[eric de noorman Toch kregen wij gelijk Redacteuren fantaseerden een tunneldie duizenden mensen naar het Noordzeekanaal lokte Goedkope timneltocMen Beverwijk-IJmuiden i H Haarlemse arts voor rechtbank wegens overtreding wettelijke bepalingen K ru is woord raadse l SI De NOVIB in Noord-Holland Roep der ruimten sS3 I NAAIMACHINES HERINNERING AAN 1 APRIL 1929 „De Velser tunnels" Scliotli Stuntverhaal van onze courant gil v. Empelen c) Voorlichting aan burgemeester ter Provinciale Griffie te Haarlem Kroniek van toat in 5 jaar werd Verricht Bloemwerk Tuinaanleg VACUPAN-AFFAIRE TELEVISIE PHILIPS - ARISTONA VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1957 PAGINA 7 Inbraak Paraplu's Outillage tuinbouwbedrijf Muzikale festiviteiten in Haarlem Bij gelegenheid van tunnelopening Zonder meer? FRANSE EN ITALIAANSE HAARMODE Oplossing kruiswoordraadsel van donderdag H. J. MAERTEN5 N.V. ik Wielrennen Om de „Grote Tunnel- prijs" 14444 En toch hebben we gelijk gekregen, al is het dan na acht en twintig jaar. Morgen immers wordt de tunnel onder het Noordzeekanaal bij Velsen officieel in gebruik genomen. Onze lezers zullen zich ongetwijfeld herinneren, hoe onze courant op dit heuglijke feit reeds gepreludieerd heeft op 30 maart 1929. Misschien heeft men ergens in de schuur of op zolder nog wel een exemplaar van die courant. Dan kan men met eigen ogen zien hoe de opening van de tunnel reeds in 1929 door onze courant Werd aangekondigd. Compleet met foto's en al. Foto's van de tunnel-in- en Uitgangen, foto's van een bus die door de tunnel rijdt voor een proeftocht, foto's van de oude en van de nieuwe toestand. Kortom: de nieuwe tunnel In woord en beeld. En in de courant van drie dagen later treft ge op nieuw een foto aan, ditmaal van een duizendkoppige menigte die getuige Wilde zijn van de plechtige opening. In het onderschrift van die foto biedt omdat het 1 april was. De opening van de Velsertunnel is het onder- Werp geweest van een van de meest geslaagde één april-grappen van de de redactie echter haar excuses aan, dat de opening niet kon doorgaan, Nieuwe Haarlemsche Courant. Met zeven foto s verlucht, prijkte op 80 maart 1929 de sensatie van het jaar in ons blau. De toenmalige redactie heett alle technische handboeken bij elkaar gebracht en doorgeworsteld, om maar een zo waarheidsgetrouw moge- lijke beschrijving te geven van „het geweldig werk in alle stilte tot stand gebracht". Ook in 1929 speelde het vraagstuk van de oeververbindingen al een belangrijke rol en men voelde reeds voor een tunnel onder het Noord zeekanaal. „Doch een oplossing voor de technische moeilijkheden was nog Steeds niet gevonden", schreef de re dactie toen. Hoe heeft men nog altijd volgens het stuntverhaal van onze courant des tijds een oplossing gevonden? Be trekkelijk korte tijd tevoren was in Berlijn een opzienbarende inbraak ge pleegd bij de Diskonto-Gesellschaft, waarbij de inbrekers gebruik hadden gemaakt van een door hen gegraven tunnel. Het Nederlandse ministerie van Waterstaat zou toen één van de knap ste speurders van de politie naar Ber lijn gestuurd hebben en deze zou erin geslaagd zijn de drie daders, de ge broeders Stass te grijpen. De Oudste van de drie broers was het technisch genie, dat de tunnelplannen had uitgewerkt en deze man werd mee naar Nederland gebracht, waar hij de Velser Tunnel Zou hebben ontworpen. Hij zou beloofd hebben tegenover iedereen zijn mond te houden, op straffe van overgeleverd te worden aan de Duitse politie. Een en ander zou ook de reden geweest zijn van het feit, dat de Duitse politie nooit meer dan twee van de drie gebroeders Stass heeft kunnen grijpen. Amsterdam Om Amsterdam niet te ontstemmen, werd in alle stilte met de tunnelwerk zaamheden begonnen. Binnen korte tiid was een voetgangerstunnel gereed. De ingang van de verkeerstunnel aan De Nederlandse Spoorwegen heb ben een verrassing in de vorm van goedkope tunneltochten voor de Beverwijkers en de IJmuidenaren. De nieuwe kilometer-berekening gaat namelijk pas op 1 november in, hetgeen betekent, dat men tot die da tum voor veertig cent van Bever wijk door de tunnel naar Santpoort kan om daar over te stappen naar IJmuiden. Een goedkope kennis making met de nieuwe route en. met de moeilijkheden, die men zal hebben om per trein naar IJmuiden te komen (ruim 20 minuten wachten in Santpoort op aansluiting!). Na 1 november zal de reis per trein naar IJmuiden en IJmuiden-oost belang rijk duurder worden. Evenals destijds bij de voltooiing van Je Maastunnels te Rotterdam heeft de N.V. De Technische Uitgeverij H. Stam ^„Jtaarlem in samenwerking met het en *tl®tituut voor middelbare I technici een uitgave gewijd WW Vr?,de Velseftunnfls. In dit boek ,,De Velsertunnels" geheten nruitSnrik g,®ge.vens verzameld, waaruit ook de leek zich een duidelijk beeld kan vormen van het grootse werk dat in Velsen door knappe ingenieurs en vakbekwame handwerkslieden werd verricht. Het boek, waaraan door de Rijkswa terstaat belangrijke bijdragen werden geleverd, bevat voorts een zeer groot aantal foto's en tekeningen waarbij ook de oude toestand gememoreerd door foto's van de Velser voetbrug, de nooit gebruikte raderpont en de kettl"SP°n- ten die het van 1906 tot 1?40 hebben uitgehouden, niet vergeten is Wist u dat de kosten van de autotun- nei met bijbehorende werken ongeveer vijf en vijftig miljoen gulden hebben bedragen en dat voor de spoorwegtun nel met aanleg van rails enz. zeven en vijftig miljoen gulden nodig was? Dat de verwerving van terreinen, de aan leg van wegen met viaducten en onder doorgangen benevens de verbreding van het Noordzeekanaal nog eens acht tien miljoen gulden hebben gevergd? Het is slechts een greep uit de schat van gegevens, die in „De Velser tunnels" is verzameld, een zeer verzorgde uit- ;ave, rijk gedocumenteerd en gebonden n linnen band met suggestieve opdruk. v.K. Advertentie Grote Houtstraat 47 - Haarlem Telef. 18036 Dames-Regenmantels Haarlemse zijde, was gemaakt in de toneelzaal van café Bloemoord in Vel- sen-noord. „Nu het werk geheel klaar is, is de oude gevel gesloopt en de in gang tevoorschijn gekomen", fantaseer de de redactie. Over de technische outillage van de tunnel treft men in de betreffende editie een hele verhandeling. De tunnel zou 5% meter hoog zijn en 7.35 meter breed. Meegedeeld werd, dat langs de tunnel- wanden buizen waren aangebracht die ook op de foto's werden getoond welke om de vijftig meter aansloten op verticale buizen, die voor de lucht verversing zorgden via ventilatoren. Als de motoren van de ventilatoren zouden uitvallen, zou automatisch een accu in werking treden, die in normale tijd door de motoren werd opgeladen. Tegelijkertijd zou dan een bord ver licht worden met het opschrift „moto ren stopzetten". Wanneer ook de accu's leeg waren en het verkeer in de tunnel (met stop gezette motoren) zou dreigen te stik ken, dan had men weer een aantal ver grote perronwagentjes ter beschikking, die in een uur tijds 350 auto's uit de tunnel zouden kunnen slepen. „In de praktijk zullen zich allicht nog enkele vraagstukken voordoen," schreef de re dactie geruststellend, „maar mocht het komen tot stagnatie, dan zijn de pon ten er vooreerst nog." Enige duizenden zijn de middag van die Tweede Paasdag In 1929 naar de oever van het Noordzeekanaal getrok ken om getuige te zijn van de plechtige opening van de tunnel, en om de „hoog ste autoriteiten van ons land" in le venden Hjve te aanschouwen. Onze fotograaf maakte een plaatje voor de volgende dag en de redactie volstond met een onderschrift. Velen uit Haar lem en omgeving herinneren zich nog die 1 aprilgrap van onze courant in 1929 en wij zijn er trots op onze lezers te kunnen aantonen, dat zelfs als de courant eens een enkele keer voor barig is, de werkelijkheid zich tenslotte toch wel weer aan onze fantasie aan past. Advertentie HEEMSTEDE, BINNENWEG 18, TEL. 3-80-80 De taptoe, die zaterdag 28 september op de Grote Markt gegeven wordt bij gelegenheid van de opening van de Vel sertunnel begint om kwart voor negen. De Grote Markt zal worden afgezet. Te- voren zullen <ïe drie deelnemende corp- sen een stertocht houden. Harmonie Crescendo vertrekt om tien voor half negen van de Gedempte Oude Gracht bij het Verwulft. het tambourscorpg van Bato op dezelfde tijd van de Grote Markt, en het Heemsteeds Fanfare corps „Eensgezind Excelsior" om tien voor half negen van het Kennemerplein. Aan het Tunnel Mars Show Festival op zondag 29 september om half twee aan de Orionweg, nemen 11 corpsen deel. Een bijzondere attractie is de uit deling van een journalistenpriis, die wordt toegekend aan het corps, dat de beste beoordeling van een jury. be staande uit drie journalisten, behaalt. Deze jury bestaat uit de heren W. Hel- verstejin. A. Hoogkamer en L. Hen driks. Zij zullen beoordelen on de vol gende punten: 1 discipline: 2 ordelijk en gericht marcheren: 3 algemene in druk: 4 de beste muziek. De prijs be staat uit een grote lauwerkrans met schild. Ook het publiek kan aan de beoorde ling deelnemen. Er zullen aan de Orion- weg 600 formulieren worden uitgereikt, waarop enige vragen gesteld worden, betreffende de prestaties van de corp sen. Aan het corps, dat de meeste stem men op zich vergaart, zal de publieks prijs 1957 eveneens een lauwerkrans worden toegekend. Zondag 29 sep tember om 8 uur 's-avonds zal op het parkeerterrein bij het Haarlemveld eveneens een taptoe gegeven worden. De gehele leiding is in handen van de heer W. van der Peijl. De attracties worden aangeboden door de Stichting „Haarlems Bloei". Wellicht is het goed er nog eens op te wijzen, dat de jury bestaat uit de heren Jos de Klerk, Gijs- bert Nieland en J. A. Rejjnhoudt. Advertentie Voor blijvend geluk naar de verlovingsringenspecialist MARTIN UITTENBOGAARD Schoterweg 35, Haarlem, Tel. 16261 Bel ons voor een afspraak. Een der foto s, die het stuntverhaal van 192.9 illustreerden: een autobus rijdt door de Velser tunnel Een vernuftige montage, waarvoor wij onze collega's van destijds gaarne een posthume hulde brengen. 4. De Skalde houdt verschrikt op met zingen als hij Ottars woedend bevel hoort. Ondankbareschreeuwt deze met een geweldige dreun op de tafel. „Mijn huis. uit! Hoe durf je tegen mij zo'n lied zingen,Jk heb U gewaar schuwd, Heer. Eerlijk is eerlijk", stamelt de Skalde bedremmeld. „Het is het enige lied dat ik ken, en kan ik het helpen dat mijn stem niet mee wil. Ge vroeg er zelf om". ,J\Iaar niet om dit", dondert Ottar. „Wij willen de naam Eric hier niet horen, bij Thor!" „O, is het 'm dat. Hoe kan ik dat weten", zucht de Skalde. „Vergeving, waarde Yarl. Ik wil graag iets doen om het goed te maken, want het zou jammer zijn, nietwaar, om de jonge kennismaking zo plots te moeten afbreken. Met een beetje «chippeze» zo* dat lied bijvoorbeeld ook op Ottar gezongen kunnen worden. Zal ik?" „Nee, spaar ons", gromt deze. „Goed, het zij je vergeven. Maar onthoud goed vriend, de naam Eric horen we hier niet graag. Yarl Ottar is zijn ejoen koning", „Ja, als dat zo is", knikt de Skalde, „ik wil het graag góep. maken. En daarom heb ik hier nog iets dat echt iets is voor een scherpzinnig man als gij". Handig vist hij een plat doosje te voorschijn met-een aantal figuur' tjes. „Ziehier een spel voor denkers en koningen". van onze Zoals in een deel van gisteren reeds bericht, heeft de of ficier van justitie bij de Haarlemse rechtbank donderdag twee geldboetes van 1.000 geëist tegen de Haarlemse arts, die in strijd met de wet op de tandheelkundige inrichtingen als tand arts zon zijn opgetreden en patiënten behandeld zou hebben in opdracht van het Vacupan-instituut in Rotterdam. De Haarlemse kantonrechter had de arts veroordeeld tot twee boetes van 500.- Behalve de verdubbeling van die straf eiste de officier van justitie ook ver beurdverklaring van de tandheelkundi ge instrumenten. De politie had die in beslag genomen tijdens de inval op 13 maart van dit jaar. De arts voerde in hoger beroep aan, dat hij zijn werk als tandheelkundige zelfstandig verrichtte en dus ook niet viel onder de wet op de tandheelkundi ge inrichtingen, die voorschrijft, dat een arts werkzaamheden voor een der gelijke inrichting moet melden aan de geneeskundige inspectie van de volks gezondheid. De arts had die melding nagelaten. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouwman, meen de echter, dat de verdachte zeer goed wist, dat hij patiënten van de Vacupan- kliniek behandelde, die uit Rotterdam naar hem toegestuurd waren. Zijns in ziens had de verdachte gewerkt „bin nen het kader" van een inrichting met een bedenkelijke reputatie. De oificier betreurde het, dat de mazen in de wet verhinderden, dat dergelijke inrichtingen gesloten worden. Een getuige-deskundige, de genees kundig inspecteur van de volksgezond heid m Noordholland, dokter A. P. N. de Groot, verklaarde dat hij de handel wijze van de verdachte medisch en ethisch niet verantwoord vond. De arts namelijk diende aan de patiënten die vanuit Rotterdam naar hem toe gestuurd zouden zijn zelfstandig narcoses toe en trok vervolgens hun tanden en kie zen. Tevoren hadden zij in de Rotter damse kliniek reeds „gehapt" voor een kunstgebit, dat tijdens de Haarlemse behandeling in Rotterdam werd klaar gemaakt. Na die behandeling werden zij opnieuw naar Rotterdam gebracht, waar een kunstgebit voor hen klaar lag. Met dat alles was een bedrag van 165- gemoeid: 145- voor de protese en 20- als doktershonorarium. De ge tuige-deskundige meende, dat een me dicus zich zelf die beperkingen op me disch gebied moet opleggen, die hij no dig acht in verband met zijn kennis en ervaring. Wettelijk is een arts welis waar bevoegd tot het trekken van tan den en kiezen en tot het toedienen van narcoses, maar het is gebruikelijk, dat die handelingen geschieden door specia listen. Er was een getuige, die verklaarde, dat de dokter hem niets gevraagd zou hebben en zonder meer met de narcose begonnen was. Toen de getuige weer bijkwam, waren zijn tanden en kiezen getrokken. Tevoren was hij in de Rot terdamse inrichting geweest. Een rheu- ma-patiënte, die regelmatig door de dok ter in zijn spreekkamer behandeld wordt en daar soms achter de schermen in een toestel gezeten horen kan, wat er voorvalt, verklaarde echter, dat er wel degelijk vragen gesteld werden, die onder meer betrekking hadden op de gevoeligheid van de patiënt voor de narcose. Enkele malen had de dokter ook geadviseerd om niet alle tanden te laten trekken. De Rotterdamse politie-inspecteur, die het onderzoek geleid had, verklaarde, dat het Rotterdamse instituut ook in strijd met de wet runners en brochures bezit om patiënten te be- editie wegen zich aan een behandeling te on derwerpen. De raadsman, mr. J. Schu ring, protesteerde tegen enige, zijn in ziens tendentieuze, opmerkingen van die getuige. In zijn pleidooi concludeerde de verdediger tot vrijspraak, omdat de wet naar zijn mening niet overtreden was. Voor het geval de rechtbank een andere mening zou huldigen, vroeg mr. Schuring haar aan de verdachte een principiële straf op te leggen. De wet op de tandheelkundige inrichtingen im mers regelt slechts de controle op het werken van artsen in tandheelkundige inrichtingen, maar niet werkzaamheden voor dergelijke instellingen. Mede in verband met een desbetref fende verzoek van de Rijwiel- en Mo torhandelaren Organisatie, stellen B. en W. van Haarlem de gemeenteraad voor de Verordering op de winkelslui ting zodanig te wijzigen, dat voor de winkels in rijwielen en rijwielonderde len de woensdagmiddag voortaan geldt als verplichte sluitingsmiddag. Advertentie Wagenweg 29, Haarlem, Tel. 20518 presenteertDe nieuwste Flatteuze houdbare coiffures Instltut de Beauté Haute Coiffure A Horizontaal: 1. verpakkingsmiddel; 5. nagerecht; 7. putemmer; 11. lichaams holte; 13. modern electronisch snufje; 16. traag; 17. koorgezang; 19. inwendig orgaan; 20. hetzelfde; 22. stookruimte; 24. selenium (afk.); 26. reus; 28. Frans pers. voornaamw.; 29. briefaanhef (Lat. afk.); 30. strafwerktuig; 32. boom; 34. iedere; 36. jongensnaam; 37. voortref felijk; 40. leeftijd (Eng.); 42. deel v. d. voet; 43. plan; 44. Europeaan; 45. cijfe ren; 49. gemeenschappelijke weide; 50. larve; 52. in orde; 53. plaats; 55. pers. voornaamw.; 56. soort zwijn; 58. broos; 60. maanstand (afk.); 62. jongensnaam; 64. schrijfgerei; 66. jongensnaam; 67. ooievaar; 70. eenmaal; 71. aaneengesloten rij; 73. rangtelwoord; 75. watervogel; 76. alpenweide; 77. gast. Vertikaal: 2. germ, godheid; 3. vogel; 4. soort schip (afk.); 5. ongedierte; 6. op- pervlaktemaat; 7. de somma van; 8. aro matische zelfstandigheid; 9. Ierland; 10. gewas; 12. meisjesnaam; 14. koraal eiland; 15. kleur; 18. duur van eb en vloed; 21. einde (Duits); 23. soort vaartuig; 25. zelfzuchtigheid; 27. steen; 28. plaats op de Veluwe; 29. volks overlevering; 31. meisjesnaam, persbu reau; 33. plaats in Friesland; 35. raam, lijst; 36. Engels lidwoord; 38. bijwoord; 39. ontkenning; 41. eikenschors; 45. droom (Fr.); 46. visnet; 47. keurig; 48. deel v.d. dag; 51. wiegen; 54. groep mu zikanten; 55. algemeen gebruik; 57. om hulsel; 59. land in Europa; 61. scheiding tussen zee en land; 62. edelknaap; 63. als volgt (afk.); 65. hoofd (Fr.); 68. meisjesnaam; 69. rivier in Utrecht; 72. here zij lof (Lat. afk.); 74. zangnoot. Horizontaal: 1. praeses - els; 2. lust - vasten; 3. ontmoeten; 4. Marne - oud; 5. traag - Rolde; 6. eu - Let - poen; 7. rek - lotion; 8. O.V. - long; 9. allerlei - nu; 10. re - toeteren; 11. oneens - abt. Vertikaal: 1. ploeteraar; 2. run - rue - Leo; 3. astma - kol; 4. etmaal - vete; 5. orgel - roe; 6. even - tollen; 7. sater - toets; 8. SE - opinie; 9. etnoloog - ra; 10. Ie - Uden - neb; 11. snijden - punt. Op een druk bezochte vergadering op de Provinciale Griffie in Haarlem, waar o.a. tientallen burgemeesters uit alle delen der provincie aanwezig wa ren, werd woensdag de Nationale Organisatie voor Internationale Bijstand (N.O.V.I.B.) aan de orde gesteld. De vergadering stond onder leiding van de Commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Holland, dr. M. J. Prin sen, voorzitter van het provinciale NOVTB-comité. Deze sprak er zijn vreugde over uit, dat zovelen gehoor hadden gegeven aan de oproep, nader geïnformeerd te worden over de Natio- Advertentie NIEUWE GROENMARKT 2 - TEL. 15229 NASSAUSTRAAT 5 - TEL. 15220 HAARLEM Een Nederlandse emigratieroman door Dirk van den Brink 50 u£e™°ur,egen scheen alle voorwerpen met een vet- i3ag besmeurd te hebben. Van de bomen de natte we"S de overtoUige waterdroppels neer op Zonder omwegen begon ik: i li' ,Marie. om je vader aan te spre ken over de aankoop van een stuk bouwland. Hij heeft grond m overvloed." Door de schemering heen zag ik, hoezeer ze ont stelde. „Doe het niet, Johan," zei ze met gesmoorde stem. JO T „Waarom met? Je vader kan toch niet meer zeg- gen dan nee?" Ze antwoordde met. Langzaam stapten wij voort. Het grint kraste on der onze schoenen. Toen reeds voelde ik het vaag aan, maar nu wéét ik het: Marie vreest haar vader. Bijna met de blin de vrees van een dier. Vóór mijn vertrek naar Nieuw- Zeeland heb ik haar gevraagd of ze me nó wil reizen zo gauw mijn bestaan daar verzekerd is. Een be lofte heb ik haar niet kunnen ontwringen. Ze heeft me alleen beloofd, te zullen schrijven. Waarschijn lijk ligt er in mijn nieuwe vaderland al een brief op me te wachten. Daar staat haar beslissing in. Maar hoe meer de reis vordert, des te sterker be gin ik er aan te twijfelen, of ze mij ooit zal toebe horen. O, ze is een goed meisje, Marie. Ik zal haar bij zijn missen. Maar kan ze de harde vrouw zijn van een emigrant? En zal ze kunnen optomen tegen de invloed van haar machtige vader nu hij haar voor zich alleen heeft? Enfin, we zullen zien. Zwijgend stapten wij voort. Nu en dan raakten onze armen elkaar. Als verstikt door de vochtige omgeving hoorde ik plotseling weer haar stem: „Vader zou het je nooit vergeven." Ik veerde op. „Vragen staat vrij, Marie! Wou je me bang ma ken?" Ze bleef even staan, en keek me aan met twee grote, hulpeloze ogen. „In het kerkportaal heb je gezegd, dat je vader om mijn hand zult vragen." „Dat zal ik ook." „Ais je dat ernst is, vraag hem dan niet om grónd." Haar houding overrompelde me toch wel even. Om mijn verlegenheid te verbergen, liep ik door en begon te praten. Ook mijn woorden werden door de motregen gesmoord. Misschien wel daarom klonk al wat ik zei, mat en weinig overtuigend, als een te vaak opgezegd lesje. Ik voelde me ook vermoeid. De eindeloze reeks tegenslagen van de laatste maanden liet ik de revue passeren. „Waarom moet jij me opnieuw voor een onoplos bare moeilijkheid plaatsen," zei ik bitter, „je vader zal zijn dochter weigeren aan de boer, die hem om land vraagt. Maar zal hij zijn dochter dan schenken aan een boer zonder land?" „Och," zuchtte ze, „jij begrijpt dat zo niet Wat heeft ze dat nog dikwijls gezegd: jij begrijpt het niet Bij mij thuis was de verhouding tot mijn ouders ook zo heel anders. Voor mjjn vader zou ik door het vuur willen gaan, niet uit angst, maar uit ach ting. Nooit zou vader mij dwingen door woorden of drei gingenhij dwong me eenvoudig doordoor dat hij er was! We waren de straatweg genaderd. Als op com mando knipten tegelijk alle straatlantarens vóór ons aan. De motregen toverde een vale lichtkring rond de lampen. Ze schenen gedompeld in grote glazen bollen, die gevuld waren met een zwak-gele vloei stof. Ongeveer tweehonderd meter verder lag Van Ber- kel's nieuwe boerderij. Weer stond Marie even stil. „Ga nu, Johan," zei ze, smekend bijna. Ik keerde mij naar haar toe en legde mijn handen op haar schouders. Wij keken elkaar in de ogen. Marie was bang, dat ze hier gezien zou worden. Overtuigd, dat ik het met mezelf niet eens was, zei ik; „Luister goed, Marie: de eerste donderdag in sep tember zal de gemeenteraad over mijn akker be slissen. Tot zo lang wil ik geduld hebben. Maar daar na spreek ik met je vader, hoe de beslissing ook uitvalt." Ze zuchtte van verlichting. Precies als in het kerkportaal legde ze de door weekte haren tegen mijn schouder. „Dank je, Johan," fluisterde ze. Voorzichtig drukte ik een kus op haar voorhoofd. Over de donkere binnenweg liep ik naar huis terug. De regen had opgehouden te vallen, maar bij de geringste ritseling van de wind viel er een ware stortbui van de bomen. Gedempt klonk het geklets van mijn laarzen op de modderweg. Een gevoel van grote ontevredenheid vervulde me. Het speet me dat ik voor Marie's aandrang was ge zwicht Door mijn bezoek aan Van Berkel uit te stellen, werd de moeilijkheid immers alleen ver schoven Waarom zou ik wachten op die raadsver gadering. Daar werd slechts gestemd over een zaak, die al maanden geleden beslist was. Nee, dat afwachten en dat ontwijken beviel me helemaal niet. Er diende gehandeld te worden. De eerste donderdag in september dus. Geen dag later. Op die bewuste donderdag reed ik 's avonds naar Vromans om de afloop van de raadsvergadering te vernemen. Vromans was een der afgevaardigden van de boe ren. Tegen middernacht kwam hij thuis. «Wordt vm'eoigd.) Advertentie nale Organisatie voor Internationale Bijstand. Nationale saamhorigheid was volgens dr. Prinsen voorwaarde voor internationale solidariteit. Hierna spraken prof. dr. E. de Vries en de heer H. Oosterhuis, lid der Eerste Kamer, respectievelijk voorzitter en vice-voorzitter van de N.O.V.I.B. Prof. de Vries onderstreepte het nationale karakter der N.O.V.I.B. door te ver- JI wijzen naar de oprichting ervan in 1956 I door Prins Bernhard en door de deel neming van ruim 60 nationale organi saties uit alle sectoren en alle levens kringen van ons volk. De N.O.V.I.B. wenst de internationale gerechtigheid door internationale soli dariteit te verhogen. De ontstellende nood in de onderontwikkelde gebieden van de wereld, een naamloze nood, dient een persoonlijke aangelegenheid van elke Nederlander te worden. Door nationaal de verantwoordelijkheid op zich te nemen van bepaalde gebieden die rechtstreeks zij het binnen het kader van de Verenigde Naties onder Nederlandse verantwoordelijkheid val len, dienen de persoonlijke bindingen met deze gebieden versterkt te worden. Voor twee ontwikkelingsplannen is de medewerking van de N.O.V.I.B. in geroepen: de financiering van een ont wikkelingsproject voor het gebied aan de rivier Néstos in het Griekse Thra- cië, waarvan de bevolking in kommer volle omstandigheden verkeert, en de verheffing van de bevolking in het nieuwe gebied Gezira tussen de Witte en Blauwe Nijl in de Soedan. „leieteea if in de wolken over de Amerikaans* Playtex Dress-Eez Waterproof broekjes. Zelfs na 116 keer wassen nog ais nieuw! En... ze blijven xtcht en soepel en absoluut waterproof. Je kunt xe krijgen in alleraardigste ruitjes rose, wit en bltuw. Oh, en vergeet di« Playtex achortjes en slabbetjes niet; echt iets voor jou en mij!" Zolang in de achtergebleven gebie den van elke 3 babies nog 1 sterft, van elke 4 jongens maar één een la gere school bezoekt, zolang vrouwen en meisjes nog een behandeling er varen, die ver beneden algemeen aan vaarde maatstaven ligt, is er een enorme taak voor het zoveel rijkere Westen. In het bijzonder voor West- Europa, dat bevoorrecht is door de invloed van het christendom, door zijn westerse beschaving en een grote technische ontwikkeling. De heer Oosterhuis legde er de na druk op, dat het de taak der N.O.V.I.B. is, de persoonlijke bewustwording van deze nood, die tegelijkertijd een drei ging voor het Westen zelf inhoudt, te stimuleren. Door middel van plaatselijke comité's hoopt men, in samenwerking met UNI CEF en UNESCO, een netwerk van werkelijk geïnteresseerden over het gehele land te leggen. Het provinciale comité staat onder voorzitterschap van de Commissaris der Koningin, dr. M. J. Prinsen. Secre taris is de heer C. Lijnzaad, directeur van de Stichting Noord-Holland voor Maatschappelijk Werk. Verder hebben leden van Gedeputeerde Staten en bur gemeesters van enkele gemeenten zit ting willen nemen in het comité, even als representanten van verschillende sooiaai-charitatieve AMERIKAANSE .HAUTE COUTURE" VOOR UW BABY verkrijgbaar bij babr-tpeciaalzakan, dro gisten en da baby-afdelingen yen grote xaken. Indien niet yerkrijgbaer, schrijf dan near da ImporteurJecq. Mot N.V. Afd. Playtex. Vondels». 93, Amsterdam. JJ De wielerwedstrijd om de „Grote Tun- nelprijs", die zondag in het kader van de sportactiviteiten rond de opening der Velsertunnel in het Beverwijkse sport park „Adrichem" wordt gehouden, be looft bijzonder interessant te worden. Want behalve de nationale achtervol- gingskampioen en de plaatselijke favo riet Ab Geldermans, zullen ook weg- kampioen Piet Steenvoorden uit Heem stede, Tour de France-renner Gerrit Voorting uit Roosendaal, de Haarlem mer Cor Bijster, de Sassenheimer Arend van 't Hof en tal van andere favorie ten aan de start verschijnen. De „Grote Tunnelprjjs" is beschikbaar gesteld door de stichting „650 jaar stad Beverwijk". De start is omstreeks vier uur en de afstand is 50 ronden (ca 60 km). Vooraf rijden 32 aspiranten een wedstrijd over 20 ronden (ca. 25 km) Advertentie Alle merken - dus ruime keuze

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7