezen uit, dat het schip al in 1913 van stapel was gelopen. De koper, die als getuige was opgeroe pen, verklaarde niet te hebben gewe ten dat in het eigendomspapier was ge knoeid. „Als ik het geweten had, zou ik de boot niet hebben gekocht, althans een ander het jaartal moet hebben ver anderd. „Ik wist het ook niet, toen ik de boot overnam." De rechter meende dat verdachte daarna door kunstgrepen en listen de Rotterdammer er toe had overgehaald om de grote som te betalen. Verdach te ontkende dat echter. In zijn requi sitoir zei de officier, dat hij het ten las te gelegde niet bewezen achtte. Aan de gemeenteraad van Zandvoort wordt voorgesteld de tarieven van wa ter en gas met ingang van 1 januari met respectievelijk 6 en 1 cent per mS te verhogen. Werd voor 1957 een winst begroot voor het waterbed rijt van 21.900,- en voor het gasbedrijf van 28.400,-; de ontwerp begrotingen voor 1958 van die bedrijven vertonen respec tievelijk een verlies van 3627,- en een winst van 8.982,-. In het licht van de ze cijfers is, volgens burgemeester en wethouders, aan een tariefsverhoging niet te ontkomen. In de komende jaren zal de gemeente in het waterbedrijf 250.000,- moeten in vesteren. De aanleg van een perslei ding van de Haarlemmerstraat naar de watertoren zal met bijkomende werken rond 60.000,- vergen, de aanleg van hoofdbuizennetten in de uitbreidingen ten zuiden en noorden van de dorps bebouwing 125.000,- en de uitbreiding van de bronnencapaciteit 65.000,-. De ze investeringen geven een jaarlijkse kapitaalslast (rente en afschrijving) van 25.000,-. De netto-winst op de meer levering van water bedraagt 15 cent. Om de nieuwe kapitaalslasten te kunnen com penseren zal het waterverbruik dus Advertentie Voor blijvend geluk naar de VERLOVINGSRINGENSPECIALIST Schoterweg 35, Haarlem, Tel. 16261 Bel ons voor een afspraak. Over het algemeen is men in Zand voort tevreden met de wijze waarop de N.Z.H-V.M. de nieuwe autobusdienst Zandvoort-Haarlem-Amsterdam exploi teert. Men begint wat aan deze dienst te wennen en ziet naast de bezwa ren (meer stoten dan de tram en het rookverbod) ook de voordelen, zoals de hogere frequentie der dienstrege ling. Het Inleggen van „snelbussen" naar en van Amsterdam blijft op het verlanglijstje staan. Algemeen is de klacht over het ont breken van beschutting bij de halte plaatsen. Vooral in de regenachtige pe riode welke wi) nu doormaken heeft dit tot gerechtvaardigde kritiek aan leiding gegeven. De direktie van de N.Z.H.V.M. is echter van plan op kor te termijn wachthuisjes te plaatsen bij de halte Dr. C. A. Gerkesstraat en Huis in de duinen, in de richting Haarlem. met 166.000 m3 per jaar moeten toene men. Hiervan is geen sprake. Bij een verhoging van de waterprijs met 6 cent per m3 en een geraamde waterverkoop van 570.000 m3 in 1958 zal de opbrengst van het bedrijf met 34.200,- stijgen en een winst van rond 30.500,- kunnen wor den gemaakt. B. en W. noemen dit een voor een overheidsbedrijf dat niet over reserves beschikt matige winst. Ook het gasbedrijf staat voor grote investeringen. De uitbreiding van het hoofdbuizennet, inclusief de aanleg van een nieuwe persleiding Tol-plan noord zal 200.000,- vergen, hetgeen een jaar lijkse last van 20.000,- op de begro ting legt. B. en W. willen daarom de gasprijs met 1 cent per m3 verhogen het geen bij een voor 1958 geraamde gas- verkoop van 3.200.000 m3 het winstcij fer van 8.982,- tot 41.060,- zou doen toenemen. Het college acht dit een re delijk winstcijfer, daar het bedrijf geen reserve voor vernieuwingen e.d. heeft. De voorgestelde verhogingen zullen de goedkeuring moeten verwerven van de directeur-generaal van de prijzen. De Zandvoortse hulsartsen stellen bon patiënten ]n de gelegenheid hun kinde ren te laten inenten tegen kinderver lamming. Het betreft hier kinderen in de leeftijd van één tot twaelf A dertien jaar. Het serum wordt door de artsen be steld en omdat het vrij kostbaar is, heb ben zjj zich genoopt gezien voor de vol ledige inenting (deze wordt twee maal herhaald) een tarief van f 15.- vast te stellen. Dit moet bij de aanmelding vooruit worden betaald. Men kan zich tot uiterlijk 28 september a.s bij zijn huis arts aanmelden voor het doen verrich ten van de inentingen. Opgemerkt wordt nog, dat de inen ting va nde kinderen, geboren in 1955 binnenkort van gemeentewege zal plaats vinden. Advertentie Telefoon 15438 - Haarlem Blükens het jaarverslag 1956 van het Provinciaal Electriciteitsbedrjjf van Noord-Holland werd in dat jaar voor het eerst in de geschiedenis van het bedrijf meer dan één miljard kWh af gegeven. De hoeveelheid elektrische energie steeg namelijk met tien pro cent: van 953 miljoen kWh in 1955 tot 1.048 miljoen kWh in 1956. De Hoog ovens bleven verreweg de belangrijkste afnemers van energie. Het. verbruik door de andere groepen van afnemers onder ging een belangrijke stijging. Zo nam de door de kleinverbruikers afgeno men hoeveelheid elektrische energie toe van ruim 179.500.000 kWh in 1955 tot ruim 208.000.000 kWh in 1956 een toe neming van 15,9 procent. De hoeveel heid, die door de grootverbruikers werd afgenomen steeg van 190.000.000 kWh in 1955 tot ruim 212.700.000 kWh en nam dus met 12 procent toe. In het verslagjaar werd overeenstem ming bereikt omtrent de grondsla gen waaronder het stroomleveringscon- tract met de Hoogovens na 1961 met vijfentwintig jaar zal worden gecontinu eerd. In verband daarmede kon de de finitieve opdracht worden geplaatst tot isteravond leidde Henri Arends het zevende en tevens laatste zo merconcert van het Noordhol lands Philharmonisch Orkest in de gemeentelijke concertzaal. Met deze zeven uitvoeringen heeft de nieuwe dirigent bewezen dat hij een ras-muzikant en een ras-dirigent is; het orkest heeft getoond waartoe het in staat is als er een krachtige leiding is die het haar wil weet op te leggen. We beweren niet dat alles nu ineens Oude religieuze s beeld- Bisschoppelijk Museum: kunst, schilderijen, middeleeuwse houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Geopend van 1017 uur, zon en feestdagen van 1316 uur. Cruquiusmuseum HeemstedeHistorische stoommachines en grote maquette van Nederland 9—12.30 en van 1.30-5 u. huis van Looy: Jacobus Van Looy en Isaac Israels. Geopend: dag. van 10—12.30 uur en v',ir? 13-3017 uur. Zon- en feestdagen van 14—17 uur. TinholthulsVrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 9—12 en 14— 16 uur. Eerste zond. van de maand van od uur. Teylers Mnseum: Schilderijen 19e en 20e eeuw. Tekeningen Hollandse. Italiaanse en Franse school 16e tot en met 19e eeuw. Geopend van ll_17 uur_ behalve maan- -i o ®erste zondag van de maand van 13—17 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de 16e eeuw tot op heden (o.m. Hals meesterwerken). Geopend van 10—17 uur, zondag van 13—17 u. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend: zo, 13—17 U.: do. 10—12.30 u.; 13.30—17 u. Stadhuis Groote Markt te bezichtigen dagel. 9—17 u., za. 9—12 u. Grooje Kerk, te bezichtigen dagelijks van De Vishal: „Het portret rondom Jan Sluy- ters'o.a. werken van Kees van Dongen, Leo Gestel, Jan Sluyters, Charley Toorop, Kees Verwey, Jan Wiegers. Geopend: dag. van 10—17 uur; dl. en vr. 10—17 uur en van 19.3022 u. Galerie Espace: Tentoonstelling van etsen van Anton Heyboer (vanaf 21 sept.). De Haarlemse rechtbank heeft van morgen op het Hoogoventerrein nader aangeduid als het terrein van de fa. Pelt en Hooykaag te Velsen een onder zoek Ingesteld naar en een reconstructie laten maken van bet gebeurde op 28 ja nuari, toen een 35-jarige chauffeur uit Velsen-Noord tijdens een proefrit met een vrachtwagen bij een overweg per vergissing op de gaspedaal inplaats van op de rem trapte, toen hij moest stop pen voor arbeiders, die daar in een kuil aan het werk waren. De 48-jarige grond werker G. de B. uit Wieringen werd daardoor aangereden en gedood. Op 20 juni behandelde de rechtbank deze aanrijding. De officier van justitie mr. dr. R. W. H. Pitlo, eiste toen twee maanden gevangenisstraf omdat hij meende, dat het ongeluk te wijten was aan hoogst roekeloos en onnadenkend rijden van de chauffeur. De raadsman mr. G. de Leeuw, betwistte die opvat ting. Op 2 juni besloot de rechtbank een rechtzitting ter plaatse te houden om dat het onderzoek niet volledig werd ge acht. Na een uitgebreid onderzoek he denmorgen waarbij het gebeurde werd gereconstrueerd, heeft de rechtbank ten kantore van de fa. Pelt en Hooykaas een kort verhoor van getuigen en ver dachte gehouden en enkele deskundigen gehoord. Een der deskundigen vond het volkomen onverantwoordelijk een chauf feur in een hem onbekende auto te plaatsen op een druk fabrieksterrein. Het gevolg daarvan is gebleken. Mr. dr. R. W. H. Pitlo oordeelde, dat het fout van verdachte geweest is in de auto te stappen. Hij is wel degelijk verantwoor delijk want hij had een proefrit op een zo druk punt kunnen weigeren. De raadsman van verdachte merkte op dat civiel de schuld toch wel ergens anders ligt. In de dagvaarding komen termen voor die niet in overeenstemming zijn met hetgeen de deskundige, o.m. ten aanzien van roekeloos rpden, grove schuld, e.d. heeft opgemerkt. De snel heid waarmee verdachte reed was niet hoog. Van roekeloosheid kan dan ook niet worden gesproken. De officier is zelf ook van front veranderd en zegt nu dat verdachte niet In de auto had moeten stappen. Voor de raadsman stond het helemaal nog niet vast hoe het ongeluk gebeurd was. Er zijn ver schillende mogelijkheden. Hij was van oordeel, dat op deze dagvaarding vrij spraak moet volgen of, zo de recht bank anders oordeelt, een voorwaardelij ke straf. De rechtbank heeft de uit spraak bepaald op 3 oktober des mor gens half tien te Haarlem. volmaakt is; dat zou tot de onmoge lijkheden behoren, wel dat we gezien en gehoord de resultaten, vertrouwen hebben in deze figuren. Aanvankelijk waren de gebaren wat te druk, thans is daar geen sprake meer van, de maatslag is zeer exact, het di rigeren bezielend. Ook moet de samen stelling van de programma's over het algemeen geroemd worden evenals het engageren van de solisten, die stuk voor stuk verre boven de middelmaat waren. Thans was de pianist Sas Bunge de solist. Bunge's pianistische kwaliteiten zijn hoewel hij niet zo veel optreedt in muzikale kringen bekend, ook zijn compositorische talenten zijn meerma len gebleken. Zijn temperament, dat zeer geladen is, is wars van elk uiter lijk effect, het heeft een zekere streng heid, een gelouterde intellectuele ge voeligheid, die niet alleen een hoge be wondering afdwingt, doch die de luis teraar ook in de ban brengt. Dat was het geval in de heerlijke Ballade van Gabriël Fauré, die mede door de prach tige aanpassing van het orkest, een een verrukking voor de ziel werd. Het geraffineerde, brutale, geïnspireere en hoogst-geniale Tweede Pianoconcert van Darius Milhaud, dat echter een zeer gevoelig, bijna romantisch mid dendeel heeft en thans zijn eerste uit voering in Nederland beleefde, kreeg een waarlijk fantastische vertolking. Het orkest, dat de avond had geopend met de fijne Rococostijlen van Mozart en Haydn en een knappe uitvoering gaf van „Pour une Fête de printemps" van Albert Roussel, besloot met een grandiose verklanking van Paul Dukas' meesterwerk „L'apprenti sorcier". T. de V. GEBOREN: z. v. G. van Rooij en H. van Breugel; z. v. van F. H. Huls bosch en van M.G. v. Eeden; z. v. T. v. d. Doel en M. Franken; d. v. P. v.d. Kraats en E. M. v. Nieuw koop; d. v. L. Dekker en C. v.d. Wel; z.v. A. Tichelaar en A. M. Dillen; z. v. J. Steenpoorte en W. Bloos. ONDERTROUWD: E. P. Molenaar en J. M. Rens; H. A. Stork en M. Th. v. Scheppingen; J. C. v. Houten en E. C. Korver. uitbreiding van de P.E.N.-centrale met twee eenheden van elk 125 MV. Met die uitbreiding is een bedrag van rond negentig miljoen gulden gemoeid. De stand van de werkzaamheden wettigt het vertrouwen, dat het mogelijk zal zijn de uitbreiding overeenkomstig het opgestelde tijdschema te realiseren, zo dat de eerste eenheid in 1959 en de tweede in 1960 in gebruik kan worden genomen. De bedrijfsuitkomsten waren over 1956 minder gunstig dan in voorafgaande ja ren. Dat is in het bijzonder een ge volg van de stijging van de brandstof- genprijzen, welke opliepen van 61,45 Per £on in 1955 tot 73,28 per ton in 1956, en voorts van de stijging der personeelslasten. De kostenstijging werd alleen aan de grootverbruikers doorberekend. De voor de kleinver bruikers geldende tarieven zijn nog al tijd gebaseerd op een kolenprijs van f 57,- per ton. De samenstellers van het jaarver slag merken op, dat de kleinverbrui kerstarieven thans te laag zijn, ook in verhouding tot de prijzen van an dere artikelen. Het logische gevolg van die lage prijs is, dat elektrici teit wordt aangewend voor doelein den, waarvoor andere energiebronnen meer aangewezen zijn. In 1939 be droeg de brandstoffenprijs voor het P.E.N. 8,44 per ton. De gemiddel de kWh-prijs bedroeg in dat jaar 9,27 cent, in 1956 10,20 cent, een stij ging dus van slechts tien procent. De Raad van Toezicht op de Provinci ale Bedrijven van Noord-Holland acht een wijziging van de tarieven voor de kleinverbruikers onvermijdelijk. Het aantal personeelsleden van het P.E.N. nam in het verslagjaar toe met zestig en bedroeg eind 1956 1.331. Het aantal vakatures bedroeg per 1 janu ari 1956 89. In de loop van het jaar ontstonden 250 vakatures, waarvan er vijf vervielen. In 235 vakatures kon wor den voorzien. (Niet officiële koersen) 3% Ned. 1953 3)4 Ned. 1953 3% Ned. 1956 3)4 Ned. 1948 3)4 Ned. 1950 8)4 Ned. 1954 3)4 Ned. 1955 3-3)4 Ned. 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac. Inschr. Grtbk 1946 3 Ned. Handel Mijcert &XD. Van Berkel's Patent Calvé-Delft cert Van Gelder Kon. Hoogvena cert Unilever cert Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomb. Mil Ned. Scheepv. Unle K.LM. H.VA Dell MU. cert. A'dam 2)4 '56 1 A'dam '56 H A'dam III Vorig Opening slot 20/9 86)4 84 84)4 80 80 80 80 83)4 823$ 87)4 87i| 166)4 165 191)4 178)4 285 381)4 376# 265 265)4 263 201,50- 198,90 67 154 152 131)4 130 145 Ï42 118,60 119,50 113 m- 78 77# 77 87)4 87)4 ■per Anaconda Ci Bethlehem Chrysler Corp. Genera] Electric Genera] Motors Kennecott Copper K.JUM. Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutcn Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater UB. Steel 18/9 52% 44)4 75)4 64% 40% 94% 31)4 36% 33)4 52% 53)4 82 40 38% 31 63% 19/8 51% 43 Y, 75% 63% 41% 93 30%b 36 33% 51% 51% 81 39% 38 30% 62% Stemming: gedrukt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7