Gelukwensen bij opening der nieuwe faculteit Aanvaring met vissers vaartuig door onderzee bootjager „Groningen" Hechte samenwerking tussen de universiteiten een klemmende eis KAAS Spanje heeft genoeg autos Nederlandse katoen in Venetië Wetenschappelijk peil gaat boven materieel gewin Voettocht van Pax Christi voor eindexamen candidaten j Een goede raad Hartelijk welkom aan nakomertje Openbare zitting marineraad Inschrijving opent 1 oktober De scheve toren van Bray I 1 »racht handen monteurs ware kunstenaars VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1957 PAGINA 9 Luitenant ter zee: Visser moet een koerswijziging hebben uitgevoerd Firato trok 154.000 bezoekers REDE VAN MINISTER CALS Examens MGR. ALFRINK ZONDAG VOOR RADIO F - fi? mmm doe meer met Huweiijkszwendelaar gearresteerd Weauooe opgelicht voor 25.000 gulden Duits-Nederlandse week in Krefeld Eist exposeert roemrijk Romeins verleden Amerikaanse export inzake een probleem dat velen thans bezig houdt Dit strandpaTcje - al klaar voor de volgende zomer - oogstte veel succes op de deze week gehouden Prima Mondiale del Coto- ne" in Venetië, Op dit internationale katoenfestival wer den shows gehou den van model len uitsluitend ver vaardigd van ka toenen textiel, met inbegrip van flu weel. Tussen Japan Spanje, België, Frankrijk, Ameri ka, Italië, Zwitser land en andere landen sloeg Ne derland lang geen slecht figuur. Men prees de draagbare eenvoud der mo dellen tussen veel interessants, dat echter mee. spec taculair was dan geschikt voor het gewone leven, waar het in de realiteit, dus ook voor de handel, toch eigenlijk op aan komt. Het strand-ensemble van de foto (model Sturka), gedragen door de Nederlandse mannequin Maud Neefs, vertoont een dessin ontworpen door een Franse schilder, die aan de Middellandse Zee-kust woont en al het heerlijks van dien in de tekening en het dessin heeft trachten te verwerken. (Van onze speciale verslaggever) Honderden goede wensen vergezelden donderdagmiddag de officiële opening Van de faculteit der wis- en natuurkun de aan de katholieke universiteit te Nij megen. Honderden handen hebben haar Vertegenwoordigers mogen drukken. In een onafgebroken rij trokken de velen, die in de aula de academische zitting hadden bijgewoond, nadien langs mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop van Btrecht en voorzitter van de St.-Rad- boudstichting, mgr. prof. dr. R. R. Rost, voorzitter van de raad van be stuur, dr. J. P. A. Hoefnagels, presi dent-curator, prof. dr. W. K. M. Gros- souw, rector magnificus, en prof. dr. A. G. M. van Melsen, dekaan van de Nieuwe faculteit, die in het pre-klinisch instituut op Heyendaal recipieerden. He Vras een bonte schare van hoogleraren, 'eden van de wetenschappelijke stal, "ud allumni, studenten en vele anderen, die deelden in de vreugde, nu de Ka tholieke universiteit ,,de universitas reikt heeft en de weg naar de vol senheid is ingeslagen", /0?„J,,„htisro tor-magnifieus het tijdens de p bijeenkomst uitdrukte. Nadat in de aula /^eenvolgens het woord was gevoerd door mgr. r-ost, tngr. Alfrink en de irunister van O K. on W mr. J. M. L. Th- Cals- aan vaardde de president-curator het meu- We gebouw, hierbij opmerkend, dat de Universiteit thans wel een zeer grote VerantwoordelUWield.°P Z!ch, heeft geno men die slechts gedragen kan worden door'samenwerking van allen. Ondanks deze verantwoordelijkheid had dr. Hoef nagels reden tot grote dankbaarheid, toen hij terugdacht aan het moeizame begin var de universiteit en aan mgr. Hoogveld, die bij het derde lustrum de oprichting van een vierde en vijfde ïa- culteit als bijna iets hopeloos beschouw de. MThans echter mogen wu het jong- ste lid van het gezin welkom heten aldus de president-curator, die de nieuwe faculteit een eervolle plaats tussen de andere faculteiten toewenste. Ook prof. Grossouw verwijlde bij de wieg en noemde de nieuwe faculteit een ..nakomertje", dat door de oudere hoewel nog niet vergrijsde gezins- e4en met tedere zorg zal worden om- •"'ligd. Of die tedere zorg overigens no dig is? De groei van het vorige „na komertje" heeft hij de ouderen mis schien zelfs jaloersheid gewekt. De rec tor-magnificus noemde het een gebiKKig feit, dat de universiteit haar voltooiing zo spoedig bereikt, omdat de betrek kelijke eenzijdigheid van de geestes wetenschappen nu volledig wordt op geheven en er een dialoog kan ontstaan tussen de twee grote wetenschappen, welk gesprek steeds dringerder wordt. Bijzonder sympathiek klonken de ge lukwensen van prof. dr. J. A. C. van Pinksteren uit Utrecht, die, als voor zitter van het interfacultair overleg, speciaal prof. v. Melsen als dekaan van de nieuwe faculteit welkom heet te in het overleg met de zusterfacul teiten van Leiden, Groningen, Amster dam, Utrecht en de Vrije Universiteit, welke zich mede verheugen over de dringend nodige uitbreiding van onder- wijsmogelijkheid. De behoefte aan aca demici neemt steeds toe, aldus prof. v. Pinxteren, het aantal studenten eveneens, maar de accommodatie en de omvang van de wetenschappelijke staf blijven hierbij achter. Een nu merus clausus in de toekomst is niet meer alleen een dreigend spook. De taak van de nieuwe faculteit is niet gemakkelijk, maar het is een grote vol doening, te mogen meewerken aan de uitbreiding van de wetenschap Spr. besloot met de verzekering, dat de zus terfaculteiten het werk van de nieuwe faculteit met grote belangselling zul len volgen. Prof v. Melsen tenslotte zag zijn nieuwe faculteit niet helemaal als een borelingske", want zij kon reeds spre ken en deed dit om dank te brengen aan allen, die haar hebben voortge bracht, en aan de vele „peetooms", die aan haar wieg hebben gestaan. De nieuw faculteit heeft volop reden van bestaan en zal zich onbevooroordeeld wijden aan de wetenschap, in vriend schap en onderlinge liefde met de an dere faculteiten van de universiteit en met de zusterfaculteiten elders. „Ons bindt de gemeenschappelijke liefde voor de waarheid." Zich tenslotte tot de studenten richtend, liet prof. v. Melsen de vraag „Wat gaan wij er van maken?" onbeantwoord. „Wij we ten het nog niet. Wij weten alleen, dat wij onze uiterste best zullen doen, on ze best In Dei Nomine Feliciter." ln de grote aula van de R.-K. Universiteit te Nijmegen is tijdens een officiële zitting de nieuwe wis- en natuurkundige faculteit geopend en is tevens het provisorium in gebruik genomen. Hier ziet men de aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B J Alfrink voorzitter van de Sint-Radboudstichting, tijdens de officiële openingsrede. Op de voorgrond (derde van links) mr. J. M. L. Th. Cals, de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. De Firato is donderdagavond in het R.A.I.-gebouw gesloten en heeft in to taal ruim 154.000 bezoekers getrokken, dat is 30.000 meer dan in 1956. Ongeveer 50 pet van het aantal belangstellenden waren vaklieden. Ook het bezoek uit het buitenland, o.m. uit Rusland was aan zienlijk. Vele buitenlandse diplomaten maakten een oriënterende tocht over de tentoonstelling. Tiidens de Firato is zeer veel verkochtf zowel voor de Nederland en markt als die voor het buitenland, zo werd van de zijde van de organisatoren meegedeeld. fr* i Mr J M D. Th. Cals, minister van ondl'rwiis 'kunsten en wetenschappen, hetn donderdag ter gelegenheid van - TflCUUCH Universi- de opening van de faculteit der wis- V°9er onderwijs Ml plaats van een vermindering j}et aantal studenten een sewemse dTang naar hoger onderwijs bleek te hestaan, die een overbevolking van °tize universiteiten en hogescholen Veroorzaakte. De regering deed daar- °ni wat zij kon om deze toeloop op Verantwoorde wijze op te vangen. Als Vvd-alumnus van deze universiteit Verheug ik mij over haar groei en bloei V-atuurlijk in bijzondere mate, zo zei sPr., maar ook als minister van onder lijs, kunsten en wetenschappen geeft geboorte van een nieuwe faculteit van de natuurwetenschappen mij alle rede. tot blijdschap en dankbaarheid. De minister zeide het een wijs be- 'eid te achten deze nieuwe faculteit vp bescheiden schaal te beginnen en Geleidelijk op gang te brengen De Grote belangstelling, van de maatschap pij voor de natuurwetenschappen houdt Pbtners ook een gevaar in. Zij worden ®er .gewaardeerd om hun praktische resultaten dan als wetenschap, aldus *Pr. Men is bereid de wetenschap te steu- jjen, maar nog te veel uitsluitend in de hoop op materieel gewin. Ook zeer yele studenten laten begrijpelijker wijze de keuze van hun studie sterk beïnvloeden door de maatschappelijke vooruitzichten, die deze hun biedt. De Universiteit komt hierdoor onder de druk te staan van alle mogelijke en wellicht zelfs enkele onmogelijke maatschappelijke verwachtingen en z-' daaraan te veel toe, koste va. anders gaan dan ten KOSte van haar meest wezenliike taak' t6 SkkeZ *e?efenen en verder ,He? la verheugend, dat u1- S li t universitaire kring veld wint en dat de maatschappij afstand begint te doen van eisen die Zo de universiteit daaraan zou voldoen! de academische vorming tot een hogere Vakopleiding zouden stempelen. Snr betoogde dat klemmender wordt •e eis van een hechte interuniversitaire S'nwerking waarhij inzichten w„r- uitgewisseld, waarbfl het weten- Aan de Rijksuniversiteit te Leiden Zijn geslaagd voor het doctoraal exa- Uien Ned. recht mej E de Wjlde te Leiden en de heer T. 'j. (je Mol te Rot terdam; voor het doet ex theologie mej. M. C. Jongeling te Óegstgeest; voor het cand. ex. geschiedenis de heer J. Huizinga te Leiden. Gepromo veerd tot doctor in de wis- en na tuurkunde op proefschrift getiteld On 'ne phenomenological theory of linear relaxation processes", de heer J. Schra- geboren en wonende te Leiden. re promotie geschiedde cum laude. Ge promoveerd tot doctor in de wis- en "atuurkunde op proefschrift getiteld ••Onderzoekingen in verhand met de rol van een imidazoolgroep bij de wer- ijurg van ehymotrypsine", de heer D. ijL Brouwer, geboren te Rotterdam en mans wonende te Leiden. De promotie geschiedde cum laude. Eon Duitse sigarettensmokkelaar, de 1 j'-'urige Reinhold Kruse, die in 1951 en ■IS52 meer dan 61 miljoen Amerikaanse P^aretten uit Joegoslavië naar West- uitsland heeft gesmokkeld, is te Mün - en veroordeeld tot een boete van schapsbeleid met behoud van eigen verantwoordelijkheid door onderling overleg tot stand komt en waarbij, het mogelijk wordt studenten delen van hun opleiding aan andere universiteiten te laten volgen, zonder dat dit leidt tot een verzwaring van hun studie. Concentratie op de grondslagen kan, naar de minis ter zéide te hopen, ook een bijdrage leveren tot oplossing van het actuele vraagstuk van het baccalaureaat en In het algemeen van de verkorting van de studieduur. Verkorting van universitaire opleiding zonder verlies van het weten schappelijk peil lijkt slechts bereikbaar, wanneer de beperking van de stof ge paard gaat met een verdieping van de studie, aldus de minister. Advertentie en nimmer ruw of schraal Tube 95 et. Het is de Hamamelis die het 'm doet De Pax Christi-beweging in Neder land organiseert voor volgend jaar een speciaal voor eindexamencandldaten van middelbare scholen bestemde voettocht naar Dm Bosch. De data zijn al vastge legd: donderdag 10 tot en met zondag 13 april (Beloken Pasen). De tocht zal in korte dagroutes worden afgelegd met als vertrekpunten een aantal plaatsen op ongeveer 25 kilometer van Den Bosch. Als onderweg te behandelen gespreks- V mtK/fKKKfmi: '4Pi kV'.-;' s- - t De zware stormen van hel afgelopen weekeinde hebben een stuk van de pier te Bray, ongeveer 20 km ten zuiden van Dublin (Ierland), weggeslagen, waardoor de vuurtoren als een dronken man in de hoge golven kwam te staan. Advertentie (25 e«) 1 Cort vn oer_r Kaas is voedzaam en gezond 000 mark en tot betaling van de als- ta verschu'digde invoerrechten; In to- aai een bedrag van meer dan 3,5 mil joen gulden. (Van een correspondent in Spanje) Ter gelegenheid van de opening van de jaar beurs van de nijvere industriestad Bilbao heeft de Spaanse minister van han del de heer Ullastres, tegen over journalisten verklaard, dat hij geen enkele nood zaak aanwezig acht om de import van automobielen in Spanje toe te ataaJ}; Pjj deelde daarbij meiie, la* £et wagenpark in Spanje groot genoeg is om aan de b - hoefte te voldoen, ook al zou men dat op het eerste ge zicht niet zeggen. De grote vraag die er naar automo bielen bestaat, noemde hij kunstmatig en zou veel min der groot blijken te zijn, wanneer er voldoende auto's aanwezig waren. De minis ter zei onomwonden, dat Spanje geen deviezen heeft Sm c?u*0'.s te kopen en dat de Spanjaarden het moeten doen met de wagens die in het eigen land worden ge produceerd. Daarmee heeft do heer Ullastres opnieuw een van de nauwelijks ver klaarbare volkomenheden geaccentueerd, waarop de moderne ontwikkeling op het Iberische schiereiland af- StHet wagenpark in Spanje is namelijk zeer sterk ver ouderd. Veruit het meren deel van de auto s dateert van voor 1936 en het is een wonder dat die oude vehi kels nog rijden. De Span jaard is er evenwel bijzon der trots op. Hij poetst hem elke dag en wanneer er ook maar een schroefje los zit, gaat hij naar een garage om de hele wagen na te laten kijken. De Spaanse mon teurs zijn dan ook ware kunstenaars in hun vak. Met gebrekkig gereedschap sleu telen zij elk oud karkas weer in elkaar. Met vijlen en handboren fabrieken zij de ingewikkeldste onder delen om de modellen uit de praehistorie van de automo biel op de weg te houden. Men ziet de fraaiste wagens uit de jaren tussen 1920 en '30, Pegasso's, Bugatti's, Lan- cia's, Hotchkisses, Salmsons, Hispano-Suiza's en Citroëns, met een grote souplesse over de slechte wegen glijden, als kwamen zij zo juist uit de fabriek en moest het ge stroomlijnde Amerikaanse model nog worden uitgevon den. "Wanneer men een mo- derne wagen ziet verschij nen, dan zit er honderd te gen een een buitenlander achter het stuur. En zo dat niet het geval is dan kan men aan het nummerbord merken, dat het een wagen van het leger dan wel van de overheid is. Een autobezitter in Spanje geveer dertigduizend gulden, is een rijkaard. Een redelijke waarbij is bepaald, dat de- Spaanse Fiat eens zo duur is als de Italiaanse. Een auto mobiel is in Spanje nog steeds een luxe, een soort genotmiddel dat onbereik baar blijft voor de gewone man. Die kan zich hoogstens een motorfiets aanschaften. Vandaar dat men de laatste jaren bijna sterft van het lawaai van knalpotten en sputterende stoomfietsen. Gezien de hoge prijzen die in dit land voor auto's wor den betaald lijkt het een paradijs voor smokkelaars, die dan ook op alle moge lijke manieren trachten wa gens clandestien in te voe ren. Door uitermate strenge grenscontrole is dit vrijwel onmogelijk en vroeg of laat loopt een ieder die illegaal een wagen over de Pyre neeën heeft gebracht, tegen de lamp. Hij verkeert dan ook in een volslagen vogel vrije positie. Smokkel van een auto kan worden ge straft met een boete van on automobiel in de midden klasse kost in het land van Franco de lieve som van tenminste 15.000 gulden. Een Volkswagen, een kleine Mor ris of Austin brengen 13.000 gulden op. Alleen de kleine Renault en Citroen zijn iets goedkoper, omdat die in Valladolid en Vigo worden geassembleerd. Maar die kosten dan nog altijd 6000 gulden. Deze fabrieken wer ken met uitermate lange wachtlijsten en zijn voor de komende twee jaar reeds uitverkocht. Hetzelfde is het geval met de SEAT, de Fiat 1400, die in Barcelona in li centie wordt gebouwd. Hier voor is in de laatste vijf ja ren een enorme fabriek ver rezen, waar honderden wa gens 'per maand worden ge fabriceerd. Het bevreem dende is alleen, dat, terwijl het arbeidsloon in Spanje weinig meer dan de helft van dat in Italië is, de gene die een smokkelaar aanbrengt, mag rekenen op de helft van deze fabuleuze som. Daar staat tegenover, dat men met het smokkelen van een kwartet tweede hands auto's voor een heel jaar binnen is, zodat er al tijd lieden zijn die het pro beren. Een van de nogal eens gebruikte mogelijkhe den daartoe is een uitermate ingewikkelde. Men brengt een in goede staat verke rende auto legaal de grens over. In Spanje koopt men een heel oud vehikel voor de prijs van ongeveer dui zend gulden en trekt daar mee de bergen in. Daar waar de zee aan de voet van de berg spoelt en een grote diepte bereikt, rijdt men de oude auto van de berg af, in de hoop dat hij de diepste diepten van de zee zal be reiken. IJlings klautert men de wagen achterna, duikt zelf voor een ogenblik in het koele water en gaat dan met een nat pak langs de weg staan liften. Nog drui pend van het zeewater gaat men een uitvoerig verhaal over de buiteling in zee aan de Guardia Civil vertellen en als men geluk heeft en de oude auto niet uit zee wordt opgevist, dan wordt op het carnet aangetekend dat de auto die op dat moment echter nog rustig ergens in een garage staat is verongelukt. De eige naar kan dan proberen de wagen op valse papieren te verkopen en trachten de verzekeringspremie te incas seren. Een aantal Belgen hebben deze stunt uitgevon den. Het feit dat wij ze U openlijk kunnen navertellen bewijst, dat zij tegen de lamp zijn gelopen en hun driehonderdduizend peseta's aan de Spaanse staat hebben kunnen betalen. De Guardia Civil laat niet zo gemakke lijk met zich spotten en de Spaanse recherche evenmin. Neen, de Spanjaarden moe ten het voorlopig nog doen zoals een buurman van Uw correspondent. De man heeft een heel oud D.K.W.-tje ge kocht, het chassis en de mo tor grondig laten reviseren en er een mooie nieuwe car rosserie op laten bouwen; een gestroomlijnde, zoals hij heeft gezien op advertenties in buitenlandse bladen. Hij heeft er in totaal zeven dui zend gulden voor neerge legd. Maar dat heeft hij er voor over gehad, liever dan twee jaar te moeten wach ten op een nieuwe Renault. Nu hakkepuft hij in een mi niatuur slee, waarvan men door de vorm fabelachtige snelheden verwacht, met een sukkelgangetje naar zijn werk. Toch is hij uitermate gelukkig, want nu heeft hij iets om op te poetsen, en poetsen doen de Spanjaar den bijzonder graag. Alleen aan de buitenkant dan ech ter. thema is vastgesteld de christelijke soli dariteit (motto: „Zij en Hij zijn als Jij"). De gehele opzet is kennelijk geïnspireerd op de traditionele bedevaarten van Franse (en van elders komende) studen ten naar Chartres. De inschrijving voor de Voettocht Den Bosch wordt dinsdag 1 oktober a.s. geopend en eindigt definitief op 31 december. Aan de opening van de inschrijving wordt een officieel tintje gegeven, wanneei de aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink, nationaal voorzitter van de Pax Christi Beweging in Nederland, a.s. zondag 29 september van 12.55 tot 13 uur via de K.R.O. de voettocht zal aankondigen. Zondag 17 november as. op hetzelfde uur zal de bisschop-coadjutor van Den Bosch, mgr. W. M. Bekkers, via de K.R.O. een korte toespraak houden om de bevolking van Brabant gastvrijheid te vragen voor de pelgrims. De inschrijving moet aan het einde van dit jaar reeds definitief gesloten worden, omdat de organisatie van een dergelijke tocht bijzonder veel werk eist, dat eerst verricht kan worden wan neer het juiste aantal pelgrims bekend is. De K.R.O. zal tijdens de voorbereidin gen nog enige keren aandacht wijden aan de voettocht. Zondag 15 december zullen enige gespreksleiders het thema „christelijke solidariteit" behandelen; tijdens de laatste weken vóór de tocht zullen mededelingen en aanwijzingen voor de pelgrims ln het „katholiek nieuws" bekend gemaakt worden. De uit zendingen zullen omlijst worden met een Nederlandse vertaling van een lied van de Franse „zingende jezuïet" Aimé Duval, dat gedurende de tocht als pel grimslied gezongen zal worden. Inschrijvingen kunnen gesehieden bü pater F. J. Verkoelen o.m.i. VViisteiaan ód, Santpoort, met vermeld.iag van naam, leeftijd, geboortedatum, adres, klas en school. Inschrijfgeld ad 29,- t e g e 1 ij - kertijd te storten op giro 332157 van de Ned. Credietbank N.V., Haarlem met vermelding: „Voettocht Den Bosch" en naam van de trekker. De Haagse politie neejt een eenender- tigjarige huwelijkszwendelaar gearres teerd. De man, een Haagse autohande laar, wordt ervan verdacht een veertig jarige Haagse weduwe vijfentwintig duizend gutden onder valse trouwbe loften te hebben afgetroggeld. Hij was met de weduwe in contact gekomen door een huwelijksadvertentie. Door verhalen te fantaseren over een tekenbureau dat hij moest inrichten en over een luchtverversingssysteem dat hij ontwikkelde, wist hij de vrouw te bewegen hem veel geld te geven. De vrouw verkocht zeils naar nuis om de man te kunnen helpen. Door wantrouwen oevangen gmg de weduwe echter, toen de verwezenlijking van de trouwplannen almaar werd uit gesteld, naar de politie. Zij kon de man die onder een vlase naam met haar in contact was getreden, door middel van het foto-archief indentificeren. De man was namelijk al eerder voor hetzelfde feit met de politie in aanraking geweest. Van 5 tot 13 oktober organiseert de stad Krefeld een Duits-Nederlandse week tijdens welke vooral de nadruk gelegd zal worden op de bestaande cul turele banden tussen beide landen. Ge durende de laatste twee dagen van deze week houdt de Nederlandse bond in Duitsland, mede-initiatiefneemster van de manifestatie, haar jaarcongres in de stad. Op 7 en 8 oktober zal voorts een belangrijk congres worden gehou den, gewijd aan economische problemen Voor deze Duits-Nederlandse week is een rijk programma opgesteld waarin aandacht wordt gewijd aan vrijwel alle facetten van het culturele leven. Zo worden te Krefeld exposities van wer ken van moderne schilders, van oude meesters en van Nederlandse litera tuur ingericht. De Kon. Militaire Kapel, stoer in het gala-uniform gehuld, zal er enkele malen concerteren waarvan een keer in samenwerking met Venlo- na. Tijdens dit concert zullen koorwer ken van moderne Nederlandse compo nisten worden uitgevoerd. Ook Het Gelders Orkest zal er optreden en dat nog wel met meester-violist Herman Krebbers, Paul Haimon komt uit eigen werk voorlezen aan de Krefelder jeugd, er worden schaakwedstrijden gehouden, enfin de hechter te knopen banden zijn vele. Het congres, dat op 7 en 8 oktober wordt gehouden, staat onder auspiciën van de Duits-Nederlandse Kamer van Koophandel en zal zich o.m. bezig hou den met het probleem van het Rijn-1 Maaskanaal. De marineraad heeft donderdag in 's Gravenhage een openbare zitting ge houden met betrekking tot het onder zoek naar de aanvaring van de onder zeebootjager Groningen met het vis sersvaartuig T X 24 nabij IJmuiden op 29 mei van dit jaar. Als gevolg van deze aanvaring kapseisde en zonk het vaartuig enige tijd later. De vijf op varenden konden worden gered. De commandant van de Groningen, zei o.a. dat de luitenant-ter-zee, die of ficier van de wacht was op het mo ment van de aanvaring, iemand met veel initiatief is die steeds zeer gede- cieerd is in zün optreden en een ern stig karakter heeft. De officier van de wacht die hierna werd gehoord, zei dat de T X 24 een koerswijziging moet hebben uitgevoerd. Hij zei ook werkelijk deze koerswijzi ging te hebben geconstateerd. Wanneer de TX 24 niet de manoeu vre naar bakboord had gemaakt die het schïp volgens de officier van de wacht gemaakt moet hebben, hadden de schepen elkaar met een tussenruim te van honderd meter kunnen passeren. Hij heeft geen aanleiding gezien met de Groningen meer naar stuurboord te varen omdat hij ervan overtuigd was dat de TX 24 zou uitwijken. Hij was door de situatie verrast toen deze manoeuvre niet werd uit gevoerd. De Groningen moest vaart houden en op de TX 24 z.i. rustte de verplichting uit te wijken. De Gro ningen heeft steeds koers gehouden en de zoglijn was voortdurend een rechte lijn. „Tot op het moment dat de schepen elkaar op een afstand van 150 meter waren genaderd heb ik geen gevaar voor aanvaring ge zien". Degene die in de stuurhut van de TX 24 bevond was een 22-jarige jon gen uit Oosterend op Texel, die even eens werd gehoord. Hij zei dat de echofoon, die de aanwezigheid van scho len haring signaleert aan boord van de TX 24 is aangebracht in het rechter- venster aan de voorzijde van de stuur hut. Daar voor dit venster ook de uit laatpijp van het schip is aangebracht bestaat er een dode hoek van 45 tot 70 graden over stuurboord. Wil men deze dode hoek overzien dan is men verplicht zich te bukken. De man had een kwartier voor de aan varing de opbouw van de onderzee bootjager in de verte wel waarge nomen doch daar het schip zich naar schatting nog op een afstand van zes mijl bevond, had hij niet onmiddel lijk aan gevaar gedacht. En hij had daarna niet meer in de dode hoek gekeken. Daar degene die stuurt alle aandacht aan het stuur en het kom pas moet geven gebeurt het contro leren van deze hoek in de regel slechts om het kwartier. Tot vlak voor de aanvaring heeft de man de onderzeebootjager dus uit het oog verloren en hij had, naar hij mee deelde niet verwacht dat het schip zo snel zou naderen. Hij had drie waar- schuwingstonen van de nautofoon van de Groningen gehoord en de derde stoot viel ongeveer samen met de aan varing. Toen hij de eerste stoot vernam vernam had hij onmiddellijk zijn machi ne op achteuit gezet en zijn kameraden in het vooronder gewaarschuwd. Hij zei geen enkel ogenblik zijn koers te hebben gewijzigd. De conclusies van de marineraad, zullen worden bekend gemaakt in het staatsblad. (Van onze correspondent) Het Overbetuwse plaatsje Eist zal binnenkort in een zijportaal van zijn Nederlands hervormde kerk een mu seum openen, gewijd aan c'.c rijke historie van deze vroegere Romeinse vestiging. In het museum zullen al die voorwerpen worden tentoongesteld, welke een tien tal jaren geleden door de onderzoekers van de rijksdienst voor het oudheid kundig bodemonderzoek onder en om de kerk werden opgevraven. Ook zal er een nauwkeurig nagebootste Ro meinse tempel te zien zijn, terwijl voorts de reconstructies van de muur schilderingen er een plaatsje zullen vinden. De Elster hervormde kerk, tijdens de oorlog zwaar beschadigd maar thans vrijwel geheel gerestaureerd, bood di rect na de oorlog de oudheidkundigen een rijk jachtterrein. Onder het schip en het koor van de kerk werden niet alleen fundamenten van een ouder, Ro maans kerkje opgegraven, ook de fun damenten van liefst twee verschillende Romeinsche tempels kwamen bloot Al deze fundamentresten liggen nu nog bloot onder de kerk en vormen op zich een uniek museum dat jaarlijks vele bezoekers trekt. Aangenomen wordt, da de eerste Gallo-Romeinse tempel tij dens de Bataafse opstand van 70 na Christus werd vernield en dat diens op volger kort na het dempen van de op stand is verrezen. Het is deze tweede tempel welke door de heer J. Ypey van de rijksdienst nauwkeurig is gereconstrueerd en na gebouwd op een schaal van 1 50. De miniatuur-tempel, geheel uit hout op getrokken, staat thans têntoon in het gemeentehuis maar zal op korte termijn naar het toekomstige museum in het zijportaal van de kerk worden over gebracht. De Amerikaanse exporthandel is ln de maand juli met 96 miljoen dollar achteruitgelopen, vergeleken met juni, voornamelijk als gevolg van de daling van de export naar Canada. De export naar Canada daalde van een niveau van 369 miljoen dollar in juni naar 331 miljoen in juli. Voor West-Europa wa ren de cijfers 552 miljoen in juli te gen 587 miljoen in de voorafgaande maand. Advertentie De berichten van de laatste dagen heb ben de z.g. Aziatische griep weer in het centrum geplaatst van de publieke be langstelling. Van- officiële zijde is echter al ver schillende malen verzekerd, dat voors hands niet kan worden gesproken van een ernstig karakter. Tot nu toe is de „Aziatische griep" niet dramatischer dan de influenza, waarmee de bewoners van onze lage landen zo regelmatig worden geplaagd. Terwijl op het ogenblik zeker in ieder geval is aan te bavelen, bij griepver- schijnselen uw dokter te raadplegen, zal hij er geen bezwaar tegen hebben, dat u intussen ook zelf een verstandige maatregel neemt, door „Aspirin" toe te passen. Het is bekend, dat „Aspirin" bij griep uitstekende resultaten pleegt op te leveren. Dit populaire geneesmiddel, ont wikkeld in de wereldberoemde labora toria van het Bayer-concern, neemt nog altijd een aparte plaats in. Als „huis middel" is er nog nooit een vervangend praeparaat van gelijke kracht voor ge vonden. Men vergewisse zich ervan, dat men het originele Bayer-product in handen krijgt, voorzien van het bekende Bayer- kruis. En men neme nu alom „Aspirin" in huis, om bij de eerste griepverschijn- selen, die zich in het gezin voordoen, te kunnen ingrijpen. („Aspirin" en „Bayer": gedeponeerde handelsmerken).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 9