ISAAC ISRAËLS: verfijnd en spiritueel maar tevens critisch en gereserveerd Uitleggende en boeiende foto expositie in IJmuiden H Gouden bruidspaar in Drossestraat Nuttig zowel voor bekeerlingen als voor katholieken van huis uit ZWAARDEMAKER m GRIEP 91 Zwitsaletten DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL MARTINI Hollands impressionisme in Huis Van Looy Uitstekende tentoonstelling De beste schetsen van Van Looy Theologische cursus van Open Deur Bekende spoor- man gaat heen m Nieuwe Kruisweg staties WOLLEN DEKENS TUNNELBOUW IN BEELD SLEUTEL WEG? DE SLEUTELSPECIALIST" Hl ijl I niet duurder... wél heterl ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1957 PAGINA 3 Terwijl stad- en streekgenoten nog bezig zijn in de Vishal grote be langstelling aan de dag te leggen voor het kubisme en expressionisme voor zover dit tot uiting is gekomen bij de tijdgenoten van Jan Sluyters, worden zij aan de rand van herfstig 'Den Hout in de gelegenheid gesteld het Hollandse impressionisme te ge nieten van Isaac Israëls en Jac. van Looy. Twee opeenvolgende tijdper ken, die elkaar gedeeltelijk hebben overlapt en die tezamen omtrent een eeuw omspannen. De onlangs over leden Sluyters werd in 1881 geboren, Israëls in 1865. Hij verloor het leven bij een verkeersongeval in 1934. In onze stad werkt nog naar de impres sionistische opvattingen de in 1877 geboren schilder H. F. Boot en als loten aan deze eenzame stam schil deren enkelen onzer nog jeugdige kunstenaars volgens de idealen van het impressionisme. Hoe betrekkelijk is het jaartal dat een periode heet af te sluiten WINTERCOLLECTIE l-PERS. JACQUARD Wonderlijk begaafd *en. l-PERS. EFFEN DEKEN 150 X 200 14.90 '2-PERS. EFFEN DEKEN 170 x 220 19.50 TEVENS VOEREN WIJ DE OVERBEKENDE MERKEN A ABE VAN WIJK ENZ. KRUISSTRAAT 11 HAARLEM 150 x 200. ..21.50 2-PERS. JACQUARD 170 x 220 27.50 1-PERS. ZUIVER WOL BIJP. MOD. DESSINS 150 x 20034.75 TELEFOON 11491 Beloonde edelmoedigheid GOEDE MADONNABEELDEN BALENDONG - HAARLEM vaker a IL <£Shr WW MMI%ft#SHlVHMi(%iniri Hoofdconducteur G. J. Ferron met pensioen In kapel aan Zoetestraat Route buslijn 3 weer gewijzigd Spoorwegovergang Pijlslaan Omlegging busroutes Onderwijsvoor stellen Melden bij de politie per literlies f 6.95 EEE per Vj literfles 1 3.55 Advertentie Het impressionisme als actuele stro ming, als artistiek program, dat bij machte is het hedendaagse levensge- i voel te vertolken, heeft echter afge daan. Maakten wij in de bespreking van Sluyters werkzaamheden aan het begin van de eeuw de opmerking, dat deze tijd al weer historie is geworden, het impressionisme is voortgekomen Uit een tijdperk, dat zó ver achter ons ligt, dat de mens van nu het werk uit die tijd met nieuwe ogen en objectief kan bekijken, er de waarden in her kent, die niet door de zeef van de tijd *ijn gevallen. Een figuur als Breitner, volgend jaar een eeuw geleden geboren, is, over spoeld door de grootste vernieuwing in de kunst sinds de Renaissance, tij dens zijn leven aan de aandacht der internatonale kunstbeschrijving ont snapt. Nu wij een overzicht hebben Van wat in de Europese kunst van de late 19de eeuw blijvend is gebleken, inoeten wij vaststellen, dat hij ten on rechte onbekend gebleven is. In het Leidse museum „De Lakenhal" is zo een tentoonstelling gesloten van Klor,i7 Verster: het was een verrassende collectie die bewijst dat de Hollandse traditie der aandachtigheid een specifieke en niet te veronachtza me kant geweest is aan de internatio nale impressionistsche kunstbeoefening- Holland heeft hier een eigen gezicht ge toond. In de groep, uit de Haagse School voortgekomen impressionisten neemt Isaac Israëls, over wie het hier Kaan zal, wel een uitzonderlijke plaats die wellicht het best gemarkeerd V'ordt door de verwantschappen en ver schillen met zijn vrienden-tijdgenoten, te beginnen met Breitner, die in het- Zelfde huis als Israëls, aan het Am sterdamse Oosterpark, een atelier heeft Sehad. Israëls, geboren in Amsterdam, bracht zijn jeugd door in Den Haag, maar vestigde zich in 1881 voor een langdurig verblijf weer in zijn ge boortestad. Met zijn 16 jaren had hij toen al wonderlijk begaafd, rijp en vakmatig hoogstaand werk op zijn naam staan. Ter expositie is er uit die tijd (1882) een groot militair fi guur-stuk te zien, waarin zijn eigen zinnigheid al opvalt in de decoratieve doorwerking, de markante tekenach tigheid en het gebruik van een puur en open groen, dat men later meer gebruikt zal zien bij Sluyters, Van Dongen, Gestel, Wiegman. Als Breit ner zich enige jaren na hem in de stad vestigt, gaat Isaac met hem mee de hei op, om bij de manoeuvres te schetsen en beiden (hoewel niet geza menlijk) gaan de stadsbuurten in en tekenen er volkstypen. Israëls had Van Deyssel ontmoet en Erens, en met deze laatste bezocht hij veelvuldig de amusementswijken. Hij was litterair zeer geïnteresseerd, al ?uJgSï!ns beYeisd' zeer belezen (wereld- iiike tafM ,aS r,lJ in de oorspronke- kortom hij was tot SPaans!>. erudiete figuur,n°emt ee,n wat filosofisch-bedachtzampani00r robuuste, spontane buurman Breitner voor wie de ogenblikkelijke ingevine een driftige vertaling kreeg in veifg Israëls zal van dit vuurwerk onder nl' indruk zUn geweest. Moge er wat Breitner hem nogal eens verweet een gelijkenis zijn in beider werk door de gelijke inspiratiebron, deze is kiet meer dan oppervlakkig door de >rschillende geaardheid van hun gees- Alswij hier Breitner instinctmatiger en dramatischer noemen, dan is daarmee tevens Israëls getypeerd. Waar Breit ner zich mee vereenzelvigt blijft Israëls buiten en boven staan Hij is de kri tische waarnemer, die toekijkt zonder deel te nemen, intellectualistisch, be schaafd, speels toch ook; de luchthar- 'ge aristocraat, studentikoos geamu seerd en tegelijkertijd hautain de Vreemdeling tegenover het milieu dat "ij observeert. Hij is van een Latijnse Voornaamheid, minder lichamelijk, meer spiritueel. Hij heeft iets van het geacheveerde van Witsen en Karsen v°oral in de peintuur van het gepor-' fretteerde gelaat, waarvoor hij eerbied mijft houden en dat hij niet als kleur- y.'ek gelijkschakelt met een stuk tex tiel. Zijn schilderstrant is luchtiger, zijn fleuren open en teer, zijn palet blonder an bij zijn bentgenoten. „De gezusters Arntzenius", schilderij van Isaac Israëls, te zien op de hierbij bespro. ken tentoonstelling in Huis Van Looy. Al deze verschijnselen tezamen, die Israëls in het Hollands impressionis me op een aparte plaats zetten, vin den mogelijk mede hun oorsprong in de omstandigheid, dat hij, zoon van Jozef Israëls, een kind was van het oude volk èn bijgevolg fysiek noch naar zijn aard geheel geassi mileerd met het Hollandse volkska rakter, waarvan de zwaar-op-de- handse Van Looy, met wie hij hier samen exposeert, wei een typische exponent was. Het grootste deel van de hier ge toonde collectie Israëls is afkomstig uit de verzameling, die de Haarlem mers Ladenius en Boersma tezamen hebben aangelegd. Heel fraaie schets boekbladen, litho's en een razend- knappe aquarel zijn bezit van hei Frans Halsmuseum. et gedeelte van het oeuvre van Jacobus van Looy, dat het uithoudt tegen Israëls, is afkom stig uit het Teylermuseum. Zijn be- stuurderen hebben, toen Van Looy tij- dens zijn verplichte reis voor de Prix de Rome in moeilijkheden verkeerde, een hoeveelheid reisschetsen ongezien van hem gekocht. Deze edelmoedig heid is wel beloond! Mogelijk door de zowel litteraire en picturele bezigheden van Van Looy is deze collectie reis schetsen het beste gebleken van diens beeldend oeuvre. Zij vormt hier een waardig aandeel in de expositie. De schilder in ons betreurt bij het bezichti gen van deze prachtige bladen weder om het bloedverlies, dat de zo veel belovende schilder Van Looy heeft ge leden, toen hij zich bekende voor de litteratuur. Enige recente schenkingen - aan de stichting Het Huis van Looy het Yroeger was- uit de..vele en veel- rT nr\r« Unmn i*. tp tp.1snnrti ara fntn'c Irnnnon 7ii Pr riot tror De beide amateurfotografenver- enigingen in Velsen en Beverwijk heb ben gestalte gegeven aan een plan, dat in de boezem van beide vereni gingen leefde en dat hartelijke weer klank heeft gevonden bij de comité's ter voorbereiding van feestelijkheden in verband met de opening van de Velser tunnels. Zij hebben een exposi tie ingericht van foto-materiaal, die tot en met zondag in het cultureel centrum te IJmuiden te bezichtigen is en de komende week van woens dag tot en met zondag te zien zal zijn in de Wolf en Dekenschool te Beverwijk. Het doel van deze expositie is veler lei. Op de allereerste plaats ziet men er nog beelden uit de tijd van Nicolaas Beets, toen deze nog wandelde door de ongerepte tuin, die de naam Breesaap droeg en waarvoor hij niet alleen vol bewondering was. Die Breesaap is ver dwenen, omdat de moloch van de in dustrie het land uitkoos voor vestigin gen, die in de loop der jaren en met steeds toenemende snelheid zijn uitge breid. Men ziet er ook de beelden van die ontwikkeling, het verdwijnen van steeds meer oude plekjes. Zo doorloopt deze expositie de jaren. En vooral oude ren, die het gebied van vroeger hebben gekend, zullen er veel genoegen bele ven aan de bekende plekjes, zoals ze al die jaren in hun herinnering zijn blijven voortleven. Maar ook de nieuwkomers, de tien duizenden immigranten van de naoor logse jaren, die in de IJmond werk vonden voor hoofd en handen, die zich hier met hun gezinnen hebben geves tigd, omdat hier een stuk brood voor hen iag, ook zij vinden hier een be langwekkende tentoonstelling. Talloos velen zijn nieuwsgierig te weten, hoe door de heren ir. F. van Eeden en ir. W. Braat zijn in de expositie opgeno men. De werkelijk openbarende tentoon stelling, die zo voortreffelijk past in de historie van de jongere kunst, Waarover men ons in Haarlem de laatste tijd zo uitmuntend inlicht, loopt siechts tot 6 oktober in Het Huis van Looy. L. T. soortige foto's kunnen zij er dat ver leden vinden. De oude buitenplaatsen, die, de een na de ander, verdwenen zijn, de rustige plekjes, die opgeofferd Advertentie LANGE VEERSTRAAT lü - TEL. X1493 II werden aan het verkeer. De belang rijke gebeurtenissen in de historie, zo als de eerste elektrische trein, die het station Beverwijk binnenliep. Of de ver stilde rust van de Vissershaven op een mistige avond. De expositie biedt nog meer. Zij biedt een bijzonder boeiend beeld van de tun nelbouw. De foto's vertellen, beter dan welk gesproken of geschreven woord ook, het verhaal van de tunnelbouw, een epos in de geschiedenis van de Ne derlandse waterbouwkunde. H-et waren Engelse ingenieurs, die in het midden van de vorige eeuw naar ons land kwa men om leiding' te geven aan" het gra ven van het Noordzeekanaal, dat het water als een barrière legde in de enige verbinding van Noord-Holland met de rest van Nederland. Maar toen was het niet belangrijk, omdat er zo goed als geen wegverkeer was. Een wat over de weg ging kon ook wel over een brug en later met de pont. Maar nu waren het Nederlandse ingenieurs, die aan het verkeer de oplossing hebben gege ven, om de steeds grotere verliezen aan tijd en mankracht met één slag op te heffen. Daarvan vertelt deze exposi tie en wie de foto's beziet krijgt er steeds groter bewondering voor. Donderdag 3 oktober zal het feest zijn\ in de Drossestraat. Dan viert op num mer 5 het echtpaar W. A. van der Put- ten-Otte zijn gouden huwelijksfeest. De bruidegom is thans 79 jaar, de bruid is zeven jaar jonger. De heer Van der Putten, die vrotger betonvlechter is geweest, werd in Wijk bij Duurstede geboren, zijn vrouw in Haarlemmer meer. Na hun huwelijk vestigden zij zich te Hillegom, waar zij ongeveer een kwart eeuw woonden. Vandaar ver huisden zij naar Haarlem. Hun huwe lijk werd gezegend met zeven kinderen. Het gouden paar staat bij vele Haar lemmers in een goed blaadje. Het ge niet een goede reputatie door het goede werk, dat de jaren door ten bate van anderen gedaan wordt. De heer Van der Putten is bij voorbeeld al zestig jaar lid van de H. Familie, hij zet zijn beste beentje voor ten gunste van de St. Vincentius, het Militair Tehuis, de Kinderuitzending en Herwonpen Le venskracht. Er kan geen actie op touw gezet worden, of de heer Van der Put ten gaat ondanks zijn hoge leeftijd op stap. Wij noemen slechts de verkoop van kaarsen voor de actie van Pater Loop. De bruid is daarbij niet minder actief. Waar mogelijk staat zij haar man terzijde. Advertentie De Madonna, kleurig en fonkelend voorgesteld in opaline-mozaïk. Rozenkransen LEIDSEVAART 142 - TELEF. 17661 Een leerling van de Theologische Cur sus van de „Open Deur" in de Gier straat te Haarlem schrijft ons het vol gende: „Het is voor de katholieken van Haar lem en omgeving als een grote zegen te beschouwen, dat de paters van „De Open Deur" nu al enkele jaren achter een gedurende de wintermaanden een theologische cursus voor leken organi seren. Aan de ontwikkelde katholiek wordt Advertentie YÏe&ujtA.tiwX4X-| Advertentie Bestrijd dat lome griepgevoel met Een bekende treinfiguur gaat woens dag 2 oktober met pensioen. Het is hoofdconducteur G. J. Ferron, wonend Voorduinstraat 23, Haarlem. Geboren 5 september 1894 trok hij al op jeug dige leeftijd naar de marine, waar hij twaalf jaar lang zijn beste krachten gaf. Op 2 september 1919 stapte hij echter over op het spoor met als eerste standplaats Heerlen. Hij begon daar bij de Spoorwegen als remmer. Twee jaar later, in 1921, weld hij overgeplaatst naar Haarlem. Gedurende elf jaar was 1 hoofdgeleider in de goederendienst °P de Westergracht. In 1921 kwam hij f0Rersonendienst als conducteur en hoofdcondJc°teur! benoeming t0t treinreizigers in het westen hebben ooit de heer Ferron in zijn functie ontmoet. Een vriendelijk man, j16 ?ich bad. Vooral de fc.ensen op IJmuiden weten veel over hern te vertellen. De scheidende hoofdconducteur weet op zijn beurt veel over de reizigers te vertellen. Allemaal goeie mensen, zegt hij. Ze zijn natuurlijk verwend, maar dat waren ze vijf en twintig jaar geleden ook. Alleen de oorlog maakte de rei zigers wat minder veeleisend. Hij prijst zich gelukkig, dat hij zo vele jaren bij het Spoor heeft mogen werken. Het heeft me nooit verveeld, vertrouwde hij ons toe, want iedere reis bracht variatie door de wisseling van reizigers. Met een beetje weemoed in het hart zal hij woensdag de dienst gaan verlaten. Maar hij is een opge wekt man, want anders zou hij niet reeds twintig jaar lang meezingen in het koor van de Kleverparkkerk. Het afscheid van de heer Ferron, die voor de oorlog ook bestuurslid was van St. Raphael, geschiedt woensdag 2 ok tober, 's middags om 3 uur op het sta tion-Haarlem. Wie mij een vervelende kermis klant gaat vinden, moet het me maar schrijven. Veel zal het niet helpen, want tot aan mijn laatste snik zal ik blijven pleiten voor het behoud van de kermis in Haarlem. Destijds heeft het Centrum-Comité Koninginnedag zichzelf zijn congé gegeven, omdat het niet meer mo gelijk bleek in het centrum van de stad een kermis te organiseren. De Parklaan immers was een misluk king geworden, en voor de heren zat er niets anders op dan met tranen het oranjebijltje er bij neer te leg gen. Ik heb meer dan eens van mijn verdriet over dat besluit moeten ge tuigen. Hete tranen heb ik geschreid. Maar in mijn hart troostte ik mij met de gedachte, dat het zo'n vaart niet zou lopen. Het laatste restantje feest uit Haarlem laten verdwijnen, dat mocht en dat kon niet. Met span ning heb ik de activiteiten gevolgd, die allerlei autoriteiten, de Centrum- Topbazen niet het minst, pleegden om alsnog een oplossing te vinden. Het werd een spannend geval, een moeizame strijd, die resulteerde, dat het oog viel op de Baan. Dat oog ligt er nog, doch het is de bedoeling daar ooit de kermis te plaatsen. Ik ben door ons aller mr. Ten Bokkel bezworen er geen ruchtbaarheid aan te geven, omdat anders de boel reeds op stelten zou staan, voordat de plannen in een begin-stadium van uitvoering zouden verkeren. Mr. ten Bokkel is een tactisch man, zijn medebestuursleden zijn dat evenzeer. Men is, wat wij in cle- ricale kringen noemen, op huisbe zoek gegaan. Gewoon deurtje voor deurtje. Belletje voor bel. En men is heel netjes gaan informeren, of de bewoners érnstige bezwaren hadden tegen een kermis op hun baan. Het ziet er naar uit, dat de deftige Baa- ners en Baansters de kermis met „geen bezwaar" zullen begropten. daarmede een gemeenschapsideaal concretiserend, dat men een offer moet weten te brengen om een an der veel pleizier te geven. Ik wacht dus met spanning op de uitslag, die tenslotte in handen ligt van ons hoogste college. Dat zal moeten beslissen, of er vrij baan ge maakt wordt voor de spullebazen, prachtige kerels, die met hun at tracties en lekkernijen een feestvie rend volk kunnen verlekkeren. Misschien is er nog een critisch man, die bedenkelijk zijn hoofd zal schudden en tegen de kermis zal zijn, omdat de Baan te dicht bij de Hout ligt. Maar met die onaangename mens in de Haarlemmerhout hebben wij toch allang afgerekend? Beste mensen, laten wij ons er bij voorbaat op verheugen, dat de kermis niet van maar op de Baan is. Hutspot is een kostelijk voedsel, dat wij aan de Spanjaarden te danken moeten hebben, die het eeuwen geleden bij het ontzet van Leiden hebben achtergelaten. Vol gende week donderdag is het zover, dat mijn medebewoners in de flat met opgetrokken neuzen rondlopen, omdat de geur van de gehutste pot doordringt tot in hun huiskamers. Die ene dag echter trekken wij ons niets van de buren aan. Dan zullen haring en wittebrood op tafel prijken, dampt het gestampte spul van aardappelen, uien, wortelen en klapstuk en wordt het kind vertrouwd gemaakt met de sfeer, die haar vader en moeder hun leven lang met zich meedragen, het eeuwig merkteken van hun geboor testad, dat zij met liefde dragen. Natuurlijk zijn wij Haarlemmers geworden en stappen wij in het vol le leven van de Bloemenstad mee. Maar men mag het ons niet euvel duiden, dat wij één keer in het jaar met weemoed terugdenken aan het feest van onze jeugd, toen wij met crêpe-papieren hoedjes op, een rie ten wandelstok in de éne en een ka neelpijp in de andere hand door de straten hosten en joelden, omdat het feest was. Al lag de bagger op het Schuttersveld nog zo dik, wij gingen naar de kermis. Want een feest zon der kermis was voor ons geen feest. Begrijpt u nu, waarom ik zal blij ven schrijven om dat volksfeest bij uitstek in mijn tweede vaderstad te behouden? Ik vind er altijd iets in terug van vroeger. Van een jeugd, die onvergetelijk is. Daarom ook zal ik donderdag, 's avonds laat nog, wanneer ik van een echte roomse vergadering zal zijn teruggekeerd, met mijn vrouw klin ken. Op Haarlem. Op de kermis. IC1 UggCIXCCl u, daar de gelegenheid geboden om zjjn kennis aangaande geloofszaken te ver ruimen en zijn inzicht in de zin van het geloof te verdiepen. Hij ontvangt er de middelen tot versterking van zijn geestelijke wapenrusting, waarover hij' in discussies met andersdenkenden zal moeten beschikken. De andersden kenden immers, met wie hij over zijn geloof komt te spreken, verwachten, dat hun gesprekspartner door zijn ont wikkeling toch zeker wel in staat zal zijn omtrent zijn levensbeschouwing op redelijk verantwoorde wijze opheldering te geven. De theologische cursus van „De Open Deur" schenkt daarbij ook aandacht aan actuele vraagstukken en aan de jongste ontwikkeling van de katholieke godsdienstwetenschap. Verhelderend en verkwikkend zijn de geanimeerde discussies, die op elke cursusles plegen te volgen. Men hoort van de zijde van anders denkenden heel dikwijls de critische op merking, dat de gelovige zich willoos en gedachtenloos heeft te onderwerpen aan alles wat de kerkelijke overheid hem met betrekking tot het geloof voor houdt. Deze voorstelling van zaken ziet echter geheel voorbij aan het onloochen bare feit, dat de geloofsaanvaarding in laatste instantie een zuiver persoonlijke beslissing is. Het gaat immers om de individuele reactie op de genade, die God de mens deelachtig heeft willen doen worden. En gedachtenloos? St.-Augustinus wist wel beter, toen hij zich tot de gelovigen richtte met de woorden: „Het is nodig, dat ge, hetgeen ge reeds met de zekerheid des geloofs aanvaardt, ook met het licht der rede leert "erstaan." Persoonlijk beschouw ik het als een groot voorrecht deze cursus nu al voor het tweede jaar te mogen volgen. Zelf een bekeerling, die eerst op gevorderde leeftijd de genade van het katholieke geloof heeft mogen ontvangen, heb ik, wellicht meer nog dan de katholiek-van-huis-uit, de gro te waarde van deze cursus leren zien. De cursuslessen geven ruim schoots bevrediging aan het verlan gen van de bekeerling om de zin van het geloof, waaraan hij zich met hart en ziel heeft toegewijd, steeds beter te leren verstaan. Zij maken het hem ook voortdurend gemakkelijker om de juistheid te aanvaarden van de woor den van kardinaal Suhard, die in zijn Vastenbrief van 1947 neerschreef: „dat de problemen, waarvoor het moderne denken zich geplaatst ziet, hun volledige oplossing vinden in het katholicisme." En als dan de omstandigheden mee brengen, dat men, zoals schrijver dezes, veel meer in aanraking komt met an dersdenkenden dan met katholieken, en zelfs door de nauwste banden met niet- katholieken verbonden is, dan beseft men eerst recht hoe nuttig en waarde vol de theologische cursus van „De Open Deur" is. Dat betekent allerminst, dat de cur sus niet evenzeer tegemoet zou komen aan de behoeften van de toehoorders, die in het katholieke geloof zijn opge groeid. Ook zij zullen hier een schat van kennis opdoen over niet- of slechts oppervlakkig geweten dingen." Door leden en vrienden van de Ka tholieke Sociale Jeugdzorg is een be drag bijeengebracht voor de aankoop van nieuwe Kruiswegstaties. Deze sta ties zijn vervaardigd door de Haarlem se kunstschilder Herman Dootjes. Zon dagavond 7 uur, zal de aalmoezenier van de kapel, Zoetestraat 11, de serie staties in gebruik nemen. Vrienden en belangstellenden zijn van harte wel kom. Er wordt dus in Drossestraat met alla recht en reden donderdag feest gevierd. Familie en vrienden zullen zich niet onbetuigd laten. Om half tien is er 's morgens een H. Mis in de Paterskerk, de receptie wordt thuis gehouden, de» middags van drie tot half vijf. In de loop van de volgend» week wordt de Leidsevaart tussen de Emmabrug en de Schouwt jesbrug voor het verkeer afgesloten. In verband daar mee zal op een nader te bepalen datum de route van buslijn 3 als volgt ge wijzigd worden: Emmabrug-Emmaplein- Karel van Manderstraat-Van Oosten de Bruynstraat-Schouwtjesbrug. De halten bij de Kweekschool worden verplaatst naar het Emmaplein; die bij de Schouw- tjesbrug naar de Van Oosten de Bruyn- straat. In verband met de bestrating op de huidige route zal buslijn 3 niet meer van de Schouwt jesbrug via de Prinsesse- kade en Eindenhoutstraat naar de Wa genweg rijden, maar via de Schouwtjes laan en Uit den Boschstraat. Op deze nieuwe tijdelijke route zullen de halte plaatsen van lijn 6 worden aangedaan (Schouwtjesplein en Uit den Bosch straat). In verband met de tijdelijke afsluiting van de spoorwegovergang in de Pijls laan te Haarlem zal vanaf 30 septem ber gedurende veertien dagen buslijn 6, komende uit de stad. niet verder rijden dan de Dahliastraat v.v. lijn 4 zal worden doorgebroken naar en van het Christiaan Huygensplein. De spoor wegovergang zal in verband met ver nieuwingswerkzaamheden voor alle verkeer behalve voor voetgangers worden afgesloten. Op de raadsagenda van komende week woensdag prijken weer verschillende onder wij svoorstellen. De medewerking van de raad wordt gevraagd voor het aanschaffen van schoolmeubelen, ont wikkelingsmateriaal en verdere behoef ten voor het inrichten van een kleuter school in het Polynormschoolgebouw in Delftwijk. Gevraagd wordt een bedrag van ten hoogste 13.485-voor deze gereformeerde kleuterschool. Een bedrag van 4.850,-- wordt gevraagd voor het aanschaffen van spel- en ontwikkelings materiaal ten behoeve van een open bare kleuterschool aan de Dokter de Liefdestraat. Voor de aanschaf van boe ken en leermiddelen voor de Van Zeg- gelenschool II wordt 1.950,gevraagd. Als de raad de gevraagde medewer king verleend, zal voorts 1.420,be schikbaar worden gesteld voor het aan schaffen van nieuwe schoolmeubelen, vloerbedekking, schoolbehoeften en hulpmiddelen ten behoeve van de her vormde kleuterschool aan de Burgwal. 524,zal dan ter beschikking komen van de katholieke lagere school aan de Cruquiusstraat voor de aanschaf van leer- en hulpmiddelen, terwijl 1.579. gevraagd wordt voor het aanschaffen van meubilair ten behoeve van de ka tholieke kleuterschool aan de Mentawi- straat. De bestuurder van de auto, die 28 september te ongeveer Elf uur 's avond aan een agent van politie op de Am sterdamse vaart te Haarlem mededeel de, dat hij tussen Halfweg en Haarlem een personenauto had zien rijden, waar van de bestuurder met zijn hoofd bijna op het stuur lag, wordt verzocht zich met de politie in de Smedestraat in verbinding te stellen. Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3