H Alleen in een lege kamer DE TUNNEL IS KLAAR, DE WEGEN NOG NIET Verkeerssituatie vooral bij Haarlem benard Een handvol tunnelweetjes.... beveiliging en verlichting OVER TUNNELBOUW NEDERLANDSE FILM Ir. A. Eggink Panne Niet zo best Over verkeer en toerisme Snelverkeer aan te sluiten op de noordznde ijggen vier viaducten, een in J de onmiddellijke omgeving en Zaanstreek .°™dat ee.n niet onaad: Stimulans Duizendpoot VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1957 door bebouwing bollenstreek, even- V ermnuillg een aansluiting op de 1110t Alkmaar op de weg naar de Af sluitdijk. Nachtblauw De opening van de Velser tunnels brengt een enorme verandering met zich mee voor het verkeer, zowel lokaal in de IJmond als interlokaal. Belangrijk is, dat elke verkeersverbetering de eigenschap heeft nieuw ver keer aan te trekken, omdat de weggebruiker geneigd is direct te profiteren van een betere verbinding, zeker op de lange afstand. Maar ook plaatselijk bezien brengt een belangrijke verandering in het wegenverloop ingrijpende wijzigingen in de verkeersgewoonten met zich mee. Wie voorheen met de trein van IJmuiden naar Beverwijk ging, zal nu de bus nemen, omdat het Vlugger en voordeliger is. De automobilist, die niet om toeristisch genoegen maar met het oog op tijdwinst de weg over de sluizen koos om daarmee het wachten bij de ponten te ontgaan, zal nu graag van de tunnel gebruik maken. De verkeersstromen worden in nieuwe banen geleid en pas wanneer het nieuwtje van een rit door de tunnel er af is, zal overzien kunnen woi- den hoe groot de verbetering eigenlijk wel is. Want dat hier van een ver betering lesproken kan worden, staat als een paal boven het water van het Noordzeekanaal, dat jarenlang als een bijna onneembare barnere het ver keer in de weg heeft gestaan. Het lokale verkeer per trein in de IJmond wordt er door de opening van de Velser tunnel niet beter op De verbinding IJmuiden-Beverwijk, dié tot nu toe via het station Velsen- IJmuiden-oost liep, waar de reiziger dan wel moest overstappen maar di rect aansluiting had, gaat via het nieu we station Santpoort-noord lopen De treinreiziger moet nu dus van Velsen- Ilmuiden-oost eerst in zuidelijke rich ting rijden via halte Zeeweg, halte Drie hui Wester veld naar. Santpoort-noord en daar overstappen in de trem jiaar Beverwijk, die dan via Driehu s-zuid rijdt, maar de halte Hoogovens lök en figuurlijk links laat liggen, om dat deze opgeheven wordt. BezwaaripK is echter, naast de grotere omweg, dat het overstappen bijna een half uur omdat de treinen er niet aan- kostbaarder, vergt, sluiten. Het wordt ook Want de Nederlandse Spoorwegen me ten niet de afstand tussen twee plaat sen hemelsbreed, maar tellen het aan tal afgelegde treinkilometers. Er is voor het lokale vervoer echter een lichtpuntje in de vorm van de nieu- We lijn 75, die de N.Z.H.V.M. zondag gaat openen en die een halfuursdienst gaat onderhouden tussen IJmuiden en Beverwijk en vandaar via hoogovens naar Velsen-noord. 's Morgens vroeg en in de namiddag wordt ten behoeve van het arbeidersvervoer zelfs een kwar- tierdienst gereden. De bussen zullen door de tunnel rijden, waarbij het vooral voor het oude dorp Velsen van belang is, dat het uit zijn isolement wordt ver lost. De opening van de Velser tunnel zal voor het toeristisch verkeer van en naar de kop van Noord-Holland vermoedelijk een grote stimulans bete kenen. Velen die tot nu toe de vaak eindeloze wachttijden voor het pontveer van Velsen schuwden, zullen nu de weg tunnel kiezen om zich naar de lënd të w trekPleisters in Noord-Hol- Ifcb kunn?r?na die manier zou men zich kunnen indenken, dat de verschil- C6ntra in de kop van Noord-Holland een nieuwe bloei tege moet kunnen gaan als gevolg van het tot stand komen van de nieuwe oever verbinding. Het dagbezoek aan de badplaatsen in Noord-Holland boven het kanaal zou wel ééns aanzienlijk kunnen toenemen. Tot nu toe moesten de touringcars waar in het dagbezoek het.immerhoofd taak moet hebben zoals iedere ande- weggebruiker waditen op depontZj, voor dneSdeaegbezoekers een ono^kome dan TkTfe touringcar meer de route over Velsen. Eenzelfde stimulans zullen ook de oude haven stadjes aan de voormalige Zuiderzee kunnen ondervinden, terwijl de marine haven van Den Helder eveneens op een toenemende belangstelling mag reke nen. Voor het bloembollengebied in Noord- Holland betekent de opening van de Velser tunnel wellicht het begin van een nieuwe bloeiperiode. Tot nu toe vormden de bloembollenvelden tussen Leiden en Haarlem de grote attractie voor binnen, en buitenlandse bezoekers. Maar wanneer de tunnel geopend is, zullen vele touringcarondernemers toch ten naar het nog vrijwel „blanke" bloembollengebied van Noord-Holland organiseren, zodat een spreiding van de bloembollendrukte kan worden verkre gen. Daar komt de eerste jaren natuur lijk nog de attractie bij van het rijden door de nieuwe tunnel. Een ander belangrijk aspect is, dat net doorgaand verkeer dat van het wes ten of het zuiden van het land naar Groningen of Friesland moet, nu via de Velser tunnel kan rijden en daarmee een aanzienlijk kortere afstand hoeft af te leggen. De oude route via de Zuider-1 zeestraatweg was niet best en men werd voortdurend opgehouden, o.m. door het militaire vervoer. De grote hindernis van de Velser pont is nu opgeheven en velen zullen dus _de route door Noord- Holland prefereren. Ook toeristisch kan dit belangrijke gevolgen hebben. oewel al het mogelijke Is gedaan om het rijden in de Velser tunnel zo veilig mogelijk te maken, moet men er toch op berekend zijn, dat er in de tunnel ongelukken kunnen gebeu ren. Stremmingen zullen in deze fles senhals in het verkeersnet zo snel mo gelijk opgeheven moeten kunnen wor den en daarom beschikt men in de tun nel over twee takelwagens, welke ten behoeve van gestrande automobilisten nabij de tunneleinden zijn opgesteld. Het zijn een lichte takelwagen met aan de achterzijde een heivermogen van 3 ton en aan de voorzijde van 850 kilo en een zware takelwagen met aan de ach terzijde een hefvermogen van ongeveer 15 ton en aan de voorzijde van 3,5 ton. De bediening van beide wagens ge schiedt geheel hydraulisch. De maxi maal toegestane hoogte in de tunnel van 4,20 meter stelde bijzondere eisen aan de bouw van deze wagens, zodat zij afwijken van normale takelwagens. De firma Geesink in Weesp, die de takelwagens bouwde, leverde nog een derde wagen af voor de Velsertunnel, Het eerste begin van de bouw van de Velser tunnel dateert uit 1936, toen ir. A. Eggink, thans 'wwaswiwi hoofdingenieur-directeur van de directie sluizen en stuwen van Rijkswaterstaat, opdracht kreeg de bouw voor te bereiden. „Ik ben alleen begonnen en mijn bureau was een lege kamer in IJmuiden", vertelt hij ons. Zijn eenzaamheid heeft overigens niet lang geduurd, want reeds vóór de oorlog was het bureau uitgegroeid tot twee inge nieurs en twaalf technische ambtenaren. Het district tunnel bouw werd na de bevrijding omgezet in de directie sluizen en stuwen, waaraan thans ne gen ingenieurs en ruim hon derd ambtenaren verbonden zijn. De zetel werd verplaatst naar Utrecht, waar wij de tun nelbouwer in zijn werkkamer aantroffen. Ir. Eggink, een rijzige laco nieke vijftiger, zakelijk in zijn optreden, maar met een humo ristische twinkeling in zijn ogen, spreekt over de opdracht als over een dagelijkse boodschap bij de slager: een autotunnel te ontwerpen ter vervanging van de ponten en hiervoor een plaats uit te zoeken. De geko zen plaats is ongeveer het eni ge, dat van de vóór-oorlogse ipzet is overgebleven. Ook de bouwwijze (droge bouwput) is gehandhaafd. Voor het overige is er een geheel andere tunnel uit de bus gekomen. De strubbelingen bij de bouw zijn bekend;, eerst trad de mobilisatie als spel breker op, in 1942 legde de bezetter het werk stop et} na de bevrijding duurde het tot 1952 alvorens het grote werk eindelijk kon beginnen. „Waarom wij in 1941 toch begonnen zijn, weet niemand, u niet en ik niet, maat net gebeurde. De vlag werd gehesen er was geen enkele Duitser bij en de dragline greep de eerste hap grond. Daarna hebben we een heel gezellige lunch gehad; alle vrouwen hadden iets meegebracht"aldus Jer7tSBh In de tussenliggende jaren zat hij niet stil; na de oorlog werd riVnrr, goflr\en met de opbouw van het staatsvisserijbedrijf te IJmuiden, aa na volgde o.m. de sluis bij Spijkenisse. Nu het werk in Velsen bijna raaar is al zal men nog een jaar nodig hebben voor de afbouw heeft i„-eeiL ®nt?e andere projecten op zijn programma staan, o.a. de s ifh.f H.5E Hagesteijn. Zijn eerste grote werk na Velsen zal de sluis t aringvliet zijn. Hij is tevens bezig met een aquaduct voor de Ringvaart in de rijksweg 4a, waarbij het kanaal in een betonnen bak aver de weg geleid wordt. De bouwer van de Velser tunnel werd in 1904 te Steenderen geboren Nadat hij m Delft was afgestudeerd, werkte hij o.a. een jaar in Curagao waarna in 1930 zijn entree bij de Waterstaat volgde. Bijzondere ervaringr i bij de tunnelbouw opgedaan? „Ja, de laatste weken", zegt ir. Eggink. „Ik weet nu, dat een tunnel bouwen veel gemakkelijker is dan een tunnel openenbij de bouw kun je alle bezwaren ondervangen, bij de opening niet" Ir. Eggink is overigens wel aan belangstelling gewend; in de afge lopen jaren kwamen 80.000 belangstellenden naar de bouw ijken, o.w 3.000 buitenlanders. Over het resultaat van zijn werk spreekt hij met rus tige zelfverzekerdheid. „Er worden 15.000 auto's per dag verwacht, ter wijl de tunnel evenals die in Rotterdam er 60.000 kan verwerken Het hele verkeer over het Noordzeekanaal bedraagt thans 22.000 auto's per dag; we kunnen dus wel even vooruit. Hoe lang? Het heeft weinig zin prognoses van het verkeer te maken. Maar voorlopig zullen we geen last hebben". Met deze overtuiging neemt ir. Eggink straks afscheid van wat wij bijna zijn levenswerk genoemd hadden. „Zo kan ik het nog niet zien" zegt hij. „Ik heb nog twaalf jaar voor de boeg; wie weet wat me allemaal nog te wachten staat". Tussen de luchtverversingstorens op de beide oevers van het Noordzeekanaal ligt de Velser tunnel, een onder-water-weg voor auto en trein. Hij passeert op grote diepte een der belangrijkste waterwegen van ons land. Voor autorijdend Nederland is het morgen een heuglijke dag. Aan het wachten voor de pont bij Velsen over het Noord zeekanaal, dat handenvol geld kostte, is voor eens en altijd een einde gekomen. Ongehinderd kan het verkeer voor veruit het grootste deel beroepsvervoer het Noordzeekanaal passeren. Per dag ongeveer 12.000 voertuigen. In enkele jaren zal, naar verwacht wordt, de capaciteit van de tun nel, die op 60.000 voertuigen be rekend is, tot 15.000 voertuigen dagelijks zijn opgevoerd. Die toe name wordt niet alleen verklaard door het feit, dat jaarlijks het aan tal auto's groter wordt, maar ook doordat de tunnel het verkeer, dat de kop van Noord-Holland, de Zaanstreek of het industriegebied rondom de IJmond tot bestemming heeft, zal aantrekken. De tunnel zal niet alleen het „oude" verkeer van de ponten en van de sluisweg bij IJmuiden krijgen, maar ook het veer bij Buitenhuizen (nu aan een verbeterde en op de tunnel aansluitende rijksweg 6 Amster dam—Velsen gelegen) vijftig per cent van zijn dagelijkse klandizie ontnemen. Verder zullen dagelijks ongeveer tweeduizend voertuigen van de ponten bij de Hembrug en over het IJ te Amsterdam naar de tunnel in Velsen rijden om daar het Noordzeekanaal over te steken. Nu doet zich echter bij Velsen de moeilijkheid voor dat de wegen in Kennemerland, waarin de tunnel gelegen is, op een dergelijk intensief en steeds toenemend verkeer met benekend Zoals de zaken er thans voorstaan, kunnen zij het verkeer van zo'n omvang niet verwerken. Van de nieuwe njks- weg nummer 9, waarvan de tunnel deel uitmaakt, is zowel ten noorden als ten zuiden van de tunnel slechts een klein stukje gereed. Vooral aan de zuid zijde mankeert het aan grote snelwegen voor het doorgaande verkeer, mankeert het vooral aan wegen buiten Haarlem om. Zolang die wegen er met zlJn> fungeert Haarlem als een fuik, waarin het verkeer óf via de rijksstraatweg dwars door de binnenstad, öf via de Delftlaan in de westelijke bebouwing van de stad terecht komt. Aan de noordzijde is de toe stand niet zo benard. Ofschoon ook daar in de on middellijke omgeving van de tunneluitritten een stad gelegen is Beverwijk ondervindt het verkeer er weinig hinder. Het wordt via een nieuw stuk rijksweg 9 huiten deze snel groeiende stad geleid naar de rest van Noord-Holland. Het voor Beverwijk en zijn industriegebied bestemde verkeer zal het voorlopig zonder goede op de rijksweg aansluitende wegen moeten doen, omdat de wegen in het centrum van deze stad nog niet zijn gesaneerd. Ook in het noorden ontbreekt nog veel. Er zal nog heel wat water van het Noordzeekanaal over de nieuwe tun nel moeten vloeien vooraleer de hoogstnoodzakelijke wegen in Kennemerland zijn aangelegd. Wij schreven al, dat van een aangepast wegen net ten zuiden van de Velsertunnel, dat het westen en het zuiden van Nederland met Noord-Holland-boven-het-Kanaal moet verbinden, vandaag de dag nog maar weinig valt te bespeuren. Het wegvak TunnelHaarlem van de oude rijksweg nummer 9 is ten enenmale onvoldoende om het ver keer te verwerken. De Rijkswaterstaat is dan ook bezig met de aanleg van een nieuwe weg met twee dubbele rijbanen van elk zeven meter, die moet aansluiten op de Delftlaan in Haarlem. Een ge deelte daarvan is klaar, maar ter hoogte van Sant poort houdt de prachtige TFT brede weg plotseling op. W C2J6I1 lUCt Vandaar wordt het verkeer als door een flessenhals over Dfln CfTiasit de smalle oude rijksweg door ddlXgcpaSL Haarlem geperst, hetzij via de rijksstraatweg in Haar lem, hetzij via de Delftlaan, die de gemeente Haar lem tot negen meter heeft laten verbreden. In beide gevallen gaat het verkeer door de Haarlemse binnen stad, omdat er geen randwegen zijn. Wel is er ten oosten van Haarlem een dergelijke randweg geprojecteerd, waarlangs in de toekomst het interregionale verkeer snel en zonder moeilijk heden naar Amsterdam, Den Haag en Rotterdam kan rijden, maar wanneer met de aanleg ervan zal wor den begonnen valt niet te zeggen. Volgens een voor lopig project verlaat hij een aantal kilometers ten zuiden van de tunnel langs een enorme verkeers- rotonde, die er ook nog niet is, rijksweg nummer 9, loopt dan ten noorden en ten oosten van Spaamdam naar de Verenigde Grote en Kleine Polders onder Haarlemmerliede en Spaamwoude, kruist de weg Amsterdam—Haarlem en koerst vervolgens in de richting van Sassenheim, waar hij zal aansluiten op rijksweg nummer 4 AmsterdamDen Haag. Het ontbreken van deze grote snelweg heeft bij voorbeeld tot gevolg, dat het verkeer uit het zuiden van ons land gebruik moet gaan maken van de bestaande weg door de Bloembollenstreek. Het is een weg met veel bochten, die slechts op enkele plaatsen en over weinige kilometers voor inter regionaal verkeer geschikt is. In Haarlem begint voor de automobilist op weg naar de Velsertunnel de misère opnieuw, een misère, die door het ont breken van een oostelijke stadsrandweg maar al te zeer wordt gevoeld. Nu is er ook nog een weg ten westen van Haar lem geprojecteerd een zogenaamde weste lijke randweg die in het streekplan voor Zuid-Kennemerland als regionale weg is aange wezen, hetgeen ten duidelijkste wordt gedemon streerd door het feit, dat hij getraceerd is vlak langs en ten dele door de westelijke bebouwing van Haar lem en door het oosten van Overveen om op een niet zover ten zuiden van weg door de Bloem- O eens een regionale weg. In het noorden van Haarlem krijgt de westelijke randweg een ver binding met de Delftlaan. Het komt er dus op neer, dat hij te zijner tijd de weg door de Bloembollen streek via de Delftlaan en rijksweg nummer 9 ver bindt met de Velsertunnel. Hij zal, zolang de weg ten oosten van Haarlem niet klaar is, niet een regio naal, maar een interregionaal karakter krijgen, een interregionale snelverkeersweg, die door dichte be bouwingen gaat. De westelijke randweg wordt in twee fazen aangelegd. Aan één fase is men althans bezig. Hoe staan de zaken aan de noordzijde van de tunnel er nu voor? Ter vervanging van de oude rijksweg nummer 9 is tussen Beverwijk en Uitgeest over een afstand van zes kilometer de westelijke baan van een geheel nieuwe rijksweg aangelegd. De baan is ruim zeven meter breed, heeft aan één zijde een doorgaande parkeerberm van bijna drie meter breed en aan de andere kant om de tweehonderd en vijftig meter parkeerhavens. Vanuit de tunnel rijdt het WP(TPT1 9n„ verkeer deze nieuwe rijks- Cgcu «uil weg 0p via een halve klaver- bladconstructie. In de weg van Beverwijk, dat klaar is, een bij Sint-Aagtensdijk, dat eveneens gereed is, een overgang op een punt, waar de Zaanlandse Com- municatieweg over de rijksweg wordt heengeleid, en een viaduct over de spoorlijn AlkmaarAmster dam en de provinciale weg LimmenUitgeest Zaandam. Het viaduct onder de Zaanlandse Com- municatieweg moet nog worden gebouwd, terwijl van het honderd en dertig meter lange viaduct over de spoorlijn en de provinciale weg bij Uitgeest slechts de westelijke helft klaar is. Omdat de nieuwe rijks weg UitgeestAlkmaar pas over ongeveer vier jaar klaar zal zijn, wordt het verkeer na het halve viaduct bij Uitgeest via een klaverbladconstructie naar de verbrede en verbeterde provinciale weg geleid en vandaar via Limmen, waar de rijksweg Beverwijk Limmen de provinciale weg ontmoet, over de rijks weg naar Alkmaar. Over de nieuwe rijksweg UitgeestAlkmaar nog het volgende: de weg, getraceerd tussen de bestaande rijksweg (LimmenAlkmaar) en het Noord-Hollandsche Kanaal, zal met een brug over een uitloper van het Alkmaarder en Uitgeester Meer linea recta naar een verkeersplein ten zuiden van Alkmaar lopen. Ten wes- X/WKi-nrlina- ten van de stad krijgt li weg naar Den Helder en zienlijke toename van (tunnel) verkeer tussen Beverwijk en de Zaanstreek verwacht werd is de weg BeverwijkBuitenhuizenZaanstreek in een drachtige samenwerking tussen rijk en provincie belangrijk verbeterd. De Provinciale Waterstaat van Noord-Holland verbeterde de weg van de Zaan streek naar de pont bij Buitenhuizen, terwijl de Rijkswaterstaat naast de polderweg Buitenhuizen Beverwijk een gloednieuwe weg van zeven meter aanlegde. Wat er dus aan wegen eigenlijk klaar is, is bitter weinig. Hier zijn gedeelten van nieuwe wegen aangelegd en daar werden bestaande wegen verbreed en verbeterd. Maar nergens is de brede visie van de planoloog gerealiseerd, met name is zij niet gerealiseerd in de omgeving van Haarlem, waar door deze stad, die al met zoveel plaatselijke ver keersproblemen te kampen heeft, situaties zijn of worden opgedrongen, waarvoor zij maar moeilijk aansprakelijk kan worden gesteld. Toen vele jaren geleden begonnen werd aan de bouw van de Velser tunnel, kreeg de N.V. Multifilm in Haarlem opdracht om van dit gigantische werk een film te maken. De huidige directeur van Multifilm, de heer E J. Verschueren, heeft het draaiboek ge maakt en regelmatig heeft men bij het tun nelcomplex opnamen gemaakt. De gehele film, waarvan de regie in handen is van de heer H. Hoving, zal ongeveer 20 minuten duren. Van de vele duizenden meters film, die zijn opgenomen, zal slechts ongeveer 600 meter gebruikt worden. In de film wordt een overzicht gegeven van de technische ontwik keling ven het tunnelproject en een verkla ring van de noodzakelijkheid van de tunnel. Het is niet onmogelijk, dat er ook van de officiële opening enige beelden in de film verwerkt worden, maar het sluitstuk zal worden gevormd door een beeld van het verkeer, dat de tunnel gebruikt. Een maand na de opening van de tunnel zal het filmpje gereed zijn. Het is de bedoeling het speciaal voor lezingen en ontwikkelingsavonden te gebruiken. Als u panne hebt aan uw auto krijgt u bezoek van de op deze foto afgebeelde kolos, die uw wa gentje de tunnel uitsleept. Oh, maar u staat in de tunnel met een wagen met veertig ton lading er op. Een echte auto dus. Nou, die sleept-ie ook weg. Met gemak. een gecombineerde was-, sproei- en platformwagen, die al de bijnaam van „duizendpoot" heeft gekregen. Op het dak zit een hefbaar montageplatform, met behulp waarvan de lampen in en buiten de tunnel in de verlichtingsarma turen verwisseld kunnen worden. Aan de rechterzijde van de wagen be vinden zich vijf ronddraaiende borstels voor het schoonmaken van de zijwan den van de tunnel. In deze borstels is een toevoerleiding voor water en zeep gemonteerd. Tijdens het schoonmaken borstelen de borstels de wand schoon, waarna deze wordt afgespoten met schoon water en afgezeemd met een rubber slab. Onder de wagen bevindt zich een roiborstel met waterspoeling voor het schoonmaken van het wegdek. Aan de voorkant zit een pomp met sproei-inrichting voor het afspuiten van het wegdek. De „duizendpoot" beschikt over een watertank tot een inhoud van 3.OOI liter, tanks voor vloeibare zeep en bergruimten voor het opbergen van reserve-lampen en verlichtingsarma turen. Voorts is in de wagen een tank aanwezig met schuimvloeistof, waar door in combinatie met pomp en wa tertank de auto tevens gebruikt kan worden bij het blussen van branden. Aan de zijkanten van de wagen zitten voorts kleine uitklapbare platforms, die gebruikt kunnen worden bij werk zaamheden aan de in de tunnelwan- den gemonteerde verkeerslichten. In de nachtblauw geschilderde pla fonds van de tunnelmoten, die door deze kleur een grotere ruimte sug gereren, zijn voor de verlichting T.L.- buizen aangebracht. In iedere rtjruim- te zitten twee reeksen armaturen, in iedere reeks op onderlinge afstand van 4,50 meter. Ze zitten in nissen en staan in een schuine stand naar voren in de rijrichting, zodat zij door de automobi list niet te zien zijn en hun licht voor hem uitwerpen. Overdag, als het buiten volop licht is, is in de tunnel de ver lichting volledig ingeschakeld, maar 's nachts kan met een gedeeltelijke verlichting worden volstaan. Om overdag de overgang van het zon licht buiten de tunnel naar het kunst licht in de tunnel geleidelijk te doen verlopen zijn de toegangswegen naar de tunnel over de laatste 150 meter over dekt met een rasterwerk van beton. De constructie is zodanig, dat, ongeacht de stand van de zon, nooit direct zonlicht op de rijweg kan vallen. Het licht wordt door dit rasterwerk gefilterd, terwijl men, door het gebruik van steeds don kerder kleuren naarmate men dichter bij de eigenlijke tunnel komt, nog een verdere tempering van het buitenlicht heeft weten te bereiken. De wanden van de tunnel zijn in een zachte tint blauwgroen geschilderd. Met opzet heeft men de tunnelwanderï niet, zoals in Rotterdam, met tegels be kleed. Dit zou veel kostbaarder zijn ge worden en bovendien ondervinden de automobilisten nu geen hinder van de glinstering der tegels. De zacht glanzen de wanden blijken rustiger voor het oog te zijn, zodat het prettiger en vooral veiliger rijden zal zijn in de Velser tun nel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 17