Opening van de Velsertunnel Honderden vrachtwagens onder Noordzeekanaal GEBRUIK VAN WASMIDDELEN W' E' Brand op een Urker treiler Brand gesticht in neger- school te Albany Roep der ruimten De stagnatie bij de vorming van ondernemingsraden p DA -LMK li F» U ROL 3§B Nieuwe startbaan op Schiphol Scholieren in West-Virginia: Wij steunen Little Rock99 Gebrek aan belangstelling is een van de redenen Pater Honoratus Caminada Htisdc genezing ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1957 PAGINA 5 Twee weken geen audiëntie bij mgr. Jansen Tweede druk op de knop Nu de Zaanstreek en Amsterdam De gezondheidstoestand is in hoge mate van de reinheid afhankelijk, maarstofvrij is niet hetzelfde als gezellig Ereburgers van Velsen Kosten 26,5 miljoen Machinekamer uitgebrand BOEKHOUDEN M.0. en S.P.D. RESA-HILVERSUM Inhalen verlet op 27 en 28 december S.E.R. bespreekt enquête-rapport Consumenten Contact Orgaan Bezorgd over nieuw merk margarine Gedeputeerde ir. W. Merkx voorzitter Noorhollands Philharmonisch Orkest Zestig jaar Franciscaan •13 |J -TüNNE (NADRUK VERBODEN De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, verleent woensdag 2 en 9 •ktober geen audiëntie. (Vervolg van pagina 1.) verzet deze zich en wel sterker naar mate de ingreep groter is. Twee keer sloeg de natuur terug op momenten, waarop dat allerminst werd verwacht, maar beide keren kon de aanval snel worden gekeerd. Met piëteit memoreer de de minister het feit, dat vijf mensen op dit werk hun leven hebben gelaten. (Op hun graven worden vanmorgen kransen gelegd.) Als beide tunnels in gebruik zullen zijn genomen, betekent dit, aldus de minister, voor de Nedaflandse Spoor wegen de eerste spoorwegtunnel, voor het scheepvaartverkeer, dat de Velser spoorbrug geen oponthoud meer kan veroorzaken, voor het wegverkeer, dat het, evenals vóór 1872, zonder opont houd „Holland-op-zijn-smalst" kan pas seren. „Wij zijn trotg op deze presta tie, op dit machtige bouwwerk; wij zijn trots op de kimde en de prestaties van degenen, die aan de bouw van de tun nel hebben medegewerkt. Laat ik dit grootse produkt van harde en moeilijke arbeid voor heden en toekomst zien in het licht van de woorden: „de hand des vlijtigen zal gezegend worden". Voor de tweede maal die dag drukte koningin Juliana op een knop. De longen van de tunnel werden ten le ven gewekt. Minister Algera las na dit historische moment de namen voor van hen, die door de koningin waren onderscheiden en ging vervol gens over tot de uitreiking van deze koninklijke onderscheidingen. Van het ventilatiegebouw vertrok het gezel schap naar de zuidelijke tunnelin gang, maar onderweg werd even ge stopt om de zeventigjarige mevrouw E. Mandemaker"- Hoeró gelegenheid te geven namens de bewoners van het woonwagenkamp van Velsen de koningin bloemen te schenken. Voordat de koningin de tunnel vrij maakte voor het verkeer, heeft de com missaris der koningin in de provincie Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, gewag gemaakt van de vreugde, die er is bij wegvervoer, industrie en scheepvaart over het tot stand komen van deze vrije verbinding. Daarbij gingen zijn gedachten ook uit naar andere oever- verbindingen van het Noordzeekanaal, die de levensbelangen raken van de Zaanstreek, de stad Amsterdam in het algemeen en haar scheepsbouw m het bijzonder. Noord-Holland is uitermate dank baar, aldus dr. Prinsen, voor de tot stand gekomen tunnels. Maar de oe ververbinding op deze plaats trekt de verkeersstromen in Nederland enigszins scheef. Die stromen zijn vooral gericht op Amsterdam en de route door de nieuwe tunnel blijft daarom een omweg Vooral de Zaan streek, Nederlands oudste geïndustri aliseerde platteltlndSstréek, brengt' noch de Velsertunnel, noch de brug bij Schellingwoude afdoende verlich ting. Ook voor Amsterdam-noord zlin deze twee oeververbindingen te ex centrisch gelegen. Het tweede belangrijke moment van de dag was aangebroken. Na de spoor wegtunnel moest de autotunnel nog voor het verkeer worden vrijgemaakt. Het was opnieuw de koningin, die de laatste hindernis wegnam. Onder het, kanaal door reed zij naar de noordelijke oe ver en keerde door de andere tunnel buis terug. Te voet bewonderde zij nog maals het imposante bouwwerk. Toen lieten de zware motoren van honderden vrachtwagens zich als een grommend legioen uit het zuiden horen. Voorop de wagens van de Ballast, die jaren door zand en klei geploegd hebben. Daarach ter de weggebruikers, met fraai ver sierde wagens, met mannen aan het stuur voor wie nu eindelijk het lange wachten op het Velsene pontplein voor bij is. (Van onze medische medewerker) etenschap en tech niek maken zulke snelle vorderingen, dat alleen ingewijden in een bepaald onderdeel dat nog kunnen overzien. Uni versele geleerden, die ver schillende wetenschappen beoefenden en beheersten, bestaan vrijwel niet meer. Wij leven in het tijdperk va nde specialisatie en su perspecialisatie. Het woord „super", dat wij verafschuwen, moeten wij tot onze spijt hieT wel gebruiken, omdat wij geen beter weten. In handelskringen heeft men het woord specialist met graagte overge nomen, al heeft het dan wel iets van zijn oorspronkelijke betekenis verloren. Zo lijkt het ons niet onmo gelijk, dat het bijvoorbeeld voor een automonteur beter is zich te bepeT- ken tot één of enkele merken, zodat hij zieh met recht de.... autospe cialist kan noemen, dan de finesses van alle automerken te willen weten. Dit is echter een lekenidee, dat dooi de insider misschien niet aanvaard wordt. In zekere zin heeft de specialisatie ook in de huishouding haar intrede gedaan. Fabrikanten van naaima chines e.d. zorgen er voor, dat de huisvrouw slechts een knop behoeft om te draaien en de machine kan haar werking beginnen. Maar, o wee, als er na het omdraaien van de knop niets gebeurt, dan moet de vakman, de „specialist" er aan te pas komen. Dit neemt niet weg, dat de huisvrouw een universeel beroep uitoefent; van alle markten moet zij thuis zijn. Rond het essentiële, de kern van haar levenstaak: echtgenote en eventueel het moederschap, heeft zij een groot aantal taken en taakjes, die alle bij elkaar een veelzijdigheid, kunde en kennis vereisen, die bewondering af dwingen als de huisvrouw hieraan kan beantwoorden. Daarom zijn wij nog steeds niet gewend aan de won derlijke gewoonte van de burgerlijke stand om een huisvrouw als „zonder beroep" te beschouwen. 1 cn van die problemen, waar de moderne huisvrouw in haar be roep als wij het zo even mo gen noemen mee te maken krijgt, is de keuze van het gebruik van was- keerd; dat de gezinsleden geen slaaf van het huis respectievelijk de in boedel zijn. Stofvrij is niet hetzelfde als gezellig. Overdreven zorg voor de lichaams- reinheid komt betrekkelijk weinig voor, zodat wij hier niet bij stil hoe ven te staan. Elke dag baden of dou chen kan prettig zijn, maar is voor iemand, die geen vuil werk doet, niet noodzakelijk. Zeker, de handen moeten meerdere malen per dag en ontsmettingsmiddelen. Aan deze laatste zullen wij de volgende keer een afzonderlijke kroniek wijden. Vandaag nog iets over de wasmidde len voor zover die althans uit me disch oogpunt van belang zijn. Eigen lijk zijn zij dat in zeer ruime zin, want van de reinheid van het lichaam, kleding, huis enz. is de gezondheids toestand van het individu en zelfs van de gemeenschap in hoge mate afhan kelijk. Niet alleen lichamelijk, ook geestelijk is de reinheid van beteke nis. Vervuiling werkt demoraliserend, de hongerwinter heeft het ons nog eens duidelijk gedemonstreerd. Zowel de lichamelijke als de huise lijke zindelijkheid moeten echter niet worden overdreven. Huisvrouwen, die niet kunnen verdragen, dat ergens een stofje te zien is of elke vuile voet stap op de loper meteen met stoffer en blik te lijf gaan en de zondaars daarenboven prompt stevig de les lezen, bederven de sfeer in huis. Zij moeten bedenken, dat de woning er is voor het gezin en niet omge- goed gewassen worden, in elk geval vóór het eten en na het gebruik van de W.C. In dit verband is het misschien nuttig er nog eens op te wijzen, dat klachten van huisvrouwen over droge huid en eczeem ten ge volge van zeep en wasmiddelen in de meeste gevallen een gevolg zijn van een te overvloedig gebruik van het wasmiddel. Vooral de synthetische wasmiddelen werken zeer sterk ont vettend, wat een voordeel kan zijn, maar wat in zijn tegendeel kan ver keren als iemand met een „gevoelige" huid er te veel van gebruikt. Nog steeds zijn er huisvrouwen, die de adviezen van de fabrikant in de wind slaan en te grote hoeveelheden ge bruiken. Deze mensen doen er trou- wens goed aan, bij de afwas de han den zo min mogelijk in het water te brengen. Door het gebruik van een afwasborsteltje aan een steel is dat heel goed mogelijk. Eczeem, dat er eenmaal is, kan zeer hardnekkig zijn, probeer het dus liever te voorkomen. SU Advertentie Vlaggen en ook de grote Nylonvlag, 2Ms x 23 mtr. zijn geleverd door de Dokkumer Vlaggen Centrale, Dokkum Tijdens de lunch, die het gemeente, bestuur van Velsen vanmiddag konm. gin Juliana en ongeveer veertig geno» digden heeft aangeboden, heeft de bur. meester van Velsen, mr. M. M. Kwint, medegedeeld, dat de gemeenteraad van Velsen besloten heeft de gouden ere penning, behorende bij het ereburger schap van de gemeente Velsen, toe te kennen aan ir. A. Eggink, hoofdinge nieur-directeur van de Rijkswaterstaat en aan de heer G. M. van Herpen, hei baas bij de N.V. Amsterdamse Ballast Maatschappij, die sinds 1941 bij de tun nelbouw te Velsen betrokken is ge weest. Vol trots toont een van de negerleer lingendie nn de Central Hi(ih School in Little Nock mag bezoeken, de boe ken die hij nu moet gebruiken. De buurjongens hadden er natuurlijk heel Wat belangstelling voor. Advertentie Huidzuive rhe fid Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poeder Schiphol krijgt een nieuwe startbaan van niet minder dan 3300 meter of de nationale luchthaven zal reeds in de naaste toekomst niet meer in staat zijn het wereldluchtverkeer naar behoren ,te ontvangen. Dat is het alternatief, dat minister Algera stelt in de toelich ting op een wijziging in zijn begroting voor 1957 waarin een eerste bedrag van een miljoen wordt gevraagd. De totale kosten van de nieuwe startbaan, die in 1960 gereed moet zijn, worden ge raamd op 26.5 miljoen gulden. In 1959 a 1960, zo zet de bewinds man uiteen, worden de grote straal- verkeersvliegtuigen van Boeing en Douglas in gebruik genomen. Deze toe stellen zullen de afstand Amsterdam- New York in één ruk kunnen vliegen maar dat betekent dat zij zoveel brand stof moeten meenemen, dat het startge wicht buitengewoon hoog wordt. De thans bestaande baan van ruim 2.5 km is dan niet meer voldoende. Verlenging der reeds aanwezige banen is niet moge lijk, hetzij door de ligging, hetzij door het niet passen in het uitbreidingsplan voor Schiphol. Een geheel nieuwe start baan is daarom volgens de minister de enige oplossing. Op de Urker treiler Hendrikje is vrij dagavond enkele tientallen mijlen ten noord-noordwesten van Den Helder brand ontstaan. Een Fins schip maakte de reddingstations hierop attent. Ter stond werd de sleepboot Holland uit Terschelling in gereedheid gebracht en voer de reddingsboot Prins Hendrik van Den Helder uit. Diverse schepen wijzigden hun koers om eventueel de Hendrikje bij te staan. Het was echter niet nodig. Toen de Prins Hendrik langszij kwam bleek de brand al te zijn geblust. De machinekamer van de Hendrikje is uit gebrand. De Holland behoefde geen dienst te doen. De Prins Hendrik heeft de Hen drikje op sleeptouw genomen. De Urker treiler heeft vijf man aan boord. ln de derde klas van de Georgia Brownschool te Paslo Robles in de Amerikaanse staat Californië zit Albert Faubus (rechts), een neef van de gouverneur van de staat Arkansas. Hij trekt zich weinig aan van rassenverschillen, want zijn plaats op de school is naast de negerscholier George Alexander (links). In een school voor negers te Albany, in de Amerikaanse staat Georgia, is brand gesticht. Er is voor bijna 300.000 dollar schade aangericht. Poli tie en brandweer hebben, toen de brand in een gedeelte vam het gebouw uitbrak, uit een ander gedeelte twee of drie personen zien wegrennen. De pre sident van de hogeschool, W. H. Dennis verklaarde vernomen te hebben dat de wegrennenden blanke jongens waren, doch een der brandweerlieden zei dat negers de brand hadden gesticht. De negen negerleerlingen van de middelbare school te Little Rock, in de staat Arkansas, hebben gisteren, voor de derde dag achtereen, hun school on der bescherming van militairen bezocht. Er waren geen blanke betogers voor het schoolgebouw te hoop gelopen en ook het verkeer vond in alle straten rondom de school noimaal voortgang. Een vereniging van moeders van leer lingen der middelbare school te Little Rock zal vandaag gouverneur Faubus vragen de school te sluiten. De moeders „voelen dat de levens van haar kinderen in groot gevaar zijn". Zo verklaarde de vice-president van de groep. Advertentie Hoofdcorrespondent Fr. D. en Eng. De kortste en voordeligste opleiding (Bekende Schriftelijke Cursus) Ongeveer 400 studenten van de middelbare school in Welch, West- Verginia, weigerden gisteren naar school te gaan met acht neger-scho- lieren, en liepen inplaats daarvan in optocht door de zakenwijk van de stad met plakkaten waarop stond „Wij steunen Little Rock". Burgemeester B. F. Howard en het hoofd der school trachtten, zonder suc ces overigens, de betogers te overre den de lessen bij te wonen. De burge meester gaf zijn poging „vol walging" op en verliet de school. Het hoofd der school, E. W. Richardson, deelde mede, dat de acht neger-scholieren naar huis gingen kort nadat hun blanke schoolge- noten ging demonstreren. (Reuter-UP) Dit jaar vallen 27 en 28 december op vrijdag en zaterdag. Verscheidene be drijven willen de arbeid op deze dagen stop zetten en het verlet laten inhalen. Teneinde dit mogelijk te maken heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken aan hoofden of bestuurders van fabrie ken of werkplaatsen en/of pakhuizen een algemene vergunning verleed, de verzuimde uren tot een maximum van 14 uur onder bepaalde voorwaarden door arbeiders van 16 jaar of ouder te laten inhalen in het tijdvak van 1 novem ber tot 15 januari a.s- Een Nederlandse emigratieroman door Dirk van den Brink 51 Te wijl ik hem vroeg, wat er beslist was over mijn akker achter de fabriek, voelde ik me als een ter^ ood veroordeelde die zijn hoofd op het hakblok Maar Vromans haalde de schouders op. „Dat punt is aangehouden tot de volgende ver gadering, Johan," zei hij, „het was te laat gewor den om er nog aan te beginnen." Deze gang van zaken is tekenend voor burgemees ter Dubbelman: beslissingen, die tegen zijn gemoed ingaan, stelt hij het liefst zo lang mogelijk uit. Wat dat betreft, ben ik juist het tegengestelde. Het r'tstei maakte me radeloos. Deze spanning zou ik nog een volle maand moe ten verduren? Om dan misschien tot de ontdekking te komen, dat de beslissing over mijn lot wéér een maand was uitgesteld? Drie dagen wist vader mij er van te weerhouden, iets te ondernemen. „Al wat je nu aanpakt, is ondoordacht," zei hit „en daarom zal het niets uithalen." De vierde dag echter de eerstvolgende zondag dus was er geen houden meer aan. Die morgen had ik geen enkel voornemen ge maakt om wat dan ook te ondernemen. Hot plan kwam onverwacht in mij op, en was ook binnen het 1 wartier ten uitvoer gebracht. We zouden met zes jonge boeren een rijtoer gaan maken door de hei. Ik trok mijn rijcostuum aan en mfjn laarzen, zadelde mijn paard en reed naar de afgesproken plaats. Maar toen ik langs Van Berkel's woning reed, stelde ik vliegensvlug vast, dat er nog wel even tijd was om hier een bezoek te brengen. Gehoor geven de aan deze opwelling, reed ik bij Van Berkel de dam op. Al heel dikwijls heb ik opgemerkt, dat het niet de zorgvuldig bestudeerde plannen zijn, die de richting van je leven bepalen, maar de schijnbare toevallig heden, de onberekende daden. Dit onverwachte bezoek, aan een voor mij goed als vreemde boer, heeft voor mij een nasleep gehad, die niemand had kunnen voorspellen. Ik ge- .oof ook, dat hier het grote keerpunt in mijn leven ligt. Want tot dan toe had ik iedere gedachte aan emigratie ver van mij afgeworpen. Mijn paard bond ik vast aan een steigerpaal, en langs een verzameling bekalkte planken, vuile met- selkuipen en kruiwagens liep ik op het woonhuis toe. De stal was al ver klaar. Door een nog ongeverfde deur kwam ik de bijkeuken binnen, waar Marie be zig was met het opwassen van de vaat. Uit de op gestroopte mouwen staken twee steenrode armen. De brede, korte handen waren door het sodawater tot een lichtrose uitgebleekt. Verrast keek ze op, veegde haar natte handen af aan een blauw-geblokte handdoek en streek enkele krullen weg, die even vrolijk weer terugsprongen. De verrassing in haar blikken maakte onmiddellii' plaats voor angst. Schuw zei ze: „Johan.... jij hier?" Samen gingen wij de keuken binnen, waar de moe der rustig zat te handwerken. Wat houding en ge- stalte betreft, leken moeder en dochter veel op el kaar, maar haar karakter verschilden hemelsbreed. Vrouw van Berkel was enigszins een sloof. Indien ze al verrast was door mijn komst, dan liet ze er toch niet het minste van blijken. „Neem een stoel, Martens," zei ze rustig. Ik'ging op een nieuwe keukenstoel zitten en keek rond. Alle voorwerpen zagen er uit, of ze zich in hun ;euwe omgeving nog niet op hun gemak voelden. In de ruime, betegelde keuken hing die typische geur van olieverf en natte cement, die ik in nieu we huizen zo verrukkelijk vind. Marie bleef besluiteloos even staan toen nam ze een stoel en ging naast haar moeder zitten. De moeder praatte wat over het weer en infor meerde naar mijn ouders, maar ik gaf korte, ver strooide antwoorden en staarde naar buiten zonder iets te zien. Op een ongelegen ogenblik zei ik: „Zou ik Van Berkel misschien even kun nen spreken?" „Hij is met een boodschap het dorp in." antwoord de moeder, „maar hij zal zó hier zijn." Marie sprak geen woord. Tegen één uur klonken er voetstappen in het achterhuis; even later kwam Van Berkel binnen. Hi; was een grote, zware man met een heersers gezicht. Onder zijn pet verborg hij een zo goed als kaal hoofd, hetgeen trouwens alleen in de Zondags mis te zien was. Want alleen dan zette hij zijn pet af. Van Berkel liep nog rechtop, enigszins achter over zelfs, om zodoende een tegenwicht te vormen voor de zware buik. Hij was geen opgewekt man, men zag hem zelden lachen. Zijn gezicht, waarin vooral de vooruitgestoken onderlip opviel, was op gedrongen en paarsrood van kleur. De binnengekomene groette stug en, terwijl geen spier van zijn gelaat iets van zijn gedachten of gevoelens verried, zette hij zich in een rieten leun stoel, die in een hoek bij de kachel stond. Er vie len enkele opmerkingen over de stand van de ge wassen en over de welstand van de veestapel. On der boeren is dit een traditie. Ik heb er mij al dikwijls over verwonderd. Nooit zal een boer „met deur in huis vallen" wanneer hij een gewich tige boodschap heeft. Het lijkt een soort meting van de onderlinge krachtsverhoudingen of een oefening in het beheersen van zijn gevoelens. In ieder gevi.l is het een vreemd en ouderwets verschijn sel in onze haastige tijd. Vanzelf kwam het gesprek_ op de onteigenings kwestie, en dat was voor mij een geschikte aan leiding om het doel van mijn bezoek uiteen te zetten. Zonder in een haastige spreektoon te vervallen, wat me hoogstwaarschijnlijk kwalijk zou worden ge nomen, zei ik: „Vanwege die onteigening kwam ik eigenlijk hier." Het bleef even stil in de keuken. Van Berkel zei: „En?" (Wordt vervolgd) (Van onze Haagse redactie) De S.E.R. had in zijn vergadering van vrijdag een oordeel uit te spreken over het probleem van de onderne mingsraden. De Commissie Onderne mingsraden had een rapport voorgelegd over de stand van zaken bij de uitvoe ring van de betreffende wet, voor welk doel zij een enquête had ingesteld. Daaruit was gebleken, dat per ultimo december 1956 het aantel ondernemings raden slechts zestien procent bedroeg van het aantal, dat naar schatting in gesteld zou moeten worden. Te ver wachten is evenwel, dat binnen afzien bare tjd dit aantal tot vijfentwintig procent gestegen zal zijn. De redenen van de stagnatie zijn ook na de en quête nog niet erg duidelijk. Wel wordt er geklaagd over gebrek aan belang stelling van werkgevers- en werkne merszijde. Andere werkzaamheden, met name die in verband staan met de Io nen, plegen voorrang te krijgen. Ver der blijkt de structuur van de bedrijfs tak vaak een belemmerende omstandig heid op te leveren, terwijl over bet algemeen gezegd kan worden dat de ondernemingsraden in kleinere bedrij ven minder gemakkelijk tot stand ko- Het Consumenten Contact Orgaan, CCO, waarin samenwerken de drie ar beidersvakcentrales, de Nederlandse consumentenbond en de centrale der Nederlandse verbruikscoöperaties, heeft met grote bezorgdheid kennis ge nomen van het plan van een der groot ste concerns in Nederland om een nieuw veel duurder merk margarine op de markt te brengen, hetgeen onder steund wordt door de meest moderne en kostbare reclamemiddelen. De prijs van dit nieuwe produkt ligt volgens, het CCO ca. 20 cent per pakje hoger dan de thans meest gebruikte margarinesoorten. In hoeverre deze prijs mede wordt bepaald door een ho gere grondstoffenwaarde, hogere pro- duktiekosten en een hogere winstmar ge vo >r de producent, onttrekt zich aan de waarneming van CCO. In elk ge val zijn hierop van invloed de kosten van de reclame-campagne, de belang rijk hogere geldmarge voor de handel, alsmede de veel duurdere verpakking. Het CCO vraagt zich af, of het in de handel brengen van het nieuwe merk margarine op dit moment en op de wij ze waarop dit geschiedt, wel in overeen stemming is met de algemeen als nood zaak erkende bestedingsbeperking en met het in de troonrede aangekondigde regeringsbeleid, in het bijzonder het prijs- en Ioonstabilisatiebeleid. Het CCO meent in de gegeven situatie de Nederlandse huisvrouw in overweging te moeten geven zich scherp reken schap te geven van het prijsverschil al vorens aan het nieuwe artikel de voor keur te geven. Naar aanleiding van de mededelingen van het consumenten Contact Orgaan deelt de fabrikant van de margarine waar het hier om gaat, het volgende mede: „Onze researchwerkzaamheden hebben ons geleerd, dat het mogelijk is een nog betere kwaliteit margarine in de handel te brengen, zoals dit in verschillende landen ook reeds is ge schied. De thans door ons aan de markt gebrachte margarine heeft niet alleen een andere samenstelling dan de be staande merken, doch heeft eveneens een andere en naar wij menen doel matiger verpakking. Alle door ons aan de markt gebrachte bestaande merken margarine blijven voor dezelfde prijzen in de handel en wij laten gaarne aan de huisvrouw over aan welk produkt zij de voorkeur geeft." Ir. W. J. L. J. Merkx, lid van Ge deputeerde Staten van Noord-Holland, is tijdens een vergadering van gedepu teerden benoemd tot voorzitter van de Stichting Noordhollands Philharmonisch Orkest. Ir. Merkx is ook in deze func tie opvolger van de overleden gedepu teerde L. J. P. N. A. Bouwman. men dan in grotere. Een deel van de commissie meent, dat er een weten schappelijk sociologisch onderzoek no dig zou zijn om een betrouwbare indruk te krijgen over de redenen van de stag natie. Enige leden van de commissie zijn over de trage gang van zaken zeer be zorgd. De fatale datum welke bij de wet gesteld was, en welke later door de S.E.R. nog eens naar een latere datum verlegd werd, is reeds twee jaar overschreden. Deze leden menen daarom dat nu de tijd Is aangebroken om tenminste voor de grotere onderne mingen strafbepalingen in de wet te gaan opnemen. Een ander deel van de commissie meent echter, dat dit aan de sfeer van vertrouwen en het karak ter van vrijwilligheid van de onderne mingsraden als organen van overleg tekort zou doen. Het invoeren van sancties zou de zaak welke men wil dienen slechts kunnen schaden. De mening van de commissieleden die op sancties hadden aangedrongen bleek door geen enkele spreker in de S.E.R.-vergadering te worden ge deeld. Algemeen achtte men het toe passen van sancties in strijd met de opzet van de wet. Wel werd aange drongen op stimulerende maatrege len van de zijde van de S.E.R. Om die reden achtte men het ook wen selijk dat er wat meer bekend zou worden over de aard van de werk zaamheden welke momenteel in be staande ondernemingsraden worden verricht. Over het algemeen was men niet zo ongerust over de voortgang die met het instellen van onderne mingsraden gemaakt wordt. Sommi gen tonen zich echter wel bezorgd over de mentaliteit waaramee werk gevers en werknemers tegenover deze instellingen staan. De heer Van Mas- trigt vond het zorgwekkend, dat werk gevers en arbeiders wel in schappen en dergelijke op gelijk niveau kunnen praten, doch dat een dergelijk ge sprek niet op gang komt tussen werk gevers en arbeiders in de bedrijven zelf. Voor een zwaar wetenschappelijk on derzoek waren de meeste leden niet te vinden. Men was het er echter wel over eens, dat de Commissie Onderne mingsraden zich zqu moeten beraden over de oorzaken van de stagnatie, over de werking van de ondernemingsraden en over de wijze waarop een eventueel nader onderzoek zou moeten worden in gesteld. Een opdracht in die zin is door de vergadering aan de Commissie On dernemingsraden verstrekt. Dinsdag 1 oktober viert pater Hono ratus Caminada, die thans in Haarlem een welverdiende rust geniet, een bij zonder jubileum. Het is dan zestig jaar geleden, dat hij in de Orde der Fran ciscanen trad. De diamanten jubilaris, die o.m. provinciaal der Franciscanen in Nederland is geweest, zal de dag vrijwel ongemerkt voorbij laten gaan. Er is geen receptie, maar wel een plech tige H. Mis op 1 oktober in de kerk van het Kleverpark te Haarlem. Pater Caminada werd 4 april 1880 te Den Haag geboren, hij trad 1 okto ber 1897 in bij de Franciscanen en werd 13 maart 1904 priester gewijd. Hij was eerst assistentiepateT in het klooster te Woerden, werd in 1907 tot kapelaan aan de Groenmarkt te Haar lem benoemd, waar hij niet minder dan vijftien jaar werkzaam is geweest, o.a. als de betaamde praeses van de Gezellen. In 1922 ging hij als kapelaan naar Delft (H.H. Martelaren van Gor- kum), vier jaar later werd hij directeur van het Missiecollege te Sittard, en in 1931 werd hij tot provinciaal van zijn Orde in Nederland gekozen. Die hoge functie bekleedde hij zes jaar, waarna hij in 1937 rector en gardiaan werd in het college te Venray. Hij was vervol gens nog werkzaam in Den Haag (praeses in St.-Paschalis)Nijmegen (gardiaan) en Heerlen (gardiaan). Op 19 augustus 1952 ging hij rusten, en trok hij zich terug in de pastorie van het Kleverpark te Haariem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5