Hoogst belangrijke dag voor wegverkeer en scheepvaart s €nka$po»b Op trouwdag overleden De grens der bezuiniging „Noord-Holland dankbaar, maar... Koninklijke onderscheidingen dJLs Explosie op een Noors zeeschip Eén dode één gewonde Schoolverzuim van 10-50 procent Het weer De griep-epidemie dee MORRIS êttforei/oc/éui/J Speelgoedbeer redt kleuter het leven ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1957 81ste JAARGANG No. 29720 Eerste druk op de knop bruik te stellen. Daarna begaf zij zich, via deze nieuwe railverbinding naar het zuiden, naar Velsen, waar zij de grootste auto tunnel van Europa opende. Daarom heerste er vanmorgen reeds vroeg een feestelijke stemming in Velsen en Beverwijk, die nu zo nauw met elkaar verbonden zijn, zonder een natuurlijke hinderpaal. Daarom waren de scholen gesloten. Daarom ook waren de gemeentekantoren dicht. De koningin reed als eerste door de autotunnel, zag er daarna een 4Vê km lange stoet van feestelijk ver sierde bedrijfsauto's voorbijtrekken. Daar mee waren de officiële plechtigheden ten einde. Maar de koningin wilde eerst ook nog de gewone verkeersstroom door de tunnel zien, waartoe zij zich opnieuw naar de ver keerscontrolekamer begaf. Het koninklijk bezoek aan Velsen kreeg een intiem slot met een lunch in de Louis XlV-zaal van Hotel Duin en Kruidberg, aangeboden door het gemeentebestuur van Velsen. Tweeëndertig meter onder de waterspiegel van het N oordzee-kanaalwaarover een schip zeewaardig koerst, stroomt sedert vandaag het verkeer ongehinderd naar zuid en noord. Een groots project is verwezenlijkt dank zij menselijke vernuft en de kracht der materialen. Links en rechts rijzen de ventilatietorens op als gigantische merktekens van de onder land en water doorgaande verkeersweg. (Roulinefoto) Prins Bernhard in Sluiskil Een juichend gebaar van de president-commissaris van de Nederlandse Spoorwegen on derstreept de algemene vreug de die hedenmorgen heerste, nadat H. M. de Koningin te Beverwijk met de druk op een knop de spoorwegdoorgang van het Velsertunnelcomplex had geopend. Falcon Harris Tweedjassen Westelijke wind Sociaal commentaar BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IDmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severii». NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week. f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.3® uui; 's avonds tel. 21544. WEG ONDER WATER H.M. Koningin Juliana opent Velsertunnel Toen koningin Juliana vanmorgen twee maal op een knop had gedrukt éénmaal op het nieuwe station in Beverwijk en één maal in het ventilatiegebouw op de zuide lijke oever van het Noordzeekanaal was er een Velsertunnel, een Velsertunnel waarop Nederland in het algemeen en het industriegebied in en rond de IJmond in het bijzonder jarenlang hebben gewacht. Het was begrijpelijk, dat juist vandaag in dat gebied van vele officiële gebouwen en parti culiere woningen, van fabrieken en bedrij ven, het Nederlandse dundoek klapperde in de bries, die daar maar zelden verstek laat gaan. Het zal de koningin goed hebben ge daan de vlaggen zo strak te zien wapperen, want illustreerden zij niet de dynamiek van de IJmond, waar door een stevige aan'pak een gigantisch waterbouwkundig project als de Velsertunnel tot stand is gekomen? De koningin ging eerst naar Beverwijk om de spoorwegtunnel, Neerlands eerste, in ge- Jarenlang labiele schakels tussen het verkeer ten nnnróen en rni- Zij vervoerden ook ~JU voor de laat ste maal - de zware bedröfsau1£? voor het denle. Inmiddels was Koningin Juliana in Haarlem op het station door de presi dent van de N.S., dr. ir. F q den Holander ontvangen. Daarbij waren aanwezig de minister van Verkeer en Waterstfat mr J. Algera, de commis saris van de koningin in dr. M. j. prinsen en de heer D. J A. Geluk, loco-burgemeester van Haarlem, (Burgemeester mr. O. P. F- M- Cremers was door A-grYcp^' verhinderd)Van het ministerie van verkeer en water staat waren o.m. aanwezig 'de secre taris-generaal mr. A H C Gieben, de directeur-generaal Van 'de Rijkswater staat ir. A. G. Maris en de ingenieurs die een werkzaam aandeel hebben ge had. in het tot standkomen van de tun nel. Vele spoorweg-autoriteiten, de bur gemeesters van Amsterdam, Rotterdam Zaandam, Velsen, Alkmaar, en Heems kerk, alsook de commissaris van de ko ningin in Friesland, mr. H.P. Lint horst Homan en de president commissa ris van de N.V. Amsterdamse Ballast Maatschappij mr. M. P- L. Steenberghe, behoorden tót de aanwezigen. Om drie minuten over elf werd het vertreksein gegeven voor de speciale trein, die via de oude route over de Veiserspoorbrug naar Beverwijk reed. In het eerste rijtuig de Koningin, de leden van haar gevolg en de genodig den. Toen de trein in Beverwijk arri veerde werd de koningin begroet door burgemeester J.G.S. Bruinsma, wiens negenjarig dochtertje Paula hare majes teit rose lelies aanbood. Alle burge meesters uit Noord Holland ten Noor den van het Noordzeekanaal zag men hier bijeen. Burgemeester Bruinsma toonde zich verheugd over de tot stand- gekomen oeververbinding. Daarna trad de dertienjarige Carla Stoutenbeek naar voren, die Koningin Juliana een herdenkingsbord van Makkummer aar dewerk ten geschenke gaf. Ook minister Algera, dr. Prinsen, dr. ir. Den Hollander en ir. A. Eggink,^ hoofdingenieur-direc teur van de Rijkswaterstaat kregen zo'n bord. Met een druk op een knop schakel de koningin Juliana vervolgens hét groene verkeerslicht van de. spoorweg- tunnel in. Uit de kelen van ruim drie duizend 'anderen uit Beverwijk en Heemskerk steeg een gejuich op. Zij zwaaiden met rood-wit-blauwe vlag getjes en zongen ,,Als het feest is in °ns land". Toen de koningin dat alle- piaal gehoord en gezien had stapte zij m de directietrein van de Nederlandse Spoorwegen n reed via de Spoorweg- unnel naar Driehuis zuid. Op het perron van dit nieuwe sta- ÏÏS ,w^es de klok half twaalf. Tuus wIiJIl U veertienjarige dochter- van yelsens burgemeester, bood hare ma jesteit na aankomst een boeket licht paarse orchideeen aan. Ook hier, aan de zuidkant van het kanaal, duizenden kinderen met vlaggetjes. Voor acht be jaarden was het een grote dag. Een jaar lang hebben zpgewerkt aan een maquette van IJmuiden en nu kwam koningin Juliana dit werkstuk, waar voor zij grote belangstelling toonde, be wonderen Per auto jegaf het gehele gezelschap zich toen naar het zuidelijk ventilatiegebouw. Langs de route door Driehuis en Velsen waren velen samen gestroomd om een glimp van de konin gin op te vangen. Daar heeft minister Algera een over zicht gegeven van honderd jaar Hol- land-op-zijn-smalst en vijf jaar tunnel bouw. De bouw wekte grote belangstel ling in binnen en buitenland. Ruim 80.000 bezoekers, onder wie 3.000 bui tenlanders, werden rondgeleid en voor gelicht. Bij een ingreep in de natuur Vervolg op pagina 5) iiimHiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiii Ter gelegenheid van de opening van de Velsertunnel heeft H. M. de Koningin de volgende onderschei dingen uitgereikt: Ridder in de orde van de Neder landse Leeuw: ir. A. Eggink te Utrecht, hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat. Officier in de orde van Oranje Nassau: ir. G. Vooijs te Huizen, tech- nisch-directeur van de N.V. Amster damse Ballast Maatschappij. Ridder in de orde van Oranje Nas sau: A. Dubbeldam te Utrecht, tech nisch hoofdambtenaar eerste klasse van de Rijkswaterstaat; G. Visser te Driehuis-Westerveld (gemeente Velsen), technisch hoofdambtenaar van de Rijkswaterstaat en D. A. Kramer te Rotterdam, directeur van Key en Kramer Asphalt Ruberoid N.V. Gouden eremedaille Oranje Nas sau: B. J. Brevoord te Santpoort (gemeente Velsen), opzichter A van de Rijkswaterstaat, en G. Leendert- se te Driehuis-Westerveld (gemeente Velsen), hoofduitvoerder van de N.V. Amsterdamse Ballast Maatschappij. Zilveren eremedaille Oranje Nas sau: A. J. de Haas te IJmuiden, baas N.V. Amsterdamse Ballast Maat schappij. Bronzen eremedaille Oranje Nas sau: J. Vlot te IJmuiden, opzichter D van de Rijkswaterstaat; J. Sloot te IJmuiden, opzichter D van de Rijkswaterstaat; P. Rademakers te IJmuiden, waker A van de Rijks waterstaat; P. J. Reigwein te Utrecht, dragline-machinist bij de N.V. Am sterdamse Ballast Maatschappij, en G. M. van Herpen te Utrecht, hei baas bij de N.V. Amsterdamse Bal last Maatschappij. Advertentie Dinsdagmiddag werd in het raadhuis van Bergambacht het huwelijk voltrok ken tussen de 59-jarige veehouder P. Vermeulen met zijn tweede vrouw. Nadat het huwelijk ook kerkelijk was bevestigd ging het grote gezelschap naar huis. Tegen de avond, toen men amper aan de maaltijd zat, werd de bruidegom plotseling onwel. Toen een geneesheer was aangekomen kon hij slechts de dood van de pasgehuwde constateren. Ter viering van de voltooiing van de wederopbouw van de fabrieken van de „Compagnie Néerlandaise de 1'Azote NV" en ter gelegenheid van het feit, dat door uitbreiding de produktie van 100.000 ton stikstof per jaar is bereikt, heeft prins Bernhard vrijdag een bezoek ge bracht aan dit bedrijf in het industrie dorp Sluiskil in Zeeuwsch-Vlaanderen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimiiimiimmiiii Vrijdagmiddag heeft zich in de Am sterdamse haven aan boord van het Noorse zeeschip Bello een explosie voorgedaan, tengevolge waarvan een persoon werd gedood en een ander met niet ernstige brandwonden in het Bin nengasthuis moest worden opgenomen. In de centertank van het schip ver richtten op genoemd tijdstip vijf Zweed se technici werkzaamheden, waarbij zij gebruik maakten van lasapparaten. Plotseling vatten olieresten in de tank vlam. De brand die ontstond ging ge paard met een zeer sterke rookontwik keling. Drie van de vijf Zweden kon den zich in allerijl via een vaste ladder in veiligheid stellen maar voor de twee overige technici kans kregen de tank te verlaten ontstond een explosie. De 26-jarige Zweed W. Johansson uit Go thenburg gelukte het toch nog, ondanks zijn met ernstige opgelopen brand wonden aan gelaat en handen, op eigen gelegenheid aan dek van het schip te komen. Zijn toestand is redelijk. Zijn 27-jarige collega A. Karlson uit Tving werd echter pas anderhalf uur na de explosie door personeel van de Amster damse brandweer, overdekt met brand wonden, levenloos uit de tank naar bo ven gebracht. De reddingspogingen werden door de sterke rookontwikkeling en in de tank aanwezige gassen zeer bemoeilijkt. Uit de gegevens waarover de genees kundige hoofdinspectie beschikt, blijkt, dat de griep-epidemie zich nu wel over het gehele land heeft verspreid, zij het dat er plaatselijk aanzienlijke verschil len optreden, zo vernemen wij van het ministerie van sociale zaken en volks gezondheid. Daardoor wordt het vormen van een totaal indruk zeer bemoeilijkt. In sommige plaatsen heeft de ziekte een groter omvang aangenomen dan in de naaste omgeving. Zelfs binnen een zelf de school liggen de verhoudingen per klasse anders. Uit vrijwel alle rappor ten blijkt, dat de ziekte een goedaardig karakter heeft en over het algemeen van korte duur is. De schoolverzuimen variëren van 10 tot 50 procent. Het ziekteverzuim bij het bedrijfsleven va rieert van 10 tot 15 procent. Vrijdagmorgen is het twaalfjarig meisj-e (Riena van de Berg) te Beekber- ben overleden tengevolge van compli caties, die zich hebben voorgedaan toen het meisje aan A-griep leed. Advertentie 8ARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 46 A' QAM TEL. 717162 Verwachting tot zondagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Aanvankelijk veel bewolking met tijdelijk regen, morgen in de loop van de dag opklaringen, maar ook enkele verspreid voorkomende buien. Matige, af en toe vrij krachtige wind tussen west en noordwest. Iets la gere middagtemperaturen. Zondag: Zon 6.39—18.25 Maan 13.26—22.04 Maandag: Zon 6.41—18.23 Maan 14.14—23.02 (Van een bijzondere medewerker) Deze week mochten we lid zijn van een forum, waarop meer dan 150 vergaderde dames hun vragen konden afvuren. Mannen kunnen het een „antwoordman" moeilijk maken, da dames bleken er die avond nog beter een handje van te hebben. De ruim 40 schriftelijk ingediende vragen liggen hier thans op ons bureau, als een aan eengeschakeld bewijs van de onrust dia er in vele arbeidersgezinnen op het ogenblik leeft. Onrust op het gebied van de bestaanszekerheid; twijfel over de maatschappelijke waardering van de arbeidende mens; uitingen van on lust met betrekking tot tal van ver schijnselen in het maatschappelijk ver keer. Vele vragen getuigden van de me ning dat er ten aanzien van de kleine man veel onwaarachtigs zou bestaan. Vooral het feit dat elke loonsverhoging van de laatste jaren onmiddellijk zou zijn tenietgedaan door prijsverhogingen en dat op het ogenblik men weer bezig is, wél de prijzen en niet de lonen te doen stijgen, blijkt een bron van grote zorg. Zulk een bijeenkomst verschaft eigen lijk gespreks- en schrijfstof voor meer dan een jaar. Het is ontzaglijk jammer, dat een gesprek tussen deze huisvrou wen en een aantal mensen die op het gebied van maatschappelijk en sociaal werk hier en daar iets meer weten, maar zo kort duurt. Want aan het einde van zo'n forum heeft men als forumlid zeker niet het gevoel de vragenstelsters bevredigend te hebben beantwoord. Neem b.v. die zo veel besproken kwestie van de prijsstijgingen en de bestedingsbeperking. We kunnen ons zo voorstellen, dat de huisvrouw van een werknemersgezin, die moet trach ten met iets meer dan 60 per week schuldvrij door het leven te komen, de „geachte spreker" alleen al met haar verwijtende ogen voor stapelgek verklaart, indien deze spreekt over be stedingsbeperking in de sfeer van het gezinsverbruik. Waar moet zij in he melsnaam op be zuinigen? Moet dat ene pondje vlees per week nog minder wor den? Mag die man dan zijn ene pak je shag per week niet meer hebben? Ze vindt het de moeite niet waard om tegen een spreker in te gaan, die zulke onzin verkondigt. We mogen herinneren aan het slot van ons artikel van de vorige week: al is de toon in de troonrede over de noodzaak om nieuwe loonronden te voorkómen nog zo dringend, al is de heer Suurhoff nog zo stroef afwijzend ten aanzien van loonmaatregelen, al wil minister Struycken niet horen van positieverbetering van de lager ge groepeerde werknemers in overheids dienst omdat hij het geld niet heeft, en al voegen zich hierbij de meningen van onze vakcentrales dat van nieuwe loonrondes nu geen heil is te verwach ten, er is naar onze innige overtuiging niet aan te ontkomen dat voor de economisch zwaksten onder ons iets gedaan moet worden. Ten aanzien van de lagere ambténaren hebben we trou wens de vrij positieve toezegging van minister Struycken toen hij 20.000.000 vroeg en kreeg voor de hoge ambte naren. Wij begrijpen dat het niet door middel van een algemene loonronde kan, maar dan zal het voor deze men sen gezocht moeten worden in aanvul lende arbeidsvoorwaarden, hetzij kin derbijslagverbetering of tijdelijke toe slag. Maar er moet iets gebeuren. (Vervolg op pagina 9) Een heel grote, rose teddybeer, het lievelingsspeelgoed van de tweejarige Erika Muller uit Essen, heeft het leven van de kleine meid gered. De beer viel uit het raam van de keuken op de vierde ver- dieping, waar Erika aan het spelen was. Het kind boog zich uit het venster om te kijken waar de beer 5 gebleven was; zij verloor haar even- wicht en stortte omlaag. Erika kwam echter precies op de grote, zachtwol- lige teddybeer terecht. Haar enige 5 verwonding bestond uit een gebro- ken kaak. iiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiïï

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1