SÉNÉCHAL DE GEWELDIGE Lottgering Het huis der geheimen -■ mm H. M. de Koningin vanmorgen in Haarlem Marine-vrouw in merg en been Prof. dr. J. van Laarhoven over „De mens zoekt God' BffffiUei Bloedige zonsondergang PERZISCHE TAP'JTEN Femandel in een groot aantal vermommingen De ontembaren Johnny knapt het op TAXI 19000 Rose Bernd Spannende Engelse politiefilm De opening van de Yelser tunnel Veilig sein voor een welvarend9 voorspoediggelukkigen vredig Nederland5 TELEVISIE PHILIPS - ARISTONA PRISMA HORLOGES PRISMA HORLOGES ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1957 PAGINA 2 Films: Diversen Apotheken en dokters diensten Cinema Palace Minerva GARAGE OOMEN Frans Hals Rembrandt Tijd. mantels stomen f. 3,75 STOPPEN SPORTAGENDA WASSERIJ DUYN „FAVORIET" HEROPEND A-griep - Kou NAALDKUNST Bezinningsavond voor katholieke donors H. J. MAERTENS N.V. R.-k. schaakclub „Het Witte Paard" Mevrouw L. van der Jagt-Bakker: Tien keer Mariniers kapel in Haarlem Jubileumseizoen G. en W. ingezet ?5 SPORTWOl ff n NAALDKUNST B. en W. van Bloemendaal bezorgd over verkeerstoename Na opening Velser- tunnel FUUTLAAN 18 OEN HAAG FILMJOURNAAL Femandel, de Franse komiek, die de laatste Jaren een grote bekend heid heeft verworven dank zü eni ge geslaagde films, maar niettemin in andere het naar een uitbundig lachen hakende publiek teleurstelde heeft in Sénéchal le magnifique een van zijn al lerbeste filmprestaties geleverd. Het filmverhaal, dat intelligent en boeiend verteld wordt, ligt hem ook bijzonder. Het is de geschiedenis van een tweede rangs toneelspeler, die volkomen op gaat in zijn vak en in alle onschuld ge lukzalig van mening is een geweldig ac teur te zijn. Dat is hij echter niet. Maar nu is het grappige dat onze held Sénéchal best in staat is 4n het leven van alledag groots toneel te spelen. Op de planken mist bijvoorbeeld zijn kapitein van het vreemdelingenlegioen alle allure, Is CINEMA PALACE: De Ontembaren, 18 J., 2, 4.15, 7. 9.15. FRANS HALS: Bloedige zonsondergang, 14 jaar, 2.30, 7, 9.15. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15. Di. één avondvoorstelling om 8 u. LUX OHSénéchal, de geweldige, str. volw., 2 7 9 15. Za. 'en zó. 2, 4.15, 7, 9.15. MINEEVA: za. en zo.: Johnnie knapt het op, volw., 7, 9.15. Ma.: Als de dauw hangt, komt er (voor de 40ste keer) regen, str. volw., 8.15 u. REMBRANDT: Rose Bern, volw., 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Zo.-ochtend: Naar het rijk der Inca's, alle leeft., 11 uur. ROXY: tot en met zo.: De Spookkoets, 14 jaar, 2.30, 7, 9.15. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15. Ma. tot en met do.: De zwarte pagina, alle leeft., 2.30, 7, 9.15. STUDIO: Het huis der geheimen, 14 jaar, 2.15, 7, 9.15. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15. Zo.-ochtend: Bij de kannibalen van Nieuw-Guinea, a. 1-, 11 uur. Zaterdag 28 september Tunnelfeesten: In Haarlem 's avonds om J0.45 uur: Taptoe op de Grote Markt. Alle historische gebouwen zijn verlicht. Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep Theater met „De Prins en de Showgirl", een sprookjesachtig blijspel over een Bal kanvorst, die tijdens een gala-bezoek aan Londen verliefd wordt op een Amerikaans revue-meisje. De regie is in handen van Elise Hoomans. In de hoofdrollen spelen Kees Brusse en Annie de Lange. Zondag 29 september Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep Theater met ,,De Prins en de Showgirl" (zie zaterdag 28 september). Concertgebouw, 14.30 uur: Leids Kinder toneel met kindercircus Tijl Uilenspiegel. Minerva-theater, 14.30 uur: Uitvoering door de Balletstudio van mevr. Veneraa. Tunnelfeesten: In Haarlem aan de Orion- weg om 13.30 uur: Tunnel-mars-show- festival. Instituut voor Arbeidersontwikkeling, 9.30 uur: Paddestoelenexcursie in Groe- nendaal met An van der Horst. Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging, 10 uur: Mossenexcursie in Groenendaal o. 1. v. de heer S. Groenhuyzen. Maandag 30 september Brlnkmann, Kroonzaal, 20 uur: Peru-An des Expeditie, in kleuren en film door dr. T. de Booy. (Geloof en Wetensch.). Groote Kerk, 11.30 uur: Beiaardbespeling door Arie Peters, stadsbeiaardier. Concertgebouw, 19.30 uur: Extra concert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest. Sénéchal in de beklaagdenbank echter zjjn koffer met kleren gestolen en moet hij na afloop van de voorstelling In het kapiteinsuniform gaan reizen, dan slaagt hij zonder veel moeite erin militaire en burgerlijke kringen van zijn woestijn-ervaring te overtuigen. Sé néchal besluit na deze ervaring de schouwburg vaarwel te zeggen teneinde in het dagelijkse leven toneeltriomfen te gaan vieren. Voor een duizendkoppig publiek, zoals hij het uitdrukt, in het theater „De Wereld." Het is duidelijk dat er velerlei ver warde en amusante situaties ontstaan als onze Sénéchal zich in verscheidene vermommingen op het terrein van onder andere de diplomatie, de vagebonderij en de onderwereld begeeft. En bijna wordt hij het slachtoffer van zijn harts tochtelijk acteren. Maar zijn ontwape nende eerlijkheid en zijn kinderlijke kuqstenaarsgeest brengen hem ook als hij voor de rechter staat redding. In Parijs beleeft hij tenslotte als een ko mische, schorre, dwaze acteur zijn grote succes in een treurspel dat met zijn komst voor het voetlicht onmiddellijk en simpelweg een klucht wordt, zeer ten pleziere van het publiek in de schouw burg dat zich voordien maar stierlijk zat te vervelen. Het is dus een allergenoeglijkste hu moristische film, zonder filmische kwa liteiten overigens, met slechts hier en daar een groffe grap. De enige malen pikante dialoog en verscheidene vrij moedige scenes maken deze nieuwe Fernandel echter niet geschikt om met de gehele familie te gaan zien. Strikt volwassen behoort deze keer de bezoeker van Luxor wel te zijn, waardoor vermeden wordt dat zijn kijk op de vol wassen mensenwereld wat loszinnig wordt. Een western van de goede soort. De regisseur John Sturges doet moeite het verhaal een psychologisch tintje mee te geven, wat hem redelijk lukt. Hij vertelt van een onuitgesproken band tussen een sheriff en een verlopen tand arts, die gokker is geworden. In het begin van de film staan beide mannen lijnrecht tegenover elkaar, maar aan het slot aanvaardt de sheriff graag de hulp van de zieke gokker bij het op ruimen van een ploeg desperado's. Dit laatste felle vuurgevecht heeft een meeslepende filmvorm gevonden. De sympathie tussen de beide hoofdrolspe lers, zo op het oog heel rauwe klanten, maar vol begrip voor elkanders moei lijkheden, is beslist niet oninteressant weergegeven. In Palace voor boven de veertien. Mooie vrouwen in de appartementen van rijkaards, geraffineerde overvallen op sombere haventerreinen, de nobele trouw van een eenvoudige Portoricaan, de knokpartij in een nachtclub en al het andere kan men genieten, althans bekijken in de Eddie Constantine-film die zaterdag en zondag in Minerva draait. Eddie heet in de film Johnny Jordan en hij staat in dienst van een multimillionnair, van wiens dikte men zich gewoon geen voorstelling maken kan. Er zijn onverlaten, die de schepen van de dikkerd gestolen hebben. Johnny heeft dus het nodige te doen. En hij knapt het op. De film is rijk aan ver rassingen en pittige situaties. Volwasse nen kunnen er prettige momenten be leven. Maandagavond draait in MinerVa (voor de 40-ste keer) „Als er dauw hangt, komt er regen", een aangrijpen de rolprent voor strikt volwassenen. Advertentie De sheriff van een stadje in Texas heeft de grootste moeite om het recht te handhaven, omdat er allerlei geboefte is, dat in de saloons heibel tracht te verwekken. Soms lukt dat, maar de sheriff is niet mis. Zijn assistent, een ruige revolverspecialist, is nog minder voor de poes. Hij speelt met vertrokken wenkbrauwen en geeft echt aan de toe schouwers het volle pond, want paard rijden, schieten, vuistvechten en andere stoere zaken betreft. Liefhebbers van een pittige western komen dus wel aan hun trekken. Zij moeten ouder dan 14 jaar zijn. Aan dramatiek en melancholiek geen gebrek. Het verhaal van de struise boe rendochter, goedgelovig en zwak van aard, die niet kan weerstaan aan de vleierijen van twee gewetenloze man nen, die haar als zij in moeilijkheden komt te verkeren, ruw in de steek la ten is melodramatisch in optima for ma. De regisseur Wolfgang Staudte, die het toneelstuk van Gerhart Haupt- mann vrijwel op de voet volgt, is niet boven een traditionele filmvorm uitge komen. Hij registreert grotendeels het in toneeltermen gezien formidabele spel van Maria Schell. Maar daarmee wordt de film tekort gedaan. Toch zijn er enkele dankbare scènes in deze film. Dat is als Staudte de binnenkamer van de boerderij verlaat en aan het filmen slaat op het veld en langs de weg. Dan treft een dramatisch gesprek omdat in filmvormen is gedacht. Dan ook weet hij met zijn kleuren bepaalde stemmin gen op te roepen. Ondanks diverse be zwaren een film die de aandacht gaan de houdt. Een dergelijk geval is wel in staat om te boeien. In Rembrandt voor boven de achttien. Advertentie STOMEN GROTE HOUTSTRAAT 5 - TEL. 10771 Haarlem Apotheken: Park-Apotheek, Kleverpark weg 13, tel. 11793; Centraal-Apotheek, Gro te Houtstraat 78, tel. 10500-10502; Bos- en Vaart-Apotheek, Bos- en Vaartstr. 26, tele foon 13290. Doktersdlenst: Men belle nummer 11990. Zlekenvervoer: G.G.D., tel. 14141; Margriet, Turfmarkt 10 rd., tel. 21400. Aerdenhout Apotheken: Aerdenhout Apotheek, Zand- voortselaan 184, tel. 26772. Doktersdlenst: J. Tjakkes, Nicolaas Beets- laan 6, tel. 27570. Wijkverpleging: Zr. A. G. Haagsma, Spie- gelenburghlaan 31, tel. 27343. Bloemendaal Apotheken: Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85. tel. 57903; Apotheek de Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort- Dorp. tel. 02560-8284. Doktersdlenst: J. H. M. Egberts, Zuider Stationsweg 12, tel. 57458. Wijkverpleging: Zr. J. van Dijk, Bloe mendaalseweg 207, tel. 12698. Heemstede Apotheken: Aerdenhout-Apotheek, Zand- voortselaan 164, Aerdenhout, tel. 26772. Doktersdlenst: K. L. Kout, J. de Witt- laan 23, tel. 38411; J. J. van Luin, Bron- steeweg 76, tel. 34445. Overveen Apotheken: Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, tele foon 57903. Doktersdlenst: C. R. Post, Rollandslaan 35, Haarlem, tel. 10367. Wijkverpleging: Zr. J. v. Dijk, Bloemen daalseweg 207, Bloemendaal, tel. 12698. Santpoort Artsen: J. J. Hekman, Hoofdstraat 236, Santpoort, tel. K 2560—8510. Apotheken (ook nachtdienst). Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort, tel. K 25608284 en Bloemendaalse apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, telefoon 2500—22181. De pseudo-gangster, door wiens koelbloedigheid de leider van de valse-munters- bende aan de politie wordt uitgeleverd. De Engelse film Het huis der gehei men vertelt van een sportieve jonge man die zeer veel gelijkenis vertoont met een bendelid en die daarom door de Franse politie wordt gebruikt om een valse muntersbende op te rollen. De jongeman, een zeemam die in Mar seille pardoes een doos vol met bank papier in de handen geduwd krijgt, waagt zich, na eerst studie te hebben gemaakt van het karakter van het ver moorde bendelid op wie hü zo veel lijkt, in het hol van de leeuw, die niet met zich laat spotten. Hij doet zich voor als een super-gangstei en weet de leider van de bende een origineel idëe op te dringen om het papier be nodigd voor het drukken van de bank biljetten het land in te smokkelen. Men gaat op zijn goed doordacht en origineel voorstel in. Intussen heeft de pseudo-gangster de politie van de gang van zaken op de hoogte gesteld. Haarlem: HaarlemStormvogels, WH—Geel Wit, EHS-KW, Rip- perdaVIOS, THBForeholte. Heemstede: HBC-VVA, Halfweg: NASBloemendaal. Hillegom: Hillegom—WSB. Sassenheim: TeylingenConcordia. Noordwijk: SJC—ASC. Santpoort: TerrasvogelsWijk aan Zee. Velsen: VSVRoda Sport, Water loo— DIO. Beverwijk: WBHolland, Kinheim ETO. Heemskerk: ADOEgmondia. Castrlcum: VitesseBeverwijk. Advertentie AMSTERDA.MSEY AART 20 TH. 11053 KANT EN KLAAR Binnen 4 dagen retour Vrijdagmorgen vond de feestelijke heropening plaats van „Favoriet" in de Barteljorisstraat, een magazijn van stoffen, zijde en nouveauté's, waarvan de verkoopruimte op zeer smaakvolle wijze onderaards is uitgebreid. De eige nares van de zaak, mevrouw Hoorn, heeft die uitbreiding zelf ontworpen en daarbij een verrassende smaak en ge voel voor kleuren-combinaties aan de dag gelegd. In de „kelder", zestig vier kante meter groot, is een royale, maar niettemin intiem-aandoende boutique ontstaan. Met de lichtgrijs-gemarmerde vloer contrasteert het geraffineerde rood en zwart van wanden en „antrek- kelijke" paskamers. Kleine détails, zo als een boogvormige nis, een schouw en een bloembak met klimplanten ver volmaken het geheel. De aldaar ge- etaleerde bloesjes, rokken en andere mode-artikelen schijnen weer in kleur te zijn afgestemd op de inrichting en daarmede als het ware één geheel uit te maken. De aannemers P. G. M. Ot- tolini Zn hebben vijf maanden lang gegraven aan de „kelder". De verkoop in de beide daarboven gelegen „ver- kooplagen" ging normaal door, zodat de ruim tweehonderd kubieke meter aarde, die uitgegraven moest worden, 's-morgens vóór dag en dauw ln mand jes naar buiten gebracht moest worden. Bovendien waren er extra-voorzienin gen in verband met het stutten nodig, die de heer Ottolini de nodige bereke ningen en hoofdbrekens gekost hebben. Bij de opgravingen kwamen destiids, zoals gemeld, enkele Jacobakannetjes, potscherven en een luguber kaakfrag- ment aan het licht. Eén der kannetjes siert de nieuwe verkoopruimte. Aan gaande de beenderen en de kaak is nog een onderzoek gaande. Een verklaring van die vondst is voorshands moeilijk te geven. Advertentie Beschermt U met Jaegerwol U bent dan minder vatbaar. 15 soorten vindt U bij GROTE HOUTSTRAAT - naast LUXOR Vrijdag werd in het Ziekenhuis St. Joannes de Deo de eerste bezinnings avond gehouden voor katholieke bloed gevers en geefsters uit Haarlem en om geving. Hoewel verschillende personen door ziekte verhinderd waren, bleek uit de opkomst, dat de jaarlijks te houden avonden werkelijk in een behoefte voorzien. Het Lof werd gecelebreerd door Rector J. Castricum van de Maria- stichting, die tijdens de daarbij gehou den Conferentie onder meer duidelijk de katholieke facetten van het donor zijn belichtte. In de grote wachtkamer hield de heer C. J. Teurlings uit Den Haag daarna een interessante causerie. Burgemeester en wethouders van Haar lem zullen maandag 30 september na afloop van het buitengewoon concert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, aan te bieden aan het Provin ciaal bestuur, de colleges van burge meester en wethouders en de leden van de gemeenteraden welke deel uitmaken van de Stichtingsraad van het Noord hollands Philharmonisch Orkest ten Stadhuize ontvangen. ijl Via Haarlem is H. Af. de Koningin vanmorgen per trein naar Beverwijk gereisd, om daar de Velser spoorweg tunnel officieel open te stellen. Men ziet hier de Koningin bij het betreden van het Haarlemse station, vergezeld van dr. M. Prinsen, commissaris der Koningin in Noord-Holland (links), en dr. ir. F. Q. den Hollander, president der Nederlandse Spoorwegen^ (rechts). Rechts achter de Koningin minister mr. J. Algera. Advertentie NASSAUSTRAAT 5 - TEL. 15220 NIEUWE GROENMARKT 2 - TEL. 15229 HAARLEM Voor de onderlinge competitie van de r.-k. Schaakclub „Het Witte Paard" werden de volgende partijen gespeeld: v. Emmerik-v. d. Spek 14, Hopman- v. Rijnsoever afgebr., v. d. Spek-Haver kort 'A, v. d. Velde-v. Emmerik af- febr., Haverkort-Hoogland afgebr., v. d. erg-Baas 10, v. Schie-Huneker 01, Komen-v. d. Stoop 01, Holtkamp-Joos- ten 01. r? Met het prachtigste herfstweer arri veerde vanmorgen H.M. de Koningin aan de ingang van het station Haarlem, waar zich vele Haarlemmers hadden op gesteld om haar aankomrt gade te slaan. Voordien hadden zich ruim driehonderd genodigden verzameld in de restauratie eerste klas van het Haarlemse station, waar het tweede perron geheel vrij was gehouden. De trapopgang naar het per ron was versierd met fleurige bol- dahlia's, de ingang van de restauratie was getooid met palmen en ook de restauratie zelf was op fraaie wijze opgetuigd. Omstreeks tien uur arriveerde H. M. de Koningin aan het station Haarlem in gezelschap van haar secretaris, mr. J. van der Hoeven. Zij werd door een uit- Advertent ie iVraag naar PRISMA voor' een goed horloge Voor dames en. heten in chroom,' jedelstaii. doublé en goud,' L.van der Jagt-Bakker is de naam van de vrouw, die er voor zorgt, dat ieder jaar de Marinierskapel naar Haar lem, de enige stad waar het corps re gelmatig concerteert, komt. Tien jaar lang heeft zij reeds de hele organisatie Advertentie worden U geleverd door 't SILVER STOEPKE, Gr. Hontstr. 49. Zij zal op een afgelegen vliegveldje in de buurt van Marseille toeslaan, maar dan neemt het verhaal een zeer onverwachte wending. Er schuilt ver raad in de gelederen van de Parjjse politie. Een der detectives blijkt de leider van de bende te zijn. Hij wil al zijn medemisdadigers in de lucht laten vliegen. Dit lukt, zij het dat de „in dringer" weet te ontsnappen. In Parijs komt hij verslag uitbrengen en dan ontmaskert hij tegelijkertijd de leider van de bende. Eén spannende film, hoogst onwaar schijnlijk, maar dat neemt men ter- wille van de sensatie wel voor lief. Guy Green is de regisseur. Hij heeft zijn effecten goed berekend, en verbijs tert meer dan eens de toeschouwer. Een film die het Studio-publiek zeker zal kunnen waarderen. Voor boven de veertien. Het Gouden Jubileum-seizoen van Ge loof en Wetenschap is gisteravond in de Haarlemse Stadsschouwburg op glo rieuze, en voor de talrijke -aanwezigen onvergetelijke wijze ingezet. Prof. dr. J. van Laarhoven pr., hoogleraar aan het Groot-Seminarie te Haaren, boeide hen met een voordracht over „De mens zoekt God", een aktueel onder werp, alles behalve „preekachtig" be handeld en tot meditatie nopend. Het kamermuziek-ensemble „Die Ilaerlemsche Musückkamer", onder leiding van André Kaart, zorgde voor een muzikale omlijsting van de avond door werken uit te voeren van 18-eeuwse componisten, waardoor het bijzondere karakter van de avond nog werd geaccentueerd. De voorzitter van Geloof en Weten schap, mr. F. Vorstman, herinnerde er in zün openingstoespraak aan, dat „G. en W." sinds kort een stichting gewor den is, zodat de toehoorders daarvan geen „leden" meer kunnen zijn. Dat is echter een formeel-juridische kwestie waarvan de oplossing door de spreker in het midden gelaten werd. Mr. Vorst man liet uitkomen, dat ondanks alle veranderingen de eigen sfeer en geest in „G en W" gebleven is gedurende de afgelopen halve eeuw, hetgeen blijkt uit het verschil tussen een openbare toneeluitvoering en een „G en W- avond". Professor van Laarhoven zinspeelde eveneens op het gouden jubileum van G en W. en op de mentale verande ringen gedurende de laatste vijftig jaar onder de katholieken. Wanneer er in 1908 gesproken zou worden over „De mensch zoekt God", zou het audito rium zich vooraf hebben afgevraagd „tegen welk gevaar zouden wij nu weer gewaarschuwd worden", of „hoe zou de spreker dit maal God's loftrom pet gaan blazen". De geest van die tijd was namelijk veel retorischer en apolo- getischer dan thans. De mededeling „De mens zoekt God" werpt thans veeleer de vraag op „zoekt de mens wel God?". De spreker her innerde aan de uitspraak van kardi naal Feltin „voor talloos vele is God de Grote Onbekende geworden Pa ter I. Rosier heeft onlangs een twee delig boek gepubliceerd „Ik zocht Gods afwezigheid". De schrijver verklaart echter optimistisch, dat hü „bedrogen uitgekomen" is, de schunbare religieu ze onverschilligheid van velen ziende als een indicatie van een religieuze be hoefte, een rudimentair geloof. Profes- geloofsafval-kwesteis, omdat er tus- sor van Laarhoven wees op de onjuist heid van een zwart-wit-tekening van sen gelovig en ongelovig tal zijn nuan ces zijn. Het Godsbesef van de Middeleeuwen, in onze ogen vaak te primitief, zit de moderne mens meestal dwars, zonder dat hij zich weet te bezinnen op het wezenlijke van dat Begrip. Een andere fout is, dat men het geloof ziet als een assurantie-polis op de eeuwigheid, als iets formeels. Het geloof is daarentegen een telkens opnieuw beleven en ont dekken. „Waarom zoekt de mens naar God?" aldus professor van Laarhoven. Sint Augustinus formuleerde duizend jaar geleden het antwoord op die vraag in zijn Confessiones. „Gij Hoogste Waar heid, hoe zeer verlangde mijn ziel naar U. Gij waart echter in mijn diepste binnenste, maar ik was niet bij U, en wist dat niet". Het is God, die ons zoekt en uitverkoren heeft. Ons zoeken zou, aldus de spreker, symptomatisch kunnen zijn voor onze tijd. De weer stand tegen het geloof betreft meestal een te star en systematisch Godsbe grip. In de ontkenning daarvan dringt dan ook veelal het vermoeden van een Godsbestaan door. „De kritiek van ons jongere, moderne Christenen op over geleverde geloofsgebruiken heeft zijn recht van bestaan", aldus professor van Laarhoven. „Maar die kritiek eist tevens een diepe bezinning op ons ge loof." in handen. Maanden voor het concert schrijft zij naar diverse instanties, naar de Generaal, naar de dirigent en naar de directeur van het Concertgebouw. „Dag en Nacht" werkt zij in de laat ste weken om de honderden mensen, die om kaarten vragen, tevreden te- stellen, om de raambiljeten uit te zet ten en om de laatste moeilijkheden uit- de weg te ruimen. Aan haar organisa torisch talent is het te danken, dat tel- kenjare de Haarlemmers en met hen velen uit de omgeving in de gelegen heid worden gesteld een concert van de marinierskapei te beluisteren. Ech ter moesten dit jaar velen teleurgesteld worden; reeds nu is de zaal geheel uitverkocht. Mevrouw van der Jagt- Bakker heeft dus wel eer van haar werk. Dat de organisatie steeds voortreffe lijk is geweest, blijkt wel uit de uitla tingen van de vroegere dirigent van de kapel, de le luitenant G.Nieuwland. Telkens wanneer hij m Haarlem kwam, was hü enthousiast. Vooral de prettige sfeer en de dankbaarheid van de toe hoorders troffen hem telkens weer. Hü en zün musici kwamen altijd met ple zier naar Haarlem. Mevrouw van der Jagt-Bakker orga niseert de concerten ten bate van het Marine Sanatorium Fonds, waarvan zü de correspondente is. De reden, waarom zü daarmee begonnen is, heeft een vrü triest voorspel. Tüdens de oorlog kwam haar man, adjudant-schrijver bü de Marine, om het leven. Doordat het ge bouw van de pensioen-regeling kapot was gegooid, kreeg zü geen pensioen. Plotseling kreeg zü geld toegestuurd. Van wie het afkomstig was wist ze niet. Tot na de oorlog is zü door de on- bekende(n) ondersteund. Eindelijk ont dekte zü, wie de milde geefster was: de Marine. Als tegenprestatie wilde zü daarna voor een sociale instelling van de zeemacht werken en zo werd zü in 1947 correspondente van het MSF. De eerste keer al liep het. Achthonderd mensen bezetten de zaal, waarin de Marinierskapel zou spelen. Mevrouw van der Jagt-Bakker had de smaak te pakken. Het volgend jaar organiseerde zü ter gelegenheid van het dertig-jarig bestaan van het Fonds weer een avond. Weer slaagde zü er in de Marinierska pel naar Haarlem te krügen. Het is nu een levenstaak voor haar geworden. Geen moeite is haar te veel, als de kapel maar komt. De organisatie heeft zü steeds in eigen hand gehouden. Het afhuren van de zaal, het uitnodigen van de kapel het uitzetten van de raambil jetten, het opmaken van het program ma, alles doet zü zelf. Het verenigingsleven en het organi seren van feestelükheden hebben haar heur hele leven getrokken. In haar meisjes-jaren was zij lid van diverse verenigingen. Zingen en zwemmen wa ren haar grootste liefhebberden, «ex zwemmen moet zij nu achterwege laxen, zingen doet zü echter img altud. «aar naast geeft zij nu haar tijd aan net Mbb En door haar enorm doorzettingsver mogen slaagt zü vrüwel altijd met haar plannen. Weer heeft zü de Mariniers- kapel in Haarlem, voor de tiende keer; zij is echter nu alweer bezig om ook het volgend jaar een avond te organiseren, waarop de kapel zal optreden enzü heeft goede moed. gebreid gezelschap begroet, onder wie dr. ir. F. Q. den Hollander, president directeur van de N.S., mr. J. Algera, mi nister van Verkeer en Waterstaat, dr, M. J. Prinsen, commissaris der Konin gin in de provincie Noord-Holland en wethouder D. J. A. Geluk, als plaatsver vanger van Haarlems burgemeester, mr. O. P. F. M. Cremers, die wegens ziekte verhinderd was aanwezig te zijn. Verschillende genodigden, onder wie enkele burgemeesters, werden aan de Koningin voorgesteld, hetgeen geschiedde door minister Algera, dr. Prinsen en ir. Den Hollander. Laatst- genoemde hield een korte toespraak, waarin hij zijn gevoelens van vreugde en dankbaarheid uitte, dat H.M. de Koningin aanwezig, was om een groots werk de gemeenschap in ge bruik te geven. De tunnels zullen zo zeide ir. Den Hollander een im portante handicap opruimen voor het weg-, spoor- en waterverkeer. Waar het verkeer een steunpunt is van onze welvaart, zo zal de opening van dö Velser tunnel die welvaart nog meer bevorderen. Wanneer zo besloot irT Den Hollander U het sein voor de opening geeft, dan gaat uit ons aller hart 'de bede omhoog, dat het altijd een veilig sein mag zijn in een wel varend, voorspoedig, gelukkig en vre dig Nederland.^ H. M. de Koningin kreeg daarna ge legenheid een kop koffie te gebruiken en om half tien begaf zij zich naar de speciale trein, die inmiddels gearriveerd was. Een bord met de woorden „Opening Velser tunnel" liet niets aan duidelijk heid te wensen over. Om precies drie minuten over half elf zette de trein, die versierd was met chrysanten, zich in be weging en het uitgebreide gezelschap be. gaf zich naar Beverwük, waar de offi ciële opening van de spoortunnel zou geschieden. Advertentie DIK VEVEDA - D'AOUST - SCHEEPJES, enz. De beste soorten - Royale keu* GROTE HOUTSTRAAT - naast LUXOR B. en W. van Bloemendaal hebben gemeend naar aanleiding van de opening van de Velser tunnel het onderwü'zend personeel in hun gemeen te per circulaire te moeten waarschu wen voor de gevaren op de weg die de naar schoolgaande jeugd in steeds toenemende mate bedreigen. Aange zien de aan- en afvoerwegen van de tunnel niet gereed zün, zal het toene mende verkeer de bestaande wegen mede in de gemeente Bloemendaal kiezen. B. en W. van Bloemendaal zul len niets nalaten om de ingezetenen op dit gevaar te attenderen. Zij doen een beroep op de onderwijzeressen en on derwijzers om deze waarschuwing te ondersteunen, mede tüdens het ver- keersonderwüs. Advértentie SUBLIEMS OORSPRONKELIJKE SHOWROOM: TEL. K 1700-33.89.29 Om half één vrijdagmiddag liep een 32-jarige wielrijdster, die een herenrü- wiel bereed, een hersenschudding op toen zü met haar fiets in de Voor zorgstraat kwam te vallen doordat zü de macht over het stuur verloor. Zij werd naar de Mariastichting overge bracht. Advertentie natuurlijk bij HERMAN MULDER KAMPERVEST 51 - TEL. 21101

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2