FEDERALE TROEPENNAAR Eisenhower zal het verzet in Little Rock zo breken odig n Negersna vechtpartijen, weer naar huis Doden op de weg Vijf overlevenden van de ..Pamir in gevonden Naar tweede sloep met nog 15 a 20 man wordt gezocht sloep Binnenkort 2 wetsontwerpen Voetbalpool van K.N.V.B. is een loterij M,"er,s^2Sbr"« h"" 245.000 bouw vakarbeiders Amerikaans vrachtschip meldt: Stimulans voor bedrijfsleven Boerderijbrand in Doetinchem Noren brengen laatste groet aan koning Haakon Secretaris Brunt vrijgesproken Het weer Hekwerk rondom het speelveld In 1955—1956 Opening Veiser tunnel "wMM T.V.-reportage gaat niet door Rechtszaak in cassatie bij Hoge Raad Marosan waarschuwt Hongaarse studenten BEZITSVORMING VORDERT Wegens A-griep Canisius-college te Nijmegen gesloten Positie Tjibantjet hachelijk Haagse rechtbank meent Sibelius wordt in alle stilte begraven ee MORRIS before t/ouêuy/ Later afnemende bewolking Beperkte regenval DINSDAG 24 SEPTEMBER 1957 81ste JAARGANG No. 29716 Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en \F. Severliv President Eisenhower heeft gisteravond te Newport op Rhode Island, waar hij vakantie houdt, verklaard, dat hij alle machtsmiddelen zal gebruiken om obstructie van de bepalingen op de opheffing van de rassenscheiding op scho len te voorkomen. Hij zal eventueel niet schromen gebruik te maken van de federale strijdmacht. Een proclamatie, die hem daartoe juridisch de mogelijkheid verschaft, is reeds uitgevaardigd. Eisenhower geeft in de proclamatie opdracht aan de bevolking van Little Rock zich te onthouden van handelingen, die de uitvoering bemoeilijken van de uitspra ken van de federale rechters over de opheffing van de segre gatie op de scholen. De president verklaarde, dat hij duidelijk wil maken, dat ®?n epkeling of een menigte extremisten niet ongestraft met die uitspraken kan spotten. Ih wedekanaal van weg af schoot. In Olympisch Stadion Met een list de school binnengekomen Helderse journalisten Het verhaal van de ondergang van de Duitse viermaster „Pamir" zal niet onverteld blijven. Het 7.251 ton metende Amerikaanse vrachtschip „Saxon" van de Isbrandtsen-lijn te New York heeft gisteravond om 21.30 uur Nederlandse tijd, toen men eigenlijk reeds alle hoop had laten varen, vijf overlevenden van het gro te zeilschip aan boord genomen. De „Pamir" heeft zaterdagmiddag om 16.10 uur Nederlandse tijd voor het laatst noodseinen uitgezonden. 1 Twee gezinnen konden zich nauwelijks redden Voor zestig gulden Hogere representatie vergoeding voor Commissaris der Koningin MONTYCOATS in kleuren 59.50 BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. 3. W. Boerrigter en NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zondei opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7 90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.38 uur 's avonds tel. 21544. De gouverneur van Arkansas, Orval Faubus, die momenteel te Sea Island in de staat Georgië een conferentie van gouverneurs van zuidelijke staten bijwoont, heeft verklaard, dat presi dent Eisenhower geen federale troe pen in Little Rock kan gebruiken, ten- *ij de gouverneur daarom verzoekt. »Jk ben niet van plan er om te vra- JTen," voegde hij daaraan toe. Na de incidenten van gisteren die ?er waarschijnlijk nooit zouden zijn oorgevallen indien de gouverneur zich j!et met de kwestie van de rassenschei- S'lff in Little Rock had bemoeid en ardoor de gemoederen onnodig in be dring had gebracht kon Faubus rt0t>rts triomfantelijk verklaren, dat hij Nationale Garde van Arkansas eer- l 6r in deze maand juist had ingescha ald om wanordelijkheden te voorko- jcjn, zoals dia zich nu in Little Rock «bben voorgedaan. Zoals bekend heeft p van de Nationale Garde •»Uge tijd de negerleerlingen de toegang tot de school onmogelijk gemaakt, „ten einde de orde te handhaven". De fede rale districtsrechter oordeelde evenwel, dat Faubus de troepen uitsluitend ge bruikte om de negerkinderen de toe- Rang tot de school te beletten en daar om gelastte hij de gouverneur vrijdag de troepen te laten inrukken. Faubus yerklaarde nu gisteravond, dat de ge beurtenissen hem in het gelijk hebben «esteld. Er bestaan op het ogenblik -yenwel geen plannen, zo zei hij, om de trede"13*6 ^ar wederom te laten op- Vannacht en gisternacht stond de .Het vierjarig meisje R. van S. uit Gravenhage is aldaar om het leven Rekomen toen zij werd overreden door ?en vrachtauto met oplegger. Het meis im lat achterop de fiets bij haar moeder, /«or op de fiets zat haar driejarig °roertje. Mevrouw Van S. kwam door hbekende oorzaak te vallen en het Reisje kwam onder de auto. Mevrouw v an S. kreeg een zenuwschok en is in jft ziekenhuis Zuidwal opgenomen, aar zoontje kreeg een hoofdwond. w Hy het oversteken van de Vughter- te Den Bosch is de 61-jarige heer v-d- Sman uit deze stad door een bol° ReRrePen en kort daarna aan de W(,°men verwondingen overleden. Hij bai j we£ oversteken achter een passerende auto toen hij door een van «e andere zijde aankomende auto werd b grepen. 53-jarige J. van der Molen uit fiets tegenS j!lPrachven met ziJn brom- ii:. teSen een verkeerspaal gebotst Hij hep een hersenschudding of en is Ir het ziekenhuis overleden. I Zaterdagmiddag omstreeks 1 uur Is «i de Plantage Middenlaan bij de Hor- hisbrug te Amsterdam de 18-jarige wiel- Rldster mej. L. H. Heiman uit Amster- ?am geslipt. Zij kwam op de tramrails •Credit waar zij door een uit tegen overgestelde richting komende gemeen d-autobus werd aangereden. Zij werd f zorgwekkende toestand naar het Wil- tflminagasthuis vervoerd, maar bleek 1 aankomst' reeds te zijn overleden. Y»Saterdagavond is de 45-jarige J. K. uit Knecht verongelukt, toen hij op zijn mo- jhr met een vaart van tachtig kilometer jJ de bocht van de Jutphaseweg bij het ïp Zorgwekkende toestand is hij naar <£1 ziekenhuis vervoerd. Daar is hij in nacht van zondag op maandag over een. het eerst bij een interlandwed- «eó 2al woensdag rondom het veld de] aparte afzetting komen door mid- telhan hekken, die midden op de sin- »ei?aan geplaatst worden. Alle ondeu- *VerH sPeculaties over dit hekwerk tppj ®,n de bodem ingeslagen door de Pisti^i -g van heer Berger, admi- het J11" van het stadion: ,,Wij waren e0,„v lang van plan teneinde trainers, de« e'd- van het veld weg te hou- Jjoevallig zijn de hekken echter nu klaar gekomen". school te Little Rock onder voortduren de bewaking van minstens vijftig politie mannen. De hele omgeving werd door schijnwerpers verlicht en niemand werd toegelaten. Auto's die voor het schoolge bouw vaart minderden, werden gesom meerd snel door te rijden. Een 11-jarig blank jongetje in de staat New York, Frank Somma, is met zeer ernstige brandwonden in een zie kenhuis opgenomen. Hij vertelde dat vier of vijf negerjongens van 14 tot 15 jaar hem brandende benzine in het ge zicht hadden gegooid. Later bleek, dat Frank het verhaal van A tot Z had ge logen. Hij had met lucifers gespeeld in de buurt van een vat met ontvlambare vloeistof. De vloeistof was in brand ge vlogen en hij had brandwonden opgelo pen. Uit vrees voor straf van zijn ouders en om enkele negerkinderen in een kwaad daglicht te stellen, had hij toen het verhaal van de aanslag op hem verzonnen. (A.F.P.-Reuter-U.P.) Acht negerscholieren hebben gisteren door toepassing van een list kans ge zien de Central High School to Little Rock in de Amerikaanse staat Arkan sas, waartoe zij krachtens een uitspraak van het Opperste Federale Hof even zeer toegang hebben als blanke leer lingen, binnen te dringen. Zij glipten door een zij-ingang binnen, terwijl ande re negers de menigte blanke betogers voor 't gebouw afleidden. Toen bekend werd, dat de negerkinderen al binnen in het gebouw waren, gingen er uit de menigte hysterische woedekreten op. Honderden blanke volwassenen maak ten aanstalten het schoolgebouw te be stormen, maar de plaatselijke politie, versterkt door eenheden van de staats politie, wisten deze toeleg te verijdelen. Nochtans kwam het tot ernstige vechtpartijen tussen de betogers ener zijds en politiemannen, verslaggevers, fotografen en negers anderzijds. Binnen het schoolgebouw gedroegen de blanke leerlingen zich niet veel anders dan de oudere generatie buiten. Bij het wisse len van de lessen werden de negerscho lieren geslagen en opgejaagd door de gangen. Op instigatie van de schreeu wende en tierende betogers voor de schoolhekken verlieten tal van blanke kinderen de school. Zij vertelden, dat negerkinderen verwondingen hadden opgelopen en in de kamer van de d'i- f verbleven. Na enkele uren be- zoek v»T,°.iac.l1.t negerkinderen op ver meester Lr.tcteur en van de burge- bouw met "hi*1 Rock het schoo,Ke- nen én^nitilf* °°K °P de onrust bin- 7ii yiin onrw' maa.p weer te verlaten. Rrck" mevrouwajT81|a°e$£j£ deeld dat de negerkinderen nieT naar de school zullen terugkeren, totdat de president van de Verenigd staten zal hebben verzekerd, dat zjj afdoende te gen de menigte zullen worden be schermd. Mevrouw Bates is voorzitster van de afdeling Arkansas van de Na tionale Vereniging ter Verbetering van de positie van Kleurlingen (N.a.A.c.P.j. IIMIIIIIIIIIII ■llllllllillllllllUIIIIIIIHIIIIIIIIII'l"""l"""U'lll Van juli 1955 tot juni 1956 zijn, de schilders niet medegerekend, rond 245.000 arbeiders in de bouwnijverheid werkzaam geweest. Di' blijkt, volgens een mededeling van het ministerie van economische zaken, uit een zo juist verschenen publikatie van het centraal bureau voor de statistiek, getiteld tel ling bouwvakarbeiders 1955-1956. Het aantal metselaars er stukadoors is toegenomen met bijna 50 pet, het aantal betonjjzervlechters met 129 pet. De directe reportage van de openir van de Velser tunnel, die de Nede landse Televisie Stichting zou verzor gen, komt te vervallen. Men is bij de voorbereiding van deze uitzending ge stuit op enkele onverwachte problemen, die gezien de beperkingen die de N.T.S. zich op alle gebieden moet getroosten, niet opgelost zouden kunnen worden zonder de verantwoorde afwerking van een aantal andere uitzendingen ernstig in gevaar te brengen. Het N.T.S.-journaal op zaterdagavond zal op normale wijze aandacht aan dit evenement schenken. De Hoge Raad der Nederlanden zal 15 oktober in cassatie het beroep te gen een vonnis van de Alkmaarse recht bank behandelen van de twee Helderse journalisten resp. van het Noord hollands Dagblad en Het Vrije Volk. Deze journalisten hadden 18 februari een foto gemaakt van een aanvaring tussen de Nederlandse mijnenvegers Sittard en Gemert. 26 maart heeft de kantonrechter te Den Helder hen ont slagen van rechtsvervolging van het ten laste, gelegde: het fotograferen van militaire werken (art. 431 W.v.S.). De officier van justitie tekende hoger be roep aan, waarna zij door de Alkmaar- se rechtbank tot een geldboete van tien gulden werden veroordeeld. De Hongaarse minister van staat, Marosan, heeft gisteren in de Techni sche Hogeschool van Boedapest tot stu denten gezegd, dat hjj op 23 oktober, de eerste verjaardag van het uitbreken van de Hongaarse opstand, persoonlijk zal komen kijken of de studenten op die dag in de hogeschool aanwezig zijn. Op 23 oktober zal normaal onderwijs worden gegeven en de studenten moe ten op hun plaatsen zijn in de universi teiten. Indien er op 23 oktober studenten zon der deugdelijke reden niet op de univer siteit aanwezig zijn, zullen de wegblij vers de waarschuwing krijgen, dat er nog 15.000 jonge Hongaren graag aan een universiteit willen studeren, maar dat er voor dezen geen plaats is. (Rtr) -n Het bevond zich toen ten westen van de Azoren, midden in een orkaan, waar in windsnelheden voorkwamen van 110 km per uur en die de code-naam „Car rie" droeg. De laatst bekende positie j van de „Pamir" was 35.57 noord, 40.20 west. Toen de vijf overlevenden gister avond werden opgepikt, was de positie van de Savon" 35.34 noord, 40.21 west. Het Amerikaanse schip was met een lading graan onderweg van Baltimore j naar Triest. De vjjf mannen bevonden i zich in een reddingsboot, samen met vjjf van hun kameraden, die de ontbe ringen van de schipbreuk niet hadden overleefd. Volgens de geredden hadden de opvarenden van de „Pamir" kort voor het vergaan van hun schip nog kans gezien een tweede reddingsboot De twee maatregelen, die in het kader van de bezitsvorming, reeds eni ge tijd geleden werden aangekondigd, zullen binnen afzienbare tijd als wets ontwerpen aan de Tweede Kamer wor den aangeboden. Minister Struycken, die dit aankondigt in de toelichting op zijn begroting, heeft daarbij het oog op de spaarregeling voor rijksambtena ren en de voorgenomen uitbreiding van de voorzieningen bij werkgeversbijdra gen aan bouwspaarfondsen tot andere Tien dagen va -, onafgebroken stortregen Hebben v. Indië ernstige overstromingen veroorzaakt in het gebied ongeveer 100 km ten oosten van Delhi. Een familie is met de weinige bezittingen en het voedsel, dat zij heeft kunnen redden, naar d« betrekkelijke veiligheid van een opgehoogde spoordijk gevlucht. spaarfondsen. De totstandkoming van een gepremieerde spaarregeling voor rijksambtenaren noemt de minister urgent. Zij zal een richtlijn kunnen zijn voor de voorzieningen, die de ge meenten voor hun personeel willen aanbrengen en kunnen tevens een stimu lans vormen voor het bedrijfsleven. Door het tweede ontwerp zal het be zwaar worden weggenomen dat over werkgeversbijdragen aan andere dan bouwspaarfondsen belasting en sociale premies worden geheven. Dit is nog steeds een groot bezwaar bij de invoe ring van bedrijfsspaarregelingen op gro te schaal. De minister wijst bij zijn bespreking van beide faciliteiten ook op het alge mene economische belang van spaar regelingen n.l. dat meer kapitaal be schikbaar komt voor noodzakelijke in vesteringen. Hij merkt daarbij op dat het niet goed mogelijk lijkt anders dan door inschakeling van zo breed mogelij ke lagen der bevolking het niveau van onze besparingen op te voeren, in het belang van de toekomstige werkgelegen heid. Overleg tussen werknemers en werk gevers is daarbij van zeer groot be lang. De in het uitzicht gestelde spaar regelingen kunnen het uitgangspunt vormen voor verdere voorzieningen, die het bedrijfsleven kan treffen. De minis ter noemt het „zeker ook in de geest van de hier gegeven suggestie, wan neer werkgevers en werknemers ge zamenlijk zouden nagaan in hoeverre het mogelijk is aandelen van werk nemers in de winst der onderneming voortaan uit te keren in een vorm die zich niet onmiddellijk leent voor con sumptieve besteding." Omdat vele studenten van het Ca- nisius-cotllege der paters Jezuïeten te Nijmegen door A-griep zijn aangetast, zal dit college tot en met 30 septem ber zijn gesloten. Het college heeft on geveer 700 interne en een kleine duizend externe studenten. uit te brengen, waarin 15 tot 25 man hadden plaats genomen. Tot betrekke lijk korte t\jd vóór hun redding had den de vijf nog contact met de andere sloep gehad. Aangemoedigd door deze berichten zijn alle schepen in de omgeving met nieuwe ijver gaan zoeken naar over levenden. Zij worden bijgestaan door zeven Portugese en Amerikaanse vlieg tuigen, die hun bases hebben op de Azoren. Het bericht, dat de „Saxon" over levenden van de „Pamir" aan boord had genomen, werd het eerst door de „Absecon", een kotter van de Amerikaanse kustwacht, uitgezonden, die het bestemde voor het kustwacht station te New York. Enkele andere schepen namen het over en in die vorm werd het opgevangen door het Hamburgse radiostation „Norddeich". De Westduitse radioprogramma's werden daarna onderbroken om het publiek op de hoogte te brengen. Het telefoonnummer van de stichting „Pa mir und Passat", een organisatie van veertig reders die eigenares is van de beide opleidingsschepen, werd aan het bericht toegevoegd, zodat de familie leden van de 86 opvarenden van het vergane schip (een vaste bemanning van 34 koppen en 52 stuurmansleerlin gen) zich op de hoogte zouden kun nen houden. Later zijn de namen van de vijf ge redden bekend gemaakt. Twee hunner behoorden tot de 52 jonge leerlingen, die voor hun oefening aan boord van het schip waren. Zij zijn 17 en 18 jaar oud. De anderen zijn een bakkersknecht van 24 jaar en twee jonge zeelui van 18 en 22 jaar. De agenten van de scheepvaartmaatschappij hebben de ver wanten van de geredden onmiddellijk per telegram of per telefoon op de hoogte gebracht van het voor hen ge lukkige nieuws. Gisteren is in de Duitse pers nogal scherpe kritiek geleverd op het feit, dat men voor de opleiding van stuurmans leerlingen thans nog gebruik maakt van zeilschepen. Zowel een voormalig gezagvoerder van de „Pamir", Her mann Eggers, als de directeur van de stichting „Pamir und Passat", dr. Otto Wachs, hebben daarop geantwoord, dat een reis met een gftiot zeilschip de bes te methode is om toekomstige koop- vaardij-officieren vertrouwd te maken met de zee. Bjj Blohm und Voss staat op het ogenblik voor de Westduitse marine een nieuw zeilschip op stapel, dat tegen het einde van het volgend jaar klaar zou moeten komen. In Doetinchem is afgelopen nacht een boerderij, bewoond door de gezin nen G. Kelderman en L. Jansen tot de grond toe afgebrand. De brand is te on geveer half twee ontstaan bij de schoorsteen boven het woongedeelte van de landbouwer Jansen. Diens echt genote, gewekt door het lawaai, ont dekte de brand. Toen stond evenwel het dak al in lichterlaaie en vielen brandende stukken van het slaapka merplafond. De echtparen Jansen met twee kin deren en Kelderman met een kind konden zich ternauwernood in veilig heid stellen door in nachtgewaad uit het slaapkamerraam naar buiten te springen. Het vuur had zich toen reeds over de volle lengte van de boerderij uitgebreid. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Tot begin oktober wordt op de Atlanti sche Oceaan de N.A.V.O.-oefening „Stri keback" gehouden, een van de grootste vlootoefeningen uit de geschiedenis. Ongeveer 220 schepen, 75.000 personen en 650 vliegtuigen nemen er aan deel. Op de foto een torpedoboot jager, die in open zee wordt voorzien van olie door het Amerikaanse vliegtuigmoederschip „Saratoga". De 15-jarige Ron Strahl te Riverside in de Amerikaanse staat Californië heeft in zijn vrije iijd een robot ge maakt, die kan bewegen, praten, knip ogen en ook een „hartslag" heeft- Alle onderdelen werden met de hand ver vaardigd. Het geheel kostte hem onge veer zestig gulden. Het stoffelijk overschot van koning 'Taakon VII is gisteren opgebaard in de koninklijke kapel in het paleis te Oslo. Tot zondag zullen de Noren elke dag vedurende - vier uur de gelegenheid heb ben een laatste groet te brengen aan bun vorst. De begrafenis zal volgende week dins dag plaats vinden. Minstens zes buiten landse staatshoofden zullen de plech tigheid bijwonen. Behalve koningin Ju liana zjjn dat de koningen van Dene marken, Zweden, België en Grieken land en de president van Finland. In de begrafenisstoet van het paleis naar de kathedraal van Oslo zullen koning Olav en kroonprins Haralö on middellijk achter de baar gaan. Dan volgen koning Frederik van Denemar ken en koning Gustaaf Adolf van Zwe den, beiden nauw verwant aan de over ledene. Achter hen gaan onder meer koning Boudewijn van België, koning Paul van Griekenland, president Kek konen van Finland en prins Bernhard. Koningin Juliana, prinses Astrid en de andere vrouwelijke leden der konink lijke families zullen waarschijnlijk vol gen in auto's. Het Britse koninklijke huis zal wor den vertegenwoordigd door de hertog van Gloucester. De teraardebestelling vindt plaats in het oude kasteel Akerhus in Oslo, waar de vorst zal worden bijgezet in de cryp te, waar koningin Maud ook begraven werd. Op de dag van de begrafenis zal er in de Waalse Kerk aan het Noordeinde in Den Haag 's morgens om 11 uur een rouwdienst voor de overleden Noor se koning worden gehouden. 's Middags om 4 uur zal er een rouw dienst worden gehouden in de Noorse Zeemanskerk in Rotterdam. (ANP-UP) De positie van de Tjibantjet, het Ne derlandse vrachtschip, dat by de haven van Hongkong op de rotsen is gelopen, is er maandag niet beter op gewor den. Het schip maakt nu zestig gra den slagzij en de romp vertoont een groot gat. Men meent echter niet, dat het onmiddellijk gevaar loopt te bre ken. Vier officieren en de kapitein C. A. Backer zijn nog aan boord. De Groninger kustvaarder Marie Sophie is op de Elbe in de duisternis en bjj regenval in aanvaring gekomen met een ongeveer 5.000 ton metend schip. De kustvaarder werd aan de voorzijde zwaar beschadigd. Inmiddels is hij naar Hamburg gesleept waar de gewonde kok. de 16-jarige A. Krop uit Amsterdam, naar een ziekenhuis is overgebracht. Op het ministerie van binnenlandse zaken is een onderzoek gaande naar de wenselijkheid van een verhoging van de representatievergoeding voor commis sarissen der koningin. In afwachting van de uitslag van dit onderzoek is de daarvoor bestemde post op de begroting verhoogd. (Van onze Haagse redactie) De voetbalpool van de K.N.V.B. wordt door de Haagse rechtbank be schouwd als een loterij in de zin der wet en niet als een gelegenheid tot hazardspel. De rechtbank heeft daar om vanmorgen de heer Brunt, secre taris-penningmeester van de Konink lijke Nederlandse Voetbal Bond, vrij gesproken van het hem ten laste ge legde. Hij was gedagvaard omdat hij door de voetbalpool de gelegenheid zou hebben gegeven tot hazardspel. De officier had een dag voorwaarde lijke gevangenisstraf geëist met een proeftijd van drie jaar. De rechtbank achtte het ten laste gelegde niet bewe zen. Daar beide partijen de officier van justitie zowel als de KNVB in de persoon van de heer Brunt reeds tij dens de behandeling voor de rechtbank te kennen hebben gegeven dat zij de zaak principieel tot in hoogste instantie uitge- gezocht willen zien, is het vrijwel zeker dat de officier van justitie tegen het von nis van de Haagse rechtbank in hoger be roep zal gaan. De rechtbank kwam tot het vrijsprekend vonnis onder meer door de volgende overwegingen: De voet balpool van de KNVB kan worden be schouwd als een gelegenheid door iemand opengesteld om mee te dingen naar geldprijzen. De kans op winst is afhankelijk gesteld van de juiste voor spelling van een twaalftal voetbaluitsla gen. De winnaar wordt aangewezen door een kansbepaling waarop hij geen overwegende invloed kan uitoefenen. De grootte van de prijzen is afhankelijk van de inleg door de deelnemers. De recht bank meende dat er geen sprake was van een besloten kring van deelnemers. Advertentie Voor de Finse componist Jean Si belius, die vrijdag overleden is, zal maandag 30 september in de kathedraal van Helsinki een nationale uitvaart plechtigheid worden gehouden. Maan dagmiddag zal het stoffelijk overschot in alle stilte begraven worden. De Britse dirigent Sir Thomas B echam heeft in de Italiaanse plaats Ventimiglia aangekondigd, dat hij van plan is een reis om de wereld te maken om overal de werken uit te voeren van zijn overleden vriend, Sibelius. Hoe en wanneer deze reis zal zijn, deelde hij nog niet mee. BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTfi. 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Aanvankelijk zwaar bewolkt met voornamelijk in het zuiden van het land enige regen, later van het noorden uit afnemende bewolking. Zwakke tot matige wind uit noor delijke richtingen. Koudere nacht, iets hogere middagtemperaturen. Zon: 6.32-18.34. Maan: 8.48-19.08. Een tropische cycloon transformeer de zich afgelopen 24 uur in een normale depressie der gematigde breedten en begon in de nacht van maandag op dins dag snel in diepte af te nemen. De kern bevond zich vanmorgen om 7 uur op ongeveer 400 km ten zuidwesten van Ierland. Rond de kern stroomden nog wel grote hoeveelheden warme en zeer vochtige lucht over de Golf van Bis- caye naar West-Europa, doch intussen drong koudere lucht van een ander sto- ringsgebied over de Noordzee in zuide lijke richtingen over ons land door tot Noord-België. Langs het front tussen de warme en de koude polaire lucht vielen in een uitgestrekt gebied grote hoeveel heden regen. Wat de regen en bewolking betreft staan in ons land de noordelijke provincies er gunstiger voor dan de zui delijke, die diichter bij de frontale zone zijn gelegen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1